mm l JLWELMEZEN r ■r Met Andere Woorden s m s L f wr s WASAUTOMAAT? - R w r- r- s— r- ü- 1' X 1 X X X X I V X I 1" I s I _jü I I 2 X 1» X X 1" I 1 IW X 4 Brigadier Piet en de semi-prof Het groene boekje DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 JULI 1988 Gouden eeuw Leerlingetjes van de Prinses Mar griet Franciscaschool hebben een ..studiereis" gemaakt naar Amster dam. Na» afloop werd hen verzocht hun bevindingen on papier te zetten. Dat hebben ze on een voortreffelijke manier gedaan. Soms zelfs zo fraai dat. we d een naar voorbeelden niet willen onthouden. Eelco Brinkman schreef een stukje onder de titel ..Rijk en arm in de 17e eeuw". Amsterdam was een stad van han del. cultuur en wetenschap. Door die handel werden sommiae mensen rijk. maar velen bleven arm. Ze wisten niet dat ze in de Gouden Eeuw leef den. Er stierven veel mensen jonger dan 30 jaar. Ze hadden ook aeen aeld om naar de dokter te aaan en woonden in houten huizen met 1 a 2 kamers. Er waren ook mensen die helemaal aeen huis hadden. Die sliepen onder brug gen en bedelden overdag, meestal bij de bedelaarspoort. Maar als er te veel van dat volk kwam. werden ze bijeengedreven en de stad uitgejaagd. Ook werden ze als slaven te werk aesteld en soms mishandeld, 's Avonds werden ze op gesloten in het spinhuis. Dat was na tuurlijk niet eerlijk en het hielp ook niet. Er kwamen er steeds meer. Het was dus niet alleen aoud in die eeuw. In de tijd dat de mensen noa niet konden lezen, had de bakker een broodje als uithangbord, de schoen maker een laars en de slaaer een been. Toen in de Gouden Eeuw de meeste mensen konzen lezen, dachten ten: nationaal-socialisme heeft niets te maken met socialisme. En natio nalisme is op zichzelf al angstaanja gend genoeg Beschavingen verschuiven. De Groene kracht heeft de Verenigde Staten dynamisch opgestoten in de vaart der volkeren. De steeds brede re welvaart, nog onvolmaakt maar sterk, wekt de naijver op van de rode macht. Een botsing is onvermijdelijk. (Het lijkt er op dat. de Groene Kracht een beetje te dynamisch ii weest. De VS maken meer de indruk in een geestelijk luchtledig te de winkeliers: ik zal er een rijmpje bij zetten, dan kopen er meer men sen. Zoiets als: Kain sloeg Abel dood al om een hoekje. Hier verkoopt men wittebrood met een koekje, of ook: Goliath was aroot. maar David wüs geslepen. Hier verkoopt men schorteband en broeksband met strepen. Imke Jakma is ook meegeweest met het studiereisje, maar zij heeft zich vastgeklampt aan een bijzonder facet van oud-Amsterdam. Lees DE' SMEERLAP Ruim een eeuw geleden toen de mensen rCoa met sleeën door de stra ten reden (gleden), hadden ze een lap bij zich om de ijzers van de slee in te vetten. Dat was de smeerlap. StomvervelendI De verkiezingsuitslag heeft in Pa rijs in 29 van de 31 kiesdistricten een Gaullist opgeleverd. De overige twee districten verkozen een vertegenwoor diger uit de centrumpartij. Wat een stomvervelende boel moet dat worden als ie het altijd principieel eens moet zijn met de rest. En wat een stom vervelende democratie. Het lijkt wel een dictatuur.... Psychisch Uit Amerika komt weer eens een nieuw spel overwaaien. Enige tijd ge leden kon men een doos krijgen waar in alle spullen