halve prijs Meesterlijk stuk van Canetti stikt in burgerlijke regie Vakantieweek voor recreatiesport 98 Jan Bouwmeester: publiek krijgt een betere smaak 98 7 eülenka kleuter jasjes voor jongens en meisjes m DEHfiVENIQODS S'dam 8 DE HA VENLOODS VRIJDAG 24 MEI 1968 Elias Canetti is een in Bulgarije uit Spaanse ouders geboren in Engeland wonende en in het Duits schrijvende auteur. Even veelzijdig als deze „afkomst" zijn zijn intellectuele gaven: doctor in de chemie, doctoraal filosofie, socioloog van wereldfaam en schrijver van uiterst opmerkelijk werk, poëzie, verhalen, een roman en drie toneelstukken. Dat hij toch een onbekende voor het grote publiek is vindt enerzijds zijn oorzaak in aarzeling te publiceren, anderzijds in de maatregelen die b.v. Hitier Duitsland tegen zijn werk nam. De Haagse Comedie heeft nu „Brui loft" van Canetti op het repertoire genomen. Een toneelspel in twee be drijven, dat hij als 27-jarige in 1932 schreef, maar dat hij in 1965 voor het eerst liet opvoeren. „Bruiloft" is zijn eerste toneel stuk. Of hij er in de ruim dertig jaar, die er liggen tussen voltooiing en opvoering aan gedokterd heeft, is mij niet bekend. In ieder geval zal het thema het zelfde gebleven zijn. En het verbijsterende is. dat het Stuk, kennelijk geschreven vanuit een visie op de historische gebeurte nissen. die de wereld nog in vlam men moesten zetten, in geen enkel opzicht verouderd is. Het is hoogst actueel. Een wereld die aan zich zelf ten gronde gaat. Geld en sex zijn de pijlers van die wereld. De ménsen in die wereld zijn afgesloten van de geluiden die van buiten komen. De angstkreten van de armen, van de hongerigen, van de verdrukten, hoe schril ook, zij zijn er doof voor. Vlotte, leuke model let jes van Ter len- ka.Kleur- en wasecht,du» prettig te onderhouden, In diverse fijne kleu- ,a. bleu en beige, Maat 80 normaal •39lUU nu halve prijs 1 gulden stijging per maat Grootste maat 134 (±9 jaar) VERKOOP OOK HEDENAVOND! Geen telefonische of schrifte- KOOPAVOND Onze zaken te ROTTERDAM, SCHIEDAM, VIAAR DINGEN, HOOGVLIET ARNHEM en ZEIST zijn VRIJDAGAVOND geopend Dinsdag 28 mei Alledagkerk in de Remonstrantsekerk aan de Wester singel hoek Mathenesserlaan van 12.50 •—1.10 uur. Spreker is K. E. Eijkman. Geschreven in 1932 is de actualiteit van zo'n thema duide lijk. Dat het opge voerd in 1968, niets van die actualiteit heeft verloren, is griezelig. Het is het goed recht van een publiek een stuk te interpreteren naar de maatschappelijke, sociale en poli tieke omstandigheden, waarin het leeft. Welnu, „Bruiloft" is wat mij be treft een aanklacht tegen dat deel van de wereld, dat zich dagelijks volvreet en verrijkt ten koste van het andere deel van de wereld, waarin tweederde van de wereldbevolking aan zijn lot wordt overgelaten, ten prooi aan en kele van die grote parasieten, die ge mene zaak maken met het rijke deel van deze aarde. En wij vieren „bruiloft", doof en blind voor de nood van de anderen, die groter wordt naarmate het brui loftsfeest hier meer en meer wordt opgesierd met loonrondes, kortere arbeidstijd en wedlopen naar nog meer bewapening of naar de verove ring van het heelal. In het gigantisch geconstrueerd slotbedrijf laat Canetti zien hoe het met die wereld afloopt. Zij verdwijnt in rokend puin. Laten we ons niet verschuilen ach ter acties als „Eten voor India" en „Kom over de brug": lapmiddelen, doekjes voor het bloeden, balsem voor de ziel van de volgevretene. druppels op de gloeiende plaat van de wereldnood, camouflage voor een lamlendig nietsdoen. De studentenac ties in de hoofdsteden van de we reld. gericht hoe anarchistisch van karakter ook op een andere maatschappij-organisatie, waarin voor iedereen te eten en te leven