Gebr. Coster: reislustige firma met grote liefde voor Israël Nederland in Europa één op Jaffa-markt Israël: toeristisch anders dan alle andere landen DAMMERS -é JBte Het is alweer een tijdje geleden dat het gehele personeel van Gebr. Coster N.V., kledingmagazijn voor vader en zoon. in het vliegtuig naar Tel Aviv stapte. Maar nog altijd worden daarover veel verhalen verteld. Een fascinerend land dat Israël, met zijn wonderlijke mengeling van mensen uit allerlei landen. Be grijpelijk was daarom ook de keuze van de directie van Gebr. Coster om naar dat land toe te gaan, ook al bleek de reis met 250 personen toch wel een zeer kostbare aangelegenheid. Maar men sloeg het volgende jaar liever de traditio nele personeelsreis over om deze keer dan de gelegenheid te krijgen naar Is- Zo gezegd zo gedaan. Het werd een voorspoedige reis en men keek acht dagen lang zijn ogen uit. Nog steeds praat men over de bezoeken aan Tel Aviv, Jeruzalem. Dode Zee, Negev- woestijn, Haifa enz. Wij vroegen aan twee personeelsleden naar hun toen op gedane ervaringen en herinneringen. Mejuffrouw Nellie Goossens (22) praat nog graag over die heerlijke tijd. „Het was geweldig. Ik had nog nooit gevlogen en misschien komt het wel door mijn hoogtevrees, dat ik het vliegen niet zo fijn vind. Maar wat een belevenis apart is het om in z'n grote El Al vliegtuig te stappen. Als ik er weer aan denk is het alsof het giste ren gebeurde. We kwamen in de avond aan. Ik zie nog de lichten van Tel Aviv en de peil van de landingsbaan, won derlijk mooi. Even later stonden we weer op straat, maar dan wel een ge heel andere straat als die bij ons thuis. Die eerst eindruk van de confrontatie met het Oosten, zal ik nooit vergeten. Van Tel Aviv herinner ik me de ter rasjes aan de grote brede boulevards. Tel Aviv Heuvel van de Lente doet zijn naam eer aan. Het klimaat was er geweldig en de mensen zo vriendelijk. Uiteraard weet ik van de Tweede Wereldoorlog niet meer dan wat men mij vertelde en leerde, maar ik durf toch wel te zeggen, dat het ook die achtergrond was die mij dit alles met andere ogen deed beleven. Als ik vandaag uit drie landen in de wereld mocht kiezen en Israël was daarbij, dan ging ik weer. Ik vind het trou wens een toeristenland bij uitstek. De verzorging in de hotels liet niets te wensen over. In de kibboets, zo had men mij gezegd, zouden we misschien wel in tenten moeten slapen. Nou, waar wij waren in Ayelet Hashahar kwamen we in prachtige bungalows met grote tuinen". Met de heer B. Baggerman, bijna tweemaal zo oud als Nellie, ligt het weer iets anders. „Ik kan haar woor den volledig onderstrepen", zegt hij, „maar met mij is het toch nog even anders. Je hebt er meer bijgestaan in die oorlog. Ook al was ik nog jong, ik heb het toch meegemaakt. En dan kóm je in dat land van de joden. En dan kim je niets anders doen dan eer biedig je pet afnemen voor de presta ties, die daar bereikt werden. In 20 jaar en ander allerlei nare omstandig heden werd hier iets op poten gezet, dat de bewondering van de gehele we» reld verdient. Opvallend vond ik onder andere, dat rangen en standen daar haast niet bestaan, ze krijgen althans geen enkele nadruk. Voordat we die reis gingen maken heb ik er verschil lende boeken over gelezen. Daardoor kwam ik wat meer beslagen ten ijs, maar ik kan met de hand op het hart verzekeren, dat die wonderlijke erva ringen, die wij in die korte tijd daar hebben mogen meemaken, nauwelijks te beschrijven zijn. Zoiets moet je ge zien hebben en dat we hebben kunnen zien blijft op het ereconto van onze di rectie geboekt staan". zakendoen en wij zijn er van over tuigd, dat alles wat je voor je perso neel doet, zonder meer terugkomt. Aan één dankbare werknemer hebben we niets, ze moeten allemaal blij en te vreden zijn. Daarom laten we het voltallige personeel zelf beslissen. Is de reis té kostbaar