Leverantie wapens vanuit Nederland gestopt. En nu? Ver 5mammoetgevecht Deze week in DE HAVENLOODS KUNSTGEBITTEN Winnaar Robert Stolz meloüieër SIMONIS Jongeren moeten stem krijgen in wereldraad GROEN0OO DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 37, donderdag 11 juli 1968 «VeekbJad voor Rotterdam-Rechter Maasoever Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 217# <8 lijnen) postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Biafraoord van honger en dood Een bericht van Reuter: „In de Biafraanse stad Ikot wachten rij en aasgieren op de muren van het De vluchtelingen wonen in een plaatselijke gevangenis, die berekend is op 200 mensen. Als er geen rijst of sojabonen in Ikot aankomen in de komende dagen, dan zullen al die vluchtelingenkamp op de sterven- mensen ofwel in de gevangenis de aasgieren hebben vetgemest, ofwel in de vrouwen en kinderen, die in deze „hel vol kwellingen" bezig zijn van honger om te komen. Een functionaris van het „Help-de- kinderen-fonds" noemde Ikot een „oord van kwellingen, honger en dood". Minstens 1500 mensen zijn stervende aan ondervoeding. Aas gieren vliegen van muur tot muur en van dak naar dak, in gro ten getale wachend om neer te strijken voor een maal. Velen denken dat Rotterdam een stad is van werkers. De cul tuur staat niet voorop. Tenmin ste.... zo zou het vroeger ge weest zijn. Muziekmedewerker Ido Eyl doet er een boekje over open dat het echt wel even an ders ligt. PAGINA 4 Zeevissen bij nacht is een on gemeen fascinerende bezigheid. De Havenloods stelt de lezers in de gelegenheid het eens mee te maken. PAGINA 17 BANKETBAKKERIJ VROON WALENBURGERWEG 76-78 Telefoon 24 S4 07 28 56 95 VRIJDAG: ROOMBOTER J, per 250 gram vai ZATERDAG: NOUGATINETAART van 4.50 voor IEDERE DAG: VROON'S HAZELNOOT- P5TE BONBONS per 250 gram van 3.75 voc Gele room tompouces Hazelnoot gebakjes 1-70 350 2.60 35 ct. 50 ct. REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken Tiet tram: 1, 3. 6, 8 en busliin 32. 34. 38. 45. 49. 49a de graven liggen, die al voor hen zijn gemaakt". Een luguber bericht over een oor log, welks verschrikkingen zo lang zamerhand ook tot ons land zijn doorgedrongen. Met ais eerste ge volg dat de wapenleveranties vanuit Nederland zijn stopgezet. (Laten we het wel tot ons laten doordringen: er zijn dus wapenleveranties geweest! Geld is geld, nietwaar) Sinds juni 1967 woedt de oorlog tus sen Nigeria en Biafra, een medo- genloze burgeroorlog, die al meer slachtoffers heeft gevraagd dan er tot nu toe in Vietnam zijn gevallen. In I960 is Nigeria onafhankelijk gewor den. Een land zo groot als Nederland, België, Frankrijk en West-Duitsland samen met 56 miljoen inwoners, die tot 300 stammen behoren. Drie stam men tellen meer dan 5 miljoen leden: de Haussa's-Fulani's in het Noorden, de Ibo's in het Oosten en de Yoruba's in het Westen. Na het onafhankelijk worden van Nigeria zijn de stam verschillen geaccentueerd. Mede om dat ook voor Nigeria opgaat wat voor elke ex-kolonie geldt: het land werd slecht toegerust achtergelaten. Ontwikkeling; Recent rapport Een recent rapport van de Wereld raad van Kerken meldt: a. het aantal doden heeft vermoede lijk de honderdduizend reeds over schreden. b. het aantal vluchtelingen in Biafra bedraagt vijf tot zes miljoen, waar van een miljoen in „kampen" leeft. c. de blokkade van Biafra bedreigt honderdduizenden mensen met de hongerdood, nu al is voor een groot aantal vluchtelingen één maaltijd per week het enige wat er beschik baar is; de sterftecijfers gaan met sprongen omhoog. d. de geneeskundige hulp is volmaakt