ORGELSPEL VAN SCHIELANDKRING Italiaanse schilderijen in Stedelijk Museum j DE HAVENLOODS Duiktechnicus H. S. Zoetman: Voordat ik het wist zat ik in de CONTACTLENZEN Restauratie korenmolen „De Vrijheid" Voor op reis of voor de slaap kamer... zo'n complete toi- lette-set van 5.85 is ideaal. Vijfdelige sets, bestaande uit Lingerie-tas, toilette-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up tas en drukknoop- toilettasje en nog een haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Toilette-tas Haarzakje Van 1894 dateert het orgel van de Magnalia DelkeTjl^rde Albardastra^. Het werd gebouwd door de firma Vermeulen te Alkmaar voor de oeref meerde Oosterkerk te Den Haag. In 1925 heeft I onteijn Gaal te Rotterdam het orgel gerestaureerd en in 1964 werd het door de bouwer de firma Ver meulen geplaatst in de Magnalia Deïkerk. Dit orgel heeft twee klavieren, vrij pedaal en 21 stemmen. De firma Verschuren c.v. te Heytheijsen (Limburg) bouwde in 1960 het orgel voor de Goede Havenkerk aan de Westfrankelandsedijk. Het orgel heeft twee klavieren, vrij pedaal en 17 stemmen. De liefhebbers van orgelmuziek - krijgen dank zij het orgelcentrum „Schielandkring" de kans kennis te maken met een aantal Schiedamse kerkorgels. Volgende week donderdag 6 juni, bespeelt Jan J. v. d. Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delrt het orgel van de Oud Katholieke kerk aan de Dam 28. Simon C. Jansen organist van de Westerkerk te Amsterdam concer teert op 20 juni in de Julianakerk in de Burgemeester Knappertlaan 29; het orgel van de Goede Havenkerk aan de West Frankelandsedijk wordt 29 augustus bespeeld door André Ver woerd organist van de Pauluskerk te Rotterdam en Kees Bak, organist te Delft speelt 19 september op het or gel van de Magnalia Deïkerk aan de Albardastraat 67. Od voorstel van Kees Bak direc teur van de Schiedamse Muziekschool en één van de initiatiefnemers van de „Schielandkring" zullen aan enke le concerten ter afwisseling jonge veelbelovende musici medewerken, o.a. Hans Knijff hobo, Frans Vreug- denhil, viool, Rob Hall, zang. De toegangsprijzen bedragen f 1.50 tot f 2 per concert. Donateurs beta len respectievelijk f 0,75 of f 1. Wie het streven van de „Schielandkring" wil steunen kan zich als donateur of donatrice opgeven a f 10 per jaar bij de penningmeester, de heer S. W. J. Schade van Westrum, mr. L. A. Kes- perweg 33b te Vlaardingen, gironum mer 284073. Verdere inlichtingen wor den verstrekt door de secretaris, de heer C. Passchier, Zwaluwlaan 64. Schiedam. Wij plaatsen hierbij een drietal fo to's van orgels die in het raam van de Schielandkring-concerten bespeeld zullen worden. Van twee orgels, na melijk dat van de Johannes de Do- perkerk aan de Mgr. Nolenslaan, dat op 2 mei door Ru Stolk werd be speeld en dat van de; Julianakerk aan de B.K.-laan konden wij om techni sche redenen helaas geen foto af drukken. Het orgel van de Julianakerk is het grootste van de vijf genoemde or gels. Het is gebouwd in 1932 door de NV A. Standaart te S'dam. Het is een electro-pneumatisch orgel met drie klavieren vrij pedaal en het telt 42 stemmen. Het orgel van de Johannes de Do- perkerk is het kleinste in deze reeks. Het werd evenals het orgel van de Magnalia Deikerk gebouwd door de firma Vermeulen te Alkmaar maar het is veel jonger. Dit orgel, dat twee klavieren, vrij pedaal en 12 stemmen heeft, dateert van 1966. Egbert van Goor wint Delta Orgelconcours In de Nieuwe Kerk te Middelburg vond zaterdag het Delta Orgelcon cours plaats. De organisatie berust te evenals bij het vorige jaar ge organiseerde Zeelandconcours bij de afdeling „Jeugd en Muziek". Aan het concours kon worden deelgeno men door amateur-organisten uit N. W. België en Z.W. Nederland, voor zover zij niet ouder waren dan 24 jaar. De jury, bestaande uit de Middel burgse organisten Jan Rijn en An- thon de Vries, wees de zilveren wis seltrofee (beschikbaar gesteld door het provinciaal bestuur van Zeeland) toe aan de Rotterdammer Egbert van Goor, organist van de Paulus kerk te Oegstgeest en leerling van André Verwoerd. Aan dit concours werd deelgenomen door twee Belgi sche en drie Nederlandse organisten. Zij speelden composities van Bach (o.a. vijfde triosonate), Andriessen, Roelstraete en Verschraegen. