3« Wegens sterfgeval gesloten Felle demonstraties in Rotterdam lek en Anneke Collet kunnen aan de slag „Doel be S'dam 12 DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 JULI 1908 Kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed Neemt Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit solide kamerbreed ny lon tapijt met rubberrug (met kleine schoonheidsfoutjes). In de kleuren groen, goud, beige en cognac, tilkdïS il" Vrijdagavond tot 9 uur open Niemand stelde het op prijs ais je het hardop zei, maar het was natuurlijk al heel lang duidelijk dat al die herrie op de Westblaak en op de Blaak zou resulteren in een tunnel voor de oost-west-ver binding van de metro. De open hartigheid ging in het geheim zelfs zover dat men er luidruchtige bor den bij plaatste, waaruit duidelijk bleek dat het om de metro ging. Maar officieel werd het een tram baan. Tot onlangs wethouder Jetting- hof het verlossende woord sprak. Hij verkondigde ronduit dat het eon metrotunnel werd. Het rijk meet nog van niks, ja zelfs de raad i* nog niet op de hoogte, maar de tuimel ligt er al. En als je het zo eens van boven bekijkt, dan kom je tot de conclusie dat het ook wel erg duidelijk is. met zes roltrappen naar boven en naar beneden ledereen kan zich de weelde ver oorloven van zo'n nylon kamer breed tapijt... zonder die ont sierende naden, die altijd het eerst kaal worden. Kamerbreed nylon tapijt van een extra zware kwaliteit. Het ideale gezinstapijt, slijtvast en met rubber rug. Per meter voor nog géén zeventig gulden. Chr. Meisjesschool in Woudhoek Voor het gebied Groenoord zal in Woudhoek dat direct grenst aan dit gebied, een nieuwe Chr. Nijverheids school worden gebouwd. Verwacht wordt, dat deze school het eerste jaar plm. 100 leerlingen zal gaan tellen, zo dat vier klassen ingericht dienen te worden. Rekening is gehouden met de nieuwe onderwiiswet met betrekking tot aansluiting op de Mavo. De school zal op den duur tien a twaalf klassen gaan tellen. Er zullen meer vervolg opleidingen aan de school komen. Het zal ook mogelijk worden een INAS- opleiding te volgen, hetgeen voor het onderwijs in Schiedam een belangrij ke verbetering zal betekenen. CARBOVIT tegen maag- Im'J'HKI en darmstoornissen. mÈmmmm mugolin (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. Achtste Ireiiemurs De christelijke wandelsportvereni ging „Irene" te Monster organiseert zaterdag 6 juli de achtste Irenemars. De afstanden zijn 8, 12, 18, 25 en 40 kilometer. Het inschrijfgeld bedradgt f 1.50 voor alle afstanden. Het start- bureau is gevestigd op het veilingter rein van V.V. Monster aan de Haven straat en is per W.S.M. te bereiken. Het startbureau is van tien tot elf uur geopend voor de 40 kilometer en vanaf half twee voor de overige af standen. met zes roltrappen naar boven en naar beneden met zes roltrappen naar boven en naar beneden ADVERTENTIE In deze tijd van bloedige onlusten, van betogingen die aan veld slagen grenzen, is het verheugend, vredelievende demonstraties mee te makenzoals die dagelijks in Rotterdam gehouden worden. Verdwenen zijn hier de onzinnige spandoeken, de leuzen, be doeld om volksgroepen of bevriende staatshoofden te kwetsen. Joelende, krijsende jeugd wordt niet meer waargenomen. Waar om hebben die demonstraties dan toch zo veel succes? Waarom durven wij ze dan fel te noemen U begrijpt het al: dit is weer een met zijn nieuwe motor huiswaarts advertentie van Het Motorpaleis. Tot keerde. „Onze demonstraties zijn be groot vermaak van de omwonenden paald succesvol", zei de directeur van („Zo zie je nog eens wat", sprak een Het Motorpaleis. „Het is de enig juiste oudere heer), wordt hier iedere dag manier om onze klanten van de kwali- gedemonstreerd op verzoek van koop- teiten van een bepaalde tweewieler te lustigen. Gloednieuwe brommers, mo- overtuigen. In de meeste gevallen torbrommers, scooters en motoren leidt zo'n demonstratie tot aankoop." snorren tevreden rond in de omgeving Als u, geachte lezer, vandaag of mor- van de Mariniersweg en de Goudse- gen gaat denken aan een nieuwe singel. Soms staan de belangstellen- tweewieler, kom dan langs en vraag den aandachtig aan de kant, de an- om een demonstratie. Een proefrit als dere keer zitten zij zelf in het zadel. u wilt. Op