Schiedam zal deelnemen in N.V. Afvalverwerking Oi*> Negentien vragen aan Drie Kerken Commissie Burgemeester ziet Proveniershuis als mogelijk ontmoetingscentrum K FTiU DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1968 Van de ruim vi.if uur die de ge meenteraad van Schiedam maandag avond vergaderde, nam de behande ling van het structuurplan drie uur in beslag, waarvan de voorzitter ruim een uur voor zijn rekening nam Het was na één uur. toen voor de laatste maal in deze vergadering de hamerslag voor goedkeuring klonk van het 46ste agendapunt, dat de be handeling van het structuurplan voor onze stad betrof. Tevoren had de raad in een wat vlotter tempo de andere 45 punten geaccepteerd, waarbij slechts enkele punten wat ruimer aan dacht kregen. Bijdorpsloot Voor op reis of voor de slaap kamer... zo'n complete toi- lette-set is ideaal. Vijfdelige sets, bestaande uit lingerie-tas, toilette-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up en drukknoop-tollet- tasje en nog een haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gul den. Beugel make-up drukknooptoilet-tasje Haarzakje Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige toilette-sets van fleurig be drukt plastic, in zeer luxueuse fantasie- en bloemdessins, Mf rjfl voor M Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ter. of schrift, best. Van het bestuur van de buurtvere niging Bijdorp was een schrijven ont vangen waarin aandacht wordt ge vraagd voor de vervuiling van sloten in deze omgeving. De heer Verhulsdonk (VVD) consta teert dat in het verleden reeds veel over het onderwerp is gesproken, doch nimmer enige verbetering is aangebracht. Spr. nodigt nu de. wet houder voor volksgezondheid uit mee te delen, of deze situatie schadelijk is voor de volksgezondheid. Mevrouw Blaauw-Rien (PSP) on derstreept de klachten in het schrij ven en spreekt de wens uit. dat bin nen afzienbare tiid de sloot zal wor den gedempt, hetgeen ook de heer Dijkstra (Pv.d.A) bepleit. De voorzitter zegt dat met de wiik- vereniging Bijdorp een goed contact is gelegd. Bii besprekingen is mee gedeeld dat bii overdracht van de schuren de gemeente bereid is deze schoon te maken, hetgeen overigens .een plicht Is van de bewoners. De vervuiling is ook niet door de gemeen te bewerkstelligd. Zolang de schuur tjes en bouwsels er staan, kan niets aan de situatie worden gedaan. Wel is overeengekomen, dat de gemeente eventueel mede zal werken de sloot schoon te maken en daarna met zand dempen, nadat een drainage is aan gebracht. De bewoners willen niet graag af stand doen, van hun schuurtjes etc. door gebrek aan bergruimte. Er moet ook een riolering worden ge legd voor afvoer van afval- en hemel water. Het bestuur van de wijkvere- niging zal nu met, de bewoners over leg plegen teneinde de kwestie te re gelen. Het polderbestuur heeft ver klaard demping van de sloot toe te staan. Wethouder Eykenaars merkt op. dat er in de stad wel meer plek jes zijn. schadelijk voor de volksge zondheid. zoals b.v. in de Brdn- dersbuurt. Getracht wordt steeds daartegen op te treden. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenómen. Vuilafvoer Het voorstel van B. en W. deel te nemen in het aandelenkapitaal van een N.V. Afvalverwerking Rijnmond kan niet de instemming verwerven van de heer Van Katwiik (Prot.). Hij wiist op een uitspraak van de minis ter. dat Rijnmond nog in het stadium van experimenteren verkeert. Deel name aan deze N.V. gaat genaard met overdracht van gemeentelijke be voegdheden en daar heeft sor. ern stig bezwaar tegen omdat dan de taak geheel bii Rijnmond berust. Rotter dam stelt diverse voorwaarden, zoals ook het geval is met betrekking tot het ziekenvervoer binnen Rijnmond. Laten we eerst het beraad afwach ten omtrent de positie van Rijnmond, waaromtrent nog dit tear het rapport zal verschiinen. We kunnen niet half- Rijnmondje gaan spelen. De noodzaak tot het stichten van de installatie ligt duidelijk bii Rotter dam. Schiedam heeft weinig chemi sche afvalstoffen. Bovendien