m De kinderen hebben zo'n honger' soms Jan Verweij met vakantie zelfgebouwde auto J98 Tweede weekmarkt komt in Groenoord in het tti HOTEL-RIJNMOND Drie nieuwe scholen in stadsdeel Groenoord Vijftig jaar E.H.B.O. V I autoservice willemse Huur DE HAVENLOODS VRIJDAG 24 MEI 1963 S'dam 15 JAN VERWEIJ UIT KRIMPEN AAN DE LEK heeft in zijn vrije tijd zelf een sportwagen gebouwd, waar van de carrosserie geheel uit polyes ter bestaat. Jan Verweij, 25 jaar en timmerman van beroep liep al een hele tijd rond met het plan zelf eens een sportauto te bezitten. Nu is het zo, dat om zich de trotse eigenaar van een sportauto te kunnen noe men er heel wat op tafel moet komen en aangezien dit niet tot de mogelijk heden behoorde werd het plan gebo ren om zelf een sportwagen te gaan bouwen. In december vorig jaar kocht Jan Verweij, die geen enkele technische opleiding gehad heeft, maar gewoon een aangeboren feeling voor de tech niek heeft, een tweedehands Volkswa gen en ging in zijn zelfgebouwde werkplaats, die tevens dienst doet als garage in de Schoolstraat 78 in Krim pen aan de Lek aan de slag om de Volkswagen te gaan demonteren. Van de sportwagen, die nu op één keer spuiten na gereed is. is het unieke dat de gehele opbouw niet zoals gebruikelijk van plaatstaal is, maar van polyester. Materiaal waar reddingboten en tal van andere pro- dukten van gemaakt worden, wat niet alleen een belangrijke gewichts besparing opleverde maar tevens veel meer mogelijkheden inhield wat de vormgeving betreft. In ongeveer vier maanden en 500 uur heeft Jan Verweij zijn auto ge bouwd. Zijn vrouw was net zo en thousiast over de werkzaamheden van haar man. anders was het hem zeker niet gelukt om de fraaie sport wagen naar geheel eigen ontwerp te bouwen. Dankzij de medewerking van een plaatselijk bedrijf, dat het materiaal voor de opbouw op grote schaal verwerkt, is het Jan Verweij dah toch gelukt al heeft het hem wel veel moeite 1 en zorg gekost om het uiteindelijk tK krijgen zoals hij het zich had voorgesteld. nu... beduidend goedkoper Helemaal passend bij de vlugge, vlotte tienermode zijn deze ballerina's van 6.95 in de meest moderne kleuren, met zwart ge- paspeld en met open of gesloten hiel. Makkelijke schoentjes, voor de zomer, voor thuis of in de vacantie om langs vreemde boulevards te flaneren... en U koopt ze nu, voor een spotprijs, per paar voor nog géén t gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze schattige ballerina's met leuke ruitjes tegengevoerd, met open of gesloten hiel, in de kleuren zwart, geel, oranje, groen en gebroken wit, maten 36 t/m 41 per paar voor Vrijdagavond tot 9 uur open. n tel. ef schrift, best. geel, oranje, Gipsmodel !Van het geheel maakte hij eerst eeij gipsmodel, versterkt met hout ert gaas, waarvan in een later sta dium de huidige auto is ontstaan. De wanddikte van het polyester be draagt gemiddeld 3 mm en dit was een punt. waar deskundigen, bekend met de verwerking hiervan, nogal sceptisch tegenover stonden. Een proef leverde het bewijs dat Jan Ver weij het goed uitgekiend had. Er is zelfs geen deukje te bespeuren. De mechanische eigenschappen bleken voortreffelijk te zijn. Enkele proefritten hadden reeds bewezen dat door dé nieuwe vorm- gevinp >n. de opbouw de snelheid met r Ti is omhoog gegaan, zon der 1 Volkswagenmotor extra belast d. Het gewicht van de wa gen is i.iO kg en de lengte bedraagt viër en een halve meter. Goedgekeurd Waar Jan Verweij ten slotte toch wel een beetje trots op is is het feit dat zijn sportwagen de eoedkeuring hefeft gekregen van de Rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag. Hij zegt zelf: „Steeds heb ik met de gedachte gespeeld, als ik een auto in elkaar zet, moet ik er ook officieel de goedkeuring voor hebben. Ik heb er van het begin