.J)c mens moet zichzelf weer gaan terugvinden 10.i Ir. P. Tideman van Staatsbosbeheer: De stad, de stadsmens, hun woord en hun stem 95 V**"% DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1962 „We hebben een stadium gekend, dat we als optimum de leef baarheid zagen. Eerst zijn we aan de welvaart bezig geweest. Nu gaan we nog een stapje verder en we praten over het welzijn. Dal is menselijker. Maar we moeten nog een stapje verder gaan. Be halve het welzijn is het allereerst belangrijk, dat de mens zichzelf gaat terugvinden. Je kunt zo mooi praten ov^r welvaart en welzijn en dat zijn dan wel fraaie kreten, en dan toch nog niet tot de zaak doordringen, namelijk de menselijke psyche, die zich ongerust maakt over de toekomst. Dat is een realiteit en je merkt het voor al bij de jonge generatie. Dat mogen we echt wel zo ernstig maken als het is. De mens moet voorop staan'". Ir. P. Tideman, hoofdingenieur directeur van het Staatsbosbe heer tracht de problematiek, waarin we verzeild zijn geraakt door de toenemende industrialisa tie met als gevolg lucht-, water en bodemverontreiniging, de groei van de bevolking en het te rugdringen van de natuur, filoso fisch te benaderen. Hij verbaast zich niet over de protesten van de jeugd. Hij ziet dat protest als een logische reactie op het handelen van de laatste generaties, die de zaak door een gebrek aan een juiste visie heeft laten komen tot wat ze nu is. Hij geeft schrikwekkende voorbeel den van de manier, waarop de mens thans bezig is het milieu te belasten, voorbeelden, waarvan er vele de pu bliciteit niet hebben gehaald omdat de verantwoordeliike personen me nen, dat „men" dan in paniek zou ra ken. Ir. Tideman meent echter, dat er meer openheid moet zijn over de ze zaken, omdat iedereen er mee te maken heeft. Zo is er het voorbeeld van de plot selinge massale sterfte onder de gro te stern in het Waddengebied, waar door deze vogelsoort bijna werd uit geroeid. Pas na een lang en minu tieus wetenschappelijk onderzoek kwam men er achter, dat die sterfte werd veroorzaakt door een lekkende leiding bij een grote chemische fa briek bij Rotterdam. De giftige stof fen werden via de Waterweg in zee gebracht. Daar kwamen ze terecht in de lichamen van micro-organismen, die op hun beurt weer werden opge geten door grotere dieren, zoals kreeftjes, die dan weer als voedsel dienden voor grotere vissen. Toen de ze vissen door de vogels werden ge geten, was de concentratie van het gif al zo groot, dat de vogels stierven. Toen men de oorzaak had ontdekt, kon het lek worden gestopt, maar het kwaad was al geschied. dicht kunnen worden. Er wordt zelfs geschat, dat het verlies dertig tot veertig procent bedraagt. Op zich zelf is dit niet zo'n grote ramp. om dat we aardgas genoeg hebben. Dit gas bevat' geen zuurstof, maar wel methaan, een dodelijk gif voor bo men. Dit methaan komt in de grond, waardoor jaarlijks honderden bomen sterven. Wil men er later een nieu we boom planten, dan zou men eerst de aarde moeten weghalen, omdat de grond blijvend vergiftigd is. „Zo zijn er veel meer dingen, waarvan we de oorzaak heel moei lijk of misschien wel helemaal niet kunnen opsporen", zegt ir. Tideman. „We zijn bezig ons milieu overmatig te belasten. Daar doen we allemaal aan mee. Het is niet alleen de indus trie, maar het zijn ook de auto's en de kachels". Kort geleden ontdekte men een an der gevolg van onze gemechaniseer de samenleving: loodvergiftiging bij