„Het berust allemaal op louter toe var M Gemengde gevoelens over Frankrijk w PUNTJES en BOLLEN L. Ritmeester (Sonopresse) drukt geluid: Huiswerkcursus als een verlengstuk van school lekkere broodjes onderweg... Centr. Jeugdmigratiedienst vraagt naar gastgezinnen autoservice wiilemse gjjjJjJ 't Mooiste bruin DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1968 S'dam 17 Ergens op de uitgestrekte ter reinen aan de Binnenhaven staat een klein houten gebouw. Daarin is het kantoor gevestigd van Sono presse N.V. waar de heer L. Rit meester er zorg voor draagt dat zijn produktie een weg vindt naar de binnen- en buitenlandse markt. „Ik druk geluid", is hij gewoon te wild had ik die zaak op mijn rug. Een grote verantwoordelijkheid en een behoorlijk kapitaal waren daar om mij elke dag die nieuwsgierig heid van destijds te helpen herinne ren. Hoe moest ik verdere orders realiseren, gesteld dat ik ze kreeg? Hoe moest dat met het script, de geluidsband en noem -maar op? Er waren gelukkig in Rotterdam ook nog anderen die er de lol van zagen. Sie- gro Studio's met Koos Groeneveld en Sies Hofman hielpen me in-die won derlijke wereld wegwijs. Daaruit ont stonden toen producties als: zeggen, maar dat is een zaak waar Duits-Russische oorlog: 1941-1945 „25 jaar geleden", en „20 jaar Uno", wel iets meer over te vertellen valt. Het gebeurde eens allemaal tijdens een toer naar Parijs. De heer Rit meester en énkele van zijn vrienden besloten een paar dagen de lichtstad te bezoeken. Daaraan koppelde de beer Ritmeester een bezoek aan de firma Hachette. „Dat gebeurde in feite uit pure nieuwsgierigheid", zegt 'hij, „ik had eens een actualiteiten- maandblad gezien, waarin enige ge luidspagina's waren opgenomen en ik bad eens een dansavondje meege maakt waar men die. zgn. plastic pla ten draaide en daar was nog op te dansen óók! Ik vond dat allemaal zeer fascinerend en daarom hield ik de naam van die uitgever even vast. Toen ik toch in Parijs was heb ik hem een bezoek gebracht en ik ten toen: „Waarom niet? 't Is een gekke vent uit een klein landje, la ten we hem eens iets laten zien". Voordien was ik firmant in een fa briek voor plastic zolen en hakken en ik had dus al een beetje be grip voor de stof. Na dit Parijse in termezzo heb ik een financieel opzet je gemaakt. Daar kwam toen zo'n enorm bedrag uitrdllen, dat ik vast liep. Ik had het niet, maar ging wel om raad vragen. Uit die raad volg de zo vanzelfsprekend een financie ring dat ik nu gerust kan zeggen: „Het berust allemaal op louter toe val". Enfin, er kiwam een pers te staan, er' kwamen machines uit frankrijk en allerlei kisten met materiaal waaruit elke willekeurige buitenstaan der kon ontcijferen dat hier een Ne derlandse Sonopresse .gevestigd werd. Want die Sonopresse is internatio naal. Overal ter wereld zijn er vesti gingen. een stuk of vijftien, maar hier groeide dan een Nederlandse vestiging niet het recht in de Bene lux een verkoop op te zetten. De kis ten stapelden zich op, maar ook de gepeperde rekeningen. Van orders bleek in die eerste tijd geen sprake. „Men wist eigenlijk niet goed wat het was", aldus de heer Ritmeester, „en nu nog hebben we met veel on begrip te maken. Maar goed het ge beurde allemaal in 1961. Ik nam de gok, restaureerde dit gebouwtje, waarin plaats was voor 'n kantoortje en een kleine fabriek. Iedereen die ik toen sprak en verklaarde dat ik met die buigzame zwarte schijfjes een uitzonderlijke handel ging doen. liet weten dat hij het formidabel vond. Iedereen was opgetogen, maar ik zag met enig leedwezen de grote re keningen die een flink gat in de kas- positie sloegen. Bezig geweest met uitgevers, reclamebureaus, impres- sario's, enz. maar het werd een pa nieksituatie, niemand zag er iets in en orders bleven uit. Tot het wonder gebeurde dat men mij verzocht in het programma van Irma la Douce een plaatje te stoppen. Dat werd dé mijlpaal in onze ge schiedenis. er werd over gepraat en verschillende toneelmensen waren voor het idee gewonnen. Die eerste oplaag besloeg 3.000 stuks, maar wij konden ze hier nog niet draaien. Vlak daarachter kwam een snelle naper- sing nogmaals in Parijs tot stand en toen, bij de derde of vierde persing waren we Zelf in staat de order uit te voeren. 