0 9m Koos Bons: Hongaar heeft een liefde voor kerkmuziek Rodger van Hamburg bleek verrassing van Den Hommel Buitenlandse jongeren te gast in Schiedam - c v— J. DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 11 S'dam DE MAASSLUISE organist Koos Bons is vorige week teruggekeerd van een veertiendaagse toernee door Hongarije, waar hij een drie tal orgelconcerten heeft gegeven. Het was de tweede maal dat Bons in Hongarije concerteerde. Ditmaal in Tihanyi, in Szeged en in de Staatsmuziekschool te Boedapest. In zijn studeervertrek, waarin een grote vleugel en een harmonium (dat hij al bezit vanaf zijn veer tiende jaar en waaraan nu zijn zoon klanken probeert te ontlok ken), vertelt Koos Bons ons van zijn laatste trip. Het is de man Koos Bons. even ..losgerukt" van het toetsenbord zon der het aureool van de virtuoos, die niet in een bepaald vakje wil wor den geplaatst; die waardering heeft voor zijn collega's en andere uitings vormen in de muziek. De kerken en zaal waarin hij speelde waren vol en men toonde veel waardering voor zijn spel. „Dat komt", zegt hij, om dat de Hongaar een bepaalde liefde heeft voor kerkmuziek. De waarde ring van de Hongaar komt tot uiting in de hartelijkheid waarmee ie ont vangen wordt. Als je een beetje „in" bent, en ze je een fijne vent vinden word je direkt uitgenodigd en zit je 's avonds bij hen aan tafel". Terwijl hij vertelt van het kleine orgel in de kerk van Tihanyi, waar van de pijpen in de tweede wereld oorlog geheel verwoest werden, maar waarvan gelukkig het mooie rococo- front behouden bleef, zet hij een plaatje op de pick-up en zegt: „Dit hoor je nu haast overal waar je gaat eten". Het is een Czardas muziekje en met zichtbaar plezier prijst hij deze volksmuziek. Vijf klavieren Dan komen enkele foto's van het imposante orgel van Szeged op tafel. Eén van de grootste orgels in Euro pa met vijf klavieren, 10.000 pijpen en 130 sprekende stemmen (regis ters). Het orgel ih de Immanuelkerk (waar hij vaste organist is) heeft 43 registers en drie klavieren. „De grootte wil echter nog niet zeggen dat het mooi is", aldus de heer Bons. Hij zegt die grote orgels wat overda dig te vinden. Overigens was het niet de eerste maal dat hij een dergelijk groot in strument bespeelde. Ook in Brussel (voor de radio) bespeelde hij vijf klavieren en in Passau (Duits land) zat hij achter een orgel met vijf klavieren en maar liefst 208 stemmen. „En dat zijn echt nog niet de grootste", zegt hij „In Amerika zijn er wel met zeven klavieren". Een bijzonder orgel trof hij in de academie voor muziek in Boedapest. Het was een vier klaviers van de Duitse orgelbouwer Walcker, met in nu... beduidend goedkoper Al denkt U dat U 't niet nodig het;:, een deodorant spray- op e.en snikhete dag is de moge lijkheid groot, dat U zo'n mo derne deodorant beslist niet kunt missen. Trouwens, om iedere dag, ook 's avonds nog fris te zijn en te voelen, daarvoor zijn deze sprays ideaal. Een groot blik van 6 once, merk "Mary Lou", een moder ne deodorant met zeer fijne parfumering, die afdoende be schermt tegen transpiratie en de daarbij optredende onaange name geur. Koop een of meer van deze grote blikken "Mary Lou", per blik voor vijf kwartjes. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote 6 once blikken "Mary Lou" deodorantspray, zeer fijn geparfumeerd, per bus, voor Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen geopend Géén te/, of tthrift. best. Bouw „SchiegemaaP' bij Westerhaven Het in Schiedam door het Hoog- heemraadschap Delfland te bouwen gemaal zalï „Schiegemaal" gaap he ten. Dit gemaal, nabij de spuisluis in de; Wèsterhaven,. wordt voor een be- dré'g van f 1.389.000 gebouwd door de aannemer W. Moayaart te Oude Ton- ge. Er komen drie woningen en een dijksmagazijn bij. De levering van de pompinstallatie is opgedragen aan de N.V. Machinefa briek v.h. Pannevis en Zn. te Utrecht voor een bedrag van f 390.700. Het