nonopole Stadsmens zoekt meer recreatie vlakbij huis Hein de Koster poogt jeugd bezig te houden GROEN000 Jeugd-zomerfeest begint maandag Brandweer had handenvol werk Wegdek gesausd KUNSTGEBITTEN SE HAVENLOODS 17e jaargang no. 36, donderdag 4 juli 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel DirectieW'. van der Giessen Hooidredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De jeugdhaven". De chef van de afdeling plantsoenen van de dienst Gemeentewerken te Schiedam, de heer J. A. Overzet schrijft in het gemeentelijk voor lichtingsorgaan „Het Stadhuis meldt" met betrekking tot recreatie en groenvoorzieningen het volgende: doorbrengen. De gewijzigde Recrea tiebehoefte vraagt de situering van wat als gebruiksgroen wordt aange duid. Bij de. bestudering van de re creatie-gewoonten der burgerij zij op gemerkt dat velen het verblijf in de groengebieden thans niet meer tot en kele uren beperken, doch aldaar de gehele dag vertoeven. „Het is een feit. dat de opvattingen omtrent de taak van de overheid'met betrekking tot de stimulering van de recreatie in de loop der tijden een wijziging hebben ondergaan. Tegen woordig dient de overheid te trach ten tegemoet te komen aan de be hoeften der inwoners aan voorzienin geen voor active en passieve recrea tie. De toenemende welvaart, vrije tijd en verstedelijking, welke in het bijzonder in de randstad Holland geldt, hebben juist hier een grotere behoef te doen ontstaan aan mogelijkheden in het recreatieve vlak. Genoemde behoefte komt niet alleen tot uiting bij de sportbeoefening in georgani seerd verband, maai' bovendien in meer toenemende mate in de verlan gens van de bevolking om zich indivi dueel ol in gezinsverband met sport en spel in de natuur te recreëren. In de afgelopen tijd is door de toe nemende verkeersdrukte de tendens steeds meer merkbaar dat het publiek recreatiemogelijkheden dicht bij huis tracht te vinden, waarvoor hij voor- heen genegen was vele kilometers in zijn auto af te leggen. Het vorenstaan de heeft tot gevolg dat de steden zich geconfronteerd zien met het probleem om de eigen inwoners binnen de ge meentelijke grenzen mogelijkheden te bieden voor de ruimte-zoekende re creanten. De gemeente Schiedam be schikt echter niet, beëoudens een Prinses Beatrixpark, Julianapark, Maasboulevard, over qua aard en om vang rijk geschakeerde recreatiege bieden. Gezien de wijziging van het ge dragspatroon van de recreant zullen ten aanzien van de groenvoorzienin gen binnen de stadsgrenzen andere wegen dienen te worden ingeslagen. De Groenvoorzieningen dienen naast het gebruik van de rustzoekende wan delaar dienstbaar te worden gemaakt aan de beoefening van sport en spel door hen. die al dan niet in gezins verband een vrije dag buiten willen Perspectief voor de Franse communisten De Mt»$g van de verkiezingen in Frankrijk leert ons dat een revolu tie zonder program en zonder leids mannen, die de vrijkomende ener gieën kunnen bundelen en kanalise ren tot een buitengewoon negatieve reactie leidt. Het ligt immers voor de hand, dat een «revolutie die niet doorzet, juist datgene wat men be strijdt sterker maakt. De reactio naire en behoudende krachten is dan de gelegenheid gegeven de schrik van de grote middenmoot te gebrui ken om niet alleen het bestaande bewind te handhaven maar dit ook aanzienlijk te versterken. tien behoeft geen communist te zijn om toch te kunnen inzien dat waar lijk revolutionaire veranderingen in de maatschappelijke structuur, al thans in de beginfase, slechts kun nen worden