„Noppensteen" van pater Meijer voor de ontwikkelingslanden Dit jaar eerste fase nieuw industrieterrein Moerdijk g PÜNTJES en BOLLEK Schenkingen voor het Stedelijk Museum Serieus lego-spel voor volwassenen tMfWo- Uitreiking van prijzen toneelwedstrijd <5- DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JUNI 1961 Pater Piet Meijer, Rotterdammer van geboorte, missionaris van beroep, knutselaar uit hartstocht heeft speciaal voor de ontwikkelingslanden in Afrika een bouwsteen ontwikkeld, waardoor het in de toekomst mogelijk zal zijn tegen uiterst lage kosten volwaardige constructies te bouwen. Technisch gesproken heet zijn steen „öen noppensteen", de leek zal beter begrijpen waar het om gaat als van een „lego-steen" wordt gesproken. Het is ook het lego-systeem dat pater Meijer op het idee van zijn noppen steen heeft gebracht. Waar de 56-jarige missionaris naar zocht was een „doe-het-zelf-steen", een uit Europees vernuft met Afri kaanse materialen vervaardigd pro- dukt. Want dat is belangrijk. De Afrikaan moet het idee hebben dat de noppensteen zijn steen is, dat de huizen, kerken, scholen en hospi talen die er mee worden gebouwd zijn gebouwen zijn. In het kader van de ontwikkelings hulp is pater Meijer's vinding dan ook van groot belang. Het onbegrij pelijke is dat tot nog toe de instan ties die zich met ontwikkelingshulp bezig houden zijn vondst wel interes sant vinden, maar niet bereid zijn het luttele bedrag van f 50.000 te be talen, dat nodig is om het bouwen met de noppensteen van de grond te krijgen. Een onpartijdige instantie als het Rotterdamse Bouwcentrum heeft de noppensteen aan een uitgebreid on derzoek onderworpen. De conclusie van dit onderzoek lui den: 2. De steen kan op eenvoudige wij ze worden gemaakt van ter plaatse aanweizge klei. 3. Ongeschoolde mensen kunnen in korte tijd redelijke gebouwen oprich ten. die kunnen voldoen aan de ter plaatse gestelde eisen. De steen blijft wanneer na enige tijd iets afgebroken of uitgebreid mo,et worden. 4. De noppensteen is in combinatie met cementspecie een volwaardig bouwmateriaal voor grotere construc ties. Met een profiel Peter Meijer zegt: „Mijn steen is geen gewone baksteen. Ik heb er na melijk onder en boven een profiel aangegeven (noppen), zodat ze in el kaar grijpen. Hoe ze ook worden ge legd ze passen altijd in elkaar. Dat is niet iets nieuws, dat in elkaar pas sen. Er bestaan heel wat soorten bouwsystemen gebaseerd op dit prin cipe, maar daarbij gaat het altijd om grote cèmeritblokken. Bakstenen met een profiel zijn niet in gebruik. Het voordeel van bakstenen is dat ze ze gemaakt zijn van klei. En klei ligt inMalawi, waar pater Meijer sinds 1946 missionaris is, als het ware naast de deur. Overal ziet men klei ne en grote termietenheuvels. die uiterst geschikt zijn om bakstenen van te maken". Pater Meijer fabriceert zijn steen met behuln van een kleine steenpers. in Columbia speciaal ten behoeve van de ontwikkelingslanden uitgevon den. Het is de CINVA-RAM. die van grond en cement (één deel cement op tien delen grond) een volwaardi ge baksteen maakt voor bijna geen met zes roltrappen naar boven en naar beneden Is niet in ieder huisgezin de meest gehoorde klacht: „We hebben te weinig kasten"! En ook voor hen, die inwonen of klein behuisd zijn, is er be hoefte aan makkelijk te plaatsen hangkasten met veel bergruimte Handige, demontabele plastic kast, met stevige buisframe, hard-boardplaten, boven en on der voor extra steun, kiest U nu uit voor nog géén twee tientjes. geld. Het probleem is echter dat de meeste ontwikkelingslanden over geen of onvoldoende cement beschik ken. En dat betekent a. dat er geen stenen worden gemaakt, b. dat er niet wordt gebouwd en c. dat de pers staat te verroesten. En dat was pater Meijer een doom in het oog. Hij zegt: Zodoende ben ik gaan zoe ken naar een bouwsteen die geen geld kost". En de uitkomst van