De grote betrekkelijkheid van elk wereldbeeld ,12_e „Ik Ben Die Ik Ben van Huib Verweij: Woningbouwverenigingen willen bestand uitbreiden -iuur autoservice willemse 0JJJJ Beperking uitkeringen doorstromingsfonds DONDERDAG 20 JUNI 1968 S'dam 13 „Ik beschouw mezelf beslist niet als een theoloog, want die heel' meer vakkennis. Ik zie mezelf als een leken-denker, maar de vakmensen zullen moeten uitmaken of ik dal stadium misschien te boven ben." De heer H. Verweij, hoofdredacteur van ons blad, zegt dit met grote beslistheid. Hij spreekt over het onlangs van zijn hand verschenen boek „Ik Ben Die Ik Ben", een omvang rijk en diepgaand werk over de grote levensvragen. Het zijn die vragen, die hem van zijn jongste jeugd af hebben bezig gehou den en die hij thans, na vele jaren van voorbereiding, op papier heeft gezet. Het is geen boek geworden voor de oppervlakkige lezer, maar reeds nu is gebleken, dat zijn boek in „vakkringen" grote belangstelling trekt. l zijn Een gesprek met de heer Verweij over dit onderwerp is even boeiend, maar ook even vermoeiend als het lezen van zijn boek. Het is een onder werp, dat hem steeds bezig houdt en, wie hem goed kent weet, dat zijn denken doordrenkt is van de proble matiek rondom de grote levensvragen en dat zijn geest steeds, bezig is - nu nog na het verschijnen vat boek met de antwoorden. Huib Verweij geeft zelf twee rede nen voor het schrijven van het boek ,,Ik Ben Die Ik Ben". „In de eerste plaats door mijn persoonlijke proble matiek als gevolg van de subjectief schijnbare tegenspraak, die er is tus sen een almachtig Godsbestuur en de ellende, onrecht, absurditeit, noem maar op, in de wereld", zegt hij. Zijn tweede reden is veel gecompli ceerder. Daarover zegt hij: ,,De over tuiging, dat de zeer invloedrijke mo dernistische theologie zoals Bult man, Tillich, Robinson, Sperna Wei land voor de beantwoording van de grote levensvragen verdwaalt in het slop van religieuze gevoelens en ten onrechte het persoonlijke geloof als maatstaf hanteert voor de waar heid. Verder heb ik de overtuiging, dat met name het Joods-Christelijke geloof niet geworteld is in de eigen ge loofsbeleving (met alle gevaren van religieuze projectie, die daaraan ver bonden zijn), maar in de openbaring, die door God in de Bijbel is gegeven". De heer Verweij stelt, dat geloof in eerste instantie een kwestie is van kennis. „Het geloof van Israël is dui delijk gebaseerd op de kentekenen van God en het Godsbestaan. Als voorbeelden noem ik de verschijning van Jaweh aan Mozes in de woestijn, waarbij Jaweh zich bekend maakt als de God van Israëls voorvaderen Abra ham, Isaac en Jacob, de verschijning van Israëls God in wolk en vuurkolom in de woestijn van Sinaï. de voor het gehele volk zichtbare verbondssluiting op de berg Sinaï en de door het Ou de Testament bedoelde samenhang tussen de voorafgaande profetie en de vervulling van die profetie in de ge schiedenis vfln Israël. In „Ik Ben Die Ik Ben" houdt Ver weij vast aan de gedachte, dat God waar en bepaald is. „Dit tracht het Ou de Testament aan te tonen door de bewijzen te laten zien, die Hij van zijn bestaan en werkzaamheid heeft gege ven", zo zegt hij. „Deze aanschouwe lijke voorstelling van een zeer be paalde God in de geschiedenis van een zeer bepaald volk, dat als open baringskenteken in de wereld is ge steld, is uniek in de wereldreligie. Hier is primair een appel gedaan op waar neming en verstand, dat wil zeggen op de mogelijkheden van de mens tot kennisneming". Niet passen met zes roltrappen naar boven en naar beneden Voor hen die gewend zijn eisen te stellen aan de kwaliteit van hun