Gemeenteraad stelt structuurplan vast w 24." 1 ANMELDUNGEN 1 HISTORISCH MOMENT VOOR SCHIEDAM llllllllllllllllflIlllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU] I DEUTSCHE SCHULE ROTTERDAM I DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1968 Burgemeester: Indien city afsterft. met zes roltrappen naar boven en naar beneden Als U in één klap een gezellige bed bank combinatie wilt hebben voor logeer- of kinderkamer, dan verwachten wij U op onze Beddenafdeling. Want daar verkopen wij com plete combinaties, bestaande uit een Mahonle-kleurige bank met anti-hernia .geperforeerde hardboardplaat en ujtschroef- bare poten en een polymatras in leuke kleur tijk, alles bij elkaar voor nog géén zestig gulden. combinaties 80x190 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete bedbank combinaties, de matras 80x 190x8* cm, de bank in fraaie mahoniekleur, geheel kompleet voor 200 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit decoratieve Japanse gras, modern In kamer en hal, per rol van 200 x 70 cm, voor In een vergadering die tot diep in de nacht werd voortgezet, heeft maandagavond de gemeenteraad van Schiedam vrijwel onverdeeld het structuurplan vastgesteld, zij het dan ook, dat er nog diverse onderdelen waren waar omtrent wensen en ook wel verschil van inzicht bleek te bestaan. Wel zeer duidelijk is evenwel gesteld, dat het vormen van een stad met eigen karakter noodzakelijk is, wil Schiedam niet bekneld geraken tussen Rotterdam en Vlaardingen. Met name de ontwikkeling van de oude binnenstad ten aanzien van die nieuwe stadswijk in Groenoord-Kethel vroeg de aandacht. In een beschouwing, die ruim een uui in beslag nam, heeft burgemeester Roelfsema uitvoerig tal van vraagstuk ken besproken en geconstateerd, dat het plan bedoelt een stad te vormen, waarin wonen, werken en spelen op een zo hoog mogelijk niveau kan worden gebracht. Vrijdagavond tot 9 uur open j^kj Gijn tel. of schrift, best. De 23-jarige fotograaf-verkoper C. S. de J. uit Schiedam had zijn auto aan de Voorhaven geparkeerd, tenein de een fot van de haven te gaan maken. Waarschijnlijk als gevolg van de sterke wind, schoot de auto door de handrem en reed de haven in. Met hulp van leden van de roeiers vereniging Schiedam en bemanning van een loodsboot, kon middels een dreg een lijn worden vastgemaakt en de auto door een kraanwagen op de wal gehesen. De auto was zwaar beschadigd. Een leuke moderne wanddeco ratie die het beslist ook In Uw kamer goed zal doen vindt U nu In onze aanbieding. Wanddecoratie van Japans gras, 70 cm breed. Decoratief in de huiskamer, boven de schoorsteen, of als kapstokkleed In hal en gang. Nu per rol van 200 x 70 cm voor de halve prijs, voor nog géén vier gulden. Scheffers: Verheugende inspraak. De heer Scheffers (PvdA) consta teert, dat een belangrijk onderwerp voor de toekomst van onze stad aan de orde wordt gesteld. Het gaat dus over de grote lijnen, waarbij het van groot belang is, dat van alle kanten inspraak komt. Daarom vindt spr. het verheugend, dat de burgerij alle gelegenheid tot die inspraak heeft ontvangen. Uiteraard kon geen maxi mum van 100 pet. worden gehaald, doch een groot deel van de bevolking heeft belangstelling getoond. De frac tie heeft behoefte nog enkele opmer kingen te maken. Er moeten een goed woon- en leefklimaat worden ge schapen. De vraag is of het gewenst is onder een inwoneraantal van 100.000 te blijven. De goedé verhou ding tussen hoog- en laagbpuw dient te bestaan. Grote reserveringen van grond voor kantoorruimten is nood zakelijk. Een winkelvloer-oppervlakte van 55 m2 als in Kethel gepland acht spr. ruim gesteld. In de city moet meer parkeerruim te dan voor 5000 auto's worden inge richt. Meer ruimte voor groen in de