„Shell ot geen Shell, maar industrieterrein komt er Geest-dodend gepraat één gulden 245r vaNDaM H. M. Schaminéef voorzitter Industrieschap Moerdijk: 99 KOOP PRIJSBEWUST! 't MEUBELHUIS vliegensvlug 2x daags heen en terug! SL ORGELS 1 uw trotse bezit DE HAVENLOODS VRIJDAG 24 MEI 1968 Vergelijk alvorens te kopen eerst ome prijzen en kwaliteit. WEST-KRUISKADE 4-5-6 - TEL. 124076 (naast Arena Theater) ALTIJD 20%-30% VOORDELIGER (DESGEWENST CREDIETSERVICE) De Nederlandse economie heeft onlangs een gevoelige tik ge kregen, een tik, die vooral in Rotterdam hard is aangekomen. Dat was het besluit van het Westduitse chemische bedrijf „Degus- sa" om zich bij Antwerpen en niet in het Rotterdamse haven gebied te vestigen. Burgemeester Thomassen zei hierover in Middelburg, dat dit bedrijf 70 miljoen gulden zal investeren en werk zal geven voor honderd mensen. In de toekomst zal die investering 600 miljoen gulden worden en het bedrijf zal dan werk kunnen bieden aan 2000 mensen. Inderdaad een gevoelige tik dus, te meer, daar dit beslist niet het eerste grote be drijf is, dat is uitgeweken naar de Beneluxpartner en havencon current België. Nog maar nauwelijks heeft men echter de teleurstelling hierover ver werkt of men staat in Rotterdam voor een nieuwe dreiging. De Shell heeft aangekondigd, dat men be langstelling heeft voor de vestiging van een chemische fabriek bij Moer dijk of bij Antwerpen. Zelfs is het zo, dat Antwerpen lichtelijk de voor keur schijnt te hebben. Dat is ook begrijpelijk, omdat deze haven ge reed is het bedrijf te ontvangen en niet zal aarzelen verregaande facili teiten te bieden. Of de Moerdijk, waar een industrieterrein van 2000 ha nog moet worden aangelegd, een kans maakt is nog onzeker. Opti misten, die daarbij speculeren op het feit, dat Shell voornamelijk een Nederlandse onderneming is, zullen wel bedrogen uitkomen. Het is dui delijk, dat een dergelijk wereldbe- drijf nationale sentimenten nauwe lijks een rol zal laten spelen, wan neer er miljoenen in het spel zijn. Hierop heeft de Antwerpse schepen Delwaide vorige week eveneens ge zinspeeld. Het opmerkelijke is, dat burge meester H. E. M. Schaminée van Ze venbergen, voorzitter van het Indus trieschap Moerdijk, niet eens met het klamme zweet in de handen zit, wanneer het gaat over de vraag of Shell zich al dan niet bij de Moer dijk zal vestigen. „Het plan staat of valt beslist niet met die vestiging", zegt hij. „Het staat of valt ook niet met een kanaal door de Hoekse- waard van het Europoortgebied naar het Hollands Diep. Het industrieter rein komt er toch, omdat het van levensbelang is voor dit gebied. Ik weet niet hoe groot het terrein is, dat de Shell wil hebben, maar wel weet ik. dat "we het industriegebied niet eenzijdig willen maken. We wil len verscheidenheid van vestigin gen". Van levensbelang is het industrie gebied bij de Moerdijk inderdaad. De noordwesthoek van Noord-Bra bant is sinds de oorlog in een econo misch opzicht verwaarloosd gebied geweest. Het kwam gehavend uit de Tweede Wereldoorlog en zag daarna de werkgelegenheid teruglopen als gevolg van de mechanisatie in de landbouw. Industrie kwam er niet. De bedrijven vestigden zich bij de machtige slokop Rotterdam. Die in dustrialisatie werd overigens door de overheid bewust tegengehouden, omdat de in dit gebied wonende ar beiders als pendelaars in het Rotter damse havengebied hard nodig