maken van de belangrijkste tekenin gen van de pompinstallatie werdi-eeds eerder aan laatstgenoemde aannemer opgedragen voor een bedrag van f 17.740. - nu... beduidend goedkoper Vader hoeft deze schoenen niet te ontzien, hij kan er gerust mee gaan vissen, in z'n tuintje wer ken of de auto schoon maken. Oerdegelijke vinyl -werk schoen, waterdicht, geheel ge voerd en met dikke nylon-rub ber anti-slip zool. Nu koopt U deze solide heren schoenen voor een prijs waar voor U Uw oude werkschoenen niet kunt laten repareren, voor nog géén zes gulden. Uit Engeland. Italië en Duitsland zijn dezer dagen in totaal 33 gasten in het kader van de jeugduitwisseling in Schiedam en zij hebben er door het organisatiewerk van de S.G. een pret tige tijd, zoals de Schiedammers ook wederzijds bij hun bezoek in Neath, Udine en Esslingen hebben gehad. Vriendelijke woorden zijn ook gespro ken tijdens hét Eurobal in de zalen van Musis Sacrum, waar ongeveer 500 jongeren een poging tot dansen onder- het bovenklavier een klokkenspel, hetgeen niet vaak voor komt op een klassiek orgel. In alle drie de plaat sen waar hij speelde heeft de heer Bons veel waardering en enthousias me ondervonden. Vooral de improvi satie, die in Oost-Europa niet zo veel wordt gespeeld, oogstte veel succes. Aan het eind van ieder concert, waar in werken van Sweelinck, Couperirt, Bach, van hemzelf, Langlais en Mes- siaen werden gebracht, improviseer de hij op „Merck toch hoe sterek". Eenmaal werd zelfs van hem ver wacht, dat ffij een'vór half uur im proviseerde. Je zat dus zo'n beetje een halve symfonie te spelen". Van de vele persoonlijke compli menten die hem tijdens zijn optreden werden gemaakt, noemt hij een leuk voorbeeld. „Het was in Tihanyi dat ik 's middags zat te studeren, terwijl beneden de toeristen rondschuifelden met alle geroezemoes van dien. Ik speelde een improvisatie op de Bach's Passaglia. Toen ik daarmee klaar was werd ik naar beneden ge roepen, waar een Russisch echtpaar mij bedankte voor de Bachvertolking. Dat is plezierig zo'n reactie". Daar bij die molen Naast zijn orgelconcerten, waartoe hij voor het komende jaar weer is uitgenodigd, heeft Koos Bons ook nog een beetje vakantie géhouden in het land der Magyaren. Hij heeft daar contacten gehad met de bevolking en bemerkte een waardering voor de Nederlanders. Men kent de Nederlan der daar en als je ergens zit en ze weten dat je Hollander bent, beginnen ze direkt een Nederlands wijsje te spelen, zoals „Daar bij die molen". Een volle agenda wacht de heer Bons. Als concertgever wordt hij in toenemende mate gevraagd, zowel in binnen- als buitenland. Frankrijk, Duitsland, België, Zwitserland heeft hij al achter de rug. Zeer binnenkort wachten hem voor de West Duitse Rundfunk („Het beste radiostation van Europa"). Voorts is er nog de mogelijkheid van een toernee door Amerika en dit nadat hij alle orgels van enig belang in Nederland heeft bespeeld. Ook maakte hij een aantal plaatopnamen en in september komt er weer een nieuwe opname vanuit de Nieuwe Zuiderkerk in Rotterdam. uitingsvormen hebben zijn aandacht, waarbij zijn maatstaf is „als het maar eerlijk is". Daarom kan hij waardering opbrengen voor de beat, al is het niet om de artistieke pres tatie, maar om de oprechtheid die er achter steekt. Hij ziet het overigens als een symptoom van de verruwing, maar verwacht hieruit toch een ver fijning „dat merk je nu al enig zins" die weer zal overgaan in de romantiek. Kops Bons begon zijn belangstel ling voor de orgelmuziek al op zeven jarige leeftijd te ontwikkelen. Op zijn 13e jaar kreeg hij zijn eerste lessen van Piet van den Kerkhoff' in de Nieuwe Zuiderkerk te Rotterdam. Twee jaar genoot hij onderricht van Marcel Dupré te Parijs en daarna onderwees Cor Kee hem in de impro visatie. Dertig jaar is hij nu organist, waarvan 26 in Maassluis en nu op 47-jarige leeftijd zegt hij, nog vol zelfkritiek te zijn en zeker