onvoldoende. Hulp is dringend no dig. Het Hode Kruis doet zijn best. De federale regering van Nigeria heeft een advertentie van twee pagi na's geplaatst in de New York Times, waarin bekend wordt gemaakt dat het Rode Kruis en andere hulporganisa ties levensmiddelen, medicijnen en andere goederen langs federale toe- voerwegen naar de noodlijdende be volking van Biafra mogen brengen. De economische sancties tegen Biafra kunnen echter niet worden opgeheven, voordat er een einde is gekomen aan de rebellie. Twee weken geleden heeft de Rot terdamse mevrouw J. W. Janssen- Mulder op het Haagse Binnenhof een éénpersoonsdemonstratie gehouden. Zij droeg een plakkaat rond met de woorden: „Kinderen sterven in Biaf ra - Regering beweeg uw Nigeriaanse relaties tot onvoorwaardelijke ophef fing van de voedselblokkade". Een machteloos protest? In ieder geval kan de wereld zich niet permitteren dat een zinloze oor log, waarin tienduizenden onschuldi- gee mensen worden geslachtoferd nog langer wordt gevoerd. Alles zal moeten worden gedaan om zo spoedig mogelijk tot een vrede te komen, een ogenschijnlijk machteloos protest is in deze actie zinvol. Een gevolg was dat de politieke leiders meer hun stambelangen dan de nationale belangen hebben behar tigd, hetgeen de opbouw van een na tionaal Nigeriaans bewustzijn steeds in de weg h.eeft gestaan. Vandaar ook dat vanaf het begin de ontwikke ling de kiem van de huidige crisis in zich droeg. 1962: opstand in West-Nigeria. De noodtoestand wordt uitgeroepen, de eerste gewelddaden worden gepleegd. Er is van een normaal politiek leven geen sprake meer. 1964: corruptie op grote schaal bij de federale verkiezingen. Intimidatie en geweld worden steeds meer gehan teerd als politiek drukmiddel. Het noorden (Haussa's) en het westen (Yoruba s) krijgen de overhand in de regering. 1965: manipulaties bij de regionale verkiezingen. 1966: in januari wordt de eerste minister, sir Abubaker Tafawa Bale- wa, vermoord. De gewelddadige dood van een aantal ministers en regionale topfunctionarissen volgt kort daarop. Algemeen wordt het Oosten (Ibo's) hiervan de schuld gegeven. Een lbo, de opperbevelhebber van het leger, generaal-majoor J. T. Aguiyi-Ironsi, wordt staatshoofd. Het Noorden ver zet zich steeds sterker tegen het toe nemend aantal Ibo's, dat op sleutelpo sities wordt geplaatst. Er worden Ibo's vermoord. Later ook het staats hoofd en een aantal van zijn mede werkers. Lt. kolonel Yakubu Gowon, noorderling en christen, wordt staats hoofd. Honderdduizenden Ibo's verla ten na een hevige slachtpartij (30.000 vermoorden) het noorden en trekken naar hun stamland. 1967: Gowon verdeelt het land in twaalf deelstaten om zodoende de macht van dé semi-autonome re gionen te breken. Het Oosten wordt hierover niet geraadpleegd. Het aan vaardt deze regeling niet en begint te spreken over afscheiding. En dat gebeurt dan op 30 mei 1967. Oost-Ni- geria wordt de onafhankelijke staat Biafra' Pen Per" jaar. Beide werven hebben j o^a„mel} acht tankers van meer Blokkade 200.000 ton onder handen. Verol- DIUUKdUe mee vertelde op de persconferentie, T-» ,1 j "at hij verwachtte, dat er binnen- ,°e 'ederale regering blokkeert de kort andere orders zouden afkomen tHen tpcvoerwegen. Beide par- In hoeverre de mogelijkheid om dezé tijen kopen tegen elke prijs wapens, ordérs te krijgen, heeft meeeesDeelH waar ook ter wereld. Na vier maan! bij de beslissing van de minister s den strijd lijkt het alsof het oosteliik niet bekend. minister, is Kinderen worden steeds groter. Dat is een van de natuurwetten waaraan niet valt te ontkomen. En wat