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Neem ze mee voor op reis of thuis, deze T.V. slippers van soepel, ledervinyl... die een feest zijn voor Uw voeten! Ook ideaal voor lange auto- of vliegtuigreizen, waarbij de schoenen wel eens te veel wor den. Een grote partij leuke T.V. slippers in veie dessins, van binnen met katoentricot ge voerd, keurig verpakt in plastic etui, met drukknoop, per paar voor nog géén gulden. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 Advertentietarieven bij kontra 17 16 15 - 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities Rotterdam, Vlaardingen, Maa sluis. Hoek van Holland, Kri penerwaard en „Holland S houet" in Gouda mogelijk TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen verspreidingsgebied woont, hoort Oe Havenlood te ontva gen. Mocht u de krant eens m sen, hel dan in dat geval vo vrijdagmiddag 12 uur (telefo 132170). Dan wordt de krant d onze lczers-servicedienst na zorgd. Cvvv.v.v.'s.vx Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze partij T.V. slippers in diverse kleuren en dessins, in de maten 34t/m 41 per paar voor Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige toilette-sets van fleurig bedrukt plastic, in zeer luxueuse fanta sie- en bloemdessins, voor ■m Dp heer 11 S Zoetman in de kleine showroom aan de Kettingstraat. Op de achtergrond een deel van de accessoi res die door de sportdmkers gebruikt worden. Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén Ul. of «c Zee was ik meteen aan deze sport ver knocht. Of het wordt nooit wat of je bent meteen verloren en komt er met Aan de Kettingstraat 16 in Kralin gen is sinds 18 mei de nieuwe show room (met kantoor en magazijn) van Duiktechniek gevestigd. Duiktechniek meer vanaf. mag gerust een uniek bedrijf in onze was twee dagen na mijn vakantie stad genoemd worden. Hier immers al vgn dg Duikclub Barracuda uit kan de sportduiker alles £>en Haag en daar ben ik nu nog lid met zijn hobby te maken heeit. Naast Den g maar twee ver- duikpakken en tanks zijn hier ook al- enigingen nu 7jjn er ruim twintig. Ik le mogelijke accessoires heb allerlei apparatuur meegemaakt Het orgel van de Oud Katholieke kerk aan de Dam is gebouwd in 1866 door Batz Co., te Utrecht. Het orgel heeft twee klavieren en een vrij pedaal en heeft 14 stemmen. Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ttl. of schrift, best. Van 31 mei tot 1 juli wordt in het Stedelijk Museum te Schiedam een tentoonstellina aehouden van schilde rijen. tekeningen en aquarellen van Antonio Calderara. Het werk van de ze schilder, afkomstia uit Milaan, heeft in de laatste tien jaar een be duidende ontwikkeling ondergaan. Schilderde hii eerst figuratief landschappen, portretten, stillevens in de trant die aan Morandi herin nert nu is hii omgezwaaid naar de strak geometrische composities met rechte vlakken, vierkanten en stre pen. die in deze vormentaal aan Mon driaan doen denken. Bii Calderara is echter een sterke tendens naar mono- chromie. de kleuren zijn bescheiden van toon en soms valt alleen bij na der beschouwen een subtiel onder scheid van kleurnuances waar te ne men. Hoewel Calderara al tweemaal od BEHOUD VA1S EEiV GINDICUGEVEL De eigenaresse van het pand Tuin- laan 24, de stichting Katholiek So ciaal Centrum Schiedam, heeft ver zocht te bevorderen, dat haar- subsi die wordt toegekend in de kosten van de restauratie van de voorgevel van het pand. Deze gevel is zo bouwval lig, dat herstel geen uitstel kan lij den. Het pand wordt in de ontwerp-lijst van beschermende monumenten als volgt omschreven: „monumentaal herenhuis in de Lo- dewijk XVI-trant van Giudici, ge- bouwd in het begin van de 19e eeuw: geheel met zandsteen bekle de lijstgevel met gebosseerde hoek- dammen, kroonlijst met modillons en mideenrisaliet, waarin de in gang; de ingangspartij heeft een gebosseerde omlijsting, een authen tieke gesneden deur. waarboven bo venlicht en hoofdgestel met rijk ge beeldhouwde consoles; ook het bo venvenster wordt bekroond door'n hoofdgestel op gebeeldhouwde con soles; stoephek met hardstenen