iionopole Kleinpolderplein in volle ontwikkeling Havenkerk De kaarten zijn geschud HOUTEN WANDEN De nieuwe Tsjech KUNSTGEBITTEN K# I V 1I W 1 lillliv \l"il KREUGER GROEN0O0 17e 'aargang n0'38, talierllag 18 iuli 1368 „De raadsfractie van de P.v.d.A. heeft in de door het bedanken van mr. P. van Bochove openvallende wethoudersvacature kandidaat ge steld, de heer J. Scheffers, thans voorzitter van deze fractie. Uit het in het seniorenconvent daaromtrent ge voerde beraad is haar gebleken dat zij voor deze kandidatuur op de steun van een ruime meerderheid van de raad kan rekenen". Aldus luidt de officiële mededeling cftt wij ontvingen van de waarnemend voorzitter van de raadsfractie van de P.v.d.A. afdeling Schiedam. Het ziet er blijkens dit briefje naar uit, dat de wethouderlijke kaarten zijn ge schud en dat de raad kennelijk niet geheel con amore in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. P. van Bochove, in de september- raadsvergadering gaat voorzien. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal immers perst het nieuwe raadslid worden benoemd in de raads- vacature, en in de daarop volgende vergadering wordt de wethouder uit het midden van de raad gekozen. Of dat nu een echt „uit het midden" is, dat is een andere kwestie. Het is meer een kwestie van schuiven van de ene kant in de raadszaal naar de andere. Begrijpelijk is het, dat de P.v.d.A. heeft getracht de scherven van het gebroken college-geluk te krammen een karwei, dat bijzonder moeilijk is. Allereerst was dan het vraagstuk, wie op de verlaten zetel zou moeten gaan zitten. Dat het een P.v.d.A.-lid zou moeten zijn, stond voor die raads fractie wel meer vast, dan voor de meeste andere fracties. Doch kenne lijk hebben zij het hoofd in de schoot moeten leggen en de geschonden fractie de steun en hulp niet willen onthouden. Aanvankelijk gonsde het van de geruchten rond K.V.P.-kandi daten voor een tweede wethoudersze tel, waarbij uiteindelijk mevrouw M. A. C. Taverne-van Campen werd ge noemd. HeU is waarschijnlijk, dat toen de stemmen werden geteld, het voor de K.V.P. geen haalbare kaart bleek te zijn, indien alle niet-P.v.d.A. fracties de genoemde kandidaat niet zouden ondersteunen. Want met. 14 P.v.d.A. tegen negen K.V.P.-stem men, zou de laatste van andere frac ties toch hulp hebben moeten krij gen. Voor de zes in de prot. chr. groep lag uiteraard de situatie niet hele maal zonder bepaalde consequenties en voor de V.V.D. met drie zetels zit Hoogstraat 2 Schiedam.Tal. 268808 Donderdag 8. Vrijdag 79.15, Zatrrdag 2—7—9.13. Zondag 7—9.15, Dinsdag 8. Woensdag 8. DE WREEDSTE ALLER AMAZONES (Prehistoric women) MARTINE BESWICK MICHAEL LATIMER EDINA RONAY Een vrouwenheerschappij, waarin de man een tot bloedens toe ge ranselde slaaf is. Cinemascope. In kleuren. 20th Century Fox. 14 jaarf Zondag 2—4.15, Woensdag 2. BATMAN '66 ADAM WEST BURT WARD Batman vecht, te land, ter zee en in de lucht, om de gevaarlijke bende misdadigers te bestrijden. In kleuren. 20th Century Pox. DE ZWARTE DOOD de kans er (nog) niet in waarna nog enkele „losse" stemmen resteren. Aan de hand van dit alles is het niet helemaal onbegrijpelijk dat de voor keur is gegeven aan een „minnelijke" schikking, hoewel er geen sprake zal zijn geweest van algemeen enthou siasme. In elk geval zijn voorshands voor de P.v.d.A. de problemen opge lost. Hoe wankel een wethouderspositie is, blijkt telkenmale opnieuw en al heeft hij het toch bijna eqji kwart eeuw kunnen volhouden, ook mr. Van Bochove heeft er weer het bewijs voor geleverd. Afgezien van het toch al niet buitensporig hoge salaris, is het prijsgeven van een vaste baan voor een wethouderszetel, niet zon der risico. Daar komt bij, dat niet zo lang ge leden is bepaald dat het wethouder schap van Schiedam full time" dient te zijn, zodat