VZ „Ik heb niet zo'n heel beste jeugd gehad" Vijf bezwaarschriften tegen bestemmingsplan Hoofdstraat KUBO sprak met jan Lemaire: Bij Mees Hope bent u voor al uw bankzaken aan een goed Schiedams adres Mees Hope Actiecomité „Kom over de brug vraagt beide grootste kerken samenwerking voort te zetten Deze week in de bioscopen Ned. Consumenten Club Wasautomaten DE HAVENLOODS DONDERDAG 30 MEI 1968 S'dam 9 Hein de Koster en zijn naaste KUBO medewerker Ad Kleingeld heb ben in kader van KUBO-speelspul en stadskontakten de bekende toncelak- teur Jan Lemaire geïnterviewd. Ze hebben ook andere oudere mensen ge vraagd te vertellen hoe hün jeugd was en wat speelden zij als kinderen voor spelletjes? Verbazingwekkend is hoe zeer de verdwijning van bomen uit het stadsbeeld samenhangt met ver dwijning van velerlei spelletjes. Ook toeneming van de verkeersintensivi- teit blijkt een afschaffer van veel spontane kinderuitingen geweest te zijn. Het is zaak om de vele verloren ge- gane kinderexpressies op te tekenen een taak van „Kubo speelspul en stadskontakt" en daarom wordt aan alle oudere lezers gevraagd: DEEL AAN KUBO, PER ADRES DIT BLAD, MEDE WAT EN VOORAL HOE U ALS KIND MET DE ANDE- DERE KINDEREN SPEELDE. Jan Lemaire heeft niet zo een bes te jeugd gehad. ,,Als ik u iets ga ver tellen over mijn jeugd, moet H daar bij wel bedenken dat ik spreek over 75 jaar geleden" zo merkt hij op. Jan Lemaire leefde in de tijd dat er nog kinderen in Manchester en Liver pool veertien uur per dag zes da gen per week zwoegden. In ons land was nog maar net de kinderar beid afgeschaft. Speeltuinen beston den er nog lang niet en evenmin open bare zwembaden. Geven we Jan Lemaire het woord: „Kamperen? dat kun je begrijpen! Geen tenten, geen caravans, geen schoolreisjes, geen jeugdleiders zorg den voor wat ontspanning in vrije tijd of vakantie. Wat we deden was lo vertje spelen". Of kikkers vangen aan de rand van de sloot. En arme bo chel pesten uitschelden, vuilnisem mers omkeren of de kat een blikje aan zijn staart binden. We speelden op de kalkhopen bij de nieuwbouw indiaantje. Kalk op onze haren, ver knoeide schoenen en uitgebeten kle ren, waarover moeder hopeloos en vader woest werd. En we leverden komplete veldslagen, met stenen en slingers, met wat we als „midden standskinderen" het schorum betitel den. Zelf werden we „kale neten" ge noemd. Jan Lemaire's vrouw aanmerkelijk jonger, dan hij. heeft een heerlijke jeugd gehad. Evenals „tante Aal", een in Schiedam als ,,type" bekendstaan de geestige vrouw vertelt zij hoe belangrijk de rol was van bomen in de stad. Buutten, stuivertje wisselen, er touw aan of tussen spannen voor spring en vangspelletjes, „er zit een rover in het bos, bos, bos" waar bij de portieken de rol van schuil plaats in het woud opleverden. Spelletjes doen kwam over de kin deren als de seizoenen: knikkeren, tollen, bikkelen (wie weet daar het naadje van de kous van?), biNke- len met een n een of ander spel met stokken (zouden we graag ook de spelregels van kennen), hoepelen, al le vogels vliegen. Ontdekken met zes roltrappen naar boven en naar beneden Zelf een kousenwinkeltje heb ben, nooit misgrijpen... altijd met correcte kousenbenen op stap gaan... een luxe, die U nu kunt realiseren. Ragfijne 30 denier nylons, met hiel-, zool-en teenversterkingen en met ladderstop in boord en teen. 10 Paar - eerste keus - in modieuze tinten voor nog géén vijf gulden. Prachtige kousen, liefst 10 paar, vergelijkbaar met de beste op kousengebied... voor een on voorstelbaar lage prijs. nylons Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze