Smeltkroes van mensen voor het uur der waarheid Tussenkomst grote mogendheden maakt vredesluiting moeilijk I ISRAEL OP ZEE EUROTOURS Israël Jubileert Niet de Arabieren zijn ons grootste probleem door DAVID HOROWITZ (directeur Bank van Israël) De economische ontwikkeling van Israël sinds de vestiging van de staat kan men ln twee belangrijke perioden verdelen: de eerste van 1948 tot 1964 en de tweede van 1964 tot 1967. De eer ste periode was er een van expansie, opzienbarende groei van de bevolking en import van kapitaal; de tweede pe riode kenmerkte zich vooral door con solidatie. De expansie kwam tot stand ln weer wil van grote geschillen en ernstige moeilijkheden. De bevolking ven i sinds 1948 met 300 procentDan waren er de politieke en militaire pro blemen met hun blokkades, die nauwe lijks enige economische ontwikkeling toelieten. In de derde plaats werd het experiment ln een klein land uitge voerd, dat bovendien voor het grootste deel droog en onvruchtbaar was en bij na geen natuurlijke hulpbronnen had. Men moet daarbij niet vergeten dat een deel van de nieuwe bevolking aan een Europese levensstandaard gewend was, die moest worden gehandhaafd in een gebrekkige en nog ln de kinder schoenen staande economie. schillende talen en soms eeuwen van el kaar afstaande cuturele ontwikke ling, worden samengevoegd ln een na tionale eenheid! Daarbij kwam nog dat de beperkte omvang van de „Home- market" een industriële produktie van betekenis uitsloot. In dergelijke om standigheden was het noodzakelijk de produktie-capaciteit te vergroten. Des ondanks had de economie reeds ge zorgd voor een redelijk bestaan voor een ongewoon groot aantal mensen. Dergelijke nieuwe taken te volbrengen onder de moeilijkst denkbare omstan digheden, vereist grote economische in spanningen. Het werk moest onder zeer grote druk en gevaar voor inflatie ge daan worden. Duizenden mannen vrouwen waren bezig fabrieken Daar gaan weer duizenden jaffa't het scheepsruim in. Ze zijn Israel's belangrijkste land werd bevloeid en er werd zes exportprodukt maal meer eieKtrlcl dezelfde periode groeiden de reserves aan grond en vreemde valuta van bij na niets tot ongeveer 650 miljoen dol lar. Toch wordt alle vooruitgang om tot economische emancipatie en onafhan kelijkheid te komen in hoofdzaak be oordeeld naar de betalingsbalans. Of-, schoon de totale omvang van het im portoverschot ongeveer gelijk bleef, moet men eraan denken, dat het im port-surplus boven de export in 1950 ongeveer 27 procent van Israëls totale geldmiddelen kostte. Wat echter belangrijker is voor de economie is de huidige situatie, drie jaar na een politiek van consolidatie en langzame achteruitgang. Na zo'n lan ge tijd van volgehouden expansie, was consolidatie noodzakelijk en dat kon al leen bereikt worden door een „afkoe lingsperiode" voor de oververhitte en buitensporige economische activiteit. Dit gebeurde door een politiek van ach teruitgang en deflatie. Tot die in 1965 ingezette politiek werd overgegaan, omdat het importover schot op de betalingsbalans toenam in het begin van de jaren zestig met ca. 7 procent per jaar. Deze politiek van „slow-down" in de jaren 1965-1967 is in haar belangrijkste aspecten geslaagd, in de eerste plaats met betrekking tot de betalingsbalans. De export, de belang rijkste factor in Israëls economische ontwikkeling, steeg met 45 procent. Het importoverschot verminderde van 13 procent tot ca. 8 procent rnaai meer elektriciteit opgewekt In De diamant-industrie is de belangrijkste industrie van het land. Van mei 1966 tot ednde 1967 waren er geen prijsverhogingen en voor het eerst sinds de vestiging van de staat Israël werd stabiliteit in de prijzen bereikt. Tevens ging de rentevoet omlaag van 18 procent naar 13 procent Geweldige lasten Natuurlijk kon dit alles slechts be reikt worden ten koste van toenemende werkloosheid en een teruggang in de economische groei. In 1967 echter de den zich nieuwe mogelijkheden voor om de economie te re-activeren. De po litiek van de'regering en de Bank van Israël resulteerde in een uitbreiding van de geldmiddelen met 500 miljoen, verzekerd, maar de geweldige lasten van de defensie en het staats- en par ticuliere verbruik zijn van een omvang, die geen verlaging van de zeer hoge be lastingen toelaten. Overigens zal de aanpassing aan de wisselkoers, veroorzaakt door de deva luatie van het Britse