voorradig waren om de moord op Joh F. Kennedy te re construeren. Een luguber spelletje. Nu is een doos te krijgen vol para psychologische experimenten, com pleet met handleiding. Om na te gaan Of men paranormaal begaafd is. Nu vragen we ons af wie er be nieuwd naar is of hij-zij paramonrmale begaafdheden bezit. Maar het is wel weer typisch een Amerikaanse uit vinding. Of ze daar paranormaal zijn weten we niet. Abnormaal wel. f ra de kast Hebt u ook zo nu en dan van die woedeaanvallen omdat de ..vakman" niet komt? Daar zit je dan met een kapotte wasmachine, een verwarming die het niet doet. een televisie die er mee stopt net als Okker zo lekker op gang is. En de vakman komt maar niet. Nou. in Engeland zitten ze er ook mee te tobben. Een Engels be richt vertelt over een huisvrouw, die. toch al geërgerd omdat haar fornuis niet. door het gasbedrijf gerepareerd werd. pas goed kwaad werd tóen er Welk merk? Welk typ En waar krijg Ik de tv Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht tenslotte een fitter verscheen, die met een weer naar een ander karwei ver trok. Omdat hij ..niet de goede spul len" bij zich had. Ze belde daarop het gasbedrijf en zei, de fitter in de kast te hebben opgesloten en hem er niet uit te la ten voordat het fornuis in orde was gemaakt. Hetgeen haar een tweetal andere fitters in huis bracht, die hun collega kwamen ontzetten. En die ze sommeerde om ..nu ze er toch een maal waren" het karwei maar met een af te doen. Hetgeen ze blijkbaar onder de indruk van het gebeurde maar deden ook. Door de mand Als antwoord op Het Rode Boekje van Mao is nu verschenen Het Groe ne Boekje, samengesteld door H. A. Lunshof. Het is een verrukkelijk boekje, want het is frappant hoe on verbiddelijk iemand door de mand valt, wanneer hij zich moet uitdruk ken in korte en bondige uitspraken. Lunshof stelt zich als promotor van de „Groene Kracht" zo fanatiek op te gen de „roden"' dat hij aan de ande re kant zo onbedaarlijk lachwekkend miskleunt, dat het een feest is om de onzin te lezen. We zijn gelukkig in de gelegenheid wat citaten te publiceren, want de sa mensteller heeft genadiglijk „overna me van citaten toegestaan met bron vermelding" er bij laten drukken. Daar gaan we dan. Elk citaat is van een kort commentaar van onze kant voorzien. Niet omdat we bang zijn dat men de citaten niet zou doorzien, maar gewoon omdat we het zelf kwijt wilden. De huidige wereld verdraagt zelfs extreme dictatuur en extreem ge weld. ia. zi1 verdraagt die zelfs veel gemakkelijker dan vroeger. .Alleen onder een voorwaarde: als de dicta tuur van geweld maar in naam van de vrijheid wordt uitgeoefend. (Vrijheid voor wie?) Mao roept op tot de strijd. De Groene Kracht daarentegen roept op tot vrede. Het beschadigen of doden van een medemens is een bedrijf dè mens onwaardig. (En John F. Kennedy dan. en Mar tin Luther Kina en Robert Kennedy? - Nogal kortzichtig om alles op Mao af te schuiven). De jongeren die een rol willen spe len in de dynamische ontwikkeling van deze wereld, willen niet onder voogdij staan van de ouderen, noch van de Staat. De Groene Kracht brandt in hen als een onblusbaar vuur. De ouderen hebben slechts de plicht het Groene voorbeeld te geven en vertrouwen te