mm lekkere broodjes onderweg. Bankroet van ons denken en bron van onze treurige moed PUNTJES en BOLLEN <- *m f „DE LENS" W5 DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 Of ER geueld is geen verstandig woord te zeggen ik bedoel: geen verstandig ivoord om het t rechtvaardigen. Geweld is nooit te rechtvaardigen. Wie het ook gebruikt: hij wordt een dwaas op het moment zelf. Geweld leidt nergens toe tenminste tot geen enkel goedtot geen enkele oplossing. Het is altijd en overal zinloosals het gaat om conflictsituaties op te lossen en verhou dingen te herstellen. Geweld lokt altijd geweld uitroept permanent nieuw geueld op en maakt moeilijke situaties alleen maar moeilijker. Van de kleine jongen die zijn grote broerer bij haalttot de kernbom op Hirosjima loopt een lijn van frustratiesrepercussies en wanhoop. Van de ingezonden stukken in de dagbladenwaarin medemensen met de pen worden af getuigd, tot „Black Power" in Ame rika, loopt de lijn van de wraak die door alle geweld wordt opgeroepen. Geweld Is een handeling en een ge beurtenis. Bij het eerste is de mens actief betrokken, het tweede moet hij passief ondergaan. Een aardbeving is, een pure gebeurtenis, waarvoor nie mand aansprakelijk kan worden ge steld. Een oorlog is o o k een gebeur tenis, maar tegelijkertijd een com plex van handelingen, waarbij mil de kreet: God wil het! Dat was niet alleen het geval bij de Kruistochten en de VValdenzen-oorlogen. Er moest immers altijd „gebe den" kunnen worden. God moest er hii gehaald, Hij moest er achter staan En in het minste geval, moest het eaan om de humaniteit. Anders zou joenen mensen actief 'betrokken ziin el'^f °orl°gf^rfclaring een revolutie fn verantwoording dragen. Het zou °b«Ketenen bi] de onderdanen. Dat is immoreel zijn te zwichten voor de verleiding van allerlei theorieën over de noodzakelijkheid van de oorlog. Maar h'et is naïef te menen, dat er één persoon is die zonder meer ver antwoordelijk is, terwijl alle anderen onschuldig zijn. Dat is bij Johnson nooit gebeurd. Een bewijs hoe zwaar ideologische argumenten we gen. hoe sterk „beginselen" zijn ach ter het geweld. Maar daartegenover moeten we erkennen, dat er evenmin christelijke of humane oorlogen te den zijn in het boek der geschiede- In „Pro Grege", het blad van de gereformeerde kerken van Hil- legersberg en Terbregge, stond onlangs bijgaand artikel van ds. G. YV. Rijksen. YVjj meenden dat zijn gedachtengang over geweld en moed zeker ook buiten het kader van een kerkbode bekend heid verdient. Derhalve bieden wij het onze lezers hierbij ter overweging aan. hei geval? ev&atadit het geval was Geen enke!e ^log is christelijk v.11 ej;+iKT«TM,,. of humaan jrpvn#»nrf Dat ie r\nV u trm. bij Hitler. Nasser, Wilhelm II dere figuren uit de oorlogsgeschie denis varl de mensheid. „Inter arma silent leges", zeiden de Romeinen, wat betekent: te mididen van het wapengeweld verstommen de wetten. Ook de logische, ook de ethi sche, ook de goddelijke. Het geweld heeft zijn eigen wetmatigheid, die al le andere wetten doorbreekt en neu traliseert. Dat ontmoeten wij bij de monstraties, gericht tegen het ge weld. Onder de demonstranten bevin den zich soms lieden, die speciaal zijn opceleid om te provoceren, om het de politie moeilijk te maken en zich bij arrestatie „doeltreffend" te verwe ren. Leden van de P.S.P. gaven en ontvingen hiervoor speciale instruc ties. Dat dit de „ethiek van de vrede" in een twijfelachtig licht stelt, heeft men blijkbaar niet door hier leert men de dwaas kennen, die geweld met geweld wil bestrijden. Een hope loze zaakl Het Is niet te berekenen, hoeveel geweld in de wereM op rekening is te schrijven van het gewelddadig d