koeien. „Vroeger gebruikte men bij het maken van benzine alleen de lichtste fracties van de aardolie", al dus ir. Tideman. „Nu is men ook de zwaardere fracties gaan gebruiken, een economische ^oodzaak, die men de raffinaderijen niet kan verwijten, omdat er nu eenmaal meer benzine geproduceerd moet worden. Om de kwaliteit van de benzine te handha ven, stopt men er een anti-klopmid- del in, een loodverbinding. Dat lood wordt via de uitlaat weer afgeschei den en het zet zich af op het gras langs rijkswegen, die intensief worden bereden. In Duitsland heeft men ge constateerd. dat er kalveren stierven aan loodvergiftiging. Ook in Neder land hebben we gemerkt, dat er langs vele wegen grote loodconcentraties voorkomen!" Ir. Tideman steekt niet onder stoe len of banken, dat we in de wanho pige situatie verkeren, dat we niet weten waar we aan 'moeten begin nen om de belasting van onze milieu te beperken. „Waar gaat het eigen lijk om?" vraagt hij zich af. „Moe ten we de zaak met allerlei lapmid delen te lijf gaan of moeten we het kwaad in de wortel aantasten?" Dodelijk gif Een ander voorbeeld. Al onze gas leidingen lekken, omdat aardgas dro ger is dan stadsgas en de verbindin gen in de leidingen niet afdoende ge- met zes| roltrappen naar boven en naar beneden Terlenka, het probleemloze materiaal van onze tijd, plooi- houdend, sterk en makkelijk wasbaar, is wel de meest Ideale stof voor deze rokken. Terlenka rokjes, in slank af- kledend, glad model, geheel ge voerd, een chique rokje met loopplooi achter. Moderne Terlenka rokken, in prachtige kleuren, guldens voordeliger voor nog géén elf gulden. geheel gevoerd Vrijdag en zaterdag kiest U Uw rokjes uit, in modieuze kleu ren als: camel, bruin, bleu, goud, rood, grijs en marine, Vrijdagavond tot 9 uur open. tel. of schrift. best. Gemeenschapszin De hoofdingenieur-directeur van het Staatsbosbeheer is van mening, dat men het hele ondernemingswe zen als een gemeenschapszaak moet zien. „Dat is geen politieke leuze", zegt hij. „De onderneming is geen kwestie alleen maar van werkgele genheid. We moeten producenten en consumenten ais een eenheid zien. De ondernemer moet zijn vrijheid behou den, maar hij moet gemeenschapszin hebben. Dan bereikt je. dat grote in dustriële agglomeraties niet meer eigenzinnig kunnen optreden". Uiteraard is het Staatsbosbeheer nauw betrokken bij het maken van de plannen voor industrieterreinen, zeehavens, kortom de hele planolo gische ontwikkeling van ons land. Ir. Tideman, die de provincies Zuid- Holland en Zeeland tot zijn ambts gebied heeft, wil slechts in vage be woordingen spreken over die plan nen omdat de meeste nog in een sta dium van voorbereiding verkeren of omdat er andere belangen in het geding zijn. Hij wil echter wel zijn visie geven op de manier, waarop men deze ontwikkelingen aanpakt. „Alle ruzies over vestigingen van industrieën, zoals bijvoorbeeld de Shell-Ohemie, komen voort uit het feit. dat men geen visie heeft op dit gebied", zegt hij. „Het gaat niet om een strijd tussen Rotterdam en Ant werpen. Men moet komen tot :een ge meenschappelijk structuurbeleid. Er moet een mondiale visie komen. Ik wil in de regio een visie op de struc turele ontwikkeling. Men kan zeggen, dat die visie er al is, bijvoorbeeld in de Nota over de Ruimtelijke Orde ning en in de Zeehavennota. Maar dan ben je niet waar je wezen moet. Dan ga <je uit van de buitenkant en niet van de binnenkant, van de onderne ming zelf. Je kunt