lm WE L JLWELfEZEN Met Andere Woorden oo oö Ik hou van dit dorp 00 QQ QQ QQ ZUS: QQ OO QQ QQ 00 00 QQ 00 OO OO OO Q O QQ 00 QO 00 OO 00 00 00 OO 00 QQ OO QQ QQ 00 00 QQ OO 00 QQ OÖ 00 QQ QO Brigadier Piet en de semi-prof WASAUTOMAAT? DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 Wie ia hij We hebben allemaal op een gege ven moment wel eens een hoge amb tenaar op het stadhuis oi op net mi nisterie willen spreken. Meestal komt het er niet van: we durven gewoon niet of we weten dat deze figuren zo afgeschermd worden door hun onder horigen, dat we er maar niet aan be ginnen. Een oude dame van tegen de tach tig had van deze bedenkingen echter geen last. Zij vroeg aan een loket in Apeldoorn onbekorhmerd een hele ho ge sinjeur te spreken. Een hele ploeg wapendragers kwam aan het loket om het vrouwtje duidelijk te maken, dat zij te hoog had gegrepen. De man die zij spreken wilde kon onmogelijk zo maar aan het loket verschijnen, dat was een hiërarchieke fantasterij zonder we<.-ga. Er zijn grenzen. Het mocht niet baten. Het vrouw tje vroeg in opperste verbazing: ,,Wie is die man dan wel? Onze Lieve Heer is ieder ogenblik van de dag voor mij te spreken. Wie is die chef, dat hij zich hoger waant dan Onze Lieve Heer?" Zij kreeg de chef te spreken. IkH^U* V8n di zoaIs het hier Ugt tussen de akkers en de bossen. Met is geen mooi dorp. Het hepft geen indrukwekkend dorpsplein met een patatkraam. Het heeft geen kerk waaraan iets anders te bele- te1?Jal»d,an dat het er binnen kos telijk stil kan zijn. Het heelt niet eens een gemeentehuis tot roem van de een of andere initiatiefne- niende burgemeester, want het is 'n kerkdorp en valt onder de toevoe ging „c.a. wat zoveel wil zeggen „alle gehuchten, buurtschappen en l er omheen liggen", wij hebben eigenlijk niets in ons dorp. Geen beroemde koekjes, ver- aierd met de naam van ons dorp, of iets van dat slag. Wij hebben hier niets. Wij zijn alleen maar een stil dorp met boerderijen en een paar burgerhuizen. En niets is hier uitzonderlijk mooi. De man van de kleine zelfbedieningszaak heeft de grootste moeite om ansichtkaarten te laten maken, want wat moet je er in vredesnaam op zetten? Hier is niemand van enige bekendheid of beroemdheid geboren, zelfs geen j wielrenner. En in het register van )de bisschop in Den Bosch moet de kaart van ons dorp zoekgeraakt zijn, want de pastoor staat hier al meer dan veertig jaar. Maar meen niet dat iemand uit ons dorp om die reden Den Bosch zal helpen zoeken. En toch hou ik van dit dorp. Niemand weet het te vinden. Iedereen die mij wil opzoeken moet ik uitvoerig bescheid geven aangaande de te nemen weg. Mijn post wordt door gestuurd ein nog nooit heeft de be steller in de stad de naam van ons dorp er goed opgezet. Soms maken mijn brieven hele reizen door ons land voordat ze hier zijn. Maar ze worden geleid en komen als late duiven op de til terug. En toch hou ik van dit dorp met z'n pastoor met wie ik af em toe een goed glas wijn drink onder het toe zien van zijn voorgangers aan de wand van de pastorie-huiskamer. De wijnflessen zijn oud, net als de pas toor en hebben dezelfde charme. Altijd weer gaan onze gesprekken over de buurt en de mensen, 'n Goeien mens, is meestal zijn res pons, als ik iemand ter sprake breng. En ik ben het ook altijd met hem eens. Want hier wonen goeie mensen en die worden zelden be roemd of vinden iets uit om hun dorp in de vaart