0 Traditionele zomer-kermis zaterdag in Schiedam J0 Sportgrabbelton PUNTJES en BOLLEN Honkbal Schiedam moet zondag kans kunnen grijpen Terrein Broersvest in '67 belangrijkste grondverkoop Eerste langspeler voor Gerard Bressers lekkere broodjes onderweg. opruiming opruiming opruiming Tweede reis naar Israël opruiming Plantsoenendienst heeft het niet gemakkelijk DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 S'dam 4 De jaarlijkse kermis in Schiedam zal zaterdag 3 augustus aanvangen. Een week Lang is de Broersvest en omgeving vervuld van de geuren van poffertjes, zure haring en al hetgeen tot de specialiteiten van de kermisten ten mag worden gerekend: davert het van het rumoer. Zo hoort het nu een maal bij dergelijke gebeurtenissen, welke in Schiedam een traditie van langer dan een eeuw vormen. Alleen de datum is niet helemaal in de traditie opgenomen, want dan zou de kermis begin juli hebben moeten plaatsvinden. Maar veel verschil maakt het in de ruim een eeuw van kermis vieren toch niet! De geschiedenisboeken van Schie dam verhalen er reeds van, dat de kermis van oudsher het „culturele" hoogtepunt voor de burgerij was, naast het jaarlijkse oranjefeest. Dan kwamen er de vermakelijkhe den, waarop een patent was geves tigd. Doch ook toneel- en variété-ge zelschappen hadden hun aandeel in het feest. Óp de juli-kermis van 1859 bv. ver scheen het „Grand Theatre des Vari étés" met zijn toneelgezelschap, bal- letpersoneel en een „excellent or kest". Als U reeds wasgoedverzachter gebruikte, hoeven wij niets meer té vertellen over 't gemak al het goed zoveej zachter en een besparing op 't strijkwerk van jewelste! Maar over de prijs kunnen wij U wel .letj zeggen, een royale fles prima kwaliteit wasgoed verzachter, inhoud liter ver kopen wij voor nog géén acht dubbeltjes. Wasgoedverzachter, zuinig in gebruik, voor een heerlijk don zige was, nu voor een echte voordeelprijs. Het vermaarde blijspel: „Robert en Bertram, of de Lustige Vagebonden", een spel, dat zelfs heden ten dage niet helemaal uit de programma's is ver dwenen, vermaakte ook toen het pu bliek. Ook kwam er toen een groot theater uit New York met 53 medewerkenden. Ter afwisseling was er bij de vlees hallen een monsterstier te zien, welke zo werd meegedeeld, wel vierduizend pond woog. In Musis Sacrum was er het gezel schap J. Buziau, een naam, die tot in de volgende eeuw op het toneel be kend was. Zoals ook nu, was er de 'broedertjeskraam', een andere naam voor hetzelfde produkt, waar „prompt" en „zindelijk" en „met zil ver" bediend werd. En ook toen waren er de kramen waar eieren en „zuur" werd ver kocht. De kermis en het oranjefeest vormden de enige dagen die in het le ven van de Schiedamse arbeidersbe volking hoogtepunten opleverden. Over het algemeen werd aan de na tionale feestdagen in Schiedam niet veel gedaan. Tijdens de begrotings debatten van 27 oktober 1858 noemde de heer Greeve Schiedam een ge meente „die nooit feest viert". Het raadslid Roelants viel hem bij en in derdaad trok men in de vergadering van 9 februari 1859 geld uit ruim f 1500 om de komende verjaardag van Koning Willem III, op 19 februari tot een feestdag te maken. Er is die dag goed gefeest: om één uur 's mid dags was er een wapenschouw over de schutterij; er werd druk gevlagd en 's avonds waren enige openbare gebouwen en huizen van particulieren geïllumineerd. Daarna schijnt men weer in de oude sleur te zijn geraakt. Nog in 1907 hoort men de klacht „dat er op koninginnedag niets te doen was in Schiedam, terwijl overal elders werd feest