1 4 Jaffa Volken verbonden met Israël Deechte Jaffa lente sinaasappelen zijn er weer sinaasappelen Joods Nationaal Fonds: voor een leefbaar land N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ v/h JOH. WOLFF Co. a. een jeugdige medewerkster b. een magazijnbediende MEISJES SCHOONMAAK DIENST Van Nelle a. ASSISTENTIE) b. ASSISTENTIE) c. ASSISTENTIE) Pontier Karreman I EENGEZINSWONINGEN Van Vliet en v. Duist bouwbedrijf n.v. JONGE DAMES DELFTSESTRAAT 15A ROTTERDAM vraagt voor onmiddellijke indiensttreding voor lichte administratieve werkzaamheden Mondelinge of schriftelijke sollicitaties aan e kantines kunnen emgs Tevens bestaan er enige vacatures in de Wij bieden werk in een prettige omge ving, goede sociale voorzieningen en een goede verzorging. Aanmeldingen en inlichtingen dagelijks, uitge zonderd op zaterdag van 08.3017.00 uur, bij de afdeling Personeelszaken. Buslijn 41 brengt U bij ons voor de deur. Wij vragen voor spoedige indiensttreding voor de afd. Brandverzekering voor de .behandeling van casco en/of variaschade. tel. afspraak met de Na 18.00 uur 01858-2783. Te koop of te I met C.V. Gelegen in de gemeente ROZENBURG. Het groene hart van Botlek en Europoort, ca. 25 Rotterdam en Den Haag. De huurwoningen z(jn vanaf heden te betrekken. Volledige inlichtingen Postbus 534 Rotterdam - Telefoon 010-132850 toestel 88 .J WALENBURGERWEG 130 ROTTERDAM In één van onze administratieve afdelingen hebben wij op korte termen plaatsingsmogelijkheden voor Zij worden in ons bedrijf opgeleid voor eenvoudige ADMINISTRATIEVE WERKZAAMHEDEN waarin de telmachine een belangrijke rol speelt. n afspraak te maken met de if Bemiddeling van aan- en verkoop Administratie en beheer van onroerend goed if Verzekeringen if Taxaties if Expertises Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. zoekt voor haar technologische dienst een VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT die tot taak zal krijgen het opzetten en bijhouden van een documentatiesysteem het fungeren als centraal punt in de administratieve pro cedure tussen het centraal laboratorium, technologische dienst en de productie-afdelingen het zelfstandig uitvoeren van de hieruit voortvloeiende verslaggeving. Vereisten: opleiding H.B.S.-A zelfstandig kunnende werken zin voor orde typevaardigheid. Belangstellenden voor deze functie wordt verzocht te schrijven naar: Heineken's Brouwerijen Nederland N.V., ta.v. Chef Personeeldienst Rotterdam, Crooswijksesingel 50, Rotterdam. Heerlijke, sappige Jaffa lente-sinaasappelen, gerijpt onder de koesterende stralen van de - nu extra feestelijke zon. t Is weer volop genieten met Jaffa, de wdre gezondheidsbronnen vol vitamine-c, dagelijks een weldaad voor heel het gezin. Het gemakkelijkst te pellen en de lékkerste. Feest in Israël, feest met Jaffa. affa rose fJflR KÜCHE ten fachgerechten Service. IHR KOCHENSPEZIALIST Bekijkt U deze keuken eens bij Handelsonderneming D. BOOT Westhavenkade 21 Tel. 350338 - Vlaardingen (Vervolg van pag. 1) schuldigden hen van leegloperij, omdat zij een dag in de week niet werkten. Hoewel de joden een man dierbaarder achtten „dan dicht goud, en een mem dan fijn goud van Ofir" brachten chris tenen hen eeuwenlang ter dood op be schuldiging van het rituele moord- sprookje. In de dagen van Jezus van Naza reth was Palestina door de Romeinen bezet gebied. Na jarenlang onder gronds verzet en opstandjes brak- in het jaar 66 het grote massale oproer tegen de Romeinen los. Met hulp van zijn wereldmacht gelukte het de Romeinse legioenen om met geweldige overmacht tenslotte dorp na dorp en stad na stad te veroveren en plat te branden. De joden werden als slaven verkocht of aan het kruis genageld. In het jaar 70 nam de latere keizer Titus Jeruzalem In, vermoordde de joden en verwoestte stad en tempel. De triomf boog van Titus in Rome is daarvan een blijvend getuige. Bij het begin van de opstand vernie tigde een kleine