wa- Miskleun nu... beduidend goedkoper heeft men altijd erkend, dat de pen del een ongezond verschijnsel is. Ook heeft men altijd geweten, dat bij het voortschrijden van de mecha nisatie of bij een ongunstiger econo mische situatie de pendelaars de eerste slachtoffers zouden worden. Bij de massa-ontslagen vorig jaar in de Rotterdamse haven is dat duide lijk gebleken. De burgemeesters in dit gebied, vooral de burgemeesters van de zo genaamde Zekluza-gemeenten Ze venbergen, Klundert en Hoge en La ge Zwaluwe hebben dit steeds in gezien. Ook Gedeputeerde Staten van Brabant hadden deze gemeenten reeds in 1947 aangewezen als indus triële kernen, hetgeen nogmaals ge schiedde in het in 1959 verschenen rapport Randstad en Noord-Brabant. De regering remde echter, zoals ge zegd, een ontwikkeling in die rich ting bewust af. Alle ontwikkelingen bleven tot 1957 stilstaan, ook al, omdat tot die tijd het definitieve tracé van het Ant- werpen-Rijnkanaal nog steeds niet vaststond. Tot die tijd nam men aan, dat dit kanaal bij Moerdijk zou uitmonden. Toen bleek, dat dit niet het geval zou zijn, gingen zeven ge meenten in dit gebied aandringen op een nauwere samenwerking. Om streeks 1960 sloegen de Zekluzage- meenten de handen ineen. U bent wel Iets op 't gebied n ons gewend van langspeelban- deze aanbieding steekt met kop en schouders boven al 't voorgaande uit! Een groot aantal BASF lang- speelbanden, waarvan de kwa liteit een begrip is... verkopen wij nu voor onze prijzen. Splinternieuwe Basf lang- speelbanden, in de originele fabrieksverpakking, voor prijzen die 't mogelijk maken tientallen meters meer te kopen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fabrieks- nieuwe originele Basf banden, voor prijzen die voor zichzelf spreken. Vrijdagavond tot 9 uur open. Gun tel. of schrift, i UNIEKE AANBIEDING SLECHTS YOUTH ZIG-ZAG POPULAIR Moderne uitvoering in 2 kleuren. Ingebouwde verlichting, kompleet in koffer. Tijdelijk van f 350,- voor f 245,-. Mogelijkheden: naden afwerken, knoopsgaten maken, rekbaar materiaal verwerken, siereteken maken, stoppen, borduren en recht- steekwerkenz. YOUTH ZIG-ZAG POPULAIR op praktisch, luxe bergmeubel SLECHTS 295- Uitvoering eiken, teak, macoré of not Tijdelijk van f 450,- voor f 295,-. ROTTERDAM HOOGSTRAAT 165-167 TEL 010-130424-113902. BON Vulinenatuurop. Reserveer voor mij I I ...Youth Zig-Zag Populair Elektr. in I koffer 1245,- I ...Youth Zig-Zag Populair Elektr. in I meubel f. 295,- I of stuur mij volledige inlichtingen. I I Telefoon ^1 angspeel 135 mtr. cm 540 mtr Pendel afzwakken In die tijd hadden de gemeentebe sturen echter nog geen grote bezwa ren tegen de pendel. „Als die er niet was geweest, zouden we hier een grote werkloosheid hebben gekend", zegt burgemeester Schaminée. „We konden er namelijk niets tegenover stellen. Maar die pendel maakte het juist ook heel moeilijk om hier een industrievestiging te krijgen, gezien het standpunt van de regering. Wij wilden echter trachten de pendel af te zwakken en de werkgelegenheid te bevorderen. Gedeputeerde Staten dachten er net zo over als wij, om dat ook G.S. een kentering zag aan komen, die de regering kennelijk niet zag". De mededeling, nog maar enkele maanden geleden gedaan, dat Rot terdam mee zou helpen het indus trieterrein bij Moerdijk tot ontwik keling te brengen, sloeg bij bepaal de mensen als een bom in. Rotter dam was namelijk, samen