gevierd". Toch waren er uitzonderingen, met name in het aan herdenkingsfeesten rijke tijdvak 1860- 1875; 1863, vijftig jaar onafhankelijk heid: 1865, 50 jaar Waterloo; 1872, 300 jaar Den Briel; 1874, 25-jarig rege ringsjubileum van Koning Willem III. Wat bij al die feesten opvalt, is, dat het programma der festiviteiten in wezen steeds hetzelfde is en dat het ook weinig verschil toont met wat in onze tfjd gebruikelijk is. Het was in 1860, dat de Commissa ris van de Koning in 'n schrijven aan de gemeentebesturen zijn bezwaren tegen de kermis uiteenzette en advi seerde die af te schaffen. Dit was aanleiding tot het instellen van 'n commissie, die weieens zou on derzoeken, of inderdaad in Schiedam van de gewraakte „losbandigheid" tijdens de feesten moest worden ge sproken. De commissie kon dat aller minst en de gemeenteraad sloot zich hierbij aan zodat de kermis gehand haafd bleef. Goed, er werd wel wat meer gedronken dan onder normale omstandigheden, doch men vond dat kennelijk niet zO bar. Niettemin werd in 1906 de kermis toch afgeschaft toen er weer klachten kwamen. Later is men van dat be sluit teruggekomen, waarna de juli- kermis-traditie weer werd voortgezet, tot op deze week. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze flacons wasgoedver zachter, inhoud '/i liter Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schriftbelt. Na een weekeinde zonder honkbal- zorgen, zal de komende zondag weer in het teken staan van knuppel en handschoen. Schiedam, nog steeds met het degradatiespook voor ogen krijgt op Harga PSV op bezoek. De Eindhovenaren staan er net zo be roerd voor als de Schiedammers, of eigenlijk nog slechter. Het heeft even veel punten als Schiedam maar speel de een wedstrijd meer. Deze wedstrijd nu is de kans voor Schiedam het zo beruchte spook wat te ontlopen. Het team kan geheel volledig in het strijd perk treden, want ook Aad van de Hamer, sinds kort in militaire dienst is met verlof thuis en kan dus inge zet worden. De uitwedstrijd werd een wat rommelige ontmoeting, die onno dig werd verloren met twee punten verschil. Een Schiedam op revanche belust moet de ploeg uit Eindhoven kunnen verslaan. DHS ontvangt Bloemendaal en we vragen ons af, of de competitieleider dat nu eens niet anders in had kun nen stellen. Waarom moeten Schie dam en DHS gelijktijdig op zo'n kor te afstand van elkaar spelen. Voor het Schiedamse honkbalpubliek is het toch interessanter om elke week een wedstrijd van eèn eerste team te zien. Maar goed. Bloemendaal komt naar DHS en we kunnen niet geloven aan een overwinning voor de jongens uit Kethel. We hopen echter van harte dat onze zienswijze te somber is en dat we zondagavond een dikke over winning kunnen noteren voor DHS. DRZ tenslotte kan weer wat hoop op de titel krijgen omdat Zwijndrecht verrassend verloren heeft van SVO. Datzelfde SVO komt echter zondag, Verslag Dienst gemeentewerken Het verslag van de dienst van Ge meentewerken Schiedam, doet mede delingen omtrent de werkzaamheden die zijn verricht met betrekking tot de stadsuitbreiding en uitvoering van di verse saneringswerken. Geconstateerd wordt, dat de uitgif te van een terrein aan de Broersvest ten behoeve van winkelbouw met flats Van Dalen in 1967 wel tot de be langrijkste grondverkoop in dit gebied moet worden gerekend. De gegadigden voor industrieterrein werden nader beoordeeld in hoeverre zij in het kader pasten van de nor men, waaraan zij moeten voldoen, om voor een dergelijk terrein in aanmer king te komen. Over het algemeen ko men de normen hierop