nonopole Groen-Ce le slag om de zaken- en beroepengids PARKET „Mores" leren 17e jaargang no. 40, donderdag 1 aupstus 1968 i I f9.90 p.m. 2 GROENQO® KUNSTGEBITTEN DE HAVENIOODS Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Hoogstraat 2 •Schiedam.Tel.258808 donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur DE MAN MET DE BLINDDOEK (Blind Fold) ROCK HUDSON CLAUDIA CARDINALE Uw paspoort in de explosieve wereld van internationale intrigues. Cinemascope Technicolor Universal Internationaal 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2 uur ABBOTT EN C0STELL0 ALS LOODGIETERS (In Society) BUD ABBOTT - LOU COSTELLO Zij nemen de leidingen maken hem kapot. Resultaateen stortbad van lachsalvo's. Universal Internationaal A.L. zaterdagnacht 24.09 uur DE VOLGELINGEN VAN DRACULA (Kiss of the Vampire) doden opstaan In kleuren. Universal Internationaal 18 jaar Op de hoek Huis te VeldelaanSlot de Houvelaan, nabij de coop. Raiffei- senbank te Maasland wordt een tele fooncel geplaatst. Dit zal ongetwijfeld door veel Maaslanders op prijs ge steld worden. In september zal de nieuwe NEH. aan de voet van de Van Brie- nenoordbrug, in gebruik worden genomen. Dat wil zeggen: alleen de laagbouw. De hoogbouw zal niet eerder klaar zijn dan in 1970. Oo 18 mei 1970, de laatste op bouwdag, zal het complex officieel worden geopend, waarschijnlijk door de koningin. Deze luchtfoto onthult een zeke re onevenwichtigheid in de archi tectuur van de nieuwe NEH: tegen de plasticiteit van de laagbouw steekt de bibliotheek (rechts), recht en vierkantnogal schriel af- Helemaal links op de foto staat het groot auditorium, dat wordt gekenmerkt door een opvallende dakconstructie. Het groot audito rium is „geplakt" aan het gebouio, waar de wetenschappelijke staf van de NEH wordt ondergebracht He', andere deel van de laag bouw is het collegezalen-complex, met op de hoeken twee, grote, achthoekige collegezalen. Tussen dit gebouw en de bibliotheek wordt de verbinding gevormd door een overdekte gang, die als exposi tieruimte zjxI worden gebruikt. In de hoogbouw zullen straks de instituten van de hogeschool wor den gevestigd. (Luchtfoto Dick Lemcke) Op 6 januari van het volgend jaar verschijnt in Rotterdam een nieu we zaken- en beroepengids. Een gids, samengesteld volgens het Amerikaanse Yellow Pages-systeem, uitgegeven door de NV Handels- telefoongidsenmaatschappvj: de Gele Gids. In februari of maart verschijnt in Rotterdam een tweede zaken- en beroepengids. Dit keer uitgegeven door de Algemene Beroepengids, samengesteld volgens het vertrouwde PTT-systeem, dat resulteert in de Groene Gids. Nederlands grootste sortering Wie zou niet graag zo'n chique houten vloer hebben En dan zelf gelegd Niemand die u dat verbetert. Want uw handigheid en inzicht ons gaaf materiaal garanderen u dan een fraaie rijke, warme vloer die een mensenleeftijd meegaat. gratis vloerenboekje monsters. Nog meer van deze goedkope en fantas tische aanbiedingen op Doe het Zelf gebied vindt u in het GRATIS GROENE BOEKJE 65 pagina's met maten en prijzen van hout, triplex, board enz. Vandaag gebeld, morgen besteld. De grootst gesorteerde DOE HET ZELF SPECIALIST, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half 9 tot 8 uur. Nieuwe Binnenweg 396 Tel. 23 56 05 Korenaars traat 61-63 Tel. 23 08 03 Bergselaan 214 Tel. 28 11 67 Aanvragen Boekjes Tel. 25 26 20 Vertegenwoordigers van beide fir ma's stropen thans in Rotterdam (en niet alleen in deze stad) de markt af naar adverteerders. De „Gele" verte genwoordigers hebben het sterke ar gument tot hun beschikking, dat zij een vrijwel foutloze gids zullen uitge ven omdat hun firma krachtens een contract met de PTT dagelijks alle wijzigingingen (mutaties) in num mers en adressen doorkrijgen. Een uiterst belangrijk contract, omdat het percentage mutaties per jaar zo'n 30 procent