opgelegd. Het is altijd de zwakte van het democratisch so- sialisme geweest dat men het socia lisme via een parlementaire meer derheid heeft willen vestigen. De so- sialisten van de oude stempel wis- ten dat de realiserina van een so- sialistlsche maatschappijnorm in de grond een economische operatie met politieke dwangmiddelen vereist. Vooral in landen waar betrekkelijke welvaart heerst valt er eenvoudig niet aan te denken dat de grote mas sa in meerderheid voor het socia lisme gaat kiezen,terwijl de wel vaart nog geënt is op een zij het in onze tijd en in het Westen gema tigde kapitalistische structuur. De communisten zijp in dit opzicht altijd realisten geweest, óók en voor al in Frankrijk. Slechts als de be staande economie zou instorten kun nen zij een bruikbaar alternatief te genover het gaullisme stellen. Dit is waarschijnlijk de reden dat de Franse communisten in deze fase van de ontwikkeling geen greep naar de macht doen. Zii weten dat hun kansen oneindia veel gunstiaer ligaen als eenmaal De Gaulle van het politieke toneel moet verdwij nen. De democratisch socialisten 1zullen dan. evenmin als nu het ae- val is. veel vat ov het volk kunnen krijgen. Mocht met het verdwijnen van. een krachtfiguur als De Gaulle een cha os in Frankrijk ontstaan, dan zul len het de communisten ziin die. waarschijnlijk in een nationalisti sche conceptie naar het model van Tito een bruikbaar alternatief kun nen bieden. Veel zal daarbij wel afhangen van de vraag of zij een sterke figuur naar voren kunnen schuiven die de brede arbeidersmassa, de kleine middenstanders en de studenten aanspreekt. Ook zullen'zij rekening moeten houden met een coup d'etat van ultra rechts waarbij de zo ge vreesde burgeroorlog niet uitgeslo ten is. Vast staat dat de misère van de Vier de Republiek niet alleen niet meer gewenst wordt door het grote kie zersvolk, maar dat zij ook geen kans meer heeft in het Frankrijk van he den. waar in elk geval extreme krachten van links en rechts de schimmige exponenten van de Vier de Republiek reeds weggevaagd hebben. Ü.V. Gebruiksgroen Deze verandering van recreatie-be hoeften dient derhalve te worden ge volgd door wat men zou kunnen noe men „Groenvoorziening nieuwe stijl". Het 7.g. kijkgroen dient te worden verandert in gebruiksgroen. Het dient verder geen betoog, dat dit niet alleen een bestemmingswijziging inhoudt, maar tevens de situering en de om vang van de nieuwe groenvoorzienin gen beïnvloèdt. De beperking v.an de spelmogelijk- heden van de jeugd welke het gevolg is. van de enorme uitbreiding van het aantal auto's dient hierbij niet te wor den vergeten. Het toenemende ver keer heeft door de regelmatige ver breding van rijbanen en uitbreiding van de parkeerruimten, welke veelal 'ten koste gaat van de trottoirs, even eens een verkleining van het speel terrein voor de kinderen tot gevolg. De structuur van een stadswijk, alsmede de huidige en in de naaste toekomst te verwachten bevolkings opbouw spelen bij het situeren van het groen een zeer belangrijke rol. Een „vergrijzend*' stadsdeel zal meer behoefte hebben aan plantsoenen, wei- ke als Rijksgroen górden aangemerkt dan een wijk, waarin jongere gezin nen de overhand hebben. In een der gelijke wijk kan de behoefte aan speelgroen aanmerkelijk groter wor den geacht. Voorts zal aandacht dienen te wor den besteed aan afzonderlijke ruim ten yoor de voor verschillende leef tijdsgroepen passende speel- en ont spanningsmogelijkheden. Hei is niet moeilijk te veronderstellen.dat.situe ring en wijziging van deze