Uppsala: wat is bereikt wat moeten we nastreven PUNTJES es BOLLEN ƒ398; vaNoaMv Prins Willem-Alexanderschool voor mavo in gebruik genomen Bowlers beheersen wedstrijd BloemendaalExcelsior lekkere broodjes onderweg... na DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 JULI 1968 ONZE BESTSELLER! „Zie, ik maak alle dingen nieuw". Deze openbaring is het hoofdthema van de Vierde Vergadering van de Wereldraad van Kerken die vandaag in Uppsala (Zweden) haar openingszitting had. Tot 20 juli zullen in de oude universiteitsstad mensen van over de hele wereld praten, denken, schrijven over zeer belangrijke onderwerpen. Zeker 2000 mensen uit alle zes de werelddelen zijn samengestroomd en zullen een plaats inne men in de nieuwe Fyrishall. Ds. A. H. v. d. Heuvel, direkteur van de afdeling Voorlichting van de Wereldraad te Genéve, meent dat na deze 4e Assemblee een concilie van alle christelijke kerken moet worden georganiseerd. Zo om de zes zeven jaar komen alle aangesloten kerken tezamen om zich te bezinnen, er moet overzien worden wat bereikt is en gedacht worden over hetgeen men wil nastre ven. Maar is er wel vooruitgang ge boekt sinds de laatste grote samen komst? Kunnen we zo nog wel door gaan? Allerlei vragen die een ant woord behoeven? In 1961 had men als trefpunt voor de 3e Assemblee New Delhi, de hoofd stad van India, gekozen. Daar in die stad. in dat land sterven honderddui zenden mensen van honger. Tevens heers* er een ontstellend analfabetis me. Nu. in 1968. zit de Assemblee in Uppsala, het geestelijk en cultureel centrum van Zweden. In deze stad. in dit land vinden we slechts overvloed komt men geen honger of analfa betisme tegen. Zonder dat het com munisme een voet aan de grond heeft kunnen krijgen, is dit land bij uitstek ..socialistisch" Enorme tegenstellingen. De zeven jaar die tussen New Del hi en Uppsala liggen hebben die te genstelling op materieel gebied zelfs niet enigszins kunnen doen vervagen. Alle hoop is er op gericht dat dit op religieus gebied wel zal gebeuren want de kerken zijn in beweging. Drie miljard mensen leven op deze wereld. Een deel ervan pretendeert christen te zijn. Velen zijn echter bliiven staan. Maar degenen die de kerk een nieuw gezicht willen geven, zij die zich inzetten voor het maat schappelijk en cultureel welzijn, zij die geweld hopen uit te bannen en er gerechtigheid voor in de plaats stel len. zij hebben in Uppsala een onder dak gevonden. De wereldraad van Kerken is ook om de ..oecumene" bijeen gekomen. Want hebben de kerken die lid zijn meer dan 200 „kerken" in meer dan 80 landen van de Wereldraad zich niet bereid verklaard oprecht naar oecumene te streven? Het idee moet doorgang vinden dat christenen één grote familie zijn met één ge meenschappelijk doel: dezelfde God Gamla Uppsala met zes roltrappen naar boven en naar beneden Al denkt U, dat U 't niet nodig heeft, een deodorant spray... op een snikhete dag is de mogelijkheid groot, dat U zo'n moderne deodorant beslist niet kunt missen. Trouwens, om iedere dag, ook 's avonds nog fris te zijn en te voelen, daarvoor zijn deze sprays ideaal. Een groot blik van 6 once, merk "Mary Lou", een moderne deo dorant met zeer fijne parfume ring, die afdoende beschermt tegen transpiratie en daarbij op tredende onaangename geur. Koop een of meer van deze gro te blikken "Mary Lou", per blik voor vijf kwartjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote 6 once blikken "Mary Lou" deodorantspray, zeer fijn geparfumeerd per bus Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of