schenken. De resul taten zullen opzienbarend ziin en de roden zullen sidderen. (Jasses wat een krijgshaftig ge brul. Om ziek van te worden. Hoera- petten en paradepas. Eigenlijk zou men iets teaen broilers moeten heb ben. maar het aaat er blijkbaar noa steeds in als koek). De socialisten zeggen dat wij voortdurend voor de ..anderen" moe ten arbeiden, denken en leven. Dit ter wille van de vooruitgang. Maar wie zijn die ..anderen"? De ..andere" is de grote onbekende uit het spel van de sociale krachten. Geen mens z,al hem ooit zien. omdat de ..andere" niet bestaat. De ..andere" is de grote fictie van het socialisme. (Dus daaruit moeten we dan maar concluderen dat we uitsluitend voor onszelf moeten arbeiden, denken en leven. Laat de ..andere" maar bar sten). Er wordt te weinig bij stilgestaan dat de ellende van de laatste wereld oorlog het resultaat was van een groep wellustelingen die er prat op gingen ..nationaal-socialisten" te zijn. Het gevaar van de combinatie natio nalisme en socialisme lijkt overtui gend bewezen. f Precies wat wij bedoelden met die ^.brallèrs"Om het even recht te zet- met zes roltrappen naar boven en naar beneden Juist op die alledaagse dingen, die U toch nodig heeft, kunt U vele guldens besparen. Wij verkopen dubbelbrede douche-cel gordijnen, 200 cm lang, half transparant, in leuke uni kleuren voor nog géén twee gulden. T- 7 9 ST" R- JT IT" ir- 16 4 19 6 10 22 9 23 li u 24 17 4 ff* JT" n 30 40 ii 31 32 33 33 34 34 3S 34 37 38 39 39 40 40 41 42 43 41 14 74 14 44 11 98 13 50 50 51 52 53 53 51 SI 55 54 SI 58 59 39 40 3l a 64 65 64 69 49 0 71 li 72 73 73 li 75 74 li T+ 77 H 78 79 80 8» 81 82 h 33 85 86 84 «7 88 89 89 90 90 91 S3 91 94 35 95 94 37 97'1,1 99 100 100 101 101 102 103 103 BT 105 104 104 10? ioy 108 109 110 113 iïT dubbelbreed 200 x 160 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze half-transparante douche-cel gordijnen 200 cm 4ang, 180 cm breed, in groen, blauw, Vrijdagavond tot 9 uur open Giin tel. «f schrift. De puzzel van vorige week had als oplossing het gezegde „Er geen gras over laten groeien". J. Verkuil, Rem- brandtstraat 39 te Vlaardingen krjjgt de twee knaken voor de goede oplos sing. De oplossing van de puzzel van deze week kan ook op een briefkaar tje geschreven worden. Bij goed op lossen komen de namen van acht voetbalclubs uit -het betaalde voetbal tevoorschijn. De oplossing zenden naar: Puzzelredactie De Havenloods. Westblaak 25, Rotterdam. De oplos sing moet uiterlijk dinsdagmorgen 12 uur in ons bezit zijn. In de linker-bo- venhoek vermeldenM.A.W. 19. Bij juiste oplossing van'deze kruis woordpuzzel leest men in.de uitste kende randvakies de namen van acht voetbalclubs uit het betaalde voetbal. HORIZONTAAL: 1 teken; 2 praal; 3 keur. bloem: 4 denkbeeldige lijn; 5 schurk; 6 brandw.gerei; 7 langzaam; 8 schoenband; 9 afb.; 10 boom; llbak; 25 deel van ambtsgewaad; 20 raam; •27 boom; 28 aanw vn-woord; 29 ge bed; 30 telwoord; 31 omlaag; 32 gra tie; 33 brenger van onheilsbrief (Bij bel). 