lm WE L J* WEL CZEN m Met Andere Woorden o B 0 O 0 ffivitella 0 O O O 0 O O O 0 O O O O O O O O O O O O O 0 O O 0 O O 0 O O O O O O O O O O O O 0 O O 0 O O O 0 w O O O O O O O O O Q O O 0 Q O O O O O O O O O O O O O O Q Brigadier Piet en de semi-prof FLEXIPUP DE HAVENLOODS DONpERDAG 30 MEI 1968 2 Smijten maar Vader en zoon hadden zich epg ver heugd op diq voetbalwedstrijd die op Hemelvaartsdag in het Feijienoord Stadion gespeeld werd tussen .H.S.V. (Hamburg) en A. C. Milaan. Het was jammer gendeg maar een plaats ge worden op de staantribune, want voor twee zitplaatsen bleek Pa's (zakgeld niet voldoende. Maar ze stonden daar en genoten. Totdat er een leeg fles je naar beneden kwam. Het wfas even na de rust en één of andere heet hoofd gooide zich anoniem in de voet- balstrijd en smeet zijn flesje vanaf de tweede ring. Hij schakelde daarmee niet een van de spelers uit, maar wel twee voet balsupporters. Hert zoontje kreeg een flinke vleeswond aan zijn kuit en moest naar het ziekenhuis. Voordat Vader meeging keek hij nog even naar die tweede ring. Toen de wedstrijd teneinde was werd er nog meer gesmeten. Het ene flesje na het andere spatte op het be ton van de eerste ring waax de toe schouwers renden om onder de veili ge overkapping te komen. En dat in een wereld van plastic en supercar- tons. Kinderspeelgoed Nieuws uit de beschaving. „Verge- «ken bij het monster dat we bezig zijn te creëren zien de kernfevapens eruit als kinderspeelgoed". Deze \Voorden komen van dr. Barry Com moner. hoofd van de afdeling natuur- biojogie van de universiteit van Was hington. Dr. Commoner doelt op de ontwikke ling van chemische en biologische wa pens, Waarvan altijd is gezegd dat zij in een oorlog door Amerika niet zui len worden gebruikt, maar die in gro te hoeveelheden thans in Amerika worden vervaardigd en b.v. in Viet nam worden opgeslagen. Overigens is het gebruik van groen- verdelgers in Vietnam al vele jaren aan de orde. En hoewel er vele ge leerden zijn. die menen dat het ge bruik van deze groenverdelgers des astreus is voor de vegatatie van het land, de bodem voor jaren en tiental len jaren onvruchtbaar maakt, zijn het in vergelijking met andere stof fen vooral de biologische bijna onschuldige middelen. Een voorbeeld. Nog niet zo lang ge leden stierven op de vlakten van Schedelvallei in de Amerikaanse staat Utah plotseling 6000 schapen. Oorzaak: het ontsnappen van zenuw gas van het Amerikaanse leger. Een griezeliger voorbeeld. Ook nog niet zo lang geleden brak er in Viet nam een epidemie uit van builenpest. Oorzaak, volgens velen, hoewel de marine-autoriteiten het ontkenden: het ondoeltreffend toezicht op opslag plaatsen van Amerikaanse biologi sche wapens op speciale bases in Thailand. Amerikaanse legerautoriteiten heb ben erop gewezen, dat het niet in de bedoeling ligt ooit deze biologische wapens te gebruiken. Waarom echter worden er dan gro te hoeveelheden opgeslagen in een ge bied waar Amerika een hopeloze oor log voert? Een antwoord is bijzonder moeilijk te geven omdat het gehele vraagstuk van de aanmaak van chemische en biologische wapens zich aan de waar neming en dus de controle ont trekt. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft het onderzoek en de ver vaardiging „top-secret" verklaard. Dit betekent dat hooguit vijftien pro cent van de wetenschappelijke ont dekkingen wordt gepubliceerd. De rest is het lubugere geheim van gene raals. Cal McCrystal, aan wiens artikel in de Volkskrant van zaterdag 18 mei wij de gegevens ontlenen, noemt een aantal plaatsen in Amerika waar de chemische en biologische middelen worden gemaakt. Fort Detrick specialiseert zich in krachtige middelen voor biologische oorlogsvoering zoals miltvuur, dysen- trie, pest en gele koorts. Pine Bluff Arsenal, een bedrijf in Arkansas, fabriceert biologische wa pens, giftige chemische strijdmidde len en middelen ter onderdrukking van rellen. Edgwood Arsenal in Maryland pro duceert en assembleert chemische wapens. Newport, Indiana maakt het dode lijke zenuwgas Sarin, dat wordt gela den in