dan wordt dit over enige jaren uitgesmeerd. We zijn al in Brussel, Parijs, Luxemburg, Kopenha- ïn Londen geweest en wie zal ons zeggen waar we nog allemaal zullen komen? Samen met de bedrijfsleiding worden de reizen door de directie in eerste in stantie in de vorm gegoten. Dan wordt gepraat en vergaderd en gaat men over tot het kopen van de reisbiljetten die het personeel een blik in de wereld gunnen. Een zaak die na de Tweede Wereldoorlog met niets begon aan het herstel van de gebouwen en relaties heeft nu 11 filialen en zal binnenkort zijn wieken nog forser uitslaan als ook de filialen IJsselmonde, Vlissingen en Dordrecht gerealiseerd zijn. Men richt zich daarbij vooral op de grote centra. Die groei van Gebrs. Coster N.V. werd een feit dank zij doorzettingsvermogen i dynamiek. Daarnaast ging de menselijke factor dit geheel niet verloren. Voor men sen, door mensen, zou in dit verband kunnen slaan op de werkwijze van de directie. Een bedrijf dat na 20 jaar noeste arbeid kan zeggen: ,We hebben op ons terrein een toon- Naar Amerika Een unieke reis was het! Maar nu alweer worden er plannen gemaakt, Idie het gehele personeel (en dan 300 personen, omdat er bij de elf vestigin gen binnenkort weer drie bijkomen) naar Amerika zullen voeren. „Hoe ha len ze het in d'r hoofd!", heeft eens iemand een beetje laatdunkend gezegd. „We houden bedde benen op de grond", zegt de heer A. Coster lachend, „behalve als we vliegen natuurlijk. We hebben zo onze eigen manier van aangevende zaak opgebouwd en dit is niet in de laatste plaats te danken aan de homogeniteit en de vriendschappe lijke sfeer onder het personeel. Als je weet waarvoor je werkt en je onder vindt waardering dan blijft de goede sfeer vanzelf gehandhaafd en behoef je daarbij niet allerlei dingen aan te sle- „COST ER" PERSONEELSBEIZEN worden verzorgd door Anthony Veder Co. WESTBLAAK 4 - TELEF. 114420 Schilderachtig straatje in Nazareth. Als u een sinaasappel, een citroen of een grapefruit neemt, is de kans heel groot, dat u Israël proeft. Want zowel op de internationale markt, als op de markt, waar u met een boodschappen mand aan uw arm met de buurvrouw heengaat, spelen de citrusvruchten uit Israël een overheersende rol. Begrijpe lijk. Een ..Jaffaatje" gaat er immers al tijd in De sinaasappelen, citroenen en grape fruits komen uiteraard allemaal van verschillende bomen, maar toch gaan zij alle onder één stamboom hun inter nationale weg. En die stamboom heet Jaffa. De stamboom heeft vele vertak-; kingen. Een uiterst belangrijke is „ge plant" aan de Scheepmakershaven in Rotterdam. Want daar is de vertegen woordiging van de Jaffa voor de Bene lux gevestigd. Aan het hoofd van het bedrijf aan de Scheepmakershaven staat de heer A. Gissin. Sinds septem ber vorig jaar is hij in Rotterdam, waar hij nog een jaar of drie hoopt te werken. Nederlands spreekt hij nauwe lijks. Het is niet zo erg. Jaffa's zijn im mers internationaal. In rap Engels vertelt de heer Gis sin, dat Jaffa's voor Israël erg belang rijk zijn. Honderdduizenden Israëli kunnen hun boterham - met beleg - eten omdat wij hun citrusvruchten eten. De nuchtere cijfers zijn overduidelijk. Van de totale uitvoer van Israël nemen de citrusvruchten een derde deel voor hun rekening. En met dit hoge percentage staan de vruchten nummer één op het uitvoerlijstje. We laten nu de heer Gis sin aan het woord, omdat Nederland bij die Israëlische uitvoer op zijn beurt weer een uiterst belangrijke plaats „Vorig jaar gingen er uit Israël 1.610.000 dozen met citrusvruchten naar Nederland.En als u nu weet dat er in één doos rond honderd sinaasappelen gaan of zestig grapefruits, dan begrijpt u meteen, dat de Nederlander heel wat Israëlische vruchten naar binnen werkt. jaar gaat het zelfs nog beter. Hoe wel het seizoen nog niet afgelopen Is, er nu al meer dan twee miljoen dozen met citrusvruchten