neer, dat de voorkeur wordt gegeven aan kapitaal intensieve productiebedrijven, welke gebonden zijn aan het Rijnmondge bied. "Voorts werd een door de kandidaat erfpachter te ondertekenen verklaring in gebruik genomen, waarin een aan tal voorwaarden is opgenomen, waar onder de voorbereiding tot de grond- uitgifte kart plaatsvinden. De reeds in 1966 geconstateerde te rughoudendheid van de zijde van de diverse kandidaat-erfpachters om hun aanvraag te handhaven of hun plan nen uit te voeren, was ook in 1967 te bespeuren. Stadsuitbreiding Ten behoeve van de stadsuitbreiding werd de verwerving van de percelen, gelegen rondom en ten noorden van heit oude dorp Kethel, opgenomen in de onteigeningsplannen „Kethel" en „Woudhoek-Spaland", in 1967 met kracht voortgezet. Als resultaat van de talrijke besprekingen met de eige naren en hun raadslieden, in het bij zonder met de boerenorganisaties, werd met het merendeel der eigena ren overeenstemming tot minnelijke overdracht bereikt. In totaal werd ruim 132 hectare grond, met opstallen, in eigendom verkregen. Aan koopsommen c.q. onteigeningsvergoedingen werd hier voor betaald f 2.506.548,55. exclusief de overdrachtskosten, kosten van rechtskundige bijstand e.d. Aan pach tersvergoedingen werd uitbetaald f 75.956,99. Sanering Voor de sanering van de binnen stad werden i.v.m. de slechte finan ciële positie van de gemeente slechts in enkele gevallen percelen aange kocht. In totaal werden gekocht: 4 percelen voor de sanering van de binnenstad; 1 perceei aan de Hoofdstraat t.b.v. de nieuwe buitenwaterkering; 1 voor afbraak bestemd perceel aan de Parallelweg en 1 perceel voor de verbetering van de verkeerssituatie aan de Sint Liduinastraat (onteigend). Ten behoeve van de bouw van de scholen aan de Dwarsstraat werden een tiental panden aan de Willem Brouwerstraat afgebroken. Van het complex Broersvest-Lange Kerkstraat -Kreupelstraat werd de resterende be bouwing gesloopt. Een groot blok bouwvallige panden aan de Parallelweg werd eveneens af gebroken. Verder werden gesloopt de bebou wing op de middenstrook van de Breedstraat-Zijlstraat, enige panden aan het Oude Kerkhof, 2 blokken niet meer voor bewoning geschikte panden aan het Nieuwsticht en enige opstallen voor de stadsuitbreiding. In totaal werden gesloopt: 150 woningen; 18 be drijfsruimten en 1 boerderij. Een heerlijk luchtig zomer- schoentje, dat fijn zit en zo elegant staat, echt een schoentje voor deze tijd van het Jaar vindt U nu voor een prijs die alleen maar tijdens de opruiming mogelijk is. Luxueuze damesschoen, met klein blokhakje, bijzonder prak tisch rekbaar hielbandje (dit ll- tijd blijft zitten), sterke zool, in de moderne kleuren cognac, lindegroen, marine, gebroken wit en beige. Fijne schoentjes, waarop U zacht en vederlicht zult lopen, in een bijzonder leuk model, nu voor nog géén zeven gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze leuke zomerschoen- tjes met blokhakje, verend voetbed en rekbaar hielband je, in de maten 36t/m41 voor J Vrijdagavond tot 9 uur open Duur v»n de opruiming 18 juli tot 9 tugustus n tol. of schrift, b Hoofdinsp. J. J. Knook overleden Op 48-jarige leeftijd is na eert lang durige ziekte overleden de hoofdin specteur bij de Schiedamse politie, de heer J. J. Knook. Op 8 maart 1942 kwam hij in dienst van het Schiedam se corps. De agenten van gemeentepolitie G. J. C. Hageman en F. van Halm, belden te Maas sluis, zijn met ingang van 1 Juli 1968 bevor derd tot hoofdagent. 