MÏÏHWÈ l JLWElfïZEN M Met Andere Woorden Er gebeurde niets I I w m m I57 Brigadier Piet en de semi-prof opruiming WASAUTOMAAT? DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 Bedenkelijk In een artikel over de gebeurtenis sen in en om Tsjecho-Slowakije lie ten in Elseviers Weekblad o.a. de he ren drs. F. A. Hoogiendijk en H. A. Lunshof hun licht schijnen. Dat leidde ook nu weer tot opmerkelijke resulta ten. Meneer Hoogendijk schreef bij voorbeeld deze zin neer: „Het ziet er naar uit. dat de Tsjechen de eerste ronde gaan winnen. Bij dit alles moe ten we niet vergeten, dat het een communistische staat blijft." Als een politiek commentator zulka scherpzinnige analyses maakt, dan mag een sportcommentator van ons zoiets schrijven als: „Jan Janssen heeft nu wel de Tour gewonnen, maar we moeten niet vergeten dat hij nog steeds z'n bril op heeft." Wij weten niet welke van de twee de meest béte is. Hendrik Arie Lunshof is een niet on bedenkelijk verschijnsel in de vader landse journalistiek. De enormiteiten die deze man doorgaans verkondigt zijn beurtelings lachwekkend, dan weer onwelriekend vanwege het mengsel van halve waarheden en he le hitserijen. Ditmaal produceerde hij een zin als deze: „Het toppunt van gemis aan Westelijke standvastigheid is wel de gedachte van Willy Brandt om de reeds lang beraamde NATO- manoeuvres dit jaar niet te houden, omdat zij té dichtbij de Tsjechische grens zouden plaatsvinden en dit de Russen zou kunnen ergeren. Als men zoiéts vreest, kan men beter meteen de NATO opheffen, die waarlijk niet in het leven is geroepen om de Sow- jets genist te stellen". Dat een man zulke dingen aan een (quasi) intellectueel publiek kan ver kopen is de moeite van het signaleren waard. Iedereen kan n.l. weten dat bedoelde manoeuvres in de allereerste plaats zijn verplaatst om de moeilijk heden voor de Tsjechen in deze voor hen zo zware dagen niet te vergroten. Dat is iets heel anders dan meneer Lunshof stelt. Vervolgens willen we er ook nog wel even op wijzen, dat de NATO niet is om de Russen schichtig te maken, maar hierom en nu citeren we uit de plechtige verklaring van de NATO, Er gebeurde niets bijzonders gisteren in ons dorp. Om zeven uur 's mor gens, maar dat heb ik niet gehoord, luidde de klok voor de eerste mis. Tegen achten trokken de kerkgan gers voor de tweede langs ons huis De lucht was nog wat grauw. Het weerbericht had gezegd dat er la ter op de dag wat opklaringen zou den komen en die kwamen ook. Maar zo vroeg was het nog som ber en hingen de wolken laag over de huizen. Pietje Poover ging langs. Hij komt hier niet vandaan, maar is hier uit Zeeland, in de eerste wereldoor log blijven hangen. Ze noemen hem. waarschijnlijk om zijn plaats van herkomst, de zeeman. Hij is ove rigens rijk met namen gezegend, want in de wandeling heet hij ook wel Jansens'Poover, wat zo veel wil zeggen als dat hij hoort bij zijn vrouw, die Jansen heet, en haar broer. Hij is niet goed geweest van 't voorjaar en als je hem ernaar vraagt wijst hij naar z'n borst. Hel zit in de wortel niet goed, zegt hij dan, en daarom zal het van boven ook wel afnemen. Maar gisteren liep hij langs. En na tuurlijk de moeder en zusters van Harry, van wie ik verteld heb dat hij onlangs zich doodgereden heeft. En verder de veekoper van de hoek, die een groot ijzeren hek gekocht heeft. Het prijkt nu voor zijn tuin. Het zal wel nooit opengaan want er ligt geen pad of weg achter, maar gewoon gras. Maar z'n oom. die ernaast woont zegt