bedraagt. De „Groene" vertegenwoordigers hebben een ander sterk argument: hun tarieven liggen aanzienlijk lager dan die van de concurrent. Zij zeggen uiteraard ook een zo goed als foutlo ze gids uit te brengen, maar zij moe ten het doen zonder de medewerking van de PTT. Hetgeen de heer H. Pun ter van de Centrale Directie PTT, des kundige op het terrein van telefoon gidsen, doet zeggen: „Dat is prachtig, maar ik zou niet weten hoe zij het voor elkaar krijgen. Zonder medewerking van PTT is het uitgesloten dat zij aan de mutaties zouden komen en zonder de dagelijkse lijst mutaties te verwerken is een foutloze gids onmogelijk". De heer N. L. Rutz, algemeen be drijfsleider van de „Groene Gids", brengt hier tegen in, dat hij geen prijs stelt op de medewerking van PTT en dat hij zonder die medewer king toch een zo goed als foutloze gids op de markt kan brengen. Hoe dan? Geschiedenis Een domme vraag natuurlijk. Wie geeft het geheim van de smid nu prijs? Goed, blijft over de kwellende vraag voor het zakenleven: wat'moe- ten we kiezen: groen of geel? En voordat het iedereen groen en geel voor de ogen wordt, is het misschien verstandig de geschiedenis van de zaken- en beroepengids te vertellen. Acht jaar geleden verscheen in Rot terdam de eerste zaken- en beroepen gids, uitgegeven door de N.V. Wyt en Zonen uit Rotterdam. Wyt deed dit op verzoek van PTT. De firma maak te reeds jaren lang voor PTT de tele foongids voor Rotterdam. Bovendien deed zij meer zaken met PTT. De PTT gaf op dat moment zelf een zaken- en beroepengids uit voor Am sterdam en Den Haag. Toen zij dan ook het verzoek aan Wyt deed, ging dat gepaard aan de belofte dat de fir ma na drie jaar (waarin zij kon aan tonen tegen de order opgewassen te zijn) ook de gidsen voor Amsterdam en Den Haag zou mogen uitgeven. Wyt stortte zich hartstochtelijk op het project. Het was een eerste object van zo grote orde in Nederland waar in geen fout mocht staan. (Helemaal foutloos kan een dergelijke gids nooit zijn, omdat er mutaties optreden in de tijd die ligt tussen het afsluiten van het zetten en het publiceren.) Het werd een prestigezaak voor het Rot terdamse bedrijf, dat grote investe ringen had moeten doen om een goed apparaat op te bouwen. De eerste slag werd met vlag en wimpel gewonnende Rotterdamse za ken- en beroepengids was een feit. Wyt had het volle vertrouwen van PTT gewonnen. In de jaren die volgen wagen in verschillende kleinere plaatsen uitge verijen de stap ook een beroepengids uit te geven. Het zijn in de regel slecht verzorgde uitgaven, waaraan niemand' enig plezier beleeft. Vooral de PTT niet, die wel wordt aangeke ken op de vele foutieve gidsen, maar niet de mogelijkheid heeft paal en perk te stellen aan deze uitgaven, om dat het in Nederland iedereen vrij staat een zaken- en beroepengids uit te geven. Hier en daar wordt dit probleem door PTT ondervangen als er in som mige kleinere plaatsen met uitgeve rijen een overeenkomst wordt geslo ten tot het uitgeven van een gids. REPARATIES le klas werk vanaf J 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 li kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken "net tram: 1. 3. 6, 8 en busliin 32. 34. 38, 45. 49. 49a. In één hand Als echter PTT kennis maakt met een firma, wier medewerkers erva ring hebben opgedaan bij het uitge ven van het Amerikaanse Yellow Pa ges-systeem (uitgever Donally) en die zich heeft voorgenomen dit sys teem in Europa in te voeren, groeit de wens het uitgeven van zaken- en beroepengidsen in Nederland in één hand te geven. In dit geval te meer een wens, omdat de Yellow Pages opzet uitstekend is. Door de individu ele behandeling van iedereen die in de gids wordt vermeld, door een strenge controle op betrouwbaarheid van de verstrekte gegevens, komt een gids tot stand, die aan de strengste eisen voldoet. PTT voelde er terecht