niet zeggen: ik heb ik hier een mooi gebied voor een industriële ontwikkeling. Je moet uit gaan van de wens van de onderne ming en van daaruit moet je de pro blemen gezamenlijk oplossen". Internationaal beleid Ir. Tideman had dan ook graag ge zien dat de Nota over de Ruimtelij ke Ordening en de Zeehavennota wa ren opgesteld door de overheid en het bedrijfsleven samen. „De planologen, die deze nota's hebbfen opgesteld, wil len dat zelf ook", zegt hij. „Je kunt niet meer spreken van een nationaal plan, maar van een nationaal beleid. Dn zeg ik: laat het een internatio naal beleid zijn. De drie leuzen: vrij heid, gelijkheid en broederschap zijn helaas weer burgerlijk in slaap gesuk keld". Er worden door de industrie vele zaken geproduceerd waar de mens eigenlijk geen behoefte aan heeft. Ir. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Al is kamperen het heerlijkste zomerfaedrijf, dat U zich kunt voorstellen... enige malen per dag voelde U toch het grote gemis... een eigen toilet. ugaat Dat is nu voorbij, want n U kamperen, 't zij met tent ot caravan en U neemt Uw eigen toilet mee. Een speciale Camping toilet, compleet met binnenemmer, afneembare bril en deksel, nu voor vijf en twintig gulden. n practisch cam- comfortabele lie kleuren uit- Hygiënisch pingtoilet. zithoogte gevoerd binnenemmer Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Camping toilets, een onmisbaar onderdeel van Uw kamp-uit rusting, voo orgelconcert in Immanuel kerk Zaterdag 29 juni om kwart over acht wordt in de Immanuelkerk te Maassluis een vrij origineel orgelpro gramma ten gehore gebracht door drie jonge organisten die hun oplei ding hebben bij Koos Bons. Hun spel heeft reeds het concertpeil bereikt. Twee van hen concerteerden in het vorige zomerseizoen. Guus Korpershoek uit Vlaardingen ojjent met het tweede Concerto van Handel en de Ciacona van Pachelfael. Arie Noordsij uit Hoogvliet brengt de len uit een charmante Suite van dé- raintoault en de volledige Suite van Jehan Alain, een boeiend, kleurrijk eigentijds werk. Na een korte pauze vertolkt Hans Stehouwer de Messe de Pentecóte van Olivier Messiaen. Bij het werk van Messiaen heeft Stehouwer een toelichting geschreven: een pinkster- mis met veel symbolieken en o.a. on/tlening aan de natuur van vogel geluiden en vallende waterdruppels, alles zinvol ingevoegd in een scherp overwogen totaalconstructie voor de bijzondere registercomfoinaties die in dit stuk gevraagd worden. CONTACTAVOND OLD FANCLUB Zaterdag 29 juni organiseert de Old Fanclub in Rotterdam Zuid een contactavond in gebouw Spes, Dord- sestraatweg 25-27. Medewerking ver leent de Haagse popgroup „Euson and Stax", aanvang acht uur. toe- gangkaartên aan de zaal a 3,50. Zondagavond wordt er een avond georganiseerd met medewerking van „Soul Sound", aanvang acht uur, toe gangskaarten f 2,50. 1 Liter chemisch toilet af- breekvloeistof, 2.25 Vrijdagavond tot 9 tel. of schrift. Ir. Tideman Tideman is er van overtuigd, dat ons milieu veel minder belast zou worden, wanneer dat niet het geval was. „Bij de kernsplitsing komen radio-actieve stoffen vrij. waar men geen raad mee weet", ze et hij. „Dus gaat men met die stoffen ons voedsel bestralen. Maar het is niet waar, dat we dat nodig hebben. Niemand heeft er om gevraagd. Na de Eerste Wereldoorlog zaten de kruitfabrieken in hun maag met het bijprodukt stikstof. Dus moes ten de boeren zo nodig kunstmest gaan gebruiken, waar ze ook al niet om gevraagd