h hun werk houden Teunis Burger zorgt dat de „simmetjes" Viscentrum voor gehandicapten autoservice willemse ümgj DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MEI 1968 21 met zes roltrappen naar boven en naar beneden ibyiMeir zelfstrijkende popeline Ruim 750.000 Nederlanders kijken met ongeduld uit naar dc eerste juni. De avond tevoren voelen zij al kriebeling en de span ning en, als zij die nacht al naar bed gaan. zijn ze nog voor het krieken van de dag er al weer uit. En precies op hel moment, waarop de zon boven de kim verschijnt, zullen duizenden dob bertjes op het water drijven en vele honderdduizenden vissen zullen dan weer worden belaagd. Tot dit leger behoort de 36- jarige heer Teunis Burger uit Bergambacht beslist niet. Misschien dat liij zich op dit grootse moment nog eens lekker omdraait in zijn bed. En toch hebben vele sportvissers het aan hem te danken, dat zij die eerste dag van het nieuwe visseizoen een visje kunnen verschalken. De heer Burger handelt in poot- vis. Dat wil zeggen, dat hij levende riviervis koopt van beroepsvissers en die vis ten behoeve van hengel sportverenigingen weer uitzet op die plaatsen, waar de visstand achteruit is gelopen. En dagelijks ziet de heer Burger dan ook de meest fraaie karpers, brasems, zeel ten, snoeken, palingen, kortom alles waar een sportvisser van water tandt en wat hem 's nachts de meest wilde dromen bezorgt. Daar om zegt hij: „Nee, ik voel er niets voor om aan de waterkant te gaan zitten om te wachten tot een van die vissen, die ik hier bij duizenden heb, in mijn haak wil bijten. Ik heb er ook het geduld niet voor." En ondertussen aait hij een fikse twee ponder liefkozend over de rug en laat hem even later terugplonzen in de bun, waar enkele honderden soortgenoten rusteloos zwemmend wachten op het transport, dat hen uiteindelijk toch naar de haak van de loze visser moet brengen. Teunis Burger woont met zijn ge zin in een lief huis aan de dijk in Bergstoep, temidden van een lieflijke omgeving. „Ingesloten door de nieuw bouw". zegt hij lachend, „maar we proberen er iets van te maken." En dat „iets" is dan heel zwak uitge drukt. Men moet enige malen goed kijken om te constateren, dat men te maken heeft met een bedrijf. Want de ruimte, die het gezin Burger heeft, is herschapen in een soort lusthof, dank zij de vele bloemen, struiken en bomen. Tuinieren is een van de hobby's van het echtpaar Burger. De naam Burger is in de riviervis handel beslist niet nieuw. De groot vader van Teunis Burger was al be roepsvisser, die langzaam overging in de handel. Ook zijn vader heeft in zijn jonge jaren gevist, maar later ging hij uitsluitend handel drijven. Dat was voor de oorlog en de handel lag toen heel anders. „Niemand had er toen geld voor over om vis zo met zes roltrappen naar boven en naar beneden Dit is een aanbieding voor al onze heren-klanten, zuiver wollen en mousse Nylon an kiets, uit de series van rond drie gulden per paar voor nog géén één gulden zeventig. Nu zuiver wollen ankiets Voor hen, die wol boven alles stellen en niets liever dragen... en Mousse nylon ankiets, die altijd passen en geen waspro- blemen opleveren, voor een prijs,, om er* meerdere paren tegelijk aan te schaffen. maar in het water te gooienzegt de heer Burger lachend. „Dat vond men gek. De vis was uitsluitend be stemd voor consumptie. Vooral bij de joden werd veel riviervis gegeten en dat is nu uiteraard nog zo. Maar de riviervis heeft nu voor de consump tie nog maar weinig waarde, behal ve dan natuurlijk de paling." In de winter De vis wordt in de winter op de rivier gevangen. Van eind oktober - begin november, zo