...maar de pinksterdroom is de diepste werkelijkheid Dromen zijn vaak bedrog. Godsdienst beschermt kapitalisme ywt ssÉHSSs DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MEI 1968 Begin mei tussen Pasen en Pinksteren is het feit herdacht, dat 150 jaar geleden de geestelijke vader van het communisme, dr. Karl Marx in Trier werd geboren. Hij was een Jood; zijn voorvaderen waren wijst jiaar "een van ouder op ouder rabbijnen; zijn moeder was een Nederlandse, ver- want aan de familie Philips uit Eindhoven. Het lijkt gewaagd, ook maar enige toespeling te maken op zijn verjaardag zo tussen Pasen en Pink steren, want als het aan Marx gelegen had zou er op deze wereld nooit iemand meer denken aan die Joodse feesten, die door Jezus ook chris telijke feesten geworden zijn. Hij noemde immers alle godsdienst volks-opium, een soort geestelijke dronkenschap waarin de slaven van het kapitaal hun menselijk gezicht, hun aanspraken op een hall-en-half menswaardig bestaan in wanhoop verzuipen". Toch zijn alle onderzoe kers het er over eens, dat Marx' idee van de proletarische wereldrevolutie en de daarop volgende heilstaat een voudig sterk verwant is aan het vre derijk, zoals bijbelse profetieën (b.v. Jesaja, Amos) dat verkondigen. „Zie, de dagen komen, dat de ploe ger zich aansluit bij de maaier en de druiventreder bij hem die het zaad strooit, dan zullen de bergen druipen van jonge wijn en al de heuvelen daarvan overvloeien... zij zullen hui zen bouwen en die bewonen, wijn gaarden planten en de vrucht daarvan eten; zij zullen niet bouwen, opdat een ander er wone; zij zullen niet planten, dat een ander het ete... zij zullen geen kwaad doen noch ver derf stichten". Het grote verschil is echter dit: de bijbelse profeten hebben ver wacht, dat God dit vrederijk zou doen aanbreken, samen met zijn volk van verdrukten onder leiding van een met Gods Geest gezalfde koning Marx verwachtte, dat dit vrederijk „vanzelf" zou komen in de lijn van de sociaal-economische ontwikkeling. Daarin zou de maatschappelijke pro- duktie en met de produktie ook de mens zelf krachtens historische wet matigheid radicaal worden gesociali seerd. Kan het zijn dat die fundamentele tegenstelling, toch minder volstrekt is, dan het lijkt? Er is in het beken de internationale rooms-katholieke blad „Concilium" een opzienbarend de religie de eigen verantwoordelijk heid van de mens betwist, en dat een beroep op het leven hiernamaals de ontplooiing van de mens zou afrem men. Maar nu de mens steeds meer zijn licht laat schijnen op de donkere gebieden van onwetendheid en on macht, kan God niet meer als stop lap opgevoerd worden. Hij is geen verontschuldiging of een aardige aan vulling voor onze tekortkomingen. Garaudy citeert Rimbaud, die het christendom wel eens „de eeuwige dief van de menselijke energie" en Marx' die godsdienst „opium van het volk" heeft genoemd. Door de na druk te leggen op de opvatting dat „het werkelijke leven elders is", kwa men christenen in vroegere tijden er toe zich gelaten neer te leggen bij alle onrechtvaardigheden van het „aardse tranendal' Zelden in de ge schiedenis van het christendom, zo stelt Garaudy, heeft de roep weer klonken om eerst maar eens de we reld te gaan veranderen en daardoor de materiële voorwaarden te schep pen voor geestelijk leven. Waar deze roep geuit werd, is zij veroordeeld als dwaling. En toen buiten de kerk revoluties op touw werden gezet om af te rekenen met de gevestigde voor rechten en onrechtvaardigheden, en