Raad achter plan voor weekmarkt Groenoord Vragen over openbaarheid van de bijstandsnormen DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MEI 1968 6 S'dam De gemeenteraad van Schiedam heeft zich zonder discussie kunnen verenigen met het voorstel van B. en W. met betrekking tot het wij zigen van het garantie-contract tussen de gemeente en N.V. Horeca- Exploitatie Mij., zulks in verband met het feit, dat door financiële moeilijkheden de maatschappij zelf de exploitatie van restaurant Euro poort gaat staken en voorraden, inventaris en goodwill aan de N.V. Erasmus over doet. die verder voor de exploitatie gaat zorgen. Eveneens werd besloten 75.000 te verlenen ter voorbereiding van de bouw van een brug over de Schie naar het industrieterrein, waar thans een hulpbrug is gelegen. De tarieven voor het aardgas werden voor wat betreft de blok en wijkverwarming gewyzigd, omdat die te laag bleken te zyn voor exploitatie. Voor restauratie van de molen „De Vrijheid" werd een bedrag van 21.852 beschikbaar gesteld en voor restauratie van het pand Tuinlaan 24, dat van bijzonder karakter is 27.700. Voor de stichting van een flatgebouw met 80 vijfkamer-flats, 10 driekamer-flats en 35 van twee kamers werd de benodigde grond op de hoek Nieuwe Damlaan-Burg. van Haarenlaan verkocht aan de N.V. Van Gestel. AI deze voorstellen en nog een aantal van geringer omvang, werden door de raad zonder discussie geaccepteerd. Verslagen Naar aanleiding van ingekomen jaarverslagen van de brandweer in formeert de heer Schueler (KVP) wat verstaan moet worden onder „afleggen." Hij zou voorts het gewenst achten, indien niet wordt gewacht op ver zoek om controle door de brandweer in gebouwen, doch zulks voor de brandweer verplicht stellen. Hij stelt verder de vraag, of er wel voldoende materiaal is, want er is b.v. 1 materiaalwagen, 1 trekker en 1 inhalatie-apparaat. Misschien is het goed daar dubbeltallen van te maken. De voorzitter zet uiteen, dat onder „afleggen" wordt verstaan het uit leggen van materiaal van een wa gen, dus de slangen. Met de huidige bezetting kan de brandweer de con trolerende taak niet geheel juist uit oefenen en daarom is juist iemand aangesteld, die zich speciaal met de brandpreventie zal gaan bezig hou den. In het algemeen is de brandweer goed van materiaal voorzien. Wel is er de wens tot een tweede materiaal wagen. Nagegaan zal worden of een tweede inhalatie-apparatuur nodig is. Het is de heer Schueler voorts op gevallen, dat het jaarverslag van het Stedelijk Museum er zoveel royaler uitziet dan dat van de brandweer. Is dat wel nodig en kan niet vol staan worden met een gelijksoortig verslag. In het verslag van het Museum staan tal van fouten. Wethouder de Graaf deelt mee, dat laatstgenoemd verslag naar diverse instellingen in ons land wordt gezonden en daarom wat royaler is uitgevoerd. De heer Schueler: „Temeer jam mer van de fouten die er in staan." Speelgelegenlieden Wat betreft speelgelegenheid was er het voorstel van B. en W. een kre diet van 136.000 te verlenen voor het herstel van het plantsoen aan de Marconiweg benevens het voorstel om 24.000 af te staan voor aanleg van een kinderspeelplaats aan de Fultonstraat. De heer Simons (PvdA) heeft be grepen dat het niet alleen gaat over herstel van het plantsoen, doch ook om aanleg van speelruimte voor de jeugd. Spr. herinnert aan de reeds eerder gemaakte opmerking om een afgesloten speelterrein te maken. „Is dat het thans voorgestelde terrein daarvoor bestemd of zijn er nog an dere mogelijkheden?" De heer Verhulsdonk (WD) zou overleg willen doen plegen met be woners van het Singelkwartier welke wensen men daar hééft, nu men zo veel spreekt over inspraak van de burgerij. Mevr. Gerding-Eggmk (PSP) sluit zich hierbij aan doch oppert bezwaren tegen het ontnemen van een grasveld. Waarom moet men daar nu tegels gaan leggen? De zandbak zou in de noord-oost hoek van het terrein aangebracht kunnen worden. De heer Muys (On- afh.) meent dat met minder kosten het grasveld kan worden gehand haafd, want