nylon onderjurken is deze aanbieding bedoeld.' Jachtige nylon onderjurken, rijk gegarneerd met kant, in diverse vlotte modellen en kleu ren, nu door elkaar per stuk voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze onderjurken van een prachtige kwaliteit nylon, in diverse modellen, en kleuren 38*t/m 50 Het gaat er volgens Huib Verweij thans om of de mens van de twintig ste eeuw deze Godstekenen serieus kan nemen of dat hij ze beschouwt als de subjectieve theologie van een „antiek" volk, „De modernistische theologie gaat er van uit, dat de in de Bijbel gegeven Godstekenen niet kunnen passen in ons moderne we reldbeeld", zegt hij. „Gesprekken van God met gewone mensen, verschijnin gen in wolk- en vuurkolommen, de wetgeving op de Sinaï, de wonderen van Oude en Nieuwe Testament, aller lei fantastische voorstellingen over de ontvouwing van het Koninkrijk Gods in deze wereld en de ondergang uan deze wereld, worden afgemeten naar de stand van kennis, die op dit ogenblik als wetenschappelijk wordt beschouwd. Naar mijn mening wijst juist met name d.e moderne natuurwetenschap en de daarin gefundeerde natuurfilo sofie op de grote betrekkelijkheid van elk wereldbeeld, ook het onze. Men ziet aan de mogelijkheid en zelfs aan de aangetoonde feiten, die duidelijk wijzen naar een werkelijkheid, die ligt achter, buiten en boven onze bekende werkelijkheid, voorbij". Uitgaande van dit standpunt intro duceert Verweij in zijn boek het zoge naamde „ultra-realisme", waarmee hij wil aanduiden, dat de universele werkelijkheid gelaagd is, dat wil zeg gen, uit lagen bestaat. Dit geldt naar zijn mening niet alleen de werkelijk heid als voorwerp van kennis, maar ook ons eigen bewustzijn en de mate, waarin wij kennen. Hij geeft enkele voorbeelden: „De huidige kennis is krachtens vroegere ervaringen duidelijk beperkt door de voortgang van de wetenschap, die telkens nieuwe dingen ontdekt, en door de gebleken vervulling van fan tasieën en voorspellingen van zoge naamde fantasten als bijvoorbeeld Jules Verne. We moeten onderscheid maken tussen fantasie en reële fan tastische mogelijkheden. Wetenschap pelijk gefundeerde pogingen om de toekomst te onderzoeken futurolo gische instituten maken niet voor niets gebruik van de goede science fiction schrijvers". Zonder nu van de bijbelse voorstel lingen een „science-fiction theologie" te willen maken, wil Verweij de bij belse voorstellingen beschouwen van uit het gezichtspunt van de ultra-rea liteit. Hiermee verwerpt hij. even als de modernisten dat doen, de boven natuurlijkheid, maar hij stelt, dat er een natuurlijkheid is, die (nog) boven onze tegenwoordige kennis uitreikt. Zelf zegt hij: „Om het kernachtig te formuleren: een wonder is niet de verwerkelijking van een onmogelijk heid, maar de verwerkelijking van een mogelijkheid, die wij (nog) niet kennen". T' Vrijdagavond tot 9 uur open Géén Ut. of schrift. Onderweg „Jaweh" betekent „Ik Ben Die Ik Ben", de titel van zijn boek. „Nee, die titel slaat niet op mijn eigen per soon", zegt Verweij lachend „al wordt dat wel eens gedacht. Alleen God kan zeggen „Ik Ben Die Ik Ben". De mens is er nog lang niet. Hij zo verandert, dat hij naar Gods beeld zo volkomen mens wordt, dat hij ook kan zeggen „Ik ben die ik ben". Het zou wel treurig zijn als ik het van me zelf zou gaan zeggen. Maar", zo voegt hij er dan aan toe. „Jaweh betekent ook, dat Hij zeer bepaald zó en niet anders is en niet de God is. die wij ons wensen". Huib Verweij heeft drie jaar lang geschreven aan het boek. maar in fei te heeft hij er zijn leven lang aan ge werkt. „Ja, ho'e komt zo iets eigenlijk tot stand", zegt