groenvoor zieningen hoge investeringen vragen. Uiteraard zal ook in dit opzicht een ampele afweging van belangen moe ten plaats vinden. Voorts hoeft het verder geen betoog, dat meer schade dan tot nu'toe aan beplantingen eri grasmatten zal ont staan. Het onderhoud zal derhalve moeten worden geïntensiveerd, doch voorts zal spoediger dan voorheen nieuw groen dienen te worden aange bracht. Aangezien de stad voor alle leeftijdsgroepen van de bevolking leef baar dient te worden gehouden, is dit offer waard gebracht te worden al dus de heer Overzet. VURENHOUT Zo n mooie kwaliteit vindt U alleen I Groen-M.H.Z. Voorradig' in dikten v; 1 tot 7 cm. In breedten van 1 tot 20 ci Voorbeeld priiHW-per meter. 3 x 5 chi 90 ct 8x5 cm 1» et 3 x 12 cm 180 ct 5 x 12 cm 330 ct 3 x 20 cm 320 ct 5 x 20 cm 500 ct meer dan 100 maten steeds in voorraad. EDEL HARDHOUT In Ramin - Eiken - Mahonie - Afromosia (afroteakl- Wengé - origineel Teak enz. Meer dan 40 maten in elk van deze hout soorten, ook geprolileerd, in voorraad. Zie pag. 9 tot 18 van het',.groene boekje". Deze edelhoutsoorten ook in voorraad in triplex, meubelplaat en gefineerd spaanplaat Fineer grote sortering. De grootst gesorteerde doe het zelf spe cialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot 6 uur. Nieuwe Binnenweg 398 Tel. 23 56 03 Korenaarstraat 61-63 Tel. 23 OS 03 Bergselaan 214 Tel. 28 11 67 Aanvragen Groene Boekje Tel. 25 26 20 Evenals vorig jaar zal gedurende de vakantie in de Sporthal weer een zomerfeest worden georganiseerd voor de. schooljeugd van 4—-13 jaar. Maandag 8 juli gaat het feest begin nen én er zijn dagkaarten verkrijg baar tegen f 1 per kind bij het kan toor van de VVV en de Sporthal. Voor het eerst is ook een weekkaart ver krijgbaar tegen f 3,75. Voor f 1 kan een lunchkaart wor den gekocht;, waarvoor de kinderen brood, fruit, ijsje, zakje chips en nog het een en ander krijgen. Ongeveer vijftig personen, meest onderwijzend personeel en studenten hebben zich weer beschikbaar gesteld om te as sisteren. Er is een rujna gevarieerd programma van spelenteoals die ook De Schiedamse brandweer heeft dirisdègavond de handen vol gehad aan allerlei soorten hulpverlening als gevolg van' de zware regen- en on weersbui. De bliksem sloeg in in het brug wachtershuisje aan de Voorhaven, vernielde de schoorsteen en het tele foontoestel, doch de brugwachter di'e zich in hét huisje bevond bleef onge- deerd. De bliksem sloeg ook in de scha kelkast van de grensflat aan de Rot- terdamsedijk. en veroorzaakte er schade. Voorts werd de bovenleiding van de Tot laat in de avond is de brand weer b'ezig geweest om te trachten zo goed mogelijk lekkages te verhelpen en ondergelopen kelders leeg te pom pen. Er waren in totaal 20 meldingen o.a. uit de Fabristraat, Smalleveld- straat. N. Maasstraat. Vlaardirtger- weg. Singel, Oosterstraat. Bommelse- straat. Buitenhavenweg. Juist oi het moment dat de ver- ;;i'iten als gevolg van een sto ring op de hoek van de Burg. Van Haarenlaan - 's-Gravenlandseweg niet werkten, 'vielen van een Vrachtauto, bestuurd door D. uit Gouda twee krat ten met slasaus en gingen plm. 45 flessen aan scherven. Het resultaat was, dat het wegdek be smeurd werd niet glas en de saus Politie en gemeentewerklieden zijn bijna een uur doende geweest om al les op te ruimen. Tegen de chauffur is procesverbaal opgemaakt. omdat de lading niet goed was gestuwd. toegevoegd. Eu zijp zeli$. na Tunes - en sèhriWiwachin#»-' schikbaar. Er Is mogelijkheid voor fi guurzagen. een schildeWoek, er fe een spelhoek en speeltuin. De' kinderen worden vatn 94 beiig gehouden. