Wat zou je denken van het slagwerk? Je blijft lachen! ESCHER, ZIEN EN GELOVEN Stefan Lokkerbol en zijn orgel: DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1963 S'dam BIAFRA WIE Stefan Lokkerbol kent en hem met zijn orgel bezig ziet. vraagt zich onwillekeurig af: hoe komt zo'n man in de auto's terecht? Want Lokker- bols broodwinning is zijn garagebe drijf in de Lange Nieuwstraat in Schiedam en een auto en een orgel zijn twee onverenigbare grootheden. „Maar", zegt Stefan Lokkerbol, „ook een auto repareren en zo'n motor weer tot leven brengen is scheppend werken". Eind vorig jaar onze trouwe le zers zullen zich dat ongetwijfeld her inneren hadden wij een interview met hem. naar aanleiding van zijn eerste grammofoonplaat met elektro nische orgelmuziek die de firma B. van Daalen te Vlaardingen had uitge bracht. Zijn Gulbransenorgel stond indertijd in restaurant „Europoort" in Schiedam. Daar is ook de plaat opgenomen. Het staat nu echter al weer vier maanden in zijn bungalow in Maas land en helemaal Gulbransen is het niet meer. Men zou kunnen spreken van het Gulbransen-Lokkerbolorgel, want het is uitgebreid met een derde klavier waarop een compleet slagwerk en 134 pijpen zijn aangesloten. Daar mee is het, zoals hij zelf zegt, een concert-bioscoop-kerkorgel geworden. „Die pijpen", zegt hij, „zijn af komstig van dat orgel dat ik in mijn vroegere huis in de Lange Nieuw straat had staan. Daar gebeurde niets mee. Mijn zoon woont er en die speelt geen orgel en hier kon ik het niet hebben, dus ik dacht, ik geef het weg. Ik had eerst een gemeente in Lim burg op het oog.'Daar wilden ze he' wel hebben maar dan had het ver bouwd moeten worden en dat kosttf ook weer een hoop geld en de ge meenteraad moest er over beslissei enfin, 30'n geweldige soesa dat is toen overgegaan. Enschede. Die hadden daar wel een instrument,' maar dat was niet veel bijzonders- Toen heb ik eerst het slag-' werk eruit gehaald, want daar kun je in een kerk niet mee aankomen. En zij hadden zelf een prestant en een viool dus ik denk, hé, dat gaat er.ook H speciale demonstratie polaroïd cameras U moet beslist komen kijken als er in onze foto-afdeling wordt gedemonstreerd met de „Pola roid Camera." het meest vol maakte fototoestel, waarmee prachtige instantfoto's gemaakt worden. De moderne camera, waarbij U enige seconden na het afknip pen... 't lijkt wel toverij... kunt zien hoe U erop staat... Nu niet meer wachten, dagen, wekenlang, of Uw foto's gelukt zijn, neen terplaatse waar U fotografeert, bekijkt u het kant en klaar resultaat. Bij ter Meulen tegen verrassend lage prijs Polaroïd Camera foto's zijn direct klaar! Vrijdag en zaterdag worden In onze Foto-afdeling beneden deze speciale demonstraties gegeven met de polaroid-camera's waarbij U onmiddellijk de kant en klare foto In handen houdt. Vrijdagavond tot 9 uur open Géén ttl. of schrift, bett. Van Daalen heeft ook al weer -.«»«» horenM.r towMd. Si? 2» Stefan Lokkerbol achter zijn orgel Gisteren ontving ik van bevriende zijde uit Biafra een schrijven, met het verzoek aan de inhoud ervan zo groot mogelijke bekendheid te geven. Gaarne voldoe ik daaraan door dit ingezonden stuk. Ik citeer: „Wat is nu in juni 1968 het grootste probleem in Biafra? Dat is het grote aantal vluchtelingen. 4 miljoen op een bevolking van 11 mil joen, en het aantal stijgt dagelijks. In de kampen heerst honger en ziek te. We zijn geweldig geholpen met de melk- en eipoeder via de Wereld raad van Kerken. Deze hulp kwam vnl. uit Duitsland, Noorwegen (stok vis), Frankrijk, Canada en Ameri ka. UIT NEDERLAND KWAM NIETS. Dit is echter 'een druppel op een gloeiende plaat als het basisvoed sel ontbreekt. Het is nu het begin van de regen tijd en de nieuwe yamoogst komt pas in juli. Sommige kampen heb ben sinds 6 weken geen voedsel meer gehad van het voedselcomité. Met melkpoeder moet met vakken nis worden omgegaan. Teveel veroor zaakt nl. vreselijke diarree in on dervoede mensen. En dat is dan ook het einde. Dagelijks sterven honder den mannen, vrouwen en vooral kin deren van de honger. Onze kliniek werd afgelopen woens dag bezocht door 1400 mensen, nor maal is dit 600 a 700. De militairen zijn hier dan nog niet bij