doe je dan op een aeaeven ogenblik noa met de oude kinderwagen? Mooi genoeg om te verkoven is ie niet meer. Zo maar weggooien is ook nog zonde. Maar een beetje handiae va kan er noa van alles van maken. Zoals de fo to laat zien. Een vaar fikse planken DONDERDAG 18 JULI. opent Artiestencafé Tekkel TALK OF THE TOWN Bejjerlandselaan 21 Scheepsbouwer Verolme heeft zijn zin gekregen. Minister De Block heeft hem voor de bouw van een dok tot een miljoen ton 75 miljoen gulden ga rantie gegeven en de bewindsman heeft tevens gezegd, dat het hem zou spijten als er in dit stadium een twee de mammoetdok aan de Waterweg zou worden gebouwd. De combinatie van werven (Wilton-Fijenoord. RDM en De Schelde) die dat tweede dok wilde bouwen en ook aan de regering een kredietgarantie had gevraagd en met gekregen, heeft nog geen com mentaar gegeven op dit besluit. Ver olme heeft dat wel gedaan en wel op een grote persconferentie, die hij sa men met zijn nieuwe partner, de heer P. Goedkoop van de NDSM had be legd. Nn!£?lme ,wil samen met de NDSM tenzij de aandeelhouders niet op zijn aanbod in willen gaan hf ,de" du.uLi^uidatl.e van aanwijsbaar bij Verolme ligt. zal hij er verder geen traan over laten. De werkgelegenheid was een ander aspect, dat op de persconferentie her haaldelijk besproken werd. De NDSM zal als zelfstandige eenheid in het Verolme-concern blijven functione ren. Verolme zal echter opdrachten aan Amsterdam toespelen. Daar zullen grote secties van de mammoet tankers worden gebouwd. Verolme gaf overigens toe. dat hij de laatste jaren in de nieuwbouw flinke verlie zen heeft geleden, maar dat die wer den goedgemaakt door de winsten in de reparatiesector. Ook de wijze van fusering kwam ter sprake. De NDSM heeft aandeel houders. Zoals bekend is Verolme een gesloten n.v. Om deze moeilijkheid te omzeilen heeft Verolme een bod van honderd procent gedaan op alle aan delen van de NDSM (De aandelen stonden op de beurs voor 75 procent £e™te_e/d>:.,Ver°tae wor>d er op de j strijd lijkt het alsof het oostelijk leger van kolonel Ch. O. Ojukwu aan de winnende hand is. Maar de fede rale troepen weten de oostelijken steeds verder terug te dringen op een voortdurend kleiner wordend gebied Na de val van Calabar en Port Har- court verliest Biafra zijn aanvoerha- vens en is de federale blokkade zo goed als compleet. Er is wel gesuggereerd dat deze oorlog een godsdienstige oorlog is. Dat is onjuist; talloze Ibo's, die in het hui dige federale bestel nog functies uit oefenen en vele duizenden christenen, die op geen enkele wijze vervolgd worden buiten Biafra, zijn er om de ze visie op de huidige oorlog te cor rigeren. Men kan echter wel stellen, dat het feit, dat de Ibo's als volks deel een belangrijke positie innamen in het overwegende Haussa- en Fula- ni-noorden en dat zij bovendien gro tendeels christenen waren in een overwegend moslim-gebied, de huidi ge situatie zeer heeft gecompliceerd. Voorop staat echter, dat het hun volksaard en hun iveau van onder richt Is geweest, dat hen juist econo misch en politiek deze belangrijke po sitie heeft gegeven. De huidige onderhandelingen lijken weinig kans van slagen te hebben, omdat er twee partijen tegenover el kaar staan, die elkaar in geen enkel opzicht meer vertrouwen. De Biafra- nen achten in een federaal bestel hun leven niet meer zeker. De federalen willen de Biafraanse afscheiding niet accepteren, omdat zij meer afschei dingsbewegingen vrezen, waardoor bedrijf kan betekenen komen persconferentie geen doekjes om, dat produkLe van zes grote sche- hij geen aandeelhouders wil hebben „Die