Nog niet „lekker" met strijd tegen luchtverontreiniging •w %gfi| FUUTJES »a BOLLE» Proefalarm wijst uit: Rentabiliteit Glasfabrieken in tweede helft '67 verbeterd i spelbreker in competitie Gevolgen Franse stakingen voor automobielbranche lekkere broodjes onderweg. DEÖAVENLOODS - DONDERDAG 13 JUNI 1968 S'dam 1T zondag Vaderdag Op 20 april is in het Rijnmondgebied een proefalarm gegeven voor die bedrijven, die meewerken aan de luchtverontreiniging. Aan 176 bedirijven werd gevraagd welke maatregelen zij konden nemen om in een kritieke situatie de verontreiniging tegen te gaan. De resultaten vonden de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas en voor Rotterdam en voor Rijnmond, die dit proefalarm hadden georganiseerd, verheugend. Wanneer men echter de cijfers goed bekijkt, is er niet zo veel reden tot blijdschap. Gebleken is namelijk, dat slechts veertig procent van het totale aantal maatregelen werd getroffen. Yan de 176 bedrijven hebben er 58 niet gereageerd. Daaronder bevonden zich zeven bedrijven, die wel maatre gelen hazdden kunnen nemen. Van de bedrijven, die wel reageerden, stel den er 29 maatregelen tot beperking van de stank-emissies voor. Van de 89 overige bedrijven, die dus van me ning waren, dat zij geen maatregelen hoefden te nemen, hadden er naar de mening van de organisatoren, 23 wel voorstellen kurinen doen. Weliswaar vallen de bedrijven, die voor de luchtverontreiniging het belangrijk ste zijn, onder de 29 bedrijven, die wel maatregelen zouden hebben ge troffen, maar het feit, dat er dertig bedrijven waren, die meenden, dat zij niets hoefden te doen, geeft toch te denken. Bovendien is het ook nog zo, dat de maatregelen, die door di verse bedrijven werden voorgesteld, achteraf vaak niet voldoende bleken te zijn. Volgend jaar zal in het Rijnmond gebied een meetnet voor de luchtver ontreiniging in gebruik worden geno men. Onlangs is de apparatuur daar voor besteld. Dan zullen op dertig punten meetapparaten staan, die het gehalte van kooldioxyde in de lucht nauwkeurig in de gaten houden. Bij een ongunstige ontwikkeling wordt contact onderhouden met het K.N.M.I. op de luchthaven Rotter dam, die een weersverwachting geeft voor de komende zeven uur. Is die verwachting zodanig, dat een sterke mate van verontreiniging kan worden verwacht —namelijk wanneer de verontreiniging niet kan ontsnappen of zich niet voldoende kan vermen gen, worden de bedrijven, die daar voor in aanmerking komen gewaar schuwd, in de hoop, dat zij de nodige maatregelen zullen nemen. Deze medewerking is geheel op ba sis vari vrijwilligheid, zo lang er nog geen wettelijke regeling is. Aan een desbetreffende wet wordt overigens thans gewerkt, maar de vele proble men, die met deze materie verweven zijn, maken, dat de wet nog wel lang op zich zal laten wachten. Het is dan ook een kwestie van mentaliteit of de betrokken bedrijven mee willen doen of niet en of zij voldoende maatrege len zullen nemen, zo werd op de persconferentie die deze week over het proefalarm werd gehouden, dan ook duidelijk gesteld. Geen rol eerste keus vinyl de ideale wandbekleding Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij wandvinyl 1e keus, in 8 diverse dessins, 68 cm breed, op rollen van 10,5 ei Het produktieproces is namelijk niet of nagenoeg niet verantwoordelijk voor het ontstaan van stank. Wel bij voorbeeld het stoppen of in gebruik stellen van installaties, het schoon maken van installaties, het aftappen en het vervoer van sterk riekende stoffen en dérgelijke activiteiten. Als het alarm gegeven wordt, zullen de ze handelingen dus moeten worden uitgesteld. Daarnaast zijn er uiter aard nog vele andere maatregelen, die men kan nemen. Indien de toe stand werkelijk kritiek wordt, kan men overschakelen op zwavelarme brandstof. Sancties zijn er dus niet. Indien een aantal bedrijven niet reageert op het alarm of niet voldoende maatregelen neemt bijvoorbeeld wanneer eco nomische factoren toch een rol gaan spelen is er niets tegen te doen. wel zou men dc betrokken bedrijven verantwoordelijk kunnen stellen voor de schade, die zij met de verontreini ging hebben aangericht, maar in het verleden is al duidelijk gebleken, dat het met de bewijsvoering dan zeer moeilijk zit. Mentaliteit Economische factoren spelen nage noeg geen rol bij het achterwege blij ven van het nemen van maatregelen, zo zei de directeur van de Shell-raffi- naderij tijdens de persconferentie. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Voortaan knapt U zelf die kleine karweitjes op, zonder vakkennis of dure materialen... met Vinyl wandbekleding... in een wip, goed en goedkoop! Wandvinyl, de meest practische wandbekleding in 8 verschillen de dessins en van een prachtige kwaliteit. Eerste keus wandvinyl, 68 cm breed, op rollen van 10,5 en 15 meter, per meter voor nog géén gulden. Alle bedrijven, die tijdens het proef alarm meenden geen maatregelen of te weinig maatregelen te moeten ne men, krijgen thans een nieuwe brief van de organisatoren, waarin zij worden gewezen op wat zij hadden kunnen doen. Daarna is het dus weer een kwestie van mentaliteit of zij zich aan die aanwijzingen iets gele gen laten liggen. Ondanks het optimisme van de or ganisatoren van het proefalarm en hoe kunnen de Kamers van Koophan del zich naar buiten negatief uitlaten over hun eigen leden is uit het proefalarm toch wel duidelijk ge bleken, dat het met de bestrijding van de luchtverontreiniging, juist op die momenten waarop de toestand kritiek kan worden en de volksge zondheid in het geding komt, nog niet helemaal „lekker" zit. Gelukkig is het wel zo. dat een flink gedeelte van de bedrijven de bereidheid heeft ge toond iets te doen en dat is dan weer een positief geluid. Het is echter te hopen, dat de overheid niet te lang wacht met het nemen van wettelijke maatregelen, opdat de vrijwillige be reidheid een betere ondergrond krijgt. JAN DIJKSTRA. n Andel (Dankzegging). Juilanakerk Schiedam, 19 u ds. Vrijdagavond tot 9 ^0 GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289): zondag v.m. 10 u ds. A. M. Brouwer, Rotterdam (Bediening H. Avondmaal), zondag n.m. 5 u ds. A. M. Brouwer (voortzetting H. Avond maal en dankzegging). Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103): zon dag v.m. 9 u ds. J. N. Nammensma, (Voor bereiding H. Avondmaal), zondag n.m. 5 u ds. A. van Leeuwen. Pernis. Magnalia Del Kerk (Albardastraat 69): zondag v.m. 10 u ds. G. van Andel, Rotter dam (Bediening H. Avondmaal), zondag n.m. u ds. G. ..De Goede Haven" (Westfrankelandsedljk 1): zondag v.m. 10 u ds. J. Bovenberg, Lei den (Bediening H. Avondmaal), zondag n.m. T "ivenberg (Dankzegging). (Burg. Knappertlaan 29): zon- v .in. iu.30 u ds. J. N. Nammensma, (Voorbereiding H. Avondmaal en Openbare belijdenis des geloofs), zondag v.m. 5 u ds. A. Segger, 's-Gravenzande. Collecten: het éne offer ls bestemd voor: Kerkopbouw, Geestelijke verzorging zee-. Land- en Luchtmacht; Geestelijke verzorging ziekenhuispatiënten en -personeel. Deurcol lecte voor Eigen Jeugd. N.B. Let op de ge wijzigde tijden voor de morgendiensten in „De Ark" en De Julianakerk. HERVORMD5 GEMEENTE SCHIEDAM Grote kerk: 10 u ds. Chr. J. Gail. 's-Gra- maal en Dankzegging. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL Rank: 10 u_ ds. H. J. Groenewegen, - 10 u ds. w. Vons. I. Prot. Bond (Westvest 92): 10.30 u ds. A. D. Klaassen. Geref. kerk (Vrijgemaakt) (Westvest 30): 9.30 en 16.30 u ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer (Lange Kerkstraat 67): 10 en 17 u ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente (Lange Nieuw- straat): 10 u de heer J. Kraima uit Den Haag. Oud Katholieke Parochie (Dam): 10 u II. (is. Hersteld Apostolische Genootschap (Stad houderslaan): 9.30 en 16 u dienst. Leger des Heils (Lange Haven 27): Sa menkomsten 10 en 19.30 u Leiding