Nina Simone: nooit is haar optreden gelijk huisman Spartaan Frank Franken stopt met voetballen Kubo denkt ook aan vakantie Zondagavond in De Doelen Deze week in de bioscopen :^f/u DE HAVENLOODS Bestuur Rode Kruis Schiedam recipieert Zondagavond optreden van Nina Zingen uit uanhoop Simone in De Doelen. Als vocaliste en als pianiste mag deze fantas tische vrouw zich tot de perfectio nisten rekenen. Het zou onjuist zijn haar zingen te klassificeren in strikt populair, jazz, folksongs of blues, want alhoewel ze al deze muzieksoorten beheerst, kan men haar in geen van deze stijlen apart indelen. Ook haar kwaliteiten als pianiste zijn niet in één bepaalde klasse onder te brengen; haar pianospel is nu eens dat van de ge disciplineerde concert-pianist, dan weer zit het vol met de improvi satie van de ervaren jazz-musicus. Op het toneel is ze zowel een „er varing" als een „act". Niet één van haar optredens is hetzelfde. Heeft zij als artieste al stormachtige reac ties bij haar publiek teweegge bracht, ook als mens heeft Nina Si mone al meer dan eens de emotio nele en mentale gevoelens' van ieder een die haar heeft ontmoet, sterk geschokt. Ze is uitermate gevoelig voor oneerlijkheid en wreedheid, ze is een persoon met een onwrikbare overtuiging, die zich geroepen voelt iets te doen aan de dingen die ver keerd zijn in deze wereld. Nina Simone werd een topnaam in de showbusiness gedurende de zo mer van 1959 door haar vertolking van „I Love You Porgy". Van dat ogenblik af begon een lange reeks van succesvolle optredens in voor aanstaande clubs en theaters in de he le wereld. Ze werd op 21 februari 1935 gebo ren als Eunice Waymon in Tryon, North Carolina; ze was zesde van acht kinderen. Op haar vierde jaar speelde ze piano op gehoor en op haar zeven de ook orgel. Een paar jaar later be gon ze met het nemen van pianoles sen bij een plaatselijke lerares. De le rares bemerkte al spoedig dat haar jonge leerlinge meer dan een middel matig talent bezat en toen Nina's ouders na twee jaar niet meer konden betalen, ging zij door met de lessen zonder er iets voor te berekenen. Om Nina's opleiding in de toe komst veilig te stellen richtte zij het ..Eunice Waymon Fund" op, waar voor ze de middelen via collectes tij dens concerten en kerkdiensten bij een bracht. Met behulp van dit geld bezocht Nina de middelbare school en na beëindiging hiervan studeer de ze anderhalf jaar aan de Juilliard School of Music in New York. Gedu rende deze periode verhuisde haar familie naar Philadelphia en toen het geld van het Waymon Fonds op was. ging Nina bij hen wonen. Ze vond werk als begeleidster van zangstudenten aan de Arlene Smith Studio en gaf ook privépianolessen. Met het geld dat ze verdiende stu deerde ze bij Vladimir Sokoloff aan het Curtis Institute of Music. Of schoon ze een klassieke opleiding volgde, had ze een natuurlijke aan leg voor improviseren, hetgeen ze toepaste op zowel klassieke muziek als op spirituals en populaire mu ziek. uit ons tuincentrum Bloembollen die men in de berst plant, zijn genoeg bekend, maar wist U, dat wij in ons Tuin centrum een speciale aanbieding zomerbloeiende bollen hebben, dielinu kunt planten... Zomerbloeiende bollen, die in Uw tuin, balkon- en terras- bakken een overvloed van heer- I ijke bloemen geven, tot de vorst invalt, nu voor bijzonder lage prijzen. Toen in de zomer van 1954 de stu dio voor het zomerseizoen sloot, pro beerde Nina een baantje te krijgen in een van de plaatselijke nachtclubs. Ze kreeg er een in Atlantic City voor 90 per week. Direkt op de eerste avond al overkwam haar iets ver schrikkelijks, zoals ze het zelf bit- drukt, iets dat echter een belangrijk keerpunt in haar leven zou