groep zeloten (joodse vrijheidsstrijders, opstandelingen iin de ogen der Romeinen) het Romeinse gar nizoen van Massada en gebruikte de vesting als bastion in hun strijd tegen de Romeinse onderdrukkers. Jaren lang hield deze eenzame buitenpost stand. De Romeinse gouverneur Fla- vius Silva besloot de verzetshaard uit te roeien. Met zijn 10e legioen, talloze hulptroepen en duizenden joodse krijgs gevangenen als hout- etn waterdragers, ln totaal 15.000 man sloeg hij het beleg om de vesting. Josephus Flavius, een ©vergelopen jood maar waardevol ge schiedschrijver, verhaalt ons in „De Joodse oorlog" van de laatste nacht van de bezetting op de top Massada in het voorjaar van 73. De aanvoerder Eleazar ben Yair en zijn mannen ko zen er de dood boven de slavernij. In de doodse stilte vonden de Romeinen de volgende dag slechts de lijken van 960 mannen, vrouwen en kinderen. Twee vrouwen en vijf kinderen hadden zich verborgen. Door hen kennen wij de afscheidsrede van Eleazar, de ont roerende wijze waarop men elkaar vaarwel zei en de manier waarop men vrijwillig de dood tegemoet trad. De opgraving van dit fort vanonder het stof der eeuwen heeft in Israël die pe weerklank gevonden. In het bijzon der nu het met Jeruzalem is herenigd is het voor de Israëli's alsof de ge schiedenis weer aansluit bij het jaar 70 met als bloedig intermezzo de inne ming van Jeruzalem in 1099 door de kruisvaarders, die de synagoge in brand staken na eerst alle joden er in op te sluiten. De regering van Israël heeft aan deze gevoelens uiting gege ven door een gedenkpenning te laten slaan waarop te lezen staat: „We shell remain free men" en aan de andere zijde „Massada shall not fall again". Op het grote plein voor de vesting legt thans idere rekruut de e?d van trouw af. Hij staat met zijn leven borg voor bovenstaande woorden. Wat de toe komst brengen moge, de Israëli zal zijn land nooit ontvluchten, daarvan, getuigt Massada. En al zou de hele we reld zich tegen hen keren, dan nog zul len de Israëli's liever voor de tweede maal de geschiedenis ingaan als de ze loten van Massada om met Israël's aarde verenigd te worden dan ooit een arabisch Auschwitz te gedogen. Of zoals een chassidische (mystiek vrome) rebbe het zei: „Dans, als je op je horloge kijkt en de tijd ziet voor bi] snellen, want het is niet de dood die voor de mensheid met het voorttikken van elke seconde dichterbij komt, maar het heil". Dans dan en wees blij. Het is feest 1 kon Rotterdam niet z •istaking opbrengen t j.l. tienes?s "IfïS). hCbt „Verheugt u laar, gij allen l -■■■- gij alt de He i de heerlijkheid der vom^als"len^vCTvó™ boek..." (Jesaja 66 10-12. helse tijden zeer yrucht- het begin van deate eenw één uitgestrekt moeras en vormde de eerste voor de Joodse pioniers. Nu, reeds iggelegd. is het bezaaid met welva- ■pen en kibboetsim. Het is door ve- Sjalom waarin de Emek het feest Het idee om te komen tot de stichting van een Joods Nationaal Fonds vindt zijn oorpsong in het verlangen de Joden om naar Zion terug te keren. Professor Hermann Shapira, rabbijn en docent in de wiskunde aan de universi teit van Heidelberg, heeft het plan op gevat een fonds op te richten, waaraan iedere jood zou kunnen deelnemen. Reeds op het eerste Zionistencongres, in 1897 te Bazel gehouden, kwam zijn voorstel ter sprake, maar het zou nog tot 1901 duren, voordat het fonds tot stand kwam, met de volledige steun van de oprichter der Zionistenbewe ging, dr. Theodor Herzl. De grote opzet van het fonds grondaankopen in Palestina, waardoor het Joodse volk Palestijnse grond in onvervreemdbaar eigendom zou krij gen. De grond mocht dus nooit ver kocht worden, alleen verpacht. Dit be ginsel geldt nog steeds en sedert en kele jaren is het, door een Israëlische wet, ook van toepassing verklaard op staatsgrond. Het grondbezit van het Joods Natio naal Fonds heeft de basis gevormd voor de begrenzing van de staat Israël. Toen de Verenigde Naties in 1947 de grenzen van Israël vaststelden, werd voor een. groot deel de grond van het fonds (die dus eigendom was van het gehele joodse volk) als leidraad geno men. Men kan dus zeggen, dat de grondaankopen van het J.N.F. de gren zen van de staat getekend hebben. Na het uitroepen van de staat Israël in 1948 hééft de werkingssfeer van het fonds belangrijk uitgebreid. Overal ln de wereld vindt men N.J.F.