strijken de winsten maar op terwijl ze bij mij Weer in het bedrijf worden gestoken. Op die manier komen de winsten ten goede aan de werknemers", zo stelde hij. Verolme is dus de enige aandeel houder van wat nu langzamerhand een zeer machtig concern is gewor den. Bij zijn overlijden zal het be drijf worden omgezet in een stichting, die op dezelfde manier als thans het geval is, zal blijven doordraaien, zo vertelde hij. „Mijn kinderen willen het concern niet hebben en dat is maar goed ook, want de verantwoor ding is vreselijk groot", aldus Verol- niet bekend. Een van de voorwaarden, die aan de kredietgarantie was verbonden, is dat Verolme moet proberen met de andere werfcombinatie tot overeen- stemming te komen, zodat deze wer- ven voor reparaties van grote sche pen ook gebruik van zijn dok kunnen maken. Op de persconferentie werd met duidelijk hoe dat contact tot stand zal moeten komen. Verolme hoopte, dat de heer Biesheuvel daar van de promotor zal zijn. Ook is het nog niet duidelijk of de werven dan hun eigen personeel naar Rozenburg zullen brengen of dat zij het perso neel van Verolme zullen huren. Wel kondigde Verolme aan, dat hij, zodra de overeenstemming tot medegebruik is bereikt, een stichting in het leven zal roepen, waarvan het bestuur de door de andere werven te gebruiken dokdagen zal regelen. Overigens zullen slechts weinigen de illusie koesteren, dat het ook In derdaad tot een dergelijke samen werking zal komen, ondanks het feit. dat Verolme aankondigde, dat hij er naar zal streven. Het contact tussen de verschillende werfdirecties, nadat de minister had verzocht zich te be raden of men niet gezamenlijk een groot dok kon bouwen, ls zeer sum mier geweest. Eigenlijk zijn er geen werkelijk serieuze pogingen onder nomen. Op de persconferentie zei Verolme trouwens, dat hij niets voel de voor een samengaan van alle gro te werven, omdat er dan geen con currentie mogelijk is. Als een samen werking niet mogelijk blijkt te zijn, zonder dat de schuld daarvan direct J. D. STEREO MINI-LANGSPEELPLAAT gezongen door RENATE HOLM en RUDOLF SHOCK ingeleid door en onder leiding van ROBERT n mm STOLZ slechts 75 Voor al uw grammofoonplaten Nieuwe Binnenweg 54 - Tel. 25.17.50 Een autootje voor mijn sportieve vrienden, voor het kinderloze echt paar of de jeugdige reiziger met wei nig bagage. De Old-Timer Siata 850 Spring, kersvers van de lopende band uit de Siata Autofabriek te Torino. In één pakket alle nabootsingen die er in een automobiel maar onder te brengen zijn. Fiat staat erop zolang er niets aan het technische gedeelte zal veranderen. De Siata 850 is een als cabriolet uitgevoerde automobiel met zelfdragende carrosserie com pleet leverbaar voor f 7995 bij de dealer voor Rotterdam, Automobiel bedrijf Joost Bakker voorheen al tien jaar in gebruikte automobielen, maar sinds 5 juli op de weg met de ze Siata-Fiat combinatie. Fiat 850-S motor, watergekoelde vier tact, 4-cil. in lijn, achterin, met aandrijving op achterwielen, levert 37 PK bij 5200 toeren per minuut. Vier versnellingen, alle gesynchroni seerd, systeem Porsche. Pook scha keling op middentunnel. Hydraulische voetrem op vier wielen, mech. hand rem op achterwielen. Gemiddeld ben zineverbruik 1 16, maximum snel- heid 130 km per uiir. Deze als old- timer uitgevoerde spider heeft een verzwaard Fiat 850 chassis, wordt standaard uitgevoerd met verwar ming, ruitensproeiers, spaakwielen, radiaalbanden, toerenteller, buiten spiegel, kunstlederen interieur. Le verbaar in vijf kleuren. Losse in poly ester uitgevoerde hardtop extra le verbaar voor f 825. De