palen; inwendig: gebeeldhouwde trap, binnenbetimmering en stuc- plafonds; fraai gebouw van eenvou dige doch harmonische architec tuur en van oudheidkundige waar de." Met het rijk zijn B. en W. van oor deel, dat het behoud van dit pand van algemeen belang is, zodat een subsidie van gemeentewege in de re stauratiekosten op zijn plaats is. Van rijkswege zijn de subsidiabele kos ten bepaald op f 92.303,46. Van dit bedrag zal het rijk 30 pet. en de pro vincie waarschijnlijk 6 pet, dragen. B. en W. zouden hieraan een gemeen telijke subsidie van 30 pet. of f 27.700 willen toevoegen. j ubileumtoeruooi HOY Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Crooswijkse tweede klasser H.O.V. wordt op 2 en 3 juni het internationale Pinkstertoernooi gehouden. Het bestuur van HOV hoopt de volgende verenigingen te ontvangen: Werder Bremen; Lierse SK, Bournemouth. GVAV, Elinkwijk, CVV, Excelsior, Hermes DVS en Xerxes. een eroenstentoonstelline in ons land vertegenwoordigd was (in 1962 in 't Venster in Rotterdam en in 1963 in Galerie Amstel 47. Amsterdam) zal het nu de eerste keer zijn dat in Ne derland een éénmanstentoonstelling aan hem wordt gewijd. niettegen- de sportduiker kan gebruiken. Onder water-fototoestellen, harpoengewe ren, onderwaterschijnwerpers, en an dere attributen als dieptemeters, duikhorloges, thermometers en kom passen, die van de duikersarm een soort dashboard maken. Deze zaak dankt zijn ontstaan aan de liefhebberij van de eigenaar, de heer H. S. Zoetman (40). „Ik zwom als jongejte van 'n jaar of elf al meer onder water dan er boven. Op zich zelf zegt dat natuurlijk niets, maar ik vind het wel typerend. Ik begon in de en bracht van mijn vakanties uit het buitenland van alles mee. Mijn sport vrienden vroegen ook naar deze spul letjes en voordat ik het wist kwam ik tot de ontdekking dat hier handel in zat. In 1960 liet ik me als handelaar inschrijven, ook al bleef ik toen nog gewoon werken. In 1963 werd het pas echt een bedrijf en zoals het nu is zou ik echt geen tijd meer hebben er iets anders naast te doen". Voor de beginner met bescheiden eisen is er al een simpele uitrusting voor minder dan vijftig gulden. Die staande het feit dat Calderara door laatste jaren van de oorlog op eigen bestaat uit: masker, vinnen, snorkel vele tentoonstellingen al een indruk wekkende naam in het buitenland ge vestigd heeft. Is Calderara's werk door z.iin zachte kleuren verdroomd en poëtisch te noemen, de tentoon stellino van de Wassenaarse kunste naar Bonies. dié van 31 mei tot 24 iuni in de benedenzaal exposeert vormt hiermee met ziin schilderiien. obiecten en zeefdrukken een felle te genstelling door ziin directe kleurge bruik van heldere roden, blauwen en gelen. Beide tentoonstellingen zullen behalve od de normale tiiden ook op woensdagavond van 20.0022.00 uur geopend ziin. Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Geheel pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS c. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL 236055 PEPPELWEG131 - TEL 188465 ROTTERDAM houtje de mogelijkheden van duiken met perslucht te onderzoeken. Ik heb in die periode een installatie gebouwd samen met een geïnteresseerde smid. Uit stukken van een ijzeren ledikant en wat plaatijzer kwam een duikhelm tevoorschijn, wat slangetjes en fiets pompen deden de rest. Met dat geval dook ik het Noorder- havenkanaal in. Ik ben in de winter ook nog wel bezig geweest in het bui tenbad van het Sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat. Jonge, wat was dat koud, maar toen ik boven kwam zag de jongen die had moeten pompen, nog blauwer van de kou dan ik. Pas in 1956 werd het een beetje be trouwbare zaak. Ik had de hele zomer hard gewerkt en stond in de regen op het Stationsplein. Toen kwam daar een reclame voorbij van Zon-Expres- se. Voor f 137,- tien dagen naar Frankrijk. De volgende associatie was: zon-zee-duiken. Ik stapte een sportwinkeltje binnen en kocht daar een primitief apparaat je dat de man achteraf toch liever niet afleverde. Ik stond er echter op en met de dood in de schoenen ver kocht hij het ding aan mij. Als ik er toen zoveel verstand van had gehad, als dat ik nu heb, zou ik het