0 Het Jaarlijkse drumbandconcours in Schiedam zal plaats vinden op zaterdag 14 september. Voor hen die veel moeten lopen en staan... en voor hen die vin den dat er toch niets boven een natuurprodukt als wol gaat... deze aanbieding wollen, anklets. Zuiver wollen ankiets In fijne of grove rib. Van een pracht kwaliteit en door het rib-breisel prima rekbaar. Eerste kwaliteit herenanklets, met extra verstevigde hiel en teenstuk, per paar voor nog géén één gulden zeventig. zuiver wollen rib ankiets Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze pracht kwaliteit wollen ankiets, in fijne of grove rib, vele uni- en mêlékleuren en in alle courante maten per paar Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schrift, best. Voor cricket-minnend Schiedam zal het zondag a.s. een feestelijke dag zijn. Immers op het: sportpark Thur- wede zal dan de derby Excelsior—Her mes DVS worden gespeeld. Hermes heeft zondag j.l. Sparta een neder laag bezorgd en is er op gebrand re vanche te nemen op Excelsior voor de nederlaag die het te slikken kreeg in de thuiswedstrijd. Het kan dus op het terrein van Excelsior 20 een prima sportdag worden en als om 11 uur de wedstrijd begint zullen heel wat lief hebbers van de Kong of Sports er eens goed voor gaan zitten. Om bij cricket te blijven, zondag morgen in alle vroegte is een jeugd- team van Excelsior naar het Mek ka van de cricketsport, Engeland, ver trokken. Clubleden brachten de jonge lui in hun auto naar Ostende vanwaar de oversteek zou plaatsvinden. De he ren Van Lingen en De Leede zul len de ploeg die in Engeland enkele wedstrijden zal spelen, vergezellen als leiders. Wij herinneren u er nog even aan, dat zaterdag a.s. de „fine fleur" van de Nederlandse wieirensters naar Schiedam komen voor de 24e rortde van Schiedam met als start de Vlaar- dingerdijk. Met de kampioene van En geland en die van België is er het sterkste renstersveld dat maar was samen te stellen. De wedstrijd die om ongeveer kwart voor vier van start gaat, wordt vooraf gegaan door een wedstrijd voor adspiranten. Natuurlijk was er ook deze week weer een briefje van dhr. F. v. Veen, de secretaris van de wandelsport- vereniging „De Schiedamse Tippe laars". Met 43 leden heeft DST deel genomen aan de jeugdvierdaagse te Ede, zo schreef de heer Van Veen ons. De parcoursen voerden praktisch ge heel over bos- en zandpaden, zodat de deelnemers(sters) het heus niet gemakkelijk hadden. Officieel moest elke dag 15 km gewandeld worden, maar in werkelijkheid werd er onge veer 24 afgelegd, omdat het startlo kaal en de kantine waarin gegeten en die 's avonds voor amusement ge bruikt werd ruim 1 km verwijderd waren van de school waarin de jon gens en tneisjes gehuisvest waren. Deze afstand moest elke dag 8 maal gelopen worden. Ondanks dit alles hebben de jeugdige DST'ers (sters.) zich dapper geweerd, want op de laat ste wandeldag konden ze trots met de wedstrijd begint om 11 uur naar DRZ en het zal beslist niet gemakke- lijk worden voor DRZ de overwin ning uit het vuur te slepen. Toch moet het kunnen. Vrijdag 26 juli kreeg de Schiedam mer Gerard Bressers in restaurant „De Gouwe Geit" te Schiedam zijn eerste langspeelplaat aangeboden door de heer B. Hakkert. Ook de heer G»r- rits, directeur van het restaurant mocht een plaat in ontvangst nemen. De heer Bressers speelt namelijk op vrijdag- en zaterdagavond in het res taurant. De plaat waarop 28 nummers staan is uitgebracht door RCA. Gerard Bressers meldde zich op veertienjarige leeftijd aan bij de mu ziekschool van de toenmalige eigenaar J. H. Hakkert. Hij ging les nemen op de accordeon en werd de plaatselijke