inbegre pen. Het is overbodig te zeggen dat 1 vliegtuiglading melkpoeder, dit is 400 zakken, dan gauw op is. We zien reikhalzend uit naar een volgende zending. Komt deze niet binnen 2 we ken dan moet met het werk in de kampen worden opgehouden. Een andere grote moeilijkheid is het te kort aan benzine sinds Port Har- court oorlogsterrein is. Ook dit kan spoedia de oorzaak worden van het stopzetten van het werk. Zuster Folkerts en Dr. Middelkoop werken na het bombardement van hun ziekenhuis in Intigidi beiden voor de vluchtelingen. Hoe lang zal dit nog kunnen? Deze vraag vervult ons met angst. Niets is zo erg als het machteloos aanzien van dit lij den. Zo lana je kunt werken ben je dankbaar voor iedere dag die je hier nog krijgt". De brief van zuster Van Dam spreekt duidelijke taal. Wat kunnen wij doen? Ten eerste, een verant woorde bijdrage storten op giro 5261 van Oecumenische Hulp te Utrecht voor de hongerigen in Biafra. Ten tweede, de kamerleden die wij geko zen hebben, vragen wat deze denken te doen aan deze noodsituatie. Alleen maar de eigen wapenleveranties stopzetten is wel erg magertjes! Ten derde, bij onze predikant informeren hoe zwaar onze Kerk aan de gruwe lijke strijd in Nigeria tilt. Als ik goed heb waargenomen, pro beert men zowel in de kerken als in het geluid van die pijpen komt een fractie van een seconde achteraan Je krijgt dus een soort echo. Man, dat is toch zc mooi. En wat zou je denken van het slag werk...? Je blijft lachen... Ik heb al les: een xylofoon, castagnetten, tam boerijn, sambabal, stoomfluit, sleebel, roffel, vogeltjes, cimbaal en bekken.... 't Is toch eigenlijk jammer dat het hier staat. Ik zou het de mensen zo graag willen laten horen. En je weet niet wat je ziet, want als ik op deze toets druk zie je die trommelstokken slaan. Als je dat in een zaak zet trek je enorm veel klanten. Dat is toch iets bijzonders. Ze kunnen het alle maal zo zien met aces roltrappen naar boven en naar beneden Helemaal passend bij de vlugge, vlotte tienermode zijn deze ballerina's in de meest mo derne kleuren met zwart ge- paspeld en met open of gesloten hiel. Makkelijke schoentjes, voor de zomer, voor thuis of in de vakantie langs vreemde boule vards te flaneren... en U koopt ze nu, voor een spotprijs, per paar voor nog géén twee gulden. de plaat maken, maar ja, dat orgel was nog niet klaar. Ik heb in die tus sentijd ook nog wat gecomponeerd: een Ave Maria en een Lentelied. Ik heb er geen moeite mee en ik ga er echt niet speciaal voor zitten- Maar zo'n Lentelied bijvoorbeeld: dan loop ik dë tuin in en dan zie ik die knop pen aan de bomen. Dat inspirfeert me hèDan hoor ik die muziek al De mensen vinden het mooi. Dat merkte ik in „Europoort". Dat was toch, zo gek. Pan zat je te spelen en dan was hex helemaal stil. Er werdén soms bloemen bij me gebracht. Nou ja, ik ben daar weggegaan. Die zaak liep niet meer en ik had toch al het plan om dat orgel uit te breiden, dus ik dacht, ik haal het weer naar huis Nou en zodoende Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze schattige ballerina's met leuke ruitjes tegengevoerd met open of gesloten hiel, in de kleuren zwart, geel, oranje, groen en gebroken wit, i 36 t/m 41 per paar voor Vrijdagavond tot 9 uur open. 6tin Ul. of schrift. CINECLUB MET KORTE FILMS IN "LANTAREN Op 2 juli zal de Rotterdamse Cine- club een programma vertonen van korte films over Amerika en Ameri kaanse problemen. Daarbij zullen de volgende films gedraaid worden: „Black Power", waarin o.a. een speech van Stokely Carmichael voor komt van Leonard Hehny „We shall march again", demon stratie voor free speech van Lipton. America is in real trouble" satire van Tom Palazzolo. „Savages", over het negerpro bleem, won een „award" van Alan Gorge. Peace Pickets arrested for distur bing the peace" gebeurtenissen tij dens en na de demonstratie waarbij Joan Baez en anderen werden gear resteerd van Leonard Henny. „La sixième face du Pentagon", demonstratie gericht tegen het mili taire bewind in de Ver. Staten van Chris Marker. Deze films zullen in het Nederlands worden ingesproken. Het programrrla zal de taak hebben een beeld te geven van enige problemen, waarmee Ame rika intern te