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen Laatste onderzoek Stichting „Tuberova" Maandag .5 juli a.s. te 21 uur zal het bevolkingsonderzoek op t.b. en andere ziekten dei borstorganen, dat in janu ari van dit jaar in Schiedam begon nen is, eindigen. Aan dit onderzoek werd door ruim 40.000 Schiedammers deelgenomen, zodat gesteld kan wor den. dat deze groep de urgentie van een dergelijk röntgenonderzoek heeft ingezien L Dit aantal dient echter nog te wor den verhoogd met diegenen die door of vanwege hun werkgever periodiek aan een dergelijk onderzoek deelne men. Gezien de bevolkingsgroep die in zijn geheel voor een dergelijk on derzoek in aanmerking komt, kan aan de hand van de eerste globale cijfers worden vastgesteld, dat het geheel als geslaagd kan worden beschouwd. Er is echter nog een klein gedeelte van de bevolking, dat ondanks herhaalde oproepen (in sommige gevallen voor de derde maal!) tot op heden nog in gebréke is gebleven. Ook indien men geen oproep mocht hebben ontvangen en men nog aan dit onderzoek wenst deel te nemen, kan men zich, mits ouder dan 15 jaar. daartoe op het bu- read aanmelden. Men wordt tenslot te dringend verzocht, indien men een oproep heeft ontvangen en niet aan het onderzoek wénst deel te nemen, de oproepkaart onder vermelding van de reden, aan het bureau terug te zenden. LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO Vier maanden lang heeft de heer M. van der Steen van de Hogenban- weg 31a in Schiedam aan een wind molen gebouwd op een schaal van 1 op 7' i. De molen staat in de tuin en is gemaakt naar een model van een molen te Wassenaar. Op de as na is het gehele bouwsel met de hand oemaakt. „Het was in 1966, toen iedereen nog warm liep voor de plannen tot restauratie van de Branders- buurt, dat „De Havenloods',' al de aapdacht. vestigde op de mo gelijkheden welke het Prove niershuis biedt als cultureel cen trum voor Schiedam en evenals toen, sta ik daar nog volkomen, achter", aldus Hein de Koster, die Schiedam ziet als een cultu rele „luchtzak' in het Rijnmond gebied. Hij probeert er op zijn manier iets aan te doen met „Ku- bo", waarin een aantal kunste naars elkaar hebben gevonden om vooral de jeugd een goede vrije tijdsbesteding te bezorgen, Uiteindelijk is dat met name het trio Ad Kleingeld uit Rotterdam. Alb. Wardenbürg uit Dordrecht en Hein de Koster in Schiedam geworden. Zij .hebben nu dankzij veler medewerking een program ma samengesteld met de uitvoe ring waarvan maandag 8 juli wordt begonnen. Tot degenen die steurt aan het plan hebben aeseven behoren in het biizon- der mei. Boomstonpel. nater Jansen REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 0X0-12.60.10 Te bereiken net tram: 1, 3. 6. 8 en busliin 32. 34. 38. 45. 49. 49a. te Rotterdam en de heer Barneveld. diredteur van het buurtcentrum Oude Kruiskade. Zo wordt dan maandag 8 iuli be gonnen met een feest voor de ieugd van Rotterdam-West. Het ziin niet in de eerste nlaats wedstrijden die ge organiseerd worden doch een ontwik keling van de activiteiten van de kin deren. Er komt een speelprins en sDeelprinses. En uiteraard ziin er di verse attracties. Dergelijke evenemen ten vinden ook 'plaats, op het Afri- kaandernlein. waar o.a. een nantomi- megroep „Rodapae" zal optreden. Op lfi iuli in de Polderbuurt. 11 iuli Kaap straat. 18 iuli in Hillegersberg. 19 ju li Polderbuurt. En wat Schiedam betreft, getracht is contact te leggen met St.