is, hebben een veel grotere betekenis dan incidentele liefdadigheidsacties, die in feite het niveau van negentien de eeuwse diaconie nauwelijks te bo ven gaan. Maar ook de studenten worden buitengesloten. Net als In het stuk de schuchtere jongeling, dwaas ver liefd op een meisje dat zich al te graag in het milieu der feestvierders heeft gewaagd. r.Ult ^€Ze regels moge blijken dat Canetti s „Bruiloft" een uiterst op merkelijk stuk is, dat slechts verge ten zal worden als de wereld inder daad ingrijpend zou veranderen. Zo lang echter de revolutie der recht vaardigen het loodje moet leggen en de jungle-mentaliteit van het recht van de sterksten wet blijft, ver tikt w1* ?tuIc niets van zi'n actuali teit. Het loopt nauwelijks het gevaar ooit gedateerd te raken, omdat Ca netti zich bediend van thema's, niet van karakters. Zelf heeft hij daar over gezegd: „Het wordt mij langza merhand duidelijk, dat ik in mijn to neelstuk iets heb willen realiseren dat afkomstig is uit de muziek. Ik heb constellaties van fi guren als thema's behandeld. De grote weerstand die ik voelde tegen de „ontwikkeling" van karakters (alsof het echte, levende mensen waren), herinnert aan het feit dat ook in de muziek de instrumenten gegeven zijn. Zodra men zich eenmaal heeft uitgesproken voor een bepaald instrument, houdt men eraan vast; men kan er, naarmate het werk vor dert, geen ander instrument van maken". Het stuk kan dus niet nalaten in druk te maken. Dit ondanks de ver toning van de Haagse Comedie on der regie van Joris Diels. Het eer ste statische bedrijf zat vol doende goed in elkaar. Ik heb echter de indruk dat Diels in het tweede be drijf geen mogelijkheid heeft laten liggen om het te verprutsen. In de eerste plaats de verstaanbaarheid: wie meer dan de helft van de tekst heeft verstaan, mag zijn vinger op steken. In de tweede plaats is Diels er ken nelijk van uitgegaan dat dit bedrijf een gezellige boerenbruiloft moest worden, inplaats van een inferno, waarin de hele liederlijkheid van een tot ondergang gedoemde wereld zichtbaar wordt. Welk een schouwspel had hier ge creëerd kunnen worden als des noods vaag aansluiting was ge zocht bij de theorieën van Artaud over het theater van de wreedheid. De brave burgerlijkheid, die nu aan de regie ten grondslag lag. liet dit meesterlijke slotbedrijf volkomen de mist in gaan. Een meer dan af schuwelijke blunder, omdat Canetti op deze manier geen enkel recht is gedaan: van deze meester werd een frivool blijspel-schrijvertje gemaakt om wiens produkt men smakelijk heeft zitten lachen, terwijl men had moeten zitten ijzen van het beeld dzt Canetti's spiegel weerkaatste. JAN HEIN DE GROOT SARST Vorige week speelden leden van SARST (Stichting Algemeen Rotter dams Studententoneel) in het Picco lotheater twee stukken van de Ame rikaanse auteur Sam Shepard. Voor de pauze was dat „Luizenspul", daarna „De moeder van Icarus". De twee eenacters waren ingestu deerd onder leiding van Lex Schoorel. Voorlopig hebben zij met dit pro gramma drie voorstellingen gege ven in het Piccolotheater. Op ver zoek zullen zij echter graag elders spelen. Voor 08 cent werd ieder® bezoeker l een goed verzorgd en gramma, waarin het een ander over de auteur. Het blijkt zo staat geschreven, een erg aardi ge jongen te zijn wiens eerste stuk ken „Cowboys" en „Rock Garden" in New York werden gespeeld. Er volgden goede kritieken. „Red cross" en „Icarus' Mother" versche nen vorig jaar in een paperback-uit gave samen met „Chicago", „Four teen Hundred Thousand' en „Melo drama Play". Allereerst Luizenspul. Het uit gangspunt van het stuk zijn „plat jes". Kleine lieve, aardige beestjes die geen ziektes voortbrengen. Lui zenspul is gewoon een leuk stuk, dat vooral door