tegen de eerste nachtvorst, trekken de vissers, die voornamelijk uit Woudrichem, Gies- sendam en Hardinxveld komen. er op uit. Het is zwaar werk, al zijn de omstandigheden vergeleken met voor de oorlog, toen de vissers in open bootjes voeren en soms dagen achter elkaar wegbleven, sterk veranderd. Nu varen ze in verbouwde kotters, af komstig van het IJsselmeer, zodat ze met slecht weer kunnen schuilen. Maar de zeeg, die een lengte kan heb ben van 3 tot 400 meter, moet nog met de hand worden binnengehaald en dat gebeurt zo'n drie tot vier keer per tij De gevangen vis wordt naar het be drijf van Teunis Burger in Bergam bacht gebracht en daar opgeslagen in grote bunnen, die in een lange rii naast elkaar hangen. De heer Burger beschikt over een eigen inlaat uit de Lek, zodat hij niet afhankelijk is van het polderwater, dat helaas niet altijd een al te beste kwaliteit heeft. Reportage: Jan Dijkstra Foto's: Cock Tholens „Dat moet de vis gesorteerd wor den", zegt de heer Burger. „Dat is heel gemakkelijk, want de zwakke exemplaren komen boven zwemmen. Natuurlijk willen we zo veel mogelijk vermijden, dat de zwakke of de be schadigde vissen worden uitgezet. Je moet tijdens het transport altijd reke ning houden met verlies, maar het is een vervelend gezicht, wanneer je er gens op het water een honderd do de vissen ziet drijven. Dan is dat nog maar een heel klein gedeelte van de vis, die op die plaats is uitgezet, maar dat heseffen de mensen niet. Wij proberen die sterfte zo veel mo gelijk te voorkomen." Daarom heeft de heer Burger voor het transport van de vis enige spe ciale vrachtwagens, waarop een aan tal tanks staan, waarin de vis wordt vervoerd. Door het water wordt met hele kleine belletjes zuurstof gevoerd. Hoe kleiner de belletjes zijn, hoe lan ger de zuurstof in het water blijft. Onderweg wordt elk uur gestopt om te controleren of de vissen het nog goed maken en zelfs onder het rijden kan men vanuit de cabine de toestand van de vissen in de gaten houden. In ééi een seizoen leeg Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe heren-anklets, van zuiver wol met versterkte hiel en teen, en Mousse nylon ankiets, in alle courante^ en in vele dessins en kleuren door elkaar, voor Vrijdagavond tot 9 uur open. tel. of schrift. bi De klanten van de heer Burger zit ten voornamelijk in het Zuiden van ons land, in België en in Duitsland. „In het zuiden wordt veel intensiever gevist, omdat men daar veel minder viswater heeft", vertelt hij. „Daar vist men het water eigenlijk in één seizoen leeg. In Duitsland is het zelfs zo, dat de hengelsportverenigingen hun eigen viswater maken. Dat leg gen ze dan op een gunstig plekje aan en ik breng de vis er in. Het is eigen lijk een soort aquariumvisserij, maar dat mag ik natuurlijk niet hardop zeg gen. En omdat er zo intensief wordt gevist, krijgt de vis niet de gelegen heid om te gaan paaien en zich daar door te vermenigvuldigen." Per jaar levert de heer Burger en kele honderdduizenden ponden vis af en die hoeveelheid stijgt nog steeds, als gevolg van het feit, dat de men sen steeds meer vrije tijd krijgen en steeds meer de grote stad ontvluch ten. Toch ziet hij de toekomst niet on verdeeld optimistisch tegemoet. „De sportvisserii vraagt steeds meer water", zegt hij. ..Ook de rivie ren worden steeds drukker bevist. De nieuwe wet op de sportvisserii wil de schubvissen reserveren voor de sport visserii en de arondvis de paling voor de beroepsvisser. Maar als er zo druk aevist wordt, zal er ook veel vis moeten zijn.en het is niet moge lijk om de betrekkelijk goedkope vis. zoals voorn, bliek, en zeelt in arote hoeveelheden te