worden. De eigenaar van de club vertelde haar namelijk dat ze niet alleen pia no moest spelen, maar ook zingen! Nina was er helemaal van onderste boven, want ze had nog nooit eerder gezongen. Ze wilde het baantje ech ter niet verliezen en wanhopig be sloot ze om dan maar te zingen. Tot haar grote verbazing bemerk te ze dat het publiek dol enthousiast reageerde. Het was ook op deze avond dat ze haar naam veranderde in Nina Simone, uit angst dat haar ouders en dé ouders van haar leer lingen dit nachtclubwerk zouden af keuren. Ze koos de naam Nina, om dat ze als kind altijd „nina" werd genoemd, hetgeen „kleintje" bete kent. Ze had zoveel succes in dat eer ste showbUsiness-baantje. dat ze aan het einde van de zomer voor een moeilijke keus kwam te staan: ze kon terugkeren naar de zangstudio en de zèkerheid van een vaste baan of ze moest het risico van een showbusiness-carrière tege moet treden. Ze besloot terug te gaan naar de studio maar na een paar maanden ontdekte ze, dat ze nooit gelukkig zou worden als ze niet haar geluk beproefde in de showbussiness. Van toen af is ze in een rechte lijn onafwendbaar naar de top doorgesto ten. Haar platen kwamen op de hitlijsten, contracten stroomden bin nen en de wereld roemde haar als een van de grootste muzikale ont dekkingen aller tijden! REISKOSTEN tot f 5,- vergoeden wij bij aankoop van minstens f 75,- op vertoon van trein-, tram-, bus-, of metrobiljet. kleren maken de man Huisman maakt de kleren Korte Hoogstraat 15, le Middellandstraat 98-100, Wolphaertsbocht 218-224 Hobby's Nina woont nu met haar man Andy Stroud, ex-rechercheur bij de New Yorkse politie en nu haar manager, en haar 5-jarige dochtertje Lisa Ce- leste in een groot huis in Mt. Ver non. Een van haar grootste passies, buiten de muziek, is de binnenhuis architectuur, hetgeen goed tot uit drukking komt in de negen kamers van het drie verdiepingen tellende huis. Naast dit ontwerpen weet Nina ook nog tijd te vinden voor andere hobby's zoals zwemmen, duiken, fietsen, lezen, dansen en hét schrij ven van songs. Componeren doet ze al even spontaan als zingen en pia nospelen. Haar eerste twee nummers schreef ze tijdens een opnam'e-session zes jaar geleden. Twee van de geplan de songs werden plotseling geschrapt en in een spontane opwelling creëer de Nina even vlug-twee' nieuwe num mers, hoewel ze zoiets nooit eerder had gedaan. Sindsdien heeft ze ontel bare nummers gekchfeven en bo vendien verzorgt ze ook zelf haar eigen arrangementen. v Nederland kan de kennismaking met deze complexe, uiterst geëmo tioneerde en getalenteerde artieste hernieuwen tijdens het exclusief door Organisatiebureau Paul Acket georganiseerd concert in De Doelen. CINEAC-NRC1 n, 18 j. (prol.) 00 bloed - harde 18 j. OO Generaal Custer's laatste j. (prol,) OOO COLOSSEUM: Onderwereld .van New York, 14 j. OOO CORSO: The great race, a.l. (prol.) OOO -GRAND: Hów to succeed in business without really trying, a.l. OOO HARMONIE: Perry Grant, agent van - - -- Terror, OO „S" i. OO staal, l 18 j. n KRITERIONEen Idioot In Parijs, (prol.) OOO LUMIERE: Lekker de maan, a.l. OOO LUXOR: De adelaa 14 j. oo METRO: Se 14 j. OO PASSAGE: PRINSES: de 14 REX: Operatie Opium, 14 j. OO STUDIO '62: Zo gezegd, zo gedaan, i (prol.) OOO THALIA: Het wónder van de lteli 18 j. oo •t VENSTER: De jonge venus, 18 (prol.) OO VICTORIA: Het spook van de ope 14 j. vrij. t.m. wo. OOO OOOO zeer Boed OOO goed oo middelmatig 15 Gladiolen 24 Anemonen 20 Tuinfreesia 15 Mombretia's 4 Dubbele begonia s 5 Dahlia's Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zomerbloeiende bol len, per soort apart verpakt, in keurig zgkje met plant-aanwij- zingen, per zakje n Vrijdagavond t< GMn tof. of