kampen heeft, en zal de stof geven yoor de discussie die aansluitend daarop onder auspiciën van de Cineclub in samenwerking met andere organisaties wordt georgani seerd. Aan dit discussiegedeelte werken mee: Federatie van jongerengroepen in de PvdA, spreker: Carlos Pronk. Marxistisch-Leninistisch Centrum Ne derland, spreker: Nico Schrevel. So cialistische Studenten Vereniging Po- liteia. Studenten Vakbeweging SVB, spreker Prof. P. J. A. ter Hoeven, hoogleraar Sociologie aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam. Datum: dinsdag 2 juli. Plaats: De Lantaren, Gouvernestraat 133. Aan vang: 20 uur. Toegang alleen voor leden van de Cineclub en de Rotterdamse Filmliga. Tegelijk met deze voorstelling geeft het Cineclub Coördinatie-centrum het eerste nummer uit van het Gineclub- bulletin, dat een hoeveelheid achter grondmateriaal zal verschaffen voor de discussie en dat_ vijfenzeventig Voor constructies en figuren welke getekend kunnen worden bestaat de mogelijkheid dat ze als voorwerpen niet kunnen bestaan en evenmin als driedimensionale werkelijkheid gezien kunnen wor den. De hier optredende kortslui ting ligt in het waarnemingssys teem dat een driedimensionale wereld moet opbouwen uit twee dimensionale gegevens. Escher's aaneenschakeling van verschillen de perspectieven en ruimtelijke structuren komt de beschouwer misschien voor als een geniale truc van een meestergoochelaar. Op de prent van de waterval zien wij water op een onmogelijke manier naar boven stromen. Het resultaat is een niet mogelijke waterval, waardoor een rad in werking treedt, dat misschien de elektriciteitscentrale is voor de vage stadsachtergrond. Een jongeman volgt het waterver- loop als was het de gewoonste zaak van de wereld. Escher's doel is geen gezichtsbegoocheling; hij tracht een oneindigheid te benaderen. ..Diepe, diepe oneindigheid! Rust. wegdro mend uit de zenuwspanningen van het dagelijks bestaan." Of misschien omgekeerd het da gelijks leven als volkomen absurd te ondergaan. Escher als een Si- syfus, die de steen van het leven steeds weer de berg moet opwente- len in de wetenschap dat zodra de top bereikt is hij naar beneden rolt. En dit in het patroon van eindelo ze herhaling, terwijl de vrouw de was blijft doen. Spiegelland „Wie de eindeloosheid induikt, in tijd en ruimte beide, verder en ver der zonder ophouden die heeft vaste punten nodig, mijlpalen die hij voor bij flitst, want anders verschilt zijn beweging niet van stilstand". Als kinderen konden wij al kennis maken met soortgelijke gedachten in het onvergetelijke boek van Lewis Carroll. ..Alice in spiegelland". „Wel. in ons land, zei Alice, die nog steeds een beetje hijgde, kwam ie in het algemeen ergens terecht als je een lange tijd erg hard liep. zoals wij hebben gedaan". „Wat een traag land is dat dan. zei de konin gin. want hier moet ie zo hard lopen als je kan om op dezelfde plaats te blijven". Alice was benieuwd hoe het spiegelbeeld van haar kamer er ver der uitzag. Hoe het gehele huis. de stad. de wereld er uit zou zien in KL'NSTGERIT VERSLETEN Tandlci'liniM'hi' ..Ademfris*' le Middellandstraat 117, Rotterdam, telefoon 010 - 23.04.06; b.g.g. 010 - 25.38.67. Dagelijks geopend van 9-9 uur; ook zaterdags. cent zal kosten. Verkrijgbaar bij Boekhandel Donner, Korte Lijnbaan haar spiegel' - 8 en aan de zaal. Reeds in 1935 maakte Escher de litho ..Hand met spiegelende bol". In de bol weerspiegelt zich ten eerste de hand welke de bol vasthoudt, gro tesk vervormd, een interieur in bol lend perspectief. Deze litho zou men kunnen zien als één van de voorlo pers van Escher's latere werk. Regelmatigheid kelijkheid. welke hij op zijn vele rei zen zag. Honkvaster geworden start rond 1937 zijn uniek oeuvre, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. Op zijn laatste grote reis, 1936, kopieer de Escher uitvoerig Moorse mozaïe ken te Cordoba. De regelmatig aan eengesloten vlakverdeling, zoals in de ..Metamorfoses". „Verbum" etc.. vinden hun eerste bouwsteen in het Alhambra te Cordoba. Ook is er een verband tussen deze mozaïeken en de kristallografie, waarvan hij reeds vroeg kennis nam. Lang voor er mensen op aarde wa ren groeiden in de aardkorst al de