een Norton, een Honda, In dit geval krijgt de demonstratie het Yamata. Of op een meer lichtvoetige karakter van een tijdelijk bewind. Een kampioen, zoals Puch, Zündapp, proefrit noemt men dit bij het Motor- Vespa, Peugeot. Als u niet helemaal paleis. De machines hoeven daarbij zeker bent van uw keuze, test dan niet gespaard te worden. Toen laatst rustig twee of drie merken na elkaar, eèn belangstellende uit Ridderkerk En laten inruil- of financieringspro- zidh een Norton Commando liet de- blemen u niet tegenhouden. Op dit ge- mohstreren, meenden sommige toe- bied kan Het Motorpaleis u verbluf- schöuwers met een recordpoging te fend voordelige sommetjes „demon- doen te hebben. De man was zo streren". Motorpaleis. Mariniersweg enthousiast, dat hij nog dezelfde dag hoek Goudsesingel. dia bedrag. dat zo snel mopeliik wordt overaemaakt voor de aankoop van voldoende pootaardappelen. Want lek en Anneke Collet kunnen wat aaan doen. Er is aeld om met de tuinbouwlessen te starten. Het ziin veel hartverwarmende re acties aeworden. Mensen die spon- taan iets storten en er laconiek bii- schreven: ..Geen dank". Vooral dat laatste vind ik aeweldia. Als we el kaar willen heiven moeten we dat be danken maar veraeten. Dat is hele maal niet zo belangrijk. Er moet iets qebeuren en zo kan 't. Gelukkia wa ren er ook scholen bij. Een fijn be draa van de chr. Eben Haëzerschool uit Nieuwerkerk en zo zouden we nog even kunnen doorgaan. Een ander schrijtt dat hij wil meedoen maar rooms-kptholiek is. Dank u wel mijn heer. fijn dat u meedeed en de ..mu ren" kon veraeten. ..Van geven leer je aevenl'. zij een vredikant eens te- aen me en nu weet ik zeker dat hij aelijk had. Als lek en Anneke Collet over drie jaar terugkomen hoop ik dat hun kin deren weten hoe het moet. Dat ze geen honger meer zullen lijden door onwetendheid. Met elkaar hebt u daar een belanarijke steen toe bii- aedraaen. Zeker ik weet wel dat zen- dina en missie veel doen. Heel veel zelfs. Maar juist die extra dingen, waar nou net niet ov aerekend is. val len dikwijls teaen. Fijn dat we dit eens konden doen. U allen hartelijk, hartelijk dank. Slechts één artikel in ons blad heeft een stroom reacties losgemaakt. Och. u weet het noa wel. We schre ven over lek en Anneke Collet, het onderwijzersechtpaar uit Nieuwer kerk. dat Hollandse zekerheid inruil de voor zendingswerk in Nieuw-Gui- nea. Werken voor de toekomst van jonae mensen, die veel. héél veel moeten leren. We hebben toen ge schreven over hun probleem: geld te hebben om de jongens van hun school eens behoorlijk te aaan leren hoe je nu verantwoord aardappelen kan po ten. zodat, je een heel jaar wat ov ie bord hebt. In dat artikel heb ik slechts één maal een aironummer neergeschre ven. Zo echt van: Wie weet?! Wel. nu weten we het. Fantastisch wat. er aebeurd is. Na een paar da- oen kwamen de eerste airo's binnen bij de Amro-bank in Nieuwerkerk. En nu. enkele weken later is er acht endertighonderd gulden! Een gewei- jaar garantie Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne wekkers, in diverse kleuren, per stuk voor Vrijdagavond tot 9 u Én tel. of tehrlft. bi Ik weet niet of er zondagavond veel mensen gekeken hebben naar de tv-uitzending van het to neelstuk van Jan Wolkers: We gens sterfgeval gesloten. De VPRO werkte in deze presentatie samen met het Nieuw Rotterdams Toneel. Ik kan me voorstellen, dat iemand een hete zomeravond niet de ge schiktste tijd vindt om naar lugubere kerkhofscènes te kijken. Hoewel de aankondiging „Een commedia della morte" (een blijspel van de dood) een luchtig vermaak scheen te be loven. In een gesprek met Hans Paardekoper vertelde Jan Wolkers echter, dat het Stuk een mengeling is van komedie en lekespel. Ik kan me alweer voorstellen, dat velen niet aart die verkondiging zijn toegekomen omdat ze zich ergerden aan de vorm. die telkens de grens van profanie en vulgariteit scheen te overschrijden en dus voor het eind de knop hebben omgedraaid. Toch ge loof ik dat het de moeite waard is, iemand als Jan Wolkers tot het ein de toe aan te horen, want hij wil ons klaarblijkelijk iets zeggen. In het stuk zien we óp een hete zomermorgen een doodgraver en een papierprikker bezig op een begraaf plaats. Ze komen tot de ontdekking dat de oude