Samenscholingen op de Mariniersweg...! TELE-focus op: VRIJE SCHOOLBEWEGING WERKT AAN WERKELIJK VRIJE KARAKTERVORMING Leen wil geen opa'tje, maar Jongewaard zijn Het duizelde hem even DE HAVENLOODS n DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 MEI 1968 '1 Op 18 mei aanstaande zullen koor en orkest van de Vrije School Den Haag een concert geven in de Mauritszaal van het Rynhotel. Dit zal dan niet het hoogtepunt van een zogenaamde „schoolavond" zijn, maar eerder een belevenis voor wie het begrip „school" nog niet kent zoals de Vrije School dat kent. Ook in onze stad bestaat reeds zeventien jaar een Vrije School. De Rotterdamse Vrije School (kleuteronderWijs-basison- derwijs en voortgezet onderwijs) is gevestigd aan de Vredehofweg 30. De Vrije School kreeg 'jn Duitsland voor het eerst gestalte itoen Rudolf Steiner in 1919 de grondslag legde voor een functionele onderwijsme thode, die de morele ontwikkeling van kind tot volwassene centraal stelde. Terwijl de Vrije School Den Haag reeds 45 jaar bestaat, heeft het in Rot- VARA's topserie „Ja zuster, nee zuster" van Annie Schmidt loopt ten einde. Deze week, zaterdagmiddag 18 mei, vindt de een-na-laatste uitzen ding al plaats en niet lang daarna zal zuster Klivia mét al haar groten en kleinen voorgoed verdwenen zijn. En wat gebeurt er dan met Opa? Met de onsterfelijke Opa, van wie heel Nederland weet dat er in Euro pa toch maar één is zoals hij? „Die opa is om te beginnen een vrij levensecht mannetje", antwoordt Leen Jongewaard, wanneer ik hem vraag waar hij Opa's grote succes aan toeschrijft. Ondertussen eet hij een boterhammetje, want hij komt net uit bed. „Ik persoonlijk vond het verrukkelijk^ van Opa dat hij precies doet wat hij zelf vindt dat hij doen moet. dat hij lekker rebelleert te gen de gevestigde orde. Ik zelf ben ook wel een beetje zo. Hij laat zich niet intimideren, kijkt niet tegen directeuren en bazen op. En. Annie laat hem verrukkelijk vloeken! Hij is niet zo'n steriele, weeë pedagogische figuur, zoals zo vaak in kinderseries voorkomt. En dat slaat aan. Veel mensen denken dat ik. nu we met deze serie ophou den, doodongelukkig ben. Maar ik vind het best, ik ga iets anders doen. Als ik 15 jaar op de planken had ge staan met als enig doel deze Opa te spelen, kon ik er nu gevoeglijk een einde aan maken. Dat is toch onzin!" Leen Jongewaard (41) bewoont aan de Amsterdamse Singel twee ruime verdiepingen. Zijn woonkamer beneden is rustig en mooi gemeubi leerd met veel makkelijke fauteuils, een met ribfluweel beklede bank en gezellige verlichting. Het meest op vallende is wel dat je vanuit de ka mers dwars de keuken inkijkt. „Een van mijn hobbies is koken", legt hij uit. „Als je gasten hebt is het pret tig tijdens het kokkerellen met ze te kunnen converseren en daarom heb ben we de keuken zo laten bouwen. Ik hou vooral van de Franse en Spaanse keuken, visschotels zijn mijn specialiteit. Omdat ik helemaal niet teken of schilder, is dat een prach tige manier om mijn fantasie kwijt te raken". Op de toneelschool is hij nooit ge weest, deze kleine energieke Amster dammer. Na de lagere school ging hij naar de ambachtsschool, daarna was hij o.a. boekbinder en kantoorbe diende. In zijn vrije tijd was hij jeugdleider in de Amsterdamse volks buurt De Jordaan en tijdens een ca baretvoorstelling van amateurs werd hij opgemerkt door de toneelgroep Puck (het latere Centrum). Onmid- nu... beduidend goedkoper Het ligt.toch voor de hand, 'dat U Uw langspeelplaten, die langzamerhand een heel kapi taaltje vertegenwoordigen..', goed en. veilig wilt opbergen. En daarvoor zijn deze geheel houten platenkoffers ideaal. In een zeer solide uitvoering met sterk handvat en prima sluiting. Deze fraaie in "noten" kleur gebeitste koffers In de hoeken keurig gezwaluwstaart koopt U morgen voor een spotprijsje. 