lm WE L JLWELfifZEN 3P Met Andere Woorden Nain in Brabant opruiming Brigadier Piet en de semi-prof opruiming M' WASAUTOMAAT? DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 JULI 1968 2 kleders staan dan met stalen gezich ten opzichtig lief voor elkaar te zijn. Tjonge, jonge nog aan toe. Het is gewoon om tranen van in de ogen te meestal voegt men aan de gerichte dankbetuigingen dan nog toe: .Mocht er iemand ongenoemd gebleven zijn, dan is dat niet opzettelijk gebeurd, maar omdat de lijst te lang zou wor den". Om vooral maar niemand on vriendelijk te behandelen. Zo ging het ook allemaal bij de ope ning van de tunnel voor wegverkeer bij het station Lombardijen. Samen werking van gemeente en NS voerde de vriendelijke frasen tot ongekende hoogten. Men was het er gloeiend over eens dat hier weer een „prachtig stuk werk was geleverd, dat niet tot stand had kunnen komen zonder de bereid willige medewerking van"., enz. enz. Ook de bloemen en struiken ontbra ken niet. Het is alleen zo jammer dat zomin de hippie-happeningen als deze holle humbug iets verandert in onze keiharde maatschappij. Sehapenma rkt Wat een liefde De hippies onder het motto „Laten we lief zijn voor elkander" en onder strepen dat met bloemen, struiken en wat dies meer zij. Maar laten we wel wezen, dat zijn gewoon gegapte idee tjes hoor. De oudste vorm van deze happeningen vinden we bij de offi ciële openingen van bruggen, wegen tunnels enz. De hoogwaardigheidsbe- Aangekomen ln ons dorp in Brabant, waar wij nu al enkele jaren alle vrije dagen plegen door te brengen, overviel ons de hitte, zodat we maar m.eteen in een horizontale houding ons heil zochten. En met baat, of kwam het doordat het daarna donkerder werd? Er kwam onweer opzetten. De lucht verduis terde snel. Aan de weg stonden we de plotselinge verandering van het weer gade te slaan toen onze over buurman met z'n vertrouwde be scheiden loop op ons toekwam. Hebt ge 't al gehoord, vroeg hij, van Harry? Harry is dood. Ja, 't is verschrikkelijk. Ze hebben hem zondagavond gevonden. Tegen de boom gereden met de brommer. Ge kent Harry toch, de zoon van m'n zuster, hier op de driesprong. Hij was zeventien jaar. Hij is gekomen toen m'n zuster d'r man verloren heeft bij dat ontzettende onweer. Op slag dood in het veld. met het paard naast hem. De bliksems werden feller in de lucht die nu helemaal donkergrijs was geworden. Om ons heen rolde de domder boven de naburige dorpen. Tijdens zo'n bui was het gebeurd, zeventien jaar geleden. En nu dit: Harry dood. Niks an te doen. Ze moet wel wat doormaken, zo'n vrouw. Allebei stonden we nu te kijken in de richting van de boer derij op de hoek. Scheef hing de kastanje over de weg. Harry is dood. Hij kwam terug van de kermis in Loon. Nee, gedronken had hij niet. Zo ene was 't er niet. De hele nacht hebben ze naar hem lopen zoeken en 's morgens vonden ze hem, 't werd net licht, tegen een boom op de keiweg naar Loon. Is hij geslipt of heeft hij door een an- J dere oorzaak de macht over z'n stuur verloren? Niemand, die 't 1 zeggen kan. is'u zwijgen we beiden. Wat valt er dan nog te zeggen. De overbuurman zegt alleen nog eens: Ja, ja. Dat I zegt hij wel meer, als er niet veel meer té zeggen is, of zoveel dat het f. toch niet in een paar woorden te i vatten is. Eergisteren is Harry be- graven. Het hele dorp is aanwezig geweest. Ze liepen voorbij ons huis. De schoolvrienden van Harry, die er allemaal waren konden de kist niet dragen, 't Was ze te veel, ze j schreeuwden als kinderen. Nu ging de kist voorbij op een karretje op j vier kleine wielen. En daarachter de moeder en haar andere zoon de 1 dochters en dan iedereen. Nog I stonden er grote plassen op straat J In de buurt warer branden uitge ef