binnenstad is nodig. Er moet op gerekend worden plannen in verschil lende samenstelling uit te voeren, waarvoor nadere bestudering voor het city-beeld nodig is. Nagegaan moet worden welke prio riteiten aan de verschillende gebie den moet worden gegeven, waar voor overleg met diverse instanties buiten Schiedam nodig is. Het is gewenst plannen door een ontwikkelingsmaatschappij te doen ont werpen en uitvoering na te gaan. We moeten ook rekening houden met af vloeien van bevolking naar Rotter dam. Er is nu reeds een minimum winkelbezetting in Groenoord ge pland. Tunnels onder de spoorlijn bij Churchillaan zijn nodig. Men moet streven naar een stéd met eigen ka rakter. Moet Schiedam-zuid geïsoleerd blijven? Er is te weinig rekening ge houden met de eerste plaats welke de vrijetijdsbesteding zal gaan Inne men. Met belangstélling worden de plan nen voor de Hoogstraat tegemoet ge zien. Er zal een gespecialiseerd team nodig zijn om de plannen uit te vee- Vrijdagavond tot 9 uur open. j*$»j Cién tel, of schrift, best. Campman: geen reden tot angst. Leven in city De heer Campman (KVP) betuigt zijn waardering voor het Structuur plan. De stedenbouw moet dicht bij de hartslag van het leven zijn. De infusie van de burgerij op hét plan kan nu komen. Het heeft geen nut thans te detailleren, dat volgt later in het bestemmingsplan. De ontwik kelingen in-randstad Holland maken het nodig de situatie voor Schiedam te bezien. Er is geen reden tot angst voor de grote stad in de omgeving. indien Schiedam goed wordt gepland. Kiezen we voor een sub-city, dan zal het leven in de city des avonds wegebben. Dan zullen er groepen middenstanders zijn die van een sub-city het slachtoffer worden. Het initiatief van het Hoogstraatplan, in gegeven door zelfbehoud, verdient waardering en moet gesteund. Een - sub-city zal de city zelf minder be woonbaar maken. We kunnen alles biet zelf, het Rijk zal in de kosten moeten bijdragen. {.aten we dit eve nement maar bezien of we dat kun nen bereiken; we moeten daaraan be ginnen. Schiedam zal In de toekomst aan de rijkswegen komen te liggen; een probleem vormt de railverbinding indien deze door de binnenstad wordt geléid. Hierdoor wordt de stad in tweeën gedeeld, hétgeen bezwaren geeft. Op bescheiden schaal moet voor 'cultuurruimte worden gereser veerd, al moeten we beseffen niet met Rotterdam te kunnen wedijve- De groenversiering is vooral in de nieuwe wijken gunstig te noe men. Er blijkt, goede interesse te zijn bij de burgerij voor de toekomst van onze stad. De fractie kan, behou dens enkele punten, met de visie op het structuurplan zich verenigen. Een bovengrondse railaanleg voor het vervoer acht spr. het meest ge wenst en zal mogelijk op korte ter- mijn door de spoorwegen te zijn ver wezenlijken. De werkgelegenheid in omliggende steden zal waarschijnlijk sneller groeien dan in Schiedam, dat dan meer een woonstad zal wor den. Is van vaststellen van het plan een sneller verkrotten van de binnen stad te verwachten, vraagt spr. Woon-slaapstad Kuiper: harmonische stad bouwen. Verkrotten binnenstad? De heer Kuiper (Prot. Ghr.) consta teert dat het mogelijk is geweest een juist beeld over de toekomst van Schiedam vast te leggen. Er zijn en kele opvallende punten, zoals de ontwikkeling van de binnenstad, ver binding met nieuwe stadsgedeelten, parkeergelegenheid. De groenvoorzie ning steekt gunstig af bij die in vele andere steden, al is deze wat eenzij dig verdeeld, hetgeen niet meer viel te wijzigen. Oök de „stations-boule vard" heeft de Instemming van de fractie. De ontwikkeling van de stad ver groot de verantwoordelijkheid van de overheid door harmonie te brengen in het menselijk leven. De vraag is, waar we met de plannen moeten be ginnen. ,,ïn het hart", zo meent de spr. Men kan vaak negatieve uit spraken horen, zoals een ontzielen van de stad. 