majoor en mevr. Van Gestel-Verrijk. Gemeente van Jehova's Getuigen (Tuin- laan 50): 18.30 u openbare toespraak. Baptisten gemeente (Gebouw Irene): 19 u Chr. Geref. Kerk (Warande 185): 10 u lees- 3 u ds. Nieuwenhuijzen uit Delft. Herv. (Geref.) Evangelisatie (Ge- Irene, Nieuwe Haven): 10 u ds. J. Ba- Haag, 16 u ds. J. C. v. d. Bergh uit Katwijk aan Zee. U kunt kiezen uit vele soorten haarlak, maar voor Uw haar wilt U toch beslist de beste soort hebben en gebruiken.... Welnu, deze prima haarlak - merk Nina la Roche - bereid met nertsolie (daarom blijft Uw haar zijde-zacht en glanzend), staat van nu af voor U klaar. Een sdperkwalfteit nerts-olie haarlak, die niet plakt, het haar niet vet maakt en zó weer uit- geborsteld is,'in grote bussen, 'nu voor nog géén een gulden tachtig. nertsolie-haarlak Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze spuitbussen Nina la Roche haarlak met nertsolie, met een inhoud van 3 normale blikken van 6 Ounces, Een'mooie plaat, daar niet van, maar even zo goed is dit een van de lucht- vervuilers" Inbrekers op heterdaad betrapt In het nachtelijk uur ontdekte de Schiedamse politie, dat inbrekers aan het werk waren in de kapsalon Mar- lène aan het Broersveld. Via de mo bilofoon werd om assistentie gevraagd en werd de omgeving van het Broers veld afgezet. De politie kon daarna de 38-jarige L.R. en de 33-jarige H F. beiden loswerkman te Schiedam, ar resteren. In de kapsalon hadden zij f 60 en enkele artikelen waaronder een pruik gestolen. Het tweetal had voorts ingebroken in een aangrenzend modemagazijn en daar o.a. acht japonnen buitgemaakt. Afscheid ds- Everaars In de geref. kerk heeft ds. P. R- Everaars afscheid genomen, wegens vertrek naar Groningen-Helpman. De tekst voor zijn afscheidspreek was uit Judas 20,21. Hij waarschuwde zie gemeente zich te verwijderen van God en Zijn dienst, waarvoor in de wereld allerlei signalen zijn op te merken. Namens de kerkeraad sprak ds. J. M. Nammensma die consta teerde, dat de scheidende predikant gedurende zes jaar vol ijver en ener gie in Schiedam heeft gewerkt op verschillend terrein. Reeds eerder hadden de jeugd en diverse organisa ties gelegenheid gekregen afscheid van ds- Everaars te nemen. Als er tijdens het wisselen van de seizoenen in de fabriek nieuwe dessins gemaakt worden ...waarvoor ook weer ruimte moet zijn... dan verkopen wij deze plaidhoezen in leuke ruit- dessins,... guldens goedkoper. En U weet 't,' Uw wagen wint aan comfort en behaaglijkheid met zo'n gezellige plaidhoes over de banken... buitendien spaart U de auto-bekleding en Uw eigen kleding in belangrijke Een grote partij plaidhoezen, in bijzonder leuke ruitdessins, pas send op bijna alle Europese wagens, door elkaar voor nog géén zes gulden. uto-pla'dhoe*en Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mooie kwaliteit plaid hoezen, in blauwe, rode, of groene ruitdessins, voor Euro pese wagens, per stuk, Bijpassende autoplaids voor 9.85 Vrijdagavond tot 9 uur open. aan t»i. of k Toevallig moesten onze hoogst ge klasseerde teams, Schiedam en DHS hun wedstrijden op zaterdag spelen en .toevallig regende het toen erbar melijk, met als gevolg dat de wed strijden geen doorgang konden vin den. Schiedam heeft de reis nog wel ondernomen, maar vergeefs. Toch was rond twaalf uur de consul ge beld en die vertelde dat het terrein goed bespeelbaar was. Het was toen al net zo nat als en kele uren later toen Schiedam in Haarlem kwam. Daar bleek dat de consul ni.et. de moeite had genomen hét terrein van Onze Gezellen te keu ren. maar een willekeurig terrein bij hem in de buurt als maatstaf had genomen. Teleurgesteld en het reis geld armer trokken de Schiedam mers weer naar huis. Zondag gaat de ploeg weer uit. Het moet naar Celeritas en het lijkt er op dat nu toch wel de eerste puntjes mee naar huis genomen zullen wor den. Wellicht heeft de vriendschap pelijke wedstrijd zondag j.L tegen Huil