Weer of geen weer. De reddingboot vaart JiiIiii Colien M crossmotoren vaNoaM 295r UIT DE RAADSPORTEFEUILLE f&SWm HET RUItEN LAAT HU AAN ANDEREN OVER Uit de Kerken /245r de HAVENLOODS DONDERDAG 20 JUNI 1968 S'dam II De Nederlandse coaster „Res Nova" raakt op 23 februari 1967, 13 mijl ten noordwesten van het lichtschip „Goeree" in moeilijkheden en,ver zoekt per radiotelefoon aan Scheveningen-Radio dringend om redding- bootassistentie. Er staat een noordwestenwind, kracht 8V De zee is ruw. Om kwart over zes 's avonds vertrekt de reddingboot „Koningin Juliana" uit Hoek van Holland en een kwartier later kiest de in Stel lendam gestationeerde „Koningin Wilhelmina" zee. Als de „Koningin Juliana" buitengaats komt, blijkt de zeegang dusdanig te zijn, dat zij vaart moet minderen tot negen mijl per uur. Schipper Grootewboer rapporteert: „We proberen een paar maal volle kracht, maar dat gaat werkelijk niet." Om'tien uur is de boot bij de „Res Nova" en de schipper van de red dingboot meldt: „De bemanning wil zo snel mogelijk van boord. Het scheepje ligt op de zee te steken, maakt water in de machinekamer, de pompen werken niet meer. De ka pitein vraagt of we eerst drie matro zen willen proberen over te nemen, maar hij weet niet welke kant het beste is. We zien van gebruik van het springnet af, het scheepje ligt daar voor te laag. De lichten op de „Res Nova" vallen uit. Om 22.20 uur heb ben we het bekeken en gaan het pro beren. De eerste keer mislukt het, want een flink, verkeerd stuk water smijt onze boot weg. De volgende po ging lukt en we halen er een man af. De derde keer twee man". Te 22.30 uur wordt bericht, dat ook de kapitein en de stuurman het schip wensen te verlaten. Ondertussen is ook de Stellendamse motorredding boot ter plaatse gekomen tn de Hoek se bóót biedt aan, of de „Koningin Wilhelmina" misschien de resteren de twee man wil redden. In het per radio gevoerde overleg tussen beide reddingbootschippers, wordt echter besloten, dat de „Koningin Juliana" ook de tweeandere opvarenden zal redden, teneinde de mensen bij el kaar te houden en hen het snelst naar Hoek van Holland te kunnen bren gen. Om kwart voor twaalf wordt dit uitgevoerd en de bemanning van de reddingboot verleent daarbij eerste medische hulp aan de stuurman die zijn hand heeft gekneusd. Een half uur later wil de kapitein toch weer terug naar zijn schip en schipper Grootenboer gaat dan om kwart voor een voor de laatste maal langszij en zet de kapitein over. De beide red dingboten keren daarop naar hun sta tions terug. Een bergingssleepboot is ondertussen ter plaatse aangekomen. De „Koningin Wilhelmina" keert om half vier in de morgen in Stellen dam, de „Koningin Juliana" om kwart over vier in Hoek van Holland. Zij is dan tien uur in zee geweest. Veel bewondering Zo ongeveer staat deze redding vermeld in het jaarverslag over 1967 van de Koninklijke Zuid-Hollandsehe Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen. Het is er één van de vele die in '67 door de mannen van de Maatschappij zijn uitgevoerd. De Rèddingmaatschappij werkt met ui terst modern materieel. Eén van de laatste aanwinsten is de motorred dingboot „Javazee" die in Rreskens is gestationeerd en waarvoor het geld werd opgebracht door personeel van de Koninklijke Marine. Op de tiende ..International Life-boat Conference" die vorig jaar in Dinard in Frankrijk werd. gehouden, oogstte deze in fe bruari '67 in de vaart gekomen boot internationale bewondering zowel wat betreft haar uiterlijk als haar uit stekende manoeuvreereigenschappen, werkt en aangeschaft". Overigens streeft de K.Z.H.R..M voortdurend naar perfectie. De in specteur van de Maatschappij, de heer B. R. de Jong zegt het zo: „Bij iedere nieuwe boot die op de helling gaat zeggen we: de volgende wordt nog beter.' 