Stichting Nieuwe W oorwormen: Verzet tegen het schriele V monopolé 17e jaargang no. 41, donderdag 8 augustus 1968 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? m «iris" rp bloemenkiosken OCELOT NERTS Bonthandel .Broadway' Kwalitatieve woningnood bouwpakketten GROEN8O0 KUMSTGEBITTEH BE HAVENLOODS Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwe.y Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven". e praten over een maatschappij van morgen, waarin de vrije- kunt, er is geen tijd om de zaak af te ...j keuren, zolang er duizenden naar een tijassieer belangrijker zal zijn dan de arbeidssfeer, waarin de huA? zoeken. nadruk zal liggen op verbeterde communicatie en sociale relaties, waarin wij kortom allen als gentlemen" zullen leven volgens de futuroloog Kalin, is zinloos als wij doorgaan die wereld van morgen te scheppen met vormen die gebaseerd zijn op de ideolo gieën van gisteren". Een motto, waaruit de zorg van vandaag voor morgen duidelijk wordt, Waar zijn we nu mee bezig? CJauur os Er is een wereldwijde bezinning (<%<*- v* nodie on het antwoord on Hpzp nodig op het antwoord op deze vraag, omdat de toekomst voor de deur staat en volgens velen reeds begonnen is. Die bezinning is op vele terreinen nodig; op alle ter reinen, waarop het leven zich af speelt. Een van de allerbelang rijkste terreinen, is dat van het wonen. 0/cj aee«r dzjKvjp cL*. Ve* SCHiriW Waai In v wonen zen wonen we? Het is een bewezen feit, dat de woon situatie de mens voor een belangrijk deel stempelt Het is dus belangrijk optimale woonsituaties te scheppen, zodat de mens optimale mogelijkhe den krijgt zich ook als mens te ont wikkelen. Daarom, als er over betere woonvor men wordt gesproken, gaat het niet over een aardige hobby van een aan tal aardige mensen, maar gaat het over de mens en zijn toekomst. Zoals Che Guevara geen revolutio nair was om de revolutie, maar om dat hij geloofde dat de uitkomst van de moeite, de worsteling, de strijd een beter mens is. zo is het ideaal dat een aantal mensen, verenigd sinds mei in de Nationale Stichting „Nieuwe woon vormen" niet beperkt tot het beter bouwen om het bouwen, maar rekt het zich uit naar de toekomst van de mens. In een brochure wordt gesteld „De nationale Stichting Nieuwe Woonvormen wil een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van ons land. Zij wil behulpzaam zijn bij het tot stand brengen van woonvormen die meer ruimte bieden voor menselijke ont plooiing dan bij het gebruikelijke bou wen het geval is. De Stichting Nieuwe Woonvormen wil fungeren als een intermediair tus sen ontwerpers en diegenen die bij de zorg voor onze woningbouw betrok ken zijn. Zij is een overkoepelend orgaan waarin kan worden samengewerkt door allen die bij de bebouwing van ons land betrokken zijn. De Stichting is van mening dat bij bundeling van krachten uit het gehele gebied van wonen en bouwen alterna tieven gevonden kunnen worden voor de visie-loze wijze waarop ons land wordt volgebouwd. Integratie De Stichting wil trachten dié woon vormen gebouwd te krijgen die aan de verschillende wezenlijke functies van een woonvorm hun noodzakelijk recht doet wedervaren: wonen, wer ken, recreatie, sociale interactie. Zij wil haar werkkracht geven aan de realisering van ontwerpen waarin een integratie van deze functies wordt na gestreefd. Zij wil de tot standkoming stimule ren van een aantal objecten op uit eenlopende plaatsen in ons land, die de bewoners, en iedere voorbijganger, confronteren met meer doordachte woonvormen. Zij