zo de wereld menselijker te maken, toen zijn ze als duivels gebrand merkt. De ongelovigen verwachten nu van de kerk dat zij tot een hernieuwde „lezing" van de wereld overgaat, dat zij de mensen en de politieke en so ciale systemen minder zal beoordelen naar de houding die zij ten aanzien van de kerk aannemen, dan wel naar de houding die zij ten aanzien van de mens aannemen. Tot nu toe heeft de kerk naar Garaudy's oordeel uitslui- -• dege- artikel verschenen van de befaamde Franse filosoof Roger Garaudy, mar- tend gestaan aan de kant xist en atheïst. Er bestaat aldus deze directeur van het centrum van marxistische studiën in Parijs tussen marxisten en christenen een hechte band van solidariteit. Deze solidariteit bestaat uit de strijd die zij voeren tegen de onderdrukkng en vervreemding van miljoenen mensen. Hij vertelt wat de niet-christen verwacht van de kerk als het erom gaat het aanschijn van de aarde te vernieuwen. Hij put als niet-christen grote moed uit de veranderde opvattingen in de rooms-katholieke Kerk. Het tweede Vaticaans Concilie heeft mens en we reld in het middelpunt gesteld. Daar mee lijken de twee wezenlijke verwij ten van de atheïstische humanisten te vervallen. Het heette immers dat nen die de kerk verdedigen, zelfs wanneer die verdediging uitdraait op verdrukking van de mens. Hij ver wijst naar een vroom woord van Abraham Lincoln, die aan de driest koloniserende priesters van de Ame rikaanse vrijheidsoorlog zei: Laat ons nooit beweren dat God aan onze kant staat. Laat ons liever bidden, dat we ons aan Gods kant mogen bevinden. Maar intussen vindt Garaudy dat men God onmogelijk zou kunnen be groeten in het Portugal, waar fascis tische terreur heerst en de laatste onverbloemd koloniale oorlog tegen Angola wordt gevoerd, ook al wordt in dat bestel Maria vereerd. Maar misschien wel in Cuba. waar met de uitbuiting van de mens een eind is gemaakt aan prostitutie en analfabe tisme, na drie eeuwen koloniale sla vernij in een zogenaamd christen] k land. Geducht middel In de christelijke kerken heeft men met het zonde-begrip geschermd als een geducht middel om de conserva tieve sociale houding te rechtvaardi gen. Protest en verzet waren zondige overtredingen van de orde, en voor de tragische grootheid van rebellie had men geen oog. Lagen hieraan politieke motieven ten grondslag? Wie de orde aanvaardde was oppassend en vrobm. Bij moderne theologen als Harvey Cok en ook bij Teilhard de Chardin meent Garaudy te kunnen lezen dat zonde niet zozeer is „doen wat niet mag", maar „niet doen wat gedaan moet worden". In de echte bijbelse opvatting is zonde het af laten we ten, de verantwoordelijkheid afwijzen, de „Befehl ist Befehl-mentaliteit" van Eichmann en de zijnen. Geweld Is verwerpelijk, maar het handhaven van de gevestigde orde is soms een ernstiger vorm van ge weld dan het verzet ertegen. „We staan nooit voor de keus tussen ge weld en geweldloosheid", aldus vindt Garaudy. Het is altijd een keus tus sen twee vormen van geweld. Een kerk die aanvaardt dat een christen, of zelfs een priester wapens draagt en deelneemt aan de gewelddadighe den van de oorlog, hoe kan zij de ge weldloosheid eisen waar men zich Karl Marx De kracht van het geloof behoort ingeschakeld te worden voor de wer kelijke vernieuwing van de wereld, om de mens tot volle ontplooiing te brengen. En die vernieuwing moet steeds gericht worden op een steeds hoger doel. Dan wordt het geloof het zuurdesem van de voortgezette