pond de concur rentiepositie van Israëls export met ca. 13 procent verhogen. Door de her expansie van de economie daalt d< werkloosheid aanzienlijk en wederom is een snelle groei begonnen. Het doel is thans: voortgaan in hetzelfde tempo, met mogelijke beperkingen van fisca le. monetaire inkomstenpolitiek. De periode van consolidatie was Israëls economie het „uur der v heid", die een economische hervorming mogelijk maakte. d.i. meer dan 20 procent, om de eco- nimische activiteit weer op te voeren en het Israëlische pond meer waarde vast te maken. Vanzelfsprekend ws zesdaagse oorlog hier van grote vloed. Aan de ene kant was deze oor log een prikkel tot industriële expansie en aan de andere kant voegde de oor log nieuwe dimensies toe aan het vraag stuk van de verhoging van de veilig heid. De drie hoofdzaken bij de besteding van Israëls economie zijn: veiligheid, investering en ontwikkeling, alsmede particulier vebruik. Het potentieel voor de opneming van immigranten i* 1 Eurotours wil graag Uw gastheer zijn in dit unieke land. Een vakantie in Israël is onvergelijkbaar en onvergetelijk! Eurotours heeft een keuze uit 2 mogelijkheden: 1 week Nathanya en 1 week Jeruzalem 775.- <>t 799- of een 15 daagse rondreis. 995.- Israël: Er is nu meer te zien dan ooit! Meent 71, Rotterdam. Tel. (010) 139080. door generaal MOSHE DAYAN (minister van Defensie) Men zegt dat land niet door wapengeweld behoort te worden verkregen. Ik werd opgevoed met de leus: „Eén hectare meer en een geit meer", maar de werkelijkheid van de voorbije jaren is anders geweest. Israël verrees tegen rijn wil door wapengeweld. Het werd gedwongen de wapens op te nemen en het was de oorlog die de grenzen van de staat vestigde en zijn be staan verzekerde. Niet omdat Israël dat wilde, maar omdat wij het hoofd moesten bieden aan Arabische oorlogszucht. Het moet duidelijk zijn dat, wanneer vrede wordt aangeboden, het grondgebied van Israël zodanig moet rijn. dat het vrede zal blijven. I)e oude grenzen 15 kilometer van Natanya zijn onhoudbaar. Het feit dat ze in 1948 werden vastgesteld betekent niet. dat we naar deze grenzen moeten terugkeren. Als wij een staat wensen die levensvatbaar is, moeten wij niet terugkeren naar gren zen, die praktisch een voortdurende oorlogssituatie betekenen. Maar dat is nog hypothetisch. werkelijk sprake van vredeswil bij de Arabische landen zou zijn, zou den we vrijheid van scheepvaart hebben en zouden zij ook direct met len onderhandelen. Wij zijn niet geïnteresseerd in een hervatting van de gevechten, maar belang is het „staakt het vuren" na lettend in het oog houden. Onze strijdkrachten hebben opdracht niet automatisch het vuur te openen als op hen geschoten word. Daar staat te genover dat de tegenstander ook eer gedragslijn heeft. Een van z'n veronder stellingen is, dat Israël niet in staat is de linies waar „Staakt het vuren" geldt en de nieuwe gebieden te hand haven. Deze veronderstelling is geba seerd op de oppositie van een miljoen Arabieren die daar wonen. Hun actieve politiek is, de zaken voor ons zo moei lijk mogelijk te maken. Zij zullen echter falen in de uitvoe ring van die politiek, zoals zij ook ir de oorlog faalden. De eerste Egyptische poging ons terug te drijven met artil lerie-spervuur en het tot zinken bren gen van de f.Eilat" buiten de territo riale wateren, kwam hun duur te staan hebben deze methode dan ook verder niet toegepast. Gedurende deze interim-periode zul len wij trachten de Arabische bevol king in de onder onze controle staande gebieden af te raden zich met vijandi ge activiteiten bezig te houden en her aan te sporen vredelievend te leven. Hierin schijnen we te slagen. De terro- Er staat ons nog een lange, zware tijd te wachten en om die juist te taxe ren, moeten wij deze vanuit het ge zichtspunt van de andere zijde bekij ken. Als voorbeeld noem ik de veilig heid die verworven werd voor onze ne derzettingen in Boven-Galilea sinds de Hoogten van Golam werden bezet. De vraag is echter: hoe zien de Syriërs dit? Het Israëlische leger bevindt zich thans op een zestig kilometer van de Syrische hoofdstad Damascus, waarvan de regering nog minder bereidheid toonde dan enige andere, om tot een ak koord met Israël te komen. De Syriërs zijn niet bereid onze huidige positie als een basis voor vrede te aanvaarden. Als wij de Hoogten van Golam bezet willen houden zullen wij ons