broken door de bliksem. Avonds zijn we even bij de weduwe l binnen geweest. Zwijgend kwamen - de broer en de zusters er bij zitten. We mopsten koffie drinken en een sigaar opsteken. Want die dingen gaan door. En we spraken wat. niel I veel zoals mensen doen die elkaar wel zouden willen kennen maar hel is nog niet zo ver en ze weten niet hoe.. Bij het heengaan kregen we ieder een bidprentje voor Harry. Onder het kruisje stond: De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. En daarna een aantal teksten uit de bijbel. De eerste was: Ziet, er werd een dode uitgedragen, de twee de zoon zijner moeder en deze was weduwe: en een grote menigte der parochie was met haar. Ik heb het even nagekeken in het evangelie van Lukas. 't Stond er anders. Wie had van die „enige zoon" de „tweede zoon" gemaakt en van de stad de parochie? Maar zo was het wel geweest. Naïn in Brabant. De eerste helft van het verhaal. Want de tweede helft heb ben we niet gezien. Dat Jezus kwam en tot de weduwe zei: Ween niet, en z'n hand legde op de baar, zo dat de dragers stil stonden. Dat hebben we allemaal niet gezien. Maar dat wil niet zeggen dat het er niet was. En ook dat andere hebben we niet gehoord, dat de mensen van Naïn zeiden: God heeft naar zijn volk omgezien. We hoorden alleen: Niks aan te doen. Maar wie weet is dat ook geweest in dit Naïn van Bra bant. Het onweer is over en het ko ren ligt geslagen op het land. Har ry is dood, net als z'n vader, die hij nooit gekend heeft. En de mensen gaan verder en staan weer op de weg naar de hemel te kijken. Li MEDEMENS ttamp De uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november is van het grootste belang voor de politieke ontwikkeling in de hele we reld. Het lijkt niet houdbaar de stel ling te verdedigen dat burgers van andere landen ook het recht zouden moeten hebben hun stem op een van de Amerikaanse kandidaten uit te brengen, zij toont wel aan hoe diep men ervan overtuigd is dat de natio nale (en misschien wel persoonlijke) belangen beïnvloed worden door de door Amerika te voeren politiek. Een politiek, die in sterke mate door de president wordt bepaald. Vier mannen vooral staan thans op de drempel van het Witte Huis: Nixon, Rockefeller, Humphrey en McCar thy. De twee andere kandidaten, die van de Onafhankelijke partij (Wal lace) en die van de Communistische partij, zullen ongetwijfeld enige tien duizenden stemmen behalen; er is echter geen kans dat zij het hoogste ambt in de VS zullen bekleden. Toch is hun deelneming belangrijk om te zien hoeveel wanhopigen er zijn in de kampen van Republikeinen en De mocraten. Zij die de meeste kans nu maken, zijn Nixon en Humphrey. Een niet zo vrolijk vooruitzicht als we Walter Lippmann mogen geloven. Hij schrijft: „Humphrey en Nixon zijn werkelijk niet te onderscheiden in de standpunten die ze publiekelijk innemen ten opzichte van de oorlog, de interventie op het vaste land van Azië, de gigantische militaire uitga ven en de geweldige en diepgaande problemen van onze binnenlandse politiek. Daardoor voelen grote mas sa's Amerikanen zich beperkt in hun burgerrechten en vervreemd van ons politieke systeem. Het ziet er naar uit dat de grote strijdpunten van on ze tijd straks behandeld zullen wor den door een man, die zijn opvattin gen en plannen heeft verborgen achter nietszeggende uitspraken". Het is een somber vooruitzicht. James Reston heeft erop gewezen dat het onzeker is wat de aanhang van McCarthy zal gaan. doen als de strijd straks zou gaan tussen Nixon en Humphrey. Die aanhang zou wel eens kunnen weigeren te gaan stemmen. Dan wint Nixon. Als het gaat tussen Rockefeller en Humphrey zou de McCarthy-aanhang wel eens kunnen stemmen op de Republikein. Een goed alternatief