de dankbare rol van de werkster, uitstekend gespeeld door Jessie Overmaat, het spelen waard is. Samen met René Solleveld. die het stuk ook vertaald had, zorgde zij wel voor het succes van deze eenac- ter. Na de pauze „De moeder van Ica rus". Wij vonden het minder dan het eerste, hoewel er goed werd ge speeld door de SARST-spelers. Jam mer alleen dat aan het eind van het stuk, doordat de tekst van één van de spelers niet gelijk liep met de bandrecorder de tekst niet meer was te verstaan. Lof voor de décors en costuums. die door de leden zelf wa ren gemaakt. H.S. AGENDA ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Vrijdag 24 mei: NRT met „Mimi cry", 8.15 uur. Zaterdag 25 mei: NRT met „De eerste mevrouw Fraser", 8.15 uur. Zondag 26 mei: Werkgroep Dans kunst, 2 uur. Maandag 27 mei: Nationaal Ballet met „Het zwanenmeer", 8.15 uur. Woensdag 29 mei: NRT met „Het huwelijk", 8.15 uur. Donderdag 30 mei: Haagse Com. met „Veertig karaats", 8.15 uur. PICCOLO-THEATER „Vrijdag 24 en zaterdag 25 mei: NRT met „De klucht van de koe", 8.15 uur. nu... beduidend goedkoper Tienduizenden van die leuke, kleurige ritselgordijnen han gen er voor de deuren van onze klanten. En met de zomerd«gen...deuren open, vliegen buiten en toch frisse lucht In huls hebben ze hun doelmatigheid wel bewezen. Leuke, fleurige ritselgordijnen van plastic strips, voor keuken-, kamer- of balcondeuren, voor nog géén drie gulden. Morgenvroeg begint de verkoop van deze practische en leuke plastic stripgordijnen, 200x80 De Stichting Spel en Sport heeft een speciale vakantieweek georgani seerd op het fraai gelegen centrum van de Nederlandse Sport Federatie te Wolfheze. Tijdens deze week wordt aandacht geschonken aan de recrea tiesport. Gedurende deze week zal de gezinnen een keur van mogelijkhe den worden geboden op het gebied van sport en spel, onder leiding van eigen medewerkers en medewerk sters van de Stichting. Deze activi teiten zullen plaatsvinden in specifie ke groepen (dames, heren, jongeren in verschillende leeftijdsgroepen), maar tevens zal aandacht besteed worden aan spelvormen voor het ge zin. Inschrijving is mogelijk voor ge zinnen met kinderen van 8 jaar en ouder- De huisvesting vindt plaats in tenten (met stretchers), terwijl geen bezwaar bestaat tegen het gebruiken van eigen tenten, mits hierover van tevoren overleg gepleegd wordt Het kamp duurt van zaterdagmid dag 13 juli (aankomst na 14.00 uur) tot zaterdag 20 juli (vertrek voor 12 uur). Van de deelnemers wordt enige nu... beduidend goedkoper Als U rustig en vrij op Uw bal- con wilt zitten... of een stukje tuin windvrij wilt maken... dan Is dit wat U nodig hebt: golf- plastic! Transparante golfplaat, uit golfplastic per meter Qubontmoetiiig Pedaalridders en r.c. Schiedam Zondag vond in de Spaansepolder de clubontmoeting plaats tussen de Pedaalridders en de R.C. Schiedam. De resultaten hiervan waren: A-klas se 40 km in 1 uur en 5 min. 1. A. ter, P.R. 2. Henk Hoek, Hans Hoek, J. Voorsluis, L. den Braber, B. Jan sen. allen van Schiedam. Nieuwelin gen 30 km in 47 min 1. J. Bergman, Pr.; 2. H. Lammers, Pr. 3. W Berk hout, Pr; 4. J Breur, Sch; 5. D.Lin- denhof, Pr; 6 H Hoevers. Pr; 7. R. Ruitenberg, Pr. A. adspiranten 20 km in 35 min. 38 sec.: 1. H. Lindenhof, Pr.; 2. J Vos, Pr; 3. F Dolstra, Sch; 4 C van Kleef, Pr; 5. A. Nepeus, Pr. C-adspl- ranten 5 km in 12 min. 41 sec. 1. A. van Kesteren, Pr.; 2. R Oelen. Pr- 3 C. de Graaf, Pr. AGENDA SCBiEDAM ÏÏhIÏ?1 Chr. So.? ,B«l»n«en 20 klaverjassen; voetbalver Martinit tegen de Schledamse Cartonnagefabrlek. Hydroplper". ringUm Cor,:1,l 29 NCGOV> bestuuravergade- Zakkendragershullje 20 3e orientatleavond Open Studio Werkgroep: Vertoning van de film: „De stad en de toekomst". 