kristallen. Op een goede dag zag een mens voor de eerste maal zulk een glinsterend brokie regelmatigheid liggen, of hij stiet erop met zijn ste nen houweel en het brak af en viel voor zijn voeten en hij raapte het op en bekeek het in zijn open hand en hii verwonderde zich. (M. C, Escher. Amsterdam 1959) Relativiteit „Lucht en water". Een transfor matie van witte vissen op een zwar te achtergrond via een grenslaag waarin de zwarte spaties tussen de vissen de eerste vormen zijn van de in zwarte vogels metamorfoserende witte vissen. Hierin wordt voor ver scheidene natuuronderzoekers de chemische evolutiereeks van atomen moleculen polymeren leven de materie, in beeld gebracht. Begin en einde, onder boven, bin nen én buiten lopen bij Escher meer dan eens in elkaar over. In de litho ..Relativiteit" zien we in de rechter bovenhoek twee figuurtjes op' een trap. alhoewel beide dezelfde richting gaan klimt de ene en daalt de an dere. de politieke partijen strikte neutrali teit in acht te nemen. Kan dit ech ter wel, nu de Haussa's in Nigeria bezig zijn de Ibo's in Biafra uit te roeien? Het christelijke geloof kiest altijd partij voor de zwakkere, óf het is niet christelijk. Indien de Haussa's door de Ibo's werden uitgeroeid, zouden wij voor de Haussa's partij moeten kiezen. Nu zijn. evenwel de Ibo's het kind van de rekening. Re gering en parlement, kerk en zending dienen, zolang Biafra duidelijk on derligt. partij te kiezen voor Biafra. Drs. J. A. B. JONGENEEL Copernicusstr. 98 Den Haag met zes roltrappen naar boven en naar beneden Vindt U het ook zo vervelend, als de bagage op Uw imperial kletsnat regent - en het ge- improviseerde dekje van plastic losfladdert? Daar komt nu een eind aan, want dit imperial-zeil, van stevig plastic op linnen basis is gegarandeerd waterdicht en laat niet los door de 6 flinke zeil- ringen. Een flink formaat zeil, 200 x 1]25 cm, ook als grondzeil in tent of tijdens pick-nick te gebruiken, en om altijd met een keurige, afgedekte imperial te reizen, voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide plastic imperia! zeilen, 'in onze Autoshop, zeilen, die niet scheuren, door de linnen rug, 200 x125 cm Vrijdagavond tot 9 uur open Ciin ut. of schrift, best. Expositie „Glas" blijft langer De expositie „Glas" in het Bouw centrum te Rotterdam, die een beeld geeft van glas en glastoepassingen in de bouw, zal tot 27 juli te bezichti gen zijn. De expositie werd op 15 mei geopend en zbu oorspronkelijk tót 29 juni in het Bouwcentrum blijven. De belangstelling voor de expositie is van dien aard, dat tot verlenging is besloten. Lucht en water Een heer die de straat afdaalt een heer die de straat opklimt twee heren die dalen en klimmen dat is de ene heer die daalt en de andere klimt vlak voor de winkel van Hinderickx en Winderickx treffen zij elkaar. (Paul van Ostayen). „De drie werelden". Water beslaat het gehele vlak van deze litho, waar in bomen weerspiegeld worden, het water als spiegel van het aardleven. Op het water drijven dode bladeren, het water: laatste rustplaats voor de bladeren. Het transparante water laat een vis zien. Het water de nood zakelijke omgeving voQr een visse- leven. De ene hand tekent de andere hand. Twee handen die elkaar teke nen. Een vel papier op een teken bord. vastgezet met punaises. Uit het papier spuiten de handen, de laatste hand leggend aan eikaars manchet ten. De ene hand bestaat niet zonder de andere en dit in een eindeloze om kering. Tijdsverloop wordt op losse schroeven gezet. Synchronisatie heeft niets te doen met deze wereld. De handen van Escher tekenen een an dere wereld. Een wereld welke niet zonder de onze kan bestaan. Afhan kelijk van het traditioneel perspec tivische, verbonden met ons net vlies, dat ziet wat niet gezien kan worden. U betaalt een gedeelte bij aan koop (ook op mantels maat) waarna wij uw mantel deze zomer gratis bewaren. U betaalt bij afhalen het restant. Door uw bont in een speciaal zaak te kopen krijgt u: Deskundige voorlichting, betrouwbare service en volledige garantie. Grote sortering bontstola's cravatten en bonthoeden Jffnj s-Gravendijkwal) Tel. 234577* Vrijdagsavonds tot 9 uur geopend. 4

De Havenloods | 1968 | | pagina 11