Rob Neeleman boort en brandt om boot te kunnen bouwen Een nieuwe motorolie met nieuwe kwaliteiten ■Mr IP'4"' autoservice willemse UUjfj Stroom giro's voor Collets 139.5 15 DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 JUNI 1968 met zes roltrappen naar boven en naar beneden „Wij zijn nu anderhalf jaar bezig met boren met diamant en bran den met thermische staven. Het is een bedrijfsvorm die in Nederland nauwelijks bekendheid geniet en is overgewaaid uit Amerika." Aan het 'woord is Robert R. Neeleman, 29 jaar, en sinds enige tijd wonend In Waddinxveen. Samen met John F. E. van Aernsbergen, 40 jaar, leidt hij het bedrijf Diamco, een erg jong bedrijf nog, maar toch al stevig in de schoenen staand. Ze zijn beiden afkomstig uit Den Haag. „We waren ergens in dienst", ver telt hij, „bij een gespecialiseerd be drijf, dat dergelijke machines ver koopt. Er waren veel moeilijkheden bij de klanten, die niet me.t het materiaal om konden gaan, en wij konden voor veel minder kosten hetzelfde werk uitvoeren. Het verhaal begint eigenlijk bij het lenen van vierhonderd gulden van m'n oma om de eerste oude automo biel te kopen. Het was een oud ding, een combi voor het vervoer van ma teriaal. Hij was zo oud, dat op een keer in de Maastunnel het hart van de koppelingsschijf brak. Een vracht auto, volgeladen met groenten voor Italië duwde hem toen de tunnel uit en dat bespaarde ons weer de weg- sleepkosten. Die auto moesten we zelf repareren en omdat we soms weken zonder werk zaten, grepen we elke mogelijkheid om aan het werk te gaan, aan. Toen onze auto kapot was, kregen we ergens een aanbod voor werk en toen hebben we een geleen de luxe auto voor onze kapotte auto gespannen en zijn zo naar de klant gegaan. Dat soort dingen komen nu niet meer voor: we hebben kortgele den twee nieuwe auto's gekocht". Waarom het boren met diamant en het lassen met thermische staven zo enorm aangeslagen is in Nederland en tevens waaraan hij het succes van zijn onderneming dankt, formuleert Robert Neeleman als volgt: „Het heeft twee hele grote voordelen. Ten eerste is er ontzettend weinig concur rentie. Er bestaat nog geen opleiding voor en je moet over veel fantasie be schikken, want je komt bij elk werk weer voor verrassingen te staan. En vervolgens verkoopt het systeem zich zelf. Ik hoef dus nooit lang te praten om het werk te verkopen. Vrijwel geruisloos Kijk, iedereen kan een gat in beton maken door te hakken. Dat maakt veel -lawaai. Dit systeem is vrijwel geruisloos. De gaten die met diamant geboord worden, zijn rond en kunnen vrijwel elke gewenste diameter heb ben. Door dat ontbreken van lawaai kunnen wij veel werken in bestaande gebouwen, zoals kantoren en zieken huizen. Bij het boren met diamant blijft er een kern van beton over. Die wordt bijvoorbeeld gebruikt door TNO waar hij onderzocht wordt om de kwaliteit van het beton te testen. Door hakken in beton ontstaan haar scheurtjes, die de kwaliteit verminde ren, met boren houd je de werkelijke sterkte van beton". Sinds kort houdt Diamco zich ook bezig met branden met thermische staven. Het is smel ten van beton met twee-en-een-half met zes roltrappen naar boven en naar beneden Vindt U het ook zo vervelend, als de bagage op Uw Imperial kletsnat regent - en het ge- improviseerde dekje van plastic losfladdert? Daar komt nu een eind aan, want dit imperial-zeil, van stevig plastic op linnen basis is gegarandeerd waterdicht en laat niet los door de 6 flinke zell- ringen. Een flink formaat zeil, 200 x 1|25 cm, ook als grondzeil in tent of tijdens pick-nick te gebruiken, en om altijd met een keurige, afgedekte imperial te reizen, voor nog géén vijl Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide plastic imperial zeilen, in onze Autoshop, zeilen, die niet scheuren, door de linnen rug, Vrijdagavond tot 9 uur o| G"n «f Khrif-1 duizend graden Celsius. „Daar is geen kluis tegen bestand", zegt de heer Neeleman lachend. „We staan ook in geschreven bij de Rotterdamse politie, dat we deze apparatuur hebben". Een bedrijf beginnen valt zeker in deze tijd niet mee en getuigt van moed. Bij Robert Neeleman stak er nog iets anders