„Vastgeroeste" slijters door witte jenever opgeschrikt „Het moet een rustpunt zijn in de chaos van het leven'' I M Deze week in de bioscopen BUNINGH GEVONDEN VOORWERPEN Politie deed goede vangst G. de Raad nam afscheid van Julianaschool DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1963 met zes roltrappen naar boven en naar beneden Al bent U nog zo voorzichtig... er sneuvelen toch altijd kopjes bij de afwas, en om'Uw servies op peil te houden, hebben wij een aanbieding kop en schotels. Kop en schotels eerste keus in 3 fraaie pasteltinten. Prachtige kop en schotels voor koffie en thee, nu 6 stuks voor nog géén vier gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij eerste keus kop en schotels, goed verpakt, 6 stuks Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of «efir/'fl. belt. ARENA: A lovely way to die. 14 jr. Ob CENTRAAL: Een lange zwoele nacht, 18 j. O CINEAC NRC: Dagvlinder, 18 j. (prol:) ooo CINEAC AD: De vijf vogelvrijen, 18 j. OO CINERAMA: Generaal Custer's laatste: opdracht, 14 J «prol.) OOO •COLOSSEUM: El dorado, 14 J. OO CORSO: The great race, a.l. (prol.) OOO GRAND: Verkrachting, 18 j. (prol.) OO HARMONIE: Cairo broeinest van spion nen, 14 j. Do. t.m. zo. O Huls der on" tucht, 18 j. ma. t.m. wo. OO KRITERION: Een idioot in Parijs, 14 J. (prol.) OOO LUMIERE: Tony Rome, 18 j. OO LUXOR: 20.000 mi31en onderzee, 14 J. OOO METRO: Mary Popplns, a l OOO PASSAGE: Wat deed jij in de oorlog. PRINSES: Vernietigingsslag op Saipan, pappie? 14 J OOO >IO '62: Zo gezegd, zo gedaan, a.l. TA:^Het wonder van de liefde, t VENSTER: Onibaba, 18 j. (prol.) OOO vakantieperikelen met Fu- ïvolgen. a.l OOO O OOO zeer goed OOO - goed OO - middelmatig Het is al weer enige tijd geleden, dat de rustige slijterswereld werd opgeschrikt door de goedkope jenever. De drank, die onmiddellijk de naam meekreeg van „witte jenever", dit in navolging van de zogenaam de witte benzine, werd voor één tot twee-en-een-halve gulden goed koper op de markt gebracht, vergezeld van grote advertenties, waarin de lof van de goedkope drank evenals van de eveneens goedkope vieux, wijn en frisdranken werd bezongen. Daartegenover versche nen grote advertenties, waarin werd aangekondigd, dat men de borrel bij de echte slijter moest kopen. Uit die laatste advertenties zou men kunnen concluderen, dat de „echte" slijter de goedkope jenever niet in zijn zaak wil hebben. Als men zo denkt, vergist men zich. Zelfs is het zo, dat vele „echte" slij ters de goedkope dranken zelfs nog iets goedkoper van de'hand doen dan de dranken-supermarkets". Zij zien in de „witte" jenever en vieux een middel in de strijd om Koning Klant een strijd, die in het slijtersvak naar een slapende achtergrond was ge drongen. Het zijn alleen de slijters, die gebonden zijn aan een bepaalde distilleerderij, die de goedkope dran ken niet in hun zaak dulden. Ken dag of veertien geleden was een groot aantal Rotterdamse slijters bijeen op het s s. Rotterdam van dé Holland-Amerikalijn, waar als prijs voor een etalagewedstrijd, uitgeschre ven door de distilleerderij Blanken hei m en Nolet, twee cruises voor twee personen werden uitgeloot. Op die bij eenkomst werd door besturen van slijtersorganisaties 'heftig gefulmi neerd tegen de „witte" dranken. Uit hun woorden bleek, dat de toestand ernstig is, en, zo kon men. beluiste ren, het hele land kijkt gespannen naar Rotterdam, Waar vooral de strijd om de witte jenever zou worden ge voerd. Een van de sprekers ging zelfs zo ver de slijters er op te wijzen, dat hijzijn klant echt wel duidelijk kon maken, dat die wel meer voor de borrel kan betalen dan hij zelf wil. De slijters luisterden aandachtig toe nipten van het borreltje, dat hen was voorgezet -en vonden het verder allemaal wel best. Wij vroegen aan een slijter, die niet achter de groene tafel zat, of hij