nonopolé 111% nAV r ill I IIIII I\ Structuurplan van Schiedam ingeleid door ir. Fledderus Felle uitslaande brand verwoest fabriekspand HOUTEN WANDEN GROEN0OO Kerkgebouw Chr. Gereformeerden weer in gebruik KUNSTGEBITTEN «f A 17e jaargan no. 32, donderdag 6 juni 1968 Jm JLê JLA Mikw JmÊ A1 Jy v \r J#JUF Rampzalige ontwikkeling in Amerika UNIQUE f 50,- SOLEX UNIQUE Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen Ter inleiding van het Structuurplan voor de gemeente Schiedam, wordt door de ontwerper, ir. Fledderus een beschouwing gehouden omtrent dc toe komstige positie van Schiedam in het Waterweggebied. Hij constateert hierbij, dat in dit ge bied benevens in het Waterwegge bied in de toekomst naar alle waar schijnlijkheid duidelijke structurele wijzigingen in het sociaal-economi sche patroon voordoen, die zeker ook op de positie der gemeente Schiedam van invloed zullen zijn. Genoemde structurele wijzigingen hebben vooral betrekking op de te cre- eren werkgelegenheid. Het is lang niet ondenkbaar dat vele inwoners van Schiedam in de toekomst op verdere afstand hun werk zouden moeten vin den, terwijl anderzijds de ontwikkeling er toe kan leiden, dat de groei der ge meente. gerekend naar het inwonertal zich vertraagd zal voortzetten. Teneinde de stroom werk- en woon- forensen enigszins te kunnen beperken is het van groot belang, binnen het ka der van de ruimtelijke mogelijkheden naar optimale reservering van ruim te voor werkgelegenheid te streven. Vermeerdering van het aantal ar beidsplaatsen in de komende jaren met ca. 10.000 zal daarom nodig zijn. Het werkgelegenheidsaspect is niet alleen belangrijk maar zeker ook me de bepalend voor de ontwikkeling van het inwonertal. Er rekening mede houdend, dat Schiedam voor velen in het Waterweggebied, wegens haar lig ging. een aantrekkelijke woonplaats kan worden, zou op voorzichtige wijze de verwachting kunnen worden uitge sproken, dat Sihiedam omstreeks 1980 een inwonertal van 100.000 a 110.000 zal hebben bereikt; aangezien de correlatie tussen werkgelegenheid en inwonertal een belangrijke rol in de ontwikkeling der gemeente zal spe len, is het structuurplan niet bij voor baat opgezet, om een zo hoog mogelijk aantal inwoners te herbergen. Hoogstraat 2 Schiedam- Tol, 268808 COMMANDO DER WRAKE GLENN FORD GEORGE HAMILTON De^ botsing tussen van haat ver een burgeroorlog. CinemaScope In- kleuren Columbia 14 jaar DE GEVREESDE HALVE SABEL JACK CANNON - CAMALA DAVIE Een grootse avonturenfilm. ^Technicolor Columbia A.L. GRAFFINEERD (Red lips) JEANNE VALERIE CHRISTINE KAUFMANN 18 jaar Afroteak 7, - 7,75 alles per stuk LUXE WANDPLATEN 220x122 244x122 275x122 cm Essen ƒ47,50 52,50 ƒ39,50 Teak ƒ52,50 57,50 ƒ67,50 per plaat, wij zagen voor U op maat Vele andere prijsvoordelen, zie het nieuwe GTOENE BOEKJE Het iconen Omtrent het wonen wordt opge merkt: Op 1 januari 1968 waren in Schiedam 25.200 woningen aanwezig, waarvan plm. 15.500 in het reconstruc tiegebied. De kwalitatieve opbouw van deze woningvoorraad maakt het noodzakelijk, dat in de komende de cennia vele van deze woningen zullen moeten worden gesloopt. Globale schattingen en z.g. kwaliteitsverken ningen wezen uit dat ongeveer 30 pet van de woningen in het reconstructie gebied (plm. 5000) zullen moeten wor den geamoveerd, waar tegenover een geschatte nieuwbouw in dit stadsdeel kan worden gesteld van ca. 2500 wo ningen. Het aantal woningen in het gebied zal afnemen van rond 16.000 tot ca. 13.000. Voor een belangrijk deel wordt dit veroorzaakt door het feit, dat in het gebied dat. als toekomstige city moet worden aangemerkt ruimte voor ande re stedelijke functies, ook parkeren en verkeersdoeleinden zal moeten worden geschapen. De woningvoorraad zal relatief sterker toenemen dan het in wonertal als gevolg van een te ver wachten daling van de gemiddelde wo ningbezetting tot ca. 3,2. Bedrijfsleven De in totaal door de nijverheid in het reconstructiegebied geoccupeerde ruimte bedraagt 68 ha. Het feit ech ter dat een groot aantal dezer bedrij ven in vrij duidelijk afgebakende con centraties binnen het reconstructiege bied zijn