nog kans te zien („als ik de tijd van leven heb") met zijn orgelspel op een hoger peil te komen. waterdicht Vrijdag' en zaterdag verkopen wij deze waterdichte vinyl werkschoenen, met sterke anti-slip zool, nu (omdat er kleine schoonheidsfoutjes inzitten die niet van invloed zijn op de kwa liteit), in zw maten 39 t/m 45 Vrijdagavond tot V uur open andagmorgen Gein tel. of schrift. ds. W. Vons, Kethel. HERV. GEMEENTE De Rank 10 uur ds W Vons. uskerk 9. orde 1 J. Groenewegen. r ds. dijk 289) zondag 10 uur ds. P. va - -idt, Capelle a.d. iJssel, zondag ds. H. J. Heynen, Den Haag. Kethel „De Ark". (Zwaluwlaan 103 dag 9.30 uur ds. K. H. Schuring, zondaj ds. P. van Oosterhoudt Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 6! n.m. 5 uur ds K. H Schuring. „De Goedb Haven" (westfrankelandsedijk 1) zondag 10 uur ds J. N. Nammensma, zondag 5 uur ds J. C. van Veen. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29) zon dag 10 uur ds. H. J. H. Heynen, zondag 5 u. ds. J. N. Nammensma. Collecten: het éne de kerk. Deuroollecte: eigen Jeugd- Ned. Prot. Bond, Westvest 92, 10.30 uur ds W. vons uit Kethel. Geref. Kerk (vrij- gem.) Westvest 30, 10.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tpt verbreiding van de Geret Leer, Lange Nieuwstraat 67, 10 en 17 uur" ds. H. Hofman. Evang. Luth. Ge. meente, Oranjestr. 10 uur ds. A. Steinhart. Oud-Katholieke Parochie. Dam 10 uur H. Mis. Hersteld Apostolisch houderslaan, 9.30 en 16 uu Heils, Lange Haven 27, ...,T Leiding Majoor e digden vrijdagavond deelgenomen aan een korte zeetocht per kotter tot vreugde ook van de vissen die rijke lijk van voedsel werden voorzien. Eén van de jaarlijkse hoogtepunten tij dens dit bezoek is dan het Eurobal, met de officiële toespraken in het Engels, urgemeester Roelsema heeft, na een kort inleidend woord door de directeur van de S.G., de heer P. v. d. Boom. de buitenlandse gasten in Schiedam verwelkomd en bracht te vens dank voor de gastvrijheid aan de Schiedamse jongens en meisjes in de drie landen bewezen. Groot liuis „Dit bezoek geeft tevens de gele genheid, om eikaars leefwijze, behui zing, verkeer, economie, politiek en cultuur te leren kennen", zo consta teerde de burgemeester. „We kunnen ongetwijfeld veel van elkaar leren, dat heb ik zelf bij buitenlandse bezoe ken ondervonden. Zo krijgen we het gevoel, dat we in Europa in een geza menlijk groot huis wonen". Sandra Peruzzi. assistent-groepsleid ster van het gezelschap uit italië zei zich in Schiedam al aardig thuis te voelen. Ze had zelfs tegen iemand ge zegd, dat ze snel „naar huis" moest en daarmee bedoelde ze dan haar tij delijke pleegouders in Schiedam. De Duitse groepsleider Bernhard Blank opperde de mogelijkheid tot meer of ficiële bindingen tussen Esslingen en Schiedam, waarover in de gemeente raad van zijn woonplaats was gespro ken. „Het zal een politiek van klein$ stappen zijn", opperde hij. Tenslotte David Hywel Jones van de groep uit Wales, die de noodzaak tot nauwer Internationaal samenwerken bezag op verschillend terrein. „In de jonge mensen ligt de kiem voor een verenigd Europa", zo merkte hij op. Diverse geschenken werden burge meester en mevrouw Roelfsema over handigd. Tot in de vroege ochtend duurde het Eurobal voort. De buiten landse gasten brengen deze week be zoeken aan diverse plaatsen in ons land. re toespraak, r. Baptisten Gr lur dienst. Cl. 0 uur ds.