kwaliteits nylons, in modieuze kleuren en in de ma ten 9 t/m 11, alle 10 paar in dezelfde maat, per 10 paar Vrijdagavond tot 9 uur open. Jan Lemaire die er een wijkkampioen in was. Hij is bereid een hele groep kinderen te vertonen dat hij nog steeds de diabo lo zo een vijftien meter hoog gooit en terug-vangt. Kontakten met een aan tal buurt- en jeugdclubhuizen die we hebben gekregen, maken het moge lijk dat kinderen deze edele kunst weer opnieuw zullen ontdekken. De jeugd van iemand van de leef- tijd als Jan Lemaire zal inderdaad meer uit vechten en plagen hebben bestaan, maar in deze woonblokken en verkeersdruktetijd gaan we in weerwil van alle buurt en jeugdwerk, via de verstedelijking en sociale on rust naar eenzelfde tijdgeest terug maar dan meer „amerikaans": clans en hordevorming zijn grootstadsver schijnselen. gitaar en brommer spe len de rol van sociale symbolen. Ma rihuana, drugs en pepmiddelen zijn als de adem van deze tijdgeest die dringend om verruiming roept. Hoe verkrijgen we verruiming van deze geest? Voor de „stad" luidt het antwoord: spel, spelen, kommunikatie en kon- takt. want dat zijn de belangrijkste media van de mens, de stadsmens, in wie de tijd gestalte heeft. „KUBO" betekent kuituur-bouw, een konstruktie van geest basis ver schaffen op de uitwisselingskontakten van levende mensen. Gelukkig nemen onderwijzers kontakt met ons op. Dat schept mogelijkheden verband te scheppen tussen schoolplein en klup en buurthuizen;'zo gaan we een speel- prins en prinses en zelfs een koning en koningin van het spel kiezen. Ze krijgen titels als: prins yogurt, prin ses jus de orange, koning goudappel, koningin bellefleur waarin kinder- reklamemogelijkheden schuilen in „gezonde zin", bovendien en daar gaat het om, óók financiële fondsen. KUBO staat „open" voor alle vor men van stadskontakten; U verveelt zich het weekend, u kent weinig men sen? Schrijf het. Je bent een jongen van een jaar of twaalf en wil met leeftijdgenoten fietstochten maken? Schrijf het. Een paar vriendinnen van een jaar of 14, 15 of 16 willen wel voor een groep buurtkinderen steltloop- tol- of knikkerwedstrijd houden, diabolo- en of wat anders? Schrijf het. In overleg met onderwijzers en buurthuizen, wijkbesturen en wijkver- enigingen kunnen we veel voorelkaar krijgen. U en uw kinderen kunnen voor een gering bedrag lid worden van KUBO: vooy f 1,50 per jaar is er verbintenis en kontakt in breed op zicht. N.B. wie kan ons vertellen hoe het spel „scharensliep" gespeeld werd, hoe het spel „vogel vlieg uit"? N.B. wie heeft interesse in een praat en kontaktavond over Kubo-zaken? N.B. wie wil op gezamelijke vakantie, wie gezamelijk een avondje-uit? Schrijf het aan KUBO per adres De Haven loods. (waar u gemakkelijk kunt parkeren) De "Bank van Mees", een vertrouwd adres in Schiedam. Al vanaf 1917. In die meer dan vijftig jaar zijn wij uitge groeid tot een vooruitstrevend bankbedrijf. Met alle faci liteiten om ook üw bankzaken snel en efficiënt te kunnen regelen. Dat kan gaan om een salarisrekening, spaar rekeningen, een beleggingsadvies, reisdeviezen, kortom, al die zaken waarbij u de service van een moderne bank niet kunt missen. Wilt u meer weten over onze dienstver lening? Komt u dan eens langs voor een informatief ge sprek. Of vraag telefonisch inlichtingen. Ons nummer is 010-269036. BANKIERS SCHIEDAM Hooitas uitgebrand Op het landbouwbedrijf van de heer L. V. in de Korte Kruisweg te Maas dijk ontstond, waarschijnlijk doordat kinderen met vuur speelden, brand in een hooitas. De tas was niet ge heel gevuld, terwijl