e n- k e n. Uit naam van een ideologie, een ontaarde filosofie, worden overal ter wereld gewelddaden gepleegd, oorlogen gevoerd en aanslagen ge daan op het leven van andere men sen die er een andere ideologie op na houden. Behalve achter de ordinaire moord uit hebzucht, staan achter al le oorlogen en aanslagen „verheven" menselijke ideeën. Geen mens. en geen staat, begint met geweld óm het geweld. Dat is kansloos in de samen leving. Godsdienstoorlogen, burger oorlogen, nationale en wereldoorlo gen, ze zijn allemaal begonnen met een „idee", met een „beginsel", met nu... beduidend goedkoper Staat U voor de aankoop van een matras? Wees dan uitgesla pen en kijk goed wat U koopt... een goed bed is een vereisté vooreen prima nachtrust. Een goed, maar betaalbaar bed verkopen wij op de 1e etage. 1-persoons binnenveer ma trassen, een prima bed uit de luxe serie. Overtrokken met fraaie damast, met solide verend stalen interieur, doorgestikt bovenblad en geborduurde zij kanten met sterke handgrepen. Een kwaliteitsmatras in 2 uit voeringen, nu vele guldens voordeliger. lichtgewicht uitvoering 80x190 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 1-persoons binnen veer matrassen, in zware en lichtgewicht uitvoering. Luxe bedden in de kleuren blauw en goud In de maat 80x190 cm. Vrijdagavond tot 9 uur open Ook Maandagmorgen of humaan gevoerd. Dat is ook «loten. Een bewijs van de stelling: temidden van het wapengeweld ver stommen de wetten. Niet één uitge zonderd. Hiermee is het geweld al veroordeeld. „Ideologisch" geweld in begrepen ja, misschien dat wel het eerst en het meest, want het is een te genspraak in zichzelf en brengt meer wetten ten val dan enige andere oor zaak. Het is daarom geen spitse woord speling maar diep inzicht, wanneer Jezus in Gethsemané ziin vechtlusti ge leerling vermaant: „Allen die naar het zwaard grijpen, zullen door het zwaard omkomen". Het zwaard keert 7.ich altijd tegen de mens die het han teert. het geweld komt altijd terug op het hoofd van wie het gebruikt. Het werkt als een boemerang van eeuwig repeterende schuld, die nooit wordt afbetaald. Lijden niet erkend Een ander aspect van hét geweld is de nadrukkelijke ontkenning van passiviteit en lijden. Het verzet zich daartegen. Het slachtoffer, de weerlo ze, is in de ogen van de geweldpleger niet passief, integendeel: hii lokt het geweld uit! Treffend voorbeeld hiervan was te zien in het toneelstuk „Gered", dat on langs in Rottendam is gespeeld. In dit stuk kwam een scène voor van op geschoten jongens, die een baby, door een winkelende moeder voor een wa renhuis in de kinderwagen achterge laten. met stenen doodgooien! Men heeft dit onzinnig, onnodig schok kend gevonden maar dat is on juist. Zelden heeft een toneelschrij ver het geweld zuiverder gekarakteri seerd! Wij willen dat niet zien, om dat we niet buiten geweld kunnen, omidat we denken het geweld in de hand te kunnen houden en bedwin gen. Maar dat laatste is een fictie, een verbeelding van het zichzelf be driegend denken over geweld. Het bankroet van ons denken. Want wat de toneelschrijver in die scène het publiek heeft voorgezet, is waar! Het is de ontmaskerende waarheid van het geweld, dat geen passiviteit en geen lijden erkent. Daartoe kent het geweld geen aar zeling. Het denkt alleen in termen van escalatie en schaalvergroting, maar nooit aan slachtofers en leed. Dat kan ook niet. Zodra de geweldplegen de mens die ontdekking zou doen, en de gevolgen van zijn daden onder ogen zien en de schuldvraag daar in zou hij lamgeslagen of krank zinnig worden. Het laatste is o.a. gebeurd met de man die de bom op Hirosjima heeft uitgeworpen. Tenminste volgens de