ook goedkopere jene ver verkocht. „Natuurlijk", was het antwoord, „zoals wij allemaal trou wens We zouden wel gek zijn als we het niet deden. Natuurlijk is het pret tiger om een duurdere soort te ver kopen, want daarop verdien je meer Maar een grotere omzet is toch ook heel belangrijk." Later bleek onze zegsman een bestuurslid van de Rot terdamse Bond van Slijters te zijn. Achter de groene tafel zat ook de heer C. P. van Lede, directeur van Blankenheim en Nolet. Ook hij had aandachtig geluisterd naar de verwij ten tegen de verkopers van de witte jenever. Ook hij had gezwegen- Tot de bijeenkomst was afgelopen en wij hem naar zijn mening vroegen. „Ik heb geen bezwaar tegen de witte jenever", verklaarde hij posi tief. „Ik di'staneieer me dan ook he lemaal van alles wat hier vanmor gen over de goedkope drank is ge zegd. Wel vind ik het onjuist, dat de slijters zo veel reclame maken voor de goedkope jenever. Het zou vol doende moeten zijn, wanneer zijn klant wist, dat hij die drank heeft. Zelf zullen wij nooit goedkope jene ver maken, want daarmee zouden we ons eigen merk gaan aantasten. Bovendien kunnen wij het nooit zo goedkoop doen als die anderen". concurrentie teruggebracht. Als Ie mand veel van ons afneemt, krijgt hij een hogere korting. Dat is een normale zaak. maar het is niet ge woon voor de slijters-branche". De slijtersorganisaties hebben de minister gevraagd een minimumprijs voor de jenever vast te stellen. „Die minimumprijs zal er wel komen en hij zal dan hoger komen te liggen dan de prijs, die thans vaak voor de wit- tee jenever wordt gevraagd", zegt cie heer Van Lede. „Die bodemprijs is te verdedigep, omdat men anders ge vaar loopt, dat er clandestiene jene ver o-p de markt zou komen met alle gevolgen van dien. Maar de lage prijs van thans wil niet zeggen, dat de je never slecht is- En de huidige prij zen hébben nog steeds de tendens om te zakken. Er zullen ongetwijfeld meer distilleerderijen bij komen, die goedkope jenever gaan maken". met zes roltrappen naar boven en naar beneden Boodschappen doen. Iets wat elke dag opnieuw moet gebeu ren... een goede en grote bood schappentas is daarom heus geen overbodige luxe. Boodschappentas van Skai- Dur (een kwaliteitsbegrip). Een tas met een zee van ruimte, goede afwerking, rits en twee stevige handvaten. yVIst U dat U deze royale bood schappentassen van Skai-Dur (aan elke tas een garantie-merk) op onze afdeling lederwaren vindt voor nog géén zeven gulden. Benadelen Woede „Die anderen" zijn dan de firma Redelaar in Voorschoten en. Vrij- moed en Zonen te Schiedam, welke laatste distilleerderij zich de woede van haar collega's op de hals haalde, toen bekend werd, dat zij naast het eigen merk ook goedkope jenever ging produceren. De firma Redelaar produceert in de eerste plaats voor de F.T.-drankenservice, een super market onder de slijters, en levert teyens aan de „vrije" slijters, die dit product vaak zelfs nog goedkoper doorverkopen dan de F.T.-Dranken service zel^dat doet. fn tegenstelling töf anderen, die stérk gekant zijn tegen de „witte" jenever, meent de heer Van Lede: „We zullen moeten leren leven met de witte slijters. Ik ben er van over tuigd, dat zij er altijd zullen blijven. Een slijter, die niet met zijn tijd mee kan, zal verdwijnen- Daar lijkt de kern van de zaak te liggen, de slijter, die niet met zijn tijd mee kan. „De slijters waren vastgeroest in hun branche", zeggen de heren J. Ph. van Tiggele en J. Duijmel, directeuren van de fa. Rede laar en de F.T. Drankenservice. „Zij werkten met vaste kortingen, zo dat er voor hen niets meer te bele ven viel. Er kwam wel eens een klant bij of er viel wel eens een klant af, maar daar hield het ook mee op. Nu hebben wij de prijzen- De héren Van Tiggele en Duijmel wachten rustig af wat een eventuele prijsbeschermende maatregel zal