Vaderlandse driekleur is op haringkar misplaatst w halve prijs GESPREK MET VLAGGENEXPERTTHVRMER GEVONDEN VOORWERPEN 00 ~7<f£ Bouw van nog 240 woningen in Groenoord Terrein voor zwembad bij IVes tfra nkelan dsed ij k TWEE DAGEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 JUNI 1968 MOCHT iemand de behoefte gevoelen een aantal vlaggen van andere landen in zijn voortuintje of aan zijn gevel te hijsen, dan dient hij wel te bedenken, dat onze eigen vaderlandse driekleur nooit mag ontbreken en zelfs in bet midden moet wapperen. Bo vendien mogen de buitenlandse vlaggen, hoe hun verhouding officieel ook is, nooit groter zijn dan ons rood wit en blauw, omdat er anders van vlagdiscriminatie sprake is. Dit leert ons de Vlaardingse vlaggen- fabrikant J. Thurmer, een expert die niet alleen weet hoe hij een vlag moet maken, maar ook hoe ermee gehandeld dient te worden. Hij kent het vlaggenprotocol van A tot Z. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Tienduizenden van die leuke, kleurige ritselgordijnen han gen er voor de deuren van onze klanten. En met de zpmerdagen...deuren open, vliegen buiten en toch frisse lucht In huis hebben ze hun doelmatigheid wel bewezen. Leuke, fleurige ritselgordijnen van plastic strips, voor keuken-, kamer- of balcondeuren, voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze practische en leuke plastic stripgordijne 200 x 80 cm, Ook in 210x90 cm Vrijdagavond tot 9 uur open. 6tin tel. of schrift, bt tels i gel 105. ring n graafplaats, t- uithot. i flets, bal, F. Vos, B. v. Haarenlaan 936, fietsje. Borneman. De Visserlaan 44, au step, Hoogstad. Ph. v. Bourgondiëstraat G.D Dat onze driekleur in deze maan den uitbundig hangt te wapperen aan haringkarren en kersenstalletjes is hem dan ook een doorn is het oog. Dat lijkt oppervlakkig gezien een vreemde houding voor een zakenman, want. nietwaar hoe meer hij ver koopt, hoe beter en aan wie en waar voor zal hem verder een zorg zijn. Voor de heer Thurms echter vor men vlaggen niet alleen zijn brood winning maar ook een hobby. Als kind al interesseerde hij zich sterk voor dit onderwerp. „De meeste mensen hebben er geen idee van dat het zo'n uitgebreid on derwerp is", zegt hij. ,,Ze weten ook niet wat er voor komt kijken om een goede vlag te maken. Je kunt wel iets in elkaar flansen, maar dat wil dan nog niet zeggen, dat het een vlag is. Als je all round vlaggen- man wilt zijn, moet je de geschiede nis van alle vlaggen kennen. Je moet de juiste kleuren weten, de juiste verhoudingen en de betekenis. Ik maak geen goedkope vlaggen. Mijn vlaggen voldoen aan de hoogste eisen die aan een vlag gesteld mo gen worden, en als ik het niet goed mag maken, maak ik het eenvoudig niet. Dat klinkt arrogant maar zo bedoel ik het in geen geval". Documentatie Op de vraag waar hij zijn kennis op vlaggengebied heeft opgedaan ant woordt hij: „er is heel weinig litera tuur over dit onderwerp, maar ik heb de regeringen van alle landen aange schreven en om gegevens betreffen de hun vlag gevraagd. Op een enke le na heb ik van iedereen uitgebreid antwoord gekregen en verder heb ik in de loop der jaren zelf het een en ander verzameld". De heer Thur mer beschikt thans over een uitge breide documentatie waaronder enke le kostbare antiquarische stukken. Aan de hand daarvan kan hij o.a. aantonen dat de huidige Russiche vlag met hamer en sikkel niet de eerste vlag van de bolsjewisten was. Het bedrijf aan de Van Beethoven- singel. zoals het er thans staat, is opgebouwd