trouwens. Lippmann zegt over de Republikeinse partij: „Als zij gouveneur Rockefeller niet kandidaat stellen, die de moderne wereld van steden en industrieën be grijpt, zullen zij niet alleen een grote kans verspelen, zij vragen dan ook om een ramp". Bang De Franse filosoof Jean Paul Sartre, heeft in een interview met het Duit se weekblad „Der Spiegel" de Fran se communistische partij yerweten de mei-revolutie te hebben' verraden. Zijn conclusie is: „De communisten zijn bang voor de revolutie". Deze uitspraak geprojecteerd tegen de achtergrond van wat er thans in het oosten gaande is en van wat er in Latijns Amerika gaande geweest is, belicht het gelijk vail Sartre. De Moskou-trouwe communisten zijn kennelijk bang voor de „revolu tie" in Tsjechoslowakije. Zij vrezen een liberalisatie, die hun posities be dreigt, die het land echter niet min der communistisch zal maken. Het is het verzet van de establishment, de gevestigde belangen, die krampach tig het tij probeert te keren, jonge mensen, studenten, intellectuelen en kunstenaars, wakkeren de nieuwe geest aan, zijn er de opponenten van. Het zijn ook de Moskou-communis ten in Zuid-Amerika, die de revolu tie onmogelijk hebben gemaakt. De tientallen berichten over de misluk king van Che Guevara in Bolivia de ware toedracht is nog steeds niet duidelijk wijzen steeds vefder in de richting van de weigering van de communistische partijen op het hele continent om zich te laten inspireren door tiet revolutionaire plan uit Cuba. ba. Het is een machtsstrijd, die een nieuwe tijd, die onherroepelijk komt, probeert tegen te houden. Wat de machthebbers nu winnen is tijd; het is echter de tijd die hen tot ver liezers zal maken. Vrij worstelen De mooiste omschrijving van de miss-Scheveningenverkiezingen kwam van de Volkskrant-tv-criticus Henk Henk Huurdeman: „Een soort vrij worstelen in drie ronden tussen twaalf juffrouwen en een bejaarde letterkundige". Weet u nog van het geharrewar rond de bebouwing van het Schouw burgplein? Hoe dit blad zich als kam pioen opwierp voor 't leuke (en uiter mate voordelige plan-Van Nieroip, dat echter moest wijken om allerlei pres- tige-overwegingen voor een minima ai plan van de Dienst Stadsontwikkeling? Ja, dat is allemaal al weer meer dan een jaar geleden. In ons hoofdartikel van 6 april 1967 beloofden wij de Rotterdamse burgers, dat het oa. duchtig zal waaien op het plein van Stadsontwikkeling, maar ach we kre gen maar weinig steun. Slechts archi tect Klunder gaf het zeer kernachtig weer: „Het Schouwburgplein zoals Stadsontwikkeling zich dat voorstelt is een stukje Rotterdam waar Je kis het warm is verbrandt en waar Je als het regent verzuipt." Nu schrijft ir. W. Valderpoort in het vakblad „Bouw": „Door zijn lig ging te midden van belendingen die ten aanzien van hoogte en vormge ving zo heterogeen zijn als het maar kan, dreigt het Schouwburgplein het meest uitgesproken tochtgat van de binnenstad te worden." Het zal een hele toer zijn de caféterrassen en vooral ook de geheel vrij gelegen zit gelegenheden tegen tocht en wind uit allerlei richtingen afdoende te bescher men en toch het geheel niet enigszins de indruk te doen geven als van een door schotten ingedeelde schapen- markt." We zeggen alleen maar: Rotterdam krijgt het plein dat zij verdient. SINGLE'S voor 25 cent op nieuw voorradig. Vrijdagavond tot 9 uur open Van een grote platenmaatschap pij kochten wij een enorme partij single's die een gans magazijn blokkeerden.., „Voor welke prijs?"