nonopolè Ontwerp-structuurplan in eerstvolgende vergadering SCHIEDAMMERS OP MARS Actie Schiedam-zegel start medio september Jeugdfestijn van 8 tot 19 juli in Margriethal FLEX! PUP K vitella KUNSTGEBITTEN HOUTEN WANDEN GROEN0OO Kaatsbal DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 34, donderdag 20 juni 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Schiedam, maandagavond 23 juni, zal aan de orde worden gesteld het ontwerp- structuurplan, zoals dat is ontworpen door het architectenbureau Fled- derus te Rotterdam en waaromtrent het college van B. en W. reeds een uitvoerige toelichting heeft doen verschijnen. Voorts werd de burgerij in de gelegenheid gesteld niet alleen om bezwaarschriften in te brengen, doch ook middels een ideeënbus opmerkingen te maken. Er werden 40 brieven ingezonden. Er werden ook vier voorlichtings avonden gegeven. Het college van B. en W. consta teert thans, dat de burgerij wel ge bruik heeft gemaakt van de gelegen heid om mee te denken over de toe komst van Schiedam, doch in veel .gevallen de opmerkingen buiten het structuurplan gingen. Ook zijn een aantal bezwaarschrif ten ingediend waarvan enkele door bedrijven, die bij uitvoering van het plan in moeilijkheden zullen raken. Zo verklaart het college, dat de „Stationsboulevard", lopend vanaf tiet station naar het centrum, in het plan essentieel moet worden geacht, waardoor dus bepaalde bedrijven ïmoeten verdwijnen. Naar aanleiding van een bezwaar schrift van de spoorwegen delen B. en W. mede, dat als de plannen van de NS met betrekking tot een station in Nieuwland meer concreet zijn, met de geopperde bezwaren tegen te wei nig ruimte mogelijk rekening kan worden gehouden. Railverbinding Wat betreft-de railverbinding met Rotterdam, verklaart het college in dien zulks financieel mogelijk zou zijn te kiezen voor een ondergronds tracé, noewei in het plan de keuze nog niet is gemaakt. Bij een bovengronds tracé kan de constructie lichter zijn en zijn de bouwkosten ook minder hoog. Het belang van de zaak in aanmer king genomen, hebben B. en W. ge meend, dat de openbaarmaking van ihet plan zich niet zou moeten beper ken tot de formele eisen, die de wet stelt. Getracht is dan ook de belang stelling voor het plan bij de burgerij en liefst in brede kring te wekken. In de eerste plaats is hiervoor van de plaatselijke pers medewerking verkregen, die na voorlichting door de ontwerpers, grote aandacht aan bet plan heeft besteed. Voorts is in het Stedelijk Museum aan het ontwerp-structuurplan een tentoonstelling gewijd, welke veel be langstelling heeft getrokken; 4951 be zoekers konden worden genoteerd. De expositie is nog verlengd, omdat de belangstelling hiertoe aanleiding gaf. Omtrent het plan voor de Hoog straatpromenade verklaren B. en W. dat het ingediende plan als idee seri euze overweging waard is. De uitwer king is inmiddels onderwerp van ge sprek geweest met de winkeliersvere niging „Hoogstraat". Verder overleg is nodig om o.a. te bezien hoe de ver keersproblemen, die stellig niet mo gen worden onderschat kunnen wor den opgelost B. en W. zeggen voorts: „Uitgangspunt van het plan is o.a. de aanpassing van het bestaande win kelgebied, met optimaal behoud van aanwezige, waardevolle stadsgezich ten en monumenten, alsook rehabili- tatie van bestaand winkelareaal. Onjuist is dan ook de mening, dat de Hoogstraat gedoemd is in zijn hui dige vorm geheel of vrijwel geheel te verdwijnen. Het tegendeel is het ge val. Het is niet de bedoeling de Schie- damse city meer te doen zijn dan een sub-city. Hoogstraat 2 - Schiedam Tel. 268808 donderdag 8, vrijdag 7-».15v zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.19 dinsdag 8, woensdag 8. SHENANDOAH de laatste jaren Universal-International Technicolor 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 1 A C ZWAAIEN AF BUD ABBOTT - LOU COSTELLO Regie: Charles Barton. Universal-lr zaterdagnacht 24 uur. DRACULA PETER CUSHING - Universal-International Technicolor. 