tehrlft. best plaats waar de Vergadering plaats vindt. Even buiten de stad vinden we Gamla Uppsala, gamla betekent: oud. Hier treffen we resten aan van het oude heidense cultuscentrum dat Gamla U. moet zijn geweest. Een klein kerkje dat omstreeks 1100 werd gebouwd, is vermoedelijk een deel van een veel groter slot dat er gestaan zou hebben. Als we wat doorlopen rij zen enige kleine en drie grote heu vels voor ons op. De sage zegt dat er reuzen hebben geslapen die bij het opstaan wat met zand speelden. In werkelijkheid zullen het grafheuvels zijn die daar rond 500-700 na Chr. zijn opgetrokken. Niet vergeten mag worden dat Gamla U. eens de residentie was van de toenmalige koningin. Vlakbij de heuvels en het kerkje treft men een „herberg" aan. In de „Odins- borg", zoals deze heet, kan men uit met zilver beslagen hoornen een bij zondere drank drinken. Weliswaar hebben we de bewuste hoornenkelken slechts als trofeeën in een soort van medaillekast zien staan YOUTH Zig-Zag lichtgewicht met vrije stoparm, ideaal voor het inzetten en repareren van NOG Wat vooraf ging Evenals Uppsala heeft de 4e Ver gadering ook een „verleden". Als startpunt voor alle werk geldt de 3e Vergadering. Deze heeft namelijk op dracht gegeven een aantal studies te verrichten en aktiviteiten te ontplooi en. Voor dit doel is de Wereldraad als een soort regering, die de be schikking heeft over een departemen taal bestuursapparaat, ingericht. De Vergadering is de hoogste macht. Via de voorzitters komt e.e.a. terecht bij een uitvoerend Comité. Daar waaiert het weer uit. Door een algemeen secretariaat worden werkzaamheden gedelegeerd naar het departement van financiën, voorlichting of studie. Al geldt voor de bestudering van de onderwerpen de theologie als basis van alle werk, de sociologie en economie bijv. wor den niet vergeten. Alle kerken die zijn toegetreden tot de Wereldraad hebben tenminste één stem. De uitspraken die de Vergade ring doet, zullen getoetst moeten worden aan de kwaliteit van de in houd. Daarbij moet tevens bedacht worden dat dit uitspraken zullen zijn waar alle aangesloten kerken zich achterstellen. Deze uitspraken zijn voor geen enkele kerk bindend. Elke kerk dient echter wel zodanig te han delen dat hij zijn ernst laat blijken ten opzichte van zijn lidmaatschap. Om bijv. heit begrip naastenliefde meer inhoud te geven heeft de We reldraad de pfdeling Interkerkelijke Hulp en de Vluchtelingen- en We- relddienst in het leven geroepen. De afdeling zet zich in voor hulpakties ter leniging van de nood bij rampen, maar kent ook beurzen toe. Verder gaat men er vanuit dat ve le mistoestanden niet zouden ont staan als de oorzaak bijtijds was weg genomen. Het departement van Kerk en Samenleving zoekt naar plaatsen waar het noodzakelijk is dat er nieuwe maatschappijstructuren worden aan gebracht. Wat komen gaat Het zal de Vergadering moeten zijn die van groot tot klein, hoog tot laag, leek tot theoloog de ogen opent en nieuwe wegen aanwijst. De deelne mers komen van heinde en ver. Uit Zuid-Amerika met revolutionaire ach tergrond. Uit het Oosten met een vracht aan traditie. De geestelijken die de kerken van de jonge staten van Afrika vertegenwoordigen zullen ook hun stempel op Uppsala" willen drukken. We kunnen zelfs spreken van een confrontatie van het ortho doxe en calvinistische christendom van het Noorden en het jonge revolu tionaire van het Zuiden. Kan deze 4e Vergadering eigenlijk nog iets nieuws brengen, vragen ve len zich misschien terecht af