30 cm koffers voor ±30 L.P. 17 cm koffers Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide houten platen- koffers, In "noten" kleur ge beitst, met handvat en prima sluiting. Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén te/, of tehrlft. fcesl dellijk werd hij geëngageerd voor een kindertoneelstuk en zo kwam hij in de wereld van het theater te recht. Elf jaar speelde hij bijCentrum. Zo'n 7 a 8 jaar geleden zag ik hem in een Japans Nb-spel. „De 100ste nacht". Hij vertolkte daarin de rol van een jonge dionter die zonder het zelf te weten door zijn gelief de te kussen zijn eigen doodsvonnis velt. Misschien is het van de Leen Jongewaard die we nu kennen (een „lolbroek" zoals hij het zelf uitdrukt) niet meer voor te stellen, maar het was werkelijk ontroerend. Na Centrum volgde de musical „Mensen, hé mensen". Cabaret Lu- relei, „Heerlijk duurt het langst". en dan komen we terecht bij de Leen Jongewaard die wij al lóng menen te kennen. terdam nog wel enige tijd geduurd voordat ook hier initiatiefnemers het nodige draagvlak vonden om tot op richting over te gaan. Voorlopig staat de Rotterdamse Vrije School nog alleen. Men gaat uit van het principe dat een school ge zond moet zijn en als die gezondheid het toestaat dat er tien zijn dan zijn er tien. Zou men met dit voor behoud moeten reduceren tot een hal ve school dan zou er slechts een halve Vrije School in onze stad bestaan. Het traditionele onderwijssysteem geeft weinig ruimte aan het individu. Toen Rudolf Steiner dit ter hand nam was het begin naar een wereldom spannende Vrije School-beweging, die meebouwt, meehelpt aan een werkelijk vrije karaktervorming en een harmo nische evenwichtigheid, van start ge gaan. Aan de Vredehofweg geeft men nu volgens deze grondslag les aan 140 Rotterdamse kinderen die meteen in de eerste klassen al met vreemde talen worden geconfronteerd. Men gaat acht jaar lang met dezelfde groep, dezelfde onderwijzer, het onder wijs in. Dit is niet het enige afwijkende van de Vrije School-methodiek en het beginsel. Men heeft een weg gevonden de geestelijke groei naar volwassen heid, samen met de intelligentie op te laten trekken in een vrije, natuurlijke ontwikkelingsgang, die zich kan ver weren tegen een gemechaniseerde maatschappij waar voor het indivi duele weinig plaats is. RUDOLF STEINER Dr. Rudolf Steiner gaat uit van het gezichtspunt dat de opvoeding van het kind het gehele wezen moet aanspre ken. Dat wezen precies te omschrijven is moeilijk, ook al omdat het zich per individu anders uitdrukt. Toen de eerste Vrije School begon, stond de leraren ter beschikking een beeld van het wezen van de mens, zoals gecon cipieerd door Dr. Steiner. Dit mensen beeld omvat de volgende begrippen: lichaam, ziel en geest; denken, voelen en willen, ontwikkelingsfasen, tempe ramenten. Al deze capaciteiten en eigenschap pen dienen in de opvoeding te worden aangesproken, respectievelijk te wor den ingecalculeerd. Een school be hoort dus behalve de intellectuele vak ken, die uitsluitend het denken aan spreken, ook opvoedend op te treden ADVERTENTIE Kalm aan „Op 't ogenblik speel ik „Yvonne" van Gombrowicz en verdere aanbie dingen heb ik afgeslagen. Ik doe het wat kalmer aan", zegt hij ontspannen achterover leunend (Hij had lang uit geslapen, iets wat hem in jaren niet overkomen was, vertelde hij.). „Vol gend jaar ga ik waarschijnlijk een eigen TV-programmaatje maken, een soort tour de chant. Het is wel een beetje beangstigend, zo helemaal op eigen benen. Je moet niet vergeten dat ik altijd onder de