bovendien meta len platen een afscherming vormden. Zodoende kon het vuur door de brandweer binnen zekere grenzen worden gehouden. De hooitas brand de volledig uit. Het nablussen duur de nog geruime tijd. In het raam van de Deltawerken moeten verschillende plannen nog worden uitgevoerd, waarbij de re constructie en aanpassing van het ge deelte waterkering tussen de Rijn straat en de Rottrrdamsedijk. Naar het gemeentebestuur van Schiedam de raad mededeelt, is met rijks- en provinciale waterstaat en Sc'hieland overeenstemming bereikt inzake het trace Rijnstraat en Buitensluis, welk tracé loopt door het gebied, dat wondt begrensd door Voorhaven, Nieuwe Maas, Hoofdplein en Lekstraat. Hier voor is het bestemmingsplan „Hoofd straat-zuid" ontworpen. Onlangs heeft nu een bespreking plaats gevonden met genoemde instanties, waarbij hel dijktracé is goedgekeurd. Tegen het bestemmingsplan zijn nu vijf bezwaarschriften ingediend nl door: 1. Frys-O-Matic N.V., Hoofd straat 29 te Schiedam; 2. de Gebr Egbers Graan- en Veevoederhandei N.V Hoofdstraat 29 te Schiedam; 3. de N.V. Koelhuis en Ijsfabriek „De Maas", mede zaak doende onder de naam Nova Diepvriesproducten Hoofdstraat 41-59 te Schiedam en d' Hatenboer, Rotterdamsedijk 37 te Schiedam, directeur dezer N.V. 4 ,j R. Sjoer, Dirk He-laan 6 te Maas land; 5. de Vennootschap onder de firma Gebr. Van Doorn, Hoofdstraat 61 te Schiedam, alsmede haar venno ten A. van Doorn en J. van Doorn beiden wonende te Rotterdam. op. Bezwaar wordt gemaakt tegen voor genomen onteigening van percelen grond aan de Hoofdstraat, waarop Frys-O-Matic N.V. bedrijf is geves tigd. De N.V. heeft deze grond in huur van de N.V. Koelhuis en Ijsfa briek „De Maas". Als bezwaar wordt aangevoerd, dat van overheidswege nog geen zorg is gedragen voor een vervangende plaatsruimte, waarop het bedrijf zich kan vestigen. De bezwaren richten zich recht streeks tegen het ontwerp-bestem- mingsplan. Onteigening is thans niet aan de orde. De gemeente heeft niet de plicht reeds thans over de ver plaatsing van dit bedrijf te onder handelen. Adressante is in haar bezwaren dan ook niet ontvankelijk. De overige bezwaarschriften zijn alle nagenoeg gelijkluidend. Gesteld wordt, dat de aanleg van de water- kerende dijk, overeenkomstig het tra cé, zoals dit in het ontwerp-bestem- mingsplan is neergelegd, inhoudt, al gehele bedrijfssluiting en bedrijfsbe ëindiging ter plaatse. Niet ingezien wordt, waarom een ander tracé voor de dijk, bijvoorbeeld meer binnen waarts gelegen niet aanvaardbaar zou zijn. waardoor de bedrijfsgebou wen ter plaatse kunnen worden ge handhaafd. Anderzijds wordt aange voerd, dat alle eigenaren of gebrui kers van panden aan de Hoofdstraat passende maatregelen in geval van hoge waterstand kunnen treffen. Hierbij tekenen B. en W. het vol gende aan. dijk moet worden aange legd met een kruinhoogte van 5.10 m plus NAP. Dé tracering is in verband met de geconcentreerde bebouwing ter plaatse een onderwerp van lang durige studie en overleg geweest. Het tracé is dan ook na zorgvuldige af weging van de alternatieve mogelijk heden in samenwerking met de hoge re waterstaatsorganen bepaald. De eis tot dijkverhoging in het kader van de Deltawerken is onvoorwaardelijk. De bescherming tegen hoge water standen is zonder meer een overheids taak. De gedachte, dat deze bescher ming kan worden overgelaten aan de eigenaren of gebruikers van panden, moet van de hand worden gewezen. B. en W. menen, dat zij hierop niet verder behoeven in te gaan. Uitvoering van de dijkaanleg ver der binnenwaarts is onaanvaardbaar. Ook