'Onlangs heeft de Maat schappij voor Hoek van Holland proe ven genomen met een boot die twee maal zo snel is als de „Koningin Ju liana". die thans in de Hoek ligt. En zij houdt ook een oog gericht op een Engelse en een Amerikaanse boot die weer sneller zijn dan de eerst ge noemde. De proef hield verband met het Deltaplan, dat zoals bekend, het afsluiten van een aantal zeegaten tus sen de Zuidhollandse en Zeeuwse ei landen beoogt. Het betreft hier de Ooster'schelde (Zeegat van Zierikzee), de Grevelin- gen (Zeegat van Brouwershaven) en het Haringvliet (Zeegat van Goeree). Overigens is de toekomst voor het laatstgenoemde zeegat nog niet zeker. Veel hangt af van de ontwikkelingen ten westen van Voorne en de vorm geving daarvan. De mogelijkheid is namelijk niét" uitgesloten, dat daar nog een haven met uitvaart naar zee beschikbaar zal kunnen blijven. Maar zelfs als een dergelijke haven (Stel lendam) zou blijven bestaan, dan nog moet de daar gestationeerde boot een kustlijn van ongeveer 40 mijl „over bruggen", namelijk tot aan de Wes- terschelde. Wanneer ook het Zeegat van Goeree wordt afgesloten is er tus sen Hoek van Holland en Breskens een-kustlijn van 50 mijl geen uitvals- poort meer voor een reddingboot. Voor dit probleem is de K.Z.H.R.M. thans al naarstig een oplossing aan het zoeken. Schrikaanjagend Met de jacht op onderzeese olie velden heeft de Maatschappij er po tentiële reddingsobjecten bijgekregen, namelijk de booreilanden. „Met alle bemanningen zijn we naar het boorei land „Seaquest" geweest", vertelt in specteur De Jong. „Zo konden ze een idee krijgen van een booreiland want zo'n gevaarte is op het eerste gezicht bepaald schrikaanjagend. Een defi nitieve oplossing voor reddingen van een booreiland hebben we nog niet, hoewel we allerlei ideeën bespreken. De oliemaatschappijen besteden de grootst mogelijke aandacht aan de veiligheid. Voor redding van een booreiland hebben we nu vier stadia uitgedacht. Ten eerste van het booreiland in zee zien te komen. Het springnet van de reddingboot kan niet gebruikt wor den, want het boorplatform ligt door gans zo'n 25 meter boven het waterop pervlak. Ten tweede: met een drij vend toestel vrijkomen van het eiland. Ten derde: dit toestel moet zo zee waardig zijn. dat het niet omslaat en ten slotte moet dit toestel zodanig uitgerust zijn, dat het eventueel kan worden binnengesleept, zodat het niet op de kust verdaagt en daar ver gaat". Zwemvesten en beschermende kle ding vormen uiteraard een belang rijk onderdeel van de uitrusting van de motorreddingboten. Al het mate rieel wördt aangeschaft na breedvoe rig overleg met de bemanningen van de boten. „Zij moeten er uiteraard mee werken", aldus de heer De Jong. „Op dergelijke vergaderingen wisselt men ervaringen uit en ontstaan ideeën. Je krijgt dus eigenlijk een „brain storming". Zo is na vijf jaar onder zoek een nieuw model zwemvest uitge werkt en aangeschaft". Het drijfvermogen van dit zwem vest bedraagt ongeveer 20 kilo, het dubbele van wat is voorgeschreven voor normale zwemvesten. Bovendien doet het drijvend materiaal op de borst, in de rug en in de zijden dienst als stootkussen, want, zo staat in het jaarverslag: „Wanneer