brengen. „Maar met die maatregel zal men de consument gaan benade len", zeggen zij. „Vergeet niet, dat wij heel anders produceren. De hoge prijs van de dranken is voornamelijk het gevolg van het feit, dat vele dis tilleerderijen oneconomisch en vol gens verouderde principes werken. Wij produceren in massa en alleen in literflessen, hetgeen kostenbesparend werkt. We hebben de modernste ap paratuur. Hoe meer we produceren en verkopen, hoe goedkoper ons pro- dukt kan zijn. Het zou onzin zijn om het artikel duurder te verkopen dan nodig is. Natuurlijk zouden we ook graag een of twee gulden meer wil len vragen en onze huidige omzet behouden. Maar dat kan niet. Als je goedkoop levert, vefkoop je-meer". Er wordt de producenten van de goedkope jenever wel eens verweten, dat hun produkt van minder kwaliteit zou zijn dan van hun collega's. De heren van de fa. Redelaar lachen er om. „Jenever moet minstens 35 pro cent alcohol bevatten", zeggen zij. „Dat is voorschrift en dat is bepa lend voor de kwaliteit- De rest be staat uit water en smaakstoffen. Nu kun je wel over smaak twisten. Elke distilleerderij heeft daar zijn eigen op vattingen over en wij natuurlijk ook. Maar de grondstoffen betrekken we hij dezelfde leveranciers als de pro ducenten van de duurdere jenever dat doen. bijvoorbeeld bij Moutwijn De Koning, een dochteronderneming van Bols. En het proces is in principe eender, alleen veel moderner en eco nomischer. En clandestiene jenever produceren? Dat is even belachelijk als het mak^n van valse bankbiljet ten. Daar kom-je even ver mee". De storim in de slijtersbranche woedt n.og steeds voort. En, zoals bij elke storm zal er schade worden aan gericht. Maar er zal ook iets worden schoon geveegd. Schade bijvoorbeeld bij een .gebon den" slijter, die tussen een „vrije" slijter en een filiaal van de F.T. Dran kenservice kwam te zitten. Deze man zag zijn omzet zakken met veertig procent. Maar daar kan men moeilijk de goedkope jenever of de klant. de schuld van geven. Wel ligt de schuld bij het gebrek aan concurrentiemoge lijkheden. De beslissing van minister Bakker ten aanzien van de minimum prijs zal d§tn ook beslist niet gemak kelijk zijn- JAN DIJKSTRA Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fraai afgewerkte bood schappentassen van Skai-Dur Vrijdagavond tot 9 Bij aankoop van elke scheerwollen MERKDEKEN of -PLAID DE 2e VOOR HALVE PRIJS (ook kinderdekens r VELOURS CHIFFON SPREIEN 2-persoons<r Vrijdagavond tot 9 uu 67.50 geopend. Te bevragen aan het hoofdbureau van po litie te Schiedam, dagelijks van >-17 .uur, behalve op zaterdag en zondag Verz bewijs; gevarendriehoek; baby schoentje (IJ; nh; portemonnee houd; papierbak- schuifma'at; guldens: dameshorloge: ripg met sleutels ox); lipssleutel: herenbril (ïx). Te bevragen bij ae vinders: Ring met sleutels. T. Meijer, Goem. Bor KestUUaa.n 57. tel 261826: ring met sleutels. schoudertas n sleuteltjes, O. v.d autosleutels. Essi, sleuteltjes, Janse- Nassaulaan Appelmarkt 4; ett Bachplein 25; etui r nou« j vu „les. ouddorpsestraat 2 derbrll, Rijswijk, v. Smaleveltstraat 3! joö3' ring niet sleutels, v.d jsiooster, West- frarikelandsestraat 64b: Jongenjbril, J- C. v d Haven Bachplein 60. te.. -5.185.1nng met «leutels, v. Stralen, tdenburgslraai 42: dames hnrloee v Gent Corn v Zaptenpleln 44: bedel ar'mban d j eHerslach, v. Oldenbarne- veltstraat 30: dameshorloge, v. Leeuwen, Nic. Beetsstraat 48b: ring met steen, Sprong Parkweg 208; bankbiljet. R. ten Mgr. Nolenslaan 482; damesglacé (r). Ver kade J v. Avennestraat 7: zak met pot grond P Plooij. Hargsingel- 17: poppewagen krhwasrermann Den Bcmmelsestraat. 11: meisjelfietsje. R. Kmpscheer Havendljk 202b; fietstas met inhoud. iMvr Lanseir, Damlaan 656: portemonnee mcl lnhoud Ri s wijk, v. Smalevetetraat dames naraölu H Vrijenhoek. Beierlandsestraat 1 Sbf toiiettasjev.d Berg Dr. Kmjperlaan 33kindervestje, mevr. Stout, bv. naa laan 880; badhanddoek, H. H. \.d Hom, w, v Haa.'