natuurlijk nooit gedaan hebben. Maar goed, na mijn eerste duik in de Middellandse en loodriem. Voor hen die er wat meer geld voor over hebben kan vastgesteld worden dat de gehele uitrusting van een sportduiker toch niet boven de f 400,- komt. Er blijft natuurlijk altijd de mogelijkheid om dit verder op te voeren tot een kleine duizend gulden, maar dan wordt er al gesproken Over isothermische pakken e.d. SCHIEDAM HERVORMDE GEMEENTE Grote kerk 9 uur ds. A. le Coq, kinder- dlenst, 10.15 uur dS. G H van K W. Zimmerman Bethelkerk 10 uur drs R. H. Wissink Opstandlngskerk 10 uur ds. D. J. Spallng 19 uur ds. A. D Klaassen Vredeskerk 10 uur ds H. J. Groenewegen, 19 uur ds A. van der Most, Rotterdam Maandag 3 juni Grote Kerk 10 uur ds. J. W. Zimmerman KETHEL HERVORMDE GEMEENTE De Rank 10 uur ds. W. Vons, 19 u ds. E. Verwaal St Martlnuskerk 9.30 uur ds. E. Verwaal GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk 10 uur ds J. Kapteyn, Reeu- wljk, 5 uur ds. C. A. Vreugdenhil, 's-Graven- Kethel De Ark 9.30 uur ds. Fr. de Jong, r gem dienst met de Ned. lethel ds J N Nammensma Maasland, 7 uur Herv Gem tè J~ en ds. W. Vons. Magnalia Deikerk 10 uur ds. J. N. Nam mensma. 5 uur ds A van Leeuwen Pernis Donderdag 3.30 uur ds. J. N Nammensma, huwelijksbevestiging van 't bruidspaar Nico- laus Louis en Gerarda Groeneweg (trouwou. derling Zuiderwljk). De Goede Haven 10 uur ds. C. A. Vreug denhil, 5 uur ds. K. H. Schuring. Julianakerk 10 uur ds. K. H. Schuring, 5 uur ds. J. Kapteyn. Collecten: het éne offer is bestemd voor de zending. Deurcollecte eigen jeugd. Ned. Prot. Bond Westvest 92, 10.30 uur ds, A. D. Klaassen. Geref. Kerk Vrijgemaakt. Westvest 30, 9.30 en 10.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. leer. Lange Kerkstraat 67. 10 en 17 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente, Lange Nieuw- straat 10 uur ds. A. Steinhart Oud-Katholieke Parochie, Dam, 10 uur H. Mis. Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhou derslaan 9.30 en 16 uur dienst Leger des Heils Lange Haven 27 Samen komsten 10 en 19.30 uur. Leiding majoor en mevr. Van Gestel-Verrijk Gemeente van Jehova's Getuigen, Tuln- laan 50, 18.30 uur openbare toespraak. Baptisten gemeente, gebouw Irene, 19 uur dienst Chr. Geref. kerk (tijdelijk kantine Carton- nagefabriek) 10 en 16 uur ds. J. Drenth, 2e Pinksterdag Warande 185 9.30 uur lees- dlenst. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene. Nieuwe Haven, 10 uur ds. H. Stolk, Schevenlngen, 17 uur Grote Kerk ds. G. H. van Kooten Delft, 2e Pinksterdag 10 uur ds. H. Jongerden. Veenendaal. De vereniging tot behoud van mo lens in Nederland „De Hollandsche Molen" heeft gevraagd te bevorderen, dat een subsidie wordt verleend voor de restauratie van de korenmolen „De Vrijheid", gelegen aan de Noord- vest te Schiedam, eigendom van J. J. Meder en Zoon N.V. Deze restau ratie omvat algehele herstelwerk zaamheden, welke noodzakelijk zijn geworden om verder verval van de molen te voorkomen. De molen wordt in de ontwerp-lijst van beschermende monumenten als volgt omschreven: „monumentale, bakstenen stelling molen met zeer hoge, conische romp; aan de oostzijde een j- beeldhouwde voorstelling van Pal- las Athene, waaronder een gevel steen met opschrift en jaartal: 1785; fraai bouwwerk van belang uif oog punt van oudheidkundige en volkskundige waarde." Deze molen is bovendien een scha kel in de keten van de vier molens, die het stadsgezicht accentueren. Mt behoud van de molen „De Vrijheid" is naar B. en W. van Schiedam me nen dan ook stellig een algemeen be lang gediend. Met het oog hierop achten zij, in navolging van rijk en provincie, een gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten gerechtvaar digd. Van rijkswege zijn de subsidiabe le kosten bepaald op f 72.840,-. Van dit bedrag zal het rijk 40 pet. ën de provincie 15 pet. dragen. B. en W. zouden hieraan een gemeentelijke sub sidie van 30 pet., willen toevoegen, hetgeen neerkomt op f 21.852. De in Schiedam gehouden collecte ten bate van de Vereniging Het Zon nehuis heeft f 6200 opgebracht. DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MEI 1968

De Havenloods | 1968 | | pagina 13