I9.75 8. 9. Motorpaleis geeft opheldering Rotterdam herdenkt Erasmus met uitgebreid programma Pinksteren: adem scheppen DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JUNI 1968 In 1969 is het vijfhonderd jaar geleden dat Desiderius Erasmus in Rotterdam werd geboren. Waarschijnlijk enkele dagen na z«n geboorte is hu naar Oouda gebracht waar hij is opgevoed en zijn jeugd heeft doorgebracht. Rotterdam echter komt de eer toe het grootste deel van de feestelükheden r„nd d^ vijfhonderdste geboortedag te mogen organiseren. Bazel, Londen en Freiburg hebben eezegd alles aan Rotterdam over te laten. In 1966 werd op initiatief van de toenmalige wethouder van kunstzaken, mej. J. Zeelenberg het Comité Erasmus-herdenking 1969 b i) e e n g e r o e p en. De her den king moest een internationaal karakter dragen, aangezien de betekenis van voor hebben, dan kan men altijd nog in 1970 terecht. Alle huisjes zijn na melijk demontabel en zullen tijdens het Evenement 1970" weer opge bouwd worden. Deze plannen zijn de volgende: Op 26 april 1969 wordt in Rotterdam een congress gehouden van historische verenigingen, gewijd aan de figuur van Erasmus. 's Avonds kunnen de deel nemers in de Rotterdamse Schouw burg een opvoering bijwonen van „Erasmus, Spel van het Humanisme' van Garmt Stuiveling. Dit spel schreef prof. dr. Stuiveling ter gele genheid van de vierhonderdste sterf dag van Erasmus in 1936. Het spel werd toen door de Rotterdamse stu denten ten tonele gevoerd; nu zullen het De Maasstadspelers zijn. maar wederom onder regie van Gerard ^Rotterdamse en Bazelse middelbare scholieren kunnen deelnemen aan een vertaalwedstriid. Zij zullen een latijn- se tekst van Erasmus moeten verta len. De winnaars krijgen geldprijzen en een verblijf van vijf dagen m Rot.- terdam (voor de Bazelse scholieren) of in Bazel (voor de Rotterdamse scholieren). Openluchtmuseum Het klapstuk van deze herdenking vormt wellicht de openluchttentoon stelling op 't Schouwburgplein. Dit plan heeft ten doel de figuur van Erasmus en de tijd waarin hij leefde voor het grote publiek naderbij te brengen. Er zullen zestiende eeuwse huisjes ge- bouwd worden, een soort openluchtmu- etiket Nu een UNIEKE AANBIEDING ir Terlenka 55/45 pa ntdloilS. Ook lichtgewicht. In I diverse kleuren. I Bijpassende zelfstrijkende sporthemden in rijke verscheidenheid van kleuren en dessins. Serie 1 in rijke VERKOOP OOK VRIJDAGAVOND Geen telefonische of schriftelijke orders hl Beiieitondsclaon-SlaghikUraal ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN Win LEIDEN seum. en de voorwerpen erin moeten een idee geven van het leven uit die tijd. Reproducties van zestiende eeuws prentmateriaal van grote gebeurtenis sen uit die tijd zullen eveneens te zien zijn. Verder zal een poging worden gedaan de betekenis van Erasmus voor zijn tijd en voor onze tijd in het licht te stellen. Leden van het Nieuw Rotterdams Toneel zullen tijdens de ze tentoonstelling in de openlucht of in het Piccolo Theater fragmenten uit de Colloquia spelen. De colloquia. sa menspraken. die Erasmus heeft ge schreven genoten in zijn tijd een gro te bekendheid. De problematiek die zij behandelen is nu nog zo actueel, dat de samenspraken zich zeer goed lenen voor uitvoering op het toneel. Begin 1969 wordt in Museum Boy- mans van Beumingen de tentoonstel ling „Erasmus en zijn tijd" geopend. Niet alleen voorwerpen van kunsthis torische waarde, zoals schilderijen, prenten, beeldhouwwerk enz, zullen worden bijeengebracht, maar ook au thentieke gebruiksvoorwerpen uit het persoonlijk bezit van Erasmus. Bazel dat een van de rijkste collecties Eras- mania heeft, heeft reeds toezegging gedaan, dat een aantal van