moet in' Rotterdam de industrie aan de ge- Van Katwijk: half Rijnmondje spe len? meente betalen. Door Rijnmond is de Rotterdamse opdracht geaccepteerd waarschijnlijk ook als een taakver vulling. Het is een peperdure inves tering ook voor ons. Waarom wordt niet het middel van de gemeenschap pelijke regeling hier toegepast? Wethouder Van Bochoven herinnert eraan dat vorig najaar een uitvoerige bespreking over de vuilafvoer in de raad heeft plaats gevonden en men daaromtrent tot overeenstemming kwam. Het contract zal nu dezer da gen ter vaststelling worden aangebo den. Inderdaad is de Botlek-installatie Primair van R'dam uitgegaan. Bij verdere uitwerking van de plannen is het wenselijk gebleken op dat punt met Rijnmond overleg te plegen. Waarom, nu het klassieke middel van de regio? Spr. meent dat dit iuist ge wenst is. De meeste gemeenten zijn te klein om zelf vuilafvoer te regelen en compost te verwerken. Daarom is een gemeenschappelijke regeling ge wenst. De kapitaalsdeelneming van Rotterdam is inderdaad gering, doch er-is een grote installatie aan de Brielselaan. Er is een grote instal latie in dit gebied aan het groeien. Binnen tien iaar zullen dergelijke in stallaties ook rond Capelle en tussen Delft gebouwd moeten worden. De heer Van Katwiik zegt geen be zwaar te hebben tegen de Botlek-in stallatie. welke echter voor een deel van de regio is. Het gaat nu omtrent overdragen van een gemeentelijke taak. hetgeen'niet door alle gemeen ten in het gebied wordt gedaan. De wethouder zegt dat het alleen eaat over het verwerken vari het vuil; de gemeenten houden de eigen op haaldienst. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd met aantekening dat de heer Van Katwiik tegen is om op dit ogenblik bevoegdheden van de raad over te dragen. Zwembad-Zuid Het voorstel van B. en W. tot be palen van de plaats voor stichten van het zwembad Schiedam-zuid op een terrein nabij de Willem de Zwij gerlaan. kan in het algemeen wel de instemming van de raad wegdragen. De heer Scheffers (P.v.d.A.) ver klaart dit voorstel redelijk te achten, hoewel de vraag riist. of het terrein niet te klein zal zijn. Daarom acht spr. het gewenst om nadere metin gen te verrichten teneinde nader te bezien of deze plaats geschikt zal De heer Kuipers (Prot.) zegt met het voorstel akkoord te kunnen gaan Beens, Delft. HERV. GEM. TE SCHIEDAM Predikbeurten Bethelkerk10 u. drs. R, ds. G. C. Post, Hardinxveld Opstandlngskerk: 10 u. Knetsch, 's-Gravenhage. Vredeskerk: 10 u. ds. E HERV. GEM. TE KETHEL Predikbeurten voor zondag, 30 Juni 1968. De Rank: 10 u. ds. J. Vinkenborg, 's GEREF. KERK Oosterkerk (RotterdamsediJk 289) zondag v.m. 10 u. ds. K. H. Schuring, zo. n.m. 5 u. ds. W. Dijkstra, Boskoop. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103): zo. 9 u. ds. W. Dijkstra, Boskoop, zo. n.m. 5 u dhr. D. Helneman. Magnalla Del Kerk (Albardastr. 49)- zo 10.30 u. ds. W. Dijkstra, Boskoop, zo. n.m. 5 u. ds. A. K. Krabbe. 's-Gravenhage, do. ds. K H Schuring, huwelijks bevestiging Bak en zr. Astrid ouderling wijk Nleu ,.De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1): zo. v.m. 10 u. ds. J. Kapteyn, Reeuwijk, zo. n.m. 5 u. ds. K. H. Schuring. Jullanakerk (Rurg. Knappertlaan 29): zo v.m. 10 u. ds. A. K. Krabbe, zo. v.m. 5 u ds. J. Kapteyn. Collecten: het éne offer ls bestemd voor: Centraal gereormeerd jeugdwerk Maat schappelijk Werk Zuid-Holland-Zuid. Deur collecte voor wijkaktlvlteiten. Ned. Prot. Bond, Westvest 92: 10.30 u. ds. A. D. Klaassen. Gere, kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30: 9.30 en 1 .30 u. ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding Geref. Leer, Lange Kerkstr. 67: 17 Hersteld Apostolische Genootschap, Stad- hovtflerslaan: 9.30 en 16 u. dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27: Samen komsten 10 en 19.30 u. Leiding Majoor en Baptisten gem., gebouw Irene: 19 u dienst. 