34 deel v weg; 35 pijn; 36 vervoer middel; 37 bijwoord; 38 grappenma ker; 39 soort gelei: 40 sap; 41 teen, tak: 42 Engelse munt; 43 als voren; 44 verminderd met; 45 plaats ln Gro ningen; 46 begoten; 48 dapperheid; 49 voorzetsel; 50 Nederl. rivier; 51 deel van dak; 52 smekend vragen; 53 klamp; 54 grap; 55 plaats in Gelder land; 56 kers; 58 telwoord; 59 tobbe; 60 vakantieverblijf; 61 Spaanse land voogd; 62 sos; 63 kwajongen; 64 geestdrift; 65 vrucht; 66 ondeskundi ge; 68 steenmassa; 69 rivier in België; 70 latwerk; 71 zeer; 72 gymnastiek- werktuig; 73 huish. gerei; 75 schaak term; 76 krachteloos; 77 Ned. onder scheiding (afk.); 78-Gem. godheid; 79 diepe wrok koesteren; 80 schaden; 81 toegestaan zijn; 82 rubbersoort; 83 dompelen; 85 handvat; 86 tijdmaat; 87 zienswijze 88 telwoord; 89 opschud ding; 90 langzaam (muziekterm)91 puntig voorwerp; 92 hoofddelsel; 94 plaats in schouwburg; 95 liefdegod; 96 godsdienstig; 97 een zekere; 98 Euro peaan; 99 vrag. vn-woord; 100 Engels telwoord; 101 verpanden; 102 Laban's dochter; 103 ton; 104 rechtsgebied (alk); 105 bijna; 106 slang; 107 land- bouwgodin; 109 vogel; 111 tegen; 112 bekende bergpas; 113 muziekstuk; 114 deur voor vertrek 115 beroep. ■VERTICAAL: 1 wapen; 2 pers. vn- woord 3 bloedstelpend middel4 soort paard; 5 wondvocht; 6 papegaai; 7 soort sabel; 8 smerig: 9 waterkant; 10 Europeaan; 11 rangtelwoord; 12 drinkgerei; 13 spinsel; 14 klooster hoofd; 15 dadelijk; 16 te kennen ge ven; 17 grond; 18 redeloze dieren; 19 op deze wijze; 20 werkeenheid (afk); 21 nazaat; 22 Ierland; 22 voorzetsel (Engels); 24 marktplaats; 25 start; 26 waternimf; 27 lawaai; 28 kleinood; 29 horde; 30 gezond; 31 soort kathe draal; 32 brandstof; 33 bloedvat; 34 streep; 35 pijn; 36 rivier in Limburg; 38 gril; 39 vlaktemaat; 40 kraan; 42 geestelijke; 43 maand; 44 onafwend bare bestemming; 45 valse verkla ring; 46 deelnemen; 47 deel van week; 48 Insect; 49 plaats in Drente; 50 meer dan één; 52 windstroom; 53 onb. vn-woord; 54 reizigersverblijf; Kunstgebit-reparaties klaar in een half uur! Tandteohiiisclu» Inrichting ..Ademfris*' K Iedereen, die de geheimzinnige verdwijning af of commissaris Kaasnagel dan geen maatregelen had genomen. Ach ja, deze brave man had gedaan wat hij kon. De hulp van het leger was ingeroepen- en nu werden op letterlijk alle stations de treinen onderzocht. Iedereen werd er uitgehaald en nauwkeurig gecontroleerd. Dat ver wekte natuurlijk veel gemopper onder de anders zo aan rust gewende reizigers. Men sprak zelfs al van totalitaire methodes, maar dat was laster, want uit het plaatje blijkt duidelijk, dat de soldaten zich zéér tactvol gedroegen. Edoch, hoe men ook keek, men vond Karei Kleuntjes niet. Op de verkeerswegen werd eveneens goed uitgekeken, maar opk -daar was de vangst nihil. Bot van de/elfde af meting ving men op de vliegvelden en luchthavens, zodat men wel tot de conclusie moest komen, dat Karei weg was en weg blééf. Zelfs de anders zo gastvrije grenzen van het land waren hermetisch afgesloten. Douanebeamb ten en mannen van de militaire politie hielden daar alle auto's aan, doch ook hier was het: wéér ge^n Karei Kleuntjes en wéér geen Italianen. Doch op één plek van de grens ging Karei wèl de denkbeeldige streep over. Ter wijl men daar grimmig de dure sportwagen van een zeke re Bernardus B. Suyckerbuyck nakeek, die juist met zijn vrouw op-vakantie wilde gaan, schoof in de verte een grote goederentrein de grens overMaar ja, wie let ér nu op een goederentrein en wie had nu kunnen weten, dat de ge zochte personen zich juist in deze trein bevonden MAASKANT BEHANGSEL WDLPHAEnTSMCHT 238 - TEL27.M.25 „DE REDDINGBOOT" heeft woensdagavond om 7.30 uiur een open- oare bijeenkomst in „De Boeme- Redidinibootkoor en banc adres lage prij». Vraag vrljbl. huisbezoek. Tel. 010-25.31.11 (R'dam) b.g.g. 010-28.34.63. 