1 IJsbrekertje Dat was het ijstorekertje waarvan het verlengstuk een productiegroep met een opnamestudio werd. Onge- j Dodge ■HM Afd. Verkoop: Kipstraat/hoek Groanendaal Groothandelsgabauw/Stationeplain '46. KlINST NA ARBEID VIJFTIG JAAR De Maassluise Harmonievereni ging Kunst Na Arbeid bestaat a.s. zaterdag vijftig jaar. Slechts binnen deze vereniging wordt dit feit her dacht. Op 9 november echter, als de vakanties voorbij zijn, komt KNA met een jubileumprogrammaVerscheide ne contacten hiervoor zijn gelegd o.a. met het koor van het rode leger uit Moskou het Alpinistenkoor uit Ita lië en enkele andere koren. Tot defi nitieve afspraken is het echter niet gekomen. Ook is het nog mogelijk dat het bestuur van KNA op het veel vuldig gedane verzoek ingaat om het Byzantijnskoor eens naar Maassluis te halen. beschermt tegen zonnebrand De heer Ritmeester, die nog steeds in dat wonderlijke bouwsel aan de Binnenhaven huist, hoewel het nu uit sluitend een fantastisch mooie kan toorruimte is. loopt naar één van de wanden en haalt daaruit een dik dos sier. „Hier heb ik alle reacties op die productie „De Duits-Russische Oorlog", dat heeft het geweldig ge daan. Van overal kwamen de reacties en nu ben ik zover dat ik graag de platen terug zou kopen indien dit mo gelijk was. Alleen om veel mensen een groot plezier te doen, ik heb ze niet meer en ze worden me ook nooit te koop aangeboden natuurlijk. Wie zo'n serie heeft, wil die graag behouden, het is namelijk een uiterst verrassend geluidsbeeld geworden". Er zijn in dat kleine aantal jaren heel wat verschillende opdrachten binnengekomen. Er zijn toneelproduc ties gemaakt. Er liggen platen met de beeltenis van Bernard Shaw, maar ook een „Le Barbier de Sêville". The importance of being Earnest van Oscar Wildé, naast allerlei platen waarop Cursussen, platen met kin dersprookjes en producties voor tie nerbladen. Tempo en kwaliteit „De kosten kun je wel vergeten", zegt de heer Ritmeester losjes, „dat album met twee platen en de orini- neel gedrukte tekst van Le Barbier de Séville Köst nog niet de prijs van één pakje sigaretten. Nee, de kosten kan men vergeten, het is allemaal gebaseerd op tempo en kwantiteit. Wij persen nu 7000-8000 platen per uur per pers en er zijn nu 2 persen. Ik heb de geluidsbarrière doorbroken maar toch en vooral hier in ons land, moeten nog heel veel mensen aan het idee wennen dat er geluid gedrukt wordt. „Ik heb daarom een speciale me thodiek ontwikkeld om d' De heer Ritmeester van Sonopresse waarvan ik dacht dat ze de aanslui ting met mijn productie niet mochten missen, te benaderen. Het is een ge weldig artikel dat bij uitstek geschikt is «m over de post te verzenden. Wat een mogelijkheden voor oen groot bedrijf, maar we kunnen daarmee immers alles doen?! Goethe's Faust kindersketches, cursuswerk, kijk. hier heb ik een perfect uitgevoerde cur sus Franse taal met 40 platen erin met een totale speelduur van 9 uur. En let eens op dat geluid dat over komt? Is dat niet perfect?!" Het is geweldig en het is duidelijk dat Sonopresse N.V. te Nederland geen geestdriftiger directeur kon heb ben dan de heer Ritmeester; de toe vallige passant die drukker van ge luid werd. Nu worden er per jaar 3 tot 4 mil joen platen geproduceerd en een klein team zorgt voor producties naar de Benelux, maar ook naar Duitsland. Vooral Scandinavië met binnenkort Engeland zullen die pro- ductiestaat opvoeren. Deze Neder landse Sonopresse heeft zich in het internationale gezelschap onderschei den door vooral de vooruitstrevend heid. Dit alles ontstaan uit een toe