raketten, landmijnen en grana ten. Dit zijn wapens-producerende be drijven. Op vele Amerikaanse univer siteiten echter wordt research ge pleegd, die tot aanmaak van de wa pens leidt. McCrystal noemt en beschrijft een aantal van die wapens. Brucellosis pijnen, verdwijnen van eetlust, hardlijvigheid, gewichts verlies en voortdurend transpireren. Dit kan maanden en zelfs jaren du ren, waaruit een ernstig depressieve toestand voortvloeit. Nekkramp en vlektyfus infectie ziekten die spierpijn en delirium ver oorzaken, krampen, geelzucht en dik wijls doofheid, verzwakt gezichtsver mogen en bloedarmoede. Bij gevallen die niet onmiddellijk behandeld wor den volgt dodelijke afloop voor tussen 20 en 80 procent. Tularaemie (ziekte van Francis) rillingen, misselijkheid, braken en soms verzweringen en ademhalings moeilijkheden. Tot 30 procent van niet behandelde gevallen is dodelijk. Papegaaieziekte acute longinfec tie, rillingen, koorts, zere keel, hard lijvigheid en mogelijk delirium. Zon der medische bijstand 10 procent met dodelijke afloop. Bacteriënziekten deze kunnen in twee vormen voorkomen: als een kwaal die een mens volkomen mach teloos maakt en die op een zware griepaanval lijkt of als een chroni sche kwaadaardige infectie die abces sen op alle organen veroorzaakt. De helft van deze slachtoffers sterft. Voedselvergiftiging braken, zwakte, koorts, alles dubbel zien. Do delijk in ongeveer 65 procent van de gevallen. Er is in Amerika een beweging, die president Johnson poogt duidelijk te maken, dat zelfs maar de toepassing van groen- en oogstverdelgers een ge vaarlijk precedent schept. De bewe ging heeft de steun van maar liefst 5000 Amerikaanse geleerden onder wie 17 winnaars van de Nobelprijs en 129 leden van de nationale academie yan wetenschappen. Laten we niet al te gemakkelijk zeggen dat „deze middelen toch nooit zullen worden gebruikt". Daarvoor is er geen enkele reden. Dr. David Sa- vitz, lid van de artsenvereniging voor sociale verantwoordelijkheid heeft gezegd: „Door het gebruik van chemische wapens in Vietnam en door zijn dubbelzinnige houding te genover de internationale wetten be treffende chemische oorlogsvoering (Amerika behoort tot de weinige lan den die het Geneefse gifgas-protocol van 1925 wel ondertekend maar nooit geratificeerd hebben) heeft Amerika er toe bijgedragen een klimaat te scheppen waarin de Verenigde Ara bische Republiek zich het gebruik van strijdgas in Jemen meende te kunnen veroorloven. Oranje De verkeerspolitie heeft aangekon digd scherp te gaan letten op auto mobilisten. die door oranje licht rij den. Een nobel streven, hoewel men inzending D'e Rotterdamse architect, prof. J. B. Bakema, heeft opdracht gekregen de Nederlandse inzending naar de we reldtentoonstelling in het Japanse Osaka, in 1970 te bouwen. Een mooie opdracht voor een van de belangrijk ste architecten van ons land. Toch kan men zich afvragen: waar om Bakema? Of nog beter: waarom weer Bakema? Voor de Expo in Brussel bouwde Bakema al het Nederlandse paviljoen. Samen met de Rotterdamse architect Boks. De opdracht voor de Neder landse inzending naar Montreal ging MAASKANT BEHANGSEL REMMEN BhlSïïWEN... zich kan afvragen waarom dat nu pas wordt gedaan. Er is door de jaren heen een situatie ontstaan, waarin oranje licht zoveel betekent als gas- geven, het kan nog net. Voor de schatkist is het natuurlijk lucratief om nu ineens een verscherp te controle te gaan uitvoeren. Maar toch. waarom zouden we het oranje licht niet helemaal afschaffen? In de plaats ervan kan bijvoorbeeld even worden geknipperd met het groene licht voordat de zaak op rood springt. Dat moet toch schelen in de aanmaak van verkeerslichten Er zijn voorbeelden van in het bui tenland. Hoe zijn daar de resultaten? met zes roltrappen naar boven en naar beneden Wekenlang ware» vele klanten reeds vertrouwd geraakt met het afgesloten gedeelte in 't hart van onze zaak. Achter die muren werd koorts achtig gewerkt aan de installatie van zes nieuwe roltrappen. Maar nu Is 't dan zover, spik splinternieuwe roltrappen, liefst zes stuks, die