20 JAAR Lot van alle volken verbonden met de toekomst van Israël ISRAEL m Hef Zviden ISRAËLWEEK UITWISSELING TUSSEN WERKERS UIT HAÜFA EN ROTTERDAM DE HAVENLOODS van dag tot dag BUITENKANS VOOR LEZERS, Dit speciale nummer is een gezamenlijke uitgave van de weekbladen te Rotterdam in samenwerking met het Werkcomité Israël 1968. De redactieIvloSKOU en üe van „De Havenloods" is verantwoordelijk voor de redactionele inhoud en de landen van de' Arabische ligaen oogst- technische vereniging was in handen van Wegener's Couranten Concern N.V. de Ara°Sf te^st^te^geliS Moederwij zijn toch lief geweest? Waarom moeten wij dan in dat nare. lonkere hok.' Met deze bange vraag, soms alleen in de ogen, gingen één miljoen (de bevolking van heel Rijnmond) joodse kinderen een 25 jaar gele den de laatste martelgang. Ook Rotterdam heeft deze kinderen goeddeels zonder noemenswaard verzet laten weghalen. 1) Hun stemmen zijn reeds lang verstiet en hun lichamen in as en rookslierten onder een tijdelijk zwijgend, hemel verwaaid. In de sneeuw liepen schouder aan schouder de buren die niet meer bestaan. Bestonden ze nog dan waren ze nu veel ouder. (Judith Herzberg). Heel enkelen werden ouder en riepen met Ben Goerion en de zijnen in mei 1948 een nieuwe staat, een joods nationaal tehuis, in het leven. De naam Israel ontleenden zij aan Genesis 32, het verhaal van de worsteling tus- en Jacob en de engel. 2) Terecht, zo ooit een staat na lange en harde strijd is ontstaan en zich, als een getto, in een antisemitische wereld temid Waarom verheugen wij ons met jonge staat, die nu zijn 20e verjaardag viert? Omdat, tenminste in Israël weerloze kinderen niet meer straffe loos kunnen worden afgeslacht. Op 18 maart 1968 liep een schoolbus met kin deren van Israël op een mijn. Eén van ?Ltientallen terreurdaden alleen al in 1968 door de Arabische buurstaten be dreven. Moe van deze onnatuurlijke wreedheid trok het Israëlische leger op om hen te raken die dorstig zijn naar Joods bloed, opdat zij de lamp van Israël niet uitblussen. In 1947 legde de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties met haar besluit dat Palestina zou worden ver deeld in een Joodse en een Arabische staat de grondslag voor de staat Is rael. In 1968 veroordelen de 15 leden van de Veiligheidsraad, der Verenigde Naties waarvan Israël geen lid is om politieke redenen de Israëlische actie tegen de basis van Arabische moord commando's in Jordanië. Frankrijk, met een bedenkelijk antisemitisch ver leden, stelde zich achter Moskou te Apeldoorn. OPENINGSAVOND T^raan«Phgrn,mei 196| t<? 2(H5 uur in de 8rote Doelenzaal: concert van het Israëlisch Chamber Ensemble. Dirigent Gary Bertini. Op het programma vfv^T^r 7an ?8Ch' Hinde„mith Haydn, evenals een vioolconcert v™ Vivaldi. (Solist is de vermaarde violist Alexander Tal). Europese première van ue „Yemenite Divan" - van de Israëlische componist Seter. (Soliste is de mezzo-sopraan Rema Samsonov). Vooraf korte toespraken door dr. F. J. Krop, voorzitter van het werk comité Israëlweek 1968; de heer W. Thomassen, burgemeester van Rotter dam en dr. Daniël Lewin, ambassadeur van Israël. Toegangsbewijzen van f 3,50, f 5,50, f 7,50 en f 10,— verkrijgbaar bij De Doelen. Na afloop van het concert biedt het gemeentebestuur van Rotterdam een receptie aan in De Doelen. TENTOONSTELLING ISRAËLISCHE ARCHITECTUUR Opening vrijdag 3 mei 1968 te 11 uur in het Bouwcentrum te Rotterdam door dr. Daniël Lewin, ambassadeur van Israël. Na de opening houden de leden van het Departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de leden van de Kamer van Koophandel Nederland - Israël een bijeen komst in het Hilton-hotel. GALA-AVOND HILTON HOTEL Op onze nationale bevrijdingsdag bestaat de gelegenheid in het Hilton- hotel een gala-avond bij te wonen, waarvan de opbrengst is bestemd voor de aanleg van een bos in Israël. Het diner zal volledig kosjer zijn (overeen komstig de joodse gebruiken). Eregasten: de ambassadeur van Israël, de burgemeester van Rotterdam en opperrabijn L. Vorst. Er komen talrijke beroemde artiesten, zoals Vera Lynn, die zal optreden met de Koninklijke Zangvereniging Rotte's Mannenkoor. Er