der dorpen omhoog te stoten. Die leven alleen maar, voor hun werk en voor hun kinde ren. En 's avonds staan ze naar de lucht te kijken en met elkaar die kleine praat te voeren die het leven te rugbrengt tot enige zeer eenvoudi ge zaken. Want er zijn geen dingen die hier niet uiteindelijk en tenslot te gevangen worden in enkele kor te en veelzeggende uitdrukkingen. Soms is zo'n uitdrukking alleen maar een woord. Vietnam is „ver schrikkelijk" en daarmee is alles gezegd. En de grote heren zijn niet wijzer, en ook dat is waar, hier tus sen het koren en de hemel. Een plotseling sterfgeval, „daar is niks aan te doen". Een vast geloof in een soort wrekende gerechtigheid doet hen medelijdend spreken over alles wat hoog en rijk is. Zelden valt hier een woord van jaloezie. Want wie is er rijker dan die hier woomt, waar iedere week in een ander na burig dorp kermis ls? En waar 'szondagsmiddags de kinderen en kleinkinderen bij vader en moeder op bezoek komen en koffie en koek krijgen? Ik hou van dit dorp. Om dit en om nog heel veel meer. MEDEMENS Pil I Nee, wij zullen u niet lastig vallen met verhandelingen over de pil. Waar schijnlijk hebt u uw oren er al mee dichtgestopt. Maar wij moeten natuur lijk wel oog hebben voor allerlei con sequenties van de pauselijke encv- cliek. Neem nu bijvoorbeeld die fa briek van Organon in Oss. Midden in het roomse land staat deze floreren de business waar „ovulostaticum lyndiol" (de „pil") halen de poort uitgaat. In het jaarverslag over 1967 wordt gemeld, dat dit produkt „op nieuw 'n belangrijke bijdrage tot de omzetgroei leverde". Men kan zeggen dat de aandeelhouders van Organon de gebruiksters van de pil zegenden vóór de verschijning van de ency cliek. Maar hoe moet dat nu? En wat moet de werknemer nou zeggen als de kapelaan belangstellend vraagt wat ie daar bij Organon doet? Pillen inpakken? Hij kijkt wel mooi uit, moet-ie gelijk biechten. Nee, het is allemaal niet zo eenvoudig als de paus wel denkt. PU II Men moet de héle encycliek gele zen hebben om te begrijpen hoe ge rechtvaardigd deze reactie van een meneer in Den Haag was in De Volks krant: „Wat zullen alle „beminde ge lovigen" die geen kinderen kunnen krijgen, zich mooi overbodig voelen na het lezen van de encycliek. Zij kunnen hun huwelijk meteen wel op doeken." On-gebeurtenia Of Malcolm Muggeridge, oud-tioofd- redacteur van „Punch", in zijn arti kel „Het bankroet van het christen dom". versohenen in het links-socia listische weekblad „New Statesman", de deelnemers aan de grote vergade ring van de Wereldraad van Kerken, onlangs gehouden in Uppsala. volle dig recht doet, is de vraag. Het ia niet licht mogelijk aan de indruk van eenzijdigheid te ontsnappen. Het hier willen doorgeven, het overden ken meer dan waard zijn. „Een bezoek aan de Wereldraad van Kerken te Uppsala in Zweden bevestigde mijn gevoel, dat het ge organiseerde christendom zich zelf kalm maar onverbiddelijk vernietigt. In op zijn hoogst enkele tientallen ja ren zal het in zijn huidige vorm goeddeels verdwenen zijn. Oecumene is naar mijn mening voornamelijk een reactie op dit gevoel van op het punt staan te verdwijnen, eerder dan behoefte aan eenheid op zichzelf". Autoritair, ongetwijfeld, maar on waar? Verder: „De meest vitale elemen ten in het christendom zijn altijd ge leverd door afvalligheid en niet door overeenstemming Franciseus van Assisi. Ignatius van