Bokhoven sukkelt de geschiedenis door 'V yjjeri burgerkreeg bij afscheid dierenpark Bokhoven Engelen, waar het verkeer zich aanpast aan spelende kinderen DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JUNI 1968 9 S'dam De manenschapende nieuwste aanwinst. Mevrouw Salfischberger mét haar troetelkinderen. Vijf. soms zes keer per dag tuft ze op haar brommertje' naar de Vla de. een emmer met voer bij haar en zo aauw ze afstapt verdringen de dieren, de dwerggeiten, pauwen, kal koenen. aanzen en krielkippen zich voor het hek. Mevrouw A. M. Sal- fisrhberaer is onbezoldiad verzorgster in het dierenparkte van Engelen, dat de inwoners van het dorp hun bur gemeester hebben aangeboden bij ziin afscheid. Midden in het dorp was een vijver met een parkje er om heen. Er zwommen wat eenden en zwanen in. maar een comité uit de buraérii vond het leuk om ..den bur ger" zoals ze burgemeester Kempe naars daar noemen, een compleet die renpark aan te bieden. Bovendien heeft iedereen er dan wat aan. De plannen werden uitgewerkt, de gemeente Den Bosch leverde een tekening voor een stal. het terrein rondom de vijver werd opgehoogd en leerlingen van een technische school onder leiding van leraar Char les ter Ellen ook inwoner van het dorp bouwden de stal. De dieren werden gekocht en daarmee kwam een volgend probleem aan de orde. '..Je kunt hier in het dorp geen ge wone geiten, schapen, kippen of kal veren in een dierenparkie zetten" ver telt mevrouw Salfischberger. ..die heb ben ze zelf allemaal achter het huis. Je moet met bijzondere dieren komen en die kosten natuurlijk ook meer geld". De dieren werden gekocht en aan mevrouw Salfischberger werd ge vraagd of zii ze zou willen verzor- Daarmee had men een goede keus gemaakt, want zii is dol op dieren. Ze heeft zelf twee honden, rijdt paard en het grappige is dat de meeste die ren haar volkomen vertrouwen. In de Vlacie zat kortgeleden een zwaan te broeden en iedereen weet. dat broe dende z.wanen verschrikkelijk agres sief zijn. „Ik had nergens last van", zegt mevrouw Salfischberger". ik ging er rustig naar toe en tilde haar op om te kijken hoe het met de eie ren was. En later ook. toen de kui kentjes rondliepen kon ik ze oppak ken. zonder dat de ouders reageer den. Toen de diêren werden gekocht was er ook een pony bij. ..Dat was niks", zegt mevrouw Salfischberger. ..dat beest kreeg van iedereen te eten. had niks te doen en verveelde zich een aap. Hij werd gewoon vervelend, trapte de krielkippen dood en daar om hebben we'hem verkocht". Met het geld van de pony kocht men toen twee zogenaamde manenschapen. Die moesten uit een dierenpark in Helmond gehaald worden. „Dal was een prachtiae film." zegt ze. ..We gingen er met z'n vieren naar lop, ..den burger", frater Simons, die dat voor ons had aereaelA. mijn man en ik. De frater en mijn man gingen de stal in om die twee schapen te vangen en wij bleven buiten staan wachten. Nou. en de herrie die we toen hoorden. Manenschapen zijn ver schrikkelijk schuw en als ze ergens van schrikken zijn ze razendsnel. Ik zei tegen den burger: ..Ik ben be nieuwd wie er straks levend uitkomt". 'Ze hebben ze in ieder geval le pak ken kunnen krijgen en nou zitten ze hier in de stal. achter varkensgaas en dikke balken. Eerst moet namelijk de omheining versterkt worden, want die beesten zijn zo sterk, dat ze met gemak door de omheining heenlopen. En als ze eenmaal in het dorp zijn moeten ze doodgeschoten worden. Ze moeten ook erg aan. hun verzorgers wennen. Als ik es een keer andere kleren aanheb, verschrikken ze met een". In de garage naast haar huis heeft mevrouw Salfischberger krielkippen en kalkoenen-kuikens, die daar zo lane bliiven tot ze groot en sterk ge noeg zijn om in het