-bureaus. Belangrijkste taken In de eerste plaats ontginning. Gedu rende- 2000 jaar hebben de bewoners van Palestina wouden gerooid zonder te herplanten. Bovendien voedde het klein vee zich met blaadjes van opkomende, jonge bomen, zodat daze niet konden op groeien. Het gevolg was dan ook dat, vooral op de berghellingen, de vruchtba re bovenlaag van de bodem met de re gens wegspoelde, zodat kale rotsen overbleven, die nergens meer voor ge schikt waren. Vooral in Galilea treffen wij nog onafzienbare vlakten aan, die met enormekeien overdekt zijn. Met moderne machines worden deze stenen verwijderd en, waar nodig, gebruikt men dynamiet. De grond wordt in cul tuur gebracht en om verdere erosie te gen te gaan worden de berghellingen geterrasseerd. Reeds heeft men grote stukken woestijn voor landbouw ge schikt gemaakt. Ook industrieën, die de landibouwprodukten verwerken worden er steeds meer gevonden. Grote bekendheid geniet de boom planting. Op grote delen van de bewer- te grond worden wouden geplant. Niet alleen verrijken deze bossen het na tuurschoon, de oudere bossen leveren hout op voor triplex- en fineerindus- trie. De export van houtprodukten le vert een belangrijk bedrag aan devie zen op. Het fruit van de vruchtbomen wordt geëxporteerd (vooral citrusvruch ten) en is bovendien voldoende voor de binnenlandse consumptie. In de woes tijn beschermen de bomen nieuwe ste den en dorpen tegen het stuifzand. Tot heden zijn er ruim 70 miljoen bomen in Israël geplant, waarvan 133.600 bo men uit de opbrengst van giften uit Ne derland. Ook de drooglegging van moerassen is een zieer belangrijk facet in de vruchtbaarmaking van de Israëlische grond. In de twintiger jaren werd het Dal van Jizreël gesaneerd. Dit ging niet alleen ten koste van zeer zware arbeid doch ook van mensenlevens tengevol- an malaria. De drooglegging van de Huleh-moerassen is het noorden van het land, betekende een zeer belangrij ke aanwinst van goede grond. Thans zijn er practisch geen moerasgronden meer in Israël. Het voornaamste op het gebied van de wegenaanleg is ongetwijfeld de bouw van toegangswegen naar gebie den, die tevoren alleen te voet, per muildier of te paard bereikbaar waren. In vele gevallen kon de bevolking uit de nabuurlanden Israëls bodem betre den, terwijl de Israëliërs deze moge lijkheid was ontzegd. Zijn deze toe gangswegen er eenmaal,, dan blijven infiltraties practisch uit. Vele wegen lopen op slechts enkele meters af stand van de grens en zij betekenen niet alleen een grotere beveiliging voor het land, maar zij bevorderen ook de vrede. Door deze toegangswegen kon de ontsluiting van verlaten gebieden snel ler plaatsvinden. Ook legt het Joods Nationaal Fonds belangrijke verkeers wegen aan zoals die van Arad naar So- Het fonds in ons land Al vrij snel na de oprichting van het fonds, begon het ziijn werkzaamheid in Nederland. Ondanks de totale ontred dering tijdens de bezetting is het fonds thans in zo'n 70 plaatsen vertegenwoor digd en is daar ook zeer produktief. In Nederland werd van 1945 tot 1964 ongeveer vijf miljoen gulden voor het N.J.F. bijeengebracht, waarbij mén er rekening mee moest houden dat #it be drag vnl. werd geschonken door de joodse gemeenschap in ons land, die thans helaas nog maar 22.000 zielen telt. Met grote voldoening mag echter wor den vastgesteld dat het fonds ook bui ten de joodse kring talrijke vrienden telt, die him daadwerkelijke steun aan de arbeid van het fonds geven.

De Havenloods | 1968 | | pagina 28