de kost bare stukken in bruikleen zal worden afgestaan. Geleerden uit verschillende Europe- se landen en Amerika zullen spreken op het belangrijke internationale his torische congres, dat van 27 tot en met 29 oktober in De Doelen wordt gehouden. De openingszitting is in de dan he lemaal gerestaureerde Laurenskerk. In het kader van dit congres wrdt. eveneens in de Laurenskerk, de Eras musprijs 1969 uitgereikt. Opdracht Het congres wordt besloten met een feestelijk concert in De Doelen door het Rotterdams Philharmonisch Or- kest. De Rotterdamse kunststichting heeft op verzoek van het gemeentebe stuur aan Frank Martin de opdracht gegeven een muziekwerk te compone ren. dat geïnspireerd is door een texst van Erasmus. Dit werk zal voor het eerst uitgevoerd worden tijdens het ^Ee'n^ndere kunstenaar (welke is nog niet bekend) zal de opdracht krij gen een herdenkingspenning te ont werpen. Hiervoor in aanmerking ko mende personen zullen deze PenJ""S als aandenken krijgen Tensl°t}e ireeft het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk aan de schrijfster Annet vanBattumdeop- dracht verleend een boek over Eras mus te schrijven, dat Sericht is op het lezerspubliek tussen 14 en 18 jaar. Men overweegt dit boek te versprei den onder de leerlingen van het voort gezet onderwijs in Rotterdam en daarbuiten. Radio, en televisie zullen een aantal uitzendingen aan Erasmus wijden, die vooral de actuelebeteke nis van zijn denkbeelden zullen be nadrukken. Dit is dus in korte trekken het pro gramma voor de Erasmus-hcrden- kina. Hoewel het comité steeds zich met nadruk „nationaal' noemt is het hele vroaramma duidelijk geent op Rotterdam. Er is niets nationaals bi], hooastens wat internationaals, door tiet laatste congres. Maar om hele maal eerlijk te zijn: Rotterdam is ook. de eniae gemeente die aaneenivras- musherdenkina heelt aed"c™J?2%i_ da is weliswaar ook een comité opge richt, maar dat zal ziin plannen hele maal naar die van Rotterdam richten. Erasmus wordt herdacht en dat is tenslotte het voornaamste. Het grote publiek dat zich zeker niet nauw met Erasmus verwant zal voelen kan naar de tentoonstelling op het Schouw burgplein aaan kijken en mocht men daar volgend jaar geen gelegenheid WIE WORDT LADY AUTOMOBIEL In het kader van de Internationale Autosportweek Noordwijk wordt de actie „Vrouw achter het stuur ge houden. Het is de bedoeling dat de Nederlandse autorijdende vrouw de gelegenheid krijgt om te bewijzen dat zij haar plaats achter het stuur ten volle waard Is. De vrouwen die dit no dig vinden kunnen deelnemen aan een Verkeerstest, opgesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer. Er zal een aan de vrouw gewijde verkeers- dag worden georganiseerd (op 17 ju ni), met als hoogtepunt de verkiezing van Lady Automobiel. Een deskundige jury zal bepalen rie van de deelneemsters de beste Vrouw achter het stuur" is. Er wordt uitgegaan van een aantal vragen, die verband houden met het hedendaag se verkeer. Deelname staat open voor iedere vrouw, ongeacht haar leeftijd. De enige voorwaarde is, dat men in het bezit moet zijn van een geldig rij bewijs. Lady Automobiel krijgt als be loning een personenauto, merk Hon da N 360, die haar zal worden aange boden door coureur John Surtees. Ver- der zal zij worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Grand Pree, die op 23 juni op het circuit van Zandvoort zal worden verreden. Deelname aan de actie is geheel gratis, men krijgt zelfs een lunch aangeboden. In ver band hiermee moet het aantal deel neemsters beperkt blijven tot duizend. Het is daarom zaak zo spoedig moge lijk een briefkaart te zenden naar: Actie Vrouw achter het Stuur, Van Lenneplaan 2, Hilversum. Program ma en uitnodiging worden dan toege zonden. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Om tijdens de camping nèt zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed - een heerlijk rustbed voor een zonnebad in tuin en als meest luxe luierplekje voor strand of terras - dat zijn deze opklapbare veertjesbedden, die U nu uitzoekt voor nog géén twee tientjes. Comfortabele rustbedden, makkelijk op te bergen en mee te nemen in de wagen, de prima canvas loper vérend opgehangen het hoofdeinde verstelbaar en rondom versterkt door een speciale band. veldbed Mocht Wim Sonneveld zijn „Nikkelen dergelijke figuren nog echt niet uitge- Nelis" ten tonele voeren als iets uit storven zijn. Onze fotograaf knipte de oude doos, vorige week bleek dat deze veelzijdige muzikant op de Schie- damseweg Bedrijf sscholen Gusto draaien goed In het jaarverslag van I.H.C. Hol land, waarin o.a ook de werf Gusto is opgenomen wordt medegedeeld, dat bij het gehele concern in totaal 4401 personen werkzaam waren op 1 januari van dit jaar, tegen 4427 op ge lijke datum van het vorig jaar. Hier bij bleef het aantal buitenlandse werk nemers nagenoeg gelijk. Tegenover deze lichte teruggang staat echter dat de bedrijffscholen goed bezet zijn met 228 leerlingen. Na diverse besprekingen met de werknemers- vakverenigingen werd een uniforme winstdelingsregeling in gevoerd voor het gehele personeèl. Verder kwam er een nieuwe pensioen regeling voor de beambten tot stand. Hiervoor werd een centraal pensioen fonds opgericht. In de loop van 1967 zijn in de di verse bedrijven vele vergaderingen met ondernemingsraden gehouden, diei ook dit jaar weer het hunne hebben bijgedragen tot de goede gang van zaken in onze onderneming. In het afgelopen jaar werd voor een bedrag van ruim 8 miljoen gul den in de I.H.C. bedrijven geïnves~ teerd. In 1967 waren de bedrijven over het algemeen goed van werk voorzien. Niettemin deed zich in som mige afdelingen een onderbezetting voor. Door de bouw van grote objec ten. waarvoor de opdrachten onregel matig binnenkomen, is een continue bezetting niet altijd te verwezenlijken. De directie verwacht door meer stan daardisatie hierin verbetering te kun nen brengen. In dit verband wil zij De Klop noe men. die gespecialiseerd is in de stan daardcutterzuigers en waar het gehe le jaar een volledige bezetting ge handhaafd kon worden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze tweede etage in de Camping-afdeling deze handige en comfortabele veertjes bedden, het hoofdeinde verstel- hforanje AÖW of blauw. MjfjT 'S/ 70x190 cm K0 voor K Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ttl. of schrift, but. Over een wedstrijd kan je makke lijk een nabeschouwing houden. Veel gesprekken in het begin van de week gaan over de sport van zondag. De laatste dagen van de week nemen we het voetbal van komende zondag vast onder de loep. Of welke sport ons verder mag interesseren. Het vreemde is, dat dat met het Pinksterfeest eigenlijk helemaal niet kan. Want dat is nooit afgelopen. Dat gaat altijd door. Daar zit je altijd De heer Moerkerk, directeur van het Motorpaleis, Mariniersweg 2 te Rotterdam, heeft herhaaldelijk te kampen met ernstige misvattingen bij het publiek omtrent aard en prijs van zijn artikelen. Enkele dagen geleden bijvoorbeeld kwam er een heer zijn zaak binnen om te kijken, zo hij zei, naar die mooie nieuwe Norton. Het bleek een twee dehands BSA te zijn, die voor de verkoop was opgeknapt. De vol gende dag zag de heer Moerkerk een bleke, langharige jongeman met overdreven belangstelling om een lichte Yamaha racemotor heen draaien. Toen hij vroeg, wat de wensen waren, zei de jonge