af aan rekening mee gehouden. En reken maar dat ze de wagen onderzocht hebben op constructie- en materiaalfouten, ik heb geen enkele klacht gekregen, dat is toch wel leuk". De wegligging, een punt waar de heer Verwij erg benauwd voor was, is door de meer Een trotse mevrouw Verweij met haar driejarige dochtertje Kitty bij de zelfgebouwde sportwagen van Er is ongetwijfeld wel reden voor, dat de afdeling Schiedam van de Vereniging voor Eerste Hulp bij On gelukken het vijftigjarig bestaan viert. Zoals ook burgemeester Roelf- sema in zijn gelukwensen die hij schreef voor het programma van de feestavond, die zaterdag 25 mei wordt gehouden, constateert, de ver eniging betoont zich bij vele evene menten in de stad actief. Daarvoor zetten de leden zich geheel vrijwillig in. En voorzitter J. de Regt merkt o.m. op: .Vijftig jaar lang hebben verschil lende besturen en medewerkers zich ingezet om onderwijs en onderricht te geven in het verlenen van eerste hulp. 50 Jaar lang hebben duizenden Schiedammérs inzicht gekregen in de moeilijkheden en de problemen waar voor de medische wetenschap gesteld staat. 50 jaar lang heeft de afdeling Schiedam zich beijvert om de open heid trachten te geven die ik in het voorgaande heb genoemd. Thans heeft de „EHBO" zijn be staansrecht dubbel en dwars bewezen. Steeds meer mensen worden er van doordrongen dat juist in deze tijd waar de toenemende mechanisatie en motorisering het aantal ongelukken zowel binnenshuis als buitenshuis sterk doet stijgen, enige kennis voor het toepassen van eerste hulp nood zakelijk is. Steeds meer mensen ge voelen de behoefte om een cursus te gaan volgen. Niet alleen ten eigen nut te voor het streven naar 1 eigen vrij heid en onafhankelijkheid, maar ook en vooral om met de medemens ge zamenlijk in team-verband door het uitsteken van de min of meer des kundige helpende hand mede te wer ken het kwaad te bestrijden en on nodig leed te voorkomen tot heil en zegen van de mensheid". Aan de feestavond werken mee een cabaretgezelschap, André Meurs, Ni cky Nobel met dansparodieën, Im- ca Marina en anderen. 's Middags van 24 uur houdt het bestuur in het gebouw voor Chr. Be langen een receptie. Als de Schiedamse raad ermee akkoord gaat, zal ook een week markt in Groenoord worden inge steld. Deze markt zal worden ge houden elke dinsdag van 9 tot 14.00 uur op het zuidelijk gedeelte van het Johann Straussplein, dat zich het beste leent voor een doelmatige opstelling van kranen en auto's. Er kunnen 47 standplaatsen wor den uitgegeven met kramen van Nolenslaan In eerste instantie pleegden B. en W. overleg met de Centrale Vereni ging voor de Ambulante Handel, die adviseerde om bij wijze van proef in de Mgr. Nolenslaan een markt te openen, beperkt tot ten hoogste 30 kramen en tot de verkoop van con sumptie-artikelen e.d. Hierna volgde een bespreking met de Schiedamse Handels en Bedrijfsraad. Deze be spreking, waaraan werd deelgenomen 4x2 meter en twee plaatsen voor door vertegenwoordigers van de drie zgn. standwerkers. Er zal voldoen de ruimte zijn voor marktbezoe- kers om te lopen. Omtrent de gevoerde besprekingen delen B. en W. mee, dat in het na jaar 1966 een adres werd ontvangen van een aantal standhouders van de vrijdagmarkt op het Broersveld, om te bevorderen, dat voor Nieuwland wijkmarkt zou worden ingesteld, middenstandsorganisaties, de CO-OP Nieuwe Waterweg, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf en de Winkeliers vereniging Mgr. Nolenslaan. resul teerde in de conclusie, dat niet een beperkte doch een volledige week markt in de Mgr. Nolenslaan, te hou den op de dinsdagen, zou moeten worden ingesteld. Met dit gegeven hebben Bi en W. zich gewend tot de Adviesraad voor de Detailhandel en Consumentenbe- die op een andere dag in de week