hoede van een gezelschap ben geweest! Nu wil ik een geheel éigen programma maken. Het is jammer dat ik zelf geen tek sten schrijf, dat voel ik als een echt gemis. In mijn amateurtijd, zo'n 20 jaar geleden, heb ik het wel gedaan. Als ik nu die dingen onder ogen krijg, geloof ik zelf niet dat ze van mij zijn! Maar al lijken al die Opa's en zo me „op het lijf" geschreven, ze zijn het niet, hoor! Ik heb nog nooit gedaan wat ik echt zelf zou willen. Ik weet ook niet precies wat dat is. Ik heb wel een intuïtief, vaag idee. net zoals je een vaag idee van een droom overhoudt. Ach, ik hoop het met 2 3 jaar wel te vinden. Eigenlijk vind ik het wel prettig dat ik het nog niet weet. Die mensen die alles zo zeker weten. dat hoeft voor mij niet. Ik ben een onzeker mens, daar ben ik blij om. Laatst las ik een uitspraak van Van Rand wijk: „Dat wat ik vandaag zeg, wil ik morgen kunnen herroepen" en er ging een schok van herkenning door me heen. Zo ben ik ook, ik twijfel en ik wil kunnen twijfelen. Op zeker heden bouwen. hoeft voor mij niet. Kijk nu naar Opa. een succes. Een zekerheid waar ik me aan vast moet klampen? Welnee, succes is voor mij niet het eindpunt. Ik ga ver der. Wc zien wel weer". En dat willen wij ook, want hij heeft zich zo geliefd gemaakt, dat het publiek hem zeker met interesse zal blijven volgen. Al zal hij het - na zijn inzinkingen dan wat kalmer aan gaan doen. Al zal hij zich dan wat meer tijd voor zijn hobbies gun nen: Koken, literatuur (Anna Bla- man, „uiteraard" Carmiggelt, Simo- ne de Beauvoir), muziek (Brahms en alles op musicalgebied) en theater. Zeker is dat hij zijn eigen gang zal gaan, want dat heeft hij altijd ge- „In feite ben ik een beetje mensen schuw", zegt hij verduidelijkend. „Vanaf m'n twaalfde heb ik voor me zelf moeten zorgen en dat schept toch wel een klein kloofje tussen jou en de anderen. Ik ga maar liever m'n eigen gangetje. Nu helemaal alleen. Ik wil nu zelfstandig fouten maken - of niet. Dat is voor mij op 't ogen blik het meest waardevolle". Leen Jongewaard wil zijn Opa-image af leggen. Hij wil Leen Jongewaard zijn. Op de Mariniersweg (hoek Goudsesingel) te Rotterdam komt het vrijwel dagelijks tot samenscholingen. Aanvankelijk meende men dat hier voorbe reidingen getroffen werden voor een optocht, maar bij nadere informatie bleek dat er sprake was van een meer dan normale belangstelling voor de etalages van het Motorpaleis. Met enige moeite heeft onze speciale bericht gever zich door de nieuwsgierige menssenmassa's heen weten te dringen, teneinde met eigen ogen de wonderen te aanschouwen die in de etalages van Motorpaleis werden tentoongesteld. Om de woorden van deze speciale bericht gever zelf te gebruiken: „Ik duizelde even". We mogen hier uit afleiden dat hij een ogenblik verblind raakte. Om alle misverstand te vermijden: Dit is een advertentie van Motorpaleis dus het is mogelijk dat genoemde zeer spe ciale berichtgever iets overdrijft. Dit neemt niet weg dat een expositie van enkele honderden tweewielers zoals deze dagelijks in het Motorpaleis worden gehouden een overweldigende indruk maakt. Tweewielers, dat wil zeggen, motoren, scooters en brom fietsen uit alle delen van de wereld. Honda en Yamaha uit Japan, Norton en Triumph uit Engeland, Vespa uit Italië, Peugeot uit Frankrijk, Puch uit Oostenrijk, Tomos uit Tsjecho- slowakije, Sparta uit Nederland en Zündapp uit,Duitsland. Wie hier geen keus uit kan maken moet maar blij ven lopen, vinden we. We kunnen ons voorstellen dat u zich vandaag of morgen ook weieens even wilt ver gapen aan dat moois dat rijden kan. Handel dan als volgt: Ga niet eerst een poos voor de winkelruit staan, want de kans is groot dat u er door