schepping. De voortgang van de uc aulJU mensheid krijgt een gezichtseinder x'ière, zijn hele leven heeft opgeof- zonder grens. Garaudy meent dat het ferd. tief. Met bijtend sarcasme bevocht hij een passage in de eerste Arbei ders Internationale (1864), waarin een beroep werd gedaan op de gerechtig heid. Toch was hij de man, die de strijd tegen onrecht zijn hele - marxisme niet mag vergeten, wat het in dit opzicht te danken heeft aan de wezenlijke liefdesleer van het chris tendom. Het bijbelse christendom vraagt immers de mens zich los te rukken van zijn beperking en metter daad aan de bebouwing van de aarde deel te nemen. Het is de opvatting van de filosoof Garaudy dat de „sociale leer van de kerk" onvoldoende de consequenties heeft getrokken uit de volledige chris telijke solidariteit met de wereld. De kerk heeft onophoudelijk het socialis me tot in zijn diepste wezen veroor deeld, terwijl zij van het kapitalisme alleen de uitwassen afwijst. Maar het zou juist het kapitalisme zijn dat de vrijheid van de mens aantast, zolang de produktiemiddelen en daarmee de expansiemogelijkheden particulier eigendom zijn. Onder de bisschoppen van Brazilië ziet de Garaudy de waardering groeien voor het „ware socialisme" als een vorm van sociaal leven, die dichter staat bij het evan gelie, zoals zij zelf hebben gezegd. In vele opzichten is dit artikel van Garaudy merkwaardig. Waait er iets van de Pinkstergeest door zijn arti kel? Van die Geest, die, zoals Jezus zegt, net als de wind blaast waar heen hij wil, en we horen zijn geluid, maar we weten niet vanwaar hij komt of waar hij heengaat. Of waait hier nog steeds de wind uit de ver keerde hoek? Zou Marx zich in zijn graf in Lon den omdraaien als hij dit geluid van een leidinggevend Marxist zou horen? Marx vond het oer-gevaarlijk, met geestelijke waarden als liefde en recht te gaan werken. Sociale bewo genheid is volgens hem alleen maar een grote christelijke leugen. Belang en historische noodzaak zijn het eni ge zindelijke maatschappelijke mo- En Garaudy vraagt het Marxisme (en dus ook aan Marx) niet te verge ten, wat het in dit opzicht aan de we zenlijke liefdesleer van het christen dom heeft te danken. We zouden hem willen vragen: moeten we eerst de materiële wereld veranderen, om tot die liefde te komen. Of moet eerst die liefde door Gods Geest in ons worden uitgestort? Omgekeerd mogen wij nooit vergeten dat juist op Pinkste ren het liefdes-communisme onder de eerste christenen doorbrak. We lezen immers in het Pinksterhoofdstuk in de Bijbel, Handelingen 2: „En allen die tot 't geloof gekomen en bijeenvergaderd waren, hadden al les gemeenschappelijk; en telkens wa- In het eerste artikel over het ka pitalisme heb ik geprobeerd, een ge sprek met de heer H. te voeren, die de godsdienst ziet als een middel ter bescherming van het huidige kapi talisme. Hierop zijn een aantal brie ven van Havenloods-lezers ingeko- uit ons tuincentrum Hier Is weer zo'n aanbieding, waarmee wij U bewijzen dat U ook voor'Uw tuin het allerbeste kunt kopen, voor de laagst denk bare prijs. Eerste kwaliteit Grootbloe- mige en Cactus Dahlia's, de trots van Uw tuin, die vanaf augustus tot de vorst invalt een schat van bloemen geven. Deze prachtige dahlia's in de kleuren rood, rose, geel en lila koopt U nu per 5 stuks van één kleur voor nog géén gulden. dan 17 jaar vertraagd. De christeli j k-sociale beweging heeft vanuit haar principiële over tuiging altijd gepleit voor samen werking en overleg, in