dat is in het oosten zeldzaam. Spr. onderschrijft de ge maakte opmerkingen van voorgaan de sprekers. De voorzitter zet uiteen, dat de terreinen niet geschikt zijn voor een gesloten speelterrein. Daar is onvol doende ruimte voor. Reeds enkele malen is overleg ge pleegd met de buurtvereniging „Het Singelkwartier". Nagegaan wordt of aan' de overzijde van het terrein een gesloten speelterrein kan worden in gericht. Het thans voorgestelde terrein zal in elk geval toch opgehoogd moeten worden. Spr. voelt wel voor de be zwaren dat het grasveld gaat be zwaren en zegt toe hieromtrent met gemeentewerken overleg te zullen plegen. Inderdaad zijn de kosten hoog en zouden bezuinigingen aangebracht kunnen worden, doch het wordt een belangrijk speelterrein in het oosten waaraan veel behoefte bestaat. We zullen ook voor de jeugd iets moeten doen en speelwerktuigen plaatsen. Mevrouw Gerding informeert naar de mogelijkheid tot drainering, zo dat het hoogteverschil toch blijft be staan, want dat is juist zo aantrek kelijk. De voorzitter zegt dat het gaat om de grondwaterstand en er is thans vaak wateroverlast. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Dan volgt het voorstel met betrek king tot de Fultonstraat, waarbij de heer Simons informeert naar de mo gelijkheid het terrein te verruimen voor beoefenen van sporten. Indien de woningen aan de Hogebanweg ge sloopt moeten worden, bestaat hier wellicht een mogelijkheid voor. In het oostelijk deel van de stad is toch reeds groot gebrek aan speelruimte. De voorzitter constateert, dat reeds is getracht om zoveel mogelijk speel gelegenheid te vinden doch spr. zegt toe om een en ander nader nog te onderzoeken. De raad keurt het voor stel goed. Gewestelijk Orkest B. en W. stellen de raad voor een bedrag van 8.000 toe te staan als jaarlijkse subsidie voor de Stichting Gewestelijk Orkest Zuid-Holland. Het Orkest zal waarschijnlijk in de twee de helft van dit jaar tot stand komen. De heer Willemse (KVP) kan wel met het voorstel akkoord gaan. Het Schiedamse belang zal in deze voor namelijk bestaan uit koopbegeleiding en spr. hoopt, dat hiervan een ruim gebruik zal worden gemaakt. Hij wijst erop, dat in het voorstel wordt ge sproken over de plaats waar de con certen gegeven zullen worden. Er worden enkele kerkgebouwen ge noemd. De vraag is of die er ge schikt voor zijn. Wat de jeugdconcerten betreft, vraagt spreker zich af waar de jeugdconcerten gegeven zullen wor den en of er voldoende belangstelling bestaat. De heer Kuiper: Vergrote uitgaven. De heer Kuiper (Prot.) heeft alle waardering voor de pogingen om tot oprichting van het Orkest te komen. De fractie heeft echter wel moeite met de financiële consequenties. De neiging bestaat om de uitgaven steeds meer te vergroten. Waarom houdt het rijk zich afzijdig en wat zijn de reacties van de gemeenten Rotterdam en Den Haag? De heer Houtman (VVD) sugge reert de r.k.-kerk aan de Lange Ha ven.... Voorzitter: „Dat is niet aan de or de". De heer Houtman: „Ik zal het dan kort maken, laat het college zien of dat kerkgebouw voor concerten is te benutten. Mevrouw Blaauw-Rieu (PSP) houdt een betoog over de salarissen en so ciale voorzieningen van de orkestle den. Wethouder De Graaff herinnert er aan, dat deze zaak ook het vorig jaar reeds is besproken. Het is moeilijk uit te maken wat in een gemeente het meest urgente is; een kuil uit een straat halen of een concert doen ge ven. Verwacht wordt, dat veel koren ge bruik zullen maken van begeleidings mogelijkheid. We hebben een voor keursrecht voor jeugdconcerten. Den Haag en Rotterdam hebben voor wat de subsidie betreft nog geen beslissing genomen. De sugges tie inzake gebruik van de Lange Ha- venkerk zal worden nagegaan. Ook zij hoopt, dat de hulptroepen van de onlangs opgerichte Stichting S.O.S. iets kunnen bereiken in het za- lenprobleem. De bezwaren van mevrouw Blaauw zal spr. met het bestuur van het Or kest bespreken. De heer Willemse zegt met onge duld het eerste jeugdconcert af te wachten. De heer Houtman is