achter: „Ieder van ons wil iets bereiken, heeft bepaalde idealen. Van kleins af, ben ik weg ge weest van schepen. Ik heb een goede zeilopleiding gehad in Paterswolde. Mijn ideaal is nu om de financiën bij elkaar te krijgen voor het bouwen van een zeewaardig zeilschip. Het is de bedoeling iemand warm te krijgen voor dit idee of door dit bedrijf snel ler kapitaal te vergaren om dit plan uit te voeren. Ik heb een ontwerp ge maakt voor een zeewaardig schip, dat goedkoper is dan de nu bestaande zeilschepen. Het wordt gebouwd mèt gebruikma-' king van moderne materialen zodat er een degelijk schip te voorschijn komt. Als je een dergelijk schip goedkoop brengt, bereik je weer een andere groep mensen die nu net niet het geld hebben om een zeewaardig jacht te betalen. Als ik nu maar een werf kan vinden of een jachthaven die een se rie van déze boten willen opzetten, want alleen als ze in serie worden gemaakt kunnen ze goedkoop zijn. Ik wil dan met het proto-type de verkoop campagne steunen door een oceaan zeiltocht te maken. Dan kan ik door artikelen te schrijven aan geld ko men". De heer Neeleman wil zijn vrouw, die over enkele weken haar eerste kindje krijgt, meenemen op deze tocht rond de wereld. Hij is er zich van be wust dat het geen grootse stunt meer is, sinds Sir Francis Chichester hele maal alleen de wereldbol omzeild heeft. Maar toch lijkt het hem toe, dat genoeg mensen het avontuurlijke ervan zullen inzien. Goede boterham Als Rob Neeleman met vrouw en kind zijn jachtbouwplannen door kan zetten, zal John van Aernsbergen het bedrijf Diamco overnemen. Hij houdt er andere idealen op na: ,,Ik wilde net als Rob, ook zelfstandig zijn, en daar naast wil ik de paar mensen die we in dienst konden nemen ook een goe de boterham bezorgen. Ik wil ze meer profijt van de zaak laten hebben dan normale werknemers doorgaans heb ben. Ze krijgen meer verantwoording en zelfstandigheid en dat betekent: betere arbeidsresultaten" Van Aernsbergen heeft evenals Nee leman zijn opleiding, als men het zo zou willen noemen, bij het Nederland se verkoopkantoor van een Ameri kaanse maatschappij die de genoem de apparaten maakt. De maatschappij is zijdelings betrokken bij olieborin gen. De diamant boor wordt daarvoor gebruikt en daaruit is de aftakking voor de bouwwereld ontstaan. Binnenkort zal Diamco, dat in het begin in Den Haag was gevestigd he lemaal worden overgeplaatst naar Waddinxveen. De families Van Aerns bergen en Neeleman zullen een paar nieuwe flats betrekken en er een kan toor in onderbrengen. Al het werk, dat in heel Nederland wordt uitgevoerd, kan dan centraal worden geregeld. ELS VAN DE MORTEL LUXE SPORTFIETS GEHEEL COMPLEET SLECHTS Zo kan gaten maken Dadgo Afd. Verkoop: Kipstraat hoek Groenendaal Anneke en lek Collet zullen het bin nenkort weten: Holland vergeet ons niet! Want in een gestage stroom blij ven de giro's binnenstromen bij de AMRO-bank in Nieuwerkerk. U weet waar het omgaat. Het onderwijzers echtpaar Collet, die vorig jaar Nieu werkerk verlieten om te gaan werken in de binnenlanden van Nieuw Gui nea, willen een aardappelproject op zetten. Door de inlander* te leren op verant woorde wijize hun grond te bebouwen willen zij voorkomen dat veel gezin nen, vooral de kinderen honger lij den. Wij vroegen toen: Misschien wil len onze lezers en lezeressen hun werk steunen. Wel dat gebeurt. Dins dagmorgen nog kwamen er zeventig giro's binnen. Dank U wel! Het is ge weldig. Een bedrag willen we nog niet noemen omdat de aktie nog niet rond is. Zo is er zondag in de geref. kerk van Nieuwerkerk een extra collecte voor dit project ingelast en via de telefoon vroegen velen nogmaals om het giro van de bank. Dgt is: Giro 1253888, Amrobank Nieuwerkerk, met vermelding: „Voor het Project Col- let." OPEN BOEK WISSELBEKER VOOR HUISHOUDSCHOOL De Open Boek zilveren wisselbeker gaat dit jaar naar de Rotterdamse Huishoudschool (klas 4 ass.) aan de Graaf Florisstraat. Deze klas maakte niet minder dan vier originele werk stukken in teamverband op het thema „stad en haven", waaronder drie ma quettes en een schnitzelbank. Verleden jaar won de 5e Teschnische School aan de