18 jaar Wij zien de bedoelde ring niet ale een barrière. In deze ring zal n.l. be staand en aanwezig ambacht en be drijf kunnen worden gehandhaafd. Aangaande de opmerking, dat in het plan niet tot uiting komt het stre ven het wonen in de binnenstad te sti- niuleren, kunnen wij niet anders zeg gen dan dat de toelichting niet goed is gelezen. Voor wat het railtracé betreft ver wijzen wij naar het gestelde hiervoor onder 3. Gesproken wördt over het behoud historische stadskernen en straat- wanden. Ook wij willen hieraan niet voorbijgaan. Het gebied tussen de Hoogstraat en het Broersveld kan naar onze mening, zelfs niet met de beste wil. worden aangemerkt als een in zijn totaliteit nog bestaande stadskern, zoals andere steden die nog wel kennen. Er is daar alleen maar sprake van een totaal vervallen toe stand V Behoudens de Lange Haven heeft de stadskern weinig aan mooie straatwanden te biedpn. Deze kwalifi catie past zeker niet voor de Hoog straat. die overigens zoals hiervoor al is gezegd niet behoeft te ver dwijnen. Voor de uitloper van de bin nenstad naar het station achten wij rehabilitatie onmogelijk. Optimale bewoning De mening, uitgesproken in de laat ste alinea van paig. 3, kunnen wij wel delen. De uitgangspunten van het plan zijn hiermede dan ook in overeen stemming. Optimale bewoning van de binnenstad zal worden nagestreefd. Beoogd wordt bet rijdend verkeer uit de city te houden, waarbij de plan ning van de parkeergelegenheden zich moet aanpassen. Wel degelijk gaat het structuurplan uit van het streven naar een zo aan trekkelijk mogelijk gebied voor de voetgangers, Het is echter niet reëel te menen, dat dit in het structuur plan reeds volkomen zou kunnen wor den uitgewerkt." i «ifrtr Vorige week hééft de n.v. Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst officieel de sleepboot „Indusbank" in gebruik ge nomen. De Indusbankwerd ge bouwd bij de n.v. Scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen aan de Rijn. De sleepboot zal worden gesta- tionneerd in Europoort, waar zij zal worden ingezet bij het assisteren van de allergrootste tanker. De „Indus bank" is tevens uitgerust als ber gingsboot voor de Noordzee. Het schip beschikt over twee Voith- Schneider propellers en heeft een vermogen van 3400 pk. In de nabije toekomst zal de n.v. Nieuwe Rotter damse Sleepdienst nog een aantal VOORSTEL TOT DEELNEMING IN N.V. AFVALVERWERKING B. en W. van Schiedam stellen de raad voor deel te nemen in het aan delenkapitaal voor de oprichting van een NV Afvalverwerking Rijnmond met dien verstande, dat bij de oprich ting 10 pet. wordt gestort op de 300 aandelen elk van f 500, dus f 15.000 en het restant op het moment, waar op de gemeente een contract tot aan levering van vuil zal aangaan. Schiedam zal echter in 1972. het jaar waarin de Botlekin^tallatie mo gelijk zal gaan werken, nog niet kun nen aanleveren, omdat de gemeente dan nog gebonden is aan het contract met de VAM. Niettemin heeft de ge meente zich van begin af positief op gesteld jegens de nieuwe NV. Het is nl. aan te bevelen, om in de verdere toekomst allemogelijkheden die er zijn, indien nodig, te benutten. Tot deze mogelijkheden behoort ook de levering van afvalstoffen die bv. sterk vergiftig, bijtend, of licht