dan: Daar hebben ze toch van opgekeken, op 't dorp, zo'n hek. En dat spreekt niemand hem tegen. Om tien uur gingen we naar de kerk in Langedoen. Weer voor het eerst in het kleine kerkje, dat nu hele maal opgeknapt is. Alles betimmerd en de banken helemaal vernieuwd, 't Had een paar duizend gulden ge kost, vertelde ons de dominee en er was natuurlijk een collecte voor de verbouwing. Gelukkig was er nog een tweede collecte, voor een nieuw orgel in de kerk van Aarsel en als dat er is komt dat orgel naar Lan gedoen. En ik wou maar zeggen dat dit erg nodig is. Omdat de plaatselijke or ganist 's zomers met een touring car rijdt wordt ik nog al eens als gastartiest uitgenodigd, wat mij om eerlijk te zijn niet onwelgevallig is. Ik kruip dan op de gaanderij, voor zichtig uitkijkend naar onverhoedse stangen en „wartels" (van die schroefgevallen die stangen naar el kaar toetrekken. Ik vermeld ze om dat ik er al eens een rotkiap van gekregen heb) en wring me dan achter het harmonium, daarmee te vens een drietal jongelui die verder op de gaanderij zitten, de moge lijkheid tot een voortijdig verlaten van de kerkdienst benemend. Dit orgel is voluit een barrel. Reeds tijdens de eerste psalm kreeg ik een venijnige „hanger" aan de baskant (de cis om precies te zijn). Uiter aard speelde ik die psalm nog uit, maar beduidde toen de predikant dat hij verder zelf maar voor de inzet moest zorgen. Het achter scherm van het harmonium bleek een schroevendraaier te bevatten, waarmee ik toen de hanger, het or gel voorzichtig naar voren halend, kon repareren. Vanzelfsprekend werden de volgende psalmen en ge zangen met enige acrobatiek bege leid, vanwege het zorgvuldig ont wijken van de betreffende cis. Maar verder gebeurde er eigenlijk niets. Bert. hij is nu definitief ook z'n laatste tand kwijt, stond naar de hemel te kijken. Hij voegde z'n bijna even oude overbuurman toe: Gij hebt de koffie ook al op, waar mee hij zoveel wilde zeggen dat hij ook niet zo jong meer was. Maar verder gebeurde er eigenlijk niets. Medemens afgelegd in december 1957: „Ons stre ven is erop gericht een einde te maken aan de spanningen in de wereld en het is onze bedoeling de vrede, de econo mische welvaart en de vooruitgang op sociaal gebied in de gehele wereld te bevorderen." Kijk, dat is het nou. Want mocht dat hooggestelde doel met of zonder NATO eens verwezenlijkt worden dan is er voor scribenten als de heer Lunshof geen emplooi meer. Iiermania De Groesbeekse voetbalvereniging „Germania" heeft bij de KNVB ge protesteerd tegen het ronselen van spelers van deze vereniging door de Duitse club „Cleve". Deze heeft na melijk geprobeerd diverse spelers van „Germania" over te halen om voor de club in Kleef te komen spelen. Maar zeg nou zelf, op een club met zo'n naam moeten ze ook wel afkomen als vliegen op de stroop! Incasseren Als men van vakantie terugkomt, kan het opeens gebeuren dat men vraagtekens gaat zetten bij dingen waarmee men al jaren vertrouwd is. Neem nu bijvoorbeeld de manier waarop het Rotterdamse GEB zijn geld int. Gravend in de berg drukwerk en post, die zich gedurende enkele weken heeft gevormd, komt men dan een papiertje tegen waarop staat dat de GEB-incasseerder aan de deur was maar dat hij geen gehoor kreeg. Be loofd wordt dat hij over enkele dagen terug zal komen. Verder gravend stuit men dan op een soortgelijke mis sive, maar nu in het rood gedrukt. „Eerste waarschuwing" staat er bo ven en de toon is dan ook aanmerke lijk anders dan op het