ps Kerken hebben de taak mensen te leren hoe in de politiek resultaten te bereiken „Mercurius" opleiding is afgestemd op praktijk Nationale prijsvraag voor ontwerpen bejaardenstoel opruiming H. v d ENDEN opruiming DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 13 „JE MOET REALISTISCH ZIJM professor Kohnstamm uit België zijn korte toespraak voor een aantal jongeren in Uppsala. Eén van hen stond op en vroeg wat dit nu eigenlijk was realistisch zijn". En daar zat de professor. ]\a veel heen en weer gepraat kwamen we er met elkaar achter. Het wil zeggen: met eigen ogen kijken (subjectief), door de ogen van de ander, zelfs al is het je vijand, (objectief), om samen hetzelfde doel te bereiken realiteit). De Wereldraad heeft gelukkig ingezien dat wanneer zij het terrein slechts tot het theologische beperkt had, dit een manko voor het geheel zou zijn geweest. Gelukkig wilde zij ook „realistisch" zijn. Vandaar dat zij de zes bestaande sekties in twee hoofdgroepen had ingedeeld. Drie voor religieuze zaken en drie voor „wereldse" zaken zoals economie (ontwikkelingshulp), politiek (geweld en ontwapeningsproblemen). Met deze ivoorden eindigde 100l) dollar verdienen. Bijna (Je helft (495) kreeg echter minder dan 100 dol lar. Bijna alle mens'en uit de hoge in komensklasse zouden blanken en christenen zijn. Wat de armoede van de 670 mensen nog moeilijker zou maken is het feit dat zij meer kinderen hebben dan de welgestelden. Van de 370 kinderen on der de 15 jaar zouden 278 kinderen van arme ouders zijn. Niet alleen brengt dit moeilijkheden met zich mee wat betreft het schoolgaan, maar- kinderen zijn nu eenmaal meer con sumenten dan producenten. Grote in vesteringen vergen kinderen in ver band met voeding en kleding. Dit zijn kosten welke niet spoedig in andere zullen terugvloeien. Waar de 4e Vergadering vooral de nadruk op heeft willen leggen is het in de wereld staan van de christenen. Zij heeft voor haar aangesloten leden een recept willen geven voor het be drijven van praktisch christendom. En dan komt je niet onder politieke en sociale zaken uit. Daarom was het ook mogelijk voor niet-theologen vol ledig aan deze Vergadering deel te nemen. Tegelijkertijd met; deze grote inspraak-mogelijkheid voert men ech ter een aantal onmogelijke dingen in. Waar houdt praktisch christendom op en begint het religieus christendom? Dat was één van de grootste span ningsvelden van de hele Vergadering. In het rapport van sektie 4 wordt het hoofdstuk „het probleem van oor log en vrede" zo breed uitgewerkt, dat alle christenen in welke staat dan ook zonder risiko JA kunnen zeggen op de inhoud. Dit „gebrek" hebben de meeste rapporten. Echte, hele ra- opruiming Van een fabrikant van de mooi ste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo slank afkleden en zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setjestoch keurige lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Ny lon, 't broekje van steviger brei- sel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. Uppsala, nou en? dikale dingen worden er eigenlijk niet in gezegd. Het was immers reeds een zoeken naar de grootste gemene de- naadioz panty kousen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Nylon Pantykousen, met verwisselbaar elastiek in de taille, in drie modieuze kleuren beige,, japonmaten 36 t/m 44 pér stuk voor Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Gtin tel. of schrift. 1 ieweldlooH Voor een aantal mensen beweegt het christendom hen tot het aanne men van een totale pacifistische hou ding. Anderen achten zich met ge weld verdedigen geoorloofd. Allen kun nen hun rechtvaardiging vinden in de tekst van rapport 4 wanneer dat zegt: „In een wereld die jammer genoeg nog steeds zijn toevlucht neemt tot het gebruik van wapenen zijn er die het absolute pacifisme het enige christelijke antwoord hierop vinden. Voor hen, en ook voor hen die deze mening niet delen, blijft het oude pro bleem van het beperken van geweld". Dit is, voor wat de eerste groep be treft, natuurlijk niet juist: zij zeggen juist volledig NEEN tegen alle