door de heer Thurmer. Voorheen was het een atelier waar- vlaggen met de hand werden ver vaardigd. Dat gebeurt overigens nog wel als het om een enkel exemplaar gaat. maar grotere aantallen worden op de druktafels een vinding van de heer Thurmer geproduceerd. Trou wens het hele fabricageproces is door de heer Thurmer ontwikkeld, evenals het vlaggedoek waarin een speciale textielvezel is verwerkt. De kennis van textielvezels heeft de heer Tqrmer opgedaan in de oudste touw- slagerij ter wereld, „De Oude Lijn baan", waarin zijn familie en hij om het met zijn eigen woorden tè zeg gen, zijh grootgebracht. Te bevragen aan het hoofdbureau van po litie te Schiedam, dagelijks van 9—17 uur, behalve op zaterdag en zondag: diplomaten- tas met inhoud, portemonnee met sleutels, met inhoud, tas met inhoud, portefeuille met inhoud, aktetas met inhoud, huissleu tel, koperslot, ring met sleutels, zakmes, ring met sleutels:, ring met Sleuteltjes, he- lenbril, ring met sleutels, herenhorloge, sjaal, kinderschoentje, kruisvlag, ritssluitin gen, shag in etui, loden gordel, duimstok, reeservewiel en grille, bromtietsplaatje. Te bevragen bij de vinders: damesporte- -t inhoud, Buitendijk, J. steen- Mgr. Nolens- nagelgarnituur. 1 WIO laan 167, kinderportemonnee, A. Kool, Von dellaan 46, kinderschooltas. A. de Groot. Gruttersteeg 1, portemönnee. Slingerland. Mgr. Nolenslaan 444. herenportemonnee met inhoud, E. v. Vliet, Boerhaavelaan 80, tas je voor fiets, M. Verbeek, Nassaulaan 14, badtas, v. Nielen, Jac. Urlusplein 11. fiets tas met inhoud, Vink, Maasdijk 138b, lip- sleutel, Bronzema, P. Potterstraat 34, llp- sleutel, Ouwendijk, Mgr. Nolenslaan 732, etui met sleutels, J. J. Harte. Schutters veld 66, bril, v. Heijst, v. Hallstraat 32 Schuttersveld 36, ring met sleutels. Kok, Broersvest 93, autosleutels, Offerman. Tal- malaan 60. ring met sleutels, Mevr. Kooy- man, Daltonflat 32, aansteker, Van Aarden, Nw. Maasstraat 43b, ring met sleutels, Tim meers. P. Potterstraat 35, passer e.d. in etui, K. Schaap, J. C. v. Markenstraat 3, bril in etui, Zandwijk. Villastraat 20, pas- Giesberg. Boylestraat 27a. sleu- met zes roltrappen naar boven en naar beneden Al bent U nog zo gesteld op Uw eigen merk badzeep,..toch moet U eens een proef nemen met deze verrukkelijke zeep, met parfumering "Tabac". Drie grote stukken luxe Tabac zeep, waarmee Uw dagelijkse douche-of badbeurt een verfijnd genot wordt, badzeep, (120 gram per stuk), heerlijk geurend, rijk schuimend, per 3 grote stukken voor nog géén tachtig cent. 76c. ring met sleutel Boerhaaveplein 11a, rtng n v. Haagen, P. K, O. laan 1 ge. Geert Ketelaan, Heemvlietsestraat 25b, bankbiljet, Polhuis, Molensingel 113, dames- vest, Abbink, Gustoweg 87b. handwerk, Go- vaert, Prof. Aalberselaan 61, kindervestje. P. de Ruiter, Mgr. Nolenslaan 289, kinder- fim - Ingel 96, i. kinder- w. .„n Zantenplein 89. Dierentehuis, Sint Anna Zusterstraat: bas taard hond, teef, lapjeskat, collie, l jit, zwerfkat, bastaard hond, reu, cyperse ka ter, zwerfhondje, 10 weken, reu, 2 poesen, poesje 6 weken, lapjeskat, cyperse poes, 2 jr., kater, kater. 6 mnd., cyperse kater plm. 2 Jr., witte kater, kater, plm. 2 jaar, cyperse poes, bastaard collie, teef, lassie- hond, 2 jaar, jonge poes, J. Nagetegaal, v. Ruysdaellaan 24b, parkiet, Busscher, Boer haaveplein 1, poes, Maat. St. Liduinastraat 52, papegaai, P. Hendri" poes, Valentijn, Stadhouaersiaan 7 cher. Broekarts. P.K.O.laan 134b Ooykaas, Aleidastraat 28, tel. 269843). 