eerste papier tje. „Vandaag hebben wij voor de twee de maal getracht het bedrag van deze vordering bij u te innen". Je voelt meteen al: dit zit niet goed. Iemand is behoorlijk ontstemd dat we er wéér niet waren. „Daar ook thans geen be taling plaatsvond, verzoeken wij u dit bedrag, vermeerderd met 25 cent ad ministratiekosten binnen drie dagen na dagtekening van deze waarschu wing te voldoen door betaling aan Kijk, daar heb je het geduvel al, kwartje boete. „MoCht u binnen drie dagen aan ons verzoek tot betaling geen gevolg hebben gegeven, dan ont vangt u op grond van onze leverings bepalingen een tweede waarschuwing waarvoor u f 0,75 administratiekosten ln rekening moet worden gebracht". in enveloppe zenden aan: als in vele andere landen? Buiveplutje In Canada staakten de postbodes. Dat was natuurlijk vooral voor de kranten een kleine ramp. In Calgary in de provincie Alberta liet de land- bouwredacteur van de „Calgary He rald" zich echter niet voor het gat van de brievenbus vangen. Hij verzond zijn berichten dagelijks per postduif naar het redactiekantoor. Zijn berich ten waren een uur eerder over dan anders. Vroeg of laat kan dit de Nederland se kranten ook overkomen. Als wij de NRC waren lieten we in de uitbreiding van het gebouw meteen een duiveplat- je aanbrengen. Hetzelfde De Griekse machthebbers hebben - ongetwijfeld om de nationalistische gevoelens eens lekker op te peppen een grote zomertentoonstelling in At hene ingericht, gewijd aan de Griek se oorlogsgeschiedenis. Volgens deze spreekbuis van de generaalskliek von den de eeuwen van strijd tegen o.a. Perzen, Turken en Duitsers hun hoog tepunt in het voorjaar van 1967 toen het leger de natie redde van „het ro de monster". De heren hebben een programmaboekje uitgegeven voor deze expositie dat begint met de vol gende regels: „En God sprak: er zij licht... en er was Griekendom." Wij weten niet hoe het u vergaat als u dit leest, maar wij moesten op slag denken aan de nazi-parafrase (in 1938) op de apostolische geloofsbelij denis: „Ik geloof in Duitsland, Gods tweede geliefde zoon, door God zelf geschapen onder de Noordse heme len..." Het is altijd hetzelfde met dit soort kerels, altijd dezelfde stinkende verwatenheid. PRESTATIELOOP OOSTVOORNE Voor de Volksbondcross rond het Kruininger Gors te Oostvoorne op zondag 4 augustus hebben zich voor de 10 km wedstrijd reeds verschillen de topatleten laten inschrijven. On der hen bevinden zich Aad Steylen, Dik de Bruin en Hans van Kasteren. Voor de prestatieloop over 6 en 10 km hebben zich al enkele honderden laten inschrijven. De inschrijving blijft geopend tot zondag 12.30 uur op het parcours. l 3 H r- 6 7 8 9 10 II I! E~ IH 15 16 5 9 13 2 6 10 19 3 7 II IS 9 12 16 1? 18 19 20 7T TT" 2S 26 27 28 li 6 29 30 31 32 h rr 25 29 IS 22 26 30 19 23 27 31 20 29 2 9 32 33 31 35 36 3? 38 39 HO 91 92 93 99 95 96 9? H8 h 37 r 95 31 38 M 96 35 39 93 97 36 90 99 HS i gj vT" S3 59 SS 56 57 58 59 60 61 62 63 69 19 53 61 SO 59 bs 62 SI 55 59 63 SI 56 60 6H Bravo, u hebt sportief gereageerd, puzzelvrienden! Tot onze grote schrik bemerkten we dat een verkeerd dia gram in de krant was gekomen bij de puzzel van vorige week. Aange zien het diagram maar weinig ver schilde van de juiste, hebben zeer ve len van u toch kans gezien de puzzel op te lossen. Onze complimenten! De zin die er moest komen is: „ge zellige vrijetijdsbesteding". Mej. A. G. M. Cieremans, Jacoba van Beie- renstraat 60 te Vlaardingen wint de ze keer de vijf piekjes. Kunstgebit-reparaties klaar in een half uur! Tandtechnische Inrichting ,.Ademfrfs?' Nu weer een heel andere. Als men hem juist oplost, treft men er de na men van vier bomen in aan. Die zien wij gaarne van u tegemoet op een briefkaart voor dinsdag 6 augustus 12 uur aan ons adres: Puzzelredactie „De Havenloods", Westblaak 25 te Rotterdam. Vergeet u niet in de lin kerbovenhoek te zetten: M.A.W.