0 u. leesdienst, 2 en dit een aanmoediging zal zijn voor het actieve bestuur od de ingeslagen weg voort te gaan. De heer Schueler (KVP) oppert dat de nadere bestude ring vertraging van Uitvoering van plannen zal geven. De heer Verhulsdonk stelt zich de vraag of het plan financieel haalbaar zal zijn. Door wie zal het zwembad worden geëxploiteerd? De heer Collé (CPN) vreest dat bii het Plan van een overdekt bad de uitvoering nog fninstens vijf iaar zal dui-en. Spr. gaat. dan ook met het voorstel ak koord en bepleit zo snel mogelijke realisering daarvan. Ook de heer Roede (B.P.) betuigt ziin Instemming met het voorstel en dringt od spoedige uitvoering daar- Wethouder De Graaff geeft toe. dat het meest behoefte bestaat aan een overdekt bad. doch dan zal men in zuid wel tien laar moeten wachten. Een klein openluchtbad kan men moeiliik in het centrum van een stad brengen gezien het rumoer enz. Er wordt nu een schetsplan ontwor pen. Omdat eerst de raad aan te bie den acht spr. ongewenst vanwege vertraging. Het comité heeft minder in kas dan er toezeggingen zijn, doch als de raad met de plaats van het bad akkoord gaat. z.al het college weer overleg plegen. Er "kan nu nog niets worden gezegd over de exploitatie, dat hangt ook af van de financiën. De heer Scheffers wijst erop dat het noodzakelijk is de plannen goed te bestuderen teneinde geen vergis singen te maken, waarvan we later spiit hebben. De heer Verhulsdonk blijft het betreuren, dat de plannen op deze wijze worden uitgewerkt, vooral ook voor het wijkcentrum. Wethouder De Graaf zegt niet te kun nen garanderen, dat over vier iaar in het bad wordt gezwommen. Dat hangt ook af van de wethouder van financiën. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Japan zegt beleefd: Neem 'n Honda of Yamaha Frankrijk roept brutaal: Peugeot is beter! Duitsland nog harder: Zündapp is nóg beter! Italië, opgewonden Vespa, Vespa, Vespa! Engeland glimlacht: Norton! Oostenrijk jodelt: Puch! Nederland brult: Hup, Sparta! Yoegoslavië zingt: Tomos! En denkt: Laat ik eens bij Motorpaleis gaan kijken. Daar zie ik al die merken naasl elkaar. TN'TTÏARTVAN UWRADIO/TVBLAD QLIGTUWKANS OPEEN DALt MIL.IOLIN KI.(K INUW RADIO/TVBIAD VAN DEZE WEEK n Mariniersweg, h. Goudsesingel Tel. (010)11 7460 Waar de 3 Grote Merken samenzijn Geslaagden Stedelijk Gymnasium Schiedam Geslaagd voor het eindexamen van het Stedelijk Gymnasium te Schie dam zijn: Voor het diploma B: Mei. M. Beukers, Rotterdam, S. J. Gre- veiing, Schiedam, C.J. J. Kloos, Schie dam, B. E. A. Marijnen, Schiedam, M. A. Mulder, Schiedam, M. Nesse, Schiedam, M. van Rossem. Brielle. Afgewezen: geen. Voor het diploma A: Mej. M. E. A. I. van Dijk, Schiedam, mej. C. Mul der. Schiedam, E. R. Warmolts. Vlaardingen. Afgewezen: geen. Hierbij stel ik 19 vragen aan de Drie Kerken Commissie in verband met de verkoop van de Sint-Liduina- kerk. 1. Welke personen hebben zitting in deze Commissie, wie zijn deze personen, alleen intellectuelen of ook anderen? 2. Zijn zij geboren Schiedammers? 3. Is het juist dat men de vererin gen vain O.L. Vrouwe van Schiedam en onze stadsheiligen voorgoed wenst te weren uit ons geloofsleven? 4. Zo ja, is dit dan niet een van de redenen, dat de Havenkerk moest worden gesloten en per 1 oktober de H. Liduinakerk? 5. Is de Commissie ermee op de hoogte, dat de sluitingslof ter ere Burgemeester H. Roelfsema heeft als voorzitter van de Culturele Raad Zuid- Holland tijdens een gesprek met ,,De Tijd" geconstateerd, dat Rijnmond als cultureel gebied, eigenlijk niets heeft te betekenen. De 22 gemeenten in Rtfn- mondverband passen moeiljjk bjj elkaar en er is ook geen relatie tot elkaar. ..Rotterdam denkt nooit aan de anderen, die moeten maar meedoen, want Rotterdam denkt het zo verschrikkelijk goed te doen", aldus de burgemeester in „De T«d". „Kijk maar eens naar zaken als elektriciteit en water, de streek heeft niet het gevoel dat zij meedoet. Rijn mond is niet waar, omdat de Verwor- teling in de streek ontbreekt. Zo werkt de samenhang slechts gedeeltelijk en blijft een gedeelte van de bevolking in de kou staan"' De Culturele Raad Zuid-Holland tracht een