hij peinzend. „In mijn jeugd was ik weetgierig en ik had geen kans om te studeren- Ik las toen alles wat er in de boekhan del maar te koop was. rijp en groen- Dat kwam me* later te pas tijdens mijn gerichte zelfstudie over deze dingen- Als je het zo bekijkt, ben ik van mijn veertiende jaar af al bezig geweest me in de zin van het leven te verdiepen, vooral omdat ik uit een milieu kom, waar ik veel met de dood in aanraking kwam en de domi nee geen zondag naliet hel en verdoe menis te preken". De vader van Huib Verweij was timmerman en reeds als jongen van dertien jaar ging hij mee om de ge storvenen van zijn geboorteplaats Rietveld, gelegen in het „zware" Zuid hollandse polderlandschap, aan een doodkist te helpen. Deze ervaringen, die hij op zo jonge leeftijd moest ver werken, zijn later voor een belang rijk gedeelte bepalend geweest voor zijn gedachtenleven. Thans is hij be zig met een bundel verhalen, „Mor bide memoires", waarin hij die jeugd ervaringen wil beschrijven. Aan de ene kant aarzelt hij over die verha len te praten, omdat ze van zo heel ander karakter zijn als de inhoud van ,,Ik Ben Die'Ik Ben". ,',Maar in zekere zin hebben die memoires wel iets te maken met mijn eerste boek", zegt hij, „want daarin wil ik afrekenen met de uiterlijke aspecten van de dood, waar ik in mijn jeugd mee te maken heb gehad en ik wil ze afdoen als een nietswaardige zaak". Geen marionet KUXSTGEBIT VERSLETEN? Volgens het geheel nieuwe „The Hilo-systeem" persen wij nieuwe nylonplaten in Uw kunstgebit. Volledige garantie! Tandtechnische Inrichting .„Adeinfris" Huib Verweij werkt tevens aan een vervolg op zijn eerste boek, „Het lij den van God", In dit boek wil hij het voor hem vaststaande feit, dat God met de mensen meelijdt, nader uitwerken. „Het is uitermate belang rijk, dat dit wordt benadrukt", zegt hij, „omdat er over het algemeen ge dacht wordt, dat Gods almacht en liefde alle menselijke leed op aarde zouden kunnen voorkomen. Maar juist, omdat de mens het evenbeeld van God moet worden, is hij geen ma rionet en moet hij de uitdaging, die door het kwaad wordt gesteld, positief beantwoorden om met God te kunnen samenleven". Toen hij zijn eerste boek schreef, wag Verweij onderhevig aan een voortdurende verrukking, omdat hij de inspiratie kreeg en de dingen door kreeg. „Maar met Israëls profeten voelde ik mij volkomen onwaardig en zelfs beklemd om alles wat ik in het boek heb moeten neerschrijven", zegt hij. „Ik heb steeds het gevoel, dat de titel van het boek op mijn eigen ge voelens en wensen terugslaat, want deze God, die zo en niet anders is, ontziet ook de auteur niet, die net als alle mensen anders wil!" Aan het manuscript van „Ik Ben Die Ik Ben" ontleende Verweij de met zes roltrappen naar boven en naar beneden Een dagje naar het zwembad of het strand... dan-alle badspullen in deze fijnp tas. Linnen badtas met geplasti ficeerde binnenzijde, aparte voorzak met rits voor porte- monnaie e.d. en vakje voor adreskaartje. Deze leuke badtassen, onmisbaar in dit jaargetijde koopt U nu voor nog géén één gulden en drie dubbeltjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze badtassen in verschil- lende kleuren en dessins, r een apart voorvak Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift, best. De vier in Schiedam bestaande Wo ningbouwverenigingen hebben het ge meentebestuur verzocht de mogelijk heid te bezien om het woningbestand van deze verenigingen uit te breiden met de in aanbouw zijnde of nog to bouwen woningen in Groenoord. Voor een verantwoorde bedrijfsmatige ex ploitatie van het woningbezit is het naar huidige inzichten