hadden. Bij de fabricatie van superfosfaat krijgt men fluor, waar men ook al mee in de maag zit, want je kunt het bij wijze van spreken niet zo maar weggooien, omdat de planten er dan aangaan. Dus heeft men besloten fluor bij het drinkwater te doen. Ik wil niet ingaan op de voor- en nade len van het toevoegen van fluor aan het drinkwater, maar ik wil toch wel stellen, dat elke arts kan constateren of iemand gebrek heeft aan fluor en hem dan kan vertellen hoe hij dat heel gemakkelijk kan verhelpen. Nu zijn we ook kunstvlees gaan maken en iedereen roept, dat het zo prach tig is voor de landen, waar men hon ger heeft. Maar dat is helehaal niet Waar. Je bestrijdt de honger niet met kunstvlees. Dat.is een lapmiddel". Bang voor paniek Het woord „lapmiddel" duikt steeds weer in het gesprek op. Zo noemt ir. Tideman het alarm aan de industrie, wanneer er door meteorologische om standigheden gevaar bestaat voor een catastrofale luchtverontreiniging, ook een lapmiddel. Het slaan van alarm is op zichzelf geen bestrijding. „Maar men geeft over deze dingen zo wei nig opening van zaken, omdat men bang is voor paniek", zegt hij. „er kan gerust wel eens op gewezen wor den, dat .er technische oplossingen zijn en dat daar hard aan wordt ge werkt". De heer Tideman is wel voor een agglomeratie van de industrie, al ziet hij ook de consequenties daarvan en al meent hij ook. dat men niet zo maar alle industrie bij elkaar kan vegen. „Maar de ondernemer moet zich dan ook bewust zijn van zijn ver antwoordelijkheid", zegt hij, „en bij b.v. luchtverontreiniging niet de schuld afschuiven op zijn buurman". En in dit verband wijst hij dan. als voorbeeld van de ernst van de lucht verontreiniging op de fluorgassen. die bij de superfosfaatfabrieken in de Botlek en bij Terneuzen vrij komen. Ook daarover wordt weinig gepubli ceerd. maar wel is het een feit, dat deze gassen funest zijn voor koeien en dat het reeds is voorgekomen, dat de melk moest worden afgekeurd. De juiste verdeling van de koek dat wil zeggen van ons bezit aan grond tussen al die zaken, zoals wonen, werken, recreëren en natuur, is een thema waar ir. Tideman voort durend op hamert. Het gaat er hem om. dat men die ruimte niet eenzij dig verdeelt, maar dat doet vanuit een juiste visie op de samenhang van het geheel. Betere visie „Het is een fictie te denken, dat je de ruim tg voor eeuwig en altijd in deelt", zegt hij. „Er moet gewoon een betere visie komen, een integra le aanpak, waarbij alles op zijn eigen plaats komt. Neem bijvoorbeeld eens het fenomeen van de Delta. Die moe ten we gaan ontwikkelen vanuit de Delta, het geheel, zelf. omdat het pas kan gaan functioneren als je het van uit dat geheel ontwikkelt. Ér wordt in ons land te veel gelocaliseerd. Van uit het verleden is de toekomst niet te voorspellen. Neem bijvoorbeeld de Waterweg. Nadat die werd gegraven heeft Rotterdam zich langs haar opvers ontwikkeld. Maar dat wil niet zeggen, dat dit tot in de eeuwigheid door zal gaan. Er moet een toekomst visie komen, maar die heb je pas als je weet waarmee je werkft'. En bij dat wérken gaat de heer-Ti deman er van uit. dat de mens in de natuur centraal staat. Elk dier heeft zijn eigen specialiteit, waarmee het zich in de natuur kan handhaven. De mens alleen kan met die natuur wer ken, maar hij zal dat pas goed kun nen doen, wanneer hij over de hele linie beseft, dat het mens-zijn in eer ste instantie tot recht moet komen. Om met de heer