'Maar hetgeen in de bin nenstad nog aanwezig is geeft de ge legenheid om een leefbaar geheel te maken. Er zullen bedrijven en Indus trieën uit de binnenstad moeten ver dwijnen. De winkelstructuur van de binnen stad moet worden gewijzigd, uiter aard in het belang van de binnen stad. In principe kan tegen het Hoog straatplan geen bezwaar worden ge maakt, hoewel de bevoorrading moei- 1 de eerste plaats bij de deelt zelf. Het weren van auto's in de bin nenstad betekent een roeien tegen de stroom. Het is fout te denken dat een autobezitter gebruik zal gaan -maken van openbaar vervoer, hij zal eerder die binnenstad gaan vermij den. De heer Houtman constateert, dat men van Schiedam een „woon-slaap stad" kan maken. Men zou de stad ook kunnen verdelen tussen Rotter dam en Vlaardingen. Daar is het structuurplan gelukkig niet van uit gegaan. We hebben twee specifieke gedeelten gekregen, een industriestad en een woongebied. Het plan heeft een juiste binding tussen het oude en nieuwe Schiedam, in het gebied van Groenoord gemaakt. We hebben nog maar weinig grond beschikbaar en zeker niet voor grote industrieën. Wel voor dienstenbedrijven en kanto ren. We hebben belangrijke rijkswe gen en de ligging in Rijnmond is cen traal. Daarover zullen we onze visie moe ten laten gaan. Schiedam kan zich aanpassen in de functie die het gaat vervullen. Schiedam blijft door dit plan een eigen stad. Het zal een cen trum moeten hebben, waarheén rui me wegen lopen en parkeerruimten zijn. Het centrum moet een gezellige sfeer krijgen waarin de mensen zich thuis voelen. Indien de stad teveel open wordt, is dat minder aantrekke lijk dan b.v. kleine winkelstraten. Het is goed dat de historische grach ten worden behouden. Het plan vol doet aan de eisen, aldus spr. De Hoogstraat zal het centrum moeten blijven, waar men graag heen gaat. Mooier zou het zijn indien het ver voer ondergronds kon zijn, doch dat is financieel niet haalbaar. Woonwijk Kethel krijgt mooie ruime wegen. Het plan heeft een mooie, royale vi sie voor de stad Schiedam, die leef baar moet blijven. We zijn wel wat laat met de plannen gestart en moe ten zo spoedig mogelijk met de uit voering er van beginnen, willen de omringende steden ons niet overspoe len. Onze fractie is gelukkig met dit plan. Vervolgens betoogt mevr. Blaauw- Rieu (PSP) dat het Hoogstraatplan zo spoedig mogelijk tot uitvoering moet komen. Door aanpassing bij het oude gedeelte kan de stad eigen ka rakter behouden. Het is gewenst meer groen in de wijken te brengen, bijzonder ook ten dienste van bejaar den. De heer Collé (CPN) constateert dat het plan op het juiste ogenblik komt in verband ook met de wet op de Ruimtelijke Ordening. Ook komt het juist op het moment van de vraag of men het oude moet laten staan of een nieuwe binnenstad vormen. Er moet gezorgd worden voor vol doende werkgelegenheid. Op dit plan kan men de toekomstige samenstel ling van Schiedam bepalen. Het is mogelijk gebleken door bepaalde tra cé's een zekere beslotenheid te vor men. De ontwikkeling van het Rijn mondgebied zal nauwlettend gevolgd dienen te worden, zodat we er niet naast komen te zitten. In de eerste plaats zal de city aangepakt moeten worden. Het Nieuwland acht spr. een goed voorbeeld van wijkvorming. De voorzieningen op gebied van recreatie, cultuur en winkelwijken zullen eerst getroffen moeten worden voor verdere bebouwing, zodat men zich er spoediger thuis zal voelen. De heer Muys (Onafh.) meent dat door het plan kan worden voorkomen dat het een stervende stad gaat wor den gezien de uittocht die nu reeds plaats vindt. Spr. dringt aan op spoed bij de Hoogstraatplannen. De heer Roede (B.P.) 