Aces het team wat meer zelf vertrouwen gegeven. DHS moet ook uit en wel naar Blauw Wit. Deze ploeg hoort ook bij de zwakkere broeders en wellicht is dit doorslaggevend voor DHS om ook eens de volle buit mee naar huis te brengen. De thuiswedstrijd ging met 81 verloren. DRZ had zoals in de lijn der ver wachtingen lag weinig moeite met SVO. Het wón met 155. na een ach terstand van 13 in de derde innings. Voor DRZ staat een lastige uitwed strijd od het programma. Het moet namelijk naar- concurrent Zwijn- drecht. waarvan het thuis verloor. DRZ diende een protest in en juist zaterdag Jioorde het bestuur dat dit protest ingewilligd was. Indien het van belang is voor de competitie, zal deze wedktriid overgespeeld worden. We geloven echter dat dit niet nodig zat ziin. want we rekenen zondag op een overwinning van DRZ. Het jaarverslag van de N.V. Ver enigde Glasfabrieken begint met de conclusie, dat de herstructurering, in de tweede helft van 1967 inderdaad volgens de verwachting heeft bijge dragen tot verbetering van de renta biliteit. Met deze herstructurering werd in 1966 begonnen. De winst- na aftrek van afschrijvingen, rente en belastin gen steeg tot f 1.033.000 tegen f564.000 in 1966. Dit resultaat kon vooral worden verkregen door een omzetstijging van plm. 13 procent die voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan de ontwikkeling van de afzet in de industriegroep Ver pakkingsglas. Omtrent de vooruitzichten in 1968 deelt de directie mee: „De stijging van de omzetcijfers werd ook in de eerste maanden van 1968 voortgezet en we vertrouwen erop, dat deze zich zal handhaven, waarbij ten aan zien van de exportafzet van tafelglas enkele markten zich in gunstige ont wikkeling bevinden. Wij verwachten, dat de in 19661967 doorgevoerde herconstruering ook in 1968 zal mee werken aan een geleidelijke verbete ring van de rentabiliteit van de be drijven, waarbij nauwlettend op de kosten- en prijsontwikkeling zal wor den toegezien. In het jaarverslag wordt verder medegedeeld, dat het saldö van de exploitatierekening nagenoeg evenre dig aan de omzet steeg, namelijk van f 7,6 miljoen tot f 8,5 miljoen, dat is met 12 procent. Hoewel kan worden gesteld, dat in het algemeen de kostenstijgingen konden worden opgevangen, moet worden vermeld dat de verbetering van de productiviteit nog onvoldoen de is geweest. Uiteraard is dat een uitvloeisel van het feit, dat de her structurering waarvan de uitvoering eind 1966 een aanvang nam, eerst in de tweede helft van 1967 is begonnen door te werken. Daar wij ons tot doel gesteld hebben de productivi- teitsstijging in onze nog steeds loon- intens-ieve bedrijven ten minste gelij- Vrijdagavond tot 9 uur open. Gtin Ul, of schrift, but. Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagsavonds om zes uur; apotheek van Westendorp Parkweg 207, tel. 267674. Geen zinnig mens kan antwoord geven op de vraag: ..Hoe. lang zal het nog duren voor dé productie-ban den van de Franse automobiel-in dustrie weer gaan draaien?" Een nij pende vraag voor de velen'die daar bij nauw betrokken zijn. Meestal zi'in de buffervoorraden opgesoupeerd en de assemblagebedriiven gesloten. Bij de Citroën is het de populaire 2 CV die het eerst uitverkocht raak te. De assemblagefabriek te Brussel heeft tot 27 mei doorgewerkt en moest toen noodgedwongen haar noorten sluiten. Voor de 2 CV be stond al een kleine levertijd en nu is de kraan helemaal dichtgedraaid. Bii Citroën heeft men veel kunnen ooiossen dankzij de voorraden Dya- ne 4. In het algemeen prijst men zich in de handelswereld van de auto ge lukkig dat de Franse staking niet 2 of 3 maanden eerder is uitgebro ken. Bii het begin van het seizoen zou men harde klappen ontvangen heb ben. Nu. in deze normale afnametijd. heeft men vaak de kopers kunnen helpen. Bii de grote Citroëns bestaan alleen kleurproblemen. de Dyane 6 is volop leverbaar terwijl de Ami's verkocht