-Joris Doe len en met de gemeentelijke dienst. Het staat nog niet vast of hier iets kan worden bereikt, gezien de be- D.erkte tiid die nog beschikbaar is. De pantomimegroep wordt geleid door Branco Mayrolt uit Vlaardingen. die afkomstig is uit Zagreb en daar als kunstenaar naam bezat. Speelstraten „We moeten proberen voor het kind iets te doen", aldus Hein de Koster ep diens medewerkers. In deze tiid vol verkeer en gejaagdheid is er bij na geen speelruimte meer. Het liefst zou hii speciale speelstraten voor- de ieugd inrichten, dat wil zeggen, die afsluiten voor het verkeer. Er zijn in iedere wiik wel straten te vinden die daarvoor geschikt ziin. zodat de kin deren daar in elk geval enige speel ruimte hebben Om alyast iets te doen. wordt dan in deze vakantietijd getracht de ieugd bezigheid te ver schaffen. Er ziin genoeg interessgnfe spelen, anders dan de tegenwoordig gebrui kelijke schiet- en moordsoelen. meent Hein en,, hü.heeft er nu een hele se rie oo ziin programma staan, zoals: raakbal. voetballummel. wisselbal. Chinees hinkelen, zingen met hinder nissen. drie is teveel. springende kring en noem maar oo. Door de Co- ca-Colabedriiven ziin ,in ruime hoe veelheid dranken voor de ieugd be schikbaar gesteld. Als geheel dus een lofwaardige poging, om de ieugd be zig te houden! De afdeling Schiedam vah de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft ons verzocht aan dacht te vragenvoor het feit, dat vooral in deze tijd eigenaren van huisdieren er niet tegenop zien hun dieren ergens achter te laten, wanneer zij op vakan tie gaan. Er zijn ook andere „liefheb bers" van dieren, die het met 1 hun dierenliefde niet zo nauw nemen. Op een voetbalveld werd een doos met jonge katjes gevonden en op het Hoofd een zak met katten. Honden zijn op de rijks weg uit de auto gezet. Dit alles is overbodig, want men kan de dieren overdragen tegen een vergoeding van f 2.50 aan genoemde afdeling in de St. Annazusterstraat. Afscheid drs. v. d. Maas Tijdens een bijeenkomst van leer lingen en pud-leerlingen in de aula van de h.b.s. is afscheid genomen van de adjunct-directeur, drs. C. J. J. v.d. Maas die de pensioengerechtigd^ leef tijd heeft bereikt. Hij werd'toegespro ken door de directeur van de h.b.s., namens het gemeentebestuur en ver tegenwoordigers van diverse instan ties. De leerlingen voerden een toneel spel op. Drs. Maas zal nog geduren de een aantal uren per week les blij ven geven in de biologie. Spreekuur PvdA De afdeling Schiedam van de-Par tij van de Arbeid verzoekt ons riièe te delen, dat vrijdagavond 5 juli van 7—8 uur de -fractie in het Volksge bouw spreekuur zal houden.' Aanwe zig zullen zijn de heren drs. J. Bas- tiaarts en P.-Bosehman. Hoogstraat 2 SchiedamTel. 268808 Donderdag 8, Vrijdag 7-9.15. Zaterdag 2-7-9.15. Zondag 7-9.1.r>, Dinsdag 8, Woensdag 8. DOORBRAAK NAAR SHILOH (JOURNEY TO SHILOH) JAMES CAAN MICHAEL SARRAZIN BRENDA SCOTT Zeven dappere kerels werpen zich in de strijd tussen Noord- en Zuid-Amerika van 1862. Slechts één overleeft het. Cinemascope Technicolor Untversal-Int. 14 jaar Zondag 2-4.15, Woensdag 8. UIT DE BRAND BEN JE (FIREMAN SAVE MY CHILD) SPIKE JONES BUDDY HACKETT HUGH O'BRIAN Paarden rennen auto's ra zen door de stad! Waar is de brand? In de brandweerkazerne waar een stel idiote muzikahtéfT- Universal-Int. A.L. Zaterdagnacht 24 uur SLAVINNEN VAN DE AMAZONE (LOVE SLAVES OF THE AMAZONS) DON TAYLOR GIANNA SEGALE EDUARDO GIANNELLI Een stam van ongetemde en on tembare vrouwen, midden in het Amazone-oerwoud.^ Eastmancolor Universal-Int. 18 jaar

De Havenloods | 1968 | | pagina 1