mede gezien tegen de achtergrond van het mislukken van de handelsconferentie. Draait de gespreksstof immers niet steeds om de kardinale problemen van armoe en honger of oorlog en vrede? Is daar ooit een afdoend antwoord op gevonden? Maar ten opzichte van het Tweede Vatikaans Concilie staan de kansen van slagen voor waarlijk oecumenische handelen erg hoog ge noteerd. Wat zal echter de houding zijn van de vele nieuwe kerken die zich hebben aangesloten. Hoe zal men al die strevingen, vragen en antwoor den kunnen reguleren en begeleiden? Voor dit doel nu werkt ongeveer de helft van de Vergadering in secties. De voorlopige titels hiervan zijn: 2. kerk en zending, 5. de eredienst in een geseculariseer de tijd, 6. naar een nieuwe levensstijl. De taak van iedere sectie ligt hier in dat men reeds voorbereidende do- kumenten kritisch bekijkt en aan geeft hoe men de inhoud ervan in de ze wereld kan toepassen. Natuurlijk heeft de sectie de vrijheid de inhoud van de documenten te veranderen. Zelfs heeft zij het recht een geheel nieuw document te vervaardigen. Dit kan omdat elke sectie alle leden re presenteert. Ze is als het ware een dwarsdoorsnede van de Wereldraad. Naast dit werk is er ook de bijbel studie. De diskussie gaat uit van een bepaalde bijbeltekst. In studie-2 steunt men op Lukas 5:18-26 en 7:18- 23. Het thema is: het nieuwe breekt door. Vragen waarover gedacht is en waarover vanaf vandaag nog meer gedacht en gesproken gaat worden zijn reeds als een leidraad bekend. Voor die studie-2 staat bijv. het vol gende: vraag 1 Waar schuilen in onze maatschappij de machten van het kwaad en hoe kunnen ze worden uitgebannen? Waar overwint het kwaad. Goede springplank Als brandpunt van alle geestelijk leven in Zweden zal Uppsala een mo rele steun zijn voor de deelnemers aan de Vergadering. Heerlijk provin ciaals ligt het, loodzwaar van cultuur De „kerk" in beweging en geschiedenis, in de zon. Rustig stroomt er het riviertje de Fyris door heen, de stad in twee helften delend. Op de rechter oever vinden we de Dom waaraan men in 1300 begon te bouwen. De Fransman Etienne de Bonneuil, die ook de Notre Dame van Parijs „bouwde", was een der eerste bouwmeesters die er aan gewerkt heeft. Evenals in vele andere steden staat de dom in de stadskern. Niet ver er vandaan ligt de beroemde univer siteit en zijn bibliotheek die meer dan een miljoen boeken bevat. Verder is Uppsala de zetel van de aartsbisschop, de primaat van de Lutherse kerk waarin de Zweedse staatsgodsdienst beleden wordt. Ook vindt in deze stad sinds de 15e eeuw de kroning der Zweedse koningen plaats. Als het slechts aan Uppsala lag, stond het welslagen van de Vergade ring reeds vast. Maar we zijn hier samen met mensen. Of ze allen van „goede wil" zijn, zullen we in de ko mende weken leren. THOM HOLTERMAN. Insluiper in Lamer HOOGTEPUNTEN OP DE AGENDA 4 juli: Op dc avond van de openingsdag zal een discussie team, bestaande uit vooraan staande mensen van het maat schappelijk leven uit alle we relddelen, zijn visie geven op de verwereldlijking vanuit een christelijk standpunt. Onder hen bevindt zich een Libanese ad vocaat, een Engelse geleerde, een politiek leider uit Madagas car, een Tsjechische psycholoog, een Amerikaanse student. Elk van de forumleden zal in het kort vertellen hoe hij of zij God ziet als werkende kracht in deze zich vernieuwende wereld. Tus sen de bedrijven door zullen Tsjechische filmers hun pro- dukt „Verbijstering en uitzin nigheid van de moderne mens" vertonen. 