een plotse ling opkomende grondzee een be manningslid aan dek verrast, kan hij misschien kiezen tussen twee kwa den: óf overboord, óf aan dek tegen een obstakel worden gesmeten. Dat dit laatste in het bouwbestek wellicht werd omschreven als „hecht én sterk", zal hij na zo'n ervaring nim mer betwijfelen". „We zoeken nu nog naar radar die een man die in de mist over boord is geslagen, kan opsporen. Rivierradar is hiervoor meer geschikt dan zeera dar omdat voor dc laatste het object te klein is. We hebben ook op dit ge bied allerlei mogelijkheden onder zocht. Zo is er gedacht aan infrarode zoeklichten maar die bleken nog niet in een zodanig stadium van ontwikke ling te zijn, dat wij ze konden gebrui ken", aldus inspecteur De Jong. Moet geld bij De Koninklijke Zuid-Hollandsehe Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen bestaat uitsluitend van vrijwillige bijdragen, zoals jaarcon tributies. giften en legaten. De maat schappij bestaat al sinds 1824 en werd opgericht op particulier initiatief. Het is duidelijk, dat er altijd geld bij moet, temeer daar dc maatschappij waar het het materieel betreft moet blijven streven naar perfectie. Bijdra gen op gironummer 149170 van de K.Z.H.R.M. te Rotterdam zijn dan ook welkom. De directie, gevormd door acht des kundigen op scheepvaartgebied doet haar werk Preo Deo. Eveneens Pro Deo werken de plaatselijke agenten, de matrozen aan boord van de sche pen en de hulpen die de wippertoe stellen te Terheyde, Hoek van Hol land, Ouddorp, Westkapelle en Cad- zand bedienen. (Een wippertoestel wordt gebruikt om van het strand een lijn te schieten naar het aan de grond gelopen schip). Deze mensen krijgen wel een onkostenvergoeding. „Je kunt ook altijd op hen rekenen", aldus de heer De Jong, die als inspec teur de enige niet-varende betaalde kracht in dienst van de Maatschappij is. „Het is te merken als er'veel wind staat. Dan zijn ze echt wel gespan nen. Zodra er een noodsein binnen komt bij Scheveningen Radio wordt dit doorgegeven aan de plaatselijke agent en deze waarschuwt de schip per die hierna zijn bemanning op trommelt. En waar ze op dat moment ook zijn, ze komen want er wordt al tijd gevaren!" Zes inbraken, buit: f 3,-, schade: f 750, Voor een bedrag van drie gulden, de totale buit van zes inbraken heb ben inbrekers door vernielen van ra men. deuren, kasten en laden voor f 750 schade aangericht. Ingebroken werd in het bureau van de Centrale kerkeraad der ned. herv. gemeente aan de Tuinlaan; niet vermist. In braak in het kantoor Ziekenfonds aan de Tuinlaan: niets vermist. Inbraak kantoor N.V. Bingham. N. Haven' niets vermist. Poging tot inbraak kantoor N.V. de Wit, N.Haven, niets vermist.Inbraak kantoor Duys en C. N. Haven, niets vermist.Inbraak kan toor N.V. Breeuwerk. Westerkade; vermist f 3. In het nachtelijk uur zag de poli tie een man op de N. Haven lopen, die een dekzeil en enkele potten met geraniums droeg. De politie vond dat verdacht en toen de man werd aan gehouden, gooide hij de spullen weg en dook in het water. De politieman nen betrokken rustig de wacht aan beide zijden van het water. Na een half uurtje te hebben rondgezwom men, landde de man, op een verderop gelegen scheepswerf en kroop weg. Doch de politie spoorde hem daar op. De man die stevig onder invloed van drank verkeerde is overgebracht naar het politiebureau. |f» ffl Motorreddingboot Koningin Juliana uit'Hoek i Maandagavond 24 jur/i om ac'nt uur zal de gemeenteraad van Schiedam vergaderen ter