Veel vakantiegangers spelen met hun leven m m Alarmcentrale van de ANWB heeft de handen weer vol opruiming Oververmoeidheid en gebrekkige kennis van verkeersregels DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 JULI *968 een bonsul, maar soms ook via de Alarmcentrale van de ANWB. omdat deze dienst eerder op de hoogte is. „Maar" het gebeurt ook wei, dat BZ opbelt, omdat ze een melding hebben gekregen van een lid van ons, waar wij nog niets van afwisten. Dat is' ge woon een onderlinge service", aldus mej. Van Lennep. De binnendienst van de Alarmcen trale bestaat uit zeven mensen. Daar naast zijn er twee administratieve krachten en zit er constant iemand voor de radio-oproepen. „Dan worden we in het seizoen nog uitgebreid met vakantiehulpen", zegt mej. Van Len nep. „maar daar moeten we voor zichtig mee zijn, want we kunnen er geen al te jonge mensen voor gebrui ken, omdat ze hier veel te veel ho- Oproependienst frakken ophalen Daarnaast beschikt de Alarmcen trale over een stevige buitendienst. „Daarvoor hebben we drie-en-een-hal ve wegenwacht", zegt mej. Van Len nep lachend. „En dat moet u hele maal letterlijk nemen. We hebben na melijk constant drie wegenwachters in dienst en in het seizoen komt er nog eentje bij. Zij rijden constant door Europa om auto's op te halen. Soms met een trailer om een gestran de defecte auto op te halen of ze vlie gen naar een bepaalde plaats, omdat iemand onderweg ziek is geworden en niet meer met zijn auto terug kan naar Nederland.", In totaal beschikt de Alarmcentrale over veertig auto's met trailers om defecte auto's op te halen. Per jaar worden er gemiddeld per dag twee tot drie defecte auto's gemeld. In dit seizoen loopt dat op tot 25 kapotte wa gens per dag. De auto's met trailers rijden dan ook constant dag en nacht door. Het aantal auto's van zieke mensen, dat terug moet naar Neder land. is zo mogelijk nog groter. „We hebben bij de Alarmcentrale natuurlijk in deze tijd onvoldoende personeel om al die auto's van zieke mensen op te halen", zegt mej. Van Lennep. „Daarom plukken we daar voor mensen uit het hele bedrijf. Het kan natuurlijk gebeuren, dat er een ongeluk is geweest, waardoor de be stuurder is gedood of niet meer in staat is zelf te rijden. De auto heeft zelf ook wat schade opgelopen. Dan sturen we een technicus om helemaal zeker te zijn. Maar het kan ook gebeu ren. dat de man onderweg is overle den en dat de weduwe en de kinderen moeten worden opgehaald. Dan kun je niet zo maar iemand sturen. Je moet dan iemand hebben met vol doende levenservaring, die dat leed kan opvangen en die het zelf ook aan kan." Dat ophalen van auto's uit alle uit hoeken van Europa is routinewerk ge worden. „De grote zorg zijn de men sen. die lichamelijk letsel hebben op gelopen", zegt mej. Van Lennep. „We zijn tegenwoordig al zo ver, dat we aan zo iemand vragen: U hebt toch géén hoofdpijn? Als ze geen hoofdpijn hebben, kunnen ze mee naar huis. Soms gebeurt het dan wel, dat een dokter hier een zware hersenschud ding constateert. Een tijdje geleden hebben we een vrouw teruggebracht, die ogenschijnlijk niets mankeerde. Hier werd ze ineens in een ziekenhuis opgenomen. Enkele dagen later is ze overleden." Vele mensen moeten na een onge luk of gewoon, omdat ze ziek wor den worden opgenomen in een zie kenhuis. Soms kunnen ze dan niet met de auto terug naar huis en de Alarm centrale moet er dan maar voor zor gen, dat er vervoer komt. „Dat is na t uurlijk in deze tijd een wanhopige toe stand", zegt mej. Van Lennep. ,,Stel je voor: iemand met een gebroken been of een gebroken enkel, die op een stretcher moet worden vervoerd. Die heeft drie plaatsen in een vlieg tuig nodig. Kom daar maar eens om. midden in de vakantieperiode. Je kunt geen plaats in een Vliegtuig krijgen". Mej. Van Lennep neemt, zoals ge zegd, de zaak nuchter op. Maar de er varing heeft haar ook geleerd, dat er soms wel eens al te gemakkelijk wordt omgesprongen met de diensten van de Alarmcentrale. „Er zijn mén sen bij, die je zou slaan", zegt ze. „Dan krijg je 's mprgens ineens een telefoontje