thrift. hut. De 22-jarige Frank Franken, die - eens onder leiding van coach Bill Thomson één van de veel besproken Sparta-.jongeren is geweest, heeft op medisch advies besloten een defini tief einde aan zijn voetbalcarrière te maken. Zorgde een liesblessure In het sei zoen 1964-1965 voor een langdurige af wezigheid, nauwelijks had Franken in het volgende seizoen zijn plaats in het eerste elftal van de Rotterdam mers heroverd of een botsing met zijn ploeggenoot Henk Prinsen in de uitwedstrijd tegen MVV schakelde hem voor een nog langere periode uit. Toen zijn hardnekkige knieblessure gevolg van de botsing met Henk Prinsen vrijwel volledig genezen was, volgde een derde teleurstelling: de militaire dienst. In de eerste maan den in de legerplaats Ossendrecht suk kelde Frank Franken met een lies blessure, gevolgd door een ernstige heupaandoening, waardoor hij reeds na negen maanden de militaire dienst moest verlaten. Deze heupblessure is er de oorzaak van dat Franken niet te verwar ren met Frank Franken uit Lou van Rees' Knokkeplöeg nu definitief een streep onder zijn nog (korte) voetballoopbaan zal zetten. Toch heeft Franken in zijn militai re periode een come-back gemaakt in het eerste elftal van Sparta, waar voor hij in totaal veertig a vijftig wedstrijden heeft gespeeld. Toen de genezing van zijn liesblessure vlot verliep en hij nog weinig lust had van de slijtage aan het heupgewricht koos Wiel Coerver hem boven de toen nog in Sparta spelende Pepe Vidal. B-elftal Dit seizoen heeft Franken als ama teur het gehele seizoen minus de laatste twee maanden in het Ei- elftal van Sparta gespeeld. „De laat ste maanden heb ik weer last gekre gen van mijn heup", vertelde Frank Franken. „Ik heb me toen weer on der behandeling laten stellen yan de specialist, die het bij nader inzien be ter vond dat ik er mee stopte. Ik heb toen maar ineens zijn raad opgevolgd en geen wedstrijd meer in het B-elf tal gespeeld. Dat is nu alweer twee a drie maanden terug. Nu draait in Rotterdam de Horeea- eompetitie. Toen ze mij vroegen zo af en toe eens mee te doen heb ik toegestemd. Ik speel voor Lion D'Or Kijk, tijdens het voetballen heb ik zeer weinig last, maar direct na af loop komt het pas. Je bent nog jong en daarom heb ik weer geprobeerd, maar mijn besluit staat nu vast: na de Horeca-serie stop ik definitief". Hoop Frank Franken, kortgeknipt zwart haar, klein, vief vervolgt: „Ik geef me weinig kans ooit nog weer eens i te kunnen voetballen, maar DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 JUNI 1! de hoop op een rentrée heb ik nog Bill Thompson. Vorige week arriveerde het nieuwe containerschip, de American Lan cer" van de United States Lines in de Eemhaven. Dit schip is het Proto type van vijf andere containerschepen. In juli wordt het tweede en in septem ber het derde schip opgeleverd. Deze drie schepen zullen een wekelijkse dienst gaan onderhouden tussen New York en Norfolk en Rotterdam. Lon den en Hamburg. De .American Lancer" heeft een capaciteit van on eereer 1200 containers, hetgeen neer komt op ongeveer 18.000 ton stukgoed. De kruissnelheid van het schip is 22 knopen Spreekuur P.v.d.A.