behandeling van een agenda die 46 punten telt. De kleine straat achter de Sporthal Margriet en doorlopend naar de Sportlaan in sportpark Harga. heeft nog geen naam. hetgeen moeilijkhe den geeft. Daarom stellen B. en W. voor de naam van Sporthalstraat te geven. Het is voorts gewenst dat aan het weggedeelte, liggend in het verlengde van de Folflrerstraat in het industrie gebied bewesten de Schie een naam wordt gegeven. Vóorgesteld wordt Fokkerstraat. In 1967 bedroeg de opbrengst van de brandwachtrechten f 6.850 terwijl aan lonen werd uitbetaald f 6.650 en te verwachten valt, dat door de nieu we salarismaatregelen.de rechten te laag zullen zijn. Daarom stellen B. en W. de raad voor om de rechten te ver hogen van f 2,75 tot f 3,50 per uur en voor andere werkzaamheden van f 5 tot f 7,50 per uur Der brandweerman met een minimum van resp. f7 en f 15. De opbrengst zal hierdoor met plm. f 1800 stijgen. B. en W. stellen de raad voor f 90 000 toe te staan voor uitbreiding en verbouwing van de-kantoren bij de techn. bedrijven. Ten dienste van de politie wordt voorgesteld over te gaan tot aankoop van een drietal auto's éh drie brom fietsen, omdat het hujdige materiaal versleten raakt. De laatste tijd komt het veelvuldig voor. dat plotselinge sloopwerken uit gevoerd moeten worden wegens ge vaar van instorten. Om die reden wordt een krediet gevraagd van f 25.000. Het is noodzakelijk de straatver lichting aan de Buitenhavenweg te vernieuwen en uit te breiden. Daar toe wordt een krediet gevraagd van f 56.000. Voor 1968 waren 100 containers aan- In volle actie. De drommen mensen die naar de 's-Gravelandsepolder trekken als de Cross club Schiedam daar wedstrijden laat verrijden, vormen wel het bewijs dat er veel liefhebbers in Schiedam zijn, die „in" zijn voor snelheid en sensatie. Het is en blijft een boeiend schouwspel als op dat terrein de jeugdige coureurs onder motorgedaver van start gaan om vervqlgens hun karretjes al slippend door de bochten te wringen en de springschansen te nemen alsof zij niet op maar op springpaarden zitten. Voor de jongens zelf is hét eeji brok sport van de eerste orde, waar moed en bekwaamheid voor nodig is. Het eerste hebben zij anders zouden ze niet aan die sport begonnen zijn. Be kwaam worden ze door veel te trainen en vooral door het aankweken van een uitstekende lichamelijke conditie. Er wordt namelijk veel van de cross rijders gevergd om zo'h brullend mon ster in het rulle zand en ple modder in bedwang te houden. GOEDE CONDITIE Geen drank en niet roken voor een motorcoureur. Geen nachtbraken maar vroeg onder de wol. Dit zijn de deviezén voor. een. crosser die lauwe ren wil oogsten. Een goede conditie,, ook voor de crossmotoren, die het op een circuit zwaar te verduren krijgen en dan ook vaak gehavend uit de strijd te voorschijn komen. Om alles goed te laten functioneren moet een rijder veel sleutelen en daarmee gaan heel wat uurtjes heen. Hierover weet John Cohen goed mee te praten als leider en coach van het naar hem genoemde team, waarvoor hij ook de motoren bouwt. John pleegt te zeggen: „Eerst komt de goede motor en dan pas de behen digheid." Hij kan dat zeggen, want hij heeft ervaren, dat het rijden door stof, water en hobbelig terrein de hoogste eisen stelt aan het materiaal en licht spul gaat dan ook onherroepelijk aan diggelen. Sinds hij getrouwd is, blijft hij zelf in de pit; hij wil het risico van gebroken botten niet meer lopen, wat voor een getrouwd man verstan dige praat is. John