van iemand, die in het zie kenhuis ligt. Met de mededeling, dat ze die middag naar huis mogen en of wij er maar voor willen zorgen. Het liefst per vliegtuig. En dan zijn ze kwaad als ze horen, dat het niet lukt. En dat terwijl ze al dagen fevoren, wisten dat ze het ziekenhuis uit moch ten". Een andere service van de Alarm centrale is de óproependienst. Mej. Van Lennep zegt daarvan: „Dit is mijn persoonlijke mening. Ik wil graag de mensen, die voor hun be roep in het buitenland zijn, opsporen als ze door hun familie gezocht wor den. Neem bijvoorbeeld de binnen schippers, die nooit vooruit kunnen zeggen waar ze op een bepaalde dag kunnen zijn, maar vele vakantiegan gers nemen het toch wel heel erg ge makkelijk Op." Dan geeft zij het schoolvoorbeeld, dat elk jaar enige keren terugkeert. Een echtpaar brengt de baby onder bij de grootouders, bij een broer of zuster of bij kennissen. Het echtpaar trekt er dan op uit zonder iemand te willen vertellen waarnaar toe. De ba by wordt ziek en de „pleegouders" willen de ouders waarschuwen. De op roepdienst van de ANWB kan er voor opdraaien. „We hebben de afgelopen dagen ge zocht naar een man, die volgens de opgave in Spanje moest zitten", ver telt mej. Van Lennep. ,,Zijn over komst naar Nederland was dringend gewenst wegens een sterfgeval van een naast familielid. Tenslotte vonden we hem aan het Gardameer. Een ken nis had vanmorgen de krant gelezen, waarin de oproep stond, maar toeh was de man al vertrokken voor een dagtocht. De kennis belde ons op om te vertellen, dat de man gevonden was. Hij zou hem vanavond waar schuwen. Maar hij kwam niet meer op tijd voor de begrafenis. Ik heb zijn moeder opgebeld. Zij was helemaal overstuur". Al deze drama's zouden niet nodig zijn geweest, als de mensen wat meer gevoel voor verantwoordelijkheid zou den hebben. „Neem nou die Engels man, die we vorig jaar hebben ge had", zegt mej. Van Lennep. „Zijn moeder was ziek en hij was op zwerf tocht door Nederland. Hij had thuis ons adres achtergelaten en elke avond om zeven uur belde hij ons op om te horen of er een boodschap was. Die man had het tenminste begrepen". Adressen onderweg Ook de ANWB kan voor dergelijke adressen onderweg zorgen. Adressen, waar men boodschappen naar toe kan sturen en waar de vakantieganger zich dagelijks telefonisch kan melden. „Natuurlijk heb ik er niets op tegen, wanneer we worden ingeschakeld om bij grote ongelukken familieleden op te sporen", zegt mej. Van Lennep. „Neem nou eens die drie grote onge lukken waarbij het hele gezin om kwam. Dan krijgen we het verzoek - familieleden, die ook op vakantie Op de" Alarmcentrale hangen kaar ten van Europa, waarop met een speld wordt aangegeven, vanwaar men een melding heeft ontvangen. Bepaalde routes door Duitsland, Frankrijk 'en Italië zijn omgeven door een bos van speldjes, die alle een ongeluk voorstel len. Daaruit blijkt duidelijk, dat de ongelukken steeds weer op dezelfde routes voorkomen. Mej. Van Lennep: ,jlk weet niets van routes af, maar wel weet- ik, dat meer dan de helft van de ernstige zaken te wijten is aan de mensen zelf. Als de aanrijdingen op de Duitse au tobanen gebeuren, heeft men zich niet voldoende aan het verkeer aangepast. In andere landen is het vooral 't ge brek aan kennis van de verkeersre gels. En zeker negen van de tien on gelukken zijn te wijten aan vermoeid heid. Men wil er met alle geweld ko men. Nog erger dan de man, die di rect na zijn werk met zijn gezin in de auto stapt, is de man, die eerst een paar uur gaat slapen en dan om een uur of twee 's nachts vertrekt. En dan heb je de temperatuurverschil len en noem verder maar op". Mej. Van Lennep kijkt naar de kaart met de speldjes. „Als ik zo die kaart bekijk, dan zie ik hele gebieden, waar je geen speld kunt vinden. Dan zou ik zeggen: goed, dan ga ik die richting uit. Maar ja, als iedereen dat doet, dan zie je daar de speldjes ver schijnen". Maar het hoofd van de Alarmcen trale gaat niet met de auto op vakan tie. ..Ik heb zelfs geen auto", zegt ze. ..Ik laat me rijden, met de trein." En als iedereen er