plaats van klassenstrijd. Het instituut van de Collectieve Arbeidsovereenkomsten is een uitvloeisel van dat principe. Nie mand kan zeggen dat de C.A.O.'s de werknemers benadelen. Tenzij men se bronnen voortgekomen juridische eigendomsrecht hebben gediend bo ven het gebod der naastenliefde! Tot de heer H. wil ik deze woorden richten: God heeft niet teleurgesteld hoe durft u daarover te oordelen! Of is het u gelukt de ontzagwekken de geheimen van het „God-zijn" te doorgronden? Laat dus af van over dingen te spreken, die gij niet weet, lehniSmairedeeiheeerr H f we te^at* zulke gensaanwasdeUngHvanade°^drie vak leiders het christendom meer schade Schrift. Wat dit betreft staan ze aan structuur, dezelfde kant als U. Het zit hem niet in de godsdienst, maar hierin wat de geestelijke lei ders met hun streven en ideeën doen en hoeverre zijzelf de Christus in zichzelf hebben aangenomen! En in hoeverre hun „werken" getuigen hiervan zijn. Laten zowel de heer H. als de Z rust zijn: - tjes!D.w.z.: „Laat het aan Hem over of liever aan de Zoon, wien Hij alle macht ten oordeel heeft gege- De heer A. V. in Rotterdam schrijft: „De moeilijkheden, die de heer H. beletten om zich bij de kerk aan te sluiten heb ik ook gehad, maar met dat verschil dat ik 15 jaar geleden mijn lidmaatschap van de kerk heb opgezegd. De Kerk be schouw ik nog steeds als die gemeen te waarover aan het eind van Han delingen 2 wordt gesproken, maar waarvan, helaas, niets over is. Ik geloof dat we de wereld alleen kunnen bekijken met behulp van on ze zintuigen, en hoe verschillend zijn die nog bij de mensen onder ling. En wat wijken deze dan nog sterk af vergeleken met de dieren. Dan hebben we nog ons verstand de bron waaruit het ,,ik" en de uitbui ting ontstaat en onze fantasie. Daar moeten we het echt mee doen totdat we het „andere" in ons ontdekken. Ds King bewees met de daad wat hij geloofde. Hij was niet alleen ver kondiger maar tevens voorganger. Over Dr. Albert Schweitzer heb ik eens gelezen dat hij de beschaafde wereld zat was en daarom vertrok. Er zullen ook hier in Rotterdam meer voorgangers zijn die wat voor de mensheid konden zijn. wanneer zij niet gebonden waren. De bi]bel kennen doe ik niet, want ik bezit er geen Maar als we met een rood pot lood de bijbel aan zouden krassen om het getuigenis van sociale ge rechtigheid te onderstrepen en er wordt verder niets gedaan, wat ge ven dan woorden? Welke christenen hebben de boodschap van Jezus scheefgetrokken? Lag Jezus niet al tijd met de schriftgeleerden over hoop? Wat Dr. Kraan met het wegkapen van elkanders vrouwen in een com munistische heilstaat bedoelt ontgaat mij andermaal. Er bestaat geen communistische heilstaat. In de christelijke landen, waartoe noemen van een vvucucu het Is onze dure piicni ais onna ten land zich ook rekent worden ook dansten welke duidelijk tot schade daaraan te blijven werken. Vanuit vrouwen gekaapt, zelfs door theolo- 1.lin a*. a 1 _i._ -_i. gen. In de vorige „Havenloods' ren er, die hun bezittingen en have verkochten en ze uitdeelden aan al len, die er behoefte aan hadden; en voortdurend waren zij elke dag een drachtig bijeen in de tempel, braken het brood aan huis en gebruikten hun maaltijden met blijdschap en een voud des harten, en zij loofden God en stonden in de gunst bij het gehele volk. En de Here voegde dagelijks toe aan de kring, die behouden wer den". Jezus is immers de met de Geest van God gezalfde koning der verdruk ten, die overal in de wereld mensen