psychiaters. Niet-deskundigen op het gebied van zielkunde hebben ver klaard dat de man kapot ging aan een schuldcomplex. De psychiaters zullen wel in het gelijk worden ge steld in naam van het geweld. Met de ontkenning van passiviteit en leed, is de weg van het geweld vrij van gewetensconflicten. Een uit gelokte aanval is geen agressie. Een vergeldingsactie is geen misdaad. Het leed van het slachtoffer legt geen ge wicht in de schaal, want hij 'heeft eer der leed berokkend aan de geweldple ger. Zo wil het de ideologie van het geweld. Denk maar aan die doodge gooide baby! Die had de aanval u i t- gelokt. U mag ook aan Vietnam denken, aan Kongo, Nigeria, of welke oorlog ook het is allemaal één pot nat. Van gewetensconflict geen spoor. Daarom gaat alles „rustig" door. len dat deze moed in de bijbel onbe kend is. Wanneer b.v. in het oudtes tamentische boek Jozua wordt gespro ken over moed, gebruikt de schrijver het woord geest een totaal andere kwalificatie dan ons begrip „moed". En in het Nieuwe Testament komt het alleen maar voor in combinatie met vreugde, in tegenstelling tot geweld, en in verband met de overwinning van Christus. Niet ten onrechte heeft men het feit, dat de christenen wapens gingen dragen gekarakteriseerd als de zon deval van het christendom. De moed, die bij het dragen en hanteren van wapens behoort, is geen christelij ke zaak, maar puur heidens van oor sprong. De bijbel ontmaskert deze moed in de geschiedenis van David i cn Goliath, door de macht van pantser en zwaard belachelijk te inaken: kin derspeeltuig vindt de kwetsbare plek in het harnas van de moed, en laat het ineenschrompelen tot schroot. De moed. behorende bij het geweld, is feodale moed, tragische moed, treurige moed, gevaarlijke moed en -Hf belachelijke moed. Om met 't laatste te beginnen: als een dokter bij slape loosheid het advies zou geven: „wan-; - - neer u wilt slapen moet u wakker blijven" zou u hem uitlachen en naar een ander stappen om slaapta bletten los te peuteren. U wilt er altijd wat aan doen zelfs bij de dingen waar 'n mens helemaal niets aan kan doen. Ook niet met tabletten. De slaap laat zich niet roepen, niet dwingen, niet forceren hij kómt, en het eni ge wat een mens kan „doen" is: zich aan hem overgeven. Alles wat men meer doet, heeft tot resultaat, dat hij steeds verder wijkt. We kunnen zeg gen dat het slapen alleen bereikt kan worden door het niet te willen al thans niet met die nadruk die het wil len in de sfeer van de activiteit brengt. Moed en geweld De andere kant van de medaille Van het geweld is de moed. Zonder ge weld geen moed zonder moed geen geweld. Het geweld roept de moed op, en de moed lokt het geweld op haar beurt weer uit. Het wapen roept het geweld op; het ijzer trekt de man, zei Homerus al. eeuwen voor ónze jaartelling. Het is goed om reeds nu vast te stel- Vijanden gevraagd Er zijn doelen die alleen bereikt kunnen worden door passiviteit. En deze doelen zijn niet de minst belang rijke. Wat van het slapen gezegd kan worden, kan ook gezegd worden van het geluk, het inzicht, de liefde en de vrede. Het belangrijkste in ons leven wordt ons gegeven, aangedaan te beginnen met het pure bestaan zélf. Daarom is het belachelijk te denken dat we er wat aan kunnen doen. In deze sfeer bevindt zich ook de deugd die wij „moed" noemen, waar in wij ergens het e i g e n geweld stel len tegenover het geweld in de we reld. Dan wordt het doorzetten verko zen boven het door staan. Men maakt er een bijna hemelse aangelegenheid van door moed als 'n blijvende deugd voor te stellen en te spreken van een „moedig" mens in tegenstelling tot de lafaard. Deze tegenstelling is on juist de bijbel kent een andere, na melijk