- S. Apothekersdienst De dienst begint vrijdagavond om zes uur: apotheek Gouka, Groenelaan 127, tel. 268035. Kameleon Als we proberen Koos Bons te on derscheiden van bijvoorbeeld een As- ma protesteert hij. „Ik vind niet dat ik in een bepaald hokje thuis hoor. Ik hou van veelzijdigheid. Ze hebben me wel eens de kameleon in de or gelwereld genoemd. Ik ben onafhan kelijk van alle richtingen. Als ik bij voorbeeld populair wil doen, dan doe ik dat met hart en ziel. Zijn favorie te organist in Nederland is Albert de Klerk (stadsorganist in Haarlem) om zijn enorme raffinement in alles. Daarnaast heeft hij ook veel waarde ring voor andere collega's. „De zaak is echter dat ik het niet met anderen eens behoef te zijn", zegt de heer Bons. Bach is zijn fa voriete componist, maar zowel klas sieke als moderne componisten heb ben zijn aandacht. „Ik ben niet ver- orgeld", zegt hij, als we hem naar zijn hobby's vragen. Componeren is er een van, maar ook kijkt hij als er even tijd voor is graag naar een voetbalwedstrijd op de tv, zijn gezin met opgroeiende kinderen vraagt zijn aandacht, Toon Hermans ziet hij graag en ook houdt hij van een goed toneelstuk. Naast de studie van iedere dag (minstens twee uur) geeft hij orgel- en pianolessen, ook wel improvisatie cursussen. Een andere liefhebberij is het begeleiden op de vleugel van in strumentalisten en vocalisten. Zo be geleidt hij vaak zijn vriend de bari ton Henry Blackmon. Vele muzikale DE GEHELE Nederlandse zwem- wereld heeft verleden week ver stomd gestaan van de prestaties, die de 14-jarige Rodger van Hamburg, lid van de Vlaardingse zwemclub le verde tijdens de Nationale Kampioen schappen 1968 in het zwembad Den Hommel te Utrecht. Rodger kwam daar uit op niet minder dan 12 per soonlijke nummers. In totaal behaal de hij negen titels en een tweede plaats. In de leeftijdsklassen waarin hij uitkwam, die van jongens onder de 14 en die van jongens onder de 16 jaar. bleek Rodger nagenoeg on verslaanbaar. Op de 200 meter vrije slag voor jongens onder de 16 werd hij wegens een valse start gediskwa lificeerd, waardoor de kampioensme daille hem ontging. Hij mocht even wel alleen zwemmend een recordpo ging doen welke glansrijk slaagde. Ook op deze afstand kan hij zich de snelste noemen. Het eerste nummer waarop Rodger van Hamburg tijdens de kampioen schappen uit kwam was de zware 1500 meter voor senioren. Tot op dat tijdstip was zijn faam beperkt geble ven tot de onmiddellijke omgeving van Rotterdam. Op de kampioen schappen van de Zwembond voor Rot terdam en Omstreken had hij liefst 12 titels gewonnen. De landelijke pers haalde Rodger van Hamburg pas na zijn race op de 1500 meter vrije slag bij de Nationale Kampioenschap pen 1968. Hij startte naast gerenom meerde zwemmers als de Hagenaar Dick Langerhorst, die een week eer der het nationale record op dit num mer had verbeterd en de Utrechter Johan Schans. Dick Langerhorst had aangekondigd een poging te wil len wagen zijn record nog scherper te stellen. Na afloop verklaarde Dick: „De eerste 400 meter ging. ik naar mijn gevoel erg snel, maar tot mijn ver bazing liep ik, zoals meestal ge beurt niet uit". Wat niemand had ge dacht gebeurde, Langerhorst en Schans zagen geen kans Rodger van Hamburg van zich af te schudden. Sterker nog, op de 1300 en 1400 me ter passage keerde Rodger als eer ste. Pas op de laatste 100 meter zag Dick Langerhorst kans hem te passeren en met een miniem ver schil te winnen. Langerhorst won in 17.40.1 maar de hulde ging naar de slechts drietiende seconde achter hem eindigde Rodger van Hamburg nu... beduidend goedkoper Voor nog géén honderd gulden bent U de eigenaar van deze prachtige anti-hernia bedbank combinatie, een weldaad voor hen, di» vlak en hard moeten of (Geref.) Evangelisi Veel belangstelling voor expositie bloemsierkunst De Volkstuinders uit het Thuriede- complex hebben tijdens een expositie in het clubgebouw getoond wat zij op het gebied van de bloemschik- en sier kunst van eigen geteelde produkten weten te presteren. Hiervoor was de belangstelling zeer groot. Ook burgemeester Roe'lfsema kwam de expositie bezichtigen. De voorzitter van de vereniging de heer C. Bouwer sprak het openingswoord voor de expositie en bracht dank aan mevr. B. Duller en de heer H. Jan- se, die de leiding van het bloemschik ken op zich hadden genomen. willen be- Een complete slaapset, staande uit Mahonie bedbank met stalen raster, dikke 12 cm. polyaether