beweegt, zich over alle menselijke nood te ontfermen. Hij stort nu nog hier en daar en overal zijn Geest in mensen uit, en dan gaan, volgens het Pinkster-woord van zijn eerste leer ling Petrus, jongeren gezichten zien en ouderen dromen dromen. Dro men als van Martin Luther King: „Ik heb een droom dat eens elke vallei verhoogd zal worden, dat elke heuvel en berg vernederd zal wor den, dat de onbegaanbare plaatsen, geëffend zullen worden en de gebo gen plaatsen zullen rechtgemaakt worden, en de heerlijkheid des Heren zal geopenbaard worden en alle vlees zal het zien. Laat de vrijheid schal len van elke heuvel en molshoop m Mississippi. Van elke bergrug, laat de vrijheid schallen en als dit gebeurt, wanneer wij de vrijheid laten schal len, wanneer wij het laten klinken uit elk dorp en elk gehucht, uit elke staat en elke stad, dan zullen wij in staat zijn, de komst van de dag te bespoe digen waarop al -Gods kinderen zwarten en blanken, joden en heide- nen, protestanten en katholieken in staat zullen zijn de handen ineen te slaan en de woorden te zingen van de oude negro-spiritual: Eindelijk vrij! Eindelijk vrij! dank God. de Heer, we zijn eindelijk vrij Zulke dromen zijn geen opium, geen diefstal van menselijke energie, als ze leiden tot een radicale toewij ding aan Gods zaak, die ook altijd de zaak van het menselijk welzijn is. Het welzijn van allen is de enige grond, die als uiterste nood-middel geweld kan rechtvaardigen. En ook dan staan we met vuile handen voor God. Maar de Geest van Jezus zal ons eerst op de weg brengen van Martin Luther King. Hij was de man van de geweld loze worsteling om transformatie van maatschappelijke structuren. Zijn methode was het operationeel maken van de naastenliefde. Zijn ambt was het ambt van het geduldig onderhan delen, van de goed-geïnformeerde ac tie, van het liefdevolle lijden, van de vredige verzoening, v^um- Dromen zijn vaak bedrog, maar de munisYênbönd samenwerkten. Voor pinksterdroom. die de Geest van GOd deze Communistenbond stelde Marx ons te dromen geeft, _is_ de diepste in 1848 een program, tevens procla- werkelijkheid, matie op. dat expres het Communis- gewicht i" Aa DELTA WERKEN HARINGVLIET hellevTetsluis - REGELMATIGE AFVAARTEN - Inlichtingen: SPIDO-ROTTERDAM Postbus 815 - Tel. 010-13 5400 Bezoek het SPIDO- RESTAURANT "DE SEXTANT" (nabij de afvaartplaats) Ziektewet werd niet minder nisten waren toen revolutionaire ar beiders, die metterdaad een maat schappelijke omwenteling beraam den. Ze vormden kleine, meest on dergrondse groepen, die in een Com- structuur. Kortom, zou de huidige Maatschap pijstructuur en de positie van de werknemers iwaaraan overigens nog genoeg mankeert en nog veel ver anderd moet worden) er zijn geweest zonder het bestaan en de invloed van de christelijk sociale beweging? Hebben de werknemers niets te dan- In hoeverre zijn ook niet-christe- nen door christenen geïnspireerd? Zijn de veranderingen in het denken van de socialisten niet mede beïn vloed door het denken vanuit het Christendom? In wezen is dit alles de invloed van het Evangelie middels hante ring door mensén op het maat- schappelijk gebeuren. Daarbij zijn on- Uit de discussie over „Godsdienst Eetwijfelti fouten gemaakt. Mensen beschermt kapitalisme" wil ik maken nu eenmaal fouten en de Bij overigens zonder de belangrijkheid bel n sociaal-economisch hand- j- Hor» boek met een pasklaar antwoord op enlke concrete situatie. Het is echter Onwaar Rotterdam van de rest van de inhoud