parkje'te wor den gelaten. ..Kom es naar Suus.kij ken". zegt ze dan tegen bezoekers en als men dan vraagt wie Suus is zegt ze..Allemaal, ze heten allemaal Suus. da's wel zo gemakkelijk". ..In en rondom Bokhoven is het le ven verstild. Van de grafelijke heer lijkheid resten nog slechts enkele her inneringen: een schamele burchtruï ne, het nog goed onderhouden regt- huis en het sublieme, door Artus Quellin gebeeldhouwde grafmonu ment van Graaf Engelbert van Im- merzeele en zijn gemalin Helena van het Eransche geslacht De Montmoren- cv. Verder houdt een laan van hooge iepenbomen vóór de burchtruïne de Tierinnerina aan glorievolle dagen le vendig. Het dorpje van noa geen driehonderd zielen ligt aan den zuidelijken oever van de Maas. een goed uur ten Noorden'van Den Bosch. Geen doorgangswegen voeren er heen. een smalle Diezeweg van Den Bosch en een noa smallere polderweg naar Haarsteeg en Vlijmen verbindt de in- ivoners met de wereld en over deze wegen gaan niet veel menschen: een koopman die wat kleingoed denkt te kunnen slijten, een 'verdwaalde fietser of wandelaar en nu en dan een auto met aeleerde heeren. die komen vor- schen in oude documenten. Alleen in september, als de bedevaartgangers komen om de relikwie van Sint Cor nelius te vereeren. is het er enkele dacren niet stil. Een gezellige rumoe rige drukte heerscht er dan. want als de plechtigheden in de kerk beëindigd zijn. strijkt de zwerm menschen in het dorpje neer. dat nauioelijks aroot aenoea is om hen allen te bevatten." Dit fraaie proza is geschreven in 1939 door Walter Breedveld in het boekje „Bokhoven, en de vereering van den H. Cornelius. L. en M. (Paus en Martelaar), 1839-1939". Dertig jaar geleden schreef Breecjveld het, maar zijn woorden geven ook nu nog een uitstekefide schildering van Bok hoven. Tweehonderdzestig inwoners telt het dorp nu, een kerk, een krui denierswinkel in het voormalige ding- huis en drie café's. Bokhoven heeft een rijk verleden maar .zal, als er niet* gauw verandering in de toestand komt. langzaam doodbloeden. „Dit jaar heb ik pas één dopeling gehad", zegt pastoor G. v.d. Velden, sinds vijf jaar geestelijk herder in het Brabant se Maasdorp. „Door de annexatieplan nen die Den Bosch heeft, gebeurt er al een hele tijd niets. Er zijn geen uitbreidingsplannen. Zolang ik hier ben, zijn er door de gemeente maar vier huizen gezet. En het heeft zo veel voeten in de aarde om, een ver gunning te krijgen, dat jonge stelle tjes die willen trouwen naar een an dere gemeente gaan. Bovendien is er niet veel plaats meer waar gebouwd kan worden, want sinds 1953, die wa tervloed, mag niet meer langs dijken worden gebouwd. Ook Hedikhuizen Het dorp veroudert snel. Dat ik hier nog zit is eigenlijk een onmoge lijkheid. Vroeger was deze kerk rijk. Iedereen werd van hieruit gesteund. „Engelen", zo vertelde een Bra bander eens, ,,is een dorpje waar nooit een koning of prins door zal ko men, waar het weinige verkeer zich aanpast aan de spelende kinderen op straat, waar de inwoners zelf mee werken aan een gelukkig leven voor jong en oud cn waar de burgemees ter een burgervader is." Burgervader van de gemeente Engelen, die de kerkdorpen Bokhoven en Engelen omvat, is de 66-jarige F. Kempenaars. Vorig jaar nam hij officieel af scheid van de bijna 1500 inwoners van zijn gemeente, maar aangezien er Vergevorderde plannen bestaan rirti Engelen bij Den Bosch te voegen, werd hem verzocht tot het moment waarop een beslissing over deze zaak genomen wordt, aan te blijven als waarnemend burgemeester. „Anders is men met 65 jaar uitgerangeerd", zegt hij. „Ik ben nog redelijk vitaal en dan is het leuk om zo iéts om handen te hebben." Frans Kempenaars, geboren in Cromvoirt op 26 april 