gesitueerd, alsook de omstan digheid dat deze bedrijven vrij hoge waarden vertegenwoordigen, zijn fac toren geweest die de vormgeving en bestemming mede bepaald en be perkt hebben. Voor het gebied waar reconstructie het meest dringend is. n.I. de oude stadskern, betekende dit onder meer dat het Schienoko-gebied werd ont zien. Voorts zijn de bedrijvenconcen- traties in het Buitenkwartier en langs de Nieuwe Haven vrijwel ongemoeid gelaten. Binnen het ambacht doet zich een ontwikkeling voor, enerzijds in de richting van winkelambachten en an derzijds in de richting van toeleveren de bedrijven voor industrie en handel. Voorts deze laatste categorie moet de Nadat gedurende enkele maanden de diensten van de Chr. Geref. Kerk van Schiedam zijn gehouden in de kantine van de Schiedamse Cartonna- gefabriek, in vêrband met restaura tie van het kerkgebouw aan de Wa rande, hoek BK-laan, is dit gebouw thans weer in gebruik genomen. De voorzitter van het Centraal Verband, de heer H. Kraan heeft tijdens een bijeenkomst dank gebracht voor rie ruime steun die was gegeven om dit resultaat te bereiken. Tal van ge schenken werden aangeboden en een lid bood een nieuwe klok aan. Een speciale collecte bracht ruim 4000 gul den op. Door koster C. v.d. Kloos wer den enkele dia's over het restauratie werk vertoond. Tal van belangstellen den kwamen hun gelukwensen aanbie den. De verbouwing heeft totaal ruim flOO.OOO gekost. Hiervan is door de ge- gemeente f 10.000 bijeen gebracht. De kerkbanken zijn door zelfwerkzaam heid vervaardigd, waardoor de kosten nog geen f 5.000 bedroegen. Vooral ook de jeugd heeft zich ingezet voor het restauratiewerk. Er is 'n geluids installatie aangebracht, de verlichting is verbeterd. Het kerkezaaltje is even eens opgeknapt. Drieduizend gulden voor een idee Het hoofd van de bedrijfsdienst Wil- ton-Feijenoord Schiedam, de heer H. Roozendaal heeft aan de 37-jarige elektro-monteur P. de Pijper een gra tificatie uitgekeerd van f 3.000 als re sultaat van een inzending voor de ideeënbus. Dit idee richt zich erop, dat indien een hefkraan te zwaar is belast, de ze door een bepaalde instelling auto matisch stopt met lichten. Vastgesteld werd, dat door dit idee veel geld kan worden bespaard doch vooral, dat de veiligheid er door wordt verhoogd. LEOVANlÈftLAND LIJNBAAN 5 0 REPARATIES 1 e klas werk vanaf 5.per reparatie 20-karaats gouden kroon ƒ17.50 kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en fcusllin 32. 34, 38. 45. 49, 49a. W U Hj I Wk voor Schiedam en Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Als wii dit schrijven is niet bekend of Robert Kennedy bezweken is aan de verwondingen van de moord- aanslaa die vlak na zijn grote overwinnina in Californië op hem gepleegd iverd. Of hij zijn broer John Kennedy in het araf zal vol gen of niet. in elk geval doet dat principieel niets af van de afschu welijke en schandelijke manier waarop men in de Verenigde Sta ten van Amerika presidenten en po litieke tegenstanders liquideert. Wederom heeft Amerika een ernstige knauw aan zijn prestige in de we reld te incasseren. Het land dat na de Tweede Wereldoorlog een aroot stuk van de leiding en de verant woordelijkheid over het wel en wee van de mensheid te dragen kreeg, is vol van geweld en moord. Voor zover thans bekend is de dader een Latijns Amerikaan. Vrijwel iedere burger en vreemdeling in Amerika kan een geweer aanschaf fen. ongeacht of hij normaal, imbe ciel of krankzinnig is. Is dit op zich zelf reeds een dwaasheid die de arenzen van een redelijke vrij heid verre overschrijdt, erger is dat angst en onzekerheid in de Verenigde Staten met de daa toe nemen. omdat er volstrekt aeen ze kerheid is dat de moordenaars van John en Robert Kennedy alleen maar op eigen houtje schoten. Het is niet zo vreemd in de drie moordaanslagen op John Kennedy. Martin Luther King en Robert Ken nedy een lijn te zien. Hoezeer de ze drie leiders ook van elkander verschilden en hoewel Robert Ken nedy lana niet die image van inte griteit bezat als zijn vermoorde broer John. zij vertegenwoordigden toch allen het ..betere" Amerika, dat streeft naar