favoriet op bruiloften en partijen. Na het conservatorium kreeg hij les op het hammondorgel bij Joop Wal vis, waarna hij organist in het Passa getheater in Schiedam werd. Toen het orgel in het Passagetheater ver dween werd Gerard Bressers verko- per-demonsirateur bij de F.A Hoogen- dijk in Vlaardingen. De verkoop van de nieuwe langspe ler, wdarop Huub Janssen het slag werk verzorgd, heeft tot nu alle re cords in zijn genre gebroken. Na de vakantie zal er waarschijnlijk een tweede plaat volgen. Gerard Bressers heeft vooral veel ervaring opgedaan in Antwerpen en Brussel en niet te vergeten in de Gouwe Geit waar hij nu drie jaar speelt. SCHIEDAM Ned. Prot.' Bond, Westvest 92, 10.30 ur ds. A. D. Klassen. Geref. Kerk (Vrijgem.), Westvest 30, 10.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer, Lange Nieuwstr 67. 10 en 17 uur ds. H. Hofman Evang. Luth. Gemeente, Oranje straat, 10 uur ds. A. Steinhart. Oud-Katholieke Parochie, Dam. 10 uur H. Mis. Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhouderslaan, 9.30 en 16 uur, dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27. Samenkomsten 10 en 19.30 uur. Lei ding Majoor en mevr. Zuidema Samenkomst Jehova'"s Getuigen, Tuinlaan 50. 18.30 uur openbare toe spraak. Wijkcentrum Nieuwland 16.00 uyr. Baptisten Gjmeente, gebouw Irene. 19 uur dienst. Chr. geref. kerk, Warande 185, leesdienst 10.00 uur, 17.30 uur ds. J. Prins uit Den Haag Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven, 10 uur ds. L. Brasser uit Voorthuizen. 17 uur Grote Kerk ds. Brasser. OOSTERKERK Rotterdamsedijk 289) zondag v.m. 10.00 uur: Ds. J. C. van Veen; zondag n.m. 5.00 uur: Geen dienst. KETHEL „DE ARK" (Zwaluwlaan 103): zondag v.m. 9.00 uur: Ds. J. Kapteyn, Reeuwijk; zondag n.m. 5.00 uur: Ds. J. C. van Veen. MAGNALIA DEI KERK Albarda- straat 69): zondag v.m. 10.30 uur: Ds. J. Kapteyn; zondag n.m. 5.00 uur: cand. G. v.d. Velde. „DE GOEDE HAVEN" (Westfran- kelandsedijk 1): zondag v.m. 9.00 uur cand. G. v.d. Velde; zondag n.m. 5.00 uur: Geen dienst. JULIANAKERK (Burg. Knappert- laan 29): zondag v.m. 10.30 uur: cand. G. v.d. Velde, zondag v.m. 5.00 uur: Ds. J. Kapteyn. De eerste reis naar Israël die ons blad organiseerde in samenwerking met hei Reis- en Passagebureau F. W. Koudijs, Goudsesingel 235a, was in één avond volgeboekt. Er waren nog zoveel belangstellenden dat toe gezegd is dat de mogelijkheden onder zocht zouden worden voor een twee de reis. Nu is het er inderdaad van gekomen. Een tweede reis Is Vastge steld van 2-12 november 1968. Er is één verandering ten opzichte van de eerste reis. Het bleek niet doenlijk in Tel Aviv voldoende gast gezinnen te vinden om alle reizigers onder te brengen. Daarom heeft men besloten te overnachten in een hotel. Dat betekent een verhoging van de kosten met f 50, zodat de prijs nu in totaal komt op f 1145. Een prijs die desondanks erg laag te noemen is. Men kan zich voor de reis aanmel den bij De Havenloods. Westblaak 25 en bij F. W. Koudijs, Reis- en Passa gebureau. Goudsesingel 235, Rotter dam, tel. 010-118454 en 127301. Bij aanmelding moet een deposito gestoft worden van f 100 en uiterlijk vier weken voor het vertrek moet de volle dige reissom zijn voldaan. bloemen getooid, voltallig aan het de- filé deelnemen. Tot hun grote verras sing werden ze hierbij door vele ouders toegejuicht die speciaal voor deze gelegenheid uit Schiedam over gekomen waren. Twee avonden kon de jeugd zich vermaken met films, maar het bla- renbal vormde wel het hoogtepunt. Hier kende het enthousiasme geen grenzen