de opdringende mensenmassa's doorheen wordt gedrukt. U gaat rechtstreeks op de deur af en u stapt binnen alsof u kalm bent. U wandelt wat rond tussen de uitgestalde mo dellen en vraagt terloops aan een der bedienden hoe Motorpaleis finan ciering en inruil regelt. De bediende begint een enthousiast betoog en u doet net of u luistert. Intussen speurt u naar het model dat u kopen wilt. Als de bediende uitgepraat is kunt u wat vertrouwelijker met hem worden. Een achteloos vraagje bijvoorbeeld: „Hebben jullie hier een beetje be hoorlijke werkplaats Op het mo ment dat de bediende een loflied gaat zingen op de hypermoderne werk plaats kunt u wél even luisteren. De werkplaats van Motorpaleis is namelijk in wijde omtrek van Rot terdam vermaard. Voor u nu uw definitieve keus gaat bepalen en een proefrit gaat maken, loopt u nog even de Speedshop binnen. Een soort boetiekje voor sportrijders (en- rijd sters natuurlijk).Haal uw hart daar ongeveer tien minuten op aan acces soires, motorkleding, opvoersets en dingen die u nog nooit hebt gezien. Koop daar niets. Koop éérst uw brom mer, scooter of motor en hang dat ding daarna vol met al die praktische en onpraktische zaken die sommige brommers tot rijdende kerstbomen maken, 't Is overigens niet noodza kelijk dat u koopt. U mag ook alleen komen kijken. Onze ervaring is echter dat men het bij Het Motorpaleis zéér waardeert als er Jets gekocht wordt. t.a.v. dc overige genoemde begrippen. - Zodoende wordt de totale mens be trokken bü zijn eigen ontwikkelings gang. BASIS-UITGANGSPUNT Het kind moet eerder worden bege leid bij de ontwikkeling van zijn eigen mogelijkheden, dan worden gedres seerd om bepaalde zaken te leren. De maatschappij stelt echter ook haar eisen en dat is een tweede punt. Men streeft dus naar het bewuste individu dat zich in vrijheid in een gemeen schap kan bewegen, vruchtbaar voor zichzelf en anderen. Wat met „begeleiden" wordt be doeld kan duidelijk worden aan het beeld van de baby-verzorging: De jonge moeder verschaft het kind op de daarvoor gestelde tijden de nodige/ noodzakelijke voeding, schone luiers, slaapgelegenheid, ten einde de licha melijke ontwikkeling zoveel mogelijk te helpen. De Vrije School kent een ..voedingsplan" (leerplan) voor de geestelijke opvoeding van het kind. Het kind krijgt de leerstof aange boden in die ontwikkelings-periode waar de leerstof bij behoort. De stof wordt op een zodanige manier ge bracht, dat de gehele mens wordt aan gesproken en geactiveerd. Er wordt daarbij veel gemusiceerd, geschilderd, toneelgespeeld, verteld en bovendien kent de school „eurythmie", een be wegingskunst die het gehele onderwijs steunt. In enkele details betekent dat het volgende: a. Het zitten-blijven komt in principe niet voor, hoewel het als uitzonde ring wel wordt toegepast. c. Het vrije onderwijs kent geen „uren", maar „perioden". Men doet 4 of 6 weken lang, gedurende de ochtenduren een bepaald vak. Af gezien van de zakelijke juistheid van periode-onderwijs, geeft dit een enorme tijdsbesparing. d. De school kent geen hoofd" (wèl t.a.v. de wet). De leraren vormen het z.g. college dat in zijn geheel verantwoordelijk is voor de gehele school. e. Meisjes zowel als jongens doen aan handwerken en handenarbeid om enkele belangrijke punten te noe men. SECTE-SCHOOL? De achtergrond van de Vrije School vraagt van de leraren een positieve in stelling t.a.v. de antroposofie. (Antro posofie: Een levensleer waarin ge streefd wordt naar een diepere kennis van de mens door het zoeken van zijn verbinding met het geestelijke wezen van de kosmos (van Dale). Naar schatting zijn minstens 80/90 procent van de kinderen, kinderen van niet-antroposofen. Natuurlijk