énlaan 841': 2-delig zwempak, A v.d Ende, v. ÖldenbarnevelteU-aat ^Zf)kinoer e/wembroekV Damenzwartewaalsestraat ?8? welpenpetje. Van Herk. J. Oudegeest *25; gympakje, Paulussen. Meeuwen- üingel 9 laan 87b; grauw iaaixifhevksï-i aa; m, Rembrandt Aan de dijk langs de Maas staat dit huis. Het is de pelgrimsherberg ..Kruid der Genqde" in Appeltern. Een huis dat ai een hele historie achter zich heeft, maar ook op het ogenblik op een unieke manier in een behoefte voorziet. Dank zij de oplettendheid van de bemanning van een politieauto te Schiedam konden twee jongemannen worden gearresteerd, die in 'n maand tijds ongeveer honderd inbraken in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam hebben gepleégd. Toén jri de nacht van vrijdag op zaterdag surveillerende agenten over de Nieu we Haven reden en de Liduinastraat passeerden, zagen zij twee personen zich op verdachte wijze ophouden bij een groente- en fruitzaal. Zij bega ven zich erheen .en hielden de man nen adn. Het waren de 25-jarige H. H. uit Maassluis en eveneens 25-jari- ge C. L. uit Vlaardingen. Na hun arrestatie vièlén zij door Je mand en toen bleek een goede vangst te zijn gedaan, omdat dit tweetal de politie in genoemde ste den veel werk had bezorgd. Zij be kenden in Schiedam dertig inbraken te hebben gepleegd, ongeveer veertig in Vlaardingen, zeven in Maassluis en dan nog een aantal in Rotterdam. In het algemeen was de buit "niet groot geweest, in Schiedam in totaal ongeveer i 3.000 benevens diverse goederen. Ook in de andere plaatsen betrof het meest kruimelinbraken, waarbij hier en daar nogal vernielin gen werden veroorzaakt. De politie vond in de woningen van verdachten o.a. een schrijfmachine, bandrecor der' en sigarettenaanstekers die in Schiedam waren gestolen. Apothekersdienst De dienst bpgint vrijdagmiddag om /.es uur: apotheek Jansen. Swarnmer- damsingel 41, teieXoGB 264917. Mevr. Schokking van Pelgrimsherberg Kruis der Genade Pelgrimsherberg „Kruid der Genade" te Appeltern a.d. Maas. Landelijke omgeving goede verzorging. Bijdrage kosten: naar vermogen". Dat is in het kort de tekst van een advertentie die toch wel de aandacht trekt. Vooral de opmerking over de kosten zal niet nalaten in de com merciële maatschappij waarin we leven, enige verwondering te wekken. Het maakt toch op z'n minst nieuwsgierigheid" los." Mevrouw W. E. Schokking-Benthem Sypkens heeft de leiding van het huis in handen. Alleen. „Ik heb geen enke le commerciële bedoeling met de her berg. Alles wat ik probeer te verwe zenlijken is dat het een rustpunt is in de chaos van het tegenwoordige leven. In de loop der jaren is gebleken dat daaraan wel degelijk behoefte bestond bij heel wat mensen en daarvoor staat dit huis ter beschikking". Is de herberg economisch te hand haven? „Niet of nauwelijks. In januari van dit jaar is mijn man ds. Schokking overleden. Dat was een hele schok. Sinds die tijd sta ik er alleen voor en ik wéét niet of het in de toekomst zo zal kunnen blijven. Ik wil het uiter aard wel proberen en er is me ook wel van kennissen en familie hulp toegezegd, maar of- dat allemaal vol doende zal zijn weet ik niet. Overi gens maak ik me daar geen zorgen over- Ook dat zal zich wel wijzen". Een fatalistische'kreet van iemand die alles maar over zich Iaat komen? Volstrekt niet. Een opmerking van iemand die haar leven zo volledig it) dienst van God heeft gesteld dat zij zich geen zorgen meer kan maken over de toekomst. Een geloof dat zij 'gemeen had met haar man. Dominee Schokking is daarom altijd min of meer een „buitenbeentje" in de her vormde kerk geweest. Met alle gevol gen van dien. „Ja, we hebben allerlei nare toe standen meegemaakt. Mijn man is er altijd onbegrijpelijk blijmoédig