alle verdiepingen onderling verbinden van bene den naar boven en omgekeerd... De meest moderne comfortabele en veilige roltrappen, als extra service aan onze klanten. Nu alle ongemak achter de rug is, danken wij U voor de echt Rotterdamse manier, waarop U het lawaai, geklop, gehamer en het zoeken naar verplaatste afdelingen heeft verdragen. Ter Meulen, er op uit om steeds nieuwe wegen en middelen te zoeken om U, onze klant beter te bedienen, het beste te geven voor Uw geld, de grootst moge lijke service... Vandaar onze koopavond, van daar de nieuwe trappen, de liften, de Koffiehoek voor dames... Nu kunt U ze gebruiken, geen trappen meer lopen, of U nu beneden bij het gereedschap of boven In het Tuincentrum moet zijn... U komt er als vanzelf om te profiteren van de tientallen koopjes in onze afdelingen. Wij hopen U spoedig te zien. naar architect Boks. die zich inmid dels had geassocieerd met de heren Eijkelenbpom en Middelhoek. Dat be tekende dat architect Eijkelenboom ten slotte zijn naam leende aan de in zending naar Montreal. En nu gaat de opdracht weer naar Bakema. Is er buiten dit kringetje dan niemand te vinden? Als pleister op de wonde van vele jonge Neder landse architecten heeft Bakema twee jonge mensen aangetrokken om de opdracht te verwezenlijken: Karei Weber uit Capelle aan de IJssel en Pieter Blom uit Amsterdam. Onder leiding van „de grote Bakema" mo gen zij nu aan het werk. Het had van meer spirit getuigd eindelijk eens een jonge, veelbelovende architect, de kans te geven zich internationaal te presenteren. Er is in ons land talent genoeg. De eerste gemiste kans is er dus al. Het zal er wel niet bij blijven. Proces In Duitsland, in Aken, is dan einde lijk na zeven jaar!! het Softe- non-proces begonnen. Men verwacht dat het bijna twee jaar zal duren. Wie mocht denken dat hier RECHT gedaan zal worden, is een onverbeter lijke optimist. Er bestaat wel degelijk een verband tussen het tijdstip waarop een mis drijf wordt gepleegd en dat waarop het wordt berecht. Het proces zal verzanden in woor den, woorden, woorden. Misschien dat straks de uitspraak de voorpagina's haalt, veel kans is er niet op. 1 2 2 3 3 4 4 5 6 1 7 8 9 9 10 II II 11 u 13 li 14 IV IS 15 It 16 IT 17 18 19 19 *0 lo a 21 22 22 23 23 21 21 25 25 26 2ê> WASAUTOMAAT? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan „Schraalhans is keukenmeester", was het gezegde dat de cirkeltjes van de puzzel van vorige week ople verden. Het bleek een niet zo moei lijke puzzel te zijn. want er waren veel goede inzendingen. Het lot heeft uitgewezen dat deze keer J. W. de Vogel, le Pijnackerstraat 3a te Rot- voor bijzonder lage prtjs. Vraag vrijbl. k. Tel. 010-25.31.11 (R'dam) -28.34.63. 27: De hoofdcommissaris begon te vertellen en zo af en toe liet hij zijn verhaal verbeteren of aanvullen door brigadier Piet. „Zo zois Karei Kleuntjes ontvoerd?" zei Arend de Zeeuw peinzend, toen de beide politiemannen hun verhaaltje gedaan hadden. „Nou, nou, dat zal weer een storm doen opsteken in de bond". De kundige jour nalist nestelde zich prinsheerlijk in een stoel en vervolgde „Eén ding staat vast. Ik ben de enige die verstand heeft van deze zaak. Onlangs heb ik nog een zeer gedegen brochure geschreven, gewijd aan mijn radiopraatjes. Mis schien heb je het boekje wel gezien. Arend de Zeeuw tot zijn luisteraars, heet het. Nu, daarin kom ik tot de slotsom, dat Karei Kleuntjes eigenlijk helemaal niet voetballen kan en dat hij niet in het systeem past. Hij voelt het niet aan. Hij is er nooit in, vat je. Maar ja, die luj van de technische commissie zijn zo eigenwijs als gemalen kippenderrie, om van de keuzecommissie maar helemóél niet te praten „Manhou op met je gezemel over voetbal", kreunde de commissaris en hij viel als een gebroken man over zijn bureau. „Ga asjeblief mijn kamer uit„Ik gé al", zuchtte Arend de Zeeuw hoogmoedig. En werkelijk, hij ging. De wachtende sportjournalisten buiten wilden natuur lijk graag weten wat er aan de hand was. Op hun ner veuze gevraag antwoorde Arend: „Waarde broeders in de scnone kunst der