MIEN WE L fw JLWEL1EZEN Met Andere Woorden Factor 10.000 WASAUTOMAAT? '7? Brigadier Piet en de semi-prof DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 JUNI 1968 t Van horen zien. In de Gereformeerde Kerkbode van Rotterdam wordt geschreven over moderne muziek: „Er was een rhap- sodie voor orgel bij, waarover ik me alleen maar verwonderen kon dat de organist met zijn hónden deed, wat voor mijn besef door de componist bedoeld was om erbij met het achter werk op de toetsen te gaan zitten (en dan wel zo nu en dan eens van plaats veranderen). Het kopje boven de recensie zou dan kunnen luiden: „Subliem spel van de linker-bil". Uit een advertentie over platenspe lers: „Als Schubert geweten had dat hij zo mooi kon klinken, had-ie zijn ..Unvollendete" beslist afgemaakt..." Waarop wij zeggen: „Wat moet de componist van „Perpetuum Mobile" een groot ziener geweest zijn Over televisie-kijken: „Hij zit alles uit. Hij kweekt maagzweren als voet ballen, maar hij zit alles uit Atoomgeleerden hebben onlangs ont huld dat er momenteel bommen zijn die een vernietigingskracht hebben van 10.000 maal zo groot als van de bommen die in 1945 op Hiroshima en Nagasaki afgeworpen zijn. Men noemt dit in deze krin gen de factor 10.000. Een koele, of wilt u, een ijskoude benaming voor iets afzichtelijks, voor een hitte waarbij alle leven verschro.eit. Een dergelijke vernietigingskracht hebben wij mensen om elkaar in bedwang te houden. Om in even wicht te blijven, „the balance of terror", of in rond hollands „de atoomparapluie" (excuseer d.e com binatie met dit Franse woord). Ijverig verklaren we elkaar dat we niet, nooit, van plan zijn met die dingen te gaan gooien. We heb ben ze alleen maar, meer niet Maar niemand moet m,enen dat het dreigement door zo'n verklaring, hoe oprecht gemeend ook. vermin dert. Kerngeleerde. Von Weiszacker heeft de kans dat er toch ooit met zo iets gegooid gaat worden vergele ken met de kans van de speeltafel. Wie volhardend, altijd op hetzelfde nummer inzet, wint eens. Waarom ik deze dingen hier ver meld? Niet omdat ik een pasklare oplossing voor dit probleem heb. Maar één ding staat vast, wij zul len hiervan af moeten. Langs wel ke weg is mij momenteel niet vol komen duidelijk. Tenminste als ik op realistische wijze rekening houd met de ver uiteenlopende gevoel.ens en verlangens van de mensen. Wij kunnen pleiten voor éénzijdige afschaffing van dit ontzaglijk ver- nietigingstuig. We kunnen ook al ons best doen om tot een alzijdige vermind.ering en ten slotte totale afschaffing te komen. Maar dat er iets gebeuren moet, staat vast. Wij kunnen verschillen over de me thode en dat is ieders goed recht. Die methode is niet in alle geval len acceptabel, ook dat is duidelijk. Het is niet onverschillg welke weg we kiezen. Daarbij zal ons gewe ten mee moeten spreken. Maar het ergste van alles is als we niets doen. Als we er niet aan wil len denken. Het zal ons niet toege rekend worden als we, in een over tuiging die overeenstemt met ons geweten, misschien een weg kozen die toch niet tot dit doei leidde. Maar het zal ons terecht kwalijk genomen worden (tenminste als er later nog iemand over is om dit te doen) als we niets gedaan hebben. En alleen maar aan de kleine zaak jes van iedere dag gedacht hebben en er alleen maar op uit geweest zijn om ons leventje op deze wijze voort te zetten, met de kop in het zand. De factor 10.000 beneemt ons ten enenmale de mogelijkheid om hier met een goed geweten onberoerd door