valligheid. Of, zoals de heer Ritmees ter het zegt: „Het hele bedrijf hangt van toeval aan elkaar. Als het maar toevallig is, dan pas kun je er van opaan dat het goed is". met zes roltrappen naar boven en naar beneden Van een fabrikant van de mooi ste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo slank afkleden en zo prettig zitten. Broekjes en kousen aan elkaar, dus'zonder jarretelles of cor- setjestoch keurige lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Ny lon, 't broekje van steviger brei- sel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. naadloze panty kousen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Nylon Pantykousen, met verwisselbaar elastiek in de taille, In een modieuze kleur beige, japonmaten 36 t/m 44 per stuk voor Vorig jaar wérd in Rotterdam op gericht de Stichting Instituut Acade mica. De heer H. de Rooy, organi satorisch leider van het Instituut ver telt er meer over: „Het belangrijk ste onderdeel van onze aktiviteiten Is wel dc huiswerkcursus. Een jaar geleden zijn we begonnen met de cur sus en we hebben veel aanvragen binnengekregen. Het directe doel van de cursus is er voor zorg te dragen dat het huis werk gemaakt wordt op een wijze af hankelijk van de aard van de leer ling, en op een zodanige manier dat de leerling gaat inzien dat de school tijd een prettige periode kan zijn met rechten en plichten. Er is na tuurlijk een nauwe samenwerking met de betreffende schoolhoofden. De be vindingen van de mensen die bij het Instituut werkzaam zijn worden aan de betreffende vakdocenten kenbaar gemaakt. De cursus is bestemd voor alle mo gelijke leerlingen. Zo zijn er leerlin gen met een ruime intelligentie maar met weinig concentratie. Leerlingen die intelligent zijn en ook hard wer ken, maar niet tot goede resultaten kunnen, komen. Ook wordt er op de 1 cursus aandacht besteed aan het or delijk en regelmatig werken. Leerlin gen die door verschillende huiselijke omstandigheden niet in staat zijn thuis huiswerk te maken kunnen ook bij het Instituut terecht. Mede werkers van het Instituut overleggen zowel met de scholen als met de ouders en roepen als dat noodzake lijk mocht blijken ook de hulp in van een Psychologisch Adviesbureau. Het is belangrijk te weten dat het huiswerk op de gewenste wijze wordt gemaakt en afgeleverd. Wat het schriftelijk werk betreft er wordt al leen op gelet of het werk af is en of het er behoorlijk uitziet. Het ge- een opleidingsinstituut voor intelligen te kinderen. De plannen hiervoor zijn op het ogenblik'nog in studie. Sa menwerking met bepaalde bedrijven wat betreft het afnemen xan exa mens van bepaalde opleidingen zijn ook al in een gevorderd stadium. Precies zo is het met het instellen van een praktijkdiploma vreemde ta len. Het instituut is gevestigd in het wes ten van de stad. Inlichtingen kunnen telefonisch worden verkregen onder nummer 010-250179 iedere dag vanaf negen uur. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als U morgen een vlot shift jurkje kunt -kopen, dat U niet alleen thuis bij 't werk, maar ook in de zon, op de camping of in de tuin draagt, een jurkje voor géén negen gulden, blijft U dan rustig thuiszitten? Een gezellig vrije-tijdsjurkje, met ceintuur en twee zakken, in diverse fraaie dessins en kleuren. Van een prachtige kwaliteit katoenen no-iron stof, nu voor een prijs waarvoor U 't zelf niet kunt maken. 4>)| Vrijdagavond tot 9 uur open Géén tel. of schrift, best. Bijeenkomst van CPN in De Heuvel In verband met de gebeurtenissen in Frankrijk en de loonpolitiek in ons land belëgt de Communistische Par tij Nederland, district Rotterdam, een openbare vergadering in gebouw De Heuvel, Laurensplaats 5, op woens dag 3 juli. Het woord zal gevoerd worder\ door de heer Marcus Bakker. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20 uur. SMra repetities worden voorbereid, kortom de huiswerkoursus Is een verlengstuk van de school. De volledige cursus bestaat uit tien termijnen. De prijs hangt af van de aard van de cursus, en bedraagt maximum 180.per cursus. Naast de complete huiswerkcursus bestaat ook de mogelijkheid een par tiële huiswerkcursus te volgen, ge- splitst in verschillende afdelingen met elk een eigen cursusleider. Naast de ze cursussen doet het Instituut nog ander-werk op onderwijsgebied. Zo verzorgt het instituut ook school keuzetests en worden onderwijs advie zen gegeven. Opmerkelijk hierbij is dat vooral veel buitenlanders hiervan gebruik maken. Verder zijn er 'plan-' nen om in de tóekomst te komen tot ASAF vraagt leden De gemengde zangvereniging ASAF stelt zich ten doel te zingen voor Zieken. Reeds 20 jaar heeft men dit gedaan en-vol kunnen houden. Nu dreigt het echter een moeilijke zaak te worden, want het aantal leden is erg teruggelopen en niet aangevuld. Wie voelt er voor de gelederen te gaan versterken? Het hoeft slechts 2 uur in de week te kosten. Het adres is: gem. zangver. ASAF, elke donder dagavond van 20-22 uur in het gebouw „De Putse Poort, Zwederstraat 52. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne, makkelijk zittende shift-j'urkj'es, in de maten 38 t/m 52 in diverse fraaie dessins e een prachtige kwaliteit Vrijdagavond tot 9 uur open. Er zijn in deze wereld zoveel stormachtige ontwikkelingen gaan de. dat het voor een gewoon mens eenvoudig niet is bij te benen. We moeten heel veel dingen eenvoudig over ons heen laten gaan, niet uit onverschilligheid of afstomping, maar om dat we de zaken nauwe lijks meer kunnen overzien. Neem nu de verkiezingen in Frank rijk. Dat De Gaulle op winst staat, vervult ons met gemengde gevoelens. Het is duidelijk dat straatgevechten en stakingen niet konden voortduren, en dat daarom de handhavers van de bestaande orde wel de wind in de zei len moesten krijgen. Maar het is ook duidelijk, dat De Gaulle zich al leen kon handhaven door zich te ver zwageren met de uiterst rechtse, se- mi-fascistische groepen, en dat daar om de kloof tussen rechts en fessen links alleen nog maar dieper is ge worden en meer onoverbrugbaar. De bestaande orde zal worden gehand haafd, maar als er geen radicale her structurering van de hele Franse samenleving plaatsvindt, dan zal Frankrijk aan verkramping én' ver kalking tenonder dreigen te gaan. Een schip op het strand is een ba ken in zee: laten we niet denken, dat de herstructurering van .de samenle ving alleen maar een Frans probleem is, omdat dit land nu eenmaal wat achterloopt in het overwinnen van be paalde kortsluitingen in de moderne democratie. Laten we niet denken, dat de zaak is opgelost, als er nieu we onomkoopbare politici met goede ideeën en goede organisatie opstaan -die het vertrouwen van de kiezers we ten te winnen. In Frankrijk is heel duidelijk aan de orde, wat ook in ons land al dui delijker aan de orde komen zal en moet: het onbehagen van velen je gens de welvaartstaat. Dit onbehagen lijkt erg ondankbaar, omdat de demo cratische welvaartstaat zoveel goeds tot stand gebracht heeft: nog nooit was er zoveel welvaart voor zovelen. Juist zij kregen een menswaardig be staan die vroeger verpauperden. En toch is dit onbehagen gegrond in de diepe twijfel, of het echt wel een menselijk bestaan is. dat we bezig zijn te bouwen voor ons en onze kin deren. Ik denk aan de woorden van Her- bert Marcuse. de filosoof van het studenten-verzet: „De industriële maatschappij is een totalitaire maat schappij. Steeds weer worden er nieu we behoeften gekweekt, die bevredigd moeten worden. Deze dictatuur van de techniek voert naar een situa tie, waarin de noodzaak tot radicale om ventelingen niet meer wordt ge voeld, hoewel objectief bezien, die noodzaak steeds branderder is gewor den",. Ij ln deze uitspraak ligt de kern van de kritiek van Marcuse op onze wes terse samenleving: de mens wordt verstikt door de consumptiemaat schappij en