meer. Vermoeidheid bestond blijkbaar niet want de leiders en leidsters hadden steeds moeite om de aan hun zorgen toevertrouwde jongens en meisjes op tijd naar bed te krijgen. Dat alles succesvol verlopen is bleek wel bit het feit dat op de thuisreis werd ge vraagd: „Gaan we het volgend jaar weer aan een jeugd vier daags-e mee doen?" Het normale wandelprogramma van DST wordt hervat op zondag 18 aug. met een wandelmars te Halsteren. Weekbrief nummer 1 van Ursus is ook weer ontvangen. Uit die week brief blijkt, dat Ursus een stevig, oefenprogramma heeft samengesteld. Op 11 augustus gaat het met drie elf tallen naar Den Haag voor een ont moeting tegen Vogel. Op 25 augustus komt de Rotterdamse 3e klasser uit de KNVB, DRL naar Harga met drie elftallen. Aan de junioren wordt ook gedacht, want zij spelen op 24 augus tus tegen de junioren van DRZ en ook dit gaat dan op het Hargacomplex. Zondag was het op het complex van Schiedam een waar sportfestijn. De hele Schiedamfamilie was aanwe zig bij de sportdag. Was het niet als deelnemer-ster, dan was het wel om de sporters aan te moedigen. Het begon allemaal met een softbalwed- strijd tussen een honkbal en een soft- balteam. Daarna een honkbalwedstrijd tus sen voetballers en honkballers, wel ke tot schande voor de honkballers ge wonnen werd door de voetballers. Het voetbalteam speelde een softbalwed- strijd tegen een softbalteam en ten slotte was er een voetbalwedstrijd tussen de voetballers en de honkbal lers. Het werd een enorm gezellige dag waarbij alle zorgen op zij gezet werden. Niet zoals aanvankelijk in de be doeling lag zaterdag, maar zondag a.s. speelt SVV de eerste oefenwed strijd op Harga. Het Vlaardingse For- tuna is de tegenstander van de rood groenen. De wedstrijd die om twee uur begint is een goede wapenschouw en voor de beide oefenmeesters Go- sens en Brouwer de mogelijkheid te zoeken naar de juiste formatie. U kent ze wel die leuke en handige boodschaptasjes, die U op ként vouwen tot een klein pakje, zodat U ze altijd zonder bezwaar mee kunt nemen. Modern boodschaptasje, uit gevoerd in nieuw soepel mate riaal met z.g. "kreuk" effect. Met een brede soufflé en bodem, dus veel ruimte. Een praktisch en sterk tasje, dat wij nu ver kopen voor nog géén drie gul den. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze boodschaptasjes, waarin U veel kunt meenemen, in vele kleuren o.a. zwart, blauwen cognac Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schrift, best. Het jaaroverzicht van de gemeente lijke plantsoenendienst Schiedam con stateert, dat in de afgelopen jaren de oppervlakte van te onderhouden plant soenen regelmatig is toegenomen, doch er geen uitbreiding van perso neel heeft plaats gevonden. Hierdoor werd het nodig om des zomers huur- personeel aan te trekken. De ervaring heeft geleerd, dat de vakkundigheid en arbeidsprestatie van dit personeel beneden het vereis te peil zijn gebleven. Om die reden wordt nu een deel van het openbaar plantsoen uitbesteed aan een erkend hoveniersbedrijf. Voorts zal bij een optimaal onderhoud van de beplantin gen de vaste bezetting met jonge vak mensen verhoudingsgewijs dienen toe te nemen. Blijkens het overzicht, werden op de kwekerij bijna 63.000 heesters ver werkt, waarvan rond 12.000 van eigen kwekerij, 1500 bomen, 24.000 rozen en 3500 vaste planten. Er is in het afge lopen jaar een kostenplan samenge steld aan de hand waarvan het na plm drie jaar mogelijk zal zijn, de kosten van exploitatie van de kweke rij op meer juiste wijze te beoorde-

De Havenloods | 1968 | | pagina 4