gewenst dat een woningbouwvereniging beschikt over ten minste 1000 woningen. Het streven van de kleine verenigingen om hun woningbezit uit te breiden verdient dan ook naar de mening van B. en W. de medewerking van het ge meentebestuur, ook al zal in de tegen woordige omstandigheden de bouw van de woningen veelal in opdracht van de gemeente moeten geschieden o.m. bij toepassing van bouwsyste men die noodzaken tot aanbesteding van grote aantallen woningen ineens. Gezien de stand van de uitvoering, komt voor overdacht thans alleen in aanmerking het complex van 572 Ele- meritumwoningen aan het Bachplein. Deze zijn inmiddels gedeeltelijk ge reed. Gesteld voor de vraag aan welke bouwvereniging deze woningen kun nen worden toegewezen, zijn B. en W. er van uitgegaan dat opdeling over verschillende corporaties.niet gewenst is vanwege de uniformiteit van wonin gen en woonblokken binnen dit com plex, die geen differentiatie in beheer toelaat. Vervolgens menen zij dat voor de twee kleinste woningbouwverenigin gen, met resp. 158 en 198 woningen, toevoeging van 572 woningen ineens op te grote organisatorische bezwaren zou stuiten, terwijl deze verenigingen ook na zodanige toevoeging nog niet toe zouden zijn aan het aantrekken van beroepskrachten voor het voeren van de exploitatie. De derde vereniging, met thans 45 woningen heeft nog niet hei voor nemen om over te schakelen op be drijfsmatige exploitatie. Voor toewij zing van de 572 woningen komt dan ook alleen in aanmerking de woning bouwvereniging Volkshuisvesting, die thans 1194 woningen bezit en met een geringe uitbreiding van personeel de exploitatie, van deze woningen op zich kan neanen. Rechtsvormen Als rechtsvormen voor de over dracht zijn denkbaar: overdracht in eigendom, in erfpacht of alleen in be heer en exploitatie. In verband met de door de raad vastgestelde richtlijn hebben B. en W. in de eerste plaats de mogelijkheid bezien van uitgifte in erfpacht. Omdat het in dit geval ech ter gaat om woningwetwoningen, ge bouwd met toepassing van de beschik king geldelijke steun toegelaten instel lingen 1986. blijkt uitgifte in erfpacht consequenties te hebben voor de ge- meentefinanciën, die B. en W. onaan vaardbaar voorkomt. Anderzijds is - met de overdracht van deze wonin gen geen zódanig bijzonder belang ge moeid. dat uitgifte in eigendom ver antwoord kan worden geacht. Er rest dan ook geen andere mogelijkheid dan deze woningen uitsluitend in beheer en exploitatie over tfe dragen. Met de woningbouwvereniging Volkshuisvesting hebben B. en W. overeenstemming bereikt omtrent da i voorwaarden waaronder deze over dracht zou kunnen geschieden. Daar bij is vooropgesteld dat de woning- bouwvereniging optimale vrijheid van handelen heeft doch de gemeente geen extra financieel risico onder vindt terv gevolge van de inbeheer.ge- vinig. WurliTzer met recht van koop^C m v.a. p.mnd zonder eerste sfortin Demonstraties JOOP WALVIS. den met het normalenotanschilftdoor mid del van het-unieke aanwi issvsteem op d Vutlitzer-rchool vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano'sPrijzen V.O. 675.- Hlllir met recht van koop vanaf,15.