... „Voor élke prijst"... zei de fabrikant en dart aarzelen wij niet lang... dat weet U uit ondervinding. Nu ziet U 't resultaat In onze Platenmarkt, een ongekende collectie met klinkende namen op 't gebied van de Hit Parade - tienduizenden plaatjes van the Outsiders, Sandy Shaw, Fran- ;oise Hardy, Will Tura enz., verder dansmuziek, marsplaten, Zuldamerikaanse muziek en Nederlandse feestplaten, voor ongekende prijzen, voor nog géén zes dubbeltjes. platenmarkt verkoop koffiehoek ons koffiehoek personeel Is met vakantie The Outsiders Sandy Shaw Franfoise Hardy Will Tura Marsplaten Dansmuziek Zuidamerikaanse muziek Nederlandse Feestmuziek. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze platenmarkt In de koffiehoek, deze enorme partij single's van overbekende sterren, door elkaar perstuk voor ÓKÊLLkjE (tochtïJhoekjes... Orgelconcerten Maandag 22 Juli geeft Anton Helller, or ganist te Wenen een concert in de Laurens- kerk. 'aanvang kwart ovef acht. Kunstgebit-reparaties klaar in een half uur! Tandipclinifichp Inrichting ,.Ademfris" Het lange woord dat als oplossing uit de puzzel van vorige week tevoor schijn kwam was: voetbalwereld kampioenschap. De vijf gulden gaan naar mevrouw D. Kru£s-Kok, Oude Haven 13 ln Schoonhoven. De puzzel van deze week vraagt als oplossing zes beroepen te vinden uit de honing raatpuzzel. Wij verwachten de oplos sing voor volgende week dinsdag 12 uur ln ons bezit, geadresseerd aan: Puzzelredactie De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. In de linkerbo venhoek van de breifk*art vermel den: M.A.W. 21. Rondom de genummerde vakjes moeten woorden van vier letters wor den ingevuld. De eerste letter van de bovenste tien woorden komt precies boven het nummer, alle andere woor den beginnen op willekeurige plaat sen. maar ze draaien alle in dezelfde richting rond het nummerdie van de wijzers van de klok. Bij juiste oplos sing leest men in het diagram van links naar rechts de namen van zes beroepen. 1 metalen pennetje: 2 tegen: 3 fami liestam (Schots); 4 zeer; 5 deel van trap; 6 koopmansgoed; 7 gehoorzaal; 8 glanspunt; 9 deel van been; 10 buig zaam; 11 top; 12 opdracht; 13 dorps plein; 14 Europees land; 15 luize-ei: 16 Spaanse rivier: 17 deel van accor deon; 18 Afrikaanse staat; 19 kost; 20 onwel; 21 perceel; 22 bijeen; 23 grond soort; 24 denkbeeld; 25 voeg; 26 palm- rijst; 27 kelner of japon; 28 onder scheiding; 29 lust; 30 vogel; 31 onder deel van auto: 32 loot; 33 moutoven; 34 kleverige stof: 35 knol; 36 grap penmaker; 37 lor: 38 metaal; 39 ambtskledij40 boeketje; 41 uitdruk king; 42 herrie; 43 onb. v.n. woord; 44 tarwe; 45 hoender; 46 zeepost; 47 telwoord: 48 familielid; 49 balspel: 50 tobbe; 51 kledingstuk; 52 uurwerk; 53 dunne stof; 54 fijn, liefelijk; 55 deel van schoen; 56 Nederi. rivier: 57 ge meen; 58 worp; .59 soort club; 60 hei lige; 61 fraaie steensoort (nefriet); 62 meisjesnaam; 63 vermeerderd'met; 64 tocht; 65 tip; 66 deel van hoofd: 67 spraak; 68 kleur; 69 tweetal; 70 uitstapje; 71 loper; 72 ongevuld of slijtplek; 73 zeer jong: 74 zijtak v.d. Donau; 75 zweem; 76 wankel; 77 muur; 78 drinkgerei; .79 edelknaap; 80 roofvogel; 81 deel van boom; 82 deksel; 83 biersoort of as; 84 zode; 85 man of vrouw; 86 tuinbed; 87 edi tie; 88 optisch instrument: 89 aardig; 90 toegang: 91 schade: 92 zuivelpro- dukt; 93 schors; 94 soort dak; 95 lad der; 96 strook; 97 pauze; 98 pijp; 99 boom100 roofdier. 41- „Zo, zozei Brigadier Piet peinzend. „Daar vin den we inderdaad het gezochte ijskarretje terug op het erf vgn boer Knolleneus. Jonge, jonge, jonge, dat was me een geschiedenis met die ontvoering, hè?" „Zeg dat wel, brigges", zei Hendrik-Jan. „Fój, föj, de griezels leupen mien over de rugge, a'k er an denke, dat ze mien ook wel 's met de kop in dat kolde ies konden stoppen! Brrrik mot d'r niet an denken!" „Dat doen ze met jou niet, Hendrik-Jan", lachte boer Knolleneus. „Dan mot je eerst goed kunnen voetjeballen. Trouwens ehmisschien zit die manskerel van Kleuntjes er nog wel in. Kiek maor 'es, Hendrik-Jan". De brave knecht dacht, dal. er mis schien nog wel enige waarheid kon steken in de snaakse opmerking van zijn baas. Dienovereenkomstig nam hij het nikkelen deksel van de kar en keek. Edoch, al zijn speuren Fabrikant OVERTREKT nu Uw BANKSTEL voor bijzonder lage prij». Vraag vrijbl. huisbezoek. Tel. 010-25.31.il (H'dam) b.g.g. 010-28.34.63. 