man: „Wat kost dat hippe brom mertje?" Dit soort taferelen is te genwoordig aan de orde van de dag. De heer Moerkerk wijt de misvat tingen aan de welhaast té grote ver scheidenheid van merken en mo dellen tweewielers in zijn show rooms. Dit werkt automatisch ver warring op. Door middel van dit soort publikaties zullen wij trach ten meer klaarheid te bereiken. Als u vandaag of morgen naar het Motorpaleis komt, doet u dat om één van de volgende redenen: a. U komt alleen maar eens kij ken. b. U wilt een motor, brom mer of scooter kopen en u weet precies welke. c. U wilt een twee- wieler kopen maar u weet niet welke. Bij a. is er natuurlijk niets aan de hand. U loopt gewoon eens langs de etalages en geeft uw ogen de kost. Als u sterk bent, gaat u daarna gewoon weer naar huis. Maar het is niet uitgesloten, dat er plotseling een dermate felle be geerte bij u opkomt, dat u naar binnen wilt. In dat geval komt u in categorie c. terecht, waarover straks meer. Nu geval b. U gaat binnen en zegt bijvoorbeeld: „Geeft u mij eens wat folders van de Honda 350". Aan de'hand van de folders herkent u direct het gevraagde model rechts-achter in de zaal. U kunt zich zodoende niet vergissen. U kunt niet blunderend een Yamaha aanwijzen. En de heer Moerkerk hoeft zich niet te staan verbijten op de achtergrond. U kunt zich dus alléén direct naar het gevraagde voertuig begeven, als u absoluut zeker bent. Geval c. Voor u amusant, voor de bedien den vaak een nachtmerrie met blaren en een droge keel. U be treedt de zaak. U zegt niets. Pas als er iemand naar u toekomt en vraagt wat uw wensen zijn, zegt u gewoon: „Dat weet ik niet, maar" (u kijkt snel op de benzine tank van de dichtstbijzijnde brom mer) „Ik vind deze Sparta wel aardig". Als de verkoper helemaal klaar is met zijn aanprijzingen, loopt u naar de volgende brom mer, waarvan u inmiddels de merknaam al hebt waargenomen en zegt „Dit Zündappje bevalt mij". En zo gaat u door, via Puch, To- mos, tot de bediende bij een Solex onwel wordt, en vervangen dient te worden. De volgende verkoper hoeft u het ook niet gemakkelijk te maken. Er zijn er genoeg bij het Motorpaleis. Ten slotte zal er nog wel een over zijn om u een Little Honda te verkopen. Of een Vespa. Of een Peugeot. Of een bougie sleutel. midden in. Je kan en moet je er na tuurlijk wel op bezinnen. Maar niet als op iets, dat afgelopen zou zijn. En daarom zetten we boven dit stuk achter „Nabetrachting op Pinkste ren" drie grote, dikke vraagtekens.. Op onze Pinksterpagina in het vori ge nummer hebben we ons vooral op Pinksterfeest bezonnen in verband met de vernieuwing van de samenle ving Wil daar iets van terecht ko men, dan zal deze met persoonlijke vernieuwing hand in hand moeten gaan. In het Pinksternummer van De Open Deur-Onderweg lazen we een paar uitstekende artikelen, die we graag willen doorgeven. De aflevering begint met een leu ke titelplaat: een paar oudere kloos terzusters, die met hun doorgroefde gezichten kennelijk genieten van het leuke tochtje langs een kabelbaan ergens in de bergen. Eronder staat het thema van het nummer: Adem Scheppen. Ds. Pijlman borduurt hierop als volgt verder: Adem scheppen Adem scheppen is meer dan ade men. Ademen is iets dat een mens doet zonder er bij na te denken. „Doorgaan met ademhalen" bete kent dan ook zoveel als „je er niets - van aantrekken". Ademen is gewoon leven, in leven blijven. Ga je erover nadenken: ik adem.... adem ik nog?, dan kan het juist benauwd worden. Maar adem scheppen is iets meer. Het heeft iets te maken met een mens die, na een hele winter binnen ge weest te zijn, in het voorjaar naar buiten gaat en.... adem schept. Hij ademt nadrukkelijk de