zijn drie orkes ten, waaronder het dansensemble van de Marinierskapel. De Hebreeuwse Universiteit te Jeruzalem stuurt haar befaamde dansgroep. De gehele avond staat onder leiding van Luc Lutz. DRS. G. W. REITSEMA IN DE PAULUSKERK Op zondagmorgen 5 mei spreekt drs. G. W. Reitsema, Hervormd predikant te Rotterdam, in de Pauluskerk over het onderwerp „De Wezenstrekken van Israëls Godsgeloof". Aanvang 11 uur. ORGELCONCERT Op maandagavond 6 mei 1968 in de Pauluskerk, Mauritsweg te Rotterdam. Aanvang 20.15 u. Medewerkers: Willy Brill, Lea de Boer en Jet Dubbeldatn. TENTOONSTELLING 400 JAAR JOODSE GEMEENTE TE ROTTERDAM Dinsdagmiddag 7 mei 1968 te 16.30 uur opent de burgemeester van Rot terdam „400 jaar Joodse Gemeente te Rotterdam" in het Gemeente-archief, Mathenesserlaan, Rotterdam. Inleider opperrabijn L. Vorst. BAZAAR VAN WOMEN'S INTERNATIONAL ZIONIST ORGANISATION (W.I.Z.O.) Op 7 en 8 mei wordt een bazaar gehouden ten bate van een kinderhuis in Israël in zaal 6 en 7 van De Doelen. De bazaar is georganiseerd door de W.I.Z.O. LEZING PROF. DR. L. DE JONG Prof. dr. L. de Jong, buitengewoon hoogleraar voor de Algemene Geschie denis van de Nieuwste Tijd aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam spreekt voor de studenten over het nieuwe Israël. \anvang 2.30 uur. het Israëlisch Nationaal Ver- DPTREDEN FOLKLORE-ENSEMBLE UIT JERUZALEM Op verschillende plaatsen in de stad danst en zingt gedurende de Israël week het beroemde folklore-ensemble van de Hebreeuwse Universiteit Jeruzalem. TENTOONSTELLING ISRAËLISCHE GRAFIEK In het Museum Boymans-Van Beuningen wordt op woensdag 8 mei 1968 door 4e heer J. Reehorst, wethouder van Kunstzaken van de gemeente Rotterdam de tentoonstelling Israëlische grafiek geopend. Inleider prof. dr. H. L. C. Jaffé (Amsterdam). TENTOONSTELLING ISRAËLISCHE PRODUKTEN Van 2 tot en met 9 mei worden in de hal van De Doelen produkten ge- de economische bedrijvig- iig is graus. FILM IN KRITERION Van 2 tot en met 8 mei 1968 wordt in Kriterion (Groothandelsgebouw) de Israëlische film „SALAH" vertoond. LESSEN OVER ISRAËL OP DE SCHOLEN Dank zij de medewerking van de wethouder van Onderwijs, Jeugdzaken en Vormingswerk ontvingen de openbare en bijzondere scholen voor lager en voortgezet onderwijs, die voor een en ander belangstelling hadden, materiaal voor een of meer lessen over Israël, gedurende de Israëlweek. VERSIERING VAN DE" STAD Verschillende belangrijke punten in de stad zullen gedurende de Israël week op passende wijze met vlaggen en affiches worden versierd. De warenhuizen en winkels vestigen in speciale afdelingen en etalages de aan dacht op Israëlische produkten. met de verzetsstrijders uit de 2e we reldoorlog. Israël met Nazi-Duitsland te vergelijken. Welk een verwording der geesten, welk een belediging voor een volk welks geest juist het meest de weerstand der Nazi's opriep. Israël wapent zich alleein om moderne dicta toren te verhinderen Hitler's levens werk te voltooien. Het maakt gebruik van zijn recht op rechtmatige zelfver dediging tegen de genocide die zijn vijanden openlijk voorbereiden. Laten wij proberen aan de hand van een drietal foto's iets van de Israëli en zijn geschiedenis te begrijpen, omdat het lot van alle volken ten nauwste met de toekomst van Israël is verbon den. De eerste foto is van de enige en eeu wige stad JERUZALEM, speciaal van het oude stadsdeel. Ln Jeruzalem, waarvan de psalmist reeds zong: „In dien ik u vergete, o Jeruzalem, zo ver- gete mij mijn rechterhand „worden de ogen niet verzadigd van het zien en de oren 'niet verzadigd van het horen. Het vorige jaar juni tijdens de her eniging van de hoofdstad zo populaire lied „Jerpesjalajim sjèl zahaw", Jeru zalem, staid van goud, bij ons nu ook algemeen bekend van grammofoon plaat en radiio, eindigt dan ook: Want je naam verbrandt de lippen als een kus van een engel. Indien ik jou zou vergeten, Jeruzalem, jij die geheel van goud bent. Waar 19 jaar lang een vijandige scheiding was, bestaat nu constructie ve eenheid. Waar eerst een exclusieve, eenzijdige controle over" de heilige plaatsen golid, waar heiligschennis en discriminatie was, daar bestaat nu be reidheid om met de vertegenwoordi gers van de aanwezige godsdiensten christenen, joden en mohammeda nen tot regelingen te komen, die Je ruzalem eerst waarlijk tot een oecume nisch ontmoetingscentrum kunnen ma ken. De regering van Israël heeft de hoop, dat de meningen in de hele we reld op de duur positief zullen staan tegenover dit nieuwe perspectief opdat deze oude en historisch zo rijke stad zich in eenheid, en vrede en geestelijke veredeling kan ontwikkelen. 