1902, stapte als jong broekje van 14 jaar voor het eerst van zijn leven het gemeentehuis van Zijn geboorteplaats binnen. ,,De secretaris had een jochie nodig om hem te helpen bij het uitreiken van de distributiekaarten. Ik was zo'n jongske, korte broek aan en ijzeren Dril öp. ik 'moest daar die trap van dat gemeentehuis opklimmen, zo'n twaalf treden en ik voelde me al heel wat. Af en toe kreeg ik een sigaret je, dat was m'n salaris. Want ik ver diende er geep cgr.t." Later ging de jpnge Kempenaars naar Ammerzoden, waar hij van 1920 tot 1926 als ambtenaar op de secre tarie werkzaam is geweest. Op 23-ja- rige leeftijd werd hij secretaris in Cromvoirt, tot 1931, waarna hij de zelfde functie kreeg in Helvoirt. Daar heeft hij de tweede wereldoorlog be leeft, met alle misère die er aan vast zat. Op 1 september 1946 werd hij burgemeester, tevens secretaris van Engelen en Bokhoven. Wederopbouw Beide plaatsen hebben tijdens de oorloa lange tijd in de frontlinie ge legen. De meeste huizen waren totaal leen met de ivederopbouw bezia ge- weest. Niet écn huis was onbescha digd uit de strijd gekomen. ..De eer ste tiid ben ik koopman en handelaar in stenen, alas, hout en dakpannen geweest", vertelt hij. ..Er was geen huis voor mij. want de mensen hier zaten met twee. drie gezinnen in een woning. Ik moest dus elke daa van Helvoirt naar Engelen zien te kgmen. want openbaar vervoer was er tn het begin ook noa niet. Toen moest ik een keer bij de Commissaris van de Koningin komen en die zeiGe hebt nu twee puinhopen, ae krijgt er noa een bij." En dat was het dorp Em- vel. dat was ook helemaal in elkaar aeschoten. Toen ben ik noa een tijd waarnemend burgemeester van Em- pel geweest. Die eerste tijd hier was 'dankbaar werk. Die oorlogsschade regelen. De mensen zaten met problemen en iedereen dacht, laat ik maar met de burgemeester gaan praten. En. bij de meesten is het vooral financieel goed terécht gekomen." In '46 woonden in Engelen en Bok hoven 776 mensen, nu zij het er on geveer 1500 en als dé plannen van Burgemeester Kempenaars. Bloot engeltje Engelen heeft, in tegenstelling tot Bokhoven, geen rijk historisch verle den. Dat gaf ook nogal wat proble men. toen burgemeester Kempenaars tot de ontdekking kwam, dat zijn dorp geen echt gemeentewapen had." Ze gebruikten hier wel een gemeen testempel en daar stond zo'n bloot barok-engeltje op, maar dat moch ten ze officieel niet voeren. Dat zit namelijk zo, in de tijd dat de gemeente een wapen mochten kiezen, tussen 1810 en 1820, was Engelen mét Vlijmen verenigd in een Mairie. Toen Engelen weer zelfstandig was, heeft niemand er ooit aan gedacht om een gemeentewapen aan te vragen. ,,De eerste jaren had ik het druk genoeg met de wederopbouw", zegt burgemeester Kempenaars. „We kwa men niet aan het wapen toe. .Maar nu hebben we officieel een hele mooie. Een aangeklede engel, zo'n stoere vent." De aangeklede engel vond men op een oud lakzegel van'de Schepen bank. De Hoge Raad van Adel had geen bezwaar deze figuur te accepte ren als wapen van Engelen. Engelen, gelegen op een terp aan de Dieze, heeft als enige historische bezienswaardigheid een hervormd kerkje, vroeger het koor van een gro te kruiskerk. Het kerkje is in 1964 ge restaureerd. „Er wonen hier niet veel protestanten", zegt de burge meester, „maar er zit er toch een in de raad. Die werd op een verkiesba re plaats Van een katholieke lijst ge zet. We hebben laatst ook een concert in dat kerkje gehad. Er moest na melijk een nieuw orgel komen en dat kostte de mensen hier 3000 gulden. Het kerkbestuur zou dan de rest be talen. Nou is er èen actie georgani seerd en binnen twee weken lag er 3500 gulden op tafel. Ja, en dan moet je bedenken dat er van de 1500 in woners