frisse, gezon de lucht in (gezegend is hij die die nog vinden kan!). Hij is zich bewust nieuwe krachten op te doen, weer tot het een en ander in staat te zijn. Adem scheppen heeft iets met nieuw leveh te maken. Met een nieuw be gin. Daar wijst ook het woord „scheppen" op. In dit Pinksternummer gaat het over Gods adem, over Gods Geest. Nu hebben we 't niet over onze lange of korte adem, of over onze ruime of bekrompen geest. Hier gaat het over God. Een oud kerklied zegt: Kom. Schepper, Geest, daal tot ons neer. Pinksteren is wel het laatste feest in de serie van de kerk. maar daar mee eindigt het niet. Nu begint het pas. Deze Geest van God schept voor ons, benauwde angstige mensen, adem. We krijgen lucht. En we mo gen op onze beurt aan dit alles, van Christus en zijn Geest, adem schep pen. Op adem komen. Om te leven, echt te leven, met elkaar. Jan Ligthart Ds. Buskes geeft van dit adem scheppen een goed voorbeeld uit het leven van Jan Ligthart, de bekende pedagoog, die zoveel voor de ver nieuwing van de opvoeding heeft be tekend. Eerst heeft Jan Ligthart _op zondagsschool les gehad van een in nemende koekebakker, die diepe In druk op zijn kinderhart heeft ge maakt. Maar na meneer Beekman kwamen anderen, die vertelden over de duivel en de hel. Jan Ligthart heeft daar vreselijk onder geleden. Als hij aan het spelen was, kon de angst voor de hel hem ineens over vallen als een vergif, dat begon te wer ken. Die angst heeft hem nooit van het kwade afgehouden. Ze bedierf veel en maakte niets goed. Als hij er over vertelt, stelt hij de vraag: „Zou de godsdienstige opvoeding geen afstand kunnen doen van dit onchristelijk kinder gemartel?" (ge lukkig dat dit tegenwoordig op de scholen steeds minder gebeurt!) Meneer Beekman heeft hem iets be ters geleerd: „Hij zei dat we elke avond, na ons gebedje, nog moesten zeggen: Heer, schenk mij uw Heilige Geest! Amen! Anders niet dan die paar woorden". Jan Ligthart heeft een moeilijk le ven gehad. Zijn zwaarste strijd was die om het geloof. Als jong onder wijzer verloor hij het geloof van zijn kinderjaren, al hield hij steeds „een slip van de mantel" beet. Later vond hij het geloof van zijn kinderjaren terug. Maar aan het einde van zijn leven begon de strijd opnieuw en was er weer de angst. In alle stilte werd hij begraven. De koningin stuurde witte seringen. Op zijn grafsteen staan de woorden van zijn levensovertuiging: Gods weg is volmaakt! Weet u wat Jan Ligthart vertelt over die raad van meneer Beek man? Dit: „Ik heb het trouw gedaan, jaren achteréén. Of het geholpen heeft? Alleen weet ik, dat vaak, wan neer de verzoekingen van buiten, maar vooral wanneer de lage neigin gen van binnen het mij, volwassene, al te benauwd maakten, de verzuch ting in mij oprees. Uw Heilige Geest, o Heer! En die verzuchting.... was mij een verhoring." Dat is Pinksteren: de Heilige Geest, die ruimte schept, zodat wij weer adem kunnen halen! H.V. DR. J. KRAAN met zes roltrappen naar boven en naar beneden Denk nu niet:... "dat kan nooit wat zijn... een hele heren- parapluie voor nog géén vier gulden..." neen kom kijken en U koopt er vast een! Prachtige stevige herenpara- pluies met 100% nylon be spanning en zeer solide binnen werk, met aparte dop om de baleinen bij elkaar te houden. Een prima parapluie, die tegen een stootje kan, is dat geen fijn cadeau voor vaderdag..., koopt U nu voor nog géén vier gulden. herenparapluie nylon Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zeer solide heren- parapluies met imitatie lederen knop, inclusief ^Sk /3I foudraal, in zwart, éL*/*/ Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ttl. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 20