ge weld. De anderen slechts willen „be perken". Dit laatste zou zelfs kunnen gelden voor hen die een preventieve aanvalsoorlog denken uit te voeren. Ook zij kunnen de intentie hebben geen ziekenhuizen te vernietigen en burgers kwaad te doen, iets waar het rapport oyer spreekt. Wat daar in de praktijk van terecht komt weten de meeste mensen maar al te goed... Verder is het vreemd dat in het ge noemde hoofdstuk over oorlog en vre de bijna uitsluitend gesproken wordt over de atoom-oorlogvoering. Dit is eigenlijk een zaak die de grote naties aangaat. Over de niet-kernoorlog wordt weinig gezegd. Dit bestempelt het rapport toch wel als een typisch „westers" produkt. Ontwikkelingshulp Een kritiek van dezelfde soort kun nen we vinden in Hot News, het spe ciale studentenblad in Uppsala, op het rapport van sektie 3. Het zegt: „De problemen rond de ontwikke lingshulp zijn van economische en so ciale aard. Maar de Vergadering denkt dat het probleem hoofdzakelijk een morele zaak is. Wat zij mist is dat de christenen zich te weinig met werkelijke politieke problemen inla ten. Als zij het niet meer weten gaan ze door redeneren in abstracte zin". Om honger uit te bannen hebben we echter de hulp van de wetenschap no dig, evenals tractoren. Een aantal van de gedelegeerden in de 4e Vergadering voelde dit wel aan maar kon niet loskomen van het „abstracte". Tijdens de maaltijden ging men dan het thema „hongers nood" met elkaar aansnijden... Eén dag heeft men echter in Uppsala ge vast: voor het goede doel werd een middagmaal overgeslagen! Maar wat betekent dit ten opzichte van het be grijpen van hebben van een perma- nent-honger-gevoel. Eén keer een maaltijd overslaan wil voor ons zeg gen: niet voldoen aan een automati sche handeling. Dit is even vreemd, maar 's avonds halen we onze scha de toch weer in? Om de noodzaak van «-"-twikke- lingshulp beter te begrijpen kreeg de Vergadering de volgende vereenvou diging voorgelegd: „Als de hele we reld uit een gemeenschap van 1000 mensen bestond, dan waren er 330 welgestelden (ontwikkeld) en 670 ar men (onderontwikkeld). Bij benade ring verdienden 63 mensen meer dan 2000 dollar per jaar, maar de grote heerderheid (855) zou minder dan Wat nu? Vele mensen hebben me gevraagd: Vind jij nu dat er wat positiefs be reikt is in Uppsala?" Deze vraag met NEEN beantwoorden zou een grote aanmatiging mijnerzijds zijn. Maar een volmondig JA toont een te veel aan lichtvaardig optimisme. De kwestie is namelijk: waar stel je je op. Mensen die het begrip REVOLU TIE in de rapporten willen tegenko men als een recept voor het ver anderen van structuren moeten maar niet zoeken: zij zullen weinig of niets vinden. Zeker, professor Skydsgaard heeft met zijn woorden een aantal vu rige christenen iets meegegeven: „Jezus stond niet aan de kant van de gevestigde maatschappij met al zijn tradities die deze onbeweeglijk ma ken. Revolutionair zijn houdt ongedul dig wezen in. Jezus was nooit passief. Hij was de zoon van God, hij was niets in zichzelf, zijn bestaan gold slechts voor anderen. Dit is revolu tie". Het is juist het tegenovergestelde van wat vele westerse pseudo-revolu- tionairen willen zijn. Misschien is het dan ook daarom dat de Vergadering het begrip revolutie niet gehanteerd heeft. Zij zal begrepen hebben: wat Jezus Christus gezegd heeft, zal altijd vele moeilijkheden voor ons oproe pen. Wij mensen zullen altijd PER SOONLIJKE motieven hebben. En dat betekent het bankroet van de re volutie. Zolang de Wereldraad een vrij machteloos apparaat is, moet zij haar doel onder meer zien te bereiken door „beïnvloeding". Wat gaan in dit verband de leidingen van de 200 ver schillende aangesloten kerkrichtingen met de rapporten doen? Het is te ho pen dat zij hun leden zullen overtui gen van de noodzaak te handelen in de geest van de gegeven werkstuk ken. Het is te wensen dat vanaf de kansel de mensen zo worden voorge licht dat zij de „juiste" positie in hun dagelijks leven gaan innemen. De taal die de rapporten spreken zal een lange weg moeten afleggen om de harten van de kerkgangers te bereiken. Het