culturele samenwerking tot stand te brengen en verleent in som mige gevallen een subsidie, in het vorig jaar een totaal van 125.000. Belangrijk is de oprichting van een Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland dat binnenkort geformeerd wordt. Er is gestudeerd op regionale televisie; voor de Alblasserwaard en Vijfhee- renland is er gewerkt om ten be hoeve van het streekplan sociale en culturele paragrafen op te stellen, een novum. Adviezen voor streekmu- ziekscholen, oprichting van een Stich ting Contactcentrum Geschiedbeoe fening, medewerking aan het Provin ciaal Instituut voor muziekonderwijs ten behoeve van harmonie en fanfare behoren tot het werk van de raad die 50 leden telt. Zo is zijn taak uitgegroeid die voor de oorlog voornamelijk betrekking had op het bibliotheekwezen. Er zijn nu in het land elf provinciale raden. Hier is hij de officiële adviseur van het provinciaal bestuur die ook Initia tieven kan ontplooien. „Onze taak is anderen aan het werk te krijgen. Maar een eigen taak is ook het ma ken van bijvoorbeeld een tentoonstel ling. Het gaat om 152 gemeenten in Zuid-Holland." Zoals bekend heeft Rotterdam on- langs in een aantal plaatsen gelegen heid geopend om plaats te bespreken voor evenementen in Stads Doelen te Rotterdam een gelegenheid, welke in diverse steden langs de Waterweg nog niet bestaat, Je moet in de eerste plaats een pluriform gebruik geschikt zijn ge maakt. In die omgeving hecht ik wei nig waarde aan de actuele dingen die vaak een stukje culturele paniek en besmetting betekenen. In zo'n cen trum moet ook een bibliotheek zijn, een muziekschool, een flexibele zaal, geen lijsttoneel. Door vorming kun nen er betere amateurtoneelspelers komen. Het ontmoetingscentrum moet worden uitgedacht door een so cioloog, een architect en een eco noom. Die moeten hun plan niet al te vast leggen." „Er is een roep om binding ook buiten de grote steden. Van de be roepsbevolking pendelt er 30 procent naar buiten. Die hebben met het weekend vaak het gevoel opgesloten: te zijn. Er is geen groep meer die zich een isolement kan veroorloven. Wij groeien naar een volmaakt ande- re samenleving. Ais ik een bus met voetbalsupporters zit. voel ik me één met hen. Maar samen met een andere I groep kan ik van Mozart houden. Dat is de meervoudigheid in het be staan. Ik wil dat het gesprek over j die binding tot stand kwam. Er is al veel gedaan. Schiedam heeft een goede relatie met Boymans-van Beu- nlngen. En ik zou tot een beroepsto neel willen zeggen: we moeten van het perfectionisme af. Je hoeft niet alle decors mee te nemen. Zo moeten drempels worden overbrugd. Het gaat ook om een brok welzijnsbe leid." Geen Schouwburg Burgemeester Roelfsema verklaar de voor Schiedam geen schouwburg te wensen, doch wel een ontmoetings centrum, een moderne sociëteit waar in ook door amateurs kan worden ge musiceerd en toneel gespeeld. In dit verband zag burgemeester Roelfse ma het Proveniershuls in Schiedam als zulk een centrum, waarover we reeds eerder in ons blad hebben ge schreven. De burgemeester merkte voorts nog Op: ,,Men vormt geen schouwburg publiek als men mensen verwijst naar een andere plaats. Het zal een betrekkelijk kleine groep blijven die naar Rotterdam trekt. Zo komt de verticale spreiding niet aan zijn trekken", zegt de heer Roelfsema. „Ook bij het toneel is Zuid-Holland open gelaten in het nieuwe plan van de Vereniging van Nederlandse To- neelgezelschappen. Men zegt daar: laat ze maar naar Rotterdam of Den Haag gaan. Procentueel is de be langstelling voor toneel buiten de grote steden groter dan er in. Dat is een reden om deze plaatsen te blij ven bespelen. Delft bewees het. We gens de verbouwing van de Stads- doelen liet de uitkoopvereniging Kunst aan het Volk bussen rijden naar de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Alle faciliteiten werden verleend, maar men kwam niet". „Ik heb zelf burgemeester gespeeld in Hoogezand en Sappemeer," zegt burgemeester Roelfsema gemoedelijk als hij is. „Bij die