„Het leven lag plotseling weer helemaal open" 13$^* Leen de Graaf gelooft in z'n race-succes °°'2~ mOSBSSa vaNoaM BMtsSBSSBS f350, opruiming opruiming Dominee Palasek en dokter Kvas.nicka uit Tsjecho Slowakije: DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 11 auto-plaldhoe«en Heel Tsjecho-Slowakije heeft de afgelopen weken in grote span ning geleefd. In Nederland kon men niet veel meer doen dan van een afstand de ontwikkelingen volgen. Toch kwam een groep Tsjechen naar Nederland en wij hebben de gelegenheid aange grepen een gesprek met enkele leden te hebben. Het was een groep van tien mensen die in Arnhem waren in het kader van een oecumenische jeugduitwisseling. Wij spraken met twee van de leiders, dr. Jan Kvasnicka en dominee Karei Palasek, beiden afkomstig uit de stad Pisek. Dat men in Tsecho-Slowakije onder spanning leeft is een duidelijke zaak. Maar is het een angstige spanning of een gespannenheid in vol vertrouwen op een goede afloop? Dominee Palasek: „Natuurlijk is de spanning duidelijk merkbaar, maar toch ben ik van mening dat in de eer ste plaats het vertrouwen komt. Dui delijke tekenen daarvan zijn de mas sale ondertekening van het manifest en de ondersteunende demonstraties *van de studenten. Dat hier en daar wel rekening gehouden wordt met een minder gunstige uitslag is onvermij delijk, maar de boventoon is vertrou wen." Dr. Kvasnicka: „Men heeft het vol ste vertrouwen. Een van de duidelijk ste voorbeelden zit hier voor u. Dacht u dat wij met tien man uit Tsjecho- Slowakije weggegaan zouden zijn als in angst en beven de uitslag van het gesprek afgewacht moest worden? Dan waren we echt wel bij onze fa milie gebleven. Die spreekt in uren van gevaar tenslotte een duidelijker taal dan een reis naar het buitenland. Kunt u in het kort samenvatten wat er gebeurd is?. Dr. Kvasnicka: „Zoals u weet is het progressieve proces in de commu nistische partij ontstaan en door de communistische partij gevoerd. Het was eenvoudig verbijsterend om te zien hoe de mensen en dan bedoel ik het hele volk op de nieuwe ont wikkeling regeerde. Het leven, dat tot dan een enge, besloten cirkel leek, lag plotseling weer open. Om mijn persoonlijke gevoelens te noemen: ik werk in een ziekenhuis en voor maart 1968 deed ik gewoon mijn werk en meer niet. Ik interesseerde me vol strekt niet voor de politiek of wat dan ook. Daar kwam plotseling radicaal verandering in. Ik maak nu deel uit van een „arbeitsrat" (ondernemings raad) van het ziekenhuis, ik volg de politieke ontwikkelingen, kortom ik heb het gevoel dat ik weer kan leven". In heel West-Europa is het de jeugd die veel stof doet opwaaien, vooral de studentenwereld roert zich in protest tegen de gevestigde orde. Is dat bij u ook het geval? Dominee Palasek: „Dat gaat bij ons slechts ten dele op. Natuurlijk zijn het ook bij ons de jongeren die zich roe ren. Maar zij verzetten zich niet tegen de „gevestigde orde", om de eenvou dige reden dat juist de laatste maan den de „gevestigde orde", dat wil zeg gen, de regering, een duidelijk pro gressieve koers aangeeft. Wat wel op- Als er tijdens het wisselen van de seizoenen in de fabriek nieu we dessins gemaakt worden... waarvoor ook weer ruimte no dig is... dan verkopen wij deze plaidhoezen in leuke ruitdessins guldens goedkoper. En U weet het. Uw wagen wint aan comfort en behagelijkheid met zo'n gezellige plaidhoes over de banken... bovendien spaart U de autobekleding en Uw eigen kleding in belangrijke mate! Een 'grote partij autoplaid- hoezen in bijzonder leuke ruit dessins, passend op bijna alle Europese wagens, door elkaar voor nog géén vijf gulden. .Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mooie kwaliteit plaid hoezen In blauwe, rode en groe- Bijpassende autoplaids voor 9.85 Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus j«$»j Céén Ut. of schrift-^best. merkelijk is, dat is dat de jeugd als bij toverslag hevig geïnteresseerd is in de politiek. Reeds vele jaren pro beerde de communistische partij de jongeren er bij te halen, maar er wer den geen resultaten geboekt. Nauwe lijks was het progressieve proces be gonnen of de jeugd stortte zich er vol ledig in. Ik kwam ten tijde van de verkiezingen met de trein naar huis en daar trof ik een groep jongeren. Een van hen had een radio bij zich. Zij zaten allen in gespannen aandacht de uitslagen te volgen. Het was een hartverwarmende ervaring." Uit uw uitlatingen "komt duidelijk naar voren dat sinds het voorjaar sprake is van een' grote opluchting. Hoe was het dan voor die tijd? Schijnvrijheid Dr. Kvasnicka: „Dat was niet erg prettig. Het is misschien het beste een voorbeeld te geven. Ook voorheen was het toegestaan vrij je eigen mening te uiten, maar... je moest dan wel de consequenties dragen. Als je je eigen mening verkondigde en dat was niet de mening van de partij, dan bete kende dat in mijn geval dat mijn kinderen nooit in aanmerking zouden komen voor een behoorlijke schoolopleiding; dat ik altijd „twee de" arts zou blijven; dat ik het huis dat mij aanstaat en dat vrij is niet zal krijgen, omdat anderen steeds voor zullen gaan. Het is maar een voor beeld, maar het geeft aan dat we toen in een schijnvrijheid leefden." Kan men bij u alle kranten krijgen die men hebben wil? Ook de buiten landse Dominee Palasek; „Dat kan ja, sinds maart van dit jaar. Sinds die tijd zijn in enkele zaken werkelijk al le kranten te krijgen. Ik wilde het éérst niet geloven toen dat bericht verspreid werd. Toen ik op een goede dag toch in Praag moest zijn heb ik het gecontroleerd en het is inderdaad zo. Ook de Engelse en Amerikaanse kranten. Die zijn echter erg duur en worden daarom toch niet veel gelezen. Maar ze zijn er wel. Ook dat is dus duidelijk anders dan voor die tijd. Voorheen kon men wel buitenlandse kranten krijgen, maar alleen de com munistische buitenlandse bladen. Nu is alles er." We weten dat het na vier dagen hier geweest te zijn een moeilijke vraag is, maar kunt u enige vergelijking trek ken tussen uw land en Nederland en b.v. Rusland? Dominee Palasek: „Dat is te moei lijk en ik zal u zeggen waarom. Wij weten evenveel van Rusland als men hier jn Nederland weet. Rusland is voor ons net zo gesloten als voor u. Maar een vergelijking tussen onze bei de landen? Wel, wat me erg verras); heeft, dat is de grote geïnteresseerd heid waarmee men ons ontvangt. Uit alles blijkt duidelijk dat het Neder landse volk althans het deel dat Wij ontmoeten erg meeleeft met wat er bij ons aan de hand is. In andere lan den is het meestal zo dat als bekend wordt dat je uit Tsjecho-Slowakije komt, dat voor kennisgeving aangeno men wordt. Maar hier komen er met een drie mensen om je heen staan om van alles te vrageh. Dat doet erg pret tig aan." Lang wachten Dr. Kvasnicka: „De levensstan daard is in Nederland duidelijk hoger dan in Tsjecho-Slowakije. Ik vergelijk bijvoorbeeld de warenhuizen. In ons land is ook praktisch alles te krijgen, maar het is lang niet altijd voorradig. En vaak moet je er erg naar zoeken of er een paar dagen op wachten. Als ik bijvoorbeeld een bepaalde trui wil hebben, dan heb ik kans dat ik moet bestellen en drie dagen later pas de trui krjjg. Een ander voorbeeld: zelfs al heeft iemand het geld bij elkaar om een auto te kopen, dan is het zo dat minimaal twee en dikwijls vijf jaren gewacht moet worden, voordat de au to afgeleverd kan worden. Begrijpt u wel? We hebben wel alles, maar er is geen overvloed. Maar we hopen uw levensstandaard ook nog eens te be reiken." Wat betekent de liberalisatie van dit voorjaar voor de kerk Dominee Palasek: „Dat is een vraag die een groot terrein bestrijkt. Ik zal proberen iets van de gevolgen aan te duiden. 