matras, en met uit- schroefbarestalen poten. Een ideale combinatie om rug klachten te voorkomen en om uitgerust wakker te worden... tegen een ideale prijs. -hernia set Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de bedden afdeling eerste etage, deze anti-hernia slaap- sets, een Mahonie bedbank, stalen raster, matrasdek en 12 cm dikke polyaether ma tras (stofvrij en licht in gewicht) 80x190 cm., - die met dit schitterende debuut op de Nationale Kampioenschappen zijn visitekaartje had afgegeven. Nimmer in. de geschiedenis van de 1500 me- t§r was, zoals de speaker na afloop opmerkte, de strijd zo opwindend ge weest. Australië Rodger van Hamburg keerde pas in april uit Australië, waar zijn va der een functie bij de Shell bekleed de naar Nederland terug. Hij ging bij familie in Vlaardingen wonen. Een van de weinige landgenoten die hij op dat moment kehde, was de fanatieke trainer van de Vlaardingse Zwemclub Jaap ploeg, die Rodger twee jaar eerder, toen hij met zijn ouders met verlof was, naast de schoolslag ook de rug- en vlinderslag alsmede de borstcrawl had geleerd. Na dit verlof ging hij in Australië trainen onder leiding van Forbes Carlile. Deze training bleef niet zon der resultaat. Bij de nationale Aus tralische zwemkampioenschappen be haalde hij zijn eerste successen. In Vlaardingen ging Rodger on der leiding van Jaap Ploeg weer ver der met de training. Iedere ochtend van 6 tot 8 uur en iedere middag van 5 tot 7 uur in het Kolpabad. El ke dag legt Rodger van Hamburg zo'n 10 tot 12 kilometer af. Verder werkt hij nog met gewichten. „Wat Carlile kan, kan ik ook", dacht Ploeg en, naar later zou blijken terecht. De tijden van Rodger stegen ver uit boven die welke hij in zijn Australi sche tijd maakte. Het resultaat was in Utrecht te zien, naast de fraaie tweede plaats op de 1500 meter vrije slag voor heren, negen nationale ti tels in de categorieën jeugd onder de 14 en de, 16 jaar. De 80O meter voor jongens onder de 16 zwom Rodger zelfs drie deconden sneller dan de kampioen bij de heren. Rodger van Hamburg, die ondanks het feit dat hij het grootste gedeelte van zijn leven in Engels sprekende landen heeft doorgebracht, vrij goed Nederlands spreekt, heeft geen ande re liefhebberijen. Daar is gewoon geen tijd voor. Zijn „learning" vindt hij, zoals hij het zelf zegt, veel be langrijker dan zijn „swimming". Een mening, die door zijn ouders ge deeld wordt. Daarom gaat Rodger in september weer bij zijn ouders in de Engelse plaats Chester wonen. Ook in 90x190 cm: 109.50 Vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen Daar gaat hij dan ook naar school. Het is de bedoeling dat hij daar blijft trainen op schema's van Jaap Ploeg. Voor de Nederlandse zwem- sport gaat hij in geen geval verloren. Hij blijft lid van V.Z.C. en komt wanneer er belangrijke wedstrijden zijn met het vliegtuig over. Uiteinde lijk ligt Chester met „de plane" niet meer dan een uurtje van Vlaardin gen. Het ideaal van Rodger van Ham burg is nog eens een Olympische Kampioen te worden. Dit zal dan in München moeten gebeuren tijdens de Spelen van 1972. Dat hij dan geen 10 gouden medailles kan winnen is hem wel duidelijk. Hij zal zich op bepaalde nummers dienen te specia liseren. Het is nu nog te vroeg om te zeggen waarop de keuze zal val len. Rodger denkt zelf aan de 400 en de 800 meter vrije slag of de 400 me ter wisselslag. Deze afstanden liggen hem het best. Rodger van Hamburg heeft een zeer zeldzaam talent. Dat is iets waarover niet behoeft te worden ge discussieerd. Als hij zich verder ont wikkelt zoals het zich laat aanzien, dan kan de Nederlandse Zwemsport nog veel plezier aan hem beleven. Zelfs is het dan niet onmogelijk dat hij op de Olympische Spelen van '72 een belangrijke rol zal kunnen spelen. Voordat het zover is zullen er door Rodger nog heel wat kilometers moe ten worden gezwommen.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11