Koningssingel de wis selbeker. De prijsvraag houdt verband met de bezoeken van ulo en nijver- heidscholen aan het Open Boek ge durende de wintermaanden. De prijs wordt op 6 juni om 9 uur uigereikt dn het Open Boek aan het Kruisplein. Dit gemeentelijk voorlichtingscen trum treedt die morgen als gastheer op. Er worden verversingen aangebo den, de film van Joris Ivens wordt vertoond en aansluitend daarop zullen de leerlingen per bus een rit maken naar Europoort en Maasvlakte. De wisselbeker blijft een jaar in het be zit van de klas. Ce naam van de school wordt erin gegraveerd. Orgelconcerten Maandag'17 juni geeft Albert de Klerk, organist te Haarlem een con cert in de Pauluskerk. Medewerking verleent Frans Brüggen. blokfluit. Aanvang kwart over acht. Voor precisiewerk aan radio's televisie, auto. speelgoedtremen enz., is dit dë Ideale soldeer- revolver voor vakkundig en accuraat solderen. Voor 220 volt, 60 Watt, 50 Perioden, compleet met kope ren soldeerpunt voor metaal- binding, terwijl het ingebouwde Als speciale Vaderdag aanbieding koopt U nu dit pracht gereed schap voor iets meer dan een tientje. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze robuuste elektrische soldeerrevolvers, met sterk gestroomlijnd huis van kunst stof compleet Vrijdagavond tot 9 uur open. din ttl. cf schrift, bat Zondag is er weer een dienst in 't Venster voor mensen van 18-30 jaar. Dë dienst begint om 10.30 uur o.l.v. ds. W. R. van der Zee. Deze dienst is de laatste in dit seir zoen. De Venstërdiensten beginnen dan weer in september. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Dit is een aanbieding speciaal voor die mannen die hoge eisen stellen aan hun overhemden, maar die hun vrouwen uren strijken willen besparen. Zelfstrijkende popeline over hemden, (beslist niet strijken) een pracht kwaliteit, uitgevoerd in moderne dessins - een fijn streepje In pasteltinten. Nu kiest U ze uit, te kust en te keur, moderne hemden - bij zonder praktisch - beslist zelf- strijkend voor nog géén negen gulden. Een maand lang hebben ongeveer twintig journalisten de nieuwe Esso 10YV-40 die in een motor ontstaat of daarin motorolie „Uniflo" beproefd. Dinsdag 28 mei werd deze proef afgesloten met langs welke weg ook terecht komt, een bezoek aan de Esso Raffinaderij Rotterdam. De wagens die aan deze met het gereden aantal kilometers 1 - toeneemt. Esso huldigt het principe dat het beter is met niet te langdu rige tijdsintervallen dit vuil met de gebruikte motorolie te verwijderen. De maatschappij staat aan de an dere kant garant dat de nieuwe mo torolie ook in gebruiksduur in alle ge vallen een concurrerend produkt is. motorolie-test hadden deelgenomen werden verveëst en de afgenomen monsters werden onder de waakzame ogen van de genodigden in het laboratorium geanaliseerd. „Het was natuurlek een uitgemaakte zaak dat dit onderzoek een zeer bevredigend verloop zou hebben", aldus de heer ir. J. K. P. Sloos, „wij zijn met dit nieuwe produkt niet over één nacht ijs gegaan en voordat deze olie in uw wagens terecht kwam zijn er meer dan voldoende proeven geweest die duidelijk de bijzondere kwaliteiten van „Uniflo" onderstreepten. Twee jaar geleden richtten de ver koopafdelingen van de Europese dochtermaatschappijen van de Stan dard Oil Company zich tot de re- search-organisaties van de Europese Esso-groep met het verzoek een ge heel nieuwe super-multi-grade mo torolie voor het wegverkeer te ont wikkelen. Een nieuw product dat zich qua eigenschappen en prestaties in alle opzichten gunstig zou onder scheiden. De test waaraan de twintig journalisten deelnamen werd een enigszins spectaculaire afsluiting van dit nu geheel voltooide onderzoek n„;„ rt «faat c+elrio 1 iiini iLrllC doch aan de combinatie van beide eigenschappen ontbrak nog het een en ander. Voor de nieuwe super- multi-grade motorolie werd een ge heel nieuwe „dispersant" ontwik- keld die beide eigenschappen in zich verenigt. Toen ein geheel nieuwe basisolie en een nieuw pakket „additives" waren ontwikkeld, bleef de vraag of de' compositie daarvan voldoende smerende eigenschappen zou bezit ten. zelfstrijkende