letteren. Ik en Kaasje hebben een zéér vriendschappelijk onderhoud gehad. Gebleken is, dat ene Karei Kleuntjes met geweld is ontvoerd door een tweetal Italianen in een karretje vanille-ijs. Op mijn vraag of er ook vruchtenijs bij was, kon Kaasnagel geen antwoord geven, wat natuurlijk erg dom is. Dat is alles. Schrijven jullie hier dus maar een spannend verhaaltje over. En doe goed je best, jongens, want ik schrijf zélf ook!" terdam zich winnaar mag noemen van onze dertiende puzzelopgave. Van de puzzel van deze week verwachten we uiterlijk dinsdagmorgen met de eerste post de oplossingen op ons kan toor, Westblaak 25. In de linkerbo venhoek vermelden M.A.W. 14. In het diagram komen op elke regel twee woorden van resp. zes en vier letters, die per tweetal wor den omschreven. Het woord van vier letters is samengesteld uit het woord van zes letters en de twee overblijvende letters komen in de zelf te vinden volgorde in de beide cirkeltjes middenin. Voorbeeld: zöu de omschrijving luiden „werk - alge", dan moest worden ingevuld „karwei-wier" en kwamen in de cirkeltjes de letters A en K of K en A. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, zowel links als rechts tweemaal een zegswijze. LINKS: 1 ervaren zeeman - kel ner; 2 schaaldier - overblijfsel; 3 handel - roofvogel; 4 kaartspel - drank; 5 soort dak - plaats; 6 vreem de munt - veel; 7 proces uniek; 8 feestmaal zijde; 9 gezicht - Spaan se rivier; 10 roofdier - tijdperk: 11 kwakend dier - bedehuis; 12 vaandel - verdriet; 13 loonsverhoging - deel van arm: 14 graag - graad; 15 vis - plantsoen; 16 voetbalploeg tel woord; 17 hoffelijk - gemeen; 18 hui selijk spel - gevaar: 19 drassig land - muziekstuk; 20 opstandeling - kle dingstuk; 21 gekonfijte schil sorte ring; 22 afwezig schors; 23 somber - kleurstof: 24 slagwapen - omdat; 25 koffer - textielgewas26 Dummel - foto. RECHTS; pugilist - japon; 2 be roep - voorhang; 3 zeerover - uit stapje; 4 is vaak 's werelds loon in het laar; 5 gevuld fijn baksel - schre de; 6 bloem - tocht; 7 slijk - faam; 8 benauwd - dansmuziekgez.elschap 9 spijt landbouwer; 10 furore - bek ken; 11 salto - knevel; 12 tuinhuisje - zeer iong; 13 zaak - deel van mo len: 14 tekengerei - naaldboom; 15 bos scherprechter: 16 berg - tel woord; 17 zedelijk - grondsoort; 18 vogel - graansoort; 19 jaargetij - al ge; 20 overmoedig - vorstentitel; 21 opnieuw: 22 muziekstuk - 28: Toen de kundige Arend de Zeeuw zijn verhaaltje had gedaan, wandelde hij er met ferme en zelfbewuste tred vandoor. Hij verdween om het hoekje van het politiebureau, waar een klein autootje op hem stond te wachten. Het was een sportief twoseatertje van een bekend merk. Omdat het ons, striptekenaars, verboden is reclame te maken in de strip, vermelden wij natuurlijk niet, dat het een Fordolet was. Autokenners zien dat aan het plaatje trouwens tóch wel. Een paar kennelijk jaloerse journalisten keken nog even om het hoekje en maakten nare opmerkingen, zo in de stijl van; jonge-jonge-jonge, waar doet die Arend dat van, hè? Maar toen renden zij er eveneens snel vandoor om op hun redactiebureau ijverig aan het werk te gaan. Zo duurde het niet lang of de krantenjongens verschenen op straat, voorzien van stapels kranten en opvallende aan plakbiljetten, waarop te lezen stond dat de zo roerend eenvoudige en onbedorven plattelander Karei Kleuntjes was ontvoerd. Ook de heer Arend de Zeeuw had een fraai stuk geschreven, maar dat was lang niet alles. O hemel, nee. Hij had ook een radiopraatje in elkaar gedraaid en nog diezelfde avond, onmiddellijk na het nieuws van zes uur, knetterde zijn opgewonden falsetstemmetje door alle luid sprekers van alle sportminnende radiobezitters. Men kan wel zeggen, dat héél het land aan de welgevormde lippen van Arend de Zeeuw hing. Zo verbaast het ons niet, dat er nog wekenlang werd nagepraat over dat radiopraatje van Arend, dat immers tot titel droeg: Arend de Zeeuw zegt het zélf Wordt vervolgd. GRATIS LEUKE van Lucky Luke, Billy the Kid, Jolly Jumper ofde gebroeders Dalton bif 3 pakjes

De Havenloods | 1968 | | pagina 2