3) Nog is er slechts wapenstilstand, geen vrede. Maar joden over de hele wereld ver spreid leefden en leven op deze hoop en in die verwachting. Zelfs het volkslied van Israël heet „Hatikwah" het lied van de Hoop. Zal de wereld deze le vensdroom vernietigen of helpen ver- door dr. F. J. KROP dicht bij de Herzl-berg verheft zich het oorlogsdocumentatiecentrum en ge denkteken „YAD VASHEM", dat „Ge denkteken en Naam" betekent naar 'n tekst van Jesaja. 4) Het gebouw uit basaltblokkan opgetrokken vereeuwigt de grootste zonde tegen de hemel en onder de mensen dezer eeuw, een nieuw dieptepunt op de pelgrimstocht der mensheid. De uitroeiing der Joden en de archieven van de verdwenen joodse gemeenten in Europa hebben er gestalte en plaats gevonden. De weg naar de heuveltop voert langs een rij bomen, geplant door of namens hen, die door onbaatzuchtige hulp tijdens de grootste vervolging joodse levens wis ten te redden. De foto toont de gewij de grond van de Hal der Herdenking op de Berg der Herinnering. Zich vol schaamte buigend over de as van de onbekende joodse martelaar ziet men in de diepte op de grote zwar- te plaat, waarin in hebreeuwse en la- tijtose letters de namen van alle con centratiekampen zijn gebeiteld, de eeu wige vlam gloren, het Licht dat blijft schijnen ook in de dichtste duisternis. Iedere Israëlische ambassadeur ont steekt voor hij naar zijn post vertrekt dit vuur opnieuw. Als de bijna uitgedoofde vlam dan weer hoog oplicht klinken deze woorden: „Terwijl Wij het Eeuwige Licht ont steken in deze „Hal der Herdenking", bij de as der om hun jood-zijn ver moorden, verenigen wij ons in gedach ten met de zes miljoen kinlderen van ons volk, die door de nazi's en hun helpers gewelddadig zijn weggevoerd, als martelaren, een zekere dood tege moet... met de gemeenten en familie verbanden van het huis Jakobs, die uit geroeid en verwoest zijn met 'de misda dige opzet de naam van Israël en zijn cultuur uit te wissen onder de hemeL In eerbied gedenken wij de geest kracht onzer broeders, die hun leven gaven in heiligheid en reinheid. De heldendaden van hen, die in de Het oude Jeruzalem met de Damascus poort. Yad Vashem getto's waren opgesloten en van de strijders, die zijn opgestaan en het vuur van het verzet hebben ontstoken om hoogte houden de eer van hun volk. De verheven en hardnekkige worste ling der velen van het huis Israël, om him menselijke waardigheid en hun joodse cultuur te handhaven. En de welgezioden der gehele mens heid, die hun leven in de waagschaal stelden om dat van joden te redden". Tot slot leggen alle aanwezigen de volgende gelofte (tekst van A. Sjlonski) af: I naam van mijn meelij, dat mij luistering zagen. Mijn gebogen hart overladend met In naam van mij meelij, dat mij leerde vergeven, Tot kwamen de dagen, voor ver gifnis tè bar... Heb een eed ik gezworen: het èl te gedenken, Te gedenken en nieta te vergeten". geloof aan visioenen van het Beloofde Land. In de dagen ónzer jaren zien wij weer de duizenden, al dan niet door de nood gedreven, opgaan naar Erets Is raël, het land Israël, om hury Zionis tisch droombeeld te verwezenlijken. Twintig jaar reeds slaan wij het wc der van de nieuwe staat, waarbij wij nauw betrokken zijn, gehypnotiseerd gade en worden door bewondering, on gelovige verbazing en verwondering be vangen. Wie met eigen ogeh in Israël de dageraad zag, de grond met de oude en nieuwe stenen betastte, de vruchten van het land smaakte, de soms o zo re luchten in de longen zoog en vooral door de oprechte levensmoed der Is raëli's diep in het hart is geraakt, gaat iets begrijpen van het geheim, dat de gelovige, waaronder ook de vele Is raelis die het geloof alleen door het werk hunner