1. Voor het eerst in de geschiedenis wordt in de grondwet een para graaf opgenomen over gods dienstvrijheid. 2. Een r.k. bisschop heeft twee jaar geleden zijn ambt er aan gege ven. Hij zag er geen gat meer in. Nu heeft hij zijn ambt opnieuw aanvaard. 3. Er is een gesprek gaande tussen kerk en staat om de verhoudin gen tussen die beide wettelijk te formuleren. Dat is zeer belang rijk, want op die manier zal de werkelijke godsdienstvrijheid wettelijk ondersteund worden. Dat is van belang voor alle kerken. De duidelijkste voorbeelden van grote re vrijheid zijn te vinden bij de r.k. ONZE BESTSELLER IN DE UITVERKOOP! rmale zig-zag- en recht eenaalds-inrichting voo en zadelsteek. De vrlji zoor het inzetten en repa reren van mouwen en pijpen. Betaling kan eventueel op diskrete wijze geregeld worden. U heeft reeds een YOUTH Zig-Zag electrisch in koffer voor f 245,- ROTTERDAM HOOGSTRAAT 165-167 TELEFOON: 010-130424-113902 VOOR Plaats: Telefoon I Vulinen HARVEY COX BIJ KERK EN WERELD In september zal de Amerikaanse theoloog Hnrvey Cox, auteur van o.a. het boek „De stad van de mens", naar Nederland komen. Op 14 en 15 september zal hij te gast zijn op een conferentie dié Kerk en Wereld in Driebergen organiseert. Tijdens deze bijeenkomst. waarvoor de deelne mers persoonlijk zijn uitgenodigd zal Harvey Cox o.a. zelf spreken over de relatie van zijn theologie tot het godsdienstige en politieke leven in Amerika. Voorts zal met hem van gedachten worden gewisseld over zijn werk. De jonge theoloog Cox kreeg be kendheid na het verschijnen in 1963 van zijn boek „The secular city", waarvan in minder dan drie jaar 500.000 exemplaren verschenen, onder andere in een Nederlandse ver taling als „De stad van de mens". In dat boek stelt Cox dat onze tijd wordt gekenmerkt door urbanisatie en secu larisatie, die een onderlinge samen hang hebben. Cox' werk heeft in brede kring de aandacht getrokken en oogstte zowel waardering als kritiek. Het maand blad Wending wijdde het gehele april nummer aan „De stad van de mens", waarbij het boek door deskundigen op sociologisch, planologisch, theologisch en kerkelijk-praktisch terrein kritisch werd beoordeeld. Zondagsdienst tandartsen Weekenddienst tandartsen van za terdag en zondag van 11-12 en van 17-18 uur, 4 augustus W. van Meurs, Henegouwerlaan 62b en J. Harmsma. Karei de Stoutestraat 1 Dr, Jan Kvasnicka (links) en dominee Palasek Compleet met 2 binnenveermatrassen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze duo onderschuif com binatie, waarvan het lakwerk iets beschadigd is, met versterk te spiraal, compleet met twee binnenveer matrassen in ge nopte uitvoering, alles bij elkaar, 80x190 cm, voor een echte Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schrift, best. afstand te draaien. Met nog twee na tionale wedstrijden voor de boeg heeft de Rotterdammer weinig kans op een nationale titel, maar de zege op Zand- voort heeft voor hem een breed pers- Dectief op meer successen geopend. Sinds de overwinning is het sleutelen met meer ambitie en nog grotere nauwkeurigheid ter hand genomen. Pas enkele jaren is Leen de Graaf in de motorsport actief. Vanaf zijn veertiende