25 mei: Arcade 20 Greens Rhythm Blues Society, dansen. Chr Soc Belangen 10 Adventkerk; 14-17 EHBO receptie. Irene 14 volleybalclub Schiedam, kindermid dag; 20 volleybalclub Schiedam, feestavond. Musis Sacrum 20 EHBO, cabaret en dansen. a telrquasth' Opstandingskerk 20 sociëteit „d< Ned. Gymn. rk Instuif; The Early Vrijdag en zaterdag varkopen wij dit plastic golfplaat, - (omdat tijdens beschadigd zijn: meter breed, voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Giin taf. ®r schrift, kart Wljkver. Nleuwland, will n schilderen. 28 mei: Arcade 20 cursus EHBO. Chr Soc Belangen 13-17 Bridgeclub; 18.30 wijkvêr. Nieuwiand baiici o.l.v. mej. Oiga v.d Lee; 20 Toonkunstkoor Schiedam, zang- repetltle. Wijkcentrum Nleuwland 20 hengelsport, uit reiken van kaarten en abonnementen. 20 mei Chr Soc Belangen 14 Bejaarden koor Senectute, zangrepetitie. Magnalla Delkerk 20.15 geref. Nleujvlandkoor zangrepetitie. Irene 9 kleuterschool „Klveva" klnderoch- Judoles meisjes; 19.30 NH Gemeente, kale vergadering. Wijkcentrum Nieuwiand 20 Handbalver, Wil- ton-Flja—ard, feestavond, 200x 80 cm Ook in 210x90 cm. Vrijdagavond tot 9 uur open. GUn til. of schrift, keii. overnachtingen en maaltijden, bedra gen: voor personen van 17 jaar en ouder f 60, voor kinderen beneden de l^aar f 50 en vanaf het derde kind Naast de introductie van enige tak ken van sport zal aandacht worden besteed aan spelvormen binnenshuis (gezelschapsspelen), en buitenshuis (jeu de boules, croquet, jokari), maar ook aan rolschaatsen, vaardigheids programma's, behendigheidsspelen, activiteiten in het bos en zg. „keep f it-programmas Aanmeldingsformulieren aan te vragen bij de Stichting Spel en Sport, Postbus 8105 (of Plein 1940-1945 no. 1, 9e etage) te Amsterdam-West. Te lefoon 020-136064 en 136065. DE SCHIEDAMSE binnen huisarchitect Jan Bouwmeester (31) heeft met de kapperszaak van Gérard Collé op de Grote Markt een traditie doorbroken; de traditie van de herenkapsa lon, gevormd door porseleinen wasbakken met marmeren Dia ten, vitrage voor het raam en een zitje van mahoniehouten Stoelen voor de wachtenden. Bouwmeester heeft voor Gé rard Collé een prettige open salon gecreëerd, zonder pui en zonder vitrage voor de winkel ruit. De passanten kunnen de kapper aan het werk zien en de klant zit toch niet „te kijk", want om toch een zekere beslo tenheid te scheppen, is het winkelgedeelte van de kapsa lon afgescheiden door een klei ne glazen vitrine. Drie zachtgroene wastafels zijn ingebouwd in een aan de wand bevestigde tafel, het zit je bestaat uit slechts drie oran jekleurige plastic stoelen en een zeer lage smalle tafel. Voor de betimmering heeft Bouwmeester, uiteraard in overleg met Collé, donkerkleu rig hout gekozen. Voorheen was in dit pand een sigaren winkel gevestigd. Het uitbre ken van de oude en de bouw van de nieuwe zaak zijn door de familie Collé zelf uitge voerd. Het resultaat mag ge zien worden. En niet alleen Gérard Collé, ook Jan Bouw meester Is er uiteraard zeer trots op. „Ik heb al tal van verbou wingen op m'n naam staan", al dus Bouwmeester, „maar dit was m'n eerste kapsalon. Ik had er direct zin in toen Collé het mij kwam vragen. Toch zou Ik in Schiedam geen twee de kapsalon meer willen ont werpen. De originaliteit ligt na melijk juist op het punt, dat je steeds wisselt; kapperszaak, hakkenbar, enfin noem maar op". Bouwmeester zit nu ruim een jaar op de Dam 20 in Schiedam. Hij heeft daar ook zijn zaak in moderne meube len .De term meubelen dekt het misschien niet helemaal, want men kan bij hem een complete woninginrichting ko pen en daarbij gratis interieur advies krijgen. moet je het eigenlijk wel van hebben. Wat de win kel hier betreft, ik zou eigen lijk de meubelen moeten