kweken. Dat aaat wel met forel en karper, omdat dat een dure vissoort is." Toch is er een lichtstraaltje. Als de rivieren niet verder vervuilen, zal de Nederlandse sportvisserij het wel red den. „Elke winter komen er wat meer zalmen bij", vertelt de heer Bur ger, „en de bot komt ook steeds ver der naar beneden. Die zalm is nog wel niet te eten, omdat daar het wa ter nog te vuil voor is, maar het wordt steeds beter. In Duitsland wordt veel gedaan om het afvalwa ter te reinigen. Bovendien is het gun stig, dat we de laatste jaren geen ex tra lage waterstanden hebben gehad. In dat verband werkt de stuw bij Ha- gestein overigens voor de Lek gun stig. Hoe lager de waterstand op de rivier is, hoe vuiler het water wordt, omdat dezelfde hoeveelheid vuil met minder water moet worden afgevoerd. Maar bij een lage waterstand gaat de stuw bij Hagestein dicht, waardoor het vuile water wordt afgevoerd naar het IJsselmeer. Daar wordt in die perio den dan ook veel afgekeurde vis ge vangen." De heer Burger importeert ook kar pers uit Frankrijk en paling uit De nemarken.. Met zalm bemoeit hii zich niet. „Die is te kostbaar", zegt hij. „Maar als de rivieren minder ver vuild raken, is het heel goed moge lijk dat men zal besluiten ook weer zalm in de rivier uit te zetten. Maar dat zal dan een zaak voor de over heid zijn." Op forel heeft hij niet veel hoop. „De forel stelt hoge eisen. Die moet diep water hebben, omdat een temperatuur van achttien graden al kritiek voor deze vis begint te vvor- den. In het Veerse^ Meer heeft men weliswaar regenboogforel uitgezet, maar dat water is vrij diep en de regenboogforel is een vrij sterke vis". En dan worden momenteel proeven genomen met de zogenaamde gras karper, die uit China komt. Deze vis is in staat dé waterplanten, die de poldersloten bevuilen, op te ruimen. „Maar ik vraag me af of dit nog wel mogelijk is", zegt Teunis Burger wat mistroostig en dan begint hij te pra ten over een probleem, dat hem na aan het hart ligt. Vervuiling Het is het probleem van de vervui ling van de poldersloten. „We hebben hier in de buurt enorm veel water, waar duizenden mensen zouden kun nen vissen. Maar de sloten vervuilen steeds meer. De boeren hebben er geen belang meer bij om die water gangen schoon te houden en het per soneelsgebrek speelt natuurlijk ook een rol. Vroeger moesten de boeren met de schouw naar het land. Tegen woordig doen ze het met de trekker. Bovendien gebruikten ze vroeger de bagger uit de sloten om de grasmat te verstevigen, maar dat gebeurt nu ook al niet meer. Nu heb ik gehoord, dat de grasvilt de bovenste laag dus te dun begint te worden, om dat er niet meer elk jaar een laag bagger op komt. Als dat zo is. zou de zaak in de toekomst wel weer eens gunstiger kunnen gaan liggen." En dan vertelt hij over de zorg, waarmee de sportvissers in bijvoor beeld Limburg hun viswater schoon houden. „En dat gebeurt ook in De Treek bij Leusden. Daar heeft de po litie van Amersfoort haar viswater en ze houden die vijvers prachtig schoon. Waarom kan dat hier, ir. de Krimpenerwaard, nu niet? Waarom hebben de sportvissers niet voldoen de voor hun sport over om zelf de handen,uit de mouw te steken?" Een itan de hobbies Het is een brandende vraag, waar niemand het antwoord op kan geven. En men zou de heer Burger kunnen verwijten, dat hij dit allemaal zegt om commerciële redenen, omdat hij meer pootvis zou verkopen naar ma te er meer viswater komt. Maar dat is niet helemaal waar. Want ondanks het feit, dat de heer Burger zelf geen sportvisser is, interesseert hij zich wel terdege voor de vis, maar dan in bio logisch opzicht. Dat is een van de ve