-fractie De gemeenteraadsfraktie van de Partij van de Arbeid houdt op vrij dag 7 juni 's avonds tussen 7 en 8 uur spreekuur in het Volksgebouw aan de Tuinlaan 50. Op deze avond, waar u met al uw vragen en opmerkingen te recht kan, zullen aanwezig zijn: mevr. J. Krikke-Hein en de heer A. van Ros- sum. Het volgende spreekuur vindt plaats op vrijdag 5 juli a.s. niet opgegeven. Ik blijf echter ge woon lid van Sparta. En als ik ooit nog weer eens in training zal gaan, dan gebeurt dit uiteraard ook op Spangen". Op zestienjarige leeftijd debuteer de Frankie Franken in het eerste elf tal van Sparta. In de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Bayern Lever- küssen. Hij was een ontdekking to x VOORDEEL) In het kader van de Kubo-aktivitei- ten, de laatste weken gepubliceerd in dit blad, komt er „tekening" in het gezicht van het „stadsleven". Kom- munikatie. kontakt, kombinerend denken en waarnemen zo zegt Hein de Koster, doet mij en mijn Kubo-me- dewerkers op de meest verrassende manieren en momenten stuiten op trekjes in dit onvermoed levendig Rotterdams portret. De publikaties in de Havenloos heb ben ons spontaan vele en ook wel ont hullende kontakten opgeleverd. Al les daarvan is niet voor de openba re mening geschikt, omdat heel wat mensen met een verantwoordelijke positie in het sociaal-kultureel werk wél hun zegje kwijt willen en op heel wat faktoren en overgeorganiseerde bemoeienis zwaar kritiek hebben, maar geenzins hun positie in de waag schaal stellen. Wij hebben al gewezen op het feit dat de huidige passiviteit in het kin- derstraatspel samenhangt met het woningbouwtype en de toenemende verkeersintensiviteit. Ook het ont breken vart de vroeger zo rijke aan wezigheid van bomen in de stad hangt samen met veel verloren gegane kin derspelletjes. Kontakt met een aantal buurt- en jeugdhuizen en ook wijkorganisaties gaat echter mogelijk maken dat het tollen, knikkeren, hoepelen, steltlo pen, buutten en niet te vergeten de ve le, vele zangspelletjes een nieuwe opleving gaan verkrijgen. Maar dan in verband met stimulerende organi satie, georiënteerd op de stadswij ken, de vrije speelmiddagen, de va kanties, de schoolpleinen en voor al in samenwerking met het onder wijzend personeel van de lagere scho- De kindervakanties blijken ook een „teer" trekje in het zo merkwaardig onpersoonlijk „gezicht" van de stad. Een veel gehoorde klacht is bijv. dat de overheid sterk aanstuurt op Marie-Cecile Moerdijk in Theater Allerlei Het juniprogramma van Theater Allerlei, gevestigd in „Het Vlot" aan de Heemraadssingel 191, klinkt als een klok. Aan het eind van zijn twee de seizoen presenteert Theater Aller lei op vrijdagavond 7 juni niemand minder dan Marie-Cécile Moer dijk die vnl. Slavische volksliedjes zal zingen. Zij wordt begeleid door haar broer Carlos. En dan te weten dat mevrouw Moerdijk de volgende dag voor een duizendkoppig publiek in Vlissingen zal optreden. 14 juni: „Wat een man Michon, bekend van de „Heerlijk duurt het langst" een cabaretprogramma var gende liedjes over de man-vr houding. 21 juni: Slotavond, met e rimentele groep van vestzaktheater 't Swin (dans, muziek, vloeistofdia's), Ferenc Moro. die eigen liedjes zingt, The Country Minstrels met folk, ter opluistering van een tuinfeest met barbecue. Toegang leden Allerlei: ƒ2; niet-leden ƒ3. Dit ter bestrijding zoiets maar weinig verband kan hou den met de schoolvakantie van de kin deren, die zo rond 1 juli inzet. Voorts hebben de ouders dan te beschikken over meesttijds veertien vakantieda gen, de kinderen echter over zes we ken Men klaagt ook over het ontbre ken van een behoorlijke overzichtelij ke voorlichting waar en door wie kindervakantiekampen worden geor ganiseerd. door welke jeugd- en buurt huisorganisaties kindervakantie-eve nementen gearrangeerd worden, of die nu wel of niet openstaan voor niet-leden en waar ligt dan de grens van een wijk of buurt? Kubo dan stuurt reeds met reu- zeschreden aan op een voorlichtings medium. Om maar wat te noemen welke mensen weten nu eigenlijk dat de bond voor Lich. Opvoeding voor kinderen van af 9 jaar diverse kam pen organiseert? Blijkens ingewon nen inlichtingen staan nog steeda plaatsen open Je leest er niets over in de pers een