'constateert dat de geluidshinder steeds toeneemt en vindt daarom een ondergronds railvervoer gewenst. Spr. betoogt dat de woningen meer geluidwerend ge bouwd dienen te worden, zodat men meer zichzelf kan zijn. Concentratie van de gemeentelijke diensten is noodzakelijk. Wat recreatie betreft slaat Schiedam geen slecht figuur. De binnenstad komt er met de groen- beplanting slecht af. Krentenbrood ,,ïk durf haast niet meer", bekent de heer Verhulsdonk, die het Struc tuurplan vergelijkt met een krenten brood, waaruit men vele krenten kan plukken. Zo ook de Hoogstraat, die men wel kan vergelijken met een ou de dame, die met wat cosmetica er nog fleurig uit blijft zien ondanks de leeftijd. De Hoogstraat is toe aan nieuw plaveisel, waarvoor hij wijst op het geen in de Hoogstraat te Den Haag is gedaan met tegels. Voor het parkeren behoeft men geen zorgen te hebben, dat hebben de winkeliers zelf reeds opgelost. Als we aan het structuurplan uitvoering willen ge ven, laten we dan met het Hoogstraat beginnen, adviseert spr. De voorzitter wijst erop, dat Schie dam de eerste gemeente in Neder land is, welke ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Ordening een struc tuurplan heeft ontworpen. Dankbaar is spr. voor de ruimte aandacht wel ke het plan heeft ontvangen. In eer ste aanleg is het alleen een aanduiding van het grondgebruik, waar we zullen wonen en spinnen. De toekomst is niet onbeperkt kneedbaar. We hebben te maken met een oude stad, die we met eerbied tegemoet dienen te treden. Er zijn historische gegevens, die men heeft te verwerken. Een visie staat niet geheel onafhankelijk. Bouwen kan lei den tot een Utopia. We kunnen prachtige plannen ma- k^T, doch zijn ook afhankelijk van overheidsorganen. Over de visie van een toekomst behoeft men niet gelijk te denken; persoonlijk inzicht speelt hierbij een rol en dat moeten we verwerken. De toekomst hebben we niet geheel in eigen hand en daarom moet een structuurplan iedere tien jaar worden herzien. Het moet flexi bel zijn en aanpassing zoeken. Het plan wordt nimmer zo uitgevoerd als ontworpen. En toclj moet een koers worden vastgesteld. Zonder dat men concretiseringen krijgt. De kernge dachte is om tot moderne aanvulling van onze oude city te geraken. We gaan er een sub-city bijbouwen ter ondersteuning van het oude centrum. Hét structuurplan schept mogelijkhe den tot winkelen, doch ook voor cul tuur, recreatie en zelfs luieren. Als de city afsterft dan ls er het alternatief dat de heer Houtman stel de, nl. dat de oude stad bij Rotter dam en nieuw Schiedam bij Vlaardin gen gevoegd zou kunnen worden. Eigenheid behoeft geen isolatie te zijn, doch een open staan voor de regio. Denken en werken in groter verband is noodzakelijk doch een on derverdeling is daarbij mogelijk. Het thuis zijn ergens in een kleine stad. is voor ieder een belevenis. Bezit Schiedam nog de innerlijke kracht om die eigenheid te bewaren? Het is vanavond wel gebleken dat dit het geval is. Wat is een stad zonder een city-hart? Het plan schept de voorwaarden om een harmonische stad te bouwen. Het leven en de ontwikkeling zullen we nader moeten bestuderen. Het is niet de bedoeling van Kethel een tweede city te maken. Indien blijkt, dat er voor de city een te grote vloeroppervlak ls geraamd, kan die voor de diensten worden benut. De middenstand is bezig te modernise ren en ook het groot-winkelbedrijf heeft belangstelling voor onze stad. IM MARTIN-BEHAIM-HAUS 's-Gravenöij"kwal 52 SCHULE FÜR 1UNGEN UNO MADCHEN. UNTERRICHT NACH AMTLICH ANERKANNTEN DEUTSCHEN LEHRPL'A'NEN. Nach den Sommerferien (4.7.