Loyola, Luther, Pascal, Wesley. Kierkegaard, Simo- „Als er ooit in de geschiedenis van de mensheid een on-gebeurtenis was dan was het deze wel. Ik kan niet zien hoe, behalve door het gebruik te hooi en te gras van het kruis als symbool en de gewaden van sommi ge afgevaardigden, het mogelijk zou zijn. dat de affaire iets te maken had met het christelijk geloof. De logi sche veronderstelling zou zijn, dat het een vergadering was van welwil- lenden die zich bezig hielden met en kele van de wereldproblemen als honger en racisme, maar zonder hel der idee wat men er mee aan moest en in ieder geval zonder gezag of hulpmiddelen, die evenredig zijn aan de taak. Het is heel natuurlijk lijkt mij, dat de kerken in hun uiterste verval zich aldus concentreren op hun sociale verantwoordelijkheden met verontachtzaming van hun gees telijke. Dat klopt met de geest van de huidige tijd; iedereen kan er de verdienste van inzien een hongerend mens eten te geven, of de slachtof fers van napalm of apartheid te ver dedigen, maar de taal van mystiek of transcendentie is niet langer begrij pelijk." „Zelfs de heiligen vonden het moei lijk de christelijke deugden na te le ven, maar iedere baardige student kan zich een aureool van rechtscha penheid verwerven door een pot verf over een bezoeker van de Ameri kaanse ambassade of het Zuid-Afri- kahuis om te keren. Er worden tij dens een mooi weekend meer men sen gedood of gewond op 's werelds wegen dan in een maand Vietnam- oorlog, maar wie heeft ooit van een protestmars daarover gehoord? Om de slachting op de wegen tegen te gaan zou het nodig zijn het autorij den te beperken, hetgeen de kerken moeilijk kunnen aanbevelen. En hoe, vraag ik mij af, zal het in de ge schiedenisboeken staan de toepas sing van uitgebreide medische be kwaamheid en uitrusting om een tand arts van middelbare leeftijd een paar maanden of jaren in leven te hou den in een werelddeel, waar de ele mentaire medische zorg en de medi cijnen ontbreken? Daar hoorde men in Uppsala niets Een schop tegen een zeer been ver koopt Muggeridge aan de kampioe nen van de toenadering tussen chris tendom en marxisme, door deze toe nadering „zo iets onzinnigs als een poging een fusie aan te gaan tussen een vegetarisch genootschap en een bond van slagers" te noemen. Muggeridge stelt dat de kerken in het veramerikaniseerde deel van de wereld deelnemen „aan het najagen van het geluk. Zij aanvaarden vreug devol het aanbod van de duivel voor een koninkrijk op aarde, dat natuur lijk uitloopt op de verplichting hem te aanbidden". Tot zover. Een preek zit er altijd In. 2 i 3 3 H 4 S 5 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 II II li 12 li 13 N IV 15 15 Ié, Ié 17 17 IS 18 19 19 20 20 21 21 22 22 23 23 21 2H 25 25 2Q 2(> Orgelconcerten Vrijdag 9 augustus geeft Dirk Jan&z. Zwart een concert in de Lau- renskerk. Het programma bestaat uit werken van Joh. Seb. Bach en zijn leerlingen HomiHus, Krebs en Kim- berger. Aanvang kwart voor één. Er zijn weer heel wat briefkaartjes bij ons binnengekomen deze week. De goede oplossing was dit keer de namen van vier bomen. Juist was: wilg, berk, spar, palm. De gelukkige Kunstgebit-reparaties klaar in een half uurl Tandtechnische Inrichting Adem fris** waren over bijna alles, omdat zij in bijna niets geloofden." Wie dit verwerkt heeft kan aan het volgende citaat beginnen. nu... beduidend goedkoper Een zeer solide kwaliteit Ny lon