het zoeken was de legosteen of de steen met inge bouwd vakmanschap. Want iedereen kan met de steen van pater Meijer zijn eigen huis bouwen. Maar het ver nuft, zit nogergens anders. De noppen steen biedt de Afrikaan de mogelijk heid te bouwen, zoals hij altijd ge wend is geweest te bouwen. Met klei, met boompjes, met bamboe, met ste- nen. Pater Meijer: ,,In een bouwkun- deboek vond ik een steenverband dat veel in landen wordt toegepast waar aardbevingen zijn, het zogenaamde „ratten-val-verband". In dit systeem ontstaan holtes waarin betonijzer wordt gezet en die later worden op gevuld met beton. Toen was ik er. in plaats van betonijzer bamboe, vooral op de hoeken van muren om de verbindingen met het dak te ma ken". De noppensteen biedt de mogelijk heid om zelfs zonder specie te bou wen. De dunne klei die in de holtes wordt gegoten vult alle hoeken en gaten op. Maar men kan klei of ce mentspecie op de stenen doen. Het Bouwcentrum spreekt dan van een volwaardig bouwmateriaal voor gro tere constructies. Pater Meijer: „Voordat ik met ver lof kwam heb ik .enkele muurtjes ge bouwd van stenen, die we na ze ge perst te hebben in een proefoven had den gebakken. Een muurtje vulden we met klei op. één met slappe be ton. Ze werden gebouwd door jon gens, die nog nooit een steen on de andere hadden gezet". Het Stedelijk Museum Schiedam heeft in het afgelopen jaar de vol gende schenkingen ontvangen. Carol Baldwin-Cicero, 355 Moun tain RD, Englewood N.J.-U.S.A.: ets The Veil"; Carmen Cicero, 355 Mountain RD, Englewood N.J. U.S.A.: gouache; Hans Breder, Uni versity of Iowa, School of Art, Iowa City Iowa USA: 3 dimensionaal re flectie object; Hilke Breder: 1 ets; Ulfert Wilke, 105 W. 27th Street, New York City, N.Y.-USA: 1 monotype; Arnold Schmidt 67 Morton Street, New York City N.Y.-USA: 1 schilde rij- Frank Roth, 240 E 15th Street, New York City N.Y.-USA: 1 gouache collage; Francis Celentano, 369 Se venth Ave.. New York City N.Y.- USA: 1. silk-screen; Luis Camnitzer, Fairleigh Dickinson University, Flor- ham-Maddison Campus, Art Depart ment, Maddison-New Yersey USA: 1 lino op linnen; Liliana Porter (Cam nitzer, adr. z. Luis Camnitzer: 1 ets. Prof. ir. S. J. van Embden te Delft; 1 nikkel plastiek (Haagse beelhouwer Lancelot Samson); weduwe E. D. L. Lechner-Oosterman te Voorhout: 2 portretjes (vermoedelijk Edellie den van Spieringshoek)G. J. van Rasteren te Raamsdonkveer: Huis- houdmangel, kuipersgereedschap o.a. horletoet, kloofijzer, zet, bondel- blikstamper. buizenstomper; H. W. Meihuizen te Schiedam, Reisschrijf- kistje (mahoniehout met pluche be kleding en zilveren intstel) schaak spel van kopermessing en een schaak spel van ivoor en een geborduurde parapluie-overtrek uit ca. 1850; H. v d. Sloot te Schiedam: verveners- schop uit Kethel; mevr. A. de Vries- de Wolf te Schiedam: gipsreliëf 40- 45 copy; W. Dinkelaar te Schiedam: 41 hondenpenningen 1903-1943; Dir. Openbaar Slachthuis te Schiedam: schietmasker: J. Grollé te Schiedam: paspoort 1837: A. C. de Voogd van der Straaten te Rotterdam: 26 aar- dewerkpijpen; O. Frenks te Schie dam: vruchten- of aardbeikop; C. P. v d. Lede, directeur van de N.V. Blankenheijm en Nolet's distilleerde rij te Rotterdam: 1 hydrometer in mahoniehouten doos; Distilleerderij J T. Beukers te Schiedam: 2 brand- merkijzers; M. Dirkzwager te Schie dam: 1 reclameprent Wed, Florijn Co. Aan het gemeente-Ar chief: mevr. T. Bovenberg-Goris té Bergen op Zoom: aquarel door H. Paradies, voorstellende hét St. JarobS Gasthuis aan de Burgemeester Knappertlaan Aan instellingen van onderwijs en jeugdzorg: Docenten en ouders van 'leerlingen van het gymnasium: een gewassen inkt-tekening van het oude gymnasium, van de hand van de hr. J. W. M. van Hoogdalem, ten behoe ve van het gymnasium. Radioconcert Schiedams Politie Muziekgezelschap In het kader van haar 30-jarig be staan geeft zaterdag 8 juli