le hobby's, die hij samen met zijn vrouw heeft. De andere zijn de tuin, het huis, filmen, lezen, etnologie, een tropisch diepzee-aquarium en nog een paar zaken. Nu gaat de heer Burger een aqua rium van 1400 liter voor riviervis aanleggen. „We hebben het al vaker geprobeerd met aquaria van enkele honderden liters, maar dat is steeds mislukt", vertelt hij. „Op den duur gaan de vissen dood, waarschijnlijk omdat ze toch gebrek aan ruimte krijgen. Daarom probeer ik het nu met een heel groot aquarium. We Dodge Afd. Verkoop: Kipstraat,iioek Groenendaal Als wij duizenden overhemden van zelfstrijkende popeline ver kopen voor de normale prijs van 11,95... dan nemen wij aan het die prijs goed ligt. Des te aantrekkelijker is deze aanbieding van diezelfde over hemden, een fabriekspartij, die wij nu gaan verkopen, voor nog géén acht gulden. Zelfstrijkende popeline over hemden, van een prima kwali teit poplin, makkelijk in gebruik, nat ophangen, niet strijken en morgen weer 't heertje met een smetteloos overhemd. Teunis Burger bij een van de bunnen, waarin de vis wordt bewaard. krijgen hier wel eens heel bijzondere vissen of vissen met een bepaalde af wijking. Die haal je er dan uit en vaak geef je ze weg, maar dat is eigenlijk jammer." Vorig jaar begon de heer Burger rivierkreeft te houden. „Dat zijn heel leuke beesten, die alleen nog maar gevangen worden in de Linge", ver telt hij geestdriftig. „Ze eten de vis jes uit je hand. Ik hoop, dat ze zich in mijn aquarium gaan voorttelen". Buiten wordt een tank volgeladen met polsdikke palingen, die slijmerig door elkaar liggen te krioelen. „Die gaan naar de rokerij, omdat ze te dik zijn om uitgezet te worden", zegt Teunis Burger. „En de wat bescha digde zeelten gaan naar Antwerpen voor de consumptie. Daar wonen nog veel Joden en als ze voor de con sumptie bestemd zijn, doet het er toch niet toe of ze een paar sohubben mis sen." Zaterdag zullen de eerste vissen van dit seizoen weer uit het water worden gesleurd. En daar zal menig visje bij zijn, die via de bunnen in Bergambacht in het viswater zijn te recht gekomen. En hoeveel er ook ge vangen wordt, volgend jaar komen weer de tankauto's van Teunis Bur ger om een verse voorraad vis af te leveren. Want gevist moet er worden. ALLE REMMEN LOS BIJ „THE LAKERS Op vrijdagavond 31 mei geeft de basketballvereniging „The Lakers" weer een feestavond in de aula van de Herman Heijermansschool. Er kan weer gedanst worden op muziek van de laatste tijd zo succesvolle beatgroep „De Mega's", waarvan een l.p. verschenen is, die deze avond voor een zeer lage prijs be schikbaar is. De avond begint om acht uur. Ie dereen is welkom. Er is maar een voorwaarde: alle remmen losl Bij de vele activiteiten die de Rot terdamse Invaliden Sportclub sinds haar oprichting op 23 augustus 1965 heeft ontwikkeld wordt op zaterdag 1 juni een nieuwe gevoegd. Op dezelf de dag dat het visseizoen wordt ge opend en de grote schare van hen gelsportliefhebbers de vissen weer in de eerste uren van de dag zullen gaan verschalken, zal ook de opening plaatshebben van het hengelsport centrum „Fort Noorddijk" te Nieu- wenhoorn (Gem. Hellevoetsluis). De officiële opening van dit centrum zal gebeuren door mevr. mr. J. M. van Walsum-Quisp.el. Het fort aan de Noorddijk staat on der beheer van de stichting „Het Zuid-Hollands Landschap", welks di recteur de heer W. J. Weidema vo rig jaar dit prachtig stukje natuur onder de aandacht van het bestuur van de Rotterdamse Invaliden Sport club bracht. Het bestuur „beet" gre tig maar moest verschillende leden telfeurstellen omdat het fort niet over al betreedbaar was voor gehandicap- Het