Tapijt, dat door de rubber wafelrug een extra lange levens duur heeft... en U hoeft geen ondertapijt meer te laten leggen. De voordelen van dit kamer brede Nylon tapijt zijn lang zamerhand overbekend: ...zeer sterk en slijtvast, geslaagde kleu ren. en bovendien llefst.'370 cm breed. in onze. tapijtafdeling boven zoekt U het uit, om ook in Uw woning meer comfort en luxe te hebben... Nylon kamer breed tapijt, per meter voor nog géén tachtig gulden. kamerbre nylon tapu« 370 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit Nylon kamerbrede ta pijt, met rubber wafel rug, in groen, goud, cognac en beige, 370 cm breed, i - per meter, Vrijdagavond tot 9 uur open Ook msamdêgmorgen of schrift, best Frederik J. Zaagmeel, alias melige Freek, zette zich in positie en liet een vreugdeloos lachje om zijn dorre lippen krullen. „Uit mijn hoofd weet ik het niet", zei hij. „Maar als u me vraagt het na te zien, dan kan ik dat verzoek natuurlijk in overweging nemen. Toe danvróóg het me danI" Brigadier Piet slaakte een zucht en zei: „Zou u het misschien even voor me kunnen nakijken?" „Ja zeker! Dat kan", juichte Freek en verheugd stortte hij zich op een aantal ordners, mappen en dossiers. Ge wichtige stukken vlogen alle kanten op en temidden van al dat onbegrijpelijke spoorweggedoe klonk de stem van de melige Freek die de meest vreemde dingen zei. „Loc Q 173eh; nachtdienst vrachttractie en mate rieelzie dossier 14, map 6, juistblad 37 kolom 3 sub c met verwijzing naar het klappertje C 12, weg en werken lager personeelHermanus Olyrookjuist, dat klopt eh a hé!" BIJ deze laatste uitroep „aha" keek de heer Zaagmeel trots op. „Het klópt!" zei hij. „Wat Klopt?" vroeg Piet. „De trein, waarover u het had", antwoordde de Ijverige ambtenaar voldaan. „U had gelijk. Het staat hier in mijn mapjes allemaal precies genoteerd. Hermanus Olyrook had nachtdienst en heeft persoonlijk de briefjes opgeplakt. Er ls inderdaad een goederentrein via Parijs naar Italië vertrokken. Een trein met ingevroren groente en fruit. Dat spul gaat allemaal naar Italië. Precies om drie uur tien is deze trein de grens bij Zevenbergen gepasseerd. Ja ja, wij van het spoor vergissen ons niet gauw." Brigadier Piet nam toen afscheid van de werkzame heer Zaagmeel, doch op de trap vroeg hij: „Weet u bij geval ook naar welke plaats in Italië deze trein moest?" winnares van deze week Is mevrouw J. Knol-Reinders, Sportlaan 90, Vlaar- dingen. Deze week weer iets heel anders. Goede oplossingen (vier versregels) zien wij gaarne tegemoet voor dins dag 13 augustus, 12 uur aan ons adres Puzzelredactie „De Havenloods", Westblaak 25 te Rotterdam. Vergeet u niet op de briefkaart in de linker bovenhoek te vermelden: M.A.W.-24. Op elke genummerde regel komen twee woorden van resp. 6 en 4 let ters, die per tweetal worden omschre ven. Het woord van 4 letters ls sa mengesteld uit het voorgaande woord van 6 letters en de 2 overblijvende let ters komen in de zelf te vinden volg orde In de beide cirkeltjes middenin. Voorbeeld: zou de omschrijving lui den „pugilist - japon", dan moest worden ingevuld „bokser - robe" en kwamen in de cirkeltjes de overblij vende twee letters S en K of K en S. Bij juiste oplossing leest men fn de cirkeltjes per tweetal letters van bo ven naar beneden een berijmde uit spraak. LINKS: 1. zedelijk - uitkijk; 2. ka meraad - beest; 3. godendrank - Ned. munt; 4. gratie - vogel; 