moeten voorbereiden op een langdurig conflict. Noch de Arabische leiders, noch hun politiek zijn veranderd. De Arabische leiders werd de rekening nog niet ge presenteerd voor het feit, dat zij hun volken in een verloren oorlog meesleur den. Daarom moeten wij op een hervat ting van de strijd voorbereid zijn. Daarbij moeten wij ons ervan bewust zijn, dat als de Arabieren ons aanval len, een groot deel van de wereld hun aanvallen om ons te verdrijven, zal beschouwen als een defensieve maatre gel, met het doel gebied te herwinnen dat zij als „slachtoffers van agressie" verloren. De wederopbouw van de Arabische legers heeft zich in een onverwacht Ijoog tempo voltrokken. De Egyptena- ren zullen waarschijnlijk al hun vlieg tuigen en tanks, die zij in de oorlog ver loren, door beter materiaal hebben ver vangen. Dit zal hen zeker aansporen ons nogmaals proberen te verdrijven zonder tot een akkoord te komen of Israël te •rkennen. De Arabische reactie op de militaire nederlaag heeft wel verandering in hun stijl gebracht, maar niet in hun politie ke houding. Als zij over een politieke oplossing spreken willen zij slechts tijd winnen om militaire voorbereidingen te treffen. Zij hebben er nu spijt van be kend te hebben gemaakt Israël te wil len vernietigen. Niet omdat zij deze ver nietiging niet zouden wensen, maar om dat door hun uitlatingen hun werkelijk oogmerk aan het licht is gekomen. Vredesdoeleinden Wat zijn nu de vredesdoeleinden van Israël? Zij kunnen worden ómschreven els nieuwe verhoudingen geen wapen stilstandovereenkomsten maar uit voerbare vredesverdragen, die normaal zijn tussen landen, en een gewaarborg de grens. Bovendien staan wij op vrij heid in het scheepvaartverkeer en de onderhandelingen moeten direct zijn. risten zijn gedwongen aan de buiten kant van de gemeenschap te leven en zij hebben weinig successen behaald. De Arabische bevolking heeft begre pen, dat haar welzijn mede afhankelijk is van het aantal sabotagedaden. Haai vertegenwoordigers hebben Hoessein verzocht de terreurdaden af te gelasten omdat deze uiteindelijk zullen leiden tot haar vertrek van de Westelijke Jor- daanoever. Zij weet dat ze een rede lijk goed bestaan kan hebben onder Israël. Wij wensen niet op te treden als ko loniale ambtenaren of commissarissen. De gemeentebesturen zijn intact gela ten en wij wensen geen Israëliër in elk kantoor en in elk schoollokaal. Van de 4600 werknemers bij het onderwijs in de Arabische gebieden zijn er negen Israëliërs. In de zes maanden na de oorlog zijn meer vredelievende activiteiten aan de overkant van de Jordaan geweest, dan er waren in de twintig jaren van zogenaamde „vrede" onder de wapen stilstandsovereenkomst. Zonder bemid delaars streven wij met alle ons ter beschikking staande middelen naar vrede. Misschien, indien wij in staat wa ren direct met de 80 miljoen Arabieren te onderhandelen, zonder de tussen komst van de grote mogendheden, zou den wij tot een overeenkomst met hen kunnen komen. Zelfs vanuit militair oogpunt ls Het hedendaagse probleem niet de Arabie ren! Er is geen twijfel, dat de strijd die wij onder ogen moeten zien een stuk gemakkelijker en eenvoudiger zou zijn als er geen Russische politiek van wa penleveranties zou zijn en het gevaar dat wij Iraakse Mirages uit Frankrijk boven ons zouden zien. Maar het is nu eenmaal zo, dat de grote mogendheden in dit conflict betrokken zijn en juist daaruit vloeien vele en ernstige verwik kelingen voort. Het onwerkelijke Toen Oe Thant zei, dat het van Is raël niet „realistisch" was om te spre ken over directe onderhandelingen tus sen Israël en de Arabieren, keurde hij daarmee deze directe onderhandelingen als zodanig niet af. Ik ben er zelfs ze ker van dat de secretaris van de Ver enigde Naties graag directe onderhan delingen zou zien. Oe Thant was echter realistisch: het is onbereikbaar omdat de Arabieren niet willen. Vergeten wij echter niet dat wij in dit land dikwijls het onbereikbare heb ben bereikt: Ons doel is het on-werke- Vlag met Davidsster De Davidsster zie kop van deze krant is al duizenden jafen bekend, van de specifiek joodse oorsprong weet men nog niets. De naam Schild van David (Mageen Dawied) komt voor het eerst in de Hebreeuwse literatuly voor in de 12e eeuw. Pas in het midden van de 17e eeuw .werd de Davidsster het centra le joodse embleem. Het „Schild van Da vid" kreeg in het begin van