I I 24." Intiem instrument waaraan veel wiskunde te pas komt MEVROUW MENNINGH OVER DE GITAAR: Sparen met hoge rente? Bij Mees Hope hebt u keus uit heel wat mogelijkheden Mees Hope Soepele regeling voor gedupeerden bontzaak „DE LENS"| Werken van Calderara in Stedelijk Museum DE HAVENLOODS DE HAVENLOODS - DONDERDAG 13 JUNI 1968 WIE over „gitaar" spreekt denkt al meteen aan het ideale begelei dingsinstrument voor kampliedjes, dan wel aan de beslist niet onbe langrijke plaats die dit instrument heeft iji beat- en andere bands. Niet zo echter mevrouw W. G Menningh die de klassieke oor sprong van dit snaarinstrument alle recht wil laten wedervaren. Zij ontmoet daarbij vooral onder studenten! veel interesse. Met een groepje van haar Schiedamse leerlingen wist zij zowel vorig jaar als dit jaar de Ida Presti-beker te winnen: Mevrouw Menningh heeft dus een nfir. ®re. 0Pvatting omtrent de gi- eevnl iS "H^ment. dan algemeen het w y*501'?1 1Jt deze vakantieli jd van het jaar kan men menig kam peerder met de gitaar op de rug er op uit zien Hekken. om met meer of rtlmder succes het instrument te ge- pruiken bij het zingen van kampvuur- niet met een versterker, speelt de gitaar ook een belangrijke iol m talrijke bands, doch van dit al les distancieert mevrouw Menningh zich. De gitaar ziet ze voornamelijk als een „intiem instrument", zoals zij dat noemt, waaraan veel wiskunde té pas komt om het goed te kunnen be spelen. Dat wil zeggen, door middel van de berekende trillingen wordt de muziek voortgebracht en ze vindt daarom de gitaar juist het in stru- ment voor degenen die zich met wis kunde bezig houden. Zij heeft deze mening in de praktijk opgedaan. Mevrouw Menningh woont in Schie dam aan de 's-Gravenlandseweg 648 In de ruime kamer treft men —be halve instrumenten ook tal van stoeltjes aan. die op lesavonden door oe teerlingen worden bezet. Doch be halve haar eigen club- en privéles- sent is zij ook verbonden aan de Delft- se Muziekschool. De eerste liefde van mevrouw Menningh voör het snaarin strument ging uit naar dg viool maar ze bekent, dat de gitaar in dat op zicht de viool heeft verdrongen Al betekent dit allerminst, dat zij deze veronachtzaamt, want mevrouw Men ningh geeft ook vioollessen Ze ont ving haar gitaaropleiding o.a. van Koos Tigges, hoofdleraar aa n het Conservatorium te Rotterdam en Dick Visser, hoofdleraar aan het Con servatorium te Den Haag. Maar reeds eerdei, en dat is in feite van haar jeugd af, studeerde zij viool. Reeds in 1935 gaf'zij les aan de toenmalige Schiedamse Muziekschool later aan de Delftse Muziekschool Zij is in het bezit van het Staats-viooldi- pioma en het Gehrels-getuigschrift benevens het certificaat va n Orff Reeds vaker behaalde zij met haar ensembles van eigen leerlingen prij zen Het vorig jaar wist zij met haar leerlingen de Ida-Presti beker, zo ge noemd naar het beroemde gitaarduo te bemachtigen. Deze beker moet driemaal worden gewonnen teneinde definitief eigendom te worden. Zon dag jl. is de strijd daartoe in Hilver sum gestreden. Men kon een radio- uitzending hiervan horen dinsdag jl en ook op dinsdag 18 juni om 12 uur via de AVRO. Het afgelopen jaar prijkte de be- ker dus in de kamer van mevrouw Menningh. Vorig jaar behaalden An neke Munnik en Rob Poelman de le (aan parkeerruimte is al evenmin gebrek) Natuurlijk wilt u uw spaargeld zp rendabel mogelijk maken. En het is plezierig dat u-daardoor bij Mees Hope veel kanten uit kunt. Zo kunt u sparen op een obligatie- rente-rekenrng.een wisselrente-rekening of bijvoorbeeld een termijn-deposito. Moeilijke namen voor gemakkelijke spaarvormen, waarvan wij u graag adviseren welke het best bij uw omstandigheden past. Komt u eens langs, er ligt een informatieve folder voor.u klaar. Of vraag telefo nisch inlichtingen.'Ons nummer is 010 - 269036. bankiers SCHIEDAM Dit jaar gaan wij de Vaders eens extra verwennen (dit mag ook wet's) en hen verrassen met «en supermooie Satin-feutre pyjama. U kent ze wel, van buiten zacht en glanzend als zijde, van binnen behaaglijk geruwd, nu voor Vaderdag voor nog géén twaalf gulden. Een merkpyjama in