5. landstrook aan zee - weke grond; 6. ouderwets - zijde; 7. vissersvaartuig - breiterm; 8. berisping - peulvrucht; 9. muziek gezelschap - loot; 10. zetel van gees telijk gevoel - Venetiaanse titel; 11. deel van Overijsel - kampeergerei; 12. smakelijk - deel van mond; 13. halve; 15. kosmos - telwoord; 16. plotseling - gerecht; 14. zintuig - der- taaloefening - deel van arm; 17. vol doende - aanw. v.n. woord; 18. stort bad - weerklank; 19. schelpdier - steenmassa; 20. kalm - schalk; 21. windstreek - inkeping; 22. graf - naad; 23. ingedijkt land - strook; 24. mals - bekende Italiaanse stad; 25. verwaand - deel van vork; 26. eier- gerecht - grondsoort. RECHTS: 1. kerkdienaar - vrucht; 2. onderwijsinrichting - Europ. hoofd stad; 3. zaak van minder belang - merk in vaarwater; 4. Nederlandse dichter - streven: 5. wettig - feestkle- dij; 6. warmwaterbron - roofvogel; 7. bijna - vorstentitel8. onverwachts - teken; 9. preekstoel - speer; 10. soort platform - loper; 11. erfdeel - nakomeling; 12. afgeknotte boom stam - stel vruchten; 13.roofdier - vervoermiddel; 14. rond dak - ver grootglas: 15. rund - emmer; 16. ge reed, vlug - schop; 17. bekwaam mens in zijn beroep - persoonsaanduiding; 18. Amerikaanse munt - Engelse ti tel; 19. drassige grond - minnegod; 20. Mozes' 4e boek - puur; 21. opge wekt, vrolijk - Europ. hoofdstad; 22. tuingerei - zoogdier; 23. visoogst - knijpwerktuig; 24. wijs koning - sap pig; 25. rookgerei - eentonig; 26. vroom - deel van been. „Ja zeker!" lachte de heer Zaagmeel droogjes. „Ik heb het toevallig zien staan. Een deel van die wagens moet naar Florenza. Naar Florenza gaan de koelwagens met ingevroren fruit. Wij plakken altijd briefjes op die wagens, zie je. Dan weten we precies waar ze heen moeten." „Naar Florenza! Wel verdraaid! Dót is hem natuurlijk!" viel brigadier Piet de ijverige melige Freek in de rede. „Hartelijk bedankt, heerschap! Je inlichtingen konden wel eens van groot belang zijn voor ons onderzoek!" Piet rende vrolijk weg en melige Freek wreef zijn bijna tot moes ge knepen, krachteloze ambtenarenhandje. „Florenza! Hoe bestéót het!" juichte Piet, toen hij vrolijk over rails en wissels sprong, zodat hij alweer gauw het ons reeds be kende hekwerk bereikte, dat het spoorwegterrein afsloot van de opslagplaatsen van Sjouwerman en Vrachtjes. De brave chauffeur stond daar nog steeds te wachten en vroeg: „EnNog wat bereikt, brigadier?" „Ik ge loof van wel", antwoordde Piet. „Het belang van het onderzoek eist natuurlijk, dat ik niet te veel loslaat, maar een beetje kan ik je wel vertellen. Er is vannacht een trein vertrokken naar Florenza. Een trein met ingevroren groente en fruit. Ik wed om wat je maar wilt, dat de vluchtelingen met hun slachtoffer daarin zaten. We heb ben dus voor niets al die soeza aan ons hoofd gehaald van trein- en verkeerscontroles. Maar jawie kon ook weten, dat het jullie vrachtauto zou zijn, die de schurken ongehinderd naar het spoorwegemplacement vervoerde." „Misschien had ik het wel kunnen wetenmerkte de waarheidslievende chauffeur droevig op. „Ik was er namelijk zeker van, dat ik de klep van mijn vrachtauto opengelaten had, maar toen ik gisteravond kwam kijken, was hij dicht Wordt vervolgd Welk merk? Welk type?Welke prijs? En weer krijg >kde hoogde korting Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of In ge- bureau (C.V.B.) Posthui 207

De Havenloods | 1968 | | pagina 2