cultuurconsumptie spelen psychologische factoren een rol. Plaatsen hebben een eigen bin ding, waaraan een groot deel van de bevolking vast zit. Bovendien is er een zekere traagheid om er 's avonds nog eens op uit te gaan. Als men in Krimpen woont en in Rotterdam werkt, gaat men niet gauw 's avonds weer naar Rotterdam. Vervolgens is daar nog de milieukwestie. Maat schappelijke barrières zijn groter op een afstand. Een deel van het publiek krijg je niet. Mijn ideaal is om het in stappen te doen. Ik zoek het niet in de concurrentiesfeer met Rotterdam. Wij moeten pr.oberen portalen te bou wen, de mensen in etappes brengen tot de hoogste culturele heuvel. Maar met erkenning van de eigen lokale functie", aldus burgemeester Roelf sema in het interview met „De Tijd". Zondagmorgen werd op het parcours aan de 's-Graveliamdse polder een clubomtmoeting verrredein tussen de RC Schiedam en de Cou reur. De uitslagen hiervan waren: A. klasse 34 Km, tijd 59 min. 1. P. de Pachter, C; 2. G. Moerman, C; 3. J. Voorsluis, Sch; 4. B. JansSten, Sch; 5. p. v.d. Werf, Sch. Nieuwelingen: 34 km in 59 min. 1. J. Breur, Sch; 2. M. Drop, C; 3. J. Brinkman, Sch; 4. A. Liebrechts, C; 5..D. de Pachter, C; 6. A. Moerman, C; 7. G. Vinke, C. A. adspdranten 21 ton in 42 min. sec. 1. B. Rietkerken, Sch; 2. J. Buddebéhmer, C; 3. L. Schouten, C; 4. W. Holster, C; 5. B. v. van de H. Liduina op zondag 28 april meer een krachtig protest was tegen het nu gevoerde geloofsbeleid? 6. Dat ondanks het afvoeren van de stille omgang deze toch gehouden is en getracht zal worden deze ook de volgende jaren te houden? '7. Is de Commissie ervan door drongen, dat steeds meer gelovigen onkerkelijk worden? 8. Dat een groeiend onbehagen en ergernis merkbaar is? 9. Dat de fundamenten van ons ge loofsleven, opgebouwd na eeuwen van onderdrukking, nu stelselmatig wor den vernietigd? 10. Dat Schiedam de enige stad ia waar zoveel wonderen zijn gebeurd en een bedevaartsoord is? 11. Dat sluiting en verkoop van de beide bolwerken onzer vereringen van O.L. Vrouwe van Schiedam en de H. Liduina tevens betekenen de liquidatie van Rooms Katholiek Schiedam? 12. Is de Comihissie bezig ons langzamerhand in handen van het Protestantisme te spelen? 13. Beseft de Commissie dat de zondagsviering heden ten dage meer lijkt op een toneelvoorstelling en is het daarom niét beter voor het al taar (als dit de benaming nog is) een gordijn te spannen en aan de kerkdeuren te vermelden hoe laat de voorstellingen beginnen? 14. De benaming Rooms Katholiek te veranderen in Christengemeen schap? 15. Erkent de Commissie, dat hef? de bedoeling is niet alleen deze ker ken maar ook de gouden en zilveren sieraden te verkopen? 16. Beseft de Commissie- dat deze kerken en sieraden aan God zijn ge geven en dat deze dan weer van Hem worden afgenomen, ook van O.L. Vrouwe van Schiedam en de a Li duina? 17. Dat voor verkoop de toestem ming van alle R.K. Schiedammers nodig is, omdat zij deze sieraden heb ben schonken? 18. Dat, mocht de verkoop door gaan, de opbrengst gedeeld moet worden onder de R.K. Schiedam mers, omdat zij de eigenaren zijn? .19. Is de Commissie naar eer en geweten bereid zonder omwegen de ze vragen in het openbaar te beant- j woorden, hetzij via de pers, hetzij in een openbare vergadering? M. v.d. GOES i Van Swindensingel 4, Schiedam, i met zes roltrappen naar boven en naar beneden Dit Is een aanbieding kamer breed nylon tapijt, dat door de grote soliditeit met recht het ideale gezinstapijt genoemd wordt. Nylon kamerbreed tapijt, In een unieke kwaliteit, zeer ge schikt voor Intensief gebruik, in verschillende uitvoeringen met rubber en dubbele jute rug, nu per meter door elkaar voor nog géén zestig gulden. kamerbreed nylon tapijt Neemt U de maat van Uw kamer mee? Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige kamerbrede nylon tapijt, 390 en 400 cm breed, met kleine schoonheids foutjes, in de kleuren groen, blauw, cognac en rood, per meter Vrijdagavond tot Géén ter. of 4

De Havenloods | 1968 | | pagina 9