onder gebleven. Ik heb er wel meer moeite mee gehad en ook nu nog. Maar het idee van de Pelgrimsherberg is van mijn man afkomstig. Eigenlijk is het niet een plotselinge gedachte geweest. Doordat we altijd veel aanloop heb ben gehad van mensen die op een of andere manier geestelijk in de knoei zaten, 'Hadden we-altijd wel een paar gasten. En die toestand hebben we toen wat meer in het gareel ge bracht". Sinds wanneer is Je pelgrimsher berg in Appeltern gevestigd? „Toen mijn man om wat men noemde gezondheidsredenen geli quideerd werd door de hervormde kerk, zijn we gaan omzien naar een huis, waar we ook het „herbergwerk konden voortzetten. Na veel moeite konden we toen éindelijk dit huis ko pen. Ten einde raad hebben we dat toen maar gedaan. In mei 1963 zijn we verhuisd en in december ging de laatste schilder weg- Daartussendoor hebben we nog verschillende gasten ontvangen, want dat ging gewoon door". Hoe is nu het dagelijks leven in de herberg? „Wel, als er gasten zijn, is de dag indeling als volgt, 's Morgens begin nen we met een dagopening in de ka pel. Toen .mijn man nog leefde leid de hij uiteraard deze bijeenkomsten, nu doe ik het of als er b.v. een ouder ling onder de gasten is. vraag ik of hij het wil doen. De hele dag staat het de gasten verder volkomen vrij te doen wat ze willen, 's Avonds is er een dagsluiting. En als er vraag naar is zijn er speciale meditatie-bijeen komsten in de kapel" Bijdrage kosten: naar vermogen. Hoe is dat? „Precies zoals het ér staat. In de gang staat een grote pot en als de gas ten het huis verlaten, wordt van hen verwacht dat ze een bijdrage storten. Dat kan een dubbeltje zijn of honderd gulden. Dat komt er niet opaan. In feite betekent het natuurlijk tiat er te weinig geld uitkomt. Maar zolang het redelijkerwijs mogelijk is blijf ik doorgaan- Ten slotte is er een vaste aanhang die regelmatig terugkomt. En die zijn altijd welkom". BE.4TWEEKEMD VAIS CLUB '66 Beatsociëteit Club '66 presenteert ter afsluiting van het seizoen een •grandioos beatweekend. Allereerst za terdag 29 juni een optreden van een van de Nederlandse top-fqrrnaties nl. The Outsiders. De zanger Wally Tax kent een ongekende populariteit bij de tienérs. Hun allerlaatste grammo foonplaat heet ,,I don't care". Zondagavond 30 juni - treedt de li mans soulgroep „The Free" uit Rot terdam op. Deze soulformatie is door de bezoekers van. Club '66 gekozen tot bühne-gröep nummer I. Beida avonden worden gehouden in gebouw „Hofwijck", Dijkstraat 19a. Honse- lersdiijk. Tijdens een druk bezochte bijeen komst in de zaal Irene heeft de heer G. de Raad, h'oofd van, de rinses Julianaschool afscheid genomen we gens bereiken van, de pensioengerech tigde leeftijd. Hij werd toegesproken door de voorzitter van het schoolbe- sfuur, mr. H. Snoep die constateer de, dat dé heer De Raad volgens 'n gezegde van Theo Thijssen in diens „Een gelukkige klas", een „hartstoch telijk schoolmeester" kan worden ge noemd. Hij hééft Al. in feite 47 jaar voor de klas gestaan, want reeds op veertienjarige leeftijd gaf hij les in een klas! Gedurende zijn loopbaan heeft de heer De Raad geen enkele'maal we gens ziekte thuis behoeven te blij ven en dit is op zichzelf reeds een grote zegen. Dank bracht spr. ook aan mevrouw J)e Raad voor de steun aan haar man gegeven in de moeilij ke taak van opvoeding van de jeugd. Negentien jaar is de heer De Raad in Schiedam als schoohoofd werk zaam geweest. Aan de hepr De Raad wordt nog een uitvoerige foto-reporta ge van de afscheidsdag aangeboden. Ook de leerlingen, het personeel en oudercommissie boden geschènken Binnen in het luge keldergewelf van de pelgrimsherberg is een kapel ge maakt. Zeer sober ingericht, maar mooi. genoeg voor hen die een ogenblik van rust willen vinden in de chaoti sche maatschappij.

De Havenloods | 1968 | | pagina 13