- p.mnd. - Let wel - zonder eerste storting :hoge inruilwaarde.. voor Livv oude PIANO, HARMO- I NIUM- of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen bij - de Wurlitzer-imporfeur:. Z artikelenreeks „De grote vragen", die in, ons blad zijn verschenen. Op deze serie kreeg hij reeds vele reac ties, waaronder veel van theologen. „Uit die reacties is mij reeds geble ken, dat het centraal stellen van de Openbaring ais waarheid, ongeacht geloof of ongeloof, en de ultra-realisti sche benadering van de bijbelse voor stelling, bijzonder hebben aangesla gen bij velen-, die thans in en buiten de Kerk in nood verkeren over het juiste verstaan van de Bijbel", aldus de heer Verweij. JAN DIJKSTRA Oadge Afd. Verkoop: Kipstraathoek Groanendaal Aanleg drinkwaterleiding Ten behoeve van de drinkwater voorziening in Schiedam worden thans werkzaamheden verricht nabij het station. Omdat de leiding door de Schie moet worden gelegd, zijn twee duikers aangebracht voor verbinding van de beide oevers. Subsidie voor Rijnmond-Band Vanwege het Anjerfonds is aan de Schiedamse Rijnmond Band eeh sub sidie van 1000 gegeven voor aan schaffing van instrumenten. Er zijn o.a. 24 troms aangekocht voor de band benevens diverse blaasinstru menten. b en w. van Schiedam stellen de raad voor de maximale uitkering in gevolge het Doorstromingsfonds met ingang van 1 juli a.s. te halveren en te brengen op f 400,-. Het college is van oordeel, dat dit met van merkbare invloed zal zijn op de doorstroming. Bovendien zal de tegemoetkoming b,J verhuizing van groot naar klein uitsluitend nog worden verleend aan personen boven de leeftijd van 65 jaar of een echtpaar samen 130 jaar, en alleen bij eerste ingebruikname van een nieuwe woning. In 1969 zullen alleen nog tegemoet komingen worden verleend, voorzover er middelen beschikbaar zijn. Tegen veler verwachting in blijken de hoge huurprijzen van de thans in aanbouw zijnde woningen voor velen geen of van gering bezwaar te zijn. Er is dan ook een onvoorzien sterke doorstroming te constateren, die voor al de laatste twee maanden is toe genomen. Sinds 1 januari 1968 was beschik baar mede door rijksbijdragen een bedrag van f 174.400 doch thans is reeds f 169.600 toegekend, zodat nog slechts f 4800 resteert. Er zal van het Rijk nog over 1969 worden ontvangen f 109.000 welk be drag nog kan worden aangéwend om de uitkeringen op te vangen. Er zijn thans ongeveer 105 aanvra gen. Het college heeft zich van het begin ■af aan op het standpunt gesteld, dat het verlenen van een tegemoetko ming uit het doorstromingsfonds in de kosten van de hiervóór bedoelde verhuizingen van betrekkelijke waar de is, zeker wanneer het betreft de doorstroming naar aantrekkelijke nieuwe woningen- Naar overtuiging van B. en W. zullen slechts heel wei nigen hiervan afzien, wanneer géén tegemoetkoming zou worden verleend. Niettemin zou men kunnen stellen, dat het verlenen van deze tegemoetko ming in de eerste fase de trek naar de dure woningen in Groenoord eniger mate heeft bevorderd en derhalve re delijk aan het doel heeft beantwoord. Het College is er van uitgegaan dat de tegemoetkomingen uit het fonds zodanig dienen te zijn afgesteld, dat zij gefinancierd kunnen worden uit de rijksbijdragen en de bedragen, betaald als vergoeding wegens het onttrekken aan de bestemming van woonruimte zonder dat de gemeente hiervoor nog aanvullende bedragen moet beschik baar stellen. Dit in verband met de financiële positie van de gemeente. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Eindelijk de ideale kindersok van stretch badstof, voor jongens en meisjes! Onverslijtbaar, heerlijk voor de zomer, niet meer stoppen voor Moeder en in zulke lèuke frisse kleuren. Prachtige badstof stretch sokjes, in vele kleuren en in de schoen maten 25 t/m 40, voor bijna de halve prijs. badstof stretch kindersokjes Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze badstof stretch kin dersokjes, In vrolijke, vlotte kleuren, voor prijzen om meer dere paren In eens te kopen. Vrijdagavond tot 9 uur open. Sn tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 13