affiche zie je niet in de stad. Die er gebruik van ma ken weten dat op andere wijze dan op de manier van de „stadsrelatie". zo worden er door talloze partikulie- ren allerlei vakantiekampen georgani seerd. Veertien gulden per dag per kind is wel de goedkoopste kam pen waar de kinderen ook pony kun nen (leren) rijden zijn er ook legio maar de goedkoopste zijn wel zo een 115 gulden per week per kind. Overduidelijk kan hier zijn, dat uit sluitend organisatie en stadsrelatie kan bereiken, dat ook kinderen van de minder draagkrachtigen een .po nykamp" kunnen meemaken. Wie voor zijn kinderen hiervoor voelt, moet met de grootste spoed, kontakt met Kubo opnëmèn, per adres dit blad. Een prijsopgave opvragen voor bijv. 20 kinderen is heel wat anders dan voor 1 en werkt via de konkurren- tie prijsverlagend. Vanzelfsprekend geldt dit ook voor dé partikulieren en ook wel door diverse „instellingen of instituten" georganiseerde vakan tiekampen, vakantiehuizen en tenten kampen. Mary musical brengt ondeu- i expe- met zes roltrappen naar boven en naar beneden Al denkt U, dat U 't niet nodig heeft, een deodorantspray ...op een snikhete dag is de mo gelijkheid groot, dat U zo'n moderne deodorant beslist niet kunt missen. - Trouwens, om iedere dag, ook 's avt '<ds nog fris te zijn en te voelen, daarvoorzijn deze sprays ideaal. Een groot blik van 6 onee, merk "Mary Lou", een moder- ne deodorant met zeer fijne parfumering, die afdoende be- schermt tegen transpiratie en daarbij optredende onaangena- me geur. Koop nu een of meer van deze grote blikken "MaryN Lou", per blik voor vijf kwart- f OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 353847. .liumumun, Advertenties tot woensdag 10 u. 't Advertentietarieven bij kontrakt 17-16-15-14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas- sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sii- •f houct" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 - Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be- hoort De Havenloods te ontvan- gen. Mocht u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe- zorgd. zondagmorgen half elf spreekt in Het Tref punt, Hervormd Centrum Oostplein, Boezem singel 180 ds. E. H. Tema. Vrijzinnige Hervormden; Groothandelsge bouw, „Kriterion" 7e etage, zondagmorgen iUJU uur ds. J. G. Jacobs. Op vrijdag 14 juni zal het bestuur van de afdeling Schiedam van het Rode Kruis een receptie houden, in verband met het eeuwfeest van het Nederlandse Rode Kruis. Deze recep tie heeft plaats van vijf tot half ze ven in het gebouw aan de Warande 95. Tevens wordt hier een expositie gehouden van het werk van het Rode Kruis. Het Sociale Welfare Werk, waaraan in Schiedam 15 dames medewerken, bemoeit zich o.a. met het organise ren van de uitstapjes en de boottocht voor invaliden en chronisch zieken. De transportcolonne telt plm. zeven tig medewerkenden. Bekend is ook Iedere dinsdagavond komen leden van het jeugd-Rode Kruis bijeen in het gebouw aan de Warande, dat nu ge durende acht jaar in het bezit van de afdeling is. Dit jaar zal op maandag 12 augustus de jaarlijkse boottocht worden gemaakt door de chronisch zieken, waarvan de kosten door de af deling woren gedragen. Het bestuur van de afdeling Schie dam. bestaat thana uit dr, B. van der Esch, voorzitter, drs. M. C. B. ten Have, vice-voorzitter, J. Knook, secre taris, mevr Houtman-Dirkzwager, 2e secretaresse, L. van Dijk, penning meester, mevr. H. Engelse, de heer W. G. Valk, dr. Stevens en dr. A C r^jIp Vrijdag ep zaterdag verkopert wij deze grote 6 once blikken "Mary Lou" deodorantspray, geparfumeerd per bus f Vrijdagavond tot? Ot*n ui. ichrift.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11