5 juli: Pete Seegers, de we reldvermaarde troubadour en protestzanger zal voor de As semblee optreden. 6 juli: President Kaunda van de republiek Zambia zal samen met de Engelse econome Bar bare Ward spreken over het on derwerp: Rijke en arme landen. Gedurende de twee congres- weken zullen in een café-chan- tant, dat door de departement Jeugdzaken van de Wereldraad is ingericht, hedendaagse poëzie en protestsongs ten gehore wor den gebracht. Ook is het de be doeling verschillende satirische programma's te bieden en films te vertonen. ondanks prijs- en Naast het normale zig-zag- en rechtsteek- werk, tweenaaldsinrichting voor biezen naaien en zadelsteek. Betaling kan even tueel op discrete wijze geregeld worden. U heeft reeds een YOUTH Zig-Zag elek- koffer voor f298.-. BON Stuur mij volledige inlichtingen of gelieve demonstratie met Minder ongelukken in april 1968 Gedurende de maand april van dit jaar hadden in Schiedam 158 ver- keersongevallen plaats tegen 193 in dezelfde maand van het vorig jaar. In 20 (32) gevallen werd zware scha de veroorzaakt, 124 (147) gevallen met lichte schade. Er waren 7 (3) personen ouder dan 15 jaar die zwa- re verwondingen bekwamen en 2 (3) beneden 15 jaar, terwijl 42 34) per- sonen ouder dan 15 jaar en 11 (16) beneden 15 jaar licht werden gewond. Wat betreft de oorzaken van de on gevallen, was in 32 (45) gevallen niet verlenen van voorrang de oor zaak 8 (17) door te dicht volgen, 18 (44) onoplettendheid, 8 (14) onvoor zichtig achteruit rijden, 6 (6) slippen. Bij de botsingen waren betrokken 148 (190) personenauto's, 26 (29) vrachtauto's, 51 (56) bromfietsen, 16 (18) wielrijders, 18 (24) voetgangers. Op zebra's gebeurden 2 (4) aanrijdin-;» gen waarbij twee personen licht wer den gewond. Tussen haakjes de cij-> fers van het vorig jaar. In de maand mei vonden 172 (178) verkeersonge vallen plaats waarbij 8 (3) personen zwaar en 35 (38) licht werden ge wond, waarvan 8 (12) personen bene den 15 jaar.; Aan boord van het Griekse m.s. „Corinthic", dat aan de werf van Wilton-Fijenoord ligt, is uit de safe van een hut f 8500 gestolen, welk geld in bundels van tien gulden was ver pakt. De deur van de hut stond open en de sleutel van de safe stak in het slot... Tijdens een bijeenkomst door de Vereniging tot bevordering van chris telijk onderwijs in Schiedam is het nieuwe schoolgebouw aan de Willem Pastoorstraat in gebruik genomen. Na verkregen toestemming, is aan deze Mavo-school de naam gegeven van Prins Willem Alexanderschool. De voorzitter van het schoolbestuur mr. H. Snoep sprak een welkomst woord tot de genodigden en bracht dank aan het gemeentebestuur voor de verleende ruime medewerking. Er moesten vele moeilijkheden worden overwonnen waarvan de buitenstaan der in feite geen weet heeft", zo con stateerde hij. De opening van de school werd ver richt door de wethouder van onder wijs, mevr. G. D. de Graaff die in het kort de geschiedenis releveerde. In 1959 bleek de eerste school aan de Lange Nieuwstraat te klein te zijn en werd besloten tot splitsing waarbij de Prinses Julianaèchool aan de Oostsin gel werd ingericht. De kinderen moes ten toen op geleende banken zitten. De wethouder sprak de wens uit, dat het mogelijk zal zijn voor de vereni ging ook in Groenoord een school te doen bouwen, hoewel dat nog wel eni ge tijd op zich laten wachten. Na dat de school was overgedragen, voer de mr. Snoep het woord die verklaar de met vreugde het kapitaal van de ze school te aanvaarden. „Het lijkt er weieens op, dat men zich tegen het chr. onderwijs afzet