42: Toen brigadier Piet ook op de terugweg was naar de stad, kwelde hem één vraag en dat was de vraag: „HOE KOMT DIE IJSKAR OP EEN BOERENERF AAN HET MESTPAD TERECHTDat was geen gemakkelijke vraag, maar Piet was niet voor niets bekend om zijn weer galoze slimheid. Het verbaast ons dan ook helemaal niet, dat hij op een gegeven moment krachtig remde en gierend tot stilstand kwam voor het inrijhek van de opslagplaats van de firma Sjouwerman en Vrachtjes. „Natuurlijk!riep hij uit, terwijl hij uit de jeep sprong. „Lieve hemel, nu begrijp ik het! Dat ik daar niet eerder aan heb gedacht! Hier ligt de oplossing van het vraagstuk! Et stónd gister ren een grote vrachtwagen van deze firma in de buurt van het station. De chauffeur van die auto zei, dat hij geen Italianen en geen ijskarretje had gezien, maar dat is nogal U kunt zich geen prettiger nachtgoed wensen dan deze fijne brushed, nachthemden, die heerlijk licht en toch zo be haaglijkzijn. Nu verkopen wij een grote partij nachthemden, in diverse modellen. U kiest Uw nacht hemd uit voor nog géén vier gulden. was tevergeefs. De kar was leeg. Maar ja, niemand kon weten dat Karei op dat moment al mijlen ver de grens over wasBrigadier Piet maakte intussen proces verbaal op van de zaak en vervulde de nodige formalitei ten. Toen zei hij: „Hendrik-Jan, ik heb je hulp nodig. Ik neem dit karretje, alsmede het witte jasje in beslag. Jij moet het gevalletje voor mij naar het hoofdbureau van politie rijden, want ik kan het moeilijk in de jeep meene men". Hendrik-Jan stelde zich gaarne beschikbaar en ging onmiddellijk met het karretje op weg naar de stad, gloeiend van trots, dat de politie het niet zonder zijn hulp kon stellen. Hendrik-Jan en zijn karretje waren toen de oor zaak van een grote hoeveelheid dolle pret bij de Bonckel- hovense straatjeugd, want die lieverdjes hadden nog nooit zo'n vreemde ijsman gezien.....'. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij brushed nylon nachthemden, in diver se modellen, kleuren en dessins, Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus tel. of eehrlft. best. De Kamer van Koophandel te Rot terdam verzoelkt eventuele wensen ten aanzien van de op 26 mei ingega ne dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen vóór 20 juli te harer ken nis te brengen, teneinde deze te kun nen voorleggen aan de Spoorweg- raad. wiedes, want het ijskarretje, de Italianen en Karei Kleun tjes zaten natuurlijk in de laadbak van de auto! Wat stom van me, dat ik niet even in die laadbak heb gekeken. Maar wat nu?" Jawat nu? Nerveus liep Piet het opslagter rein op. In zijn hart hoopte hij, dat de ontvoerders en de ontvoerde nog ergens verborgen zouden zitten. Maar die hoop moest hij al gauw laten varen, want er stonden al leen maar loodsen, auto'§ en al die zaken meer. Hét was er doodstil eh niets wees ér op, dat er ergens twee Italia nen en een voetballer verborgen zaten. Het enige wat je hoorde, was het getjoeketjoek van de in de buurt range rende treinen. O jaen dan was er tóch nog enig leven. Tussen twee loodsen door kwam een manspersoon aanlo pen (Wordt vervolgd) Welk merk? Welk type?Welke prijs? En waar krijg Ik de hoogste korting? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. n Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207

De Havenloods | 1968 | | pagina 2