Tideman te spreken de mens zal zichzelf moeten terug vinden. JAN DIJKSTRA. De 12-jatige J. R. B. had van de af wezigheid van zijn ouders gebruik ge maakt om een ritje te gaan maken op een bromfiets. Hij reed in de Van Cleefstraat in verkeerde richting en kwam als gevolg daarvan op de Nieuw Mathenesserstraat links van de weg terecht. Een automobilist trachtte door uit alle macht te rem men het knaapje te ontwijken, het geen niet gelukte. De jongen werd geschept, vloog oyer de motorkap en finaal door de voorruit, waarbij hij naast de chauffeur op de bank te recht kwam. De bromfiets werd eni ge meters weggeslingerd. Het mag een wonder heten, dat de knaap er met lichte verwondingen af kwam. Hij werd door de GGD naar het zie kenhuis vervoerd ter behandeling. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS werken verrassend De stad zonder hoofd wordt fraai uitgebeeld door dit beeld aan de Joost Banckertsplaats. Kubo maakt het stadshoofd. Want dat missen we kennelijk nog. In de Kubo begint het „te rege nen aan ideeën". Grappige, zoute loze, maar ook erge goeie, welke bewijzen dat de stelling „de Kubo is een stadsverschijnsel" ofwel maatschappelijke stellingname van het individu tegen de opdringerige maohtsinvloed van het totaal aan verzuilde kollektieven, een zeer juist standpunt is. Een goed idee dat in de Kubo kwam is dit: stelt u zich helder en duidelijk voor in „passende kleding": (1) een Rechter, (2) een Openbare aanklager, (3) een Verdediger, (4) een Getuige, (5) een Beklaagde, (6) een Beul. U zult beslist grote ogen opzetten, wannéér u ze „ziet" op bijv. de Lijn baan, waar ze met besliste gebaren zomaar even een zeskant van op staand zeildiek (waaroverheën je kunt kijken), bij wijze van „tribu naal" in een handomdraai opstellen. Geheel het Gerecht inclusief „de Bank" en het Hof komen zo en-pas- sant uit een klein autootje tevoor schijn. Wat zidh dan de volke ver toont heet „Kutoinaal". ofwel het kladhtspel spelen van „de enkeling". Zowel de Stad, als het Stadsleven, de politiek en de politieke figuur, de maatschappij als de ontmaatschappe- lijking zijn onderwerpen van dit „Sa- menlevings- en Rechtenspel". Het zal een „iemand" mogelijk zijn, laten we zeggen een kunstenaar, zijn werk en persoon „rechtens de samen leving" voor de Openbare mening als klacht (beklaagde), ofwel als oordeel (rechter) en zelfs als verdediger en beul te .doen optreden en functioneren. Maar ook een „uitgerangeerde oude re van dagen" kan via dit „Kubinaal" een harde en scherp duidelijke „stads- stem" laten horen, zonodig schril en onmiddellijk zijn verwijt de wereld inslingeren. Zoiets dan ook voor het „jongmens", dat zelfs groepsge wijs niet nóch sociaal, zijn speciaal kuituur-ei" kan leggen of kwijt kan. We hebben een juffrouw in de Ku bo, bezig om administratief en orga nisatorisch voor te bereiden dat „on derwijs", „schoolplein", „buurt en wijkhuis" tot-één en bijeenkomen ge bracht worden met dichters, sprekers over de samenleving, schrijvers e.a. sociaal en-of cultureel ingestelden. We mogen gewoon zeggen: 't is nogal wat, en mógen verwachten dat er een stel mensen dit Rotterdamse karwei tje gaan meehelpen opknappen. Er zijn namelijk tamelijk véél wijken, heel wat uiteenlopende onderwijssec toren. Kakelbont kortschrift Bejaarden, oudere alleenwonende»!. Ze kunnen zich opgeven om wat aan dacht en oplettendheid te bekomen. Namelijk een plan ontwikkelt zich met wijk- en buurthuizen, waar en waar