echter bestudeert hij de rijstijlen van befaamde coureurs die met groot succes 4e racebanen heb ben bevolkt. Drie jaar geleden scheen hij te worden ingelijfd bij het gilde van de ware snelheidsduivels. toen zijn Triton de 200 km. per uur op de meter bracht. Gebrek aan techniek en routine versperden echter de weg naar goede uitslagen gebreken die zich enkele malen pijnlijk manifes teerden in valpartijen. „Toen nam ik inderdaad te veel ri sico". zegt een rouwmoedige coureur, terwijl hij vertelt dat hij nog dit jaar op Tqbbergen in een strobaal beland de waar een rempedaal afbrak. Met zijn ernstig gehavende (en bijna on tembaar geworden) machine raasde hij niettemin door, totdat de wedstrijd leiding hem ijlings uit de strijd nam omdat hij voor zichzelf én voor ande ren een te groot risico op zich laad de. De kleine, sympathieke coureur uit Rotterdam, die na zijn onverwachte zege op Zandvoort plotseling het race- Walhalla is binnengegaan, heeft niet temin een rotsvast vertrouwen in zijn eigen capaciteiten en die van zijn ma chine, dfe als een flonkerend klei nood van het ene circuit naar het an dere wordt gereden in een oude be stelwagen. Mevrouw de Graaf zegt enthou siast: „Werkelijk alles, zijn zakgeld, zijn vrije dagen en zijn vakantiegeld offert Leen op aan de motorsport. Zo'n jongen verdient dat hij eindelijk eens in de belangstelling komt..." bedevaarten en processies houden, wat voordien verboden was. Ook in de protestantse kerken is het natuurlijk merkbaar, maar naar buiten merkt men dat niet zo." Dr. Kvasnicka: „Op het gevaar af in herhalingen te vervallen, maar voor de godsdienstvrijheid geldt het zelfde als voor de vrijheid van me ningsuiting. Men was in naam wel vrij, maar als ik* naar de kerk ging, dan liep ik ook weer de kans op het zelfde rijtje maatregelen als Ik reeds genoemd heb. De kinderen geen oplei ding, ik geen promotie en geen huis enz." Ontwikkelingshulp Gevraagd naar zijn mening over Uppsala moest dominee Palasek ons een antwoord schuldig blijven. Hij was te zeer door de voorbereidingen voor deze reis en de reis zelf in be slag geiiomen geweest dat hij zich niet voldoende op de hoogte had kun nen stellen van wat daar gebeurde. Wel had hij een mening over de ont wikkelingshulp en de acties die daar voor incidenteel gevoerd worden. Dominee Palasek: „Het is opmer kelijk zoveel er gegeven wordt wan neer men zich kan richten op een con creet doel. India b.v. heeft in mijn ge meente een grote weerklank gevon den. En de recente gebeurtenissen in Biafra eveneens. En mijn gemeente bestaat waarachtig niet uit rijke lie den. Wat wel opvallend was, er is uit gebreid gesproken over de betrekkelij ke nutteloosheid van incidentele ac ties. Van werkelijke hulp kan pas sprake zijn wanneer het e^n wereld omvattende zaak wordt. In feite is het water naar de zee dragen wat we doen. Maar in mijn gemeente kwam men toch tot de conclusie dat het ge daan moest worden. Je kunt het ten slotte ook als een begin van het gro te werk zien." WIM DE LANGE. Terwijl in Londen en in Delft bij enkele families diepe versla genheid" heerst over het verlies van een zoon is in Rotterdam de feest roes nog niet verdreven van een recent racesucces op de baan van Zandvoort. die lange tijd ais de veiligste van Europa is geken schetst, maar die dit jaar al drie mensenlevens heeft geëist. Afgelopen zondag verongelukte op de Zandvoortse baan Chris Lambert, een ambitieus ingenieur uit Engeland die zijn kans wilde wagen in het gro te spel van de snelheidsduivels. Een botsing met de Zwitserse rijder Re- gazzoni maakte zijn wagen stuurloos, waajna