te blijven. Er zal iets van ons uit moeten gaan in de vorming van de publieke mening. Wij zullen er toe hebben bij te dragen dat geen mens hier meer gerust op is. Dat iedereen, en in de eerste plaats de leiders der volken, wakker wordt, in de letterlijke betekenis „wak ker". om hier een einde aan te ma ken. Reeds het laten leven van an deren onder deze dreiging komt dicht in de buurt van het gebod: gij zult niet doodslaan. De mensheid speelt met een revolver, zoals soldaten dat in de wereldoor log deden. Ze deden er één kogel in en draaiden dan de kamer op goed geluk, om de revolver daar na tegen het oor af te schieten. Er zit maar één kogel in. Tot nu toe zat deze kogel niet voor de loop. Maar eens zullen we raak schieten, tenzij we de kogel er definitief uit- MEDEMENS Welk merk? Welk type?Welke prlje? En waar krijg ik de hoogste korting? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan: CHftpüE mm IN HOTELS.. Wellustig Onze tekenaar blijft schrijven. Vo rige week wisten we te melden dat hij met een reuzezwaai toch nog in Denemarken terecht was gekomen. Maar dat had nog al aan het vakan tiebudget geknaagd en een gevolg daarvan was dat de hotels waar over nacht werd, iets kleiner uitvielen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag Door de besparing op de hotelkos ten kon wel het volledige eetpro- gramma afgewerkt worden. Wat op zich ook weer een besparing is, want bet eten in Frankrijk is echt lichter verteerbaar. Met het gevolg dat je blijft eten. En ook dat loopt weer in de papieren. Het Demise eten daaren tegen „staat" in de maag. Wat na tuurlijk niet mag beletten van tijd tot tijd een wulps zeemeerminnetje wel lustig door het keelgat te laten glij den. alias voor Baby s huid; ne verkeersstraten, gebaseerd op een intensief grondgebruik. Nu. niet zo hee^l veel jaren later moeten we constateren dat in het licht van de ontwikkelingen waarover we hier praten het moderne Rotter damse station met zijn ruime voor plein een verouderd instituut is. Als we nu aan een centraal station denken dan vormt dat een onderdeel van een groot complex waar treinen, bussen. Irams en metro op verschil lende niveaus binnenrijden; hun per rons zijn onderling met roltrappen verbonden. In hetzelfde gebouw be vinden zich kantoren, toonzalen, ver gaderruimten en restaurants. Uiter aard maken ook parkeergarages deel uit van. het complex en is het voor zien van een helicopter-platform. Ieder die er welk voertuig ook ver laat, moet er zonder gehinderd te worden door verkeer, regen of wind de city kunnen betreden via een route die al door city-elementen, als café's bioscopen, winkels en kiosken is ge flankeerd." Wat moet de conclusie nu zijn uit deze reeks opmerkingen? Het Cen traal Station afbreken en een nieuw bouwen? Ja. Maar dat zal wel niet kunnen. Maar ook: laat ir. De Boer in Rotterdam nog enkele van deze analyses plegen; het zou de beschei denheid ten goede komen. Lofwaardig We ontvingen op maandag 17 juni de knipselkrant van de gemeente, die gedateerd was op de 18e juni. Een lof waardige poging van gemeentelijke zijde een progressief beleid te voeren. De inhoud bestond echter uit de ver trouwde ouwe koek. VERBOUWING BIJ LAMPE MODEHUIS Dankzij een onlangs begonnen ver bouwing, onder leiding van het Bu reau Kraayvanger van Putten Kuit. Knol, Maas zal Lampe Modehuis aan de Hoogstraat te Rotterdam begin september over 'n na'genoeg verdub belde verkoopoppervlakte kunnen be schikken. De ingrijpende veranderingen