zou iangen, die kon instemmen met een moeten plaatsvinden. Voor het colle ge is dit aanleiding geweest om con tact op te nemen met organisaties, wier belangen nauw betrokken zijn bij een markt. gestroomlijnde vorm stukken beter geworden dan bij een normale Volks wagen. Helemaal klaar kom je natuurlijk nooit met zo*n geval. Op onze vraag of de heer Verweij denkt door te gaan met zijn hobby, blijkt er nog wel de wens te bestaan in de toe komst een echte racewagen te gaan bouwen, maar eerst gaat hij dit iaar met zijn zelfgebouwde sportwagen met vakantie. Oadge Afd. Verkoop: Kipstraat/hoek Groenendaal Groothandelsgebouw/Stationsplein Krediet nodig voor nieuwe brug In de planning van het gemeentelijk wegennet van Schiedam is opgeno men de aanleg van een verbindings weg tussen de Schiedamseweg en de Vlaardingweg op Rotterdams grond gebied. Deze weg is geprojecteerd ten zuiden van het Prinses Beatrixpark lopende vervolgens door het indus trieterrein ten westen van de Schie om na kruising van de Schie aan te slui ten op de Vlaardingweg. Tot dusver wordt door het verkeer sinds vele jaren gebruik gemaakt van de hulpbrug, doch deze voldoet al lang niet meer aan de eisen. De betekenis van de nieuwe verbin dingsweg wordt des te groter naarma te de stadsuitbreidingen in het voor malige Kethel vorderen. Met het oog op de voorgenomen aanleg van deze weg is de bovenbouw van een onder doorgang in de spoorbaan Schiedam Delft reeds aangebracht. B. en W. achten thans het moment aangebroken om met de voorbereidin gen voor de bouw van een nieuwe brug te beginnen omdat het werk vanwege zijn verschillende aspecten veel tijd zal vergen. Voorgesteld wordt een krediet van f 75.000 te verlenen teneinde het voorbereidende onderzoek aan te van gen. J(We hebben van ons gejd nu maar aardappelen gekocht om aan de jongens op school te geven. Ze hebben soms zo'n honger, dat we niet anders kunnen doen". Eén zin slechts uit een brief van lek en Anneke Collet, verstuurd uit Kundiawa, een plaatsje in de on metelijke wildernis van Nieuw- Guinea. „ZE HEBBEN SOMS ZO'N HONGER". Vorig jaar vertrokken lek en Anneke uit Nieuwerkerk aan den IJssel naar het Australische deel van Nieuw-Guinea. Twee jonge mensen, die de „Hollandse zeker heid" achter zich verbrandden, om in dit immense land te wer ken voor de toekomst van een jonge generatie. „Mooi", zeggen we dan graag. „Er moeten idealis ten blijven. Mensen die gestalte geven aan onze goede westerse be doelingen. Kan de wereld eens zien dat wij Hollanders ook niet de beroerdste zijn". Vervolgens gaan we over tot de orde van de dag. Het is een lange reis geworden voor het echtpaar en hun jonge kinderen. Eerst met prachtige vliegtuigen en voortreffelijke service van de KLM. Maar eenmaal in het Chimbu-district aangekomen, kwam de werkelijkheid meer in zipht. Ze moesten overstap pen in een klein vliegtuigje, bestuurd tweede weekmarkt, doch overigens als zijn oordeel te kennen gaf, dat met oog op de belangen van de consu ment een plaats in Groenoord, voor het houden van een markt de voorkeur verdient boven de Mgr. No lenslaan. Een nieuwe bespreking leek toen wenselijk met vertegenwoordigers van de drie middenstandsorganisaties en de Winkeliersvereniging Mgr. Nolens laan. Uitgangspunten bij deze be sprekingen waren: de voorkeur van de Adviesraad voor de Detailhandel en Consumentenbelangen voor Groenoord en een inmiddels ingekomen adres aan de raad. van de Schiedamse Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groente en fruit „Ons Belang", waar bij protest wordt aangetekend tegen een weekmarkt in Nieuwland. Uit dit overleg kwam naar voren, dat het alleszins aanbeveling verdient zowel in het belang van de consu ment als van de detailhandel de totstandkoming van een weekmarkt in