hij met grote snelheid zijn dood .tegemoet ging. Vorige week reed de Delftenaar Arie v.d. Vliet op Zandvoort de laat ste race. In de strijd om het kam pioenschap Ö00 cc vloog hij uit de bocht en werd dodelijk gewond. De overige renners, die met leeuwen moed om de overwinning streden, hebben van dit „incident" weinig of niets gemerkt. De winnaar van de rit, de Rotterdammer Leen de Graaf stelt nuchter vast: „Ik heb helemaal niets ongewoons bespeurd. Pas later heb ik gehoord dat Arie met fatale gevolgen de bocht uit was gegaan. Natuurlijk is dat zeer dramatisch, maar bij ons stond hij bekend als een roekeloze rij der, die ten koste van alles wilde win nen. Hij wilde te hard gaan en ont zag daarbij niets en niemand." Leen de Graaf uit de Schiebroekse- 'laan stelt vervolgens dat een derge lijk ongeluk hem niet snel zal over komen, omdat hij weet wat hij doet en met méér beheersing de paarde- krachten boven de twee wielen van zijn motor aanwendt. De 28-jarige Rotterdammer is de Leen de Graaf met zijn „Triton". ie jaren weduwe is. Ondanks de ge varen die langs het circuit loeren zegt mevrouw De Graaf: „Vorige week zondag behaalde Leen de eerste over winning in zijn carrière als motorren ner. Bijna altijd reis ik met hem mee naar wedstrijden en juist deze keer was ik er niet bij. Daar heb ik nu nog spijt van- De overwinning op Zand voort was een groot moment in ons le ven. Ik hoop dat mijn'zoon nog veel lauweren op de circuits zal oogsten." Het enthousiasme van Leen de Graaf voor de motorsport is onver minderd op zijn moeder overgesla gen. Zij belijdt een onvoorwaardelijk geloof in de voorzichtigheid van haar 1 zoon en de betrouwbaarheid van het materiaal waarmee hij de banen rond- Dat materiaal is een reeds lang be proefde Triton, een combinatie van Triumph (motorbloc) en Norton (fra me) die in een keldertje aan de Schie- broekselaan met klein gereedschap, maar met grote interesse tot een su persnelle racer zijn samengevoegd. Grote man op de achtergrond Is de veelvoudige wereldkampioen en inter nationaal recordhouder, de Brit Owen Greenwood (50) een man die Leen de Graaf tot in kleinste tandwielen en moertjes van advies dient. De lichtgebouwde Rotterdammer Is in het rennerswereldje een eenzame en tot voor kort volstrekt onbekende verschijning, die als een geheimzinni ge alchemist in het nauwe keldertje onder zijn huis dokterde aan een ra- eer die met grote toewijding tot een hoge graad van dienstbetoon is opge voerd. Perspectief Op Zandvoort plukte Leen de Graaf (werkzaam als chauffeur) daarvan da eerste rijpe vrucht door enkele gere nommeerd» <mplV>e"de<4n?*-e1'- r- Laat anderen een gulden of meer betalen voor deze schattige aardewerk kopjes - onze klanten kopen ze per 6 stuks voor noch géén drie gulden. Aardewerk kop en schotels, in smaakvol decor èn mooi mo del, dat stevig staat - voor koffie of thee, in 3 verschillende kleur stellingen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze aardewerk kop en scho tels, keurig verpakt in doos, met z'n zessen Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schrift, best. Voor hen die met, de ruimte moeten woekeren, vooral in de slaap-sector, is deze Duo com binatie een uitkomst (ook wat de kosten betreft). Twee complete slaapplaatsen, 2 aparte bedden, op te bergen op de plaats van één, nu voor een extreem lage prijs. Een handige onderschuif com binatie met versterkte spiraal, in een wip opgezet, en com pleet met twee binnenveer matrassen voorzien van een prima geheel doorgenopte af- deklaag. 2 slaapplaatsen voor nog géén honderd veertig gulden-

De Havenloods | 1968 | | pagina 11