zo over zou den ken „Als niemand meer per auto op vakantie gaat, dan ga ik met pen sioen", zegt ze lachend. JAN DIJKSTRA, „Meer dan 25 Nederlandse vakantiegangers zijn tussen het eerste vakantieweekeinde van 29-30 juni j.l. en vandaag (woens dag 10 juli) in het buitenland om het leven gekomen. De mees ten van hen vonden de dood tengevolge van verkeersongevallen. Dit is een groter aantal dan in enig voorafgaand jaar in eenzelfde periode. De A.N.W.B, dagelijks geconfronteerd met de vrese-' lijke tragiek rond deze ongevallen, acht het helaas noodzakelijk de automobilisten nogmaals te wijzen op een goede technische en mentale reisvoorbereiding, waartoe behoort het kennen van de verkeersregels in het buitenland, die vaak anders zijn dan in Nederland. In enkele gevallen bestaat namelijk een duidelijke aanwijzing, dat de dodelijke verkeersongevallen hel gevolg zijn geweest van onbekendheid c.q. het niet toepassen van de ver keersregels ter plaatse. De A.N.W.B., waarschuwt ook met klem voor overver moeidheid. Men dient te bedenken, dat met name op de Duitse en Italiaanse snelwegen in een zeer hoog tempo wordt gereden. Men dient zich hieraan aan te passen, wil men niet in moeilijkheden komen. Anderzijds kan deze aanpassing zodanig vermoeiend zijn, dat geregelde rustpozen noodzakelijk zijn. Ook de klimaatsovergang en te zwaar voedsel kunnen in een ver slappen van de aandacht resulteren, waartegen men zich slechts door voldoende rustperioden en lichte maaltijden kan wapenen. Wat Frankrijk en ook Zwitserland en Oostenrijk betreft, wijst de A.N.W.B. nogmaals op de ijzeren wet van de wegmarkering, Overschrijding van de gele of witte doorgetrokken streep zal vrijwel steeds zeer ernstige gevolgen kunnen hebben"'. Italië, een vreselijk auto-ongeluk is gebeurd. Een ongeluk, waarbij drie, vier of vijf mensen het leven hebben verloren. Dergelijke telefoontjes heeft de Alarmcentrale dit jaar al vele ma len gehad. Vaker dan andere jaren. Dag en nacht De Alarmcentrale staat dag en nacht voor al die mensen klaar.: „Ie mand, die het naar heeft, hoeft alleen mgar naar ons op te bellen", zegt mej. Van Lennep. „Naar aanleiding van dat telefoontje gaat er iets gebeu ren, al naar gelang de ernst van wat hij ons.heeft verteld. Soms geven we alleen maar advies, bijvoorbeeld bij éen ongeluk, waarbij men alleen ma teriële schade heeft. Dan kunnen we de betrokkene vertellen of hij goed gehandeld heeft of dat hij in zijn ei gen belang nog bepaalde dingen moet doen. In ernstiger gevallen moet er natuurlijk veel meer gebeuren." Zo kan het gebeuren, dat iemand lichamelijk letsel, al dan niet als ge volg van een verkeersongeluk, heeft opgelopen, of zo maar ziek is gewor den en moet worden opgenomen iri een ziekenhuis. „Vooral in Italië is dat eeil doffe ellendezegt mej. Van Maten 4-8 jr. 10-12 jr. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Nylon gewatteerde jacks, ideaal ook voor 'vakantie en camping-dagen, in de kleuren koren, bruin, rood, groen, voor Jongens en meisjes van 4 tot 16 jaar, voor prijzen, die uniek zijn. Mejuffrouw Van Lennep van de Alarmcentrale. brengen van de stoffelijke resten van omgekomen vakantiegangers. Meestal is het dus zo, dat de slacht offers zelf opbellen. „Maar bij werke lijk ernstige ongevallen zijn wij hier ook afhankelijk van inlichtingen van derden", zegt mej. Van Lennep. „Dat zijn dan de politie of de consul of zo iemand. Soms bellen we zelf op om inlichtingen. Een een tijdje geleden werden we opgebeld door een vakan tieganger, die onderweg een ongeluk had zien gebeuren. Er was veel ma teriële schade en er waren enkele ge wonden. Hij had gezien, dat de be stuurder van de auto lid was van de ANWB en daarom had hij opgebeld om dit ongeluk te melden," Eerst betalen Er komen ook meldingen binnen van gevallen, waarmee de Alarmcen trale eigenlijk niets te maken heeft, omdat de betrokkene geen lid is van de ANWB. „Die gevallen worden dan toch geregistreerd, maar voor de rest wachten we af. En dan gebeurt het heel vaak, dat de betrokkene ons op belt met het verzoek om toch te hel