man, die daar even ge leden ter aarde is besteld, de hoofd prijs in de voetbaltoto heeft gewon nen. Op weg naar het kantoor om het geld te incasseren is op zijn brom mer verongelukt. Hij moet het papier nog bij zich hebben in de kist, want hij kon wegens de vreselike vermin kingen niet worden afgelegd en zijn familie wist er klaarblijkelijk niets van. Terwijl doodgraver en papier prikker in een hevige vechtpartij bo ven op de kist heen en weer róllen, omdat ze elkaar de prijs niet gun nen, komen er twee engelen op de begraafplaats, die aanstalten maken om de doden te gaan opwekken. De dikke engel is min of meer in de op positie, maar de dunne Engel verde digt God. Dikke Engel: „Maar naïef is hij (God) wel, dat moet je toch toege- Doodgraver: De jongste dag! Ik kan mijn ogen niet geloven. Dunne Engel: Ja, naïef en wijs. Een goddelijke combinatie. Doodgraver: Het is precies zoals de pastoor verteld heeft. Dikke Engel: Ik kan er niet over uit (hij schudt zijn hoofd). Onbegrij pelijk! Zou jij het doen als je ln zijn schoenen stond? Dunne Engel: Ja, als ik het had be loofd, zoals hij' zou ik het doen. Doodgraver: Een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Dunne Engel: Een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Dikke Engel: Ik zou ze laten ver rekken! Ze hebben kansen genoeg gehad en altijd de boel verpiest. Laat ze eronder blijven. Wie niet boren wil moet ook maar niet meer voelen. Papierprikker: Jonge, jonge, ik heb - nog nooit zo'n schouwspel gezien. Dunne Engel: Jij praat net als Kees. Dikke Engel: Goed, ik praat weer net als Kees, hoor. Kees is een op ruier, maar hij ziet de dingen soms bijzonder scherp. Intussen staan er een aantal do den op maar dat blijkt nu niet bepaald een geestelijk succes te zijn. Ze zet ten midden tussen de zerken een voudig hun kijven van altijd voort en maken van de plaats der opstanding een janboel en een kermis der ijdel- heid. Ten slotte verschijnt God zelf. Hij zegt: „Het zit me tot hier. Op het kerkhof daarginds was er zelfs een dronken. Dikke Engel: Ik heb hpet U altij'd wel gezegd, maar u bent zo st'r eh, u wilde niet naar me luisteren. Nu zitten we met de brokken. Het is onkruid. Je kan het tien keer begra ven, het brengt toch geen tarwe voort. Dunne Engel: We moeten nog wat geduld met ze hebben. God: Dat heb ik al een paar mil joen jaar met ze. De maat is nu vol. Dikke Engel: Zo is het. Als ik u was zou ik ze er weer onder stoppen en er nooit méér een woord over vuilmaken. Kolonel: Hé, dat gaat zo maar niét. Er is ons beloofd dat we na de dood zouden worden opgewekt. Waar of niet? Ik ga in geen geval meer te rug. Geertruida: Het is me wat moois. Daar voed Je nou je kinderen chris telijk voor op. Wat hebben we ons er niet voor ontzegd, hè Pieter om in de hemel te komen..." Maar alle protesten baten niet. Ze moeten weer het graf in. Alleen een mensaap, die daar ook ergens begra ven heeft gelegen mag blijven leven. God zegt tegen hem: aap, noot (geeft hem een noot) mies (God streelt hem over de ribben om hem een Eva" te geven). God gaat dus als het ware „Dikke Engel: Hij heeft nog geen leergeld genoeg betaald. Mooi hoor, daar zitten we weer een paar miljoen jaar mee opgescheept. Dunne Engel: Dat had je kun nen verwachten. Dikke Engel: Moet je eens kij ken, het begint weer helemaal van vo ren af aan. Wij zien tevoren dat het op mets uitdraait. Dunne Engel: Wij wel, ja, maar hij blijft geloven. Tot in het onmo gelijke. Dat is het verschil tussenons en God. (zij verdwijnen). God: (terwijl hij nog steeds de aap over de zijkant van diens lichaam streelt, het toneel langzaam donker wordt en het doek valt) Ga maar slapen.... ga maar diep slapen, (toe speling op de diepe slaap, die volgens het Bijbelverhaal op Adam viel, toen Eva uit hem geschapen werd). Met zo'n stuk ben je zo maar niet klaar. Ik keek er Maandagmorgen een paar bladen op na en las ln de Volks krant: „Dit stuk, een mengsel van kinderlijke verbeelding cn soms ma- cabare vondsten, bevatte vele momen ten van goed toneel. Er waren heel wat verrassingen waardoor je er bij bleef en de dialogen tussen de pa pierprikker en de doodgraver zorgden meermalen voor enige ontspanning. Hoiidt Jan Wolkers van de mensen? Ik geloof het zeker, hoewel hij over