wil ook anderzins vooruitstrevende projecten ondersteu nen en propageren. Zij wil ook leren uit hetgeen tot stand kwam ieder object zal geëvalueerd worden. De Stichting omvat een werkgroep van architecten. Deze werkgroep heeft een open karakter. Hij is toegankelijk voor iedere architect van wie de vi sies met de oriëntering van de Stich ting overeenstemmen. De Stichting verwacht dat uit deze groep vele ont werpen naar voren zullen komen. De Stichting omvat tevens een con tactgroep. Deze cbntactgroep staat open voor iedereen die in bouwen en wonen geïnteresseerd is. Iedere sym- pathisant kan zich dus via de contact groep bij de Stichting aansluiten. De contactgroep zal moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de meest uit eenlopende groeperingen. Men zal er de huisvrouw vinden naast de inge nieur. de arts, de maatschappelijk werker, de bejaarde, kortom al diegenen die deskundig zijn in die ma te waarin zij zelf bij de een of ande re woonvorm betrokken zijn. De con tactgroep vormt een reservoir voor advies en beoordeling waaruit naar behoefte geput kan worden. T ussenschakel Een Baad van Advies, samengesteld uit mensen met verschillende disci plines als achtergrond, zal de voorge legde ontwerpen beoordelen en daar bij ten nauwste samenwerken met de werkgroep van architecten, de con tactgroep of met anderen die voor het bepaalde ontwerp deskundig worden geacht. Ook zal zij de tussenschakel bij eventuele verzoeken om advies van instellingen of gemeenten betref fende een nog in het beginstadium verkerend plan". Op de oprichting van een dergelijke stichting kan maar één reactie zijn: Eindelijk! Eindelijk is er een samenwerkings orgaan (annex pressiegroep) van me rendeels jonge architecten, waarin ge meenschappelijk aan de orde kan worden gesteld, wat al jaren hier en daar individueel is uitgedacht. Ik heb al vaker geschreven over jon ge architecten, die het de afgelopen tien tot vijftien jaar vertikt hebben geld te verdienen aan woonvormen, die tpt vandaag de dag resulteren in woonwijken, waarvoor het nageslacht ons zal vervloeken. Woonwijken, tot stand gekomen niet £B.bs vanuit de „ideologieën van giste ren". maar vanuit een immoreel pro- fiteurschap: bouwen wat je bouwen Wat heeft het opgeleverd? Woonwoestijn Luister naar de Amsterdamse dokter J. W. Groothuyse: Leven bouwen wonen Nooit meer huizen in de kluizen van de koude woonwoestijn Pure wooncultuur is vreugdeloos zonder werk genadeloos Geen voorgebakken klei als honingraten dreigend in eenvormigheid Liever kras en kris waar nog te verstoppen is Naast het bidden ook het vrijen leven werken wonen sterven dan pas is geheim ontbloot van een stad die nu verstoot. Luister naar architect Aldo van Eyck: Eindeliik. De Nationale Stichting Nieuwe Woonvormen: mensen in ver zet tegen het schriele. Betere vorm Me* L. Wijers. directeur stadsge westen van de Rijksplanologische dienst, kunnen we zeggen: „We ••loe ten natuurlijk nog afwachten, waar dit proces, dat nu op gang is geko men, ons zal brengen. Het is echter al bijzonder verheugend dat zovelen niet een zo verschillende achtergrond en opleiding zich met elkaar willen in zetten voor een betere vorm van onze gebouwde omgeving". De Stichting vindt weerklank. Na de oprichting in mei waren er velen die zich opgaven als sympathisant. Uit vele plaatsen kwamen inlichtin gen: we gaan hier bouwen, laat ons ontwerpen zien. Met een woningbouw vereniging uit Hoogeveen is reeds een dieper contact: er wordt gepraat over een opdracht aan een architect