jeugdvertegenwoordigers bij de Wereldraad van Kerken in Uppsala vormen een bron van spanningen. Een der oorzaken lijkt de scheve leeftijdsverhouding te zijn; een an dere oorzaak is dat de 150 jeugd vertegenwoordigers geen stem recht hebben. Terecht heeft de We reldraad opgemerkt dat dit niet de schuld van de Raad is, maar dat zij dit aan de kerken die hen hebben afgevaardigd hebben te wijten. Het is een trieste zaak dat kerken jongeren afvaardigen die geen stemrecht hebben. Het is nu toch wel langzamerhand duidelijk ge worden dat de inspraak der jonge ren in een zich zo snel ontwikkelen de maatschappij niet meer straffe loos te onderdrukken valt. Hoe wil men eigenlijk de explosies onder de jeugd in positieve zin ombuigen als men voortgaat na te laten deze energie in goede banen te leiden Vooral een belangrijke gedachtenwis- seling als die van de Wereldraad in Uppsala, kan hoe men overigens ook over de Wereldraad mag den ken de stemmen van de jongeren niet missen. Is juist de daadwerkelijke inbreng van de jongeren daar niet van het grootste belang, waar o.m. ook de ontwikkelingsvijanden vertegen woordigd zijnHet zou van groot gebrek aan inzicht getuigen als men zou menen dat de jongeren re ligieus en kerkelijk niet voldoende bewust zouden zijn om mede rich ting te kunnen geven aan het werk van de Wereldraad. Zij vormen im mers een waardevol tegenwicht en blijken dikwijls stroom en richting van de culturele ontwikkeling beter te verstaan dan menige oudere. Dat wil beslist niet zeggen dat jonge ren zich kritiekloos en zonder de gave des onderscheids op deze stroom laten meevoeren. Het on derkennen van de richting welke onze beschaving uitgaat behoeft niet te betekenen dat alle jongeren deze zonder meer als vooruitgang interpreteren. Integendeel blijkt uit verschillende opvattingen onder de jongeren in Uppsala, dat zij menig progressief stokpaardje uit de stal van Barth en Bultmann ver keerd achten. Daarbij komt ook tot uiting dat meni ge jeugdvertegenwoordiger bij de Wereldraad, niet in het minst uit de jonge kerken van ontwikkelingslan den, eerder neiging vertoont tot be houd van de wezenlijke waarden in het Evangelie, dan mee te gaan met allerlei het Evangelie ontkrachten de modes van vele ouderen. Zoals overal voltrekt zich ook onder de jongeren de scheiding der gees ten. Het zou wel heel naïef, te sim plistisch zijn, te denken dat de scheidslijn tussen behoudend en progressief, tussen orthodox en „modern" samenvalt met de scheidslijn tussen ouderen en jonge ren. Deze lijn loopt immers dwars door alle generaties heen. Er is geen enkele geldende reden de jongeren in welk overleg dan ook uit te sluiten of als onmondigen te behandelen. Vanzelfsprekend moet men wel weten wie men kiest als vertegenwoordiger, maar dit geldt evenzo voor de ouderen. H. V. DE SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLOOT 25 boekje". Meer i pagina 6 en 7 v. h. uucnjo Kunt net nu nog gratis aanvragen. VURENHOUT meer dan 100 maten steeds li HARDHOUT In Ramin - Eiken - Mahonie - Afromosla (afroteak)- Wengé - origineel Teak enz. Meer dan 40 maten In elk van deze hout soorten, ook geprofileerd, in voorraad. Zie pag. 9 tot 18 van het „groene boekje" Deze edelhoutsoorten ook ln voorraad in triplex, meubelplaat en gefineerd spaanplaat. Fineer grote sortering. De grootst gesorteerde doe het zelf spe cialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot 6 uur. Nieuwe Binnenweg 396 Tel. 23 56 05 Korenaarstraat 61-63 Tel. 23 08 03 Bergselaan 214 Tel. 28 11 67 Aanvragen Groene Boekje Tel. 25 26 20

De Havenloods | 1968 | | pagina 1