die van moed en ootmoed. Dit laatste heeft iets te maken met nede righeid, jezelf klein of laag maken zo dat een ander over je heen kan kijken, niet over je valt. De moed, die bij het geweld past, doet het omgekeerde zij maakt zich groot, zwaar, sterk, en dwingt de ander tot geweld. Deze moed wordt met allerlei scho ne frasen omgeven en aangeprezen als typisch mannelijk, en daarom be horende bij de oorlog. In de eredienst van de dapperheid leert een mens zichzelf respecteren en bewaren ook als hij zich wegcijfert in dienst van het geweld. Het zelfrespect, de zelfer- varing is het hevigst en het meest ge concentreerd, wanneer men zich be weegt op de rand van de zelfvernieti ging. Deze moed is een ziekelijke ver liefdheid op zichzelf, en een eredienst van het menselijk ik in overleg met het geweld. Hij de mens gebruikt het geweld om zijn ik te laten uit groeien tot iets groots, en het op die manier in stand te houden. In de eeuwen toen er koningen wa ren. hertogen, graven en ridders, moest niet zozeer de koning moedig zijn, maar de vazal, de „knecht". De graad van moed werd bepaald door de bereidheid om de koning te dienen en voor hem te sneuvelen. De vazal, de „knecht", was op zichzelf niets. Hij bezat geen identiteit, maar be reikte die alleen door zijn dapper heid bij het verslaan van de vjanden van de koning. Zonder vijanden kon de moed niet gedijen, en die moes ten dan ook telkens worden gevon den. Moed vraagt om vijanden het doet er niet toe welke. Koningen zijn later constituele mo narchen geworden, hertogen, graven, baronnen en ridders alleen nog maar titeldragers. Het probleem is echter gebleven en mét het pro bleem ook de stellingen. Het gaat nu niet meer om de heerlijkheid van een vorst, die afstraalt op zijn dapperen maar om de heerlijkheid van een land, een rijk, een staat of een bewe ging. Hier zien wij dezelfde verschijn selen. Verheerlijking van het vader land van een werelddeel, van een groep of van een geloof. De likwidatie van de oude mach ten maakte geen einde aan de princi pes van geweld, moed en dapper heid. Zij bleven voortbestaan en kre gen groter afmetingen en gevaarlijker uitdrukkingen. Stond in de middeleeu wen de burger er aanvankelijk gro tendeels buiten hij hoorde er qua stand niet bij en ging het in de oorlogen van de vorsten niet om hem, nü zijn alle onderdanen betrokken bij het geweld, wanneer een overheid vijanden ontdekt die nodig verslagen moeten worden. Niet namens een vorst, maar namens een volk wordt nu de oorlogsviag gehesen. Het col lectief geweld breekt baan in de we reld gepaard aan collectieve ver blinding en collectief verlies van iden titeit. Een soldaat is een nummer geen mens: een lid van de partij is een rood vakje in een stemhok, geen persoonlijkheid; een lid van de bewe ging is er één uit de massa, geen zelstandig denker. Zo zijn nationale, sociale en godsdienstige bewegingen op gang gekomen waarin de na- melozen werden samengebundeld tot een gepantserde vuist. gelden. Woede, dreiging en daad zijn in de collectiviteit meer mededeel baar dan het dulden en het lijden, en zij hebben er meer waardering en gelding. Het geweld vindt gemakkelijker gehoor dan de lijdzaamheid zeker in een beschaving waarin de grote spectaculaire heldendaad altijd ver heerlijkt is. Oorlogsboekjes Zijn onze geschiedenisboekjes niet altijd oorlogsboekjes geweest? En zijn we niet opgevoed bij de grote daden van onze helden? Over de slavenhan del heb ik in mijn jeugd nooit iets CTehoord, maar wel van onze zeehel den die er op uittrokken om „de han del" van de natie te beschermen. Dat de slavenhandel hiervan een onder deel uitmaakte, is een schokkende ontdekking van later tijd. Vooral Giin ut. of schrift, best. bij de herinnering, dat er op de vloot uit de bijbel gelezen en Avondmaal werd gevierd. Op het dek het blanke brood onder 't dek de zwarte han delswaar. En dit alles onder zinspreu ken als „moed, beleid en trouw", of 'God. Nederland en Oranje". 