Groenoord te bevorderen. De voor bereiding van deze aangelegenheid meenden B. en W. te moeten afslui ten met een enquête onder de markt kooplieden van het Broersveld. Van de 123 standplaatshouders wensten 58 kooplieden in aanmerking te komen voor een standplaats in Groenoord als daar een weekmarkt wordt geopend op de dinsdagen. Dit aantal is inmid- des gestegen tot 75 gegadigden. Ver der zijn 69 meldingen ontvangen uit de groep, die tot nu toe wegens plaats gebrek niet aan bod kwam voor een standpaats op de markt op het Broers veld. Het Instuif-programma van Jong R.K. Schiedam vermeldt zondag 26 mei The Early Birds, maandag 3 ju ni, The Starlights, zondag 9 juni, Ni co Kien Formation, zondag 16 juni, slotavond met optreden van zangeres Daniëlla en de band The Fellows. Het slotbal heeft plaats op 16 juni. door een missionaris die wist te ver tellen dat in zijn kist meer mensen hadden leren bidden dan in de kerk. Anneke hield de kinderen vast, bang dat de deur zou open gaan en lek durfde niet om te kijken. Je weet im mers nooit waar zo'n vliegtuigje van uit de koers kan rakeh! De missiepi loot heeft ze veilig aan de grond ge zet en voorlopig willen ze niet graag meer met hem mee. Cliaos B. en W. van Schiedam vragen de raad medewerking voor het stichten van een drietal scholen is het nieuwe stadsdeel Groenoord. De besturen van de St. Willibrordusstichting en de Vereniging voor Christelijk Volks onderwijs hebben verzoeken tot de Raad gericht om medewerking voor het bekomen van door de gemeente te bouwen lagere- en kleuterscholen in de wijk Groenoord. Naar aanleiding hiervan merken B. en W. op, dat gelet op de grote toe neming van het aantal inwoners van de genoemde wijk de verzoeken van deze schoolbesturen alleszins als ge rechtvaardigd moeten worden be schouwd. Ten aanzien van het openbaar la ger- en kleuteronderwijs menen zij te mogen stellen, dat ook uitbreiding van het aantal van deze scholen in Groenoord noodzakelijk is. Er is ter plaatse thans behoefte aan een openbare zevenlokalige lagere school en aan een openbare drieloka- lige kleuterschool, waarbij B. en W. ten behoeve van het gymnastiekon derwijs opnieuw zouden willen over gaan tot de stichting van een gemeen telijk gymnastiekgebouw voor geza menlijk gebruik. Teneinde de scholenbouw gelijke tred te doen houden met de woning bouw is een spoedige totstandkoming van de bouw van de onderhavige scho len en gymnastiekgebouw gewenst. De stichting van de volgende school gebouwen dient te worden bevorderd: a. zevenlokalige lagere school en drie- lokalige kleuterschool ten behoeve van de St. Willibrordusstichting; b. zevenlokalige lagere school en drie- iokalige kleuterschool ten behoeve van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs; c. zevenlokalige lagere school en drie- lokalige kleuterschool en een gymnas tiekgebouw ten behoeve van het open baar onderwijs. De bouw van deze scholen en gym nastiekgebouw stellen B. en W. voor te doen geschieden in het noord-oos ten van Groenoord bij het Bachplein, waar volgens het goedgekeurde be stemmingsplan „Randbebouwing Groenoord" de grond de bestemming heeft van B.G. Over genoemde plaats is volledige overeenstemming bereikt met de aanvragende schoolbesturen. Maar toen begon het werk pas en de problemen. Huis en school ver keerden in een chaotische toestand. Maar de zaken draaien. De water pomp weigerde, maar hij werkt weer, want de onderwijzer uit Nieuwerkerk laat zich niet zo gauw ui het veld siaan en zijn handen zijn goed. De Papoeakinderen komen weer naar school. Ze lopen er soms dagen voor. Kinderen van de natuur, maar dat kan nare consequenties geven. lek en Anneke weten dat nu. Daarom ging hun geld weg aan aardappelen. Want honger is erg. Ze kunnen het niet aanzien dat kinderogen