popeline Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zelfstrijkende pope line overhemden >n pastel- kleurige dessins, In alle courante en In dlv. tinten o.a. bleu, beige e rijdagavond tot 9 uur open Citn td. cf schrift, bat Teilingerstraat 79-81 Goudsesingel 51-53 dat Esso in staat stelde 1 juni met „Uniflo" op de markt te verschij nen. Eisen De aan het gevraagde* produkt te stellen eisen werden door de re- search-organisatie als volgt samen gevat: de viscositeitstrajecten van* SAE 10W-30 en SAE 20W-40 moeten wor den overlapt; ergo de nieuwe olie moet een SAE 10W-40 zijn; het moet gedurende de volle ge- bruiksperiode een SAE 40 motorolie blijven; het olieverbruik moet minstens zo laag zijn als bij gebruik van 20W-40 en 20W-50 motoroliën; de olie moet een volledige dis persie geven van zowel bij hoge als bij lage temperaturen optredende drabvorming in benzine- en diesel motoren voor het wegverkeer. de olie moet corrosie volledig* we ren. Nadat de niéuwe componenten atuk voor stuk waren vastgesteld en ontwikkeld, werd begonnen aan de ge bruikelijke serie motorproeven. zo als deze o.a. door de motorfabrikan ten zijn voorgeschreven. De proeven waaraan moet worden voldaan be treffen, o.a. het gedrag bij hoge'tem peratuur, het verwerken vajfc— drab vorming, de controle op roestvor- ming en de controle op slijtage, zo wel van kleppen als lagers. De proe ven werden genomen met benzine en dieselmotoren in de voorgeschre ven typen en volgorde. Zij omvatten de API-MS Sequence Tests en de tests van Petter, Cortina, Peügeot 404, Caterpillar, Hanomag, Daim- ier-Benz. Fiat 600. Falcon. Volvo en MGB 1800. Het verwerken yan drabvorming was een van de belangrijkste onder werpen bij deze motorproeven. Tot voor kort waren de meeste disperge- rende doops in staat óf warme óf kou de „sludge" goed te dispergeren. wagens Met een BMC-1800 motor werd op een proefbank de opgetreden lager- slijtage gemeten en het resultaat hiervan liet geen twijfel aan de ef fectiviteit van de nieuwe smeerolie, ook niet in vergelijking tot andere merken. Ook het door leken zo vaak foutief beoordeelde olieverbruik werd onder de loep genomen. De verbruiksmetingen werden gedaan tijdens wegproeven over lange af stand met drie Europese wagens van Engelse, Franse en Italiaanse make lij. In vergelijking met andere mer ken vertoont de nieuwe super-multi- grade een duidelijk lager oliever bruik. Ook in ons land werden ten slotte met een gunstig resultaat ver dere metingen op de proefbank en in de praktijk verricht ten aanzien van het behoud van de SAE 40-eigen- schappen. Wat de gebruiksduur van één car tervulling van deze super-multigrade motorolie betreft, houdt Esso zich onveranderd aan zijn uniforme ad vies de voorschriften van de motor- fabrikant te volgen. De maatschap pij heeft nimmer aan buitensporige verlening van de olieverversingspe- rioden meegedaan om de zeer een voudige en goede technische reden dat de hoeveelheid verontreiniging, MISVERSTAND OVÈR „DE GROTE VRAGEN" gen" thans in boekvorm bij de uitge ver Buijten en Schippermeijn NV, Val kenburgstraat 106 te Amsterdam en in de boekhandel onder de titel ,,IK BEN DIE IK BEN" verkrijgbaar. In middels is gebleken dat sommige lezers van ons blad een bundeling van de in De Havanloods gepubli ceerde artikelen zonder méér hebben opgenomen maar tevens zijn er enke le hoofdstukken aan toegevoegd. Zij, die zich uitsluitend tot de Grote Vra gen willen beperken adviseren wij daarom hét boek te beginnen bij hoofd stuk III, omdat de eerste .twee hoofd stukken een inleidend karakter dra gen. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als Moeder nu toch de stad in gaat, verdient ze het retourtje tram of bus dubbel en dwars terug door deze aanbieding hagelwit herenondergoed. Prachtige herenrib onder goed van gebleekte katoenen garens. In prima pasvorm goed- blijvend, ook na vele malen wassen, ondergoed uit de series van bij de twee gulden, door Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige herenrib, singlets en slips, in de maten 5-6-7 door elkaar per stuk „V Vrijdagavond tot 9 uur open. CUn td. afschrift, bat

De Havenloods | 1968 | | pagina 17