met Ge deputeerde Staten van Zeeland en een groot aantal gemeenten in het betrokken gebied, bezig met de ont wikkeling van Zuid-West Nederland, de zogenaamde Gouden Delta. Daar bij werd niet of nauwelijks gespro ken over de Moerdijk en de Rotter damse plannen, die zo plotseling le ken op te duiken, pasten niet hele maal in het schema van sommige bestuurderen. Onlangs werd burge meester Thomassen nog verweten, dat hij de Moerdijk wilde ontwikke len ten koste van het Reimerswaal- plan in Zeeland, een belangrijk on derdeel van de Gouden Delta. Burgemeester Schaminée glimlacht als dit ter sprake wordt gebracht. „Bij niet ingewijden kwam het in derdaad als een donderslag bij hel dere hemel", zegt hij. „Maar het was beslist geen nieuw plan, niet voor ons en niet voor Rotterdam. Want toen wij Rotterdam met onze plannen benaderden, bleek, dat men daar ook al geruime tijd dan de Moerdijk had gedacht als een logi sche voortzetting van het Rotterdam se havengebied. Een beide partijen hadden al lang het gevoel, dat het eens tot een gesprek zou moeten ko men" In 1963 trokken de betrokken ge meenten voor het eerst kredieten uit om de mogelijkheid te onderzoeken bij de Moerdijk een industrietcrrein- tje aan te leggen. Men dacht daar bij aan een terrein van 500 ha, dat buitengaats zou worden opgespoten, omdat dit de meest goedkope oplos sing zou zijn. Pas in 1967 waar schijnlijk onder druk van de gewij- zigde omstandigheden in Rotterdam waarvan de pendelaars slachtoffer konden worden en voor een deel ook geworden zijn gaven Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant toe stemming om geld beschikbaar te stellen voor een definitief rapport en een bestek. Snel tempo In oktober van het vorige jaar namen de Zekluza-gemeenten con tact op met Rotterdam. Daarna vol trok zich alles in een snel tempo. Binnen twee weken werden de eer ste besprekingen gevoerd en een week daarna kwam men tot over eenstemming. Men besloot het plan om een terrein van 500 ha op te spuiten te laten varen en de zaak grootser aan te pakken. Het indus trieterrein zou 2000 ha groot worden met als „droge" oppervlakte 1400 ha, omdat Rotterdam zich op het standpunt stelde, dat de ontwikke ling van dit industrieterrein alleen zin had, wanneer het groot genoeg zou zijn voor een reeks van jaren en een aantal bedrijven. Rotterdam beloofde tevens te zorgen voor de technische begeleiding en mis schien voor dit gebied nog wel be langrijker de acquisitie, dat wil zeggen het aantrekken van bedrijven die zich daar moeten vestigen. „In Zeeland schrok men vooral van deze plannen, omdat men vrees de, dat Rotterdam daarmee Rei- merswaal ten achter wilde stellen", zegt burgemeester Schaminée. Hij voegt er aan toe, dat dit overigens zijn zaak niet is, „maar", zo zegt hij, „het is beslist niet waar, dat de Moerdijk in de. plaats van Reimers- waal zou komen. Daarginds is men nog lang niet zo ver. Als wij willen, kunnen we nog dit jaar beginnen en kan het eerste bedrijf volgend jaar reeds komen. Als wij hier klaar zijn, is Reimerswaal pas zo ver, dat men daar kan gaan beginnen". eniging „opaiigen naar zie rum Het sluisje m de Rode vaart. Ach- kamp organiseren in de prachtige Nog plaatsen vrij in vakantiekamp Ellecom Van 29 juni tot en met 13 juli zal de Kinder Uitzend- en Recreatiever eniging „Spangen" haar 21e kinder- Nationaal belang Binnen korte tijd is de kwestie Moerdijk