verdvoijnina van de rassendiscriminatie en de uit banning van geweld. De vraag is reeds vele malen aeop- perd: probeert een reactionaire clan in de USA de voornaamste exponenten van menselijke en de mocratische beginselen stelselmatig te eliminerenIs het ook déze kliek die achter de schermen zodanig manipuleert dat de oorlog in Viet nam wordt voortgezet? Misschien is deze vraag te romantiserend, maar tóch kunnen talloze mensen over de aehele wereld niet aan het sterke onbehagen ontkomen dat de vloedgolf van geweld die wij thans ervaren aestimuleerd en zelfs a e- leid ipordt. Inmiddels, als Robert Kennedy aan zijn verwondingen sterft, of door de ernst van zijn verwondingen voor het presidentschap wordt uit geschakeld. zijn de kaartan voor het presidentschap en daarmee het leiderschap over a rote delen van onze wereld weer heel an ders aeschud. Dan is immers de populaire Humphrey een zeer goe de kanshebber, nu Mc.Carthy 'lijkt uitgeschakeld. Een vervelende con sequentie van Humphrey's eventu ele presidentschap zou zijn dat de Johnsonlijn waarschijnlijk voor ne- gentia procent zou worden voortge zet. Weliswaar heeft alleen Mc. Carthy expliciet toegezegd een ein de te zullen maken aan de Vietna mese oorloa en heeft Robert Ken nedy tot nu toe slechts over een ..verandering" gesproken, maar al gemeen denkt men in de USA toch dat Kennedy's beleid in vele op zichten verder van Johnson af zou wijken dan dat van Humphrey. Het heeft thans weinig zin nog wat verder te speculeren over de poli tieke consequenties van de moord- aanslaa op Kennedy. Vast staat dat Amerika op een aevaarlijk hellend vlak zit en dat. terwijl het wel en wee van dit land in hoge mate van invloed is op de wereldsituatie. Ra dicale sanerina van de Amerikaan se samenlevina is dringend nood zakelijk in een wereld waarin con flictstof en kernwapens met vernie tiging dreigen. H.V. eis van situering in de woongebieden vervallen, al kunnen specifieke be drijfsvormen in woongebieden worden gesitueerd. De toenemende motorisering zal de behoefte aan ruimte voor autorepara tiebedrijven doen groeien. De toe komstige ruimte voor deze bedrijven in het reconstructiegebied kan worden gesteld op ca. 17.000 m2. Voor de nog te bouwen wijken is dergelijke ruimte opgenomen in de deelprogramma's. De groothandel, vervoer en opslag- bedrijven nemen thans in het recon structiegebied een oppervlakte van on geveer 5 ha in beslag. Het grootste deel daarvan wordt aangetroffen in 't Buitenkwartier. Voor zover de kan toorfunctie overheerst, is een situering in het eitygebied wenselijk. Handha ving is in bepaalde gevallen mogelijk. Een zeer globale benadering van deze ..extra" kantorenbehoefte resulteerde in een vloeroppervlakte van ten min ste 31.500 m2. Aan de thans als kantoor in het re constructiegebied in gebruik zijnde vloeroppervlakte van 17.000 m2 zal dus ten minste 80.000 m2 moeten worden toegevoegd. Ten tijde van de afslui ting van het vooronderzoek was daar van reeds ruim 31.000 m2 in aanbouw. De onzekerheid, veroorzaakt door de hedendaagse ontwikkeling, noopt tot „flexibiliteit" der bestemmingen in de bestemmingsplannen, gebaseerd op dit structuurplan. Dr. Noletstiehting heeft veel om over te denken Het is dezer dagen veertig jaar ge leden. dat de huidige Dr. Noletstieh ting te Schiedam in gebruik werd ge nomen. Gedurende die veertig jaar heeft zuster Ehrentrude, vele jaren als hoofd van de kinderafdeling, haar werk in het ziekenhuis verricht. In de tweede helft van deze maand zal een ingrijpende verbouwing van de oude klasseafdeling en van de polikliniek voltooid zijn. Dit alles is woensdagmiddag tijdeVs een bijeenkomst gevierd. Mr. A. F. A. van Velzen. voorzitter van het Stichtingsbestuur heeft in het kort een overzicht gegeven van al de ze belangrijke gebeurtenissen. Burge meester H Iioelfsema reikte aan zus ter Ehrentrude de haar toegekende koninklijke onderscheiding uit, de gouden ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Velzen deelde mede, dat verwacht wordt binnen vier jaar een nieuwe vleugel aan het zieken huiscomplex aan de zijde van de Stadhouderslaan