de 19e eeuw meer bekendheid. Het is één van de em blemen van de joodse families, de Roth schilds en de Montefiores. In 1933 aanvaardde het 18e Zionisti sche Congres het embleem als de vlag van de Zionistische beweging en 't jood se valk. Op 10 Chesjwan van het joodse 5709 (12 november 1948) werd 't tot offi- oiële vlag van de staat Israël verklaard en in 1949 werd een special Wet van de Vlag en het Embl vaardigd. Hjke tot werkelijkheid te maken. En dit kan gedaan worden door te tonen dat het alternatief evenmin realistisch is, dat wij niet gedwongen kunnen worden terug te keren tot de vroegere grenzen en vroegere wapenstilstandsovereen komsten. Tijdens de eerste Exodus, toen de joden uit Egypte trokken, scheidden zich de wateren van de Rode Zee, omdat de joden de scheepvaart toen nog niet beoefenden. Pas onder ko- ning Salomo bouwden de joden een vloot, zowel uit economische nood- zaak als om zich ln tijd van nood k te kunnen verdedigen. Tijdens de jongste geschiedenis van Israël, tij- dens <Ve tweede Exodus, zag men wederom de noodzaak in een grote koopvaardijvloot op te bouwen. On- danks vele moeilijkheden is men daar inderdaad in geslaagd en thans beschikt Israël over vier grote pas- sagiersschepen, 46 koopvaardij sche- pen, acht bulk carriers en vijf tan kers. De schepen, die de Israeli- sche vlag voeren, komen thans in de meeste havens-ter wereld. De opbouw van de Israëlische vloot is niet gemakkelijk geweest, k De Israëlische maatschappij „Zim' het Hebreeuwse woord voor „groot schip" begon na de twee- de wereldoorlog met een enkel pas- sagiersschip, samen met een Britse onderneming. Van tijd tot tijd char- k terde men een Liberty-schip, om goederen te importeren. Aanvankelijk was het een onecono- k mische onderneming. Men beschikte noch over de middelen, noch over de ervaring en eigenlijk al evenmin over de belangstelling om een eigen koopvaardijvloot op te bouwen. De joden, die uit Oost- en Centraal- Europa waren gekomen hadden wei nig gelegenheid gehad om zich in de problemen van de koopvaardij te be- k kwamen. Bovendien was de concur rentie op de Middellandse Zee zeer groot en ook de Britten zagen geen k reden om de Israëlische scheep- vaart te steunen. Het is te danken aan het doorzet- tingsvermogen van de oprichters van Zim", dat zij ondanks al deze pro- blemen er toch in slaagden een koop- vaardijvloot op te bouwen, alles van de grand af. De zeelui, zowel het dekpersoneel als de stewards, k de machinisten, loodsen, iedereen moest worden opgeleid. Bovendien moest het joodse volk „zee-minded" worden gemaakt. Va ren betekent lang van huis zijn en dat was iets wat niet strookte met de k joodse voorliefde voor het gezimsle- ven. De Arabische boycot en de slui- k ting van het Suezkanaal deden ech ter het besef groeien, dat Israël een grote koopvaardijvloot nodig had. k De veldtocht in de Sinaï, waardoor Israël tijdelijk werd afgesloten van de buitenlandse scheepvaartlijnen, die 't normaal bedienen, benadrukte weer eens de les, dat Israël in tij den van nood in staat moet zijn k zijn eigen goederen te importeren en exporteren. Een van de gunstige gevolgen van k de Sin aï-veldtocht was het open- gooien van de haven van Eilat. Hier door werd de deur geopend naar de Perzische Golf, Oost-Afrika, Zuid- oost-Azië en het Verre Oosten. Dit werden de markten voor Israëlische k goederen en vandaar werden de grondstoffen voor de eigen industrie gehaald. Nieuwe mogelijkheden openden zich waardoor de Israëlische scheep vaart zich verder kon ontwikkelen, k De haven van Haifa werd uitge- breid en de haven van Kishon werd verbeterd. Met financiële hulp van k de Wereldbank werd in het zuiden bij Ashdod een grote haven ge bouwd. Tevens werd de gelegenheid k aangegrepen een droogdok te bou- wen voor de reparatie en het onder houd van schepen. Hieruit ontstond k een scheepswerf, waarop in samen- werking met Nederlanders reeds schepen worden gebouwd voor de k „Zim". M Inmiddels heeft Zim haar vleugels verder uitgeslagen. Verschillende k landen hebben de technische hulp van Zim ingeroepen bij het uitbrei- den van hun vloot. Zo beheert Zim k de Black Star Line, de vloot van Ghana en heeft zij Birma geholpen bij het oprichten van de Five Star k Line. ...om zeker te zijn ■and-, inbraak-, storm- en glasverzekering, ettelijke aansprakelijkheid voor particulie-

De Havenloods | 1968 | | pagina 33