niets voor de jarenlange relatie met Wyt te verbreken. Men poogde de Ameri kaanse groep en het Rotterdamse be drijf bij elkaar te brengen. Wyt wist de boot twee jaar af te houden, maar besloot ten slotte aan de wens van PTT tegemoet te komen door ten eer ste het uitgeven van zaken- en beroe pengidsen in één hand te brengen en ten tweede de gids uit te geven vol gens het Yellow Pages-systeem. Zo richtten de NV Hiber (de Ame rikaanse groep) en de NV Wyt de NV Handelstelefoongidsen maatschappij op, die een 15-jarig contract sloot met PTT voor het uitgeven van de gidsen voor Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en gidsen voor alle ande re plaatsen ten noorden van de grote rivieren, een enkele uitzondering daargelaten. Die uitzonderingen be troffen plaatsen waar reeds een goe de gids door een andere uitgeverij op de markt werd gebracht. Die waren ondertussen opgekocht door de NV Hi ber. Mislukking In februari van dit jaar verscheen de eerste Gele Gids, die voor Den Haag. En daar begon het gegooi in de glazen: de Gele Gids voor Den Haag werd een mislukking. Door de te grote haast, waarmee de nieuwe maatschappij zich wilde presenteren, kwamen er te veel fouten in de eer ste Gele Gids in Nederland. De Haag se kranten stonden er vol van. Daar kwam bij, dat het berekende advertentietarief hoog was. Zo hoog, dat verschillende Kamerleden zich be vreemd afvroegen hoe een dergelijke prijsstijging door het ministerie van Economische Zaken kon zijn goedge keurd. Er volgden vragen aan de mi nisters van economische zaken en van verkeer en waterstaat, onder wie PTT ressorteert. Beiden bleken overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de kostenstij ging. „De ondergetekenden vertrou wen, dat de moderne opzet, gebaseerd Zie verder pagina 9 Op het Burgemeester Hoffmanplein op het Noordereiland staat een ge denkzuil ter ere van Thomas Joan nes Stieltjes. Men plaatste deze zuil in 1883 uit waardering voor het werk dat deze ingenieur had verricht, o.a. als bouwer van de basculebrug over de Binnenhaven en als leidinggeven de man bij de havenaanleg in Feijenoord. In 1884 werd de zuil over gedragen aan de gemeente. Helaas heeft de tand des tijds danig aan het monument geknaagd en daardoor is het opschrift aan een van de zijden van de voet van de zuil geheel ver dwenen. De vraag van Gemeentewer ken is nu of iemand weet wat hier gestaan heeft, bijvoorbeeld door mid del van foto of beschrijving uit ver vlogen jaren. Ieder die meent zijn licht te kunnen laten schijnen over dit opschrift wordt verzocht dit schrif telijk mee te delen aan de hoofddi recteur Dienst van Gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema te Rotterdam. Terwijl zelfs kardinalen nog geen tijd hebben gehad zich te verdie pen in de encycliek „Humanae Vi- tae" is de katholieke wereld hef tig opgeschrikt door de pauselijke afwijzing van voorbehoedsmiddelen. Hoewel praktisch alle aandacht ge- dieper en verder dan het verbod van zwangerschap voorkomende middelen. Het zou ons niet verbazen als paus Paulus deze encycliek, die miljoe nen katholieken en wellicht ook vele reformatorische christenen uiterst gevoelig raakt, als proef op de aanvaarding van het pause lijk leergezag en de eenheid van de kerk wil hanteren. Het is juist dit „neen" tegen het gebruik van alle voorbehoedmiddelen, uitgezon derd de periodieke onthouding, dat ingrijpt in deintiemste en meest ge voelige lagen van het mensenleven. Uit het antwoord dat de gewone katholieke man en vrouw over de gehele wereld op deze onwelko me pauselijke beslissing zullen ge ven, zal de gehoorzaamheid aan het leergezag in de R.K. Kerk moe ten blijken. Niet minder kan deze encycliek een toetssteen zijn voor de mate waarin de hogere en la gere geestelijkheid (nog) bereid is de paus te volgen. Het is niet overdreven te stellen, dat Paus Paulus in