ont vlambaar zijn, die voor afvoer per per spoor bezwaren op kunnen leve- De deelnemende gemeenten zowel als de financierende bedrijven zullen tegen kostprijs worden behandeld. Opening schoolgebouw Donderdagavond 27 juni zal het nieuwe gebouw van de Vereniging tot bevordering van Ohr. onderwijs te Schiedam officieel worden geopend. Dit is het tweede schoolgebouw van de vereniging. sterke sleepboten krijgen, afhankelijk van de groei van de tankers. Met de bestaande vloot kanzo werd tijdens de proefvaart meegedeeld, niet ge heel meer aan de wensen van de re derijen tegemoet worden gekomen. GRATIS LEUKE 'in Limy Luke, Billy ilia KfJ, Jolly Jump# o{ 'da OinroQders Dillon bj 3 pakjes m WQTAVTPÜDDWr. i' 1 n tLf De Schiedammers zijn dinsdag avond weer van start gegaan voor de traditionele Avondvierdaagse. In de sporthal Margriet was het al vroeg een grote drukte voor het inschrijven op de verschillende afstanden. Gedurende vier avonden, tot en met vrijdagavond zwermen de di verse groepen uit naar alle richtin gen in en buiten Schiedam. Du gezamenlijke afstand vrijdagavond 21 juni voert o.a. via de Slacht huislaan, Burg. van Haarenlaan B.K. Laan, Juliccnalaan, Westerka de en Warande, waar de samen stelling plaats vindt voor de fees telijke intocht. Mei de muziek voorop gaat hei dan via St. Liduinastraat, Ant. Muysstraat, Aleidastraat, J. van Avennesstraat, Rembrandtlaan, P. J. Troelstralaan, Burg. v. Haaren laan, Hargapad naar de Sporthal. De eerste avond zijn ongeveer 3700 wandelaars van start gegaan. Het bestuur van de Stichting Opbouw Schiedam (S.O.S.) heeft ons medege deeld, dat als onderdeel van de actie om te komen tot verhogen van de leef baarheid in de woonstad, de invoering van het speciale Schiedam-Zegel vast staat. Zowel publiek als winkelier tonen veel belangstelling v0or het streven =n de stichting en dit heeft geresulteerd in toezegging van 123 winkeliers van e tot dusver zijn aangezocht, om de zegel uit te geven. de 160 die daari Zoals bekend is liet de bedoeling, dat de winkeliers aie momenteel ge bruik maken van zegels niet alleen ten gunste van de klanten, doch vooral ook ten dienste van de onder nemers, op deze wijze steun verlenen om de revenuen Van de zegels aan eigen stad ten goede te laten komen. In dit opzicht zijn er plannen meer clan genoeg, doch het voornaamste is eerst, om aan de financiën te komen. Als onderdeel van het plan, komt dan nu eerst een zegelactie aan de beurt, waarmee men medio septem ber hoopt te kunnen starten. Leden van het stichtingsbestuur en mede werkers hebben dus nu 160 Schiedam- se winkeliers benaderd met het ver zoek of zij bereid zijn aan de actie ten bate van eigen woonplaats mee te werken. Daartoe waren 123 winkeliers zon der meer bereid. In Nieuwland wordt nog overleg gepleegd; de winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan doet mee evenals de winkeliers van de Hoogstraat. Er zijn ook winkeliers die tot dusver geen zegels uitgaven, doch hebben toegezegd voor dit doel daartoe te zullen overgaan. Voorts heeft het stichtingsbestuur via de S.G. contact opgenomen met tal van verenigings- besturen in onze stad en hun ge vraagd mee te werken. Van enkele is reeds een positief antwoord ontvan gen. Dezer dagen is aan de besturen van de Schiedamse verenigingen een schrijven gezonden, waarin een korte uiteenzetting wordt gegeven omtrent de plannen. In het schrijven wordt o.m. opgemerkt: Kaamvignet „De winkeliers, die aan deze actie deelnemen zullen door middel van een raamvignet duidelijk herkenbaar zijn. Zij brengen een belangrijk finan cieel offer en het is daarom de taak van de