was „Bouwend Rotterdam". Stichting van de Bouwnijverheid voor bijzondere recreatie voor polio- en spastische patiënten in Rotterdam en omstreken, die de helpende hand uit stak. Dit is niet het eerste project dat ..Bouwend Rotterdam" voor haar rekening neemt. Reeds eerder wer den door haar medewerking grote projecten tot stand gebracht, waar van genoemd mogen worden: De Ark I en de Ark II ten behoeve van polio patiënten, de Ark-bus, een pavil joen voor het Zeehospitium te Kat wijk en het unieke Prinses Beatrix trainingsbad voor polio- en spastische kinderen. Dit laatste is naar het ont werp van architect J. P. van der Aa jr. Het bestuur van Bouwend Rotter dam tracht grenzen te verleggen waar de overheid zich genoodzaakt ziet om onverbiddelijk of star te zijn. Samengesteld uit mensen die actief zijn in de Rotterdamse bouwwereld, architecten en doktoren, heeft het als devies „Wie snel helpt, helpt dubbel". Het bewijs voor deze stelling wordt ook nu weer geleverd. In recordtijd zijn er berijdbare paden, aangepaste vissteigers, een onderkomen en toi letten aangebracht, zodat de leden van de Rotterdamse Invaliden Sport club zich veilig en moeiteloos naar hun viswater kunnen begeven. Archi tect Van der Aa had ook hierbij de leiding. Dat viswater is goed bevolkt. Een schenking bestaande uit ruim 700 pond twee-jarige karpers, gedaan door de Hengelsportvereniging „Groot Rotterdam", zorgde hiervoor, terwijl „goed ingelichte bronnen" te Nieuwenhoorn spraken van grote snoeken, palingen en ruisvoorn. Op 1 juni zal het centrum officieel geopend worden door mevr. Van Wal- sum, erevoorzitster van de Stichting „Bouwend Rotterdam". Die dag zul len de leden hun geluk kunnen be proeven en ook zij die nooit hebben gehengeld zullen mee kunnen doen. Het sporthuis Centrum stelde een aantal hengelsets beschikbaar voor de beginners en na twee uur hengelen zal de gelukkige bezitter (ster!van de grootste en van de kleinste vis een medaille ontvangen. Zo zal voor de gehandicapten in en rond Rotter dam een prachtig initiatief, waaraan zeer velen medewerkten, beschikbaar komen. Leden kunnen zich aanmel den bij het secretariaat: Doezastraat lib. tel. 286523, Een overzichtje van het bedrijf van de heer Burger. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zelfstrijkende pope line overhemden, nu ook met extra lange, mouwen in alle courante mat in hagelwit, voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift, best. WAARSCHIJNLIJK TWEE REIZEN NAAR ISRAëL „Een uur Israël zien is méér dan een heel leven erover lezen en ho ren". Met deze woorden van de No belprijswinnaar Joseph Agnon open de dr. F. J. Krop, voorzitter Van het Genootschap NederlandIsraël, afde ling Rotterdam op 21 mei in De Doe len de geslaagde Israël voorlichtings avond, georganiseerd door ons blad. De talrijke bezoekers luisterden aan dachtig naar de boeiende causerie over Israël van de heer E. Brouwer van de Israëlische Luchtvaartmaat schappij El Al toegelicht met dia's. In de pauze boekten bijna 60 perr sonen voor de uitwisselingsreis Rot terdamHaifa. De directie van ons blad werd hiermede voor een nieu we uitdaging gesteld omdat voor de eerste reis door het gemeentebestuur van Haifa op 40 deelnemers was ge rekend. Thans wordt alles in het werk gesteld om tot een tweede reis te komen, waarvoor eventueel nog een klein aantal boekingen kan worden aangenomen. Na de pauze werden twee Israëli sche films vertoond, waaronder de nieuwste film over Jeruzalem de eerste sedert de hereniging van. de stad) die in de kleine zaal van De Doelen zijn première voor Nederland beleefde.

De Havenloods | 1968 | | pagina 15