te willen betwisten op één zin reageren, n.l. deze: „Wat doof de eeuwen heen voor de arbeiders is bereikt is te danken aan het socialisme". Wie de geschiedenis kent weet dat dit on waar is. Even onwaar is het als men zou zeggen „al het goede voor de werknemer is te danken aan de christelijke sociale beweging" ook tot zegen van ons volk (inclu sief de werknemers) geweest. Daarom lijkt het mij ook onjuist om te stellen dat godsdienst het kapi talisme beschermt. Sommige (of veel) christenen wellicht wel, maar nog meerderen niet. De Bijbel leert ons dat we moeten bouwen aan een Men moet waardering hebben voor men)ieving waarin recht en gerechtig- utgeen door de socialisten ten be- heid heersen en alle mensen als uol1at-Bt In rie z e "jeve van de werknemers is bereikt. kinderen Van één Vader zullen sa- communisLsche heilstaat. In de z.g. Maar ef zijn ook V00rbeelden te menleven. Zover zijn we nog niet en christelijke landen, waartoe Neder noemen van een optreden door so- het Js onze dure plicht als christen Vrijdag en zaterdag verkopen wij in ons tuincentrum de ver koop van deze eerste kwaliteit Grootbloemige en Cactus dahlia's, in de kieuren rood. rose, geel en lila, per 5 stuks K M KW Vrijdagavond tot 9 uur open. Gein tel. of «thrift, t ittiiu «vu ciaiisten weme uuiuciijk wi daaraan te blijven wensen, vanun vrouwen gekaapt, zelfs door J-heoK)- van het werknemersbelang zijn ge- dat ideaai kunnen we ook waarde- T„ -I» vnritr» Havenloods weest en een optreden door christe- rin opbrengen voor bijdragen door nen waaraan de werknemers veel te anderen. danken hebben. Het anarchistisch optreden door de socialisten rond 1900 was nu niet be paald tot voordeel van de werkne mers en leidde zelfs tot hevige con flicten in socialistische kring. Ds. Talma wordt wel eens de va- schreef Dr. Kraan dat Jezus zelf heeft gezegd, dat we rekenschap moeten afleggen van elk woord dat we niet spreken. Vandaar dit schrij ven." De heer J. Th. B. in Schiedam laat weer een ander geluid horen: „Mijns inziens treedt de maat- Ditmaal van mijn kant maar een enkele opmerking. In mijn Pinkster artikel In ditzelfde nummer ga ik nog verder op de zaak in. schappelijk georiënteerde godsdienst der van de sociale wetgeving ge noemd en bracht een groot aantal sociale wetten in het Staatsblad. Bij de behandeling van de Invaliditeits wet in de Tweede Kamer bleken de socialisten de grote tegenstanders. Hun woordvoerder (de heer Duys) presteerde het om twee volle dagen de arbei- te spreken (25 en 29 oktober 1912) maar al te vaak op als beschermer van het moderne democratisch ge oriënteerde kapitalisme. Volgens de Schrift staat het onomstotelijk vast dat het leidende priesterdom een „dienende" functie moet uitoefenen, tegenover de naaste en het volk. Wat door de eeuwen heen voor de arbei- ders is bereikt, komt inderdaad op om het wetsontwerp te kraken. Zo het conto van het socialisme. Hierin zijn er m.b.t. een aantal sociale wet- hebben de geestelijke leiders uit de ten nog meer voorbeelden te noemen, voorbije eeuwen tot op heden toe ge- Tot voordeel faald, wijl zij immer het uit Ronlein- Vrij kleurloos werknemers? De invoering van de in 1913 aange- 1) De stelling „Wat door de eeuwen heen voor de arbeiders is bereikt is te danken aan het socialisme" lijkt mij onduidelijk. Wat is „het socia lisme?" Het is een term, die pas in de vorige eeuw gebruikt werd. So cialist was in die dagen een vrij kleurloos begrip, waaronder eigen lijk iedereen verstaan