S.O.S. ervoor te zorgen, "dat in samenwerking met u aan het ..Schiedam-zegel" Uitgebreid bekend heid wordt gegeven. Hierdoor zal een grote vraag naar d«fce zegels ont staan. Uit haar inkomsten kan de S.O.S. gemakkelijk een kostbare reclame campagne bekostigen. Het is duide lijk dat het hiervoor gebruikte geld beter ten goede kan komen aan het doel van de stichting. Teneinde de kosten van de reclame zo laag moge lijk te houden wordt uw-onmisbare medewerking ingeroepen. Zonder bij u de verwachting te wil len wekken, dat snelle realisatie van uw materiële wensen mogelijk is zult u begrijpen dat de S.O.S. over' een' overzicht van alle verlangens van de Schiedamse verenigingen wil beschik ken. Als eerste project denkt de S.O.S. aan de bouw van een zoge naamd uitgaanscentrum. bestaande uit ruimten en zalen die te gebrui ken zijn voor uitvoeringen, bijeen komsten, repetities, enz. De S.O.S. zal dit uitgaanscentrum niet geheel fi nancieren. De bedoeling is d.m;v. een gift ineens een belangrijke stoot tot de realisatie te geven. Daarnaast wil de stichting gelden ter beschikking stellen om in diverse wijken van on ze stad „leefbaarheids vergrotende objecten" van de grond te krijgen. Ook hoopt de S.O.S. aan de Schie damse verenigingen financiële hulp te kunnen verlenej? bij de aanschaf van materialen en het organiseren van evenementen, die het aanzien van de stad vergroten. In het voorbereidende stadium waarin de S.O.S. zich op dit moment bevindt zou het bestuur gaarne van u een antwoord ontvangen op de vol gende vragen: •1. Welke maatregelen denkt u te kunnen nemen, waardoor uw leden zoveel mogelijk om het „Schiedam- zegel" zullen vragen? 2. Welke materiële wensen leven in uw vereniging en kunnen die niet uit eigen middelen worden bekostigd?" REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 49, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34. 38. 45, 49. 49a. Ook deze zomer zal in Schiedam een festijn worden georganiseerd voor de schooljeugd in de vakantie. Het festijn zal plaats vinden van 819 juli. Er is een geheel nieuw program ma samengesteld, waarvan mag wor den verwacht, dat de jeugd zich daar mee gedurende twee weken zal kun nen amuseren. De gebeurtenissen zul len plaats vinden in de sporthal Mar griet. De commissie raamt een tekort van fll.000,- waarvan de helft wordt gedragen door de Schiedamse Ge meenschap voor ten hoogste f 5500. B. en W. stellen de traad voor om 50 pet- in het tekort tot een maximum van f 5500 bij te dragen. Het eerste jeugdfestijn, gehouden in 1966, leverde een tekort op van f 5.341,72, welk bedrag voor rekening van de Schiedamse Gemeenschap is genomen. Voor het jeugdfestijn 1967 stelde de raad een bedrag van f4000 beschikbaar, gebaseerd op een ver wacht tekort van f9.000,- Het ver schil ad f 5.000,- zou worden bijge dragen door de Schiedamse Gemeen schap. In verband met het uitzonder lijk mooie weer werd het geraamde tekort met f1.900,92 overschreden, de helft hiervan is gedekt door ver hoging van het gemeentelijk subsidie. De Schiedamse Gemeenschap ver hoogde haar bijdrage met een gelijk bedrag. De commissie heeft de begroting voor het festijn 1968 gebaseerd op de uitkomsten van 1967, zodat ver wacht mag worden, dat het thans be grote nadelig saldo van fll.000,-niet zal worden overschreden. Zij vér- wacht voorts, dat het uitgeven van weekkaarten het bezoek zal stimule ren. Nu het jeugdfestijn een jaarlijks te rugkerend evenement wordt zijn B. en W. voornemens in de gemeen tebegroting voor 1969 een post op te nemen, waaruit de gemeentelijke bij drage kan worden bestreden- H ANDSCHROTEN 275 cl