te bouwen. In oktober wordt begonnen met ver nieuwen van.de kapel, het laborato rium en het zusterhuis, met als slot stuk de nieuwe vleugel. DE SCHIEDAMSE BRANDWEER heeft een knap staaltje van haar uit nemende geoefendheid en teamwork geleverd tijdens de grote brand die het pand van Kappelhof en Hovingh aan de Dam totaal verwoestte. De genen die het begin van deze brand aanschouwden voorspelden somber dat van de panden aan de Dam niet veel gespaard zou blijven. Doch dank zij het energieke werk van de ruim honderd Schiedamse brandweerlie den onder leiding van commandant De Jager was het mogelijk de vuur zee te beperken tot liet pand, dat van Dam tot Korte Haven in vlam men stond. Toen onder-commandant Keuze- liowio met het eerste voertuig op de Dam verscheen flitste ook hem de gedachte doof het hoofd: „De hele Dam gaat er aan." Niet alleen dat zware rookwolken dreigend boven de panden uitkolkten doch op een gege ven moment sloegen de vlammen naar alle kanten uit en zetten het enorme Dahd in lichter laaie. Met pen werd groot alarm gegeven en rukten alle materieel en manschap pen van de Schiedamse brandweer •uit. Bovendien liet commandant De Jager een verzoek om assistentie uit gaan naar c|e Rotterdamse en Vlaar- dinase brandweren, die enkele mo torspuiten stuurden, die evenwel in reserve konden worden gehouden. Het blussingswerk in de smalle straat en ook de beperkte ruimte aan de Korte Haven was niet zon der gevaar en mede doordat diverse vaten met chemicaliën ontploften, werd de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht genomen. Het is me de daaraan te danken, dat niemand letsel van enige betekenis heeft op gelopen. Met 20 stralen werd de vlammen zee ingesloten en zodoende kon men de aangrenzende panden behouden. Voor alle zekerheid had men enkele percelen zoveel mogelijk ontruimd en uiteraard kon waterschade niet ge heel wordep voorkomen. Na twee uur hard werken had men het gevaar voor uitbreiding bezwo ren. Toen stonden alleen nog de mu ren overeind. De N.V. de Waard heeft twee ge vaarlijk naar voren hellende muren gesloopt. De brandweer heeft nog ge ruime tijd een post bij de puinho pen achtergelaten, waarbij enkele malen moest worden Opgetreden, om dat smeulend vuur weer begon op te vlammen. Het is nog gebleken, dat onder de grond bij het perceel zich een tank bevond, die nog maar juist met vier ton terpentine was gevuld. De aan dacht van de brandweer werd bij het uitbreken van de brand hierop ge vestigd. zodat speciale maatregelen ter voorkoming van een ontploffing werden genomen. Van de zijde van de directie is nog geen schadebedrag opgegeven, doch deze loopt in de ton nen en het is de vraag of deze ge heel door de verzekering wordt ge dekt. De aangrenzende ijzerhandel Jan sen kreeg ook zware brandschade, evenals het levensmiddelenbedrijf de Groot, slagerij De Water, banketbak kerij Scheffers en kapsalon Violette. Bii het uitbreken van de brand na men de twaalf klanten die juist in behandeling waren en vijf kapsters ijlings de vlucht. To( degenen die zich op de hoog te kwamen stellen van de brand be hoorden het hoofd van het arrondis sementsparket van de rechtbank te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoe ven en de substituut-officier van jus titie mr. J. D. de Jong. aanbieding MINIMAAL voor uw oude fiets of brommer bij aankoop van een zie pagina 3. SWAMMERDAMSINGEL 25 ST. LIDUINASTRAAT 52 SCHIEDAM. Er is weer een flink stuk oud Schiedam aan het verdwijnen; het gedeelte Vellevest-Kethelstraat wordt thans onderhanden geno men. Uiteraard verkeerden de pan den in slechte staat, een aantal werd nog als pakhuis benut. Vorig jaar brandde de zakken- handel uit en sindsdien hebben zo wel brandweer als B.B. een dank baar gebruik gemaakt voor dit bij uitstek geschikte oefengebied. In die omgeving stond eertijds de bekende stalhouderij en her café- Bijersbergen, waar heel wat feesten zijn gevierd. Het steeds meer in verval ge raakte gebied is jaren zo blijven liggen. Nu wordt een open vlakte geschapen, die nieuwe mogelijkhe den biedt.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1