hiervoor zouden vele panden moeten worden afgebroken. Ander zijds zou een groot gedeelte bebou wing buitendijks blijven liggen, waar door de bescherming tegen hoog wa ter hiervoor nog zou ontbreken. Kort om de dijk is op de meest gunstige plaats geprojecteerd. Als zodanig is deze tot een bindend uitgangspunt voor het bestemmingsplan geworden. Hieraan toevoegende de voorgeschre ven afstanden tot het dijklichaam, het toekomstige hoogteverschil en het be houd van de havenfunctie van de Voorhaven door handhaving van een gedeelte van de laag gelegen kade, is de gehele of gedeeltelijke instandhou ding van de bestaande gemengde be bouwing aan het zuidelijk gedeelte van de Hoofdstraat onmogelijk. Algemeen belang Samenvattende zijn B. en W. van oordeel, dat de voltooiing van dit dijk- gedeelte moet worden aangemerkt als een zaak van algemeen belang van de eerste orde, waarvoor de belangen van derden onherroepelijk moeten wijken. Reclamanten kunnen het hui dig gebruik van hun percelen voort zetten, totdat deze voor de uitvoering van het plan moeten worden aange kocht of onteigend. Aankoop is slechts mogelijk, nadat omtrent de prijs en de eventuele bijkomende schadeloos stelling met de eigenaren overeen stemming is bereikt. Bij onteigening worden de belangen van de eigenaren bij de wet gewaarborgd. Indien en voorzover overigens mocht blijken, dat een belanghebbende ten gevolge van de bepalingen van het bestem mingsplan schade lijdt of zal lijden, welke niet of niet geheel te zijnen las te behoort te blijven en waarvan de vergoeding niet voldoende door aan koop, onteigening of anderzijds is ver zekerd, kan deze belanghebbende ingevolge artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordehing planschade claimen. Overigens zal van gemeen tewege, voor zover dit in haar vermo gen ligt, medewerking worden ver leend aan de verplaatsing van deze bedrijven. Japan zegt beleefd: Neem 'n Honda of Yamaha Frankrijk roept brutaal: Peugeot is beter! Duitsland nog harder: Zündapp is nóg beter! Italië, opgewonden: Vespa, Vespa, Vespa! Engeland glimlacht: Norton! Oostenrijk jodelt: Puch! Nederland brult: Hup, Sparta! Yoegoslavië zingt: Tomos! En denkt: Laat ik eens bij Motorpaleis gaan kijken. Daar zie ik al die merken naast elkaar. Enkele contactpersonen van het Schiedamse actiecomité „Kom over de brug" hebben zich in een schrijven tot de plaatselijke kerken gericht en er daarin op aangedrongen, dat deze kerken zelf organen scheppen om tot een blijvende samenwerking te komen. Het schrijven aan deze beide kerken luidt aldus: „Gaarne wenden wij ons in onze kwaliteit van contactpersonen c.q. mede werkers, die deel hebben uitgemaakt van het plaatselijke actiecomité „Kom over de brug", tot V inzake de navolgende aangelegenheid. Volgens afspraak zijn wij, die elkaar tijdens deze gezamenlijke actie beter hebben leren kennen en herkennen als leden van de ene Kerk, waarvan Jezus Christus het Hoofd is. na het beëindigen van onze activiteiten nog bijeengeweest o.m. om ons te bezinnen op de vraag, of iets en zo ja wat kan worden gedaan om de door de genoemde actie der gezamenlijke kerken ontstane samenwerking voort te zetten. Mariniersweg, h. Goudsesingel tel. (010) 117460 Waar de 5 Grote Merken samenzijn ARENA: Tlie way West, 14 j. (pr^n'^AI'Poel ^er ontucht, is j. CINEAC NRC: De non, 11 j. (prol.) OO CINEAC AD: De 7 maskers van rlr r„ doka, 14 j. OO nasKers van de Ju- CINERAMA: Generaal Custer's laatste opdracht, 14 J. (prol.) OOO COLOSSEUM: Goliath tegen de reuzen 14 J. OO CORSO: The great race, a.l. (prol.) OOO GRAND: Zorg dat Je d'r uit komt, a.l. OOO HARMONIE: Veel liefs uit Moskou, 14 j OOO KRITERIONEen Idioot ln Parijs 14 1 OOO LUMIERE: Red een huwelijk - en ver knoei je leven, 14 j. OO OOO PASSAGE: Irma la douce, 18 j. OOO PRINSES: Het verraad, 18 j. OO REX: Dodemans dollars voor Rlngo, 14 j. OO STUDIO '62: Zo gezegd, zo gedaan, a 1. (prol.) OOO THALIA: Overspel op z'n Italiaans 18 i OO 't VENSTER: De Jonge Venus, 18 1 (prol.) OO VICTORIA: The war wagon. 