heeft zo'n opvoeding de beste resultaten, wanneer ouders en leraren één lijn trekken. Het gangbare, intellectuele onderwijs heeft de tendens de mens af te sluiten van spirituele zaken: slechts wat gemeten, gewogen en geteld kan worden, geldt als realiteit. Dit is een eenzijdigheid die in het algemeen niet wordt ervaren als een consequentie van intellectueel onderwijs. Het vrije onderwijs probeert de op voeding zó te regelen, dat de mens als geestelijk wezen zijn mogelijkheid be houdt om zich als geestelijk wezen te blijven herkennen. Een volledig uitge bouwde Vrije School (van 418 jaar) zal een godsdienstuur instellen, te ge ven door die leraren die de ouders wensen, ongeacht hun geloofsovertui ging. SCHOOLGELD Hoewel er een subsidie wordt ont vangen. blijven er vakken over die niet voor subsidie in aanmerking ko men. Daarom wordt schoolgeld ge vraagd. Dit wordt vastgesteld in over leg met de ouders en rekening houdend met hun sociale omstandigheden. Uiteraard valt er over de Rotterdamse Vrije School nog meer te vertellen. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de Rotterdamse Vrije School, Vredehofweg 30, telefoon 116519 (tij dens de schooltijden). OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Baciiplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven b« kontrakt 17-16-15-14 et. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas- t sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland SiJ- houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 nu... beduidend goedkoper Een leuke moderne wanddeco ratie die het beslist ook in Uw kamer goed zal doen vindt U nu in onze aanbieding. Wanddecoratie van Japans gras, 70 cm breed. Decoratief in de huiskamer, boven de schoorsteen, of als kapstokkleed in hal en gang. Nu per rol van 200 x 70 cm voor de halve prijs, voor nog géén vier gulden. m japans gras 200 cm lang Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit decoratieve Japanse gras, modern in kamer en hal, Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of eehrlft. beet. EENDENTRAGEDIE Od de Zoomweg te Schiedam stak een moedereend met haar kroost dwars de Zoomweg over. Op dat mo ment naderde de 20-jarige student P., J. D. uit Schiedam in diens „eend" en om de kuierende eend te ontwii- ken. remde hij hevig. De auto raakte in een slip. sloeg enkele malen over de kop en werd totaal vernield. De student werd licht gewond. De eend met haar iongen bereikte veilig de andere zijde van de weg. Een ander eendendrama voltrok zich in het gebouw van de chr. school aan de Burgemeester Honnerlage Grethelaan. waar een eend. achter volgd door een woerd, dwars door een ruit vloog. Van de eend werd de hals 'doorgesneden, de woerd werd ge wond. nu... beduidend goedkoper U kunt kiezen uit vele soorten haarlak, maar voor Uw haar wilt U toch beslist de beste soort hebben en gebruiken... Welnu, deze prima haarlak - merk Nina la Roche - bereid met nertsolie (daarom blijft Uw haar zijde-zacht en glanzend), staat van nu af voor U klaar. Een superkwaliteit nerts-olie haarlak, die niet plakt, het haar niet vet maakt en zó weer uit- geborsteld is, in grote bussen; nu voor nog géén een gulden tachtig. Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be- hoort De Havenloods te ontvan- gen. Mocht u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon i 132170). Dan wordt de krant door C onze lezers-servicedienst nabe- zorgd. nertsolie-haarlak Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze spuitbussen Nina la Roche haarlak met nertsolie, met een inhoud van 3 normale blikken van 6 Ounces, eèn groot blik haarlak, Vrijdagavond tot 9 Géén ut. of

De Havenloods | 1968 | | pagina 9