aange sloten bij de stichting om een nieu we woonwijk te bouwen. Er is een begin gemaakt. Niet meer, niet minder. Het woord is nu aan de verantwoordelijken: de bestuurders, de politici, de stedebouwkundigen, de stadsarchitecten, de planologen. En in laatste instantie: aan u en mij. De directeur van de Stichting is Ab van Dien, Zijn kantoor staat aan de Ceramstraat 1 in Amersfoort, telf. 03490-14615. Binnenkort zal de Stichting zich dui delijker dan tot nu toe kunnen presen teren. In Hoevelaken wordt een woon- wijkje van 35 huizen gebouwd door ar chitect Jan Verhoeven, een sterk so ciaal gerichte oplossing voor bunga- lowbouw. Een eerste stap. Nauwelijks nog, want het zwaartepunt zal moeten ko men te liggen op de sociale woning bouw. Op het bouwen van woonge meenschappen, in de ware zin van het woord. JAN HEIN DE GROOT dan naar STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. Woningbouwplan voor de gemeente Boven: Emmen. Elke rij woningen is een verdieping hoger dan de voorgaande. Hierdoor ontstaat parkeerruimte on der de woningen. De straten komen op niveau te liggen. Ontiverv: Nico Witstak Zestien eengezinswoningen, i de plattegrond de vorm heeft van een kruis. De vorm biedt grote schakel mogelijkheden. Ontwerp: Henk Klunder enkele prachtige lange expositie bontmantels van bontgroothandel OCELOT 5.900,— NERTS (ranch) 5.750,— NERTS (pastel) 5.750,— NERTS (stola grijs) 2.150,— courante maten - vrij te zien Schiedamseweg 10 Vlaardingen tel. inl. 34 62 27 (9 tot 9 uur) Er staan thans 46.000 bewoonbare huizen in ons land leeg. Dit bete kent niet dat nu de woningnood is opgeheven. De aard van de wo ningnood is anders geworden. Ja renlang is in de verschillende bouw programma's vrijwel uitsluitend voorzien in de kwantitatieve be hoefte, een beleid dat resulteerde in flatbouw en lange rijen unifor me eengezinswoningen met één woonkamer, een benauwd keuken tje en boven drie of vier slaapka mertjes. Terwijl dit type woning nog overal aan de rand van ste den en dorpen wordt gebouwd, gaan de redelijke verlangens van de bevolking al veel verder. Zo ontstond een kwalitatieve woning nood vooral bij jongere, zich uit breidende gezinnen die flats bewo- - Het uwrdt steeds duidelijker, dat wij niet van het woningprobleem af zijn als er voor ieder een om muurde en overdekte ruimte is. De aard van de woning, de grootte, de ligging de indeling en inrichting gaan een steeds grotere rol spelen. Het woninggenot behoort tot de meest primaire welzijnsf actor en. Aan dit welzijn is nog lang niet voldaan. Enerzijds zullen die Ne derlanders meer dan tot nu toe het geval was bereid moeten zijn een groter percentage van hun inko men aan huur of koop te beste den, maar anderzijds zullen rege ring, banken, bouwers en architec ten zich veel meer moeten gaan richten op de werkelijke woonbe hoeften van de bevolking. De mogelijkheden voor de verschil lende inkomensklassen vertonen op dit gebied nog een schrijnende te genstelling. Niet ieder kan een vil la bewonen, maar de behuizing van talloze gezinnen is zo ontoereikend, dat hier van onrecht gesproken mag worden. Ongetwijfeld zou voor het beschik bare geld meer en beter gebouwd kunnen worden. Financieringswin sten en aannemerswinsten bij de bouw van grote complexen en wo ningen zijn dikwijls onrechtmatig groot. De betere bouw in de vrije sector komt slechts een betrekke- lijk gering percentage van de be volking ten goede. De enghartige, perfectionistische verboden zelf bouwgrond te benutten en zelf te bouwen (al behoeft dit niet zonder enige overheidsplanning en archi tectonische normen) heeft in ons land reeds onnoemelijk veel kwaad gesticht. Groter vrijheid zoals in België en West Duitsland is een reeds lang onvervulde wens. Het is de taak van partijen en volks vertegenwoordigers het redelijke behoeftepatroon op het gebied van woningen en huisvesting diepgaand te onderzoeken en zich niet ianger bij een in de loop der na-oorloase jaren ontstaan, min of meer ver starde situatie neer te leggen. H.V. Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 268808 Do. 8, Vr. 7-9.15, Za. 2-7-9.15, Zo. 7-9.15, Dl. 8, Wo. 8. ONTEERD EN GESCALPEERD (The tall women) ANNE BAXTER MARIA PERSCHY ROSELLA COMO Zeven vrouwen, de enige over levenden van een Apachenaanval, beginnen een wanhopige voetreis door de woestijn. Eastmancolor 20 th. Century Fox 14 jaar Zo. 2-4.15, Wo. 2 UIT HOLLYWOOD'S LACHFABRIEK (Days of thrills and laughter) Alle beroemde komieken in één film: Lachen met o.a. Charlie Chaplin. Stan Laurel, Oliver Hardy Ben Turpin! De dienst van Gemeentewerken Schiedam geeft in het zojuist versche nen jaarverslag een inzicht in de ontwikkeling van het nieuwste stads deel Groenoord-Woudhoek, waarin drie flatgebouwen in twintig woon lagen zijn ontworpen en drie van twaalf woonlagen. Men ziet deze ge projecteerd op bijgaande tekening. Rechts midden de vijf flatgebouwen van het Bachplein en het verlengde van de Eduard van Beinumlaan vervolgend, links twee gebouwen in S-vorm voor de twaalf woonlagen, Boven het geheel torenen de drie gebouwen van twintig woonlagen. Als verlengde van de Ed. van Beinumlaan aan de achterzijde van het Bachplein, loopt de Mozartlaan. Juist achter de S-flats komt een weg die leidt naar het Holy-wijk in Vlaardingen. Woudhoek en Groenoord gaan vrijwel in elkaar op en het Bachplein en omgeving grenst dus aan Woudhoek. Op de tekening zijn in ruitjes aangegeven de plaatsen waar een aantal winkels zullen komen. De eerste acht zullen verrijzen aan de Borodin- laan op het terrein, dat grenst aan de S-vormige flats van de Pensioen raad. Zij komen dus ter hoogte van de Vivaldilaan, aan de westzijde van de Borodinlaan. Het hele plan betekent de afsluiting van het grensgebied van Schiedam aan de noordzijde, omdat verder het gebied van midden-Delfland is ontworpen, dat als recreatiegebied is aangewezen. Desiuit onze enorme collectie Ln, ,.,onze toonzaal Nw. Binnenweg bekijken of vraagt de nieuwe kleuren- catalogus het geeft U HONDERDEN GULDENS BESPARING Nog nooit was onze sortering zo groot o.a. in wandcombinaties, salontafels, garderobekasten. Kindermeubelen, ledlkantjes,, commodes, kastjes. Complete keukens, bureaus, boekenrekken. Parketvloeren, bedbakken, eethoeken. In teak, palissander en eiken. Modern en klassiek. Om verder Uw huis te verbeteren en te verfraaien is ons GRATIS GROENE BOEKJE onmisbaar. Hierin vindt U 65 pagina's met maten en prijzen o.a. van hout. triplex, board enz. De grootst gesorteerde DOE HET ZELF SPECIALIST, met de betere kwaliteiten. Iedere dag geopend van half 9 tot 6 Uur. Korenaarstraat 61-63 Bergselaan 214 Aanvragen Boekjes Tel. 23 08 03 Tel. 28 11 67 Tel. 25 26 20 20 th. Century Fox A.L. Zaterdagnacht 24 uur. KOOPWAAR OP HOGE HAKJES (The stripper) ROBERT WEBBER JOANNE WOODWARD RICHARD BKYMEH Gebaseerd op 1 CinemaScope h. Century Fox 18 jaar REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 V kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3. 6. 8 en buslijn 32, 34, 38, 45. 49, 49a,

De Havenloods | 1968 | | pagina 1