moet mogelijk zijn de mensen te laten weten hoe de Ver gadering van de Wereldraad over al lerhande zaken dacht. De mensen moeten weten dat wanneer een jeugd- gedelegeerde voorstelt om het ge bruik van atomaire, biologische en chemische wapenen te veroordelen, de Vergadering ijzig stil blijft. Zij moeten óók weten dat wanneer de voorzitter van sektie 4 dit voorstel weigert serieus te nemen, de Verga dering applaudiseerde. De kerkgan ger MOET dit weten opdat hij de lei ding van zijn kerk beweegt andere Voortaan knapt U zelf die kleine karweitjes op, zonder vakkennis of dure materialen... met Vinyl' wandbekleding... in een wip, goed en goedkoop! Wandvinyl, de meest practische wandbekleding in 8 verschillen de dessins en van een prachtige kwaliteit. Eerste keus wandvinyl, 68 cm breed, op rollen van 10.5 en 15 meter, normale prijs 2.40, nu per meter voor nog géén gulden. eerste keus vinyl de ideale wandbekleding Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij wand vinyl 1e keus, in 8 diverse des sins, 68 cm breed, op rollen van 10,5 er per meter Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 18 juli tot 9 augustus Géén tel. of schrift. 1 Dit is het slotartikel over de vergadering van dc Wereldraad van Kerken in Uppsala, waarin onze verslaggever Thom Holter- man enkele resultaten van de ze bijeenkomst onder zijn per soonlijke loep neemt. Zelf zegt hij ervan: „Schrijven over deze vierde Vergadering van de We reldraad betekent je bezighou den met theologie, liturgie en zending. Hoewel ik in 'n „chris telijke" natie ben opgegroeid, betekenen deze dingen weinig voor mij. Er kritisch over schrijven zou zeker leiden tot het schieten van de bekende bokken. Vergeefs zal men dan ook zoeken naar een godsdiensti ge beschouwing." De redactie van De Haven loods is van mening, dat dit zijn relaas alleen maar waardevol ler maakt. Iedereen die dat wil de heeft kennis kunnen nemen van de theologische aspecten van deze Vergadering, door ter zake bevoegden uiteengezet. Ter completering hier dus enkele slotopmerkingen van een jonge, niet-kerkelijke Nederlander, die zich overigens wel degelijk be trokken voelt bij van wat in Upp6ala ter sprake kwam. PRIJSVERLAGING KEUKENS KUNSTSTOF 399.'199.— enz. 100 x 50 cm, 2-deurs, 1 lade KUNSTSTOF vanaf 2oö«~"~ Voorts 100+1 andere mogelijkheden UIT VOORRAAD LEVERBAAR AF MAGAZIJN Showroom Straatweg 32, R'dam. Tel. 180857 't Voordeligste adres in Nederland LIJN 3 VOLGT ANDERE ROUTE Omdat de Van Oldenbarneveltstraat van donderdag 1 augustus tot en met zaterdag 14 september, in verband met werkzaamheden aan de stadsver warming, voor het verkeer zal worden afgesloten, zullen de trams van lijn 3 in die periode een gewijzigde route volgen. In de bestaande route komt de lus Coolsingel, Van Oldenbarnevelt straat. Mauritsweg en Kruisplein te vervallen. Komend van Kralingen zul len de trams tot het Stationsplein hun normale route volgen. Daar zal wor den gekeerd en via het Weena en het' Hofplein naar de Schiekade worden gereden. De trams die vanaf "Blijdorp komen, zullen tot het Hofplein de normale rou te volgen en dan via het Weena recht streeks naar het Centraal Station rij den. Op het Stationsplein zal worden gekeerd, waarna via de bestaande route (Weena. Hofplein, Pompenburg enz.) verder zal worden gereden. Het. meest in het oog springt bij deze wijziging het feit, dat lijn 3 niet meer over de Coolsingel rijdt. De reizigers van lijn 3 zullen door middel van strooibiljetten op de hoog te worden gebrac F. terwijl de perso neelleden van de REI' die op lijn 3 dienst deen, de wijzigingen in de.v' iraïue cekend zul'. *n maken. aar dit soort vergadering af te vaardigen. Zo is het een zaak geworden die naar twee kanten wekt. Verder is het noodzakelijk alle mensen ervan te overtuigen dat het om één en dezelfde God gaat en die éne identieke Jezus. Teveel ontmoet te ik in Uppsala een Amerikaanse, West- en Oosteuropese, Afrikaanse en Aziatische God. Eindelijk moet het tot de mensen doordringen dat met zoveel goden op deze wereld er nooit één in de Hemel kan zijn... Samenwerking Er zijn