is motormonteur van zijn vak en daar de cross-sport zijn tweede liefde is, bouwt hij nu de racemotoren, waar anderen hun geluk op beproe ven. Hij is de ontwerper van de J.C.S. ofwel de „John Cohen Speciaal", een voor het crosswerk uitgebalanceerd „fietsje" met een 50 cc motor. Een spulletje dat tegen een stootje kan en loopt als een naaimachine. TEAM Van het team dat John Cohen heeft gevormd, is Jantje Mackay (19) de kopman. Deze knaap heeft meer lef in zijn body, dan vlees op zijn lichaam Een taaie rakker, die al heel wat prij zen heeft weten te veroveren op de diverse circuits in ons land. In 1967 eindigde hij bij de kampioen schappen van Zuid-Holland op de ze vende plaats en dat bij 'n deelneming van ongeveer 60 titelgegadigden. Ook dit seizoen staat hij met nog enkele wedstrijden voor de boeg, weer hoog genoteerd. „Jan kan veel meer", zegt John Cohen, „maar dan moet hij harder en steviger trainen." Jantje Mackay schrijft echter liever in voor een KNMV-race, waaf geld is te verdie nen. Zijn droom is een Zweedse Hus- qvarna te kunnen kopen, maar daar voor moet een slordige vier mille wor den neergeteld. Jan' is van zijn beroep loodgieter en daarmee kan hij niet zoveel verdienen om er een Husqvarna aan over te houden. De rest van het J.C.S.-team bestaat uit de gebroeders Verkerk. Nico is 20 jaar en heeft zijn eerste successen geboekt. Hij 'heeft echter de beschik king gekregen over een nieuwe J.C.S. die veel sneller is dan zijn oude ma chine en zal dus nog wel van zich doen spreken. Broer John is 18 jaar .en in ■militaire dienst. Enkele weken terug veroverde hij nog een derde plaats, maar hij heeft nu natuurlijk niet veel gelegenheid om te trainen. Deze twee donkere knapen hopen het onder de deskundige leiding van John Cohen riog ver te brengen in deze tak Van sport' waar ze, net als zovelen met hen, aan verslingerd" zijn. Bij vrijwel alle wedstrijden in de 's-Gravelandsepolder wappert de geel zwarte J.C.S.-vlag ergens aan een mast; Het teken dat het drietal er %L gevraagd voor afvoer van Vuil- en af valstoffen doch op korte termijn moe ten nog 30 containers worden aange schaft. waarvan de kosten f 16.500 be dragen. Het is gewenst de vuilstortplaats bij het volkstuinencomplex Tihurlede op te heffen en het vuil in containers te verzamelen en af te voeren. Hiervoor moeten nog 10 containers worden aan gekocht. De volkstuindersvereniging heeft zich bereid verklaard een jaar lijkse bijdrage van f 500 te verlenen in de kosten van vuilafvoer. weer is, piet in de. pit John Cohen met drie van olie druipende motoren, waarvan geen boutje of moertje voor af onberoerd is gebleven. Als modder kluiten worden de machines na de wedstrijden in een wagen geladen, om thuis weer liefdevol opgepoetst en na gezien te worden. Als nieuw worden zij de volgende wedstrijden weer in het veld gebracht. STICHTING ONTWIKKELING BRANDERSBUURT ONTBONDEN De Stichting Ontwikkeling Bran dersbuurt te Schiedam heeft aan het college van B. en W. bericht, dat in een bestuursvergadering van de Stich ting is besloten de werkzaamheden te staken en tot ontbinding daarvan over te gaan. Dit betekent dus een vrij spoedig einde van de Stichting, die aanvanke lijk grootse plannen voor behoud en ontwikkeling van de Brandersbuurt koesterde, doch reeds eerder heeft geconstateerd, dat bij de burgerij en diverse instanties geen belangstelling bestond. In een vorige gemeenteraadsverga dering is hierover uitvoerig gesproken en werden enkele suggesties gèdaan, om