ko men zo vlot tot stand, dat maandag 17 juni het eerste deel van de ver bouwde parterre reeds provisorisch voor het puibliek zal kunnen worden opengesteld. De gehele, bekende por tiekgalerij komt te vervallen; aan de straatzijde worden onder een luifel frontale etalages aangebracht. Het Rotterdams Architectenbureau Van Bommel verzorgt een geheel nieuw in terieur. me» zes roltrappen naar boven en naar beneden Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zon der lijm..., weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prulleman- den enz. Zelfklvende plastic, dat U in een ommezien aanbrengt, wiir U wilt... verkopen wij voor nog géén gulden per meter. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, In diverse dessins, o.a. 4 verschillende houtnerfdessins, kinderdessin en leuk fantasie-dessin, 45 cm. breed, in coupons van 2,5 er per m Vrijdagavond tot 9 uur open. Céin ut. cf schrift, but. ZATERDAG WVF-DAG Zaterdag 22 jüni is het WVF-d. (World Veterans Federation Day). Op die dag worden in vele landen de ge vallenen herdacht die het leven lie ten in de vrijheidsstrijd. In Rotter- dam wordt gebruikelijk een herden king gehouden op het Militaire Ere- hof op de begraafplaats Crooswijk. Dit jaar is de spreker ds, G. Julius, oud-vlootpredifcant. De deelnemers worden verzocht zich te verzamelen bij de ingang van de begraafplaats te 14.45 uur. ADVERTENTIE SPOEO Kunstgebit-reparaties klaar in een half uur! TaiidfechniMlie Iuri«-Iiliiig ,.Ademfris" De combinatie-doorloper an vorige week heeft velen kennelijk geïnspi reerd. Het aantal Inzendingen was groot. De oplossing die tevoorschijn moest komen was het woord: vracht wagententoonstelling. Mevrouw P. Maertens-van Deelen, Schieweg 85b te Rotterdam is deze keer de gelukki ge winnares van de vijf gulden. Nu hebben we wor deze week een opgave die altijd weer lastig blijkt te zijn. Een „tjoningraat"-puzzel. Het is CA880VIT tegen maag- IH'JIhH en darmstoornissen. MÉÉH HU60LIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. teUJKETENIN KOPENHAGEN Station Ir. N. A. de Boer, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, heeft het volgende gezegd op een stu diedag van planologen in de Doelen. „In de studies van de Spoorwegen ziet men concentrische cirkels met stralen van 500 en 1000 m om de sta tions. Een korte loopafstand van huis naar station blijkt van doorslaggeven de betekenis te zijn voor de animo om dagelijks van de trein gebruik te maken. Dat geldt natuurlijk ook aan het andere eind van de rit: als men in het centrum uitstapt wil men zo dicht mogelijk bij zijn dagelijkse reis doel zijn. De aardigheid gaat er voor een groot deel af als men iedere dag nog een heel eind moet lopen hoe gezond dat ook zou zijn of afhan kelijk is van bus- of tramverbindin gen. Er hoeft niet zoveel te gebeuren om van een openbaar-vervoer-forens een auto-forens te maken. Een salarisver hoging is meestal voldoende, want er zijn maar heel weinig mensen die met plezier en enthousiasme iedere dag in het spitsuur gebruik maken van bus, tram of trein. Wil de bijdrage van het door de Spoorwegen te verzorgen railvervoer zo groot mogelijk zijn, dan is het dus gewenst dat in de voorstad de halte zich bevindt in een zo intensief mo gelijke woonbebouwing. In het cen trum moet het station zó veel moge lijk commerciële, culturele en recrea tieve reisdoelen op zo kort mogelijke afstand bedienen. Als ik nu in Rotterdam om het Cen traal Station zo'n magische cirkel met 500 m