luxe uit voering, en al is de prijs voor U en menig vakman een raadsel.., vraag niet waarom r kom Satin-feutre Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe Satin-feutre heren pyjama's, kleurstellingen prijs, terwijl Nino van Raven, Jeanet Hamersma, Rob Poelman, Anneke Westerbeek en Mieke Munnik voor de 2e prijs zorgden. Alvorens deel te ne men aan het Gitaar Concours van dit jaar, georganiseerd door de Neder landse Gitaarvereniging, werd aan de Stedelijke Muziekschool te Delft een copcert gegeven speciaal voor het verkrijgen van een waarderingscijfer voor de deeïnemenden. Hieraan werd deelgenomen door het Gitaarensem ble-Delft, het duo Wilma-Marja en Ni no •Sonneville-Van Raven allen uit Delft, en door de Schiedamse leerlin genduo's Anneke-Mieke, Anneke-Rob, Jeanet-Jan en het Gitaarensemble Schiedam. Het duo Jeanet-Jan kwam hierbij het beste uit de bus, gevolgd door Anneke-Rob en het Schiedamse ensemble. Geestelijke ontspanning Nu ontdekte mevrouw Menningh dat vooral studenten belangstelling hebben voor de gitaar. Ze vindt dit ergens wel verklaarbaar, niet alleen vanwege de wistardige - combinatie maar ook, omdat veel studenten in de gitaar het instrument vinden, dat geestelijke ontspanning brengt. „Ieder instrument heeft zijn eigen moeilijkheden", aldus mevrouw Men ningh. „Voor de gitaar is het vooral de aanslag en de greep met noodza kelijke grote trefzekerheid". Aan de componist Goviat hebben de min naars van het gitaarspel veel te dan ken, Er is een ruim klassiek oevre. Van Ferdinand Carulli zijn er diver se werken, van Ferdinand Sor, Leo nard Call. Francisco Tarrega en an deren. „Je kunt niet alleen ten genoege van het publiek spelen, maar in de eerste plaats voor jezelf", aldus me vrouw Menningh. En ook de zang be hoeft hierbij niet te ontbreken. De gi taar mag in het algemeen de laatste jaren wel aan belangstelling hebben ingeboet, mevrouw Menningh geeft toch altijd nog aan plm. honderd leer lingen les. In de tijd toen de mando line een belangrijke plaats in het mu ziekleven innam, werd ook aan de gi taar meer recht gedaan, doch er is altijd nog ruime belangstelling voor het instrument, dat uit Arabië zijn weg vond naar Spanje en rond de 16e eeuw dezelfde plaats in het muzikale leven innam als later de piano. Voor tweede maal En nu is zondag jl- voor de twee de maal de Ida Presti-beker ver overd. Het was trouwens wel een suc cesvolle deelname voor mevrouw Menningh en haar leerlingen, want zowel de eerste als de tweede prijs sleepten zij in de wacht evenals de zgn. „zaal-prijs", die door het pu bliek wordt toegekend. Jeanet Ha mersma en Jan Koster hebben er voor gezorgd, dat de wisselbeker mee terug kon worden genomen naar Schiedam. Zij brachten een 16e eeuws stukje benevens de Tremolo Etude van Francici Tarrega. De zaalprijs werd gewonnen door Nino Sonneville- van Raven en het Vedel-kwartet be staande uit Erik Leeuwarde, Marian Wilmer, vedel, Cecilia Hulscher alt- vedel en Irmgard Menningh cello. Uitgevoerd werd het gitaar-concert C van A. Vivaldi. Anneke Munnik en Rob Poelman behaalden met dë weer gave van het Duo van Ferdinando Sor de tweede prijs. A Een bril ^5echt naar wens koopt u bij C. J. Stuif i Keuze uit duizend en een mo- dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 Tel. 236055. Peppel weg 131 - Tel. 188465. 5 Waarschijnlijk ongeveer 60 vrouwen zijn gedupeerd door de manipulaties van de Schiedamse bonthandel P. Maandagmiddag is op initiatief van de Nederlandse Stichting Bonthandel en in samenwerking met de Neder landse Huishoudraad een vergadering gehouden in gebouw Musis Sacrum te Schiedam teneinde te bespreken, op welke wijze de gedupeerden zoveel mogelijk schadeloos gesteld kunnen worden. Na overleg tussen beide organisaties werd door de heer S. Reimer, voorzit ter van genoemde Stichting bekend ge maakt, dat men bereid is in zoverre betrokkenen tegemoet te komen, dat een bontmantel kan worden gekocht waarbij geen winst zal worden bere kend, hetgeen neerkomt in het alge meen gesproken op ongeveer een der de van de normale prijs. Er zijn ook nog andere mogelijkhe den