het Schie dams Politie Muziekgezelschap o.l.v. de heer N. Brilleman een concert voor de radio. Van 19.05 tot 19.30 kan men voor de K.R.O. via Hilversum 2 in de rubriek „Musicerende Dilletanten" het volgende programma beluisteren: „Rule Brittannia". een ouverture, „American Panorama". Jazz fantasie en een mars van Johan Wichers Maandagmiddag 10 juni zal in Mu sis Sacrum een vergadering plaats vinden van degenen, die gedupeerd zijn door de manipulaties van de bont handel Piek De Stichting Waarborg Huishoudraad heeft zich het lot van de gedupeerden aangetrokken en zal trachten tot een regeling te komen. KENNEDY-MARS VAN HAVENVAKSCHOOL Op zaterdag 8 juni wordt door de Havenvakschool voor de 6e maal de Kennedy-mars (80 km) georganiseerd Dit jaar vindt de start ergens in Bra bant plaats om plm. 02.00 uur 's nachts en wordt onder meer via Dongen, Oosterhout, Hoge- en Lage Zwaluwe via de Moerdijkbrug door de Hoekse Waard teruggelopen naar het eindpunt, de Havenvakschool aan de Waalhaven. Een record aantal leerlingen, oud leerlingen, leraren en instructeurs heeft zich ditmaal opgegeven voor de ze lange-afstandswandelingDe ver wachting bestaat dat ruim 175 lopers van start gaan om op zaterdagmid dag tussen 15.00 en 18.00 uur het eind doel te bereiken. Een gemeenschap pelijke maaltijd na afloop voor lopers en verzorgers zal deze sportieve ge beurtenis besluiten. Verrast door simpelheid Vrijdag, en zaterdag verkopen wij deze moderne hangkasten, hoog 150 cm, breed 65 cm en diep 50 cm, mot- yocht- en stof- dicht, het plastic A S)/\ afgebiesd, imMUv .voor^ Vrijdagavond f schrift, b De heer Volbeda van het Bouwcen trum geeft als commentaar op pater Meijer's bouwsysteem: „We waren verrast 'door de simpelheid van het systeem. Het beantwoordt aan alle eisen van ontwikkelingshulp: er wor den lokale materialen gebruikt, de kennis ervan kan gemakkelijk wor- den overgedragen, het kost de Afri- kaan geen geld en wat vooral belang rijk is: het systeem biedt het gewo ne volk de kans er mee te werken en er onmiddellijk profijt van te trek ken". Pater Meijer gelooft dat zijn svs- teem van bouwen zal aanslaan. „De Afrikanen kunnen met deze steen op hun eigen vertrouwde ma nier bouwen. In Malawi bestaat een ministerie voor self-help. De men sen worden op allerlei manieren aan gespoord niet te wachten op hulp van anderen, maar om zelf aan de slag te gaan: „We zijn immers onafhan kelijk". Dat wil zeggen: zelf wegen aanleggen, zelf scholen bouwen en huizen voor de onderwijzers. De be staande bouwmethoden kosten te veel tijd. Met mijn systeem ziet men op korte termijn resultaten. De steen komt als een wondersteen uit de pers. Wanneer ze niet de oven in gaan en dat zal de eerste tijd het beste zijn dan kan na twee. drie dagen met bouwen worden begonnen. Inmiddels is het rapport van het Bouwcentrum in het Engels ver taald en gestuurd naar de Economi sche Commissie voor Afrika in Ad dis Abeba. De heer Volbeda ziet een goede mogelijkheid van toepassing van de noppensteen als de regeringen in ontwikkelingslanden zoud.en besluiten de stenen zelf te maken en ze uit te geven aan mensen met de verplichting hun krotwoning bij de grote steden af te breken en er een stenen huis voor in de plaats te bouwen. En het zelf-bouwen als voorwaarde stelt voor een verblijfs- of werkvergunning. Snel resultaat Pater Meijer, die hoopt op zijn f 50.000, weet precies wat hij ermee gaat doen. „Ik zou beginnen in het meest verwaarloosde gebied in Mala wi. Daar zou ik dorpsschooltjes en huizen voor onderwijzers bouwen, want daar is de meeste vraag naar. Een school van drie of zes klassen zou ik niet in een groot gebouw on derbrengen. maar in aparte klassen, gebouwd rond de gemeenschappelijke speelplaats, zodat het een soort kraal wordt. Het voordeel hiervan is dat men snel resultaat zie. Dat geeft de Afrikaan het gevoel: zie je wel. we krijgen het hier