mensen die er spijt van heb ben, dat zij de Vergadering serieus genomen hebben. Een aantal is van mening dat de Vergadering gefaald heeft een waarlijke bijdrage te leve ren in het kader van internationale rechtvaardigheid. Maar we kunnen daarentegen ook blij zijn wanneer bijvoorbeeld het rapport van sektie 3 de volgende opdracht geeft: „DE KERKEN HEBBEN DE TAAK MEN SEN TE LEREN HOE IN DE POLI TIEK RESULTANTEN TE BEREI KEN" Onder punt 43 van ditzelfde rapport staan enige aanwijzingen wat een in dividueel christen zoal kan doen: A. de feiten kennen over gebieden waar armoede heerst; B. bewust worden van de christelijke verantoordelijkheid voor economi sche rechtvaardigheid; C. strijden voor menselijke waardig heid, vrijheid en gerechtigheid. Punt 16 uit het rapport van sektie 6 geeft enige aanwijzingen wat de mid delen kunnen zijn om dit soort doe len te bereiken: 1. actieve deelneming in organisaties als vakverenigingen en politieke partijen; 2. het -zenden van brieven naar par lementsleden, deelnemen aan de monstraties; 3. het steunen van een economische boycot voor het uitbannen van so ciale onrechtvaardigheid. Dit alles is gericht tot 300 miljoen bij de Wereldraad aangesloten chris tenen. Maar de Wereldraad hoopt voor vele projecten de samenwerking te vinden met rooms-katholieken wat op het gebied van ontwikkelings hulp reeds verwezenlijkt is en niet- aangesloten protestantse kerken. Ook is haar aandacht gericht op de niet christelijke kerken en verder tot alle mensen-van-goede-wil. Taak en op dracht zijn te wijds om erg radicaal te zijn. Maar opstandigheid en radi calisme zouden de deelneming aan het volbrengen van de taken beper ken tot een kleine groep. En we leven nu eenmaal met drie miljard op de wereld. gen ve bedrijfsleven. Er bestaan uiteenlopende mogelijk heden. Allereerst kunnen degenen die «>en 3-jarige ULO- of MAVO-diploma hebben behaald, in de 3e klas ge plaatst worden; ze krijgen les in Ne derlands, Duits, Engels en Handels wetenschappen (boekhouden, handels- rekenen en recht). Hierna kunnen ze het Rijksdiploma 3-jarige middelbare handelsavondschool behalenl Dit is 'n waardevol diploma, omdat het tevens vrijstelling inhoudt voor het midden standsdiploma. Bovendien kunnen de geslaagden plaats nemen in de 4e klas en zich voorbereiden op het 5- jarig Rijksdiploma. Daarna is het mo gelijk zich te gaan specialiseren in de handelscorrespondentie en-of de han delswetenschappen. Voor anderen, die bijvoorbeeld geen 3-iarig ULO-diploma bezitten, of de L.T.S. of de huishoudschool hebben gevolgd is ook een plaats op de han delsavondschool. Zij kunnen plaats ne men in de le of 2e klas, al naar ge lang hun vooropleiding is. De vakken in deze klassen zijn Nederlands, En gels, Duits, boekhouden en handels- rekenen. Voor jongelui met een 4-jarig ULO- of MAVO-diploma is plaats in de 4e klas. De studievakken zijn Nederlands Engels, Duits. Frans en Handelswe tenschappen. In 2 jaar kan het Rijks diploma 5-jarige middelbare handels avondschool behaald worden. Dit di ploma levert meestal in het bedrijfs leven een positie- en-of een financiële verbetering op. Na het 5-jarig diploma kan men zich gaan toeleggen op het behalen van de praktijkdiploma's (As sociatie) handelscorrespondentie, boekhouden en M.B.A. (moderne be drijfsadministratie V0LAUT0MAAT WASMACHINE „INDESIT" 698.- INRUIL OUDE 1 0 0, EXTRA 15% 98.- SLECHTS ƒ580,- voorheen Teilingerstraat 79-81 Goudsesingel 51-53 Vele spontane reacties van ouderen uit alle delen van Nederland komen bij de Vereniging Nederlands Fabri kaat binnen op de nationale prijs vraag tot het ontwerpen van een be jaardenstoel, die zij met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van mensen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele suggesties worden gegeven, die worden verza meld en gerubriceerd omdat zij zullen meehelpen om tot normen te komen waaraan een zitmeubel voor ouderen moet voldoen. Een vrouwelijke arts (66 jaar) bij voorbeeld geeft niet alleen met te keningen aan hoe zij zich de ideale stoel voorstelt, maar suggereert met een iets te