uitgegroeid van een zaak, die Rotterdam en het Industrie schap Moerdijk betrof, tot een na tionale zaak. Vorige week maandag hebben twaalf gemeenten in West- Brabant tijdens een in Breda gehou den spoedvergadering zich uitgespro ken voor de ontwikkeling van dit in dustriegebied. De regering heeft nog geen beslissing genomen, maar het zal niet moeilijk zijn te raden hoe die beslissing zal uitvallen, wanneer de Shell voor de Moerdijk zou kie- zou laten glippen. De zaak is echter nog lang niet be slist. De Shell heeft bekend gemaakt, dat het al of niet tot stand komen van een kanaal van het Europoort- gebied naar de Moerdijk geschikt voor schepen tot 20.000 ton een grote rol zal spelen bij de overwe gingen om zich bij de Moerdijk te vestigen. Mr. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft zich al tegen een dergelijk kanaal uitgesproken. Ook de regering schijnt niets voor dit kanaal te voe len, zo bleek vorige week uit Kamer debatten over dit onderwerp. Zij voelt er meer voor de bestaande vaarwegen geschikt te maken voor schepen van een dergelijke grootte. Overigens schijnt een dergelijk ka naal al een jaar of tien geleden op kaarten met betrekking tot het Del taplan te zijn voorgekomen, toen zonder tegenkanting. En tenslotte hoopt de regering ook nog, dat zij de Shell kan bewegen zich in het Sloe- gebied te vestigen. Dit alles doet voor burgemeester Schaminée niets ter zake. Kanaal of geen kanaal, Shell of geen Shell (al zou hij niet-vestiging erg jammer vinden) het industrieterrein gaat door. Op de vraag of er dan al an dere gegadigden zijn, haalt hij zijn de sluis het terrein nieuwe industrieterrein ontwikkeld zal worden. schouders op. „Dat weet men in Rot terdam", zegt hij. „Ik nèem aan, dat ze daar wel een portefeuille heb ben. Als de Shell niet komt, zal Rot terdam heus wel met andere voor stellen komen. Maar wij hebben wel zeker inspraak in die materie. Als wij een bepaald bedrijf, dat door Rotterdam wordt aanbevolen, niet willen hebben, gaat het niet door. En we zullen strenge eisen stellen ten aanzien van lucht- en waterveront reiniging". De Shell Is dus een kwestie gewor den van touwtrekken tussen Moer dijk (lees Rotterdam) en Antwerpen. Op de vraag hoe hij denkt over een nauwere samenwerking in Benelux- verband op het gebied van havenont wikkeling, antwoordt burgemeester Schaminée: „Daar heb ik niets mee te maken. Dat is mijn terrein niet". Als hij er op wordt gewezen, dat hij er wel iets mee te maken kan krijgen, zodra het industrieterrein tot ontwikkeling is gekomen, begint hij te lachen. „Als het zo ver is, zal ik mijn standpunt wel bepalen", zegt hij dan. JAN DIJKSTRA kantiehal in Ellecom, gelegen i zeer bosrijk gebied aan de Veluwe- zoom. Er zijn nog plaatsen vrij voor meisjes van 6—13 jaar. Inlichtingen bij mevrouw Van Elten. Spiegelstraat 5, Rotterdam, telefoon 159092. Rotterdam: Sehiekade 106(010) 245090-280634 Er zijn soms berichten in de kerkelijke pers, waarbij je je haren uit je hoofd trekt. Zo las ik onder de vette kop „Rome blijft Rome en in wezen verandert niets" het vol gende: „Rome bleef Rome, al is er veel veranderd en al preekt men over de protestanten niet meer als over ketters", zo zei ds. B. in een drukbezochte samenkomst van jongeren. Dat Rome in wezen niet is veranderd wordt aangetoond door de geloofsvervolgingen in Spanje en Columbia, waar veel kerken werden gesloten en