opengesteld voor gedupeerden met werkirtg over lange termijn. De ongeveer 45 leden van de stichting Bonthandel, die sterk zijn geselec teerd en aan diverse eisen hebben te voldoen, hebben zich bereid ver klaard aan de regeling mee te wer ken. In het Stedelijk Museum Schiedam wordt tot 24 juni een expositie gehou den van werken van de in 1937 te Den Haaa aeboren kunstenaar Bonies. die aan tal van tentoonstellingen in het. buitenland heeft deelgenomen. Tot 1 iuli is er een tentoonsteüina van wer ken van Antonio-Calderara uit Milaan. Over ziin werk schrijft de directeur van het Stedelijk Museum, de heer J. Paalman: ..Al in het vroege werk van Calderara, ontstaan in de jaren 1925 en later, vinden we een schilder, die goed gelijkende portretten, stillevens Is vaderdag géén mooie gelegen heid om eens een paar prachtige nieuwe pantoffels voor Vader té kopert. HerenpantolïeUj, uitgevoerd met een sterke cosy-zool. Prinja afgewerkt en goede pasvorm. Nu verkopert wij deze fijne, prettig zittende pantoffels in een mooie tint brui» géén vier gulden. Vrijdagavond tot Op het kruispunt van de Horvath- weg—parkeerterrein station gaf de 20-jarige monteur F. J. de J. met de door hem bestuurde auto geen voor rang aan de 24-jarige straatmaker Th. H. J. v.d. P. uit Rotterdam- Er volgde een botsing, waardoor beide voertuigen zwaar werden gehavend De 20-jarige winkeljuffrouw C. J.liep verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Uit de auto van de 33-jarige recla meschilder J. A. J. aan de Rem- brandtlaaa is een radio gestolen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fraaie herenpantoffels met cosy-zool, in bruin, en in Vrijdagavond tot 9 ui Géén UI. of tch en landschappen niet schildert met de intentie om cfc gelijkenis goed vast te leggen, doch om de kleurval. de verandering van schakeringen te vat ten m een palet, dat ons naast Seu- rat doet denken aan Morandi. Hij schildert zijn onderwerpen zo licht, dat het de beschouwer moeilijk valt. om in het transparante beeld het on derwerp te herkennen. Wellicht zou ook na 1956 dit figu ratieve werk. met een vanaf die tijd monochrome inslag verder zijn ae- transpareerd. tot het kleine kleurju- welen waren, kleuriuwelen zonder schittering, doch met een diepe gloed. De geometrisering van ziin werk van af 1957. met als resultanie ziin eer ste volledig abstracte schilderij in 1959. brengt hem op een. andere weg. die echter geen nieuwe weg is. Het is een weg. die door hem in 1925 reeds is aangegeven, door in Dlaats van het onderwerp zelf. de maat van het licht op dé onderwerpen te laten doorklinken. Indien we spreken over Antonio Calderara en de maat van het licht, dan klinkt de uitspraak van Carlo Belloli ons vertrouwd als deze stelt: „voor Calderara zijn kleur en vorm niet te scheiden en deze richten zich altiid op een hogere, door het licht bepaalde, formele eenheid". Wellicht is het die formele eenheid, die som migen weerhoudt in het werk van Cal derara door te dringen. Het is geen werk. dat én door de vorm èn door de kleur direct de beschouwer aan spreekt. „Zij zijn", zo zegt Murilo Mendes in een monografie over Cal derara. „niet voor een directe con sumptie. doch voor één van lange duur". Ik ben er van overtuigd .dat het werk van Calderara hier in Neder land, een land waarin eens „de Stijl" haar verniëuwingsarbeid begon ten volle zal warden verstaan. Doch men zal hiervoor de ruimte van het werk binnen moeten gaan. de lijnen vol gen: men zal zich moeten vereenzel vigen met de vormen om te kunnen doordringen tot die kleurharmonie: misura di luce de maat van het licht, waarmee Calderara ons con fronteert in zijn werk; werk. van waaruit een stilte tot ons komt die gegrondvest is op de lange reeks ex perimenten sinds 1925. toen zijn ge schilderde landschappen transparant als een aquarel waren, zijn figuren als lichte schaduwen gestalte kregen tot aan de hechte eenheid van kjeur van vanc]aas Uitge- ~"*J het begrip van haar OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Bachplein 97. Telefoon 353847. kristalliseerd volkomenheid in de licht: misura di luce' het ingebroken