straal trek dan blijkt maar liefst een kwart van de meest inte ressante oppervlakte in beslag te wor den genomen door de spoorwegen zelf. het autobusstation en het sta tionsplein. Dat geeft te denken. Toen het station gebouwd zou wor den is er eerst een hevige discussie geweest over de vormgeving en ver volgens over de hoogte van het sta tionsgebouw. Velen vonden en vin den nog dat de gevelwand aan het plein veel te laag is. Er is blijkbaar niet gediscussieerd over de vraag of het station zijn functie in het stads centrum wel goed zou vervullen, hoe wel het groothandelsgebouw toch dicht in de buurt stond als leerzaam voorbeeld van een complex waarin uiteenlopende bestemmingen tot hun recht komen, een complex met inter- 33 Jullie begrijpen, dat blokjas-Diavolo opkeek, toen hij het woord Fiorenza hoorde. Dat was nu net de stad waar hij heen moest! Daar was nu juist de voetbalclub geves tigd, die zoveel geld over had voor Karei Kleuntjes! Verheugd wachtte blokjas tot Hermanus H. Olyrook zich met plakpenseeltje en klephoorntje weer had verwijderd om ergens anders zijn werkzaamheden te gaan verrich ten. Toen sloop hij zachtjes naar de beplakte plaats toe. Verdraaid ja, het stond er! De wagen ging naar Fiorenza en nog wel diezelfde avond! Het was trouwens een wagen, die goed van pas kwam, want er stond met grote letters „Koelwagen" op geschilderd. „Porco ijsco!" lachte Dia- volo vet. „La carra di fratta esto uno caltacelle! Este possibile la carra dl frat contendite frutti e legumi!" Ja ja, blokjas was niet dom. Hij begreep héél goed, dat deze koelwagen wel eens fruit en groente kon bevatten, die naar Italië moesten worden uitgevoerd. „Mooier kan het niet" dacht de dikzak, „Een treinreisje voor niks en nog fruit en groente voor onderweg óók!" Toen liep hij snel terug naar het hek, waar hij met een kwiek en lenig sprongetje overheen hipte in plaats van bedaard en voorzichtig te klauteren, wat meer gewenst schijnt voor een man van zijn omvang. Maar misschien was de dikzak 'in zijn jonge jaren zelf wel een goed sportsman geweest. Wie weet. In een wipje was hij terug bij snorre- mans-Angelico, aan wie hij met veel vuur begon te ver tellen wat hij ontdekt had op het stationsemplacement. Hij gebruikte daarbij alle handen, en voeten, die hij had, —i eenmaal een zuidelijke wijze van 34: Angelico en Diavolo besloten de koe onverwijld bij haar horens te vatten en per eerste reisgelegenheid naar Italië te vertrekken. Het mocht dan misschien al fris zijn In die koelwagen, maar dat gaf niet, want ze hadden dikke jassen met bontkragen aan en van de honger zouden ze beslist óók niet omkomen. De twee schurken besloten te wachten tot de duisternis inviel. Dan zouden ze over gaan tot de operatie Karei Kleuntjes. Doch als inleidende maatregel begonnen ze de arme Karei maar vast uit het ijs te trekken. Ze droegen hem uit de vrachtauto en zetten hem recht overeind tegen de zijwand van dat geval. Dikke Diavolo haalde vervolgens uit Karel's eigen voetbal koffertje een handdoek, waarmee hij de arme, koude kerel van het overtollige ijs begon te ontdoen. Karei zei niks, want hij was bijna bevroren. Rustig liet hij blokjas begaan. Intussen was Angelico naar de koelwagei» gegaan, alwaar hij zijn kundigheden als oud-inbreker even te pas bracht. Behendig manipuleerde hij met een ijzerdraadje en tegen zijn kunde bood het slot niet lang weerstand, waarmee overigens niet beweerd wil zijn, dat inbrekers de juiste lieden zijn om het keurig-nette