dit niet als neven-junc tie kan worden beschouwd. En waar de huidige zeteldans toch reeds kort stondig zal zijn. in elk geval tot de raadsverkiezingen over twee jaar, zal de c r het die plaats nog minder aantrekkelijk zijn geweest. Hoe dan ook. in de heer Scheffers schijnt de raadsmeerder- heid. elkaar wel te hebben gevonden. Aan hem de ongetwijfeld moeilijke opgave een alleszins capabel wethou der op te volgen. Dat in het licht van het gepasseerde, thans twee „poli tieke" wethouders aan de rechter hand van de raadsvoorzitter zijn ge zeten, lijkt ons geen al te gewaagde conclusie. LEO 't HART DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM VRAAGT: AANK. VERKOOPSTER Broersvest 8 - Telefoon 26 82 06. Zie onze opruimingsadv. FUSIE VMF EN WILTON De Verenigde Machinefabrieken VMF-StoMc en Werkspoor) zijn een volledige hisie aangegaan met Wilton- Fijenoord-Bronswerk in Schiedam. Hierdoor is de grootste metaalonder neming van ons land ontstaan, die wat werkgelegenheid betreft de zevende plaats inneemt. In totaal telt het con cern nl. ruim ongeveer 30.000 perso neelsleden. Er is een totale jaarom zet van ongeveer 1,2 miljard gulden. Het bestuur van de r.k. instuif „Jong Schiedam" heeft besloten in augustus te beginnen met het in schrijven van leden voor deze so ciëteit. Er zal in het a.s. seizoen een voetbaltoernooi worden gehou den. Het plan bestaat een sportdag te organiseren voor het diocees Rot terdam. In oktober is er een wijn en bierfeest. Op zondagavonden is er instuif. Met wil voorts komen tot nauwere samenwerking met andere sociëteiten in Schiedam. Het meest ingewikkeld lenouppu in de wegenruit rondom Rotterdam het Kleinpolderplein bij Overschi Niet alleen de belangrijke autosnel weg Den Haag Rotterdam rijksweg 13) sluit, op dit punt aan, ook al hel berkeer van Overschie en een ge deelte van het industriegebied Spaan sepolder, naar het centrum van stad moet gebruik maken van Kleinpolderplein. Om al deze verkeersstromen WIJ hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen kunnen verwerken bleek het noodza- kelijk een knooppunt in verscheidene- etages te bouwen. Dat het een in gewikkelde constructie wordt, is wel duidelijk, want ten eerste is de ruim te waarover men beschikt vrij klein en tan tweede moeten 40.000 tot 50.000 auto's per dag het plein onge hinderd kunnen passeren. Wanneer het gehele werk klaar is men denkt daarbij aan 1972 voert rijksweg 20 Vlaardingen Alexanderstad) via een open tunnel- bak onder het Kleinpolderplein door. Op deze luchtfoto van Dick Lemcke ziet men ongeveer in het midden van de foto achter hèt Èporderkanaal deze tunnèlbak in aanbouw. Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdamwordt met twee van elkaar gescheiden viaduc ten. zogenaamde fly-overs) over het. Kleinpolderplein, het Noorderkanaal en het Blijdorpplein gevoerd. De pij lers van deze fly-overs zijn op de fo to duidelijk te zien in het circuit van het Blijdorpplein rechts onderaan. De bestaande oostelijke Blijdorp- brug de rechtse brug op de foto wordt vervangen door een nieuwe, meer oostelijk gelegen brug over het Noorderkanaal. Ook van deze brug zijn de witte pijlers duidelijk te zien. Het voet- en fietsUerkeer wordt van de westelijke brug 'verwijderd en krijgt een eigen brug ten westen daar- Hoewel verwacht wordt, dat het Kleinpolderplein in 1972 gereed is, zal een aantal onderdelen echter veel eerder in gebruik kunnen wordeu ge nomen. Zo zal de nieuwe oostelijke Blijdorpbrug al in het komend najaar worden opengesteld. In het voorjaar van 1970 kunnen de westelijke fly-over door het verkeer in gebruik worden genomen. Rijksweg 20 zal dan inmid dels zijn doorgetrokken vanuit het westen tot aan het nieuwe verkeers plein in het verlengde van de Schie- weg. De 82-jarige lieer F. W. Af. Heg- gelman die in 