38: We hebben het allemaal gezien: Karei Kleuntjes was het land uitgesmokkeld en het zal ons werkelijk benieu wen of hij ooit nog terugkomt. Wij kunnen dan ook werke- .lijk met alle voetballiefhebbers meevoelen, voor wie de verdwijning van deze rasvoetballer een jaar van hun leven betekent. De eer van het land staat per slot van rekening op het spel, en al kunnen ze zelf de ene voet amper voor de andere krijgen, dat geeft niet. Ze gaan trouw elke zon dag weer kijken om te laten zien hoe sportief ze wel zijn. Geen moeite is hun teveel als het er om gaat clubs af te kraken, scheidsrechters te molesteren en spelers uit te schelden. Lang leve de sport is hun devies. Ja, ja, voor deze mensen was de geheimzinnige verdwijning van Karei een klapeen slèg mogen we wel zeggen. Maar ook in Bonckelljpvën'nam het leven zijn gewone gang weer in, want juist dit leven gaat gewoon door, of er nu voetballers verdwijnen of niet. Zo geschiedde het, dat er de volgende ochtend iets gebeurde, dat nog vérstrekkende gevolgen zou hebben. Hendrik-Jan, de ijverige knecht van boer Knol- leneus, was namelijk zéér vroeg uit de zwoele bedstee gestapt om de arbeid op het land aan te vangen. Juist zou hij zich gaan reinigen bij de pomp op de deel, toen zijn oog op een ijskarretje viel, dat half achter de hooiberg verscholen stond. „Da's krirnmeneelpeinsde Hen drik-Jan. „Dat dink heurt hier niet. Dat mot de boer wete!" Snel begaf hij zich de boerderij weer in, alwaar hij boer Knoll in de bestekamer aantrof, nog slechts ge kleed in slaapmuts en nachtjak. (Wordt vervolgd) 55 vaartuig; 56 hoofddeksel; 57 drink gerei; 58 duinvallei; 59 strik; 60 scherp; 61 watering; 65 puur; 68 vaas; 67 insect; 68 lucht afgeven; 69 nat; 70 nauw; 71 metaal; 72 hoofddek sel; 73 biljartstok; 74 ongebonden; 75 sporeplant; 70 kleur; 77 hemelbrood; 78 boom; 79 bijwoord; 80 cijfer; 81 ta felgerei; 82 nieuw (voorvoegsel); 83 ankerplaats; 84 plotseling; 85 marter achtig dier; 86 kledingstuk; 88 sector; 89 prijzen; 90 ten derde;.92 dans; 93 snaak; 94 in veiligheid; 95 parle- mentsvakantie; 96 vesting; 97 meis jesnaam; 99 pers. vn-woord; 100 lof dicht; 101 tijdrekening; 102 schrijfge rei; 103 voorzetsel; 105 wenk; 108 voorzetsel; 107 gauw; 108 grote toe loop; 109 stam (Schots); 110 verdo vend middel (afk). Het zou hoogst onlbillijlk zijn om. na dat wij enige tijd geleden aandacht gegeven hebben aan het rode boek je van Mao, die aandacht nu te ont houden aan het groene boekje van de heer Lunshof. Ik kreeg het on gevraagd over de post en dan moet je wat. Ik weet niet of het te koop ,is. in dat geval is mijn advies hetzelfde als indertijd ten aanzien van het werkje van Mao: wegge gooid geld. Het groene boekje handelt over De Groene Kracht (hoofdletters van de heer Lunshof). Die Groene Kracht staat tegenover de Rode Kracht, en is in feite helemaal niet iets