Nederland in gevoerd. Vooral de sinaasappelen doen het hier uitstekend. Nederland is in Europa zelfs het land met de grootste sinaasappelconsumptie. Per jaar per hoofd van de bevolking eet men hier liefst 17.2 kilo sinaasappelen op. Na Nederland volgt Zwitserland met "4 kg. De Engelsen staan er bij ons in dit geval tenminste het slecht ste op. Zij bungelen aan de staart van de ranglijst met 7.1 kg per persoon per jaar". Citrusbeurs De vestiging van „Ja^fa" in Rotter dam is een onderdeel van het enorm grote bedrijf, dat „Citrus Marketing Board of Israël" heet, een met rege ringssubsidie werkende organisatie, die zich alleen bezighoudt met de verkoop van „Jaffa's" over de gehle wereld. Zij heeft vertegenwoordigingen in 25 lan den. Hoewel de verkooporganisatie dus met subsidie werkt, is de zuidvruchten cultuur in Israël tóch m particuliere handen. Alleen de verpakking voor de export geschiedt in verpakkingscentra, die op coöperatieve basis zijn inge richt. Begrijpelijk. De grote, ultramo derne verpakkingsmachines zouden voor elke meestal kleine kweker afzonderlijk te duur zijn. De heer Gissin, wiens familie zelf al drie generaties lang een sinaasappel plantage heeft, (de sinaasappel valt ook hier dus niet ver van de boom), vertelt: „De vruchten worden vanaf de havens Haifa en Ashdod in snelle, goed geventileerde schepen naar Rotterdam vervoerd. Hier worden ze verhandeld op de citrusbeurs, die hier elke woens dag is. En als de vruchten op de citrus beurs aankomen, kan men er verzekerd zijn, dat ze nog in goede staat keren. Daar zorgen wij wel voor. Ons Rotterdamse kantoor zijn namelijk twee inspecteurs verbonden, die na aankomst van een schip meteen contro leren of de lading goed is overgeko men". Al zijn de citrusvruchten uit Israël in ons land dus geliefde produkten, de Citrus Marketing Board rust niet op haar lauweren. Men wil nog meer om zetten. En hoe kun je dat beter doen, dan via reclame. De heer Gissin: „Elk jaar houden we een grote campagne. Hierbij worden de winkeliers ingescha keld. Zij krijgen reclamemateriaal van ons. Om de zaak te stimuleren houden oor de winkeliers dan nog etalage wedstrijden. Onze Jaffa-queens (een soort Haarlemse bloemenmeisjes In ci- trusverpakkingkomen de etalages bekijken. Meteen fotograferen ze etalages dan. En wie onze vruchten dan op de aantrekkelijkste manier voor het voetlicht houdt, krijgt een prijs". Zit Jaffa er wat betreft de sinaasap pelen en citroenen in Nederland goed in, met de grapefruits loopt het nog niet zo'n vaart. De heer Gissin be grijpt dat overigens niet goed. „Een grapefruit is onder andere een ideale vrucht voor mensen die aan de lijn doen", zegt hij, „en omdat Nederland massa's van dat soort mensen kent, zal de grapefruit "ook hier wel populair worden". Als het niet vanzelf gaat, helpt de Citrus Marketing Board wel een handje. JOKE VENTE In vele opzichten onderscheidt Israël zich natuurlijk niet van alle andere druk bezochte toeristerüanden. Er zijn schoon, historische bezienswaardigheden, oudheden, badplaatsen, souvenirs, luxe en minder luxe hotels. De „oosterse sfeervindt men ook in minder ontwik keld gebied, zoals bijvoorbeeld in steden als Cairo, Bagdad en Damascus. Toch is een toeristisch bezoek aan Is raël anders! En dat geldt zeker niet uit sluitend voor chrlstenzn en islamieten, die hier immers ook tal van heilige plaatsen hebben. De bijzonderheid van 'n bezoek aan Israël schuilt reeds hierin, dat men er rich terdege van bewust is, hoe hier reeds twintig eeuwen, mil joenen bezoekers aan ons toerisme vooraf zijn gegaan. Dat kunnen we van geen enkele ander toeristisch land zég gen. Vanzelfsprekend kunnen wij dit talloze bezoekers aan het Heilige Land in het verleden geen toeristen noemen. Afgezien van de kruisvaarders waren het hoofdzakelijk pelgrims. Dit neemt niet weg, dat ook de meest „objectie