prij zen. Er zijn nu nog veel men sen die drempelvrees hebben. Ze kijken naar binnen ze zien de spullen staan en denken: dat zal wel duur zijn. Het gek ke is, dat het helemaal niet zo duur is en toch tamelijk exclu sief. Ik vind wel, dat de mees te mensen een betere smaak hebben gekregen. Er is behoef te aan strakke lijnen. Je moet ze natuurlijk ook wel overre den. Ze zijn soms bang om kleuren te gebruiken in huis. Dan vragen ze zich af: wat zou m'n familie d'r wel van zeggen? Veel factoren Als men mij advies komt vragen, heeft nen zelf soms al een vaag idee. Ik hou uiter aard rekening met bepaalde wensen. Het gaat om hun smaak, niet om de mijne. Daarbij probeer ik ze wel in een bepaalde richting te stu ren. Het gaat erom, dat je iets ontwerpt waarin zij zich thuis- voelen, waarin ze zichzelf kun nen zijn. Zij moeten er per slot van rekening in wonen. Je raakt bij het ontwerpen eigen lijk nooit uitgeput. Er zijn zo veel factoren die een rol spe len, zoals smaak, geld enz. Het kan wel eens moeilijk zijn om bijvoorbeeld steeds in eenzelf de soort flat een ander ontwerp te maken. Die flats zijn alle maal eender. Niets is mooier dan een oud huis te verbouwen en in te richten. Overigens vind ik, dat de Ne derlandse binnenhuisarchitec ten bij de meubelindustrie over het algemeen te weinig kansen krijgen. Dat is geloof ik een ty pische Hollandse mentaliteit. Als een Franse ontwerper met iets komt aandragen is het eoed. Dat is frans. ..dus" lek ker exclusief. Maar ik ben niet ontevreden hoor. Het gaat fijn zo en in de loop van de zomer wil ik m'n eigen zaak gaan uit breken en verbouwen". Risicofactor bij opslag verf is zeer gering Als U In de slaapkamers met de ruimte moet woekeren... is hier de qplossing. Etagebedden van 144.50, twee aparte slaapplaatsen op de ruim te van één ledikant, van solide bulsconstruetie. met een ge weven net-spiraal, veilige bed den, nu doordat de lak iets be schadigd Is - voor iets meer dan honderd gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen Wij deze solide etagebedden (kinderen zijn er dol op... ooit bij zonder practise/» voor zomerhuis jes!) 2 bedden op de plaats van en matrasdekken, kleur grijs- anthraciet V njdagavofid tot 9 uur GUn Ut. of schrift, host vragen gesteld in verband met ver ontrusting die is ontstaan onder de bewoners van de Hagastraat en om geving, naar aanleiding van de aan vraag van de nv Lak-, Verf- en Ver- nisfabriek Veveo aan de Willemsjca- de voor een vergunning voor opslag van brandbare vloeistoffen. Boven dien is vergunning gevraagd voor het opslaan van 294.450 liter verf en siccatieven in bovengrondse tanks. Het zou hier gaan om zeer explosie ve chemicaliën in een dichtbevolkte woonwijk. Gevraagd wordt aan welke voor schriften moet worden voldaan om het risicofactor zo klein mogelijk te doen zijn. Naar aanleiding van deze i ook in publicaties in verscheidene dagbladen sprake is vaft een mis verstand. Er wordt nu gevraagd om een reeds bestaande toestand te le galiseren. De tanks met oplosmidde len staan er reeds enige jaren en staan gedeeltelijk ondergronds. Wel is er een aanvraag ingediend om tanks aan de Hagastraat te mogen aanbren gen voor zg. natte verf, die niet zo gevaarlijk is en in minder grote hoe veelheid dan wordt genoemd. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 n. Advertentietarieven b(j kontrak! 17 - 16 - 15 - 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Viaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenloods te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor 1 vrijdagmiddag 12 uur (telefoon i 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servlcedlenst nabe- zorgd.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6