beroep van voetbal ronselaar op te vatten. Toen het helemaal donker was geworden, brachten Angelico en Diavolo de arme Kerel Kleuntjes naar de koelwagen. Beleefd schoof snorremans de deuren open. In het interieur van de wagen werd een hele stapel kisten zichtbaar, alle gevuld met lekkere appelen. En in de verte schenen de grote lampen van het emplacement vredig neer, onwetend van de schurkerijen, die werden uitgehaald (Wordt vervolgd) steeds weer moeilijk de tel niet kwijt te raken bij zoiets. De oplossing moet in zijn geheel opgestuurd wor den naar: Puzzelredactie De Haven loods, Westblaak 25, Rotterdam mej; in de linkerbovenhoek de vermelding M.A.W. 17. Inzending tot dinsdag 25 juni 12 uur. Rondom de genummerde vakjes moeten woorden van zes letters wor den ingevuld. De beide eerste letters van de eerste negen woorden komen boven het nummer, maar alle andere woorden beginnen alle op willekeu rige plaatsen, doch ze draaien alle rond het nummer in dezelfde rich ting: die van de wijzers van de klok. I deel van het hoofd; 2 preekstoel; 3 uitlokken; 4 smakelijk; 5 deel van koolplant of boomstomp; 6 kerkdie naar; 7 oosterse taal; 8 ondergrond se weg; 9 aarden; 10 met zeis werken; II motto; 12 rangtelwoord; 13 uur werk; 14 kwast in hout; 15 snel slij tend; 16 tooien; 17 te keer gaan; 18 balspel; 19 buigen; 20 satan; 21 vroe ger; 22 bekend persbureau; 23 soort groet; 24 nu nog; 25 hondenverblijf; 26 fraai gebouw; 27 hartstocht; 28 jongensnaam; 29 soort begroting; 30 normaal; 31 signaalhoorn; 32 stad in West-Duitsland33 deel van Zuid- Holland; 34 omgeving; 35 mals; 36 schrijfgerei; 37 soort hert; 38 sport vrouw; 39 verkeren (met); 40 om geving; 41 Belgische badplaats; 42 scherp uitkijken; 43 dompteur; 44 klaagzang; »45 zeegod; 46 koning der elfen; 47 graantrechter; 48 somma; 49 trofee; 50 beroep; 51 metaal; 52 minderen (autolicht); 53 deel van ei; 54 Russ. politicus (t)'. 55 strekking; 56 schip der woestijn; 57 kleren aan doen; 58 ongearticuleerde klaiiken uit stoten; 59 broekophouder; 60 soort buikkramp; 61 geweldig jager; 62 bevalligheid; 63 smaad (schrift); 64 hoffelijk; 65 plakken; 66 insekt; 67 kruimel, zaadje; 68 geloofsafvallige; 69 soort mes; 70 manspersoon; 71 strengvroom christen; 72 soort hond; 73 plan. voornemen, opzet; 74 tref; 75 losmaken, loslaten; 76 prijzen; 77 krijsen; 78 hinderen; 79 disselraam; 80 docent aan universiteit; 81 pas ge beurd; 82 snel ronddraaien; 83 sluime rend; 84 soort zalf; 85 plaats In Utrecht; 86 gering; 87 aarde; 88 laag; 89 vak; 90 schrobben- ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder Nieuwe containerdienst HarwichRotterdam De Britse Spoorwegen Is op dins dag een nieuwe containerdienst be gonnen tussen Harwich en de Prinses Margriethaven te Rotterdam. In het begin zal deze dienst driemaal per week in beide richtingen worden ge varen. Eventueel zal de dienst later worden opgevoerd tot zes afvaarten per week in beide richtingen. In sa menwerking met de Belgische Spoor wegen beschikt de Britse Spoorwe gen reeds over een dagelijkse contai nerdienst tussen Harwich en Zeebrug- ge. Ook in Nederland zal nauw met de Spoorwegen worden samengewerkt. Zoals bekend heeft de Britse Spoor wegen voor het vervoer over de Noordzee lage tarieven ingevoerd, die ook voor deze dienst zullen wor den gehanteerd. Fabrikant BANKSTEL voor bijzonder lage prijs. Vraag vrUbl. huisbezoek. Tel. 010-25.31.11 (R'dam) b.g.g. 010-28.34.63.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2