nieuws, zoals het voorwoord in de eerste re gel stelt. Er staat dan ook niets nieuws, in. Maar die Groene Kracht is tegelijk ook een schrijver, want hij wordt in dit boekje geciteerd. Nu is het altijd wat gevaarlijk om met kleuren te werken, want als ik lees; De angst is Rood. De hoop is Groen dan denk ik: en de liefde dan? Die is toch ook rood! Maar waarschijn lijk is die taboe in dit boekje, ik kwam de liefde er tenminste hele maal niet in tegen. Nu enkele citaten. „Geen mens is ge lijk aan een ander. Zelfs niet aan zijn eigen spiegelbeeld". U hebt het begrepen deze bijzonder slimme op merking komt >iit de pen van De Groene Kracht. Ernest Renan, een negentiende eeuws theoloog wordt geciteerd met de vol gende volzin: „Wat Christus heeft gegrondvest en wat altijd van hem zal blijven, dat is de leer van de vrijheid der zielerr". Waar dit ci taat precies te vinden is (in diens „Leven van Jezus") weet ik niet, maar zoals 't daar staat is 't of in compleet of onjuist. Dat zou de heer Lunshof wel willenvrijheid der zie len. Dat ruikt mij teveel naar de liberale negentiende-eeuw. Christen dom alleen voor de zielen! En laat dan de rest maar over aan de be zitters. Met zulke dwaasheden wer den de arbeiders in het verleden zoet gehouden. En met die godde loosheid worden miljoenen mensen in de honger en de ellende gelaten. Bijzonder juist echter dit woord: „De meeste oorlogen werden begonnen uit hebzucht, onder het mom van vaderslandsllefde. Ais men zijn erf wil uitbreiden, is het normaler, een stuk grond van de buurman te ko pen dan deze dood te slaan". Daar zal iedereen het, gedachtig aan de laatste oorlog die wij meemaakten, mee eens-zijn.^ Wat denkt u van dit bloempje: „Niet het feit dat de Verenigde Staten de grootste macht vormen, irriteert de socialisten in hoge mate. Wel het feit dat de Amerikanen het beste voorbeeld zijn van wat men met moderne middelen kan bereiken". En niet kan bereiken, dachten wij zo, aan Vietnam denkend. En ook overigens zijn wij van al dat bereik te, zolang twintig pet. armoe lijdt, niet zo onder de indruk. Als dat ten minste mag van De Groene Kracht. Zelfs Krishnamurti wordt in dit boekje aan de vergetelheid ontrukt. De Groene Kracht laat hem zeggen: „De waarheid vraagt geen offers, maar begrip". M.i. 'n al te goed kope waarheid. Er rijdt op dit moment een neger langs mijn huis. Hoe lang wacht hij al op dit begrip zonder offers? En wat denkt u van dit fraais. „De tuinen van het Westen zijn reeds voor een ieder toegankelijk..." Dat moet meneer Lunshof eens in Ame rika waar maken. „Coloured people not wanted", en in het „westelijk'* Zuid-Af rika. Maar van al die dingen heeft d boekje nooit gehoord. Of moeten die vele betuigingen dat de mensen niet allemaal hetzelfde zijn uitgelegd worden als een heimelijke goedkeu ring van discriminaties? En verder stinkt het boekje alleen maar naar geld. Naar het geld van die het lieten drukken en naar het geld dat ze krampachtig vasthouden en naar het geld dat ze met hun gedroomde maatschappij van de ne gentiende eeuw nog in handen den ken te krijgen. Christus voor de zie len. 't Is inderdaad een groen boek je. Een ontgroening zou geen kwaad kunnen.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2