ve" toerist in Israël zich op een heel bijzondere manier „gegrepen" weet door de unieke positie die land en volk in de wereld innemen. Het is ook voor de niet-christen iets totaal anders en vooral vreemder als hij een wegwijzer ziet „Bethlehem - km", of bijvoorbeeld „Genua - 5 km' Dat richtingbord naar Bethlehem dóét ieder mens iets! Wie door Palestina reiist denkt: hier liep Jezus van Naza reth, van wie de christenen geloven dat hij als God „in eigen persoon" hier ge woond en geleefd heeft. De grond in Palestina, de steden en ddrpen, de his torische monumenten en de ruïnes zijn zo intens sterk verweven met de gehele beschavingen van het Westen, het Na bije en Midden Oosten, dat ook ie mand die zijn best doet „neutraal' het land van Israël niet anders wil zien dan als bijvoorbeeld Italië, Griekenland, Spanje of Joegoslavië, hierin faalt. Hij ontvangt talrijke in drukken die hij in geen enkel ander land ter wereld ervaart. Ga naar Jeruzalem, de berg Moria aar Abraham zijn zoon Izaak moest offeren en waar later de tempel rees, ga naar Bethlehem, overwoekerd door kerken, kapellen en ondanks de ergernis bij velen over deze religieuze overtrofckeniheid, ontkomt men niet aar de gedachte aan de stal waar Jezus ge boren werd en waar zijn voorvader Da vid tot koning over Israël werd ge- Bezoek Nazareth, waar Jezus op groeide en de ruïnes van de synagoge te Kapernatim, waar hij op de sabbath uit de profeten las. Dan zijn daar ver der de plaatsen waar Abraham zijn ten ten opsloeg en de zoutzuil, waarvan de gids zegt dat die eens de ongehoorzame vrouw van Lot was toen zij nog omzag naar Sodom dat in vuur en vel onderging. Of het waar is of niet neemt niets weg van de kracht van de overlevering en daar aan de Dode Zee, het diepste punt op aarde, de „kelder van de wereld" zoals Okke Ja ger «zei, ondergaat men het gebeuren. Zo kunnen wij doorgaan, maar het Nationaal Israëlisch Verkeersbureau voor de Benelux, Johannes Vermeer- straat 26, Amsterdam, tel (020)-76.96.08 verschaft alle informaties. Eei) bezoek aan Israël is en blijft een evenement, temeer daar de oude geschiedenissen uit de bijbel weer levend worden en veel reëler dan men ooit had gedacht. Het hoge zoutgehalte vcu^^Dod^e^naak^!enrSgeuf^m!^opj^liS^^driJvSi^^u!ttigSu De zoutafzettingen rond de Dode Zee leveren bizarre figuren op Israëls grootste stad, Tel Aviv, aan de boorden van de Middellandse r verleden zijn in Israël niet tteilen. Hier de ruïne van een Byzantijnse kerk i W.I.Z.O.-bazaar in ,,De Doelen" ona)t*to De Women's International Zionist Or ganisation (48 landen) heeft van haar oprichting in 1920 af haar stempel ge drukt op alle gebieden van 't opbouw werk in Israël. Zij is werkzaam op 't ge bied van: zuigelingenklinieken, crèches, vakscholen voor maatschappelijke en huishoudelijke beroepen, voor toege paste kunst en tuinbouw. Verder be moeit zij zich met jeugdclubwerk en herscholing van volwassenen en oude- Op verscheidene plaatsen in Is raël bevinden zich juridische adviesbu reaus voor vrouwen van de WIZO. Aan vrouwen die aan huis gebonden zijn geeft zij de mogelijkheid met huis industrie in het levensonderhoud van I het gezin hij te dragen. De produkten hiervan, zoals bijv. zilverwerk, niere den, Jemenitisch borduurwerk en koper zijn te koop in de WIZO-winkels in Is raël en in de depots in het buitenland en op bazaars. In het kader van de Israël-Week ganiseert de afdeling Rotterdam van de WIZO een bazaar op 7 en 8 mei in „De Doelen", waar deze artikelen te koop zullen zijn, alsmede os. kowa- tembels (kibboetshoedjes), postzegels uit Israël en bedrukte handdoeken. De opbrengst van deze bazaar is ge heel bestemd voor het Kinderhuis „Sa- lomeh-Gimmel" te Ramat-Gan, waar kinderen worden verzorgd uit grote ge zinnen die nog met aanpassingsmoei lijkheden te kampen hebben.

De Havenloods | 1968 | | pagina 35