enkele oude pandjes alsnog te res taureren, ten aanzien waarvan het college van B. en W. sceptisch ge stemd bleek te zijn. Intussen hebben Ged. Staten goed keuring verleend aan het bestem mingsplan „Schienoko" in de omge ving van genoemde Brandersbuurt. Het ziet er dus naar uit, dat de Brandersbuurt met de vervallen huis jes die herinneren aan de tijden toen over „zwart Nazaret" werd gespro ken vanwege het zware leven dat de daar woonachtige brandersknechts hadden, onder de slopershamer zal vallen. Schiedam - Ned. Prot. Bond Westvest 92, 10.30 uur ds. J. Laforet uit Rotterdam. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Westvest 3# 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeen schap tot verbreiding van de Geref. Leer Lange Kerkstraat 67 10 en 17 uur ös. M. Hofman. Evang. Luth. Gemeente. Lange Nieuwstraat. 10 uur de heer J. R. Freeve, proponent. Oud-Katholieke Parochie. Dam. 10 uur H. Mis. Hersteld Apostolische Ge nootschap. Stadhouderslaan 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27. Samenkomsten 10 en 1930 uur. Gemeente van Jehova's Getuigen. Tuinlaan 50. 18 30 u. openbare toespraak. Baptisten gemeente, gebouw Irene 19 uur dienst. Chr. Geref. keeik. Warande 10 en 16 uur dienst, ds. G. Tijmes uit Doesburg. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Ha ven 10 uur de heer G. v.d. Kamp uit Den Haag. 19 uur Bethelkerk ds. A. Goijer uit Delft. Kerk dam. Jeugddienst. J. G. Jan Schipper. Delft. Spatand 15 30 uur ds W. Vons, H. Avond- maal. Gereformeerde Kerk: Oosterkerk zondag v.nr 10 uur ds. J. Kapteyn, Reeuwijk, be vestiging van ambtsdrager, zondag n.m. S uur theol. kand. J. van Andel. Rotterdam. Kethel ..De Ark". (Zwaluwlaan 103) zon dag v.m. 9.30 uur ds. K. H. Schuring, Be diening H. Avondmaal, zondag n.m. 5 uur ds. K. H. Schuring. Voortzetting H. A. en dankzegging. "agnalia Dei Kerk (Albardastraat 69), andag de t T. Wol- zondag n.m. 5 uur ds. J. Kapteyn. Donderdag n.m. 2.45 uur ds. K. H. Schu ring, huwelijksbevestiging van het bruids paar Frank Bak en Astrid Louise Donkers (trouwouderling wijk Nieuwland). ,J5e Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1), zondag v.m. 10 uur ds. J. Kapteyn. zondag n.m. 5 uur ds. A. van Leeuwen, Pernis. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29) zon dag v.m. 10 uur ds. J. van Veen, Hendrik Ido Ambacht (bediening H.A.). zondag v. m. 5 uur ds. J. van Veen (dankzegging). collecten: het éne offer is bestemd voor Alg. Diakonale Arbeid. Stichting Geref. so ciale arbeid, Evangelisch Herstel en op bouw, Onderlinge Steun deurcollecte: eigen jeugd, eigeh jeugd. N B. Let op de gewijzigde tijden voor de morgendiensten in de Oosterkerk én de „Goede Haven". UNIEKE AANBIEDING SLECHTS VOUTH ZIG-ZAG POPULAIR Moderne uitvoering in 2 kleuren. Ingebouwde verlichting, kompleet In koffer. Tijdelijk van f 350,- voor f 245,-. Mogelijkheden: naden afwerken, knoopsgaten maken, rekbaar materiaal verwerken, slereteken maken, stoppen, borduren en reeht- steekwerkenr. YOUTH ZIG-ZAG POPULAIR op praktisch, luxe bergmeubel SLECHTS m, teak, macoréof nol 450,- voort 295,-. ROTTERDAM Hoogstraat 165-167 tel. «10 - 130424 - 113002 n, de mooiste opnamen die men n crosser kan maken; in de sprong. BON VuUnenetuurop, RoserveervoormlJ I «.Youth Zfg-Zig Populair Elektr. In koffer f245,- 1 I ...Youth Zlg-Zag Populair Elektr. in I meubelt.205,- of stuur mij volledige Inlichtingen. Naam Adres t' j Woonplaats: I Telefoon mm

De Havenloods | 1968 | | pagina 11