14 j. OOO OOOO zéér goed' OOO goed OO middelmatig O beneden de maat Overigens zijn B. en W. van mening, dat zij geen aanleiding geven tot het aanbrengen van wijzigingen in het ontwerp-bestemmingsplan. Bij Lampe Modehuis aan de Hoog straat te Rotterdam is men begonnen aan een grootscheepse verbouwing welke o.a. het gevelfront geheel zal wijzigen. Ondanks de bouwwerkzaam heden, waarmede men in augustus gereed denkt te zijn, zal de verkoop normaal doorgang vinden. Wii zouden het nl. ten zeerste be treuren indien het bil deze eerste stap zou blijven en zijn van mening, dat alles dient te worden in het werk gesteld om te komen tot een situatie, werking wordt gehandhaafd, geïnten siveerd en uitgebreid, in die zin, dat de kerken besluiten zoveel mogelijk activiteiten gemeenschappelijk te on dernemen. zodat een gezamenlijke dienst aan de naaste en aan de we reld kan ontstaan: in één woord: sa men op weg te gaan. Het is om die reden, dat wii ons tot u wenden met het verzoek het bii ons gerezen denkbeeld in ernsti ge overweging te nemen en het ini tiatief te nemen tot het stimuleren van het gezamenliik op weg gaan en daaraan een concrete vorm te geven. In dit verband hebben wii ons afge vraagd of het aanbeveling zou ver dienen vooral ook de gemeenteleden daarin te betrekken. Dit zou o.m. mogelijk kunnen worden door het daarheen te leiden, dat de plaatse lijke kerken (en in het bijzonder de beide grootste, plaatselijke kerken met wiikgemeenten) in iedere wijk een lid van hun (wiik)kerk aanwij zen om zitting te nemen in te vor men wijkcomité's. die de opdracht kriigen wegen te zoeken en voorstel len te doen om wiiksgewiize te ko men tot gemeenschappelijke acties. Dat wii ons momenteel in eerste instantie tot uw beide colleges wen den vindt zijn oorzaak in de over weging. dat het hier de beide groot ste plaatselijke kerken betreft, die het kerkelijke leven goeddeels be heersen. Wel zouden wij het op priis stellen, indien u ook andere kerken, die in de actie „Kom over de brug" hebben geparticipeerd hierin zoudt willen betrekken. Wii zouden aan de Centrale Ker- keraad der Hervormde gemeente wil len verzoeken in dezen het initiatief te nemen en zich ten aanzien van het bovengenoemde met de andere kerken in verbinding te willen stel- ln." In een door het Actiecomité in de afgelopen week belegde vergadering van contactpersonen en medewer kers. waar dit schriiven is voorgele zen en is goedgekeurd, heeft ds. J. C. van Veen. Gereformeerd predi kant. vanuit dit schriiven in een kor te causerie enkele opmerkingen ge maakt. Ds.Van Veen begon met erop te wijzen, dat de mensen vandaag vaak langs elkaar heen leven. Hij vroeg zich af. of de nieuwe Raad van kerken, die in de plaats komt van de huidige Oecumenische Raad. in dit opzicht beter zou functioneren. Spreker meende, dat de verontrusten in de verschillende kerken hun ogen dicht doen voor de werkelijkheid. Hii had de indruk, dat men het veels zins beu is geworden, alleen kerk te ziin. Het kerkziin van vandaag gaat veelal op in het leveren van kleine gevechten, maar steeds meer komt aan het licht, dat de mensen niet meer