hun kansen en hebbelijkheden geen optimistische ideëen heeft?" We hebben er geen behoefte aan. achter die mensenliefde van Jan Wol kers een vraagteken te zetten' hoewel hij zelf zei, het mooiste moment uit de hele t.v. uitzending die mensaap te vinden, die zich op de borst krabt. Overdreven dierenliefde is een vorm van mensenhaat, de aap komt er in het stuk duidelijk veel beter af dan de mens. Maar die aap is voor Wol kers, dan toch de nieuwe mens in de dop. Wie weet, zal een nieuwe evolu tie van oerang oetang of chimpansé tot mens beter slagen dan deze eer ste evolutie waarvan wij zo onge- veer het eindstadium zijn.... In zijn commentaar na de uitzen- een gedachte, een projectie, een af spiegeling van de mens. Vandaar dat God gewoon als mens op het toneel verschijnt. In die keurige heer met grijze haren, een grijs pak en een keurige bloem in zijn knoopsgat heeft de ruige Wolkers klaarblijkelijk zich zelf uitgebeeld in zijn diepste mense lijk verlangen: met de hele geschie denis nog eens helemaal nieuw begin nen en er een paar miljoen jaren over kunnen doen om van aap een beter mens te worden dan we nu met zijn allen zijn. Al kan hij het zelf niet helemaal of helemaal niet geloven, hij tast toch naar een god, die een nieuwe aarde en een nieuwe hemel beloofd heeft en die er zelf in blijft geloven, tot in het onmogelijke toe. Zijn idee, dat zelfs een opstanding der doden zinloos Is, als de mensen innerlijk precies hetzelfde zijn geble ven en niet in heel hun gedrag zijn vernieuwd, is iets, waarop we alleen maar ja kunnen zeggen. Jezus heeft het merkwaardige verhaal verteld van de rijke man en de arme Laza rus. Zelfs aan de overzijde van het graf wil die rijke nog Lazarus via God commanderen om hem een verkoelen de drank te brengen en hij wil een spe ciaal gezantschap naar zijn familie gestuurd hebben om hen in te lich ten over wat ook hun tc wachten staat. Van opstanding tot het leven is ér dan ook voor hem geen sprake Wolkers is duidelijk „positiever" dan Aldous Huxley, die ook vanuit de aap redeneert en in zijn toekomst roman „Ape en Essence" (Aap en we zen) beschrijft, hoe men in de 22ste eeuw, als de mensheid na een atoom oorlog weer opnieuw begonnen is, al leen nog maar in de duivel gelooft alle streven naar het goede is gestor ven. Men heeft er zich op in gesteld dat het slechte en gemene, het lage én boosaardige in de wereld het nor male zijn. Wolkers is anders, hij vindt het Slechte en gemene, het lage en boos aardige niet te dulden, en hoopt maar dat het toch eens zal worden overwon nen. Zijn hoop is zwak en vaag, maar zit klaarblijkelijk diep. Zijn nee te gen de kermis der ij delheid klinkt wel gemeend, maar lijkt wat krachteloos. Klaarblijkelijk omdat hij ondanks zijn kerkelijke opvoeding Jezus nog niet eehit heeft ontmoet. In hem heeft God dit neen tegen onze oude mens en onze oude wereld zo fundamenteel en zo radicaal gesproken, dat er en misschien eerder dan wij denken inderdaad een opstanding tot nieuwe hemel en een nieuwe aarde oj volgt. Dit is zo dichtbij dat het zaal dat we niet te laat komen, .egen oude leven dwars door ons hee laten gaan. Jan Wolkers liet ons zien dat de beslissende dag zo maar op een zomermorgen kan beginnen. DR. K. J. KRAAN Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze theedoeken, prima drogend, In diverse uitvoerin- n Als u zich nu nog verslaapt of te iaat komt, is 't Uw eigen schuld... Want deze wekkers, die U uit de diepste slaap wekken met vrolijk belgerinkel - en die trouw de tijd aanwijzen - koopt U nu voor nog géén vier gul den. Solide wekker met degelijk uurwerk - en in smaakvolle uit- Om Uw linnenkast weer eens aan te vullen, verkopen wij deze prachtige droogdoeken. Prima drogende theedoeken van een pracht kwaliteit, in di verse uitvoeringen en een royaal formaat 70x65 cm. Koop er een of meer, een paar extra droog doeken kunt U altijd gebruiken, en voorde prijs hoeft U het niet te latenper stuk voor nog géén acht dubbeltjes. Op het Rozenburgerplein stak de 4-jarige Cornelia van Buuren plotse ling tussen twee geparkeerde auto's de straat over en werd aangereden door een passerende bromfietser. Het kind viel en liep een hoofdwond op. Door de GGD werd het naar het zie-

De Havenloods | 1968 | | pagina 12