slechts-150 als niet-katholiek geboekt staan. Het overgrote deel van dat geld kwam dus van katholieken. Ja. dat soort dingen gaan hier toch wel knap goed." Nu is het anders. Nu moet het dorp de kerk steunen, maar ze zijn -altijd gewend geweest te krijgen, niet om te geven." Pastoor v.d. Velden heeft daarom ook de zielzorg gekregen van Hedikhuizen. een dorpje dat wat ver derop ligt. De geschiedenis van het kerkje van Bokhoven is steeds nauw verbonden geweest met de geschiedenis van het dorp zelf. Het dorp is altijd zelfstan dig geweest als heerlijkheid, baronie of graafschap en heeft pas in het be gin van deze eeuw zijn zelfstandig heid verloren toen het samen met En gelen één gemeente werd. Die van Bokhoven zijn daar nooit gelukkig mee geweest. „Ze vinden het ver schrikkelijk. zelfs nu nog", beaamt de pastoor. De kerkelijke geschiedenis van het dorp begint in april 1285 als het pa- tronaatsrecht van de Abdij van Ber ne over Hedikhuizen en Bokhoven wordt vastgelegd. In 1369 wordt de kapel van Bokhoven tot een zelfstan dige parochie verheven en zullen tot op de dag van vandaag de pa ters Norbertijnen de pastorie bewo nen. De heerlijkheid Bokhoven wordt in 1499 door koning Maximiliaan ver heven tot baronie. Jan van der Aa is de eerste baron van Bokhoven. An derhalve eeuw later wordt de baro nie een graafschap en Engelbert II van Immerzeel mag zich „eerste graaf van Bokhoven en van het Hei lige Roomse Rijk" noemen. Moeite waard Bokhoven sukkelt de geschiedenis door. Een tijd waarin verwoestingen van het kasteel, brand in het gemeen tearchief, achtervolgingen en weder opbouw een grote rol spelen. In het kerkje zijn enkele middeleeuwse kunstschatten te bewonderen, die een bezoek aan het dorp-zeker de moeite waard maken. „Het bijzondere van deze kerk van St. Antonius Abt", aldus pastoor v.d. Velden, „is, dat hij altijd door de Norbertijnen van de abdij van Berne is bediend. Dat waren ménsen die zijn opgeleid in een milieu dat oog heeft voor cultuur en kunst. Het kerk je is er een zoals er vroeger vele wa ren. Dit is behouden, de andere zijn ontluisterd, want de kerkelijke goede ren zijn hier nooit geconfiskeerd. Bo vendien hebben we altijd de steun van de kasteelheren gehad." Het is stil in Bokhoven. Tweemaal per dag komt er een bus langs. De mannen werken op het land of in de stad. De paar kinderen die in het dorp wonen zitten in het schooltje en de enigen die herrie maken zijn de kwetterende vogels in de bomen en af en toe het gehakkeplof van een schip op de Maas. „Ja", zegt pastoor v.d. Velden een beetje verontwaardigd, „vijf eeuwen lang hebben de pastoors van Bokhoven vanuit hun pastorie naar de rivier kunnen kijken, en uit gerekend als ik er woon, wordt er De beeldengroep onder de preek stoel in het kerkje van Bokhoven stelt de bekering van ridder Nqrbert van Gennep voor, die later de Hei-, lige Norbertus werd. Hij stichtte de orde der Premonstratenzers óf Nor bertijnen. een dijkje aangelegd. Wij kunnen de rivier niet meer zien, en vanaf de ri vier is het dorp niet meer te zien." Niemand merkt Bokhoven op,, toeris ten komen er zelden. Het wachten is op de annexatie, de moderne tover fee" die het dorp uit zijn eeuwen lange slaap moet „wekken." met zes roltrappen naar boven en naar beneden Haal nog gauw een paar van die leuke zomersehoentjes voor U met vakantie gaat... Vlotte zomersehoentjes, uit gevoerd in sterk vinyl. Schoen tjes die prettig zitten en leuk staan zowel bij Uw zomerjurk als een pantalon. Wij verkopen deze luchtige zomersehoentjes voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zomersehoentjes, in vlot model, kleuren tan, rood. Vrijdagavond tot 9 uur open 6tin ut. of schrift. I

De Havenloods | 1968 | | pagina 9