tevre den met het beloofde onderzoek tot gebruik van de kerk en de heer Kui per kan wel met het voorstel akkoord gaan. al blijft het toch bezwaarlijk dat nieuwe uitgaven worden gedaan. De heer Boerman (PvdA): „Bij brood alleen zult ge niet leven: Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd, tegen stemt de PSP-fractie. Hoof dstraa t-Zu i f I In verband met de werkzaamheden aan de Delta-dijk stellen B. en W. voor over te gaan tot bepaling van een bestemmingsplan Hoofdstraat zuid. De heer Bastiaans (PvdA) zegt dat Mevr. de Graaff: Scholenbouw. nu „met smart" wordt gewacht op de afwerking van de Buitensluis. We moeten ons er van bewust zijn dat tussen Merwe- en Wilhelminahaven een mooi recreatiegebied wordt ver kregen. Evenwel meent spreker, dat de riante toegang vanuit de binnen stad nog niet aanwezig is. De bebou wingsdichtheid 150 woningen per hec tare hoopt spreker niet de norm te zijn van het verdere deel van de Gor zen. Het projecteren van een kan toorflat bij de Havenwijk van Total acht spreker niet gelukkig. Deze kan beter meer in noordelijke richting gebouwd worden. De vraag is ech ter of Total daarvoor medewerking zal verlenen, omdat de flat op haar terrein is geprojecteerd. Zou het mo gelijk zijn om grond te onteigenen? Spreker vreest dat een deel van het. uitzicht van andere flats zal worden belemmerd. De voorzitter zegt dat op de dijk zelf een weg is geprojecteerd, welke een pracht uitzicht zal bieden over Maas en recreatiegebied. De hele re constructie van de Hoofdstraat zal la ter nog aan de orde komen bij het bestemmingsplan in de Gorzen. Daarom moeten ook de 150 wo ningen per hectare niet als maatstaf worden bezien. Het gaat er nu al leen om het plan van de Deltadijk te voltooien. De bedoeling is zeker niet tot onteigenen over te gaan van grond van Total. Rijk, provincie en gemeente kunnen instemmen met de Total-flat. Het uitzicht vanuit de Ster flats wordt weinig gehinderd, alleen wat betreft op de Gusto. En als de Total-flat er niet zou komen, dan zou er toch wel een Sterflat komen. De heer Bastiaans vraagt of het niet beter zou zijn geweest het To- tal-terrein meer voor recreatie te bestemmen. Indien later Total er geen flat zou zetten, waartegen spre ker na de toelichting op zichzelf geen bezwaar heeft, is het dan mogelijk alsnog tot onteigening over te gaan. De voorzitter merkt op, dat het een dure onteigening zou worden. We kunnen ook geen vervangend terrein aanbieden en het zou dus uit de ge meente moeten verdwijnen. We moe ten ook rekening houden bij plannen met de industrie in onze gemeente. Het is altijd mogelijk tot onteigenen over te gaan. doch het is niet altijd verstandig. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Goedkeuring wordt gevraagd van het plan tot bouw van drie scholen met kleuterscholen in het gebied van Groenoord-noord. Het betreft een school met zeven lokalen en drie voor kleuteronderwijs voor de St. Willebrodstichting, een gelijk aantal voor Chr. Volksonderwijs en eveneens voor het openbare onderwijs waar ook een gymzaal bij zal komen. Mevr. Blaauw-Rieu stelt de vraag of het niet beter zou zijn de scholen dichter bijeen te bouwen met moge lijkheid tot verbindingen, zodat bv. een gezamenlijk bereikbaar gymzaal, handarbeidlokaal, filmzaal benut zou kunnen worden en er dus niet drie van die zalen gebouwd worden. Mis schien zou dan ook een instructiebad kunnen worden gebouwd. Wethouder Van Bochoven: „Dat wordt dan ge mengd zwemmen..." Wethouder De Graaf vreest, dat alle wensen van mevr. Blaauw op de beschikbare ruimte niet totstand gebracht kunnen worden. Het is ook de vraag, of in het groeiend Groen oord-noord en Woudhoek volstaan kan worden met een instructiebad. Het zou niet mogelijk zijn om voor alle 18 klassen van de drie scholen gebruik te maken van een enkel handarbeidlokaal etc. zodat de tech nische voordelen bij samenvoegen niet zo groot zijn als dat wel lijkt. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Tweede weekmarkt B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot instellen van een twee de weekmarkt, welke dan dinsdags zal worden gehouden op het Faust- plein. Daartoe wordt een verordening ter vaststelling aangeboden, en even eens een wijziging van de marktgel- den, die enigzins worden verhoogd omdat anders de kosten niet gedekt worden. De heer Metaal (KVP) is ver heugd met dit voorstel, vooral ook nu bij de komende vakantie vrou wen soms gedwongen worden in de stad te gaan winkelen. De heer Ver hulsdonk: „Dat is geen dwang, doch een genoegen". De heer Metaal: „Als Groenoord-bewoner hoor ik dat wel anders van sjouwende vrouwen". Spr. informeert wanneer men zal be ginnen met de markt en vraagt of het parkeerverbod op marktdagen wat vroeger kan vervallen, b.v. om half zes, zodat de bewoners die thuiskomen hun woning kunnen be reiken. De heer Hoogcarspel (PvdA) kan ook met het voorstel akkoord gaan. Hij acht de voorgestelde tarieven wel juist, gezien ook de kosten die gemaakt moeten worden door de ge meente. „Indien de behoefte zou blij ken de marktijd te verlengen, is dat dan mogelijk, zoals ook op het Broersveld is gebeurd?" De heer Verhulsdonk herinnert er aan. dat enige tijd geleden de lande lijke middenstandsorganisaties be zwaren hadden tegen uitbreiding van de markt. Nu ligt er een vacuum tussen de winkels in Groenoord en de bewoners en daarom kan spreker met het voorstel akkoord gaan. Het belang van laatstgenoemde moet in deze prevaleren. Wel zou spreker ad viseren om voorrang te geven aan plaatselijke middenstand voor een kraam op de markt. De heer Roede (B.P.) stelt zich de vraag hoe het komt dat er geen winkels zijn in Groenoord. Voorzitter: Het gaat over de markt. De heer Roede: Het college stelt het zelf in het voorstel. Ik zou toch graag ant woord op deze vraag willen hebben. Wethouder Van Bochove zegt, dat de voorzitter terecht opmerkte, dat die vraag buiten de orde is. We we ten niet waarom de middenstand geen belangstelling toonde. Dat is consta teren van een feit, eerst moeten Ged. Staten nog goedkeuring aan het voor ste] geven. Dan moeten er nog in schrijvingen volgen, zodat het wel september-oktober wordt voordat de markt wordt geopend. We zullen moe ten afwachten of de markt al of niet zal floreren om dan te zien of de markttijd langer of korter moet du ren, ook in verband met de parkeer problemen. De beste marktkooplieden zullen een plaats moeten krijgen. Veel „autochtone" marktkooplieden zullen er in Schiedam zijn doch de marktmeester zal ongetwijfeld wel een en ander kunnen regelen. De heer Metaal is teleurgesteld dat het zo lang moet duren alvorens de markt kan beginnen. Is het niet mogelijk dit te bespoedigen? Spreker adviseert na te gaan of het parkeer verbod jp dinsdag vroeger opgehe ven kan worden. Wethouder Van Bochoven zegt, dat dit laatste in de praktijk zal moeten blijken. We kun nen Ged. Staten niet in een kort ge ding dagvaarden, constateert spreker. Het voorstel zal dus de gewone amb telijke gang moeten gaan. Dat de markt geheel zonder enige overlast voor iedereen kan worden gehouden, zal niet mogelijk zijn. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Apothekersdienst Apothekersdienst. De dienst begint vrijdagsavonds om zes uur; apotheek Rembrandt. Rembrandtlaan 5. telef. 268855. De heer SchuelerAfleggen. RODE KRUIS GAAT WEER COLLECTEREN In het tijdvak tot en met 8 juni zal het Roode Kruis met toestemming van het gemeentebestuur weer vragen om de geldelijke steun van de Schiedam mers. Evenals vorig jaar zullen huis- aan-huts folders worden verspreid, waarin wordt verteld van al de mens lievende activiteiten van het Roode Kruis. Het bijgesloten envelopje voor een gift wordt zo mogelijk maandag 27 mei en dinsdag 28 mei opgehaald. Een ieder kan het resultaat van de ac tie bespoedigen door het envelopje klaar te leggen. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als U er vroeg bij bent, heeft U de eerste en grootste keus uit deze prachtige partij Terlenka damesrokken. Terlenka rokken, met 2 plooien voor, geheel gevoerd, een prima kwaliteit en gemaakt in een af- kledend model, verkopen wij ;nu voor nog géén dertien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopèn wij deze Terlenka damesrokken In de maten 38 t/m 50 en in de kleuren bruin, camel, grijs, marine, zwart j* jzk /%T* engr°en' voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. ef schrift, belt. In het vragen-halfuurtje van de ge meenteraad van Schiedam heeft me vrouw Blaauw-Rieu (PSP) de volgen de vragen tot het college gericht. Is het college bekend met de inhoud van een schrijven dat staatssecreta ris Van de Poel van Maatschappelijk Werk richtte aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland naar aanlei ding van een motie die door Provin ciale Staten van Noord-Holland is aanvaard en waarin openbaarheid van de bijstandsnormen wordt bepleit? - dat uit dit schrijven blijkt dat staats secretaris Van de Poel het van groot belang vindt, dat de burger te weten komt waar hij aan toe is met de uit keringen krachtens de Algemene Bij standswet; - dat volgens de staatssecretaris het openbaar maken van deze normen ejeo begin van openheid zou betekenen en een eerste middel om de slechte in druk weg te nemen, dat de bijstand verlening een zaak is die zich achter gesloten deuren afspeelt; - dat het departement bezig is een wij ziging van die wet voor te bereiden, waarin men openheid in deze wil be vorderen. Is het college niet van mening dat de poging de normen van de Bijstand- wet via „Het stadhuis meldt" open baar te maken mislukt is, doordat de ze publicatie niet voldoende tot de Schiedamse pers is doorgedrongen? Is het college bereid voorafgaande aan de wettelijke verplichtingen reeds nu al over te gaan tot regelmatig openbaar maken van deze normen, b.v. door het plaatsen van een ad vertentie in de dagbladpers. Wethouder Van Bochoven, die tij dens vakantie van wethouder Eyke- naar diens portefeuille waarneemt, bleek enigszins geprikkeld te zijn door de opmerking in de vragen, alsof de bijstandverleniging zich achter geslo ten deuren afspeelt. Steeds meer gaat men denken, dat ambtenaren de zaken regelen, doch er wordt alleen volgens de geldende voorschriften te werk gegaan. duizenden guldens gaan kosten, maar het bezwaar is vooral, dat de ze regelingen telkens wijzigingen on dergaan en dan moet weer worden geadverteerd", aldus de wethouder. Het is dus moeilijk om de regelin gen te verspreiden doch spreker was bereid na te gaan, of mogelijk door middel van een stencil, verkrijgbaar op gemeentelijke bureaus, ruimere bekendheid kan worden gegeven. Schade door brand in '67 ruim een miljoen Het jaaroverzicht van de Schiedam se brandweer vermeldt dat op 1 jan uari van dit jaar het vrijwillig perso neel 103 man telde. Er waren nShst de commandant, tien personen in vas te dienst. De hulp van de brandweer werd 179 maal ingeroepen tegen 183 maal in 1966. Het betrof o.a. 53 bin nenbranden en 79 buitenbranden. De totale schade veroorzaakt door brand beliep in het afgelopen jaar in Schie dam f 1.232.150 waarvan f 1.121.200 bij de industrie. Het laagste bedrag was in 1966 met slechts f 256.615 te gen f 2.316.460 in 1963. Baldadige jeugd veroorzaakte 46 branden. De inkomsten aan brandweerrech ten bedroegen f 6.846,74 (1966 f 7.394,34). Voor de wachtdiensten werd uitgekeerd een bedrag van f 6.658,70 (1966 f 6.722,83). In Uw zomerhuisje of in de cam ping, aan het strand of in de boot, ...waar U heengaat voor vrije tijd of om van de zon te genieten... een camping-matras hoort erbij! Campingmatrassen, door de veerkrachtige inhoud van poly- aether ook ideaal óm zó op een veldbed óf in de tent neer te leggen, in diverse fleurige des sins, liefst 4 cm dik, voor nog géén negen gulden. 55x180 x 4cm Met Polyaether vulling Vrijdagmorgen begjnt in „nze Camping-afdeling tweede etage, de verkoop van deze handige Campingmatrasjes, makkelijk in opgevouwen toestand mee te nemen, vierdelig. In fleurige dessins 55x180 x 4 ci voor Vrijdagavond tot 9 uur open.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6