en Cricket dit onderwijs disputabel stelt" aldusr mr. Snoep. Spr. ging verder in op de gedachten ontwikkeld door Teil hard de Chardin en Harvey Cox en constateerde, dat men de situatie dient te onderkennen. De opvoeding moet vrij zijn en om de keus verant woordelijk te doen zijn, is ook het chr. onderwijs nodig, in overeenstem ming met de doeleinden welke in Gods Woord worden gesteld. Hij wenste het hoofd van de school, de heer K. Doeven geluk met dit nieu we gebouiw en sprak de wens uit. dat het tot zegen van de kinderen zal zijn. t De rijksinspecteur van het Mavo- onderwijs, de heer L. Pieper wees er op, dat dit onderwijs aan een nieuwe ontwikkeling toe is en de Mammoet wet veel neven-effecten heeft. Het is nog niet te zien waar het in Schie dam met de scholengemeenschap na toe zal gaan. Evenwel zal in elk ge val een samenwerking noodzakelijk zijn. Namens de St. Willebrordstichting bracht, dr. P. van der Key zijn ge lukwensen over. Hij betreurde het, dat er in Schiedam nog geen chr. school is die aansluit op de havo en athe neum. Nu zijn de kinderen aangewe zen op het lyceum in Vlaardingen. Er moet alsnog naar worden ge streefd dat deze mavo-school wordt opgenomen in de scholengemeen schap, aldus dr. v.d. Key. Het hoofd van de school, de heer Doeven heeft zijn dankbaarheid uitge sproken voor de goede inrichting van het gebouw. Diverse geschenken wer den aangeboden waaronder een elek trische klok en prijzenkast. Daarna werd gelegenheid gegeven het gebouw< te bezichtigen. Een brutaal staaltje haalde een in sluiper uit in een flat aan het Bach- plein. De heer C. C. M. K. werd 's nachts wakker, doordat het licht brandde. Hij stapte uit bed om het licht uit te draaien en sliep weer in. De volgende ochtend ontdekte hij, dat zijn polshorloge was gestolen. In ver band met dit feit wijst de politie er op goed op te letten, dat 's nachts of bij het verlaten van de woning, deze op het nachtslot is. Vermoed wordt nl., dat middels de ruime brie venbus de insluiper kans heeft gezien de deur te openen. Bovendien wordt wel geklaagd over een niet te nauw keurige sluiting vaan de buitendeuren. Ds. R. H. Wissink, die verbonden was aan wijkgemeente 1 aan de Fr. Haverschmidtlaan, heeft afscheid ge nomen van de ned. herv. gemeente van Schiedam. Het was zijn nadruk kelijke wens om alle officiële vertoon te vermijden. Aan het eind van de dienst heeft hij met een handdruk af scheid genomen van zijn gemeentele den. Apothekersdienst De dienst begint vrijdagavond om zes uur. Apotheek 't Gouden Hert, St. Liduinastraat 58. tel. 268364. Bij te warm weer voor cricket heeft Excelsior de moeilijke uitwedstrijd tegen Bloemendaal in een overwin ning kunnen omzetten. Vooral door het uitstekende mowlen van W. Put ter en de volledige herstelde Koos Gouka en niet te vergeten het gran dioos keepen van W. Schewe (2 van gen) bijgestaan door een attacking field, vielen de wickets in een regel matig tempo. Niet verrassend, maar zeer goed was de stand voor Excelsior bij de lunch, namelijk 30 voor 7. Na de lunch trachtten de overige vier batsmen met geforceerd batten meer punten in de boeken te krijgen. Het zag er even naar uit, dat dit zou lukken, maar toen namen de bowlers, K. Gouda 6 voor 52 en de fel zwaaiende W. Put ter het heft-in handen. Vooral W. Put ter met 3 voor 22 was onbespeelbaar. Slechts enkele spelers van Bloemen daal kwamen in de dubbele cijfers, PH. van Dok 14 en De Kuyper 16 not out. Dit bracht hun op een totaal van 72. Slow bowlers Aanvankelijk keek Excelsior tegen een