handen belijden, beweegt en door de eeuwen heeft doen voortle ven. (De Emek 5) is een droom vol stralend licht; van de nacht tot aan de dag dansen wij de horah. Massada De laatste foto voert ons naar Mas sada in de bergen van Judea, een naam ook al niet onbekend im het nieuws van de afgelopen weken. Zo la zen wij in de kranten van 29 maart: „Zelfs de doden kregen gistermiddag Dr. F. J. Krop, voorzitter van de afde ling Rotterdam van het Genootschap Ne- derland-Israël in de zwaar beproefde kibboets Mas?,a- da geen rust. Jordaanse mortieren braakten onophoudelijk granaten over deze kleine nederzetting, terwijl de le den in de schuilkelders treurden over de doad van vier kameraden, die vrij dagmorgen ontkwamert toen hun trac tor op een juist door de terreurorgani satie El Fatah gelegde landmijn reed" In de jaren 1963-65 heeft een expedi tie onder leiding van prof. Yigael Ya- din, hoogleraar in de archeologie aan de Hebreeuwse Universiteit te Jeruza lem en militair, de resten van de ves ting op de Massada, een rots van ma- euze schoonheid aan de westelijke r van de Dode Zee, afgegraven en over het grote drama, dat zich in deze vesting in het jaar 73 afspeelde, een in drukwekkend boek geschreven. Mede door de wondermooie kleuren foto's is lezing van „Massada Herod's Fortress and the Zealot's Last Stand" adembenemende gebeurtenis. In oude tijden waren de joden het eerste volk, dat in één, onzichtbare, God ge loofde en zij leden daarvoor. De Grie ken zeiden dat zij een goddeloos volk waren, omdat zij geen godenbeelden in de steden zagen. De Romeinen be- (Vervolg op pag. 2) n Massada met op de achtergrond de Dode Zee. Op initiatief van F. W. Koudijs* Reis- en Passagebureau en weekblad „De Havenloods" is een bijzonder aantrek kelijk en vooral zinvol uitwisselingspro gramma voor Rotterdamse werkers en die uit Israëls grootste havenstad Hai fa ontworpen. Zinvol vooral in het ka der van de Israëlweek en omdat dit initiatief bewust gericht wordt op sen die in beide havensteden werken! Aantrekkelijk, aangezien deze daagse reis. met excursies door het grootste deel van Israël, ook zeer waar devol is door de opzet dat de deelne mers en deelneemsters een aantal da gen bij Israëlische gastgezinnen zullen doorbrengen. Hierdoor immers zijn de deelnemende Rotterdammers beter in staat de Israëlische gewoonten en de familiesfeer werkelijk te beleven. „De Havenloods" zal op zijn beurt als gast heer optreden voor Israëliërs uit Haifa. Burgemeester Abe Koushy van Hai fa heeft zich bijzonder enthousiast over het plan betoond en hij heeft dan ook in allerijl een commissie ln het leven geroepen, die voor de gastgezinnen zorg zal dragen. Deze commissie heeft ons reeds telegrafisch uit Haifa meege deeld, dat de ontvangst voor de eerste veertig gasten gereed is! Deze uitwis- van de concentratie- seling heeft de volle sympathie en de medewerking van het Rotterdamse ge meentebestuur en het Werkcomité „Is raëlweek 1968". Lezers die graag méér willen weten over deze reis kunnen 'n speciale voor lichtingsavond in de kleine zaal van De Doelen op 21 mei, aanvang 20 uur, bijwonen. Toegangsbewijzen voor deze voorlichtingsavond, waarbij ook films en dia's over Israël zullen worden ver toond zijn voor f0,60 verkrijgbaar aan de kantoren van De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam en te Vlaardingen, v. d. Driftstraat 4a, alsmede bij „Het Zuiden", Dordtselaan 139, Rotterdam. De deelnemers zullen worden overge vlogen door de Israëlische Luchtvaart maatschappij „El Al" en de KLM, in de normale lijndiensten van Schiphol naar Haifa en terug. Deze luchtvaart maatschappijen hebben alle medewer king verleend, hetgeen wel duidelijk tot uiting komt in de prijs! Kost uitsluitend een retour Rotterdam-Tel Aviv f 1342,-, de deelnemers(sters) aan dit uitwisse lingsprogramma betalen slechts f1095,- voor de vliegreis én het gehele verblijf in Israël, hotels, excursies, alles inbe grepen. Gegadigden dienen er met hun va kantieplannen rekening mee te houden dat de eerste reis van Rotterdam naar Haifa in het kader van deze uit wisseling in de maand oktober zal plaats vinden.

De Havenloods | 1968 | | pagina 27