tegelijkertijd is de kans op radicale omwentelingen kleiner dan ooit, omdat de klasse die hierin moeten vooropgaan de arbeiders vol komen is opgegaan in de welvaarts staat. Een fictie In zijn boek „de één-dimensionale mens" heeft Marcuse getracht aan te tonen, dat de democratische struc tuur van onze samenleving groten deels een fictie is, omdat onze levens wezenlijk beheerst worden door de economische structuur, die zich achter d'e democratie verdekt heeft opge steld. Op verborgen wijze wordt me nig democratisch bewind beheerst door de grote industrie. Dat betekent zeker niet, dat we de ondernemer als de zondebok moeten beschouwen. Wij allen laten de techniek zo over heersen, dat zij cultuur, politiek en economie heeft samengeweven tot een alles omvattend systeem van politie ke en geestelijke gelijkschakeling. Verontrustend noemt Marcuse vooral ook het feit. dat de wetenschap hiér en daar en overal zijn onafhankelijke kritische functie tegenover onze sa menleving prijsgeeft en zich techno cratisch laat inkapselen om mensen te vormen, die zich kritiekloos aan het «oncumptie-denlken hebben aange past. Hij vindt het daarom bijzonder hoopvol, dat juist in* de kring der universiteit zoveel jonge academici zeer kritisch staan tegenover de com mercialisering van de wetenschap en tegenover allerlei wetenschapsipen- sen, die zich hebben „verkocht" aan de grote industrie, speciaal aan Ame rika, waar 70 procent van de industrie vermi'litariseerd is. Aangeslagen Het is een merkwaardig feit. dat dit kritisch denken in progressief- kerkelijke kringen in Frankrijk diep is aangeslagen. Het leidinggevende protestantse blad „Réforme" maakt voortdurend bezwaar tegen de ver heffing van de economische groei tot eerste nationale doel, tegen de con sumptie-mentaliteit en de mallemo len van de carrierejacht. Het kon niet anders dan zijn solidariteit met de studenten betuigen, omdat zij ge dachten uitdrukten die al jaren lang op de voorpagina van Réforme wa ren ontvouwd. Telkens weer toonde men in. dit blad de actualiteit aan van het woord van Jezus: „Is het leven niet meer dan het voedsel en het lichaam meer dan de kleding. „Wie de mens ovepwegend tot con sument maakt, is bezig hem midden in grote overvloed radicaal te laten verarmen. Réforme betreurt het evenals ,,Té- moignage Chrétien", het leidingge vende progressieve Katholieke blad, diep, dat de arbeiders en hun vakbe wegingen de gelegenheid hebben la ten voorbijgaan, om diepgaande wij zigingen in de structuur van de on dernemingen door te zetten. Ze wa ren tevreden imet loonsverhoging, hoe wel deze wel een monetaire illusie zal wezen, en .spoedig door fikse prijsver hogingen zal worden geneutraliseerd. Onder het motto „we geven ze meer consumptie-goederen en noemen dat vrijheid", is hun beweging bezworen. Midden in de Franse woelingen heb ben allerlei Parijse kerken een confe rentie van gemeenteleden gehouden, waarop tegenwoordig waren studen ten en professoren, arbeiders en on dernemers. economen en predikanten. Men kwam tot de volgende conclu sie 's: „Wij denken dat de salariseisen evenals de andere éradittoneje eisen noodzakelijk moeten worden ingewil ligd maar vandaag onvoldoende zijn". „Evenals de studenten, en daarin voelen we ons met hen solidair, den ken wij dat het gehele politieke en economische systeem op de helling moet..." „In de fabrieken en de bureaus, in ale ondernemingen, moet een nieuwe orde van menselijke verhoudingen worden gezocht en gevestigd. „Evenals de studenten die een „nieuwe universiteit" willen ophou wen willen wij een „nieuwe onderne ming" opbouwen, om een maatschap pij voor te bereiden waarin de deel name en de verantwoordelijkheid van allen de hegemonie van het kapi taal zullen vervangen". Vervanging Men toonde zich diep bewust van het gevaar, dat'vervanging overwin ning van het communisme slechts zou lelden tot vervanging van het ene autoritaire systeem