voor elkaar. En als er in één dorp een school staat, wil een ander niet achter blijven". Pater Meijer heeft tot nu toe het lid op de neus gekregen bij instan ties die hij óm de armzalige f50.000 vroeg. Hij zegt: „Toch hoop ik nog altijd dat de een of andere industriëel dit project op zich wil nemén. Het zal minstens f 25.000 en hoogstens f 50.000 vragen. Maar het hoeft niet eens. Er kan een beginbedrag van laat ik zeggen f 10.000 tot f 15.000 gegeven worden. En de rest als de rapporten van mij, de plaatselijke overheid en-of de ker kelijke instanties ontvangen zijn over het resultaat van de start". Pater Meijer verblijft thans in Rot terdam. Hij is bereikbaar aan de Oranjeboomstraat 206. tel. 273288. Wie met hem mee wil bouwen in Mala wi kan geld sturen op zijn giroreke ning 320072. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als de stapels Pocketboeken U boven het hoofd groeien... en U er geen raad meer mee weet, dan is de aanschaf van deze pocketboekrekken geen luxe en zelfs goed te doen voor de jonge lui met bescheiden zakgeld... Zo'r» 3-delig boekenrek vóór pockets, bestaande uit 3 planken (44x11 cm) en 2 zijsteunen, geeft iets gezelligs, staat opgeruimd en is ook voor jongens- en meis jeskamers ideaal. Metalen pocket-boekenrek, in fleurige, moderne kleuren gelakt, opbergplaats voor 100 pockets, nu voor nog géén twee gulden. boekenrek j Vrijdag en zaterdag verkopen wij j'deze handige, metalen Pocket boekenrekken, 3-delig voor de boekenwurmen onder onze klanten, Vrijdagavond tot 9 uur open. Ctin ter. of schrift, bi Nog dit jaar zal worden begonnen met de eerste fase van het nieuwe industrieterrein bij Moerdijk. Deze eerste fase omvat een oppervlakte van 500 hectare. Volgend jaar zal de eerste industrie daar dan kunnen gaan bouwen. Of dit de Shell-Chemie zal zijn of niet, is tot op heden nog steeds niet bekend. Wat de eisen van de Shell-Chemie precies zijn, weet ai- leen de regering, zei dinsdagmiddag ir. F. Posthuma. directeur van het Rotterdamse Havenbedrijf tijdens een persconferentie in het raadhuis van de gemeente Klundert. Onlangs hebben wij uitvoerig ge schreven over dit nieuwe industrieter rein. Inmiddels hebben de ambtelijke molens zeer snel achter de schermen gedraaid. Volgende week reeds zal het bestemmingsplan ter inzage worden gelegd, maar men rekent er nu ken nelijk reeds op dat er niet al te veel bezwaren zullen worden ingediend, zodat men nog dit jaar de eerste spa de in de grond kan steken. Hoewel men met het plan oorspron kelijk mikte op de allergrootste bin nenschepen en kleine zeeschepen, zijn een terrein te verkopen, dat nog on der de zeespiegel ligt. Pas wanneer men in Zuidwest-Nederland over vol doende industriegebied beschikt, kan men weer een gunstige onderhande lingspositie innemen. Ook hij denkt aan zijn toekomst Volle Evangelie samenkomst, LutheFkapel, Nozemanstraat 10b, zondag vier uur dient B- Westerduin. Vrijzinnige kerkdiensten, kerkgebouw Het Nieuwe Verbond, Jagerslaan 9, Zuid, zondag hali elf dr. R. Boeke. Filadelfia Gemeenschap, Centrum Filadel- fia, Espelo 99, hoek Zuider Parkweg zondag Zaterdagmiddag, 8 juni, om half vier zal NRT-acteur Pieter Lutz de prijzen uitreiken aan de winnaars van de wedstrijd „Schrijf een toneelstuk". De eerste prijs, het beeldje „Het ster nenschepen en Kleine zeescuepcu. «ji. renplukkertje" plus een de meningen in dit opzicht wel wat nement (aangeboden door het Nieuw veranderd. De persoonlijke mening Rotterdams Toneel) is voor Jac. J. van ir. Posthuma is. dat bij de Moer dijk ook zeeschepen zullen moeten komen. Hoet groot die moeten zijn, is afhankelijk van de eisen van de in dustrieën. die zich in dit gebied wil len vestigen. Hij wilde die eis ook niet binden aan één industrie, vooral ook, omdat men daar een verscheidenheid van bedrijven wil hebben. „Maar," zo stelde ir. Posthuma, „alle mogelijkhe den zullen opengehouden moeten wor den". Een. groot voordeel van dit nieuwe industriegebied zal zijn, dat de prijs per hectare laag zal komen te liggen. Die prijs zal zeer zeker veel lager zijn dan in Rotterdam en zal in ieder ge val concurrerend zijn met andere ïn- distriegebieden in Zuidwest-Neder land. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat de doorgaande verbindings wegen reeds aanwezig zijn dat er reeds een spoorwegaansluiting is en dat verschillende pijpleidingen reeds vlak langs dit gebied lo pen. Ten opzichte van Antwerpen zal de prijs niet concurrerend kunnen zijn, ómdat men daar de grond aanbiedt beneden-de tien gulden per hectare, dank zij bepaalde voorzienin gen van de rijksoverheid. Ir. Meijer van het Rotterdamse Havenbedrijf legde op de persconfe rentie nog eens de nadruk op het be lang' van dit project. In Nederland zijn.— behalve in Amsterdam geen braakliggende industrieterreinen meer. Dit is een groot nadeel ten op- Noorman, wiens „De kooi" zal wor den voorgelezen door acteurs en actri ces van het NRT: Petra Verbeek, Martine Crèfcoeur, Sacco van der Made, Hans Polman, Hero Muller en Pieter Lutz. De tweede prijs, de verzamelde werken van Heijermans, aangeboden door de afdeling Rotterdam van het Nederlands Toneel Verbond, plus een Piccolo-abonnement is voor Dick van Rossum. Zijn prijswinnend stuk „Opzitten" is enige weken geleden be handeld in werkgroepen van het insti tuut van Theaterwetenschappen in Utrecht. Hij zal zijn prijs niet in ont vangst kunnen nemen, want Van Ros sum zit zaterdag in Tsjechoslowakije. De derde prijs, een Piccolo-abonne ment is voor Leo Pot. Zijn „Astarte en Astarte" is ingestudeerd door de workshop van Mia Esser in Zaandam. Het is waarschijnlijk dat het zater-^ dagmiddag zal worden gespeeld. Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst apotheek Nieuw- land, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. Toen de 68-jarige mevr. P. D.-P. 's avonds omstreeks elf uur op de B.K.-laan wandelde, werd zij nabij het in aanbouw zijnde ziekenhuis door twee jongens van omstreeks 16 jaar 1».™ uui - ..v.. meer jju iü eeu KCUUt overvallen. Haar werd een handtas openbare Bijbelcursus, dinsdag 8 uur van £jjtwerpen jn de eerste met inhoud van plm. f 10 ontrukt, •encontact. plaats maar ook ten opzichte van an- waarna de knapen de vlucht namen. dere industriegebieden. Het is nu een- De vrouw was door het gebeurde he- maal zeer moeilijk aan een industrie vig ontsteld. JAN BROBBEL VanHogendorplaan 152 a Vlaardingen Jan Brobbel, thans zeventien jaar oud, doorliep de 3-jarige L.T.S. Met dit getuigschrift kwam hij di rect in het tweede leerjaar van da opleiding "Draaien" van deWilton- Fijenoord Bedrijfsschool. Hij zit nu midden in de Bemetel-eindexa- mens, zowel praktisch als theore tisch. Na de traditionele Vormings- Kampweek en zijn 4 weken zomer- vacantie zal Jan in éênvan de pro ductie-afdelingen van onze machi nefabrieken worden geplaatst. Hij verdient nu een periodesalaris van f. 263.-- per 4 weken. Heeft ook Uw zoon meer aanleg voor techniek Kom dan met hem eens praten met de chef vande W.F.-Bedrijfsschool, Admiraal de Ruyterstr aat 14,Schie dam,of bel om inlichtingen over de cursus, die half augustus begint. Telefoon (010) 2692 00. Jongerer De-Reddingboot" heeft woensdagavond,om 7.30 uur een gezellige rang", Vondelweg 26 „De Boeme- ■T lekkere broodjes onderweg.?. c, kerk G. v.d. Lin- punt, Boezemsingel 580, Rotterdam, spreker ds. G. E. Bakker, aanvang kwar' Nieuw Apostolische Ke destraat en Hillevliet, d 4 uur, donderdag 8 uur. Spaanse kerkdienst, zondag „Atrium" Karei Doormanstraat 14. Volle Evangelie Gemeenschap, zondag juni 10 l v.„ r Groóthandelsgebouw, preker J. Het Bahal Geloof, openbare gespreksavond in het Nederlands, Iedere donderdag 8 u.-He negouwerplein 6a, Iedere dinsdag 8 uur ln het Engels, Schledamse Vest 118.

De Havenloods | 1968 | | pagina 8