smeken om wat eten. Men kan het nuchter benaderen en zeggen: „Komt tijd, komt raad, ze hebben zich altijd gered en dus lukt het nu ook wel". Misschien is het zo. maar de vraag is of we misschien toch medeverantwoordelijk zijn? Een vraag, die lek en Anneke Collet voor ons niet zullen beantwoorden. Ze de den het uit zichzelf en dus ging hun geld op aan aardappelen. Het onderwijzersechtpaar uit Nieu- werkerk wil nu aan voorlichting gaan doen. Het grote probleem is n.l. dat de inboorlingen niet weten hoe ze ver antwoord hun grond rendabel moeten maken. Dat willen de Collets hun pro beren bij te brengen. Maar dat vraagt naast hun taak bij het onderwijs nog meer tijd en... GELD. Meer geld nodig Toen ze uit Nieuwerkerk vertrokken heeft de plaatselijke gereformeerde kerk hun geld meegegeven. Dat is nu op. Het zit al in de aardappelen. Er hebben kinderen van gegeten, die 's avonds weer eens konden slapen zonder die knagende pijn in hun maagjes. „Wees er van verzekerd". De familie Collet, gefotografeerd vlak voor hun vertrek naar Nieuw- Guinea. schreef het echtpaar, „dat met dit geld uit Nieuwerkerk velen zijn afge houden om te gaan stelen". Maar er is meer nodig. De Collets hebben hun plan klaar. Dit jaar willen ze ervoor zorgen, dat de kinderen eten krij gen. In die zelfde tijd zal worden be gonnen met een plan dat er voor moet zorgen dat met de aardappeloogst van dit iaar uit de eigen tuinen bij de school de jongere kinderen die straks komen te eten krijgen. De jongens uit de hoogste klas moeten daarvoor hard meewerken. Maar als het plan lukt zal het een nieuwe belangrijke stap zijn op de weg naar een betere toekomst van duizenden kinderen. lek en Anneke Collet hebben niet om geld gevraagd. Dat ligt niet in hun aard. Geloof en idealisme zijn de pijlers waarop ze steunen. Vooral ge loof. Met hongerende kinderen voor ogen schreven ze naar vrienden: „Bid voor ons om VERSTAND". Dat is om stil van te worden, maar wij dachten dat bidden en werken samen zouden moeten gaan. Zou dat een taak voor het thuisfront kunnen zijn? Er moet geld voor het aardappel project in Kundiawa komen! Die vraag leggen we voor u neer. Mis schien zegt u ja, ik wil hen, helpen U kunt dan terecht bij de Amro-bank in Nieuwerkerk. waar directeur S. Jaarsma direct inging op ons ver zoek en heel zijn apparaat daarvoor belangeloos beschikbaar stelde. Alle giften, groot en klein, kunt u storten op het gironummer van de bank 1253888. met vermelding op het strook je: „Voor het project Collet". Mocht u het sneller willen doen dan kunt u ook op de bank zelf terecht, 's Gra- venweg 254. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Volgende week 's het Pinksteren. In Nederland, maar ook in de rimboe van Nieuw-Guinea, waar kinderen om eten vragen. Ook in het huis van de Collets, die naar Kundiawa trokken omdat de boodschap van Pinksteren voor hen gestalte kreeg. „Gij zult Mijn getuigen zijn" Voor lek en An neke ligt die taak in Kundiawa. vijf tienhonderd meter boven de zee. Zou het kunnen zijn dat de onze er nu ook voor een deel ligt? WurliTzer met recht van koop ^3 C% m v.o. ém+Jm pjnnd. I zonder eerste storting Demonstraties van 411e modellen te Rotterdam digelijkt van 10 -4 our door onze Wurlitzer-organ 1st IOOP WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leer- J den met het normalenotenschriftdoor mid- del van het unieke aanwihsvsteem op de J Wurlitzet-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano's. .Prijzen v.a. 675.- Hlllir met recht van koop vanaf,15.» p.mnd. Let wel zonde1- eerste storting •hoge inruilwaarde-. voor Uw oude PIANO, HARMO- J I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL J Vraag folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeur: Z

De Havenloods | 1968 | | pagina 15