door het andere, en dat het zo kwestbare produiktie- aj^iaraat onherstelbare schade sou Ui- den, als het gedesorganiseerd zou wor den in plaats van gereorganiseerd. Maar men verklaarde: men beloofde elkaar dat men trouw zou blijven aan het elan tot vernieuwing der samen leving, in de laatste weken gewekt. „Het elan van deze laatste weken schijnt ons zo oprecht en diep toe dat wij niet kunnen dulden dat het ver geten of uitgedoofd zou worden, of zelfs vernietigd door de overmacht der ontwikkelingen. Wij willen niet dat de vrees en misschien de wraak zucht bij de ene groep, en het isole ment is opgestaan bij zoveel jonge ren in alle groepen van ons land". We kennen de Franse toestanden niet voldoende om ze met de Ne derlandse te vergelijken. We hebben van insiders gehoord, dat het hele Franse werkklimaat veel drukkender is dan bij ons, en dat er daar veel minder aan verbetering der mense lijke verhoudingen gedaan is dan te onzent. We erkennen dankbaar, dat men te onzent overal bezig is met de vraag, hoe er in en via de po litiek meer evangelisatie radicaliteit en meer structurele vernieuwing kan worden verwerkelijkt. Maar we moe ten ook constateren, dat de „strijd om nieuwe maatschappijvormen" (ontmet de oude Gerbrandy te spreken) ons volk nog maar nauwelijks beroert. Misschien zijn Franse Christenen, juist omdat bij hen de verontmense- lijkiing groter is, radicaler met deze dingen bezig dan wij. Vorige week zei een vriend tegen mij, dat de ware kérk het grootste veranderingsbedrijf is dat er kan be staan. Veranderingsbedrijf, door we dergeboorte van enkeling en gemeente en wereld krachtens het Woord en Geest van God. Mogen we het boven staande in deze richting duiden? Dr. K. J. KRAAN 1) denk alleen maar aan structurele werkloosheid door automatte, aan de bewapenings-naehtmerrie, aan de on derontwikkelde gebieden. Begin september komen weer een aantal jongens vanaf 16 jaar uit ver schillende provincies van Nederland naar Rotterdam om bij enkele grote bedrijven, waaronder Shell. PTT en Boele te Bolnes, een vakopleiding te gaan volgen, waar in hun eigen om geving vaak geen gelegenheid voor is. Drie jeugdraden, samengebundeld ln de Centrale Jeugdmigratiedienst, nemen de zorg voor deze jongens op zich. Het is te begrijpen dat deze jon gens, die net de schoolleeftijd te bo ven zijn en doorgaans van het plat teland of uit kleine dorpen en ste den komen, in de „grote stad" goed opgevangen moeten worden. De Centrale Jeugdmigratiedienst heeft zich als taak gesteld om voor deze jongens gezellige, goede gezin nen te vinden, waar zij zich geheel thuis zullen voelen, omdat zij in het gezinsverband worden opgenomen. De „gastouders" hebben smaen met de jeugdraden de taak om de bij hen geplaatste jongens te helpen zich in de voor hen vreemde omgeving op hun plaats te gaan voelen. Men doet ook dit jaar weer een be- roe® Q£ gezlnaea ia Rotterdam ea om geving met de vraag: Hebt u ruimte in uw huis en gezin om een jongen huisvesting te verle nen? Er bestaat een vaste financiële re geling voor het verblijf van de jongens in de gezinnen. De jongens gaan het weekeinde naar huis. Wil men meer inlichtingen hebben en-of wil men zich opgeven als gast gezin, dan volgen hieronder de na men en adressen waar u zich kunt vervoegen. Katholieke Jeugdmigratie dienst. De heer R. W. A- van Doorn, Hang 11-12, tel. 121005. Moderne Jeugdmigratiedienst. De heer H. F. Stevens. Zeilmakerstraat 37b, tele foon 250586; b.g.g. 235840. Mevrouw A. de Vogel-van Leijen. Protestants Christelijke Jeugdmigratiedienst. Me vrouw W. Foekema-Lievestroo, Jon ker Fransstraat 63b, tel- 115088. Me juffrouw M. Ringelberg, Walenbur- geerweg 93b, tel. 247547. Bureau: „De Heuvel", St. Laurensplaats 5, telefoon 137462. BIJ GEEN GEHOOR: Centrale Jeugdmigratie Dienst: Mejuffrouw L. H. Middelbeek, .Westersingel 109. tel. 126559.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17