-23. Horizontaal en verticaal moeten de zelfde woorden worden ingevuld. Bij juiste oplossing vormen de 16 eerste letters van elk vierkant, achter elkaar gelezen de namen van vier bomen. 1 gering; 2 Europese buffel; 3 ge vat; 4 minimaal; 5 bedekte spot; 6 stuur van auto; 7 knabbelen: 8 kleine terts van toonladder; 9 Scherp uitkij ken; 10 openbaar; 11 oppervlakte; 12 bestuurscollege van universiteit; 13 grandioos; 14 tasten; 15 ziekelijke vleeswoekering (inktvis); 16 gedurig; 17 soort diploma; 18 bestuurder; 19 naarstig; 20 oordeel; 21 ovaal; 22 kin dertal; 23 deel van ei; 24 geleedpotig dier; 25 van elkaar; 26 onvriendelijk; 27 venten; 28 genegen; 29 koud doen worden; 30 grote kracht; 31 geeste lijkheid; 32 klank; 33 berouwen; 34 toevoegsel in brief; 35 manier van kijken; 36 ten aanzien van; 37 overze- dig; 38 telefoneren; 39 vol maken; 40 verstoren; 41 godin v.d dageraad; 42 ruzie (Latijn: laat ons bidden)43 in woner van Europese hoofdstad; 44 kofferdrager; 45 waardeloos goed; 46 verkeer; 47 meisjesnaam; 48 be schermgeest; 49 leus, wachtwoord; 50 muziekgezelschap; 51 steppe; 52 wind streek; 53 windjak met capuchon; 54 vertrek; 55 zonder betaling; 56 inpal men; 57 kansspel; 58 harden; 59 vroe ger; 60 raar; 61 kloosterling; 62 en tree; 63 schalks; 64 pummel. Zo'n leuke tuinsproeler heeft U nog nooit gezien. En als wij erbij vertellen dat deze sproeier beter is dan vele duurdere merken, zult U ons misschien niet gelo ven. Kom daarom kljkpn in ons Tuincentrum en U berit over tuigd! Deze geheel in lauk gekleurd plastic uitgevoerde tuin- sproeier geeft, zodra U hem op de tuinslang aansluit, een. brede zachte nevel, die vooral 's zo mers een weldaad voor Uw plantjes is. Een gazonsproeier die omdat hij zo leuk, maar bo vendien praktisch Is (op een snikhete dig, een fijne sproeier voor de kinderen) best guldens mag kotten, verkopen wij nu voor nog géén gulden. Wij weten niet hoe u dit opvangt, maar wij hebben in ieder geval in al onze Rotterdamse jaren nog nooit een cent „administratiekosten" betaald, hoewel we al jaren constant worden „aangeslagen". Wij laten ons niet be boeten want dat is het voor onze afwezigheid. Het GEB schijnt er, ge zien het nooit reageerde, ook niet op te rekenen dat men die kosten betaalt. Hiervandaan verder redenerende kan men zich afvragen: a) waarom de een dergelijke wijze moet worden aangesproken, terwijl b) men kenne lijk zijn eigen „dreigementen" niet helemaal au serieux neemt. En we vragen ons c) ook nog af of er geen minder bewerkelijk inningssysteem is te bedenken, dan steeds maar waar schuwingen uitschrijvende incasseer- Walk merk? Welk typ En waar krijg Ik de h Al deze vragen worden onparti) - dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Kalm en waardig klom brigadier Piet van het hek af en zo mogelijk nog kalmer en waardiger schreed hij op Th. Vlampyp toe. „Als jij ogen in je dikke hoofd hebt, dan kon je zien, dat ik bezig was over het hek te klimmen", zei hij streng. „En als je dat zag, hoefde je ook niet te vragen wat ik aan het doen was. Ik was dus aan het klim men. Is dat