principe de een heid van de R.K. Kerk op het spel heeft gezet. Er zijn, vooral sinds het Concilie, elementen voor een schisma aanwezig en voor liet meest rebellerende deel der katho lieken kan het verbod van anticon- ceptionele middelen de doorslag geven voor een breuk met Rome. Zo'n openlijke breuk zou overigens verre te verkiezen zijn boven een het gehele kerkelijk leven on dermijnende praktijk van „gewoon doorgaan", met behoud van een schijneenheid en een schijnbaar aanvaard leergezag op het gebied van de leefregels. Deze mogelijk heid zit reeds opgesloten in de houding van vele vooraanstaande R.K. geestelijken die, zonder offi cieel en theoretisch de encycliek te bestijden, de nadruk leggen op de gewetensbeslissing van de indi viduele katholieken. Hoe juist dit standpunt op zich zelf ook is, in dit verband is het min stens naïef en eigenlijk struisvo gelpolitiek te veronderstellen dat het geweten hier zo'n grote ról zou spelen! Het nu eenmaal verworven gemak en de doelmatigheid van de pil, zullen in de praktijk immers bij tallozen tot een voortgezet ge bruik wan de pil leiden, waarbij het geweten zich dan wel aansluit. Wij kunnen dit beroep op de persoon lijke gewetensbeslissing hier ver der laten rusten, daar de paus dui delijk een objectief verbod bedoeld heeft. Of dit verbod gerechtvaar digd is of niet laten wij hier ge heel buiten beschouwing, aangezien het ons nu gaat om de gezagskwes tie en de reacties daarop. Wezenlijk gaat het trouwens in de ze encycliek om nor belangrijker kwesties. De paus heeft met deze encycliek namelijk een poging in gezet de steeds sterkere neiging van de moderne mens zich los te maken van fundamentele, al dan niet traditionele leefregels, om te buigen en zelfs terug te buigen tot een nieuwe gehoorzaamheid aan de ze regels of „mores". De „mores" gelden immers vanouds als de re gels die gericht zijn op het per soonlijk en algemeen welzijn. Er is ongetwijfeld sprake van een sterk toenemende emancipatie vun deze „mores" en in de hoogste re gionen van de R.K. Kerk is men thans begonnen met de mensen weer „mores" te leren. Naar ons gevoelen is het daarom betreurenswaardig dat de paus, na een veel te lange wachttijd, waar in vele katholieken vrijer seksue le praktijken konden beoefenen, juist op het bijzonder problema tische punt van de geboorterege ling heeft willen ingrijpen. Want de mensen weer sterk te bepalen bij de „mores" is op zichzelf brood nodig in een tijd die hogere zin geving en ethische stuurvaardig- heid dreigt te verliezen. Pogingen de mensen weer „mores" te leren moeten echter terdege rekening houden met de actuele problema tiek en opgelegd star traditionalis me vermijden. Veel meer moet getracht worden de levenswaarden om te zetten in elas tische en locaal aangepaste nor men, waarvan de mensen zelf de noodzaak en het nut inzien. Een pauselijke encycliek, hoe hoog ge stemd ook, is daartoe ongeschikt. Het heeft te veel van den de creet en mist overtuigingskracht up basis van een voor de betrokke nen begrijpelijke argumentatie. H.V. Inlichtingenavonden van N.V.S.H. Tot één van de belangrijke activi teiten van de N.V.S.H. behoren de in lichtingenavonden, die steeds meer belangstelling trekken. Iedere eerste woensdag van de maand om acht uur spreekt in het Dr. J. Rutgershuis aan de Heemraadssingel 159 te Rotterdam een arts over de verschillende vor men van gaboorteregeling en beant woordt vragen, die met het geslachts leven samenhangen. De toeloop is zo groot geworden, dat het aanbeveling verdient om een telefonische afspraak te maken (010-236850) om deze avon den bij te wonen. Op telefoonnummer 010-232866 van het dr. J. Rutgershuis, Heemraads singel 159 worden verdere inlichtin gen verstrekt over andere consulta tiebureaus en middelendepots in het gewest Rotterdam van de N.V.S.H. Ir

De Havenloods | 1968 | | pagina 1