achterstand op, omdat P. Gijten- beek, die samen met Elshoff opende gevangen werd. W. Schewe, die sa men met Eishof het tweede paar vormde deed het beter en van 1 voor 0 werd het 1 voor 20. Schewe (13) struikelde echter op een slowballetje van Ph. van Dok. Dit succes gaf aari- leiding tot het aanzetten van de twee de slowbowler M. Kruyt. De inmiddels ook uitgegane Eishof (12) werd vervangen door R. Schewe die samen met Van Lingen rustig op het totaal afgingen. Maar Van Lingen (12) sneuvelde op een mooie bal. Hij werd vervangen door W. van Gelde ren, die op 0'vertrok opdat hij dat slowballetje even een -.peer" wilde geven. Hierdoor kwam de stand op 40 voor 4 te staan. Voor hem kwam W. Putter, die ook al, met veel geluk, aanvallend ging batten. Hij scoorde echter nog 13 runs en moest toen door zijn goed bedoel de jumping-out, gestumped worden. Na de thee gingen Gouka (7) en R. Schewe (14) rustig eentjes lopend de punten maken, zodat ze not-out ble ven en er gesloten werd. Zondag a.s. is Excelsior vrij. Op 14 juli speelt het echter thuis tegen het sterke SCCC. Dit zal een goede span nende wedstrijd worden. Brief aan minister betreffende sluiting glasfabriek Naar aanleiding van het besluit in de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam om het bedrijf te Nieuw- Buinen op te heffen en in Limburg een nieuw bedrijf in te richten, heeft de afdeling Nieuw-Buinen van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale een brief gericht tot de minister van Eco nomische zaken. Daarin wordt gewezen op het feit, dat de fabriek vorig jaar moest wor den gesloten, waarbij honderden per sonen werkloos werden. Men meent nu, dat deze fabriek met voorrang weer in bedrijf dient te worden ge steld. omdat deze nog geheel in tact is. In de nieuwe fabriek te Maastricht zuilen dezelfde produkten worden ver vaardigd als destijds in Nieuw-Bui- De bevolking van Schiedam is ge durende de maand mei toegenomen met 155 personen en bestond op 1 ju- en uit 41.117 mannen en 41.577 vrou wen, totaal 82.694 personen. In die maand overleden 136 perso nen, waarvan 72 mannen en 64 vrou wen, er vertrokken 346 personen, waarvan 177 mannen en 169 vrouwen. Er vestigden zich 434 personen, waar van 229 mannen en 205 vrouwen. Ge durende de maand mei werden 89 hu welijken voltrokken en vonden 8 echt scheidingen plaats. Van de gehuwden konden 40 echtparen een eigen woning betrekken, 9 gingen bij ouders inwo nen, 1 bij familie 8 door onderhuur, 7 elk afzonderlijk en 23 buiten de ge meente. Binnen de gemeente vonden 202 verhuizingen plaats in die maand. Leg eens zo'n tafelkleed neer... niet alleen als bescherming voor Uw tafelblad, maar vooral omdat het zo gezellig staat. Tafelkleden, gemaakt van pri ma kwaliteit synthetische vezels. U kiest uit tientallen dessins in fraaie kleuren, 120x150 cm, per stuk voor precies drie rijks daalders. 120x150 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze prachtige tafelkleden, 120x150 In velé dessins en^ kleuren voor rond model, doorsnee 135 cn 8.95 135 x 165 cm 8.95 Vrijdagavond tot 9 uur open Gtén Ut. of schrift, best. Q Voor het examen assistent-biblio thecaris slaagden zes kandidaten uit Schiedam: de dames S. P. Dekkers, M. C. J. van der Heijden. M. van Huet, M. Keultjes, C. Janssen en de heer K. P. Zuurmond. De dames Keultjes en Janssen zijn opgeleid aan de R.K. Openbare Bi bliotheek; de overige vier geslaag den zijn opgeleid aan de Gemeente lijke Openbare Bibliotheek alhier.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6