'Schiedam aan de B.K. laan woont, laat beslist geen twijfel bestaan omtrent zijn gevoe lens met betrekking tot sluiting en sloop van de St. Lidilinakerk en de St. Janskerk aan de Lange Haven en in de toekomst \>ok de Rozen kranskerk aan de Singel. „Ik vind het 'allemaal verschrik kelijk", zo zei ons de heer Heg- gelman naar aanleiding van het geen we over al deze gebeurtenis sen in ons blad schreven. „Je bent van jongsaf in de kerk geweest en straks gaan de deuren dicht. Het is verschrikkelijk. En dan de voortgaande ontluistering van on ze kerkgebouwenje ziet zo lang zamerhand geen verschil mber tus sen een bioscoopzaal en een kerk." Ter onderstreping van zijn be toog toont de heer Heggelman ons een foto die is genomen tijdens de Allerzielenvespers op de voor avond van 2 november 1933. Deze foto drukken wij hierbij af. „Dat sprak ons gelovigen aan. Nu be grijp Tk er niets meer van", zo constateert hij. „Ik weet wel, het gaat niet in de eerste plaats om het kerkgebouw, maar toch, het de cor, de omgeving en heel de sfeer gaf inhoud aan een kerkdienst. Het sprak ons aan." De heer Heggelman de.elt de me ning niet, dat de ontvolking van de kerken in de binnenstad vooral een gevolg is van het verminde rend aantal inwoners. „Men neemt het niet zo nauw meer en blijft rustig weg", zo is zijn oordeel. „Het wordt alles geschoven op de moderne tijd en mqn is vooral bang om achter te lopen." De heer Heggelman heeft ook ernstig be zwaar tegen het verkopen en ver plaatsen van de kerkelijke ver sieringen en kostbaarheden. Essen 47,50 52,50 ƒ59,50 Teak 52,50 57,50 67,50 per plaat, wij zagen voor op ma; Vele andere prijsvoordelen, zie het nlc GROENE BOEKJE De grootst gesorteerde doe het zelf spe- cialist, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot 6 uur. Nieuwe Binnenweg 396. Tel. 23 56 05 Korenaarstraat 61-63. Tel. 23 #8 t)3 Bergselaan 214 Tel. 28 11 67 Aanvragen Groene Boekje: Tel. 25 26 20 Kort geleden stónden we bij een Tsje chische grenspost. De rij auto's werd omringd door ettelijke vrien delijke, jonge soldaten met Russi sche machinepistolen voor de borst. Em rah lien schreef met weinig overtuiging óp ë'ën formuliertje dat wij een fototoestel en een radio bij ons hadden, maar geen verrekijker. Plotseling werd de gemoedelijke stemming verstoord. Een militair riep van ver iets naar de soldaat naast onze auto. Deze, kennelijk wat opgewonden, schreeuwde het weer door naar anderen. Het vol gende ogenblik stormde een groep je gewapende soldaten naar het na bijgelegen stationnetje. Wat zou er in vredesnaam aan de hand zijn? We bogen ons uit de auto en keken langs de spoorbaan. Daar kwam een eenzame locomotief aan met de snelheid van een wandelaar, goed communistisch zo Ie zien, want een grote rode ster prijkte op de mach tige stoomborst. Van twee zijden werd het gevaarde bestormd. Onze bedorven westerse ogen verwacht ten het volgende ogenblik een ma- chinist met bebloede kop opgebracht te zien. maar niets van dat alles. De soldaten lachten, het stempelen ging weer door en of we maar even de kofferruimte wilden openma ken.... Nog ivat na-gissend passeerden we de laatste slagboom, we begrepen niets van die kleine scène. En zo laat Oost-Europa ons dikwijls raden naar de achtergronden. We weten niét wat wé ervan moeten denken en dat resulteert in vragen als: zou je wel naar Tsjecho-Slowakije gaan, met al die Russen daar? En nog meer oudbakken: kun je er eigen lijk wel vrij rondreizen Het mog>e wat pedant klinken, maar die beraadslagingen van de War- Schau-pact landen in de Poolse hoofdstad over de nieuwe koers van het Tsjechische regiem heeft ietwat lachwekkende aspecten. Vijftien da gen rondzwerven van west naar oost en weer terug, ontelbare ge sprekken voerend met allerlei Tsje chen en Slowaken, brengt ons tot de conclusie: deze mensen staan voor het eerst vrij algemeen achter hun regering en niets ter wereld zal ze ertoe kunnen bewegen zich weer goedschiks aan een meer „stalinistische" leiband te laten leggen. Het leven is opgebruist, met overgave wordt er gelezen, gedis cussieerd en geflaneerd. De Tsjech heeft het idee vastgeklampt dat nu de tijd gekomen is, dat hij weldra zichzelf zal kunnen zijn, nationaal en individueel, en dat brengt nieu we inspiratie, iets dat voorheen vaak ontbrak. Wat vorig jaar een Praagse student (en partijlid) in de economie ons op een Bulgaarse camping opgetogen aankondigde, n.l. dat economische prikkels en concurrerende prijzen hun intrede zouden doen in zijn land, is thans begonnen. Bovendien is de censuur afgeschaft en zijn zui veringsslachtoffers gerehabilitèerd. Wat was de man in Horice ver baasd, dat je in Praag zomaar voor een.paar Tsjechische kronen een Times kon kopen. Dat was sinds zijn heugenis alleen maar mogelijk met buitenlands geld en dat had na tuurlijk niemand. Er is onderde mensen vooral een sterke drang naar betere leefom standigheden. De Tsjech 'lijdt geen gebrek, maar hij verlangt naar al lerlei comfort, een autootje, een va kantie in het Westen enz. In alle gesprekken duikt dit facet steeds iveer fel op in de geheide vragen hoeveel kost die auto van u, en na 'enige aarzeling wat doet u voor de kost en wat verdient u En dan volgt prompt het sarcasti sche verhaal, dat hij, de Tsjech, bij na 5O.OÖO kronen moet neertellen voor een Skoda-auto (drie a vier maal zoveel als een westerling voor dezelfde wagen betaalt) na zo'n drie jaar op een wachtlijst te hebben ge staan. Als hij naar Nederland zpu willen, krijgt hij maximaal 25 gul den mee.... Men krijgt sterk de in druk, dat het de rrieesten vrij koud laat onder welk systeem hij moet leven, als er maar verbetering in zijn materiële lot komt. Communis me of kapitalisme? Ach, ze kennen van beide de voor-en nadelen. En nu hebben ze het in Warschau over „een contra-revolutie van re actionairen en imperialisten" waar tegen Polen zelfs zijn „wapenbroe derschap" aanbiedt. Sommige Tsje chen worden boos, anderen lachen er hartelijk om als ze dit horen. En Rusland solt wat rond voor 'de nodige politieke druk met een troep soldaten binnen de Tsjechi sche grenzen, dan is het toeristen verkeer een belemmering voor het vertrek en dan zijn er geen loco motieven.... De stemming wordt goed gepeild in het aanbod van Praagse burgers om de wagons eigenhandig de grens over te du wen en voor de Tsjechische tv zei er een: „Elke minuut die de Rus sische troepen langer blijven, kost ze waarschijnlijk de vriendschap van 100.000 Tsjechoslowaken." Net zomin als in het Westen de kou de oorlog-atmosfeer zich onverkort kon handhaven, net zomin zijn nu de Tsjechen (na Joegoslaven en Roemenen) bereid uitsluitend in de ze categorieën te denken. Zelfs de Hongaarse premier Kadar schijnt als een soort advocaat in Warschau te zijn opgetreden voor de afwezi ge gedaagde, de Tsjechische partij secretaris Doebcek. Teverm is ech ter duidelijk geworden hoe moeilijk het is het Oostblik in zijn geheel een milder klimaat te scheppen. Mo gelijk kunnen de Amerikaans-Russi sche besprekingen over de atoom wapenen de interne spanningen hier doen verminderen. Maar hóe dan ook: de Tsjechische ambtenaar, slager, monteur, de Slo waakse boer en de chauffeur uit Mo- ravië hoopten vurig dat de „Praag se lente" zal doorzetten. „We leven nu weer op", zei een landmeter te gen ons. En hij was doodernstig toen hij dit opmerkte, want we ston den beiden voor het monument van Lidice. A.H. REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken -net tram: 1, 3, 6,* 8 en buslijn 32, 34. 38. 45, 49. 49a. Tir hivfnt nnn\ WÊKm -HlMRp PB M flPl Wtm IMBMB W Jeugdhavem".

De Havenloods | 1968 | | pagina 1