duidelijk? Juist! Dan zijn we nu allemaal tevreden gesteld. En als je soms nóg niet tevreden mocht zijn, kijkhier heb je mijn politiepenning. Ik ben briga dier Piet van de Centrale Recherche, momenteel belast met het onderzoek naar de verdwenen Karei Kleuntjes." „Wót!? Bent u brigadier Piet?" riep de norse machinist uit en zijn houding veranderde op slag. „Bent u nou die bekende Piet. waarvan altijd stripplaatjes in de krant staan? En wat moet u dan op ons emplacement doen, als Ik het vragen mag?" „Nou beginnen we elkaar te be grijpen", lachte Piet. „De kwestie is, dat ik zo'n idee heb, dat de twee Italianen met Karei Kleuntjes via het opslag terrein van Sjouwerman en Vrachtjes op dit spoorweg emplacement zijn beland. Nu zou ik wel eens willen weten of er vannacht een goederentrein van hier naar Italië is vertrokken. Daar konden die schurken dan wel eens :n schuilplaatsje hebben gezocht, begrijp je?" „Ga dan mee naar post T", zei Theodorus Vlampyp. „Daar werkt een man, die precies op de hoogte is van de treinenloop." Zo gezegd, zo gedaan. Even later liep het tweetal al op de trappen af van het seinhuis, dat bekend stond onder de naam van post T. Boven in post T, temidden van kastjes, leggers, platte gronden, knoppen, wijzers en trekdraden, zat de ijverige functionaris Frederik J. Zaagmeel aan zijn lessenaar te werken. Onder zijn vrienden was hij meer bekend onder de naam „melige Freek" en noest liet hij zijn pen krassen over het papier, dat de spoorwegen aan zijn arbeidzaam heid hadden toevertrouwd. Verstoord keek hij op, toen de twee mannen bij hem binnentraden. „Centrale Recherche", zei Piet, zijn politiepenning tonende. „Doe die malle medalje maar weg", zei melige Freek. „Ik zie wel aan uwes pakkie, dat u van de politie bent. Wat ken ik voor u doen? Mijn tijd is kostbaar, zie je. Ik ben hoofdambtenaar en kan me niet veroorloven mijn tijd te verpieteren met beuzelarijtjes. Gauw antwoorden dus. Wat kan ik voor u doen?" „De agent wil graag weten of er vannacht mis schien een trein naar Italië is vertrokken. Een goederen trein", zei nu Theodorus Vlampyp. „Ken hij dat zelf niet zeggen?" teemde Freek, die van zijn bouwvallige krukje klom en een levensgroot uurwerk te voorschijn haalde. „Luister eens, Vlampyp", vervolgde hij. „Het is nu precies één minuut over negen. De spoorwegen ver wachten van jou, dat je om negen uur precies op je machine staat. Je bent dus te laat. Ik zal je moeten noteren voor een kwartje boete. Duvel nu op en ga aan je werk. Ik praat dan verder zelf wel met deze agent." Pijnlijk getroffen sjokte de brave Th. Vlampyp er van door en melige Freek vroeg voor de zoveelste maal: „Wat ken ik voor u doen?" Brigadier Piet zuchtte eens diep en zei: „Is er vannacht misschien een goederentrein naar Italië vertrokken?" Wordt vervolgd Vrijdag en zaterdag verhopa* wij deze plastic tujnsprooiart In lauke kleuren met een kod dig kopje als decoratie (het petje it het ingenieuze spuitelement), 120 em hoog, voor de ongetofc- lljkeopruimlngs- prijtvt Vrijdagavond tot 9 uur open Duur vm de opruiming 18 juli tot 9 aufurtut GUn ui. of tehrlft. b-t. „Kerk in Beweging". Het comité „Kerk in Beweging' belegt iedere eerste en derde vrijdag van de maand „Samenkomsten voor Belangstellen den" in de benedenzaal van de Ad ventkerk aan de Abtsweg te Over- schie. Vrijdag 2 augustus spreekt ds. J. D. Wuister uit Schipluiden, aan vang kwart voor 8; iedereen harte lijk welkotn.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2