1 teeu. Dortwegh, P.K.O. laan 1 tel. 264930. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zakken met 3 grote stukken "Tabac" een luxe zeep, per zak, Vrijdagavond tot 9 uur open. Ciin ttl. of schrift, bat. De heer Thurmer in de vlaggendrukkerij. „Gebakken" Het maken van een vlag vergt ui terste precisie. Voor elke kleur is een apart sehabloon nodig. Via druk- ramen van uiterst fijn geweven ny lon wordt de verf met een brede houten rakel gelijkmatig over liet doek verdeeld. Zijn de vlaggen ge drukt dan worden ze een etmaal lang te drogen gehangen en daarna „gebakken" m een oven met een temperatuur van J75 tot 200 graden Celcius. De verf wordt zodoende ge fixeerd en de vlag kan dan bij een temperatuur van 100 graden Celsius in een willekeurig wasmiddel wor den gewassen. Uiteraard is dit een uiterst beknop- met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als de weerman een mooi week end voorspelt... dan de hele mikmak in de wagen, brood mee vooreen dagje strand of hei„. en niet te vergeten die heerlijke comfortabele vouw-stoelen. Op de tweede verdieping, in onze Camping-afdeling vindt U niet alleen Uw volledige kamp uitrusting, maar ook een uiterst speciale aanbieding van deze makkelijke vouw-fauteuils, geheel inklapbaar, verend opge hangen, met houten armleggers, voor nog-géén acht gulden. Embleem in de vlag van Nigeria te aanduiding van het fabricagepro ces doch bet zou te ver voeren en te technisch worden om een volledige uiteenzetting van de vlaggenproduk- tie te geven. „Er zijn mensen die een. kleurloos bestaan leiden. Dat kan ik gelukkig niet zeggen, aldus de heer Thurmer, en dat bedoel ik dan zowel letterlijk als figuurlijk. Ik ga met plezier naar m'n werk en dat geldt, dacht ik, voor alle mensen die hier werken. Er heerst bij ons een uitstekende teamgeest. Het is ook erg fijn om met kleuren te werken. Ik zou graag een aantal jonge men sen willen opleiden in dit bedrijf: jongelui die met kleuren willen wer ken en die niet bang zijn om verf aan hun handen te krijgen. Jagen en jachten is er bij ons niet bij. Dat wil niet zeggen dat er niet flink ge werkt wordt, maar dit werk ver eist zo'n accuratesse, dat de mensen niet nerveus mogen raken". Adviezen De heer Thurmer heeft zich in de loop der jaren een naam verworden als vlaggenspecialist. Heel vaak wordt hem gevraagd een lezing te houden voor één of ander gezelschap. Dik wijls ook wordt hem door minis teriële departementen advies ge vraagd als het gaat om het juiste vlaggenprotocol bij het bezoek van een staatshoofd. En niet alleen natio- naliteitsvlaggen en maatschappij- vlaggen worden in de Vlaardingse fabriek vervaardigd, en wat de laatste twee betreft dikwijls eerst ontworpen. Over de haringkarren zeg de heer Thurmer: „ik kan me wel voorstel len dat men met een vlag de aan dacht wil trekken maar laat men dan een fantasievlag nemen, want on ze Nederlandse vlag is ons hoogste nationale sytmbool en dat kun je niet als louter versiering gebrui ken". Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Camping-afdeling, op de twèede etage deze super- makkelijke strand-, tuin-, terras-,, camping- en mee- neemstoelen,.. met fris streep- óf ruitdessin, per stuk vrijdagavond tot 9 uur open Géén tel. of schriftfeest. MAASKANT BEHANGSEL e Onu mooi. behangsebatbums met am keuze uil OM toortn. Klachten over vervuilde sloten in Bijdorp Bij het bestuur van de wijkvereni- ging zijn er klachten binnengekomen over vervuilde sloten in Bijdorp. In het bijzonder over de sloot, gelegen tussen Spoorbaanstraat en Burg. Ver veenstraat. Het mag genoegzaam bekend zijn. dat deze sloot al tientallen jaren ver keert in sterke mate van vervuiling. Door lozinig van keuken en hemel water, fungeert deze sloot als open riool, is een z.g. doodlopende sloot, produceert een ondraaglijke stank en is een gevaar voor de volksgezond heid. Op 10 mei j.l. hebben B. en W. een kontaktavond belegd met bewoners van beide straten. Algemeen was men van mening dat de sloot zo snel moge lijk gedempt diént te worden. Lozing van keuken en hemelwater zal moeten geschieden door een nieuw aan te leggen riool achter de panden van de Spoorfoaanstraat. Voorkomen wordt dat achter de pan den gelegen schuurtjes dan afgebro ken moeten worden. B. en W. stellen de raad voor de klachten ter afdoening in hun handen te geven. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Ook U kunt lir't bezit zijn van zo'n heerlijke moderne matras, die een prima ligging en een toppunt aan slaapgenot garan deert en die U nu koopt met guldens voordeel. Twee-persoons binnenveer matrassen met solide verend interieur- en prima afdeklaag. Een prachtige matras, overtrok ken met moderne damast, 2-delig (1/3 en 2/3 deel), ver krijgbaar in genopte en door gestikte uitvoering. twee-persoons binnenveer matrasse genopte uitvoering 120x190 cm met doorgestikt bovenblad 120x190 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze twee-persoons ma trassen, met fraaie damast over trokken, in genopte uitvoering of met doorgestikt bovenblad, prima verend interieur. Matras sen om beter en lekkerder te slapen. Vrijdagavond tot 9 uur open. j*$*j Ciin Hl. of schrift, best. In 1966 besloot de gemeenteraad van Schiedam tot bouw van 664 wo- ningwetwpningen in Groenoord. Hier toe behoren twee blokken elk van 240 woningen ten noorden van de Borodin- laan en met de bouw van het eerste blok is begonnen. Voor de bouw van het tweede blok, heeft de minister in middels toestemming verleend. Het bouwplan omvat 240 woningen, waarvan 192 uit te voeren als vierka- merwoningen en 48 als tweekamerwo ningen, bestemd voor de huisvesting van bejaarden. De vierkamerwonin- gen bevatten: 1 woonkamer van 25,7 m2, 1 keuken van 6,5 m2 en 3 slaap kamers van resp. 13,1 m2, 9,2 m2, en 6,3 m2. De tweekamerwoningen be vatten: 1 woonkamer van 20 m2, 1 slaapkamer van 11,2 m2 en 1 keuken van-.9,5 m2. In alle woningen worden de woonkamers, de slaapkamers en de keukens centraal verwarmd- De wo ningen worden gebouwd in een blok van 12 woonlagen op onderbouw. In de onderbouw komen de bergruimten, de transformatorruimte en de hydrofoor- installatie. De centrale verwarmings installatie komt op het dak. Het blok krijgt twee trappenhuizen en twee maal twee liften. De tweekamerwo ningen zijn gesitueerd bij de trappen huizen en liften. De door de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening opge stelde raming van,de stichtingskosten resulteert in een voorlopige gemiddel de huurprijs (inclusief de vaste lasten van liften en centrale verwarming doch exclusief de variabele lasten van de installaties en de overige vergoe dingen en dienstverleningen) van 152,85 per maand. Ter vergelijking diene, dat voor het eerste blok deze huur is berekend op f 154,40 per maandt een gering ver schil dus, ondanks de omstandigheid dat voor het eerste blok nog de oude subsidieregeling is toegepast. Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagsavonds om zes uur. Apotheek Gouka, Groene- laan 127, tel. 268035. De Stichting Zwembad Schiedam- Zuid voert sinds geruime tijd een ac tie in deze wijk teneinde de plannen voor een instructie-zwembad mei speelweide te verwezenlijken. Omdat er een groot tekort bestaat aan der gelijke accommodatie menen B. en W. van Schiedam, dat het zwembad in een behoefte /.al gaan voorzien. Hierbij wordt ook gedacht aan ele mentair zwemond.erricht in school verband. Het huidige sinds 1934 bestaande Sportfondsenbad is volledig bezet. Als gevolg daarvan heeft de Sdhie- damse reddingsbrigade met 1400 le iden reeds lang een wachtlijst moeten aanleggen en andere clubs zagen zich genoodzaakt een ledenstop in te voe- In verband met dit alles adviseren B. en W. de raad om op een terrein, De normen,die men indertijd aan gelegen tussen de Westfrankelandse- dijk en de Deltadijk, westelijk van de Willem de Zwijgerlaan een terrein van 7455 m2 voor het zwembad te re- De normen,die men indertijd aan hield voor de bepaling van het te verwachten bezoekcijfer van op te richten zweminrichtingen, zijn niet bruikbaar meer. Hierdoor is een mid del om aan te tonen, dat de stich ting van een zwembad wenselijk en verantwoord is ontvallen. Een feit is, dat er vrijwel overal nog steeds een latente behoefte aan zwemgelegenheid is, die niet aan te geven is, omdat er eenvoudig te weinig zwembaden zijn. In dit verband is de waarneming in eigen stad, waar het in hoofdzaak de overdekte zwemgelegenheid be treft, de meest betrouwbare graad- Ter ondersteuning van voornoemde acties van de „Stichting Zwembad Zuid" is echter vooralsnog het bepa len van de plaats waar het bad dient te komen een eerste vereiste. Daar toe heeft de directeur van gemeente werken na overleg met de hoofd ambtenaar voor de lichamelijke op voeding en de sport van de Ver. Ned. Gemeenten een rapport opgesteld, waarin de verschillende mogelijkhe den worden besproken. NIEUWE VERORDENING VOOR BRANDWEER Aan de gemeenteraad van Schie dam wordt ter goedkeuring aangebo den een nieuwe verordening met be trekking tot de organisatie en het be heer van de gemeentelijke brand weer. Hierin wordt gesteld, dat het Korps zal bestaan uit vrijwillig per soneel en personeel belast met een volledige dagtaak. Het vrijwillig per soneel bestaat ten minste uit een on- dercomimandant, tien bevelvoerders en negentig manschappen. Het vaste personeel wordt gevormd door een commandatn, technisch ambtenaar in algemene dienst, tech nische beambte, twee man kazerne- personeel. vier telefonisten en twee administratieve beambten. Een deel van het personeel is ingedeeld bij een wachtploegendienst bestaande uit ten minste 8 bevelvoerders, 44 manschap pen, welk personeel moet wonen bin nen een door B. en W. te bepalen af stand van de brandweerkazerne. Tevens wordt aan de raad voorge steld over te gaan tot aanschaffing van o.a. een droogpoederwagen en 40 brandslangen waarvoor een krediet van plm. f 24.000 wordt gevraagd. Er wordt ook een voorstel gedaan met betrekking tot de ongevallenverzeke ring voor het brandweerpersoneel. Na ongeveer twintig jaar aan de werkt, zal de heer Westerveld op 1 september in verband met zijn leef tijd dat werk neerleggen. Tweed sportcolberts. verschillende kleuren. normaal 59.50 Terlenka 55/45 pantalons Lichtgewicht, in diverse kleuren. VERKOOP OOK VRIJDAGAVOND geen telefonische orders of schrif telijke orders. ♦KOOPAVOND: Onze zaken te ROTTERDAM, SCHIEDAM, VLAAR- DINGEN, HOOGVLIET, ARNHEM en ZEIST zijn VRIJDAGAVOND geopend

De Havenloods | 1968 | | pagina 6