doen aan de kerkbanken. Er is, zo schrijft zij, maar weinig ruimte tussen kniel- en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aar dig opgebold en ik neem mijn toe vlucht maar tot een halfzittende hou ding, waarbij ik mijn weerbarstige knie nog extra probeer te sparen. Een verpleegster met een 53-jarige praktijk, die vooral de weeën kent van de gewone „opzitstoelen" heeft weer andere suggesties. Het behalen van deze praktijkdiplo ma's is voor sommigen ook wel mo gelijk met een 4-jarig ULO- of MAVO- diploma, maar in het algemeen geeft dit. een te zwakke ondergrond om de studie binnen redelijke tijd met suc ces bekroond te zien. De meeste van deze leerlingen zijn dan ook zo ver standig om eerst de 5-jarige opleiding te gaan volgen en zich dan pas te gaan specialiseren. Zij die in het be zit zijn van een diploma VHMO kun nen direct aanvangen met de studi» voor een praktijkdiploma. Het onderwijs op de handelsavond scholen is op de praktijk afgestemd; zo valt bij de talen de nadruk op de correspondentie. In de hoogste klas sen brengt men de leerlingen in ken nis met de administratieve automa tisering door hen in de gelegenheid te stellen een aantal lessen te volgen, die door specialisten worden gegeven. Leeftijdsproblemen spelen op de scholen geen enkele rol, In de klas sen zitten zowel jongere als oudere leerlingen. De> leraren zijn vanzelf sprekend volledig bevoegd. Het onder wijs staat onder toezicht van de rijks inspectie VHMO. Aangezien het Rijk de scholen bijna volledig subsidieert, kan het lesgeld zeer laag worden ge houden. Hogeschool verhuist naar Kralingen Met ingang van 15 augustus zal een groot gedeelte der Nederlandse Eco nomische Hogeschool verplaatst wor den naar 't nieuwe gebouw Kralingse Dreef 50, Rotterdam-16, tel 010-145511. Voor deze verhuizing komen niet in aanmerking: de Faculteit der Sociale Wetenschappen, die medio september 1968 verhuist van St. Jobsweg 3 naar Pieter de Hoochweg 120, Rotterdam-6, tel. 010-235000; het Economisch Insti tuut, dat gehuisvest blijft in het pand Mathenesserlaan324, Rotterdam-3, tel. 010-235000. Het Centrum voor Ontwik kelingsprogrammering dat gehuisvest blijft in het gebouw van het Ned. Eco nomisch Instituut, Pieter de Hooch weg 118. Rotterdam-6. tel. 010-256520. Iedereen kan zich de weelde veroorlo.ven van zo'n nylon kamerbreed tapijt... zonder die ontsierende naden, die altijd- het eerst kaal worden; Kamerbreed nylon tapijt van een extra.zware kwaliteit, tapijt van een bekend merk (waarvan wij de naam niet mogen noemen) gaan wij nu verkopen voor bijna veertig gulden onder de normale prijs. Dit ideale slijtvaste ge zinstapijt, liefst 390 cm. breed, koopt U nu, keuze uit 7 kleuren, per meter voor nog géén ze ventiggulden. De opgave is niet eenvoudig voor de vele binnenhuisarchitecten en Indus triële ontwerpers die een prijsvraag programma hebben aangevraagd. De wetenschap dat zovelen op het resul taat wachten zal ongetwijfeld inspire rend werken. gekomen is nu nog een vraag. Een feit is dat belangstelling is gewekt voor 1,2 miljoen Nederlanders van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zit meubel belangrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend -wordt door gebracht. De ingezonden modellen zullen in Utrecht worden geëxposeerd tijdens de Najaarsbeurs van 8 t.m. 13 septem ber. Daar zal 9 september ook de prijsuitreiking plaatsvinden. De offici ële jury zal de beste inzending bekro nen met f 3000 en daarnaast zal een jury bestaande uit bejaarden ook een bekroning toekennen van f 30001 Dan is het woord aan de Nederland se meubelindustrie. Zij gaat de be kroonde modellen maken en zal onge twijfeld blijvend aandacht gaan beste den aan deze belangrijke groep consu menten. kamerbreed nylon tapijt 390 cm breed +41' JtML Vrijdag en zaterdag verkopen wij óp de eerste etage solide kamerbreed nylon tapijt, in 7 kleuren w.o. honing, cognac, groen en grijs, 390 cm. breed, i per meter. Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming' 18 juli tot 9 augustus Géén t*l. of schrift, t m

De Havenloods | 1968 | | pagina 6