is in de kantine van HBSS, waar uit de niet-afgeslotenju- ke-box en speeltafels totaal ƒ40 werd gestolen en voorts drie sloffen siga- Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bjj kontrakt y 17 16 15 - 14 ct. p. mm. J Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas- sluis, Hoek van Holland, Krim- y penerwaard en „Holland Sil- houet" in Gouda mogelijk. j TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons t verspreidingsgebied woont, be- hoort De Havenloods te ontvan- gen. Mocht u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door i onze lezers-servicedienst nabe- t zorgd. Geslaagden Willem de Zwijger ulo ii™00» hei e™5?ea v— ling van de Willem de Zwijgerschool I vuur Hed ZAh volgende leerlingen geslaagd: e Handelsulo-afd«- zodat werd besloten, dat de betrok kenen, die uiteraard moeten kunnen aantonen tot de gedupeerden te beho ren, zich kunnen wenden tot léden van de Stichting waarna verder in overleg met de Huishoudraad getracht zal worden tot een overeenkomst te ko men. Genoemde bonthandelaar die thans een gevangenisstraf öhdergaat, was in financiële moeilijkheden geraakt, en als gevolg daarvan, had hij in som mige gevallen bontmantels tweemaal verkocht en in bewaring gegeven bont mantels te gelde gemaakt. De vergadering werd bijgewoond door ongeveer 60 personen en werd geopend door mevrouw A. Vos-Wahnc- cke. presidente van de Nederlandse Huishoudraad, die eerst 'n korte te rugblik gaf op de gebeurtenissen. Ver volgens heeft de heer Reimer een uit eenzetting gegeven van de besprekin gen welke zijn gevoerd om te trach ten gedupeerden te hulp te komen. Vier jassen gered De Stichting tracht in bijzondere gevallen ook de helpende hand te bie den met betrekking tot de bonthandel, zoals thans geschied, hoewel de heer P. geen lid was van de Stichting. Er zijn nog vier jassen „gered" uit de af faire, waarvan er twee dadelijk aan de eigenaressen konden worden terug gegeven, doch over de eigenaressen van beide andere mantels is nog geen zekerheid verkregen. Dit wordt nader onderzocht. Behalve de reeds genoemde moge lijkheden is ook geopperd, om oude bontjassen tegen gereduceerde prijs, dus zonder winst te doen vermaken Uiteraard moet dit onder de leden van de Stichting worden verdeeld, om sommige handelaren vooral dus in Rotterdam en omgeving niet te zwaar te belasten. Het werk moet ook in het zomerseizoen worden uitgevoerd. Men is bereid om dit aanbod voor en kele japen te doen gelden, indien be trokkene bv. thans financieel niet in staat zou zijn tot de aankoop van een andere bontjas over te gaan. Het Stichtingsbestuur heeft tal van brieven ontvangen waaronder ook met minder prettige inhoud. Men zal uiter aard ook moeten beschikken over een kwitantie of gegevens betreffende de kosten van de verdwenen bontjas. „We vonden de gedragingen zo schan- Bij de besprekingen kwamen aller lei persoonlijke ervaringen naar vo ren, waarop het moeilijk was dade lijk een antwoord te geven of te be slissen hoe verdert e handelen. Om die reden werd besloten, dat ieder per soonlijk' de mogelijkheid wordt gege ven de problemen aan een aangeslo tene bij de Stichting kenbaar te ma ken, waarna verder overleg kan plaats vinden. Marian Ilmer, Carla Jongkind, RÜTjöKsYé! lemke Kalfsbeek. Etty Kiela. Maria Koo- T>»„1<»„ "-1 Lemsjpi Paulien v.d. Kraan, a»,» „cuiB^nue- ke Rilsema. Diapa Smit, Ria Wellerdleck. h=„» a Brugge, Louis Hendriks, Alfred Herenregenjassen, lichtgewicht van 65% polyester en 35% katoen, micro poreusgecoat, dat de voorde len van waterdichte en waterafsto tende regenjasstoffen in zich ver enigt. is veilig waterdicht "ademt", dus geen condensatie binnen de jas, geen klamme kleding weegt prak- tischniets «heeftzeergoede kreuk- herstel lende eigenschappen is be stand tegen chemisch reinigen en stevige wasbeurten. Serie 1 Serie 2 ndr. Logedijk VERKOOP OOK VRIJDAGAVOND geen telefonische orders of schrif telijke orders. ♦KOOPAVOND: Onze zaken te ROTTERDAM, SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, HOOGVLIET, ARNHEM en ZEIST zijn VRIJDAGAVOND geopend

De Havenloods | 1968 | | pagina 13