waar menige predikant in moeilijkheden verkeert. Rome is toeschietelijker gewor den, maar men handhaaft Trente nog zeer concreet. De -onfeilbaarheid van de paus, de mariologie, de ver dienstelijkheid der goede werken in tegenstelling met het reformatorische sola fide (door het geloof alleen), de waarde van de traditie, niets werd opzij gezet, al staan vele Nederlandse rooms-katholieken als progressief be- Als ér Iets veranderde, dan zijn dat de kerken der refor matie. die zich te veel blind staren op alle vriendelijkheid en steeds meer de rooms-katholieke kant uitschuiven, ge tuige velerlei liturgische handelingen en inrichtingen van de kerkgebouwen. Dat men gemeenschappelijke diensten houdt tot zelfs diensten ter herdenking van de kerkhervorming toe, acht ds. B. wederzijds bedrog, ook tegenover de wereld, die de indruk krijgt dat de verschillen wel meevallen. Toch meent ds B. dat mén dankbaar mag zijn voor de veranderingen die bij Rome zijn te bespeuren en voor het feit dat vele particuliere rooms-katholieke theologen ijverig verder gaan. Ds. B wil een gesprek met Rome dan ook niet a priori afwijzen, al ziet hij daarin voorlopig weinig heil. Veeleer wil hij een oproep doen horen tot gebed om bekering dezer aloude en wereldwijde „moeder kerk". Pas zo kan men tot een ware oecumene komen. In de op deze inleiding volgende vaak vrij scherpe dis cussie bleek een groot deel van de jongeren de zaak an ders te bekijken. Men meende dat het feit dat Rome zich allerwegen in beweging heeft gezet, aanduidt dat er wel iets aan het veranderen is, maar dat dit alles in één keer niet zal kunnen geschieden," Het doet je goed, dat vele jongeren tegen een dergelijk betoog in verzet kwamen, maar ondertussen schaam je je diep voor het Geestdodende woord van deze predikant. Vlak daarop lees je dan dat in de synode van één van onze oudste protestantse kerken het hele scala van op vattingen van „Rome verandert nooit" tot aan het „liever vandaag eenheid dan morgen" is afgewerkt (omdat het mij vooral om het symptoom gaat, en niet om een aanval op collega's en zuster-kerken noem ik liever geen namen). Mag ik met ernst vanuit een gekweld geweten vragen: is het christelijk of is het Geest-dodend, als we een mens of een groep blijven vastpennen op zijn verleden, omdat men wel verandering ziet, maar niet precies die veranderingen, die wij menen te moeten verwachten? Mag men Rome blijven vastspijkeren op besluiten van het concilie van Trente uit 1545—1563, omdat die formeel niet zijn her roepen? Terwijl toch het Vaticaans concilie van een paar jaar geleden in allerlei constituties en besluiten allerlei nieuwe wegen heeft geopend. Ik denk bij wijze van vergelijking aan het Engelse recht. Daar stelt men ook nooit officieel een verouderde wet bui ten werking, maar men voert eenvoudig zijn geanti- queerde rechtsregel niet meer uit. Men neemt goedmoedig het risico, dat iemand nog wel eens met een ouderwets- paardje komt opdraven dat vangt men met een stuk humor wel op. Je kan oude dogma's die in het geloofsbe wustzijn van de kerk niet meer leven, herroepen. Je kunt er ook een nieuwe uitleg aan geven, ze „herinterpreteren". Vervolgens en hier citeer ik de grootste protestantse theoloog van onze tijd, Karl Barth, kunnen de rooms-kathc- lieken jegens de traditie het accent verleggen. Wat toen belangrijk was, hoeft het nu niet meer te zijn; terwijl de oude