Vurehout l,8( Paranapine 2,3! alles per s LUXE WANDPLATEN 220x122 244x122 275x122 era Essen ƒ47,50 ƒ52,50 f59,50 Teak ƒ52,50 57,50 ƒ67,50 per plaat, wij zagen voor U op maat Vele andere prijsvoordelen, zie het nieuwe GROENE BOEKJE 65 pagina's met maten en prijzen van hout, triplex board enz. Vandaag gebeld, morgen besteld. De grootst gesorteerde doe het zelt spe cialist, inet de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot 6 uur. Nieuwe Binnenweg 396. Tel. 23 56 65 Korenaarstraat 61-63. Tel. 23 OS 63 Bergselaan 214 Tel. 23 li 67 Aanvragen Groene Boekje: Tel. 25 26 20 Wij hebben Nederlands grootste sortering ve rlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO Studieweek r.k. t ee h nisolie school Ter afsluiting van de opleiding, wordt door de Schiedamse r.k. tech nische school een studieweek belegd voor de leerlingen van de derde en vierde klas. Op woensdag 26 juni spreekt de heer Valk van de bedrijfs- school Wilton-Fijenoord, vervolgens de heer De Hartog, die speciaal over het gezin zal spreken. Verder dr. El- zinga die onlangs pro-moveerde en van wiens proefschrift we in ons blad uitgebreid melding hebben gemaakt. Vrijdag en zaterdag worden aan sport besteed en zaterdag 29 juni wordt de studieweek besloten met een mis. De strijd om het behoud van de ves tiging van Shell Chemie is in een nieuw stadium gekomen. Aanvan kelijk oina het om de vraag of dit bedrijf zich in Nederland dan wel in Belgiëin casu bij Antwerpen zou vestigen. Thans is er ook een striid ontbrand over de «rafter of. wanneer Shell Chemie besluit een bedrijf in Nederland te stichten, dit bedrijf in Brabant, oo het nieuw geplande industriegebied hij Moer dijk. dan u-el in Zeeland bij Ter- neuzen of' Vlissinaen moet komen. Uiteraard is het voor een nieuw in dustriegebied van hel grootste belang, wanneer een dergelijk be drijf zich daar vestigt. Ongetwij feld is het. zo. dat een dergelijke vestiging ook weer andere bedrijven zal aantrekken. Daarom is het vol komen begrijpelijk, dat elk indus triegebied. waar noa ruimte is. lonkt naar de Shell Chemie. Onbegrijpelijk is echter, dat de Ne derlandse gezagsdragers elkaar in de haren aaan vliegen over deze vestiging. Het klimaat voor onder handelingen zal er heslist niet aun- stiger op worden. Bovendien is de ze houding niet bepaald in het voor deel van ons imago op internatio naal niveau. De Plannen van West-Brabant het Industrieschap Moerdijk om sa men met Rotterdam ook daar een industrieterrein te creëren, hebben roet in het. eten gegooid. Zeeland zaa er al direct een bedreiging in van het Reimerswaalplan. ondanks de verklaringen, zowel van het In dustrieschap als van Rotterdamse zijde, dat beide plannen niet tegen over elkaar, maar naast elkaar zou den staan. Toen de mogelijkheid ter sprake ktoam. dat de Shell Che mie zich bij de Moerdijk zou aaan vestigen, was de Zeeuwse emmer kennelijk vol. Dinsdaa zijn er in Zeeland harde woorden aan het adres van Rotterdam gesproken. Het is allemaal weinig elegant. Het enige excuus is wellicht, dat Neder land noa maar een jong industrie land is. Het is echter onjuist, dat de vesfigina -jan een dergelijk be drijf. een economisch belang niet alleen voor een bepaald gebied, maar voor ons hele land. onder werp wordt van onderlinge en open bare twisten. Voor het betrokken bedrijf lijkt het ons ook niet be paald plezieria om op die manier als een soort kaatsbal te worden gebruikt. En de Antwerpse schepen Delwaidt zit nu wellicht in zijn werkkamer in het oude Antwerpse raadhuis reroenoead glimlachend af te wachten. J. D.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1