geïnteresseerd zijn in onze kleine voorhoedegevechten. Ds. Van Veen releveerdede plotse linge geïnteresseerdheid in de actie „Kom over de brug". Hier ging het om een reële nood. waardoor men tot de kern der zaak is gekomen. De vraag riist nu: hoe moeten we ver der? Na de actie meent hij sporen te zien van een zekere vermoeidheid, die optreedt als we geen object meer hebben om ons voor te interessern. riet streven van „Kom over de brug" is erop gericht het bii deze ene actie niet te laten, doch te be reiken. dat elk iaar opnieuw geld wordt gegeven. Wii moeten bezig bliiven en uit onze onvoorstelbare overvloed iets naar de medemens brengen. Het comité „Kom over de brug" heeft een stukie kerk gerealiseerd in een nieuwe vorm. Het heeft ont. dekt. waar de echte punten van sa menwerking liggen en moet er nu al les 00 zetten een mentaliteitsveran dering teweeg te brengen en over de grenzen der eigen kerk doen heen kijken naar andere horizonten. Spre ker vroeg zich af of het comit in dezen suggesties zou kunnen doen. Hetm oet aan dé kerken een injec tie geven om voortdurend met het werelddiakonaat bezig te ziin. Hii wees in dit verband op drie dingen. 1. Men moet een duidelijke en omlijnde uitspraak uitlokken be treffende de motieven van de taak der kerk. Vanuit het comité zouden de ogen der kerken moeten worden geopend voor de noodzaak op een andere wijze te leven. 2. Kerkeraden en zendingscommissies moeten via de publiciteitsmedia erop attent wor den gemaakt, dat niet met één ac tie onze voortdurende roeping kan worden afgekocht. Het gaat om de totale inzet: wii moeten op weg met de Heer met een bepaald concreet doél. 3. De taak der kerk dient in haar totaliteit te worden gezien. Het gaat niet alleen om geld. maar om de dienst aan de mensen. Wij moe ten teams van mensen vormen die bereid ziin om bii voorvallende ge beurtenissen zich in te zetten. Ook de ieugd moet daarbij worlen be trokken. „Het gaat", aldus ds. Van Veen. „ook vooral om kleine dingen: b.v. voor de eenzamen, zieken, die meer moeten weten van de kerk. vooral in de ziekenhuizen. Het zou iammer zijn als mensen, die elkaar las leden van verschillende kerken nu hebben er kend. niet met elkaar zouden bliiven beleven de taak. die zii van God heb ben ontvangen in de wereld. Wi1 moe ten od weg naar een plaatselijke ge meente in een nieuwe vorm. Ook ds. J. W. Zimmerman van de Hervormde wijkgemeente 2 woonde de bijeenkomst bii en sprak de ver gadering kort toe. Hij releveerde de hoogtepunten uit de plaatselijke actie Om op de iuiste wijze verder te gaan zal niet eenvoudig ziin. meende hii. In ieder geval moet de zaak thans met worden afgeschreven, maar we moeten opnieuw beginnen en deze prachtige samenwerking ook in de toekomst handhaven. De vergadering sotnd onder leiding van de voorzitter van het comité, de heer L. A. de Bruin, die tevens iets vertelde van het zendingsveld in Li beria. waar hii 14 iaar werkte en waar men met niets begon en ver schillende activiteiten heeft opge bouwd. die een voorbeeld zouden kun nen ziin voor de actie hier in Schie dam. U heeft uw keus al bepaald? Maar n weet nog niet het goedkoopste adres? Stuur dan deze coupon tn! Postbus 719 - Rotterdam Naam: Adres: -ll.l'.'.'.'.ÜZZ** Woonplaats: Op Eerste Pinksterdag organiseert de r.r.c. „Feijenoord" namens de wielerclubs uit Gouda. Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen de strijd om de Rotterdamse wegtitels in alle klassen. De C- en B-aspiranten bijten om 10 uur de spits af. de amateurs starten om 13.45 uur aan de Waalha-

De Havenloods | 1968 | | pagina 9