7.o hebben wij de geschiedenis ge leerd en met ons alle volken van onze „beschaving". Onze helden zijn voorbeelden voor de natie, of ze Nel son. De Ruyter. Napoleon of Frede- rik de Grote heten hoe meer ge weld. hoe meer verslagenen hoe meer moed. Onze Zuidafrikaanse stamgenoten organiseerden „moord commando's" om de Bosjesmannen uit te roeien. In de 19e eeuw was het uitroeien van inheemsen niets bijzon ders. men kon er zeer wel achtens waardig bij blijven. We moeten er niet al te zeer versteld van staan als in onze dagen Amerikaanse militai ren de zondagmiddagverveling ver drijven met. het neerschieten van Vietnamezen vanuit een helikopter, om hun vriendinnen een verzetje te bezorgen. Het is een bittere zaak t'e moeten constateren dat het christendom voor het geweld gecapituleerd heeft; het in de politieke praktijk gehanteerd en in haar zedenleer ondersteund heeft door moed, dapperheid en trouw aan het vaderland tot deugden te verhef fen. De bijbel spreekt anders. Mocht men aan de hand van de koningsge- schiedenislessen van het Oude Tes tament hierover in twijfel raken, dan moet. men ontdekken dat b.v. onmid dellijk na de opsomming van Davids helden, het verhaal van de volkstel ling beschreven wordt en de straf van Jaweh! Niet voor niets begint de zoon van David zijn predi king met de Bergrede, waarin hij zegt: Hebt uw vijanden lief, doet wel de genen die u haten, zegent wie u ver vloeken. bidt voor wie u smadelijk behandelen. De christelijke kerk heeft eens de kans gehad het geweld van de aar de weg ie doen zij heeft er geen gebruik van gemaakt, maar de wa pens van de vervolgers overgenomen, oni haar eigen invloed te bewaren en uit te breiden. Het is de vraag of deze kans nog eens terugkomt het lijkt er vandaag niet veel op, nu de christelijke kerk zich grotendeels heeft neergelegd bij het wrange feit, dat vrede alleen maar mogelijk is bij de gratie van het allergrootste ge weld dat hij machte is in enkele cgenblikken van de ganse aarde een onbewoonbare planeet te maken. f| Een bril echt naar wens 1 koopt u bij' C. J. Sluij Keuze uit duizend en een mo dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 Tel. 236055. Peppelweg 131 - Tel. 188465. Een treffende illustratie van dit arti kel: een verbijsterde priester helpt een gewonde soldaat. Hij was de enige die zich destijds op straat waagde 'bij de gevechten in Caracas (Venezuela). nu... beduidend goedkoper Zouden onze zwaardere dames geen sportief zomerjurkje kun nen dragen? Natuurlijk wel, als zij maar een goed steunend cor set dragen. En zo'n goed steunend gezond- heidscorset is dit sportcorset dat wij nu aanbieden tegen een voor iedereen betaalbare prijs. Sportcorset van zware broché stof, met brede elastieken tus- senzetsels op heupen en achter pand (voor voldoende steun en bewegingsvrijheid), een ingezette binnenband die aan de voorzijde met baleinen verstevigd is en een solide haken- en ogenslul- tlng in de zijkant. Kortom een corset dat U veel en prettig zult dragen en dat de normale prijs van 12.75 ten volle waard is, maar dat U nu koopt voor nog géén acht gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit mooie en steungevende sportcorset, met een maximum aan bewegingsvrijheid, i kleur zalm en in de taillepiaten i 74 t/m 80, voor Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen geopend tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 7