pen'. Dat doet hij natuurlijk alleen als de nood werkelijk hoog is en wij hel pen pas nadat, hij het verschuldigde bedrag heeft gestort." Wanneer iemand in het buitenland overlijdt, moet dat worden doorgege ven aan het ministerie van Buiten landse Zaken. Meestal gebeurt dft via Dit persbericht, afkomstig van de ANWB, ratelde vorige week woens dag. om vijf uur 's middags op de re dactiekantoren in Nederland van de telex. Op dat zelfde moment schatte mej. M. van Lennep, hoofd van de alarmcentrale van de ANWB. dat zij die dag al zo'n zestig meldingen had binnengekregen. En die meldingen ko men dan neer op verzoek om hulp, vaak, omdat er een verkeersongeluk is gebeurd met meer of minder ern stige afloop. „En het is vandaag rus tig geweest", voegde mej. Van Len nep er aan toe. „Het blijft nog wel doorlopen tot een uur of elf vanavond, maar echt druk is het vandaag niet. Op een drukke dag krijgen we zo'n 200 meldingen binnen, variërend van heel lichte gevalletjes tot ernstige on gelukken. waarbij een heel gezin wordt uitgemoord Ti en-en-een-ha lf jaar geleden werd de Alarmcentrale van de ANWB op gericht. „We wisten toen nog hele maal niet waar we aan begonnen en niemand wist eigenlijk hoe we het doen moesten. We een collega en ik deden het er eigenlijk maar zo'n beetje bij. De reparatiedienst was toen eigenlijk de hoofdzaak. La ter zijn alle andere diensten er bij ge komen", zegt mej. Van Lennep. In die ruim tien jaar is mej. Van Lennep de zaak nuchter gaan bekij ken. „Je wordt hier direct betrokken bij alle narigheid, die mensen onder weg hebben", zegt ze. „Want ook als iemand een klein beetje pech heeft, bijvoorbeeld wanneer een onderdeel van zijn auto moet worden vervan gen, kan dat betekenen, dat zijn va- •kantie bedorven is. Het gaat alle maal in ieder geval anders dan hij zich heeft voorgesteld, ook als we er voor kunnen zorgen, dat het betrok ken onderdeel 24 uur lhter bij hem Als de telefoon op de Alarmcentrale rinkelt, betekent dit meestal, dat ie mand In het buitenland hulp nodig heeft. Maar het kan ook betekenen, dat er ergens op de Autobahn in Duits land of op een weg. inFrankrijk of Lennep, „want men kan elkaar daar gewoon niet verstaan. Een tijdje gele den hadden we het geval van een vrouw, die in Italië in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar man sprak een beetje Italiaans. Overdag, als hij bij haar in het, ziekenhuis bleef, was er niets aan de hand. Maar de nachtzuster beweerde elke keer, dat de vrouw 's nachts lag te ijlen. Nu hebben we gelukkig in Zwitserland een vooruitgestoken vingertje en die hebben we er op af gestuurd. De man is een Nederlander, maar hij spreekt ook Italiaans. Toen hij in het zieken huis kwam, bleek, dat er in feite niets aan de hand was. Overdag kon de vrouw haar wensen aan haar man kenbaar maken en dan kwam alles in orde. Maar de nachtzuster kon haar niet verstaan en had toen maar aan genomen dat ze lag te ijlen." De Alarmcentrale heeft haar be staan te danken aan de reis- en kre dietbrief die de ANWB aan zijn leden verstrekt. Deze brief garandeert, dat de kosten, die voortvloeien uit een on geval (of gewoon uit pech)'in het bui tenland in ieder geval door de ANWB worden betaald. Het betrokken lid moet die kosten uiteraard later terug betalen. I n die kosten kunnen zijn het ter plaatse repareren van de schade, het terughalen van de auto naar Nederland, het terugbrengen van mensen, die op die manier zijn gestrand, de eventuele zieken huiskosten en in het meest trieste geval het naar Nederland terug- Wrakken ophalen in heel Europa Ook Uw kinderen zullen niet te kort komen in deze serie... voor hen hebben wij deze aan bieding van Nylon gewatteer de Jacks met nylon voering. Niemand beter dan de moeders weten wat kinderkleding kost... en daarom zult U versteld staan van deze prijzen... voor zo'n prachtige kwaliteit. v Sportieve anoraks, uit de duurdere prijsklassen, in leuk fantasiestiksel, met Tricot man chetten... warme jacks voor jon gens en meisjes, morgen vele guldens goedkoper dan nor-

De Havenloods | 1968 | | pagina 11