uitspraken toch blijven staan. En ten slotte is er de koninklijke weg van de rooms-katholieke kerk; zij kan een oude stelling verzwijgen. Zo verzwijgt b.v. de roomska- tholieke theoloog Hans Küng in zijn zo goede boek over de Kerk de gehele mariologie (de leer van Maria). Kortom, en dat wil ik vooral opmerken, geen rooms- katholiek theoloog zit vandaag met geboeide handen in angst voor de Paus. Op hun manier zijn zij werkelijk vrij! Ongeveer zo vrij als de kleine autoriteitjes binnen het protestantisme Eén ding staat daarbij onomstotelijk vast: hoewel de tra ditie binnen Rome bestaat, is er binnen haar grenzen een openbreken waar te nemen in de richting van de Bijbel en naar de moderne tijd toe. En nu nog dit: al deze veran deringen zijn voor mij veel en veel interessanter dan dat wij steeds maar zeggen: „Ja maar tenslotte is Rome toch fout!" Want die veranderingen bij Rome zijn voor ons veel belangrijker dan, die vele grote en kleine com promissen, die zij als een ballast met zich meesleept. Daarmee heeft men op het Concilie radicalen en conser vatieven bijeengehouden; men heeft links noch rechts willen verontrusten. Ik erken, dat is en blijft de schaduw zijde, waarmee men die minieme minderheid van vier stemmen heeft gekocht. En nog altijd woont de hoogste autoriteit van de rooms-katholieke kerk in het Vaticaan: de Paus. Veel is mogelijk; ik zou zeggen alles is mogelijk. Ik ben er dan ook zeer op tegen, dat niet-katholieken eeu wig en altijd maar komen aandragen met het „Ja maar, Rome is en blijft hetzelfde. Rome verandert nooit!" Er zijn verrassingen. Ik was zowaar, bij mijn laatste ver blijf in Rome, het liefst op bezoek bij de Jezuïeten! Wij hebben alle aanleiding, wanneer wij iets hopen voor onze kerken, om ook iets te hopen voor die grote, rooms- katholieke kerk en om haar werkelijk te volgen met ons gebed". Tot zover Karl Barth, wien God in zijn lange leven een grote dosis bijbelse waakzaamheid heeft geschonken. Oscar Wilde heeft eens gezegd: „Een vrouw met een ver leden is een vrouw zonder toekomst". Dat is „wereldse" wijsheid, onbarmhartig en ongelovig. Even „werelds", even onbarmhartig en ongelovig is het te zeggen: een kerk met een verleden is een kerk zonder toekomst. We hebben een Heer, die niet alleen mensen, maar ook instellingen, instituten nieuw maakt. Laten kerken vaak „het graf van God" lijken te zijn, om met pater Adolfs te spreken, ook in zulke graven staat Hij op. Zoals Hij Johannes XXIII tot vernieuwing inspireerde, zo kan Hij het ook Paulus VI doen en wie er ook nog meer mag komen. Wie echt voor een ander bidt en hoopt kan hem niet aankijken met het boze oog: jij blijft toch altijd Dr.K.J. KRAAN ""••spe/vervoer OPEN DEUR DIENST. Zondag 26 mei wordt in de Laankerk, IJssel- mondselaan, Kralingseveer een Open Deur Dienst gehouden, aanvang 18.30 uur. Voorganger in deze dienst is ds. S. v. d. Bos van Hillegersberg, mede werking verleent het I.J.E.koor uit Overschie onder leiding van Arie Pronk. Organiste is mejuffrouw C. van Ouwerkerk. ELECTRONISCHE vanaf 325.- contant plus per dag ook leert spelen met I Joh. de Heer's unieke systeem 1 wereld merken keuze uit meer dan 100 Instru- menten CONN - HAMMOND I PHILIPS - RI-HA - SOUNA VISCOUNT e.a. I demonstraties 1u kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend I de orgels horen, zien en zelf bes; Tien.

De Havenloods | 1968 | | pagina 13