zijn. Renault is een niet zo overzichte lijke zaak. Daar ging de assemblage oo 24 mei dicht en het is duidelijk dat men hier met vele problemen te kampen heeft. De Renault 4 waar voor al een flinke levertijd bestond, is uitverkocht, terwijl ook de 16 TS moeilijk verkrijgbaar is. Peugeot be schikt over een flinke voorraad en de afleveringen gaan daar gewoon door. Simca Nederland was zeer optimis tisch gestemd toen begin van dit sei zoen een groot aantal auto's besteld werd. Daarvan plukt men nu in dit bedriif de vruchten. Over het alge meen ligt de onderdelen-voorziening gunstig. ke tred te doen houden met de kos tenstijgingen, werden in 1967 verdere diepte-investeringen gedaan, terwijl daarnaast een aantal maatregélen werden doorgevoerd ter verbetering van de efficiency. De afschrijvingen, die vorig jaar dóór een afschrijving ineens relatief hoog waren (f 6,5 miljoen), bédroe- gen dit jaar f 6,1 miljoen, waarin ex tra afschrijvingen ter bereiking tvan het benaderde vervangingswaardepeil zijn begrepen ten bédrage van f 0,2 milj. (vorig jaar f 0,3 milj.). Op de balans zijn deze extra afschrijvingen opgenomen onder het hoofd „Reser ve voor Vernieuwing en Ontwikke ling". De kosten van de reorganisatie die in 1966 en 1967 werden doorge voerd, werden vorig jaar ten laste van de winst- en verliesrekening ge bracht (f772.000). Na voltooiing van de getroffen maatregelen bleek het totale bedrag per saldo f 153.000 ho ger te zijn geweest". Omtrent,, de personeelsbezetting dèélt het verslag mee: „Door de in 1966 getroffen reor ganisatiemaatregelen is het perso neelsbestand in de loop van 1967 ver der verminderd. Ten behoeve van de installatie van een aantal produc- tielijnen in onze fabrieken te Leer dam. werd aldaar tegen het einde van het jaar weer tot het aantrekken van personeel overgegaan. Aan het einde van 1967 bedroeg het aantal werknemers 2486. Hierin zijn ook be grepen buitenlandse gastarbeiders. Vooral in onze vestiging te Schie dam zijn wij nog steeds genoodzaakt werknemers uit het buitenland aan te trekken, terwijl wij ook in Leer dam bij de bovengenoemde uitbrei ding moesten overgaan tot verdere tewerkstelling van gastarbeiders. De behartiging van onze bestaande sociale voorzieningen, met uitzonde ring van de pensioenvoorzieningen, is dit jaar ondergebracht in een centra le Stichting Personeelsfonds' waar aan eveneens door werkgever en werknemers wordt bijgedragen en dat door beiden wordt beheerd". Verpakkingsfabriek Met betrekking tot de groothandel wordt medegedeeld, dat deze met 3 pet. toenam en de kostenstijging grotendeels kon worden opgevangen. De winst van deze bedrijven was ook bevredigend. De directie heeft voorts besloten op de fabrieksterreinen te Maastricht, naast de kristalfabricage een verpakkingsfabriek te bouwen. De productie van deze fabriek zal, naar wordt verwacht, begin 1969 een aanvang kunnen nemen, waarbij de directie hoopt aan de toenemende vraag van de producten te kunnen voldoen. Tot het concern behoren naast de fabriek te Schiedam en die te Leer dam, de N.V. Nieuw-Buiner Glasfa brieken te Nieuw-Buinen, de N.V. Kristalunie te Maastricht en van De- venters Glasfabrieken te Delft. De directie wordt gevormd door de heren drs. G. M. J. Heule en B. Ver meer. De algemene vergadering van aandeelhouders wordt gehouden op donderdag 20 juni in de kantoren aan de Buitenhavenweg te Schiedam. Be halve de gebruikelijke agendapunten heeft de benoeming plaats van een commissaris, wegens periodiek aftre- deru van Mr. Th. Bakker, met als voordracht L De aftredende en XV. J. Pietersen. Ingebroken is in het kantoor van de N.V. Daalmeijer aan de Raam- steeg, waarbij de kantoren werden doorzocht maar alleen een mesje de buit vormde. Eveneens is ingebroken in het restaurant Paviljoen waaruit een juke-box 20 werd gestolen en een telefoontoestel van de muur werd gerukt.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17