mee een Speeldag en een Uitverkie zen van een Prins en Prinses van Spel en Spelen georganiseerd wordt, om (niet de allerjongste-) kinderen op hun taken te wijzen, te bewijzen aan de oudere mens. Laten ook vaders en moeders reageren. Een voorstel on- zerzijdsGs, om kinderen bij tweetallen bij bekende en vertrouwde „ouderen" in de buurt, en dat via «Je wijk- en buurthuizen alsmede een wisselsys teem tot wat oplettendheid en atten tie te brengen. Een boodschap doen, een flinke jongen kan een karweitje verrichten. Een paar meisjes kunnen uitstekend een bed .opmaken, wat vaat wassen. Vanzelfsprekend zit daar waardering en beloning aan vast. Bottelo n.v. (de Coca Cola) biedt elk Rotterdams kind dat aan Spel en Spelen om de titel Prins en Prinses deelneemt gratis een heerlijke Fanta Orange aan benevens nog een titel, namelijk in elke wijk is te winnen de titel Prins Coke en Prinses Fanta Orange en een grote verrassing. In de late herfst» zal er een finale worden gehouden om de titel Rotterdams Ko ning en Koningin van het Spel. De Kubo deelt mede dat vrijwel in alle wijken gunstige contacten zijn gelegd of gaande zijn, ook te Rotter dam-Zuid. Jeugd- en buurtverenigin gen of instellingen waarmee nog geen contact is, worden verzocht djt op te nemen. De heer Barneveld, directeur van buurthuis Kruiskade, Coolsestraat 94. tel 122035, stelt gaarne de door hem gecreëerde spelregels „Boontje komt om zijn loontje" of: „het kind dat speelt verdient de bonen in de brij", te dezer zake belangeloos ter beschikking en „Stadscontactmoge- lijkheid". Het stadshoofd We hadden het al over dat idee en het begint hier en daar te werken, ook op Rotterdam Zuid. Wat we ons af vragen is: wat is er eerder, de Zui- derkop of de Centrumkop? Enkele jongelui zijn bereids gevonden met l«wartjeslijsten te gaan opereren in al le sociëteiten. Voor wie het niet las: bedoeld Stadshoofd is een massief hol ding op degelijke wieltjes, gevat in stevig wit provo-kubusraam van betonijzer en voorzien van lang touwenhaar, om 'm te kunnen voortsleuren bij elke „gelegenheid". Het is iedereen en nie mand, tegelijk rijdende brievenbus. Wie het Stadshoofd bij de neus vat, opent daarvan automatisch de mond. waarin ideeën, brieven, protesten, ver wijten, geldelijke toezeggingen, be lastingformulieren e.a. foldermateri aal kan worden ingeschoven, gezien het Stadshoofd iedereen en niemand is, mogen zelfs de wethouders en raadsleden er mee demonstreren. De prikstok Zoals het plaatsen van prikstokken ln de parken een idee met een hoed- op was, is er een idee plus aanbod in de Kubo gekomen dat een idee is met een generaalspet op. Namelijk op be paalde vervuilde punten een „setje". Nu gaat u vragen, wat is een „setje". Een „setje" zet je neer: een heel hip plat bezempje, een soort schuif- schepje met klem-knip handbediening voor proppen en viezigheid (dat laat ste is een uitvinding van een Kubo- iemand). Het „setje" wordt met in begrip van een containertje op wiel tjes zo maar hier en daar „waar het vuil is" neergezet. De rommel zal er niet uit kunnen wegwaaien, dat is óók al uitgevonden. Alweer Bottelo nv. biedt de stad Rotterdam gratis zes stuks aan, wat dan ook besproken gaat worden met de Aktiecommissie „Schoon Schip", De Rotterdamse Pers Laat nu toch „De Pers" te dezer stede op Kubo zijn gaan reageren! Zowaar, we lazen wat! Kommunikatie en informatie: Kubo, per adres Da 'Havenloods, Westblaak 25.

De Havenloods | 1968 | | pagina 15