—14.8.) Beginn des neuen Schul- vormittags 08.30-12.30 Uhr in der Schule, in den Ferien beim Schuileiter: Rektor W. Dörr, Johan Braakensïekstraat 141, Schiedam. Telefonische Auskünfte über 22.88.89. Hoogstraatplan Wat het Hoogstraatplan betreft merkt de voorzitter op, dat deze straat voor het verkeer afgesloten zou moeten worden, hetgeen bezwa ren met zich brengt. Voorts dient er parkeergelegenheid te zijn. Het is een plan, dat nader uitgewerkt en bestudeerd moet worden. Het is geen zaak van plaveisel en verlichting om een winkelpromenade te maken. De winkeliersvereniging heeft op zich genomen zich nader te beraden. Ui teraard behoeft met dat plan niet te worden gewacht op liet structuur plan, doch wel enkele problemen op gelost. De aanpak van de verkeersproble matiek vraagt ook grote aandacht, waarbij het plan zijn best heeft ge daan de oplossing te bendaeren. De Plantage zal helaas dan opgebroken moeten worden. Het Beatrixplan is in elk opzicht gespaard en dat was niet eenvoudig. Er is gerekend op tun nels bij de Churchillaan. Railverbin ding met. Vlaardingen helpt Kethel uit het isolement en dan zou de bin nenstad van Schiedam vermeden kunnen worden. Dit acht epr. onge wenst. Wat arbeidgelegenheid betreft, zal de dienstverlening een belangrijke rol voor Schiedam gaan spelen. De enige functie welke Schiedam thans veel gaat spelen is als magazijn- en opslagruimte, doch het is beter de grond te benutten voor hoogwaardi ge industrie. Schone industrieën zijn niet eenvoudig om te vinden en het is ook nog de vraag of die op den duur schoon blijven en dan komen de klachten van de inwoners. We zou den weieens behoefte kunnen hebben aan een werk-analyse. Er bestaat thans een vertrek-overschot en al leen door een geboorte-overschot blijft het aantal inwoners stabiel. Het plan bedoelt te streven naar wonen en werken op een zo hoog mo gelijk niveau, zo concludeert de vour- zjliejr. Pllfiffi Herenregenjassen, lichtgewicht 65% polyester en 35% katoen ro poreus gecoat, dat de voorde van waterdichte en waterafsto tende regenjasstoffen in zich ver enigt. is veilig waterdicht "ademt", dus geen condensatie binnen de jas, geenklammekleding weegt prak tisch niets- «heeft zeer goede kreuk- herstel lende eigenschappen is be stand tegen chemisch reinigen en stevige wasbeurten. Serie 1 Normaal 49.50 Serie 2 Normaal 59.50 VERKOOP OOK VRIJDAGAVOND geen telefonische orders of schrif telijke orders. ♦KOOPAVOND: Onze zaken te ROTTERDAM, SCHIEDAM, VLAAR DINGEN HOOGVLIET, ARNHEM en ZEIST zi| n VRIJDAGAVOND geopend Af scheidsmiddag voor tachtig klaar-overs In. een bijeenkomst heeft de com missaris van politie te Schiedam, da heer C. van der Haagen 80 „klaar- overtjes" dank gebracht voor da hulp bij het oversteken van de school jeugd. Het betrof leerlingen van da zesde klas, die de lagere scholen ver laten. Hun werk zal door andere scho lieren worden overgenomen. De com missaris vond dit een prettige gedach te, want op verscheidene punten van de stad steken iedere dag vele hon derden schoolkinderen de straat over. De heer Van der Haagen consta teerde, dat door de jeuigdbrigadiers verantwoordelijk werk is gedaan en dat zllj hebben gezorgd, dat hun ka meraadjes veilig konden oversteken. Als waardering voor hetgeen zij heb ben gedaan, was er in Musis Sacrum de gezellige afscheidsimidldag, waar o.m. enkele films werden vertoond. Daarna ontvingen de verfceersbriga* diers een oorkonde. De minister van Cultuur, Reörea- tie en Maatschappelijk Werk, mej4 dr. M. A. M. Klompé heeft thans de definitieve lijst vastgesteld van pan- wen die in Schiedam zijn geplaatst on der Monumentenzorg. RONDVAART DELTA WERKEN HARINGVLIET HELLE VOET SLUIS - REGELMATIGE AFVAARTEN - inlichtingen SPIDO-ROTTERDAM Postbus 815 - Tel. 010-13 5400 Bezoek het SPIDO-RESTAURANT "DE SEXTANT" (nabij de afvaartplaats) I

De Havenloods | 1968 | | pagina 6