werd, die zich bezighield met vragen van maat schappij-kritiek en verbetering in de eigendoms-verhoudingen. Commu- tisch Manifest werd genoemd, het bijzondere, proletarische, revolu tionaire karakter van het socialisme van Marx en zijn kring alle nadruk te leggen. Daarnaast bleef Marx toch ook op de naam „wetenschap pelijk socialisme" prijsstellen, omdat bij hem het socialisme van utopie (fantastische bespiegeling) tot weten schap was geworden, en dus tot zijn voleinding was gekomen. Ook later werd telkens weer de term commu nisme gebruikt wanneer men het re volutionair karakter van het Marxis me scherp wilde accentueren. In de Nederlandse sociaal-demo cratie is het revolutionair karakter van het Marxisme sterk afgezwakt en heeft men op den duur de klas senstrijd laten vallen. Toch bleef men lange tijd van maatschappij-hervor mingen afkerig, dat waren maar zoethoudertjes. Op den duur zijn de ze hervormingen, die vaak niet uit marxistische kring afkomstig waren, mede door het sociaal-democratisch élan doorgevoerd. 2) Om een betere wereld te krij gen is niet alleen nodig moed tot hervorming, maar ook visie. Visie en vaart. Hoe komt het, dat de visie op een betere aarde, waarin er ruim te en recht is voor allen zonder enige discriminatie ons mensen niet los laat? Deze visie gaat altijd terug op de Bijbel. Omdat het Gods visie is. In andere godsdiensten komt zo iets nauwelijks voor. Je kunt proberen deze visie los te maken van de Bijbel en van de gro te drager van deze visie, Jezus. Dat hebben vele denkers en practici ge daan. Zelfs atheïsten zijn door deze Bijbelse visie bevrucht maar hebben die gekeerd tegen God. O.a. Marx. Maar zover ze overeenstemmen met Gods visioen van een nieuwe aarde waarop gerechtigheid wonen zal, zet God zelf zijn plannen door mid del van „ongelovigen" door. Ook al hebben ze daar zelf geen oog voor. M.i. is het nodig, de mensen (chris tenen en niet-christenen) altijd weer terug te roepen tot de Bron, om te leren dorsten naar gerechtigheid. An ders komen we om in de woestijn. Niet in een woestijn van zand, maar van steen. 3) Over „vrouwen-kapen" gespro ken het idee van Marx is, dat alle kwaad daarin zit, dat de arbeidende mens door de bezittende klassen van de productiemiddelen vervreemd Is. In de communistische heilstaat zal deze vervreemding ééns geheel zijn opgeheven en is dus de mens goed. Mijn vraag is: zal de gesocialiseer de mens echt „goed" zijn. Zo goed b.v. dat we ook eikaars vrouwen niet meer „kapen", enz. Of zit het kwaad dieper dan alleen in de arbeids- en geldverhoudingen? Terecht wijst de heer A. V. op ons „Ik". Dr. K. J. KRAAN God Zelf gooit Zijn t de schaal, om deze droom n te verwerkelijken. DR. K. J. KRAAN. mei zes roltrappen naar boven en naar beneden Al die handige doe-'t-zelvers kunnen in onze afdeling wand- bekleding hun hart ophalen... Want daar verkopen wij wand- bekleding op textiel basis, 120 en 130 cm breed. Ideaal voor 't bekleden van wanden, deuren, tafels en ook geschikt voor slaapkamer stoelen en -krukjes. Maar nu komt 't, U koopt deze wandbekleding niet voor de normale prijs van 